Bloedige gevechten tussen V.N.-leger en Katangezen Squazzardi vermoordde Italiaan Bruno Colombo Zeven vermisten scheepsramp op Ierse kust zijn reecis geborgen ÉW President Tsjombe eist vertrek V.N. Lichaam begraven in A msterdamse Bos WELKE PARTIJ IS BEGONNEN? Morgenochtend tv-nitzending Rome WEERBERICHT NODIGDE CHROESJTSJOW PRESIDENT KENNEDY UIT? Gruweldaad opgehelderd Met een kogel OE THANT NAAR HONGARIJE ATTLEE ZEER ERNSTIG ZIEK leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 No. 30522 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een bloedige strijd is gisteren in Elisabethstad los gebrand tussen troepen der Verenigde Naties en Katan- gese militairen. Woedde gisteren tegen het einde van de middag een ware veldslag in de buitenwijken van de Katangese hoofdstad, ook vanochtend werd nog hevig gevochten, met name bij het vliegveld waar het V.N.-hoofdkwartier is gevestigd en de Indiase ghoer- ka's zijn gelegerd. Het kamp van de ghoerka's heeft de gehele nacht onder Katangees granaatvuur gelegen. De gevechten braken uit, toen Indiase V.N.-troepen een Katangese versperring op de weg naar het vliegveld opruimden. Beide partijen hebben inmiddels verklaard, dat de andere de strijd om de wegversperring is begonnen. Een Katangese aanval op het hoofdkwartier van de V.N. werd gistermiddag afgeslagen. Volgens een VN-opgave van gister avond zijn 38 Katangese marechaus sees en een Indiase VN-kapitein ge sneuveld, terwijl vier soldaten van de volkerenorganisatie werden gewond. Ook twee Europese ingezetenen van de stad kwamen om het leven. Men neemt aan, dat het aantal slachtof fers inmiddels aanzienlijk is gestegen. Radio-Katanga heeft gisteravond herhaaldelijk bloeddonors opgeroe pen om zich te melden bJj de zieken huizen, waar een groot aantal ge wonde Katangese burgers en mili tairen zou zijn opgenomen. De VN-vertegenwoordiger Urqu- hart heeft gisteren tegenover ver slaggevers verklaard, dat de VN een Katangees „strijdplan" hadden on- dekt, „waarna wij, met het grootste leedwezen, genoodzaakt waren het verdere verloop der gebeurtenissen door de militairen te laten bepalen". Volgens president Tsjombe, die gis termiddag in Parijs een persconfe rentie hield, is de bewering van de VN over het ontdekken van een Ka tangees krijgsplan volkomen uit de lucht gegrepen. De VN hebben dit al leen maar gezegd om de actie die zij wilden ondernemen, ie rechtvaardi gen, aldus Tsjombe. Tsjombe, die met zijn ministers per telefoon en telex voortdurend contact onderhoudt, heeft voorts vannacht verklaard, dat de bevol king van Katanga in staat van alarm was gebracht. Hij eiste volle dige ontruiming van zyn land door de VN-troepen. Zo lang dit niet is gebeurd, dreigde hij, zal er niet wor den onderhandeld en kan er even min sprake zijn van een wapenstil stand. en negers, onthoudt u dat wel, en wij zullen, waar -nodig, ook als wilden met onze pijlen strijden. Katanga is voor de Kantangezen, ongeacht wat de toekomst moge brengen. De waarnemend secretaris-gene raal der VN, Oe Thant, heeft de VN- vertegenwoordigers in Katanga vol ledige bevoegdheid verstrekt voor het ondernemen van militaire acties op de grond en in de lucht om de be wegingsvrijheid voor de VN in Elisa bethstad te herstellen. Voor dit doel worden door de lucht VN-versterkin- gen naar Elisabethsiad aangevoerd. Oe Thant heeft de Indiase brigade generaal Raja tot burgerlijk en mi litair bevelhebber in Elisabethstad be noemd. Ruim 350 man Ierse troepen zijn gisteren in zeven vliegtuigen uit Du blin naar Kongo vertrokken. Vandaag zouden er nog 150 volgen. De Amerikaanse ambassade in Leopoldstad heeft alle Amerikaanse transportvliegtuigen van het type ..Globemaster" in Kongo, die voorzien zyn van zwaar materiaal, ter be schikking van het VN-leger in Ka- tanga gesteld. Met pijlen De Katangese minister van Binnen landse Zaken, Moenongo, heeft gis teren op een persconferentie in Eli sabethstad gezegd: „Misschien kun nen de VN onze steden bezetten, maar wij hebben ook nog onze dor pen en het oerwoud. Wij zijn wilden De Nederlandse Televisie Stichting zal morgenochtend een Eurovisie uitzending overnemen een extra uitzending derhalve van 10.55 tot 11.30 uur over de pauselijke audiëntie voor afgevaardigden van net wereld congres