Tussen geschetter en lawaai groeit nieuwe generatie op KENT KENT KENT KENT Na destalinisatie gewetensonderzoek Weense OPERA moet repertoire inkrimpen Ruimtegebrek dreigt Stalins karakter niet enige oorzaak communistisch falen m\ Clubliuiswerk Officiële publikatie Boze hond liet tanden zien •tef 'T VOETGANGERS: BENEGAS BUTAAN DISCUSSIE GEOPEND WIELRIJDERS EN EROMMERS: "Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 december 1961 Tweede blad no. 30522 HULP AAN ANDERSMAATSCHAPPELIJKEN schettert en iedere avond de televi sie aanstaat, waar gescholden en ge vloekt wordt, groeit een nieuwe gene ratie op. Wat doen ze daar! In deze volkswijken openen de ver schillende stichtingen haar clubhui zen. En dan rijst de vraag: Wat doen ze daar dan? De kleintjes komen één of twee maal per week in het clubhuis. De ouderen dagelijks. De kleintjes spelen, zingen, doen handenarbeid en luisteren naar het verhaal. Een leid ster, die goed kan vertellen, mag op de volle aandacht van de kinderen rekenen. Het clubhuis biedt hier naast het kleuterschooltje één uur per week een andere ruimte om te spelen dan de straat. Eén uur per Voor een normale ontwikkeling van gezin en lersoon zijn voorwaarden nodig, die de (elegenheid bieden tot de ontplooiing in indivi- luele en maatschappelijke zin. Bij aantasting ran deze voorwaarden bestaat de kans, dat de larmonische ontwikkeling wordt gestoord, paardoor de maatschappelijke aanpassing in iet gedrang komt en probleemgezinnen en personen kunnen ontstaan wier normen en jedrag aanleiding kunnen geven tot moeilijk- leden. Het is zo'n nuchtere zin, waarachter een vereld van menselijkheid, maar ook van liefde ai opofferingsgezindheid schuil gaat. Dezer dagen verscheen in Leiden en overzichtelijk en uitvoerig rap- ort over het werk, dat er voor e andersmaatschappelijken verricht rordt. Wij willen hier zorgvuldig het •oord „onmaatschappelijken" vermij- en. Het rapport werd samengesteld oor een kleine werkgroep, bestaande Git de heren A. Barendregt, ds. D. I. Gijsbers, pater J. D. M. Sweerts, Renes, N. van Loef en G. Stein- ach. De gegevens kreeg deze werk- roep van de over heel Leiden ver- preide clubhuizen. Aan de verzame- (ng van de feiten werkten de vol lende clubhuizén mee: het Leidse tolkshuis, de Katholieke Stichting oor Bijzonder Gezins- en Jeugdwerk Jlubhuis „De Spreewpot", de Stich- ing de Jeugdhaven Leiden, de Stich- ing Katholiek Bijzonder Gezinswerk h Jeugdzorg Clubhuis „Inde Vroo- (jcke Arke"; het Clubhuis „De Sper- rers", de Stichting Ned. Herv. Jeugd- jorg Leiden, het Ankerwerk van de Moderne Jeugd Raad en het Jeugd- jorgwerk van het Leger des Heils. De maatschappelijke aanpassing, jldus dit rapport, kan men voor een noot deel afhankelijk achten van huisvesting, werkgelegenheid, werk kring en recreatiemogelijkheden. Vooral de huisvesting is van bote betekenis. Een aanzienlijk deel van de Leidse arbeiders is roor de huisvesting aangewezen op totaal verouderde woningen, welke rebouwd werden in tijden, dat aan ie huisvesting van de arbeiders wei- hig aandacht werd besteed. Op het gebied van de werkgelegen- leid zijn in Leiden reeds vele ver beteringen voor de arbeiders bereikt. De ontwikkelmg van de huisvesting heeft, echter die van de werkgelegen heid niet kunnen bijhouden. Door het selectiesysteem, dat veelvuldig in 3e bedrijven wordt toegepast, komen 3e maatschappelijk zwakkeren in de Dudere en minst moderne bedrijven te werken. Ook dit zal vaak de maat schappelijke aanpassing in de weg Staan. De recreatiemogelijkheden in de woonbuurten zijn nog minimaal. Van enige openluchtrecreatie kan bijna niet gesproken worden. Het milieu, waarin de bevolking van Leiden leeft, is een produkt van het heden en het ver leden. De erfstukken van het verleden zijn dus niet uit dit milieu weg te denken. Sommige van die erfstukken kunnen een nadelige invloed uitoefenen op de maatschappelijke ontwikkeling van een persoon, een gezin of een hele groep. Op die manier ontstaan de wat men noemt andersmaatschappelijke gezinnen en perso nen. Zij zijn niet minder dan andere mensen, maar toch