voor schoolradio en schoolte levisie, dat in Rome wordt gehouden. Door ziekte van Shireen Stroker, die een belangrijke rol moest spelen, kan Anouilhs spel „Romeo en Jeannet- te' morgenavond niet. op het televisie scherm komen. De AVRO zal hoogst waarschijnlijk nu Goede Reis" her halen. Deze komedie van Jaok De- val werd reeds in augustus 1959 uit gezonden met. Pim Dikkers, Lies Franken en Yoka Berretti in de hoofdrollen De regie had toen Wal ter van der Kamp. Er is van dit spel een telerecording gemaakt, die dus morgenavond gebruikt zou wor den. LICHTE VORST IN DE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Vannacht od de meeste plaat sen lichte vorst. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Overwegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 DECEMBER. Zon op: 8.33 uur; onder: 16.30 u. Maan op: 7.26 uur; oneer: 16.40 u. Hoogwater te Katwijk te 2.40 en 14.53 uur. Laagwater te 10.45 en 23.01 uur. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. McKeown neemt ontslag Generaal Sean McKeown, de Ierse, opperbevelhebber van het VN-leger in Kongo, heeft de Verenigde Naties verzocht zijn 21 december a.s. aflo pende ambtstermijn van een jaar niet te verlengen. Hij verklaarde tegenover verslag gevers dat hij het eens was met zijn [landgenoot O' Brien, voormalig ver tegenwoordiger der VN in Elisabeth- stad, die tegenover de pers heeft ver klaard dat met name Engeland en Frankrijk uitvoerig van de door de Verenigde Naties met betrekking tot I Katanga aanvaarde resoluties heb ben gesaboteerd. Macmillan tamelijk optimistisch over een gesprek met Moskou over Berlijn (Van onze Londense correspondent) De Sowjetrussische premier Chroesjtsjow zou president Ken nedy hebben uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Deze invitatie zou zijn overgebracht door Chroesjtsjows schoonzoon Adzjoebei, hoofdredacteur van de „Izwestia", die kortgeleden in Washington een interview met de Amerikaanse president heeft gehad. Dit gerucht over een Russische uitnodiging is af komstig van de Londense cor respondent van het pro-commu nistische blad „Paese Sera" in Rome, die daaraan toevoegt, dat Kennedy, alvorens te antwoor den, eerst een ontmoeting met de Britse premier Macmillan zou willen hebben, namelijk op de Bermuda-eilanden. Premier Macmillan heeft gister avond in het Britse Lagerhuis een vrij optimistisch geluid laten horen over de mogelijkheden van succesrijke on derhandelingen met de Russen over Berlijn. „Ik zelf voel en hoop dat wjj spoedig in staat zullen zijn onder handelingen te voeren, welke succes zullen opleveren", verklaarde hij in antwoord op tot hem gerichte vragen. Macmillan zei, dat de eerste taak van zijn besprekingen met president Ken nedy zou zijn, een gemeenschappelijk Westelijk standpunt te bereiken, waarna de onderhandelingen met de Russen zouden kunnen beginnen. Deze zullen waarschijnlijk moeilijk en langzaam zijn, maar zo voegde hij er aan toe: „Misschien is het veel ge makkelijker dan wij denken". „Mogelijk kunnen wij de onderhan delingen zodanig verruimen dat er iets waardevollers wordt bereikt", zei Macmillan. „Wij willen vooral het ge voel van crisis doen verdwijnen en op zijn minst het begin van een regeling tot stand brengen". Macmillan wilde liever het woord „pact", dat een onaangename voor oorlogse klank bezit, vermijden. Hij zei, dat de ondertekening van verdra gen onbelangrijk is. Belangrijk is dat wij eerst zullen trachten onderhan delingen over Berlijn te krijgen. Ver volgens een geleidelijke overgang naar de regeling van ruimere vraag stukken, om daarna in het kader van het voorstel van president Kennedy werkelijk in een positie te zijn om in Europa een zeker gevoel van veilig heid te scheppen. Het Labourlid Hen derson, zoon van de grote strijder voor ontwapening wijlen Arthur Hen derson, zei dat de ondertekening van een non-agressie-pact tussen NAVO en de Warschau-landen een nuttige bijdrage moet zijn voor de afneming van de spanning tussen Oost en West en voor de Europese veiligheid. 