dienen zij op een andere manier be naderd te worden. week rust om iets moois te maken van papier, klei of verf. Eén uur per week aandacht voor het kleine le ventje. De schoolkinderen komen verschei- denen malen per week in het club huis. Ze komen er wantrouwend. Die juffrouw en die meester, daar moet je voor uitkijken. Niet te veel zeggen, niet al te toeschietelijk zijn. Je moet eerst zien wat dat voor mensen zijn. Zij moeten niet denken, dat ze veel te vertellen hebben, want dan ben jij er ook nog. Wantrouwen en onbegrip De besturen, leiders en leidsters van de Leidse jeugdhuizen hebben het niet gemakkelijk. Zij stuiten vaak op onbegrip en wantrouwen bij de jeugd, die enkele malen per week het clubhuis bevolkt. Maar op dat wan trouwen hebben ze gerekend en ze hebben zich ertegen kunnen wape nen. Het grootste probleem wordt thans echter gevormd door het drei gende ruimtegebrek. Want ook in de nieuwe stadswijken zal dit bijzondere jeugdwerk moeten gaan functio neren. Sinds kort is in Leiden vanuit de LJA een commissie „Ruimte voor het bijzonder jeugdwerk in de nieuwe wijken" gevormd, waarin alle Leidse jeugdzorginstellingen, de stedebouw- kundige afdeling van de dienst van gemeentewerken, de Stichting Leidse Jeugdverblijven en de Stichting Leidse Jeugd Actie zijn vertegen woordigd, waardoor een vruchtbaar gesprek over wensen en mogelijkhe den kan onstaan. Bij dit overleg zul len zeker ook vragen over coördina tie en zelfs combinatie van het werk ter sprake komen. Het is zonder meer duidelijk, dat het onmogelijk, maar bovendien ongewenst zou zijn, wan neer de acht Leidse instellingen voor bijzonder jeugdwerk zowel in Noord als in Zuid-West elk een nieuw club huis. dus in totaal 16 clubhuizen pro beerde te bouwen. Met het oog op een eventuele sa nering van de bestaande arbeiders wijken, zal de jeugdzorg het oog moeten laten vallen op de nieuwe wijken in Noord en Zuid-West. Men heeft daar reeds de beschikking ge kregen over enkele souterrains, cen tra van het nieuwe jeugdwerk. De sanering zal een migratie van de ge zinnen uit de oude wijken naar de nieuwe tot gevolg hebben. De sou terrains zullen dan niet meer toerei kend zijn en men zal dus moeten uitkijken naar één of enkele grotere gebouwen. Wetenschapsmensen en mensen van de Leidse jeugdzorg zul len ongetwijfeld de mogelijkhe den bestuderen, die een voortzetting van dit belangrijke werk in de toe komst zullen waarborgen. Via de jeugd naar het gezin Om de andersmaatschappelijke ge- linnen te bereiken zal men zich al lereerst tot de jeugd uit die gezinnen moeten wenden. In het verleden werd reeds veel voor deze jeugd gedaan. Het Sint-Franciscus Liefde-werk, Ons Huis" en het Leidse Volkshuis nemen reeds lange tijd in dit werk een voor aanstaande plaats in. Het aanvankelijke doel van deze Instellingen: de jeugd van de straat te houden, heeft zich in de loop der Jaren gewijzigd. Thans wordt de zorg voor de jeugd gezien tegen de achter grond van hulp aan het hele gezin, Ja zelfs aan een gehele woonwijk. Het jeugdzorgwerk ziet als zijn taak een bijdrage te leyer^n tot het schep pen van de voorwaarden om het pro ces vam het normale volwassen- Worden mogelijk te maken. In de straten van de volkswijken, ln de donkere nauwe huizen, waar het nooit rustig is, waar de radio Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100. Of f 300 en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Paul, zn van W. de Vries en M. S. van Reenen, Wouter Jan, zn van W. J. Benning en C. Kriek, Willem Simon, zn van W. S. Corsel en M. Zwitser, Paulus, zn van J. Zwaan en C. Kikkert Maria, dr van P. Burgerjon en M. Zaal berg, Mei Lieng, dr van K. H. Teng en N. I. Han, Cornelia Hendrina, dr v. P. Paauw en J. Driebergen. OVERLEDEN J. Zwaan, 57 Jaar, man. Burgemeester en Wethouders van Belden brengen ter algemene kennis: I. dat Wethouder J. G. Hagens zich heeft belast met de behandeling van de zaken betreffende het Openbaar Slachthuis, de Inrichtingen ..Ende geest" c a., de Reinigngs- en Ontsmet- tingsdlenst, de Markt- en Havendienst, de Verdeling van Woonruimte, de Wo ningstichting en het Verkeer. II. dat het gewone spreekuur van wethouder Hagens is vastgesteld op el ke woensdag van 14.30-15.30 uur. P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok Diamanten bruidspaar Gisteren zijn voor het echtpaar J Gijsman-Stouten, wonende in het Barent van Namenhof (Oude Hoef- straat), de diamanten bruidsdagen ingegaan. De 80-jarige bruidegom, die o.a. vele jaren werkzaam was bij de Kon. Ned. Grofsmederij, en zijn 78-jarige bruid hebben thans nog kinderen in leven. Bovendien weten zij zich omringd door zeventien klein en drie achterkleinkinderen. Acht tien december is het zestig jaar ge leden, dat zij elkander het ja-woord gaven. Door actie van technisch personeel (Van onze Weense correspondent) Terwijl de Weense Opera in verband met de felle kritiek op Herbert von Karajan een artistieke crisis doormaakt, schijnt nu het voortbestaan van de Opera als zodanig in gevaar te komen, omdat het technisch personeel eisen stelt, die het gehele opera- bedrijf in zijn wezen aantasten. Toen Von Karajan kort geleden iets langer dan gewoonlijk bleef doorrepeterendraaide het techni sche personeel opeens het licht uit, omdat het niet langer dan acht uur wil werken. Hetzelfde gebeurde dezer dagen na een voorstelling in de opera zelf. Terwijl de zangers nog op het podium stonden om op het einde voor het applaus te dan ken, zakte het ijzeren gordijn lang zaam naar omlaag, want het .perso neel wilde „op tijd" naar huis. Daar de toeschouwers toch al boos waren op het personeel, bleven ze op zettelijk iets langer in de zaal om de monstratief voor de kunstenaars, die langer dan acht uur werken, te ap plaudisseren. Maar ook toen werd het licht uitgedraaid. Bovendien kwamen de controleurs en sup poosten in een dichte rij opzetten om de zaal te ontruimen. Het gehele Opera-bedrijf staat op het spel, omdat het technische per soneel alles bij elkaar 1800 per sonen de volgende eisen stelt: een werkweek van 45 uur en tevens van vijf dagen. Daar het geen over uren wil maken, eist het bovendien dat 140 nieuwe krachten worden aan genomen, tenzij het salaris aanzien lijk wordt verhoogd. De directie kan hiertoe niet overgaan, omdat dan een lawine van andere loonsverhogingen losbreekt, waarmee 40 miljoen gulden per jaar gemoeid zou zijn. Daar de Opera toch al wordt ge subsidieerd, kan de regering deze ver hoging niet bijpassen. Het personeel blijft bij zijn eisen, maar het staakt niet. Het blijft zogenaamd „correct" en werkt slechts 45 uur, maar het stelt zich niet ter beschikking voor overuren, die juist zo nodig zijn voor de repetities. Het gevolg Is nu dat de Weense Opera slechts korte stukken kan op voeren en dat alle langere opera's, bijvoorbeeld van Wagner, niet meer in het repertoire kunnen worden op genomen. Nieuwe ensceneringen of echte premières zijn niet meer mo gelijk, omdat ook hiervoor overuren in de vorm van repetities moeten worden gemaakt. Men moet zich derhalve tevreden stellen met het oude, waarvoor geen repetities nodig zijn, en van dit re pertoire komen alleen de_ kortere opera's in aanmerking. Het is duide lijk dat het artistieke peil daardoor in gevaar komt. Zelfs het beroemde Opera-bal in de tijd van het carnaval moet men waarschijnlijk voor de eerste keer af zeggen, omdat de voorbereidingen niet zonder overuren mogelijk zijn. Het publiek is ten zeerste verbolgen, maar blijkt ook machteloos te zijn te gen een collectief verzet. Een uur lang heeft een bijtgrage hond gasteren kans gezien uit han den van de mensen te blijven. Hij was omstreeks twaalf uur een winkel aan de Breestraat binnengeslopen en had zich onder een kast verstopt. Iedereen die te dicht bij hem kwam liet hij een dubbele rij gele tanden zien. Niets kon hem er toe brengen onder die kast vandaan te komen. Er moest een dierenarts aan te pas komen, die de bijter met een wel gerichte injectieprrk tijdelijk buiten gevecht stelde. De hond werd naar het asiel overgebracht. Benoemingen Leidse Universiteit Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn de heren: W. T. Daems, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de