0 Slot pag. 2 Sober relaas van verschrikkelijk drama Het staat thans vast, dat maan dagavond negen zeelieden vier Ne derlanders en vijf Duitse de dood hebben gevonden in de woedende golven van de Ierse Zee. De stoffe lijke resten van reeds zeven vermis ten zyn gisteren aan de kust gevon den. Het zoeken was toen al ge staakt. Het bijzonder zware weer maakte het vrijwel onmogelijk. De politie van Belmullet deelde mede, dat de stoffelijke overschotten naar het plaatselijke ziekenhuis zijn over gebracht in afwachting van de iden tificatie. Nadat de Duitse kustvaarder „Ma ria Schulte" gisteravond de haven van Sligo in noordwest-Ierland was binnengelopen, gaf kapitein Johan nes Okens daar in sobere bewoordin gen het relaas van het drama, dat zich voor zijn ogen had afgespeeld. Eerste poging Toen de „Maria Schulte" was aan gekomen bij de „Stientje Mensinga", die onwrikbaar vast zat op de rotsige kust, was eerst een poging onderno men om de Delfzijlse kustvaarder vlot te trekken. „Maar het wilde niet lukken een lijn aan boord te krijgen. Er waren te weinig mensen aan boord van die boot. Nog slechts de kapitein en drie leden van de bemanning. Op een bepaald moment gaf het viertal zelfs de pogingen op om de lijn te grijpen. Inplaats daarvan zetten zij een rub berbootje uit. Wij hebben toen on middellijk een reddingsboot met vijf man te water gelaten. Günter Welsch mijn tweede officier had de leiding. Hij wist de Nederlanders te bereiken. Maar het kostte wel veel moeite. Zjj namen de vier man in de rubberboot over. Maar door de storm windkracht tien brak de verbindingslijn tus sen de „Maria Schulte" en de red dingsboot. De mannen dreven af. Wij probeerden nog een andere lijn te gooien. Vergeefs. Bovendien moest ik opletten, dat mijn schip ook niet op de rotsen liep. Wij hadden de zoek lichten op de razende zee in de om geving van de rotsten staan. De red dingsboot dreef weg. Wij hebben de inzittenden niet meer gezien". Een foto van de reddings werkzaamheden bij de op de Ierse rotsen gelopen Nederlandse kustvaarder Stientje Mensin ga". Een helikopter haalt een van de opvarenden van boord. Namen Van de zijde van het scheepvaart bedrijf Gruno N.V. zyn gisteren ook de namen van de Nederlandse slacht offers vrijgegeven: kapitein J. Mink, stuurman G. J. Kievit, tweede ma chinist S. Meijbos en derde machi nist B. van Rijn. De drie Nederlan ders, die met drie Spanjaarden van de zinkende „Stientje Mensinga" werden gehaald, waren: eerste ma chinist L. van Eyk uit Vleuten, H. van Dijk uit Velsen-noord en G. C. Groen uit Zeldert. De Groningse kustvaarder wordt als verloren beschouwd. Toen de sleepboot „Noordzee" van L. Smit uit Rotterdam op de aangegeven plaats aankwam, kon zij het verlaten wrak nergens ontdekken. Men neemt aan, dat het gezonken is. De aanhoudende regenval I oorzaakt. In het grensgebied bij heeft in vete plaatsen in het land Gramsbergen zijn Duitsers en gevaar voor dijkboorbraken ver- \Nederlanders eendrachtig in actie om de dijken van de Vecht te versterken. (Van onze Amsterdamse correspondent) De 30-jarige Italiaanse horlogemaker Sergeo Squazzardi heeft Bruno Colombo vermoord. Het lichaam van het slachtoffer is begraven in het Amsterdamse Bos. De gruwelijke daad werd verricht in het bijzijn van de student Enrico Prisco (22). De oplossing van de moordzaak-Colombo is voor een belangrijk deel te danken aan de Romeinse politie-officier Capitano Antonio Scelfo, die de in Parijs aangehouden horlogemaker langdurig heeft verhoord en uit diens mond het gehele verslag van de moord, inclusief vele nog onbekende bijzonderheden optekende. Capitano Scelfo kwam gister avond om half tien in gezelschap van een broer van het slacht offer. de schoenfabrikant Italo Colombo, op Schiphol aan, wat tot gevolg had dat tientallen Amsterdamse politiemensen in het vieren van hun Sinterklaas avond gestoord moesten wor den. Squazzardi zou de politieman uit Rome hebben verteld hoe hij Bruno in de witte Alfa Romeo sportauto met een kogel van het leven had beroofd en voorts dat het lichaam in de grond was ge stopt in het Amsterdamse Bos. op ongeveer 50 meter afstand van een bosweg van enkele hon derden meters lengte. Op een situatie-schetsje heeft hij zelfs de plaats aangegeven. SPEURTOCHT Gisteravond tegen middernacht vertrok een ry auto's van het hoofd bureau van politie naar het Amster damse Bos. In de eerste auto zaten de Italiaanse politieman, de broer van het slachtoffer en de officier van Ju stitie, mr. J. F. Hartsuiker. In