eleotroneumicro- scopie, voor het tijdvak van 1 decem ber 1961 tot 1 december 1962, weder om in deze functie benoemd K. Haagsma, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de geologie; mr. R. A. V. baron van Haersolte. benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar A in tij delijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid; dr. P. G van der Nat. wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid, benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; dr. J. P. Persijn. weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de electronen- microscopie, wederom in deze func tie benoemd; G. L. Smit, hoofdas sistent bij de microbiologie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar lc klasse in tijdelijke dienst; H. Smit. wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de experimentele zoölogie, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar in vaste dienst; Dr. J. Snijder, wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst, bij de pa thologie, voor het tijdvak van 1 november 1961 tot 1 november 1962, wederom in deze functie benoemd; G- L. Spoek. wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de experimentele zoölogie, be noemd tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in vaste dienst en J. Tromp, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de botanie, benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar in vaste diïensit. HOOGSTE PUNT BEREIKT. Maandag zal het hoogste punt van het flatgebouw aan het Stationsplein worden bereikt. Ter gelegenheid van deze belangrijke fase in de bouw zal ir. M. L. KoLff maandagmiddag om 3.15 uur de vlag in top hijsen. Prof. Donkersloot uit de Pen Prof. dr. N. A. Donkersloot (An- thonie Donker) heeft meegedeeld, dat hij „in aansluiting op een dezer da gen verschenen bericht in de pers, be treffende een conflict in het bestuur van het Nederlandse Pen-centrum, bü nader inzien het juist geacht heeft zich uit het bestuur van de ge noemde schrijversorganisatie terug te trekken.'' Prof. Donkersloot zegt tot dit besluit te zijn ge-komen teneinde de weg vrij te maken voor jeugdiger krachten. Advertentie nu ideale verplaatsbare warmte met de moderne INFRAROL plus zo'n handig 6 kg. flesje BENEGAS BUTAAN. On middellijk gezellige en ge zonde warmte, (infrarood) overal waar u wenst. Veiligl Gemakkelijk I (Voor de zo mer: 't 6 kg. flesje pas klaar voor vacantie I) 60 uren behaaglijke warmte voor I 5,60. Minister Luns is gisteren per trein naar Brussel vertrokken. Bij zijn vertrek werden hem als dank voor zijn werk in de Alge mene Vergadering van de V.N. bloemen aangeboden door leden van de Nieuw-Guinea Raad, die voor een werkbezoek in ons land vertoeven. ■■■■■■■■Bllllllllll Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kam rem men zonder ongelukken te veroor zaken. 2400 DEPOTHOUDERS A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 LEIDEN Destalinisatie Onze reisredacteur. W. L. Brugsma, begint vandaag een serie artikelen over de destalini satie in de Sowjet-Unie en de internationale communistische beweging en over de invloed daarvan op de Oost-West-ver- houding. Als observatiepost voor deze reportage koos hij Warschau, enerzijds omdat Polen met de daadwerkelijke destalinisatie reeds in 1956 begon, anderzijds omdat het door zijn geografische ligging ten nauwste betrokken is b(j het brandendste Oost-West- probleem: het Duitse. In de Poolse hoofdstad, waar de vrij heid van gedachtenwisseling het grootst is van het gehele com munistische blok, sprak onze reisredacteur met leidende fi guren uit de partij, met diplo maten uit West en Oost, met po litieke commentators en ook met vooraanstaande niet- en anti communistische figuren. De samenvatting van deze ge sprekken de gesprekspartners zullen grotendeels anoniem blij ven vinden onze lezers in vijf artikelen, waarvan wij vandaag het eerste publiceren. De stof voor deze artikelen is aangevuld en afgerond met rapporten uit andere landen en uiteraard met de ervaringen van onze reisre dacteur op Oost-West-conferen ties en zijn reizen naar de Sow jet-Unie en andere communis tische landen. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Tussen Wladiwostok en Oost-Berlijn worden straten en steden herdoopt, verdwijnen schilderijen en foto's, borst- en standbeelden uit strenge regeringsbureaus, sombere stations, hotels en lucht havens. Maar de naam Stalin, die zo wordt uitgegumd, staat nog steeds boven de ingang van het Cultuurpaleis aan Warschau's Marszalkowska. En Polens liberale communisten maken nog geen haast met het aanbrengen van een nieuwe gevelsteen in deze banketbakkerswolkenkrabber. Die is trouwens in zijn slaafs ge- imiteerde neo-Moskovitische architectuur zelf een monument van het stalinisme. Of hoopvoller: een gigantische grafsteen voor een afschuwelijke periode. communistische beweging en het communistische-blok gaan een perio de van grote ideologische discussies tegemoet. De belangentegenstel lingen tussen de Chinese en Sowjet- russische groep zullen op ideologisch terrein en in ideologisch jargon wor den uitgevochten, dat is marxisten nu eenmaal eigen. Maar ook binnen de anti-stalinistische groep staat het debat te wachten, grote groepen vra gen rekenschap, een morele recht vaardiging voor hun communist-zijn. Leiders als Chroesjtsjow en Go- moelka, die landen hebben te regeren en slechts in hun vrije tijd ideoloog zijn, zullen alles doen wat in hun vermogen ligt om de debatten binnen veilige perken te nouden. Chroesjt- sjows bijdrage tot de discussie be perkte zich tot het onthullen van nog een paar dozen van Stalins miljoe nen moorden. Gomoelka ging één stap verder: hij gaf het Poolse Centrale Comité een analyse van het stalinisme, die be rustte op een paar zogenaamde ob jectieve omstandigheden in de voor oorlogse Sowjet-Unie (een gedeci meerde arbeidersklasse, moeilijkhe den in de landbouw; en verder op Stalins slechte karakter. Zijn machts honger zou hem in die omstandig heden de kans hebben gegeven zich zelf met zijn geheime politie boven de partij te stellen. De Polen kunnen het zich veroor- \oven zich niet te haasten met de verheugende, maar tegelijkertijd vernederende crematie van het ver- '.eden. Zij zeggen: „Wij hebben in 1956 onze destalinisatie voltooid. Op ons eigen houtje". Het is waar: Gomoelka was de enige partijleider He bij het eind van het 22ste partij congres in Moskou niet na hoefde te blijven. De man die in 1951 op Sta- '.ins bevel voor vier jaar in de ge vangenis verdween, de outsider van 1956, is het winnende paard van 1961 geworden. De Poolse communisten hebben op Chroesjtsjows partijcongres gelijk gekregen. Met de Russische macht achter zich kunnen zij nagniffelen over Tsjecho-Slowakije's conformis ten die nu nog een Stalin-monument van een half miljoen kilo op te bla zen hebben, kunnen zij onder elkaar Walter Ulbricht esn abonimabel restant van het stalinistische stenen tijdperk noemen. De begrijpelijke Poolse zelfingeno menheid betekent niet, dat zij al we ten wat hun „gelijk" precies bete kent. Op de vragen v at er nu werke lijk gebeurd is en waarom, belangrij ker nog, wat er zal gèan gebeuren in het communistische blok en de in ternationale communistische bewe ging, kunnen zij geen compleet ant woord geven. Wel gissingen, aandui dingen en een paar vaststellingen. De eerste daarvan is: zo m.'n als de Sow jet-Unie zelf, was het communisti sche-blok een werkelijke eenheid. Het werd bijeengehouden door de ijzeren banden van Stalins dwang. Sinds die braken is steeds meer aan de dag getreden dat er onder het ceremonieel van de socialistische so lidariteit en naast de vele bindingen diepgaande tegenstellingen van be langen, omstandigheden en inzichten lagen. De historische betekenis van het 22e partijcongres is volgens de Polen, dat die tegenstellingen daar in de openbaarheid zijn geraakt. Ondanks Tsjoe en-Lai's tactische argument dat de uiterlijke eenheid van de communistische beweging ten koste van alles bewaard moet blijven, heeft Chroesjtsjow zich gedwongen gezien zich door de werkelijkheid te laten leiden. Niet a fgehandeld Met zekerheid kan nu worden voorspeld, dat het probleem niet is afgehandeld met de shock-therapie van Chroesjtsjow, die poogt tegelijk met de aanschouwelijke vormen van Stalins nagedachtenis ook de restan ten van de stalinistische mentaliteit te vernietigen. De internationale On-marxistisch Zo'n uitleg mag ons naïeve Wester lingen niet ongeloofwaardig voorko men. bij wetenschappelijke marxis ten zou Gomoelka er een nul voor hebben gekregen. Zijn eigen huisideo loog. prof. Adam Schaff, lid van het Centraal Comité van de Poolse par tij zei mij: „Dit soort analyses is on-marxistisch. Wij marxisten hebben de pretentie de verhouding tussen maatschappij en mens en de hele maatschappelijke ontwikkeling wetenschappelijk te doorgronden en derhalve te leiden en te voorspellen. Wij kunnen dus niet aankomen met het verhaaltje dut de opbouw van een nieuwe en betere wereld tij delijk is gestoord door het slechte karakter van Stalin. Als het marxis me wil voortbestaan, moeten wij een werkelijk onderzoek instellen naar het fundamentele probleem: hoe is dit alles in een „socialistische" maat schappij mogelijk geweest, hoe het voorkomen kan worden". Hoe en waar zal dit ideologisch deba dit gewetensonderzoek, deze poging om ideologie en werkelijkheid weer met elkaar in overeenstemming te brengen, verlopen? Men is het er in Warschau over eens, dat het niet kan worden aangezet in de Sowjet- Unie zelf: de huidige generatie van denkers en doeners is teveel besmet Imet stalinistische gedachtes en ter- I minologie. Het wachten is op de veel belovende „derde generatie", die een schone lei heeft. Op de zetbazen in Berlijn, Praag, Boekarest en Sofia hoeft evenmin gerekend te worden als op de verstarde Fransen. In drie centra zou de discussie op gang kun nen komen: de Italiaanse partij is er al mee begonnen, de Joegoslaven wa ren de eerste anti-stalinisten, Polen zou in het rode kamp zelf moeten voorgaan. Geen experimenten Wie van die discussie een revolu tionaire ontwikkeling verwacht, zal vermoedelijk bedrogen uitkomen. Gomoelka's Polen is daar een voor beeld van. De man die na een leven van strijd in 1956 eindelijk de „Pool se weg van het communisme" kon inslaan, die in zekere mate liberali seerde en democratiseerde, heeft zijn gelijk door het Moskouse partijcon gres erkend gezien. Feitelijk zou hij dus een mandaat hebben nieuwe stappen op die weg te doen. Maar in- plaats daarvan hoort men slechts dat Polen zijn stabilisatiepunt bereikt heeft, dat er niet verder geëxperi menteerd moet worden, dat verdere politieke liberalisatie moet wachten tot Polens economische toestand ver beterd is, dat men voorzichtig moet zijn wegens de internationale span ning. Het zijn de argumenten van iemand die te regeren heeft. Chroesjtsjow en Gomoelka hebben met vele bekwame politici gemeen dat zij nieuwe tendenzen voelen aan komen, dat zij zich aan het hoofd ervan plaatsen, maar dan proberen deze door een zo voorzichtig mogelijk gedoseerde verwezenlijking tot beda ren te brengen. Zulke praktische overwegingen, de noodzaak om een mate van eenheid te bewaren in een tijd van internationale spanning, de traagheid van de gevestigde be langen in de partij-kaders, de weerzin van de massa om slagzin nen in te ruilen voor gewetens onderzoek, zullen van het „grote ideologische debat" in de commu nistische beweging eerder een traag en moeizaam proces maken. Maar het debat is geopend. Om dat het onvermijdelijk werd. Ook U dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen. Dan is het te laat om te remmen, terwijl de voet gangers er op rekenen door te kun nen lopen. Bedrijfstechnische tour telt nu 17 deelnemers 't Gaat goed met de Tour de France van de Gemeentelijke Be drijfstechnische School. Zij telt nu reeds de actie leapt nu een week 17 deelnemers onder wie de twee koplopers, die allebei al meer dan f. 100 ophaalden. De actie, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Al- bert Schweitzerdorp in Frankrijk, duurt nog twee weken. De jongens hebben nu al ruim f. 2500 bijeen. Zouden Ze de beoogde f. 7500 halen?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3