de volgende wagens reden mee de officier van Justitie, mr. A. van Renesse, de commissarissen H. J. Moll »n P. A. Jong, de hoofdinspec teur T. Sanders en inspecteur A. Hoegee welke laatste twee de lei ding van het onderzoek in Amster dam hebben gehad en vele re chercheurs. Omdat het Amsterdamse Bos gedeeltelijk op het grondgebied van Nieuwer Amstel ligt, werd ook de politie van deze gemeente gealar meerd. Uit het schetsje van Squaz zardi viel op te maken, dat hij de smalle weg bedoelde, die van de as faltweg door het bos naar de grote speelweide loopt. Technici van de po litie brachten hier grote schijnwer pers instelling en 20 van sterke zak lantaarns voorziene rechercheurs doorzochten vervolgens het struikge was langs de weg, bijgestaan door de politiehonden Arno en Sies. De meegebrachte schoppen heeft men niet kunnen gebruiken. Om half twee vamiacht werd de speurtocht gestaakt. Vanmorgen tegen 9 uur zijn echter opnieuw auto's met recher cheurs naar het bos vertrokken, om het onderzoek bij daglicht voort te zetten. Enrico Rrisco in arrest Inmiddels is in Rome gearreseerd, de Italiaanse student Erico Prisco, die met zyn vriend Renato Calapso het slachtoffer in Amsterdam had ont moet. De arrestatie geschiedde op grond van de beschuldiging van Squazzardi dat Prisco bij de moord aanwezig is geweest en zou hebben geholpen bij het verbergen van het lichaam. Bovendien heeft Squazzardi tegen over de Romeinse politie-officier ver klaard dat de 7.65 mm kogel, die in de sportauto is afgevuurd, tegen het dak van de wagen is geketst en daar na in een spijl tussen voorruit en rechterportier is verdwenen. Dit laat ste is niet gebleken uit het onder zoek, dat op het gerechtelijk labo ratorium te Den Haag heeft plaats gehad. De Amsterdamse recherche heeft inmiddels geconstateerd dat Squazzardi de waarheid heeft gespro ken: de kogel is inderdaad op deze plaats aangetroffen. Het projectiel zal vandaag door het gerechtelijk laboratorium worden on derzocht. Onzekerheid over vindplaats Bij het zoeken in het Amsterdamse Bos houdt de politie rekening met het feit, dat Squazzardi - die hier uiteraard slecht bekend moet zijn geweest - niet de juiste plaats heeft aangegeven. De politiemannen zonden de Italiaan graag ter plaatse hebben om aanwijzingen te geven, maar hoe wel bij het verzoek om uitlevering tevens is verzocht spoed te betrach ten zal de procedure zoveel tijd in beslag nemen, dat men niet op zijn komst kan wachten. Over de plaats waar Bruno Colombo is vermoord verkeerde men vanmorgen nog in on zekerheid. Vermoedelijk zou dit tijdens een autorit in de omgeving van Rotter dam zijn gebeurd. Wel is komen vast te staan, dat de witte sportwagen inderdaad van alle sporen is ontdaan tijdens een schoonmaakbeurt aan de wallekant van het Noordzeekanaal. Zangpedagoog Boris Pelsky overleden Morgenmiddag zal op de Nieuwe R.-K. Begraafplaats te Bussum het stoffelijk overschot van de zangpeda goog Boris Lastotsjkin Pelsky ter aarde worden besteld. Felsky, die van Russische origine was, is op 67-jarige leeftijd zondagnacht na een langdu rig ziekbed in het R.-K. Ziekenhuis St.-Joanna te Goes overleden. Vele jaren is hij in ons land als zangpe dagoog werkzaam geweest. Sinds 1923, tot voor enige jaren zyn ziekte verpleging in een ziekenhuis noodza kelijk maakte, was nij aan het „Mu- zieklyceum" te Amsterdam verbon den als zang-docent in het- conserva torium en in de muziekschool-afde ling. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Hongarye aanvaard, zo maakte een woordvoerder van de Hongaarse af vaardiging by de Verenigde Naties gisteren bekend. Er is geen datum vooi het bezoek bepaald. Gevraagd of het bezoek enig ver band hield met Hongaarse proefbal lonnetjes over een mogelyke gratie voor kardinaal Mindszenty, die reeds l sinds 1956 in de Amerikaanse lega tie in Boedapest verblytt, lieten Hon gaarse kringen een waarschuwend geluid horen tegen speculaties over de reden van het bezoek van Oe Thant. De toestand in Hongarije na de opstand van 1956 staat opnieuw op de agenda van de Algemene Verga dering. De Nieuwzeelander Sir Leslie Mun- ro, die door de Algemene Vergade ring in 1958 is benoemd tot bijzon der V.N.-vertegenwoordiger voor Hongarije, heeft nimmer toestem ming van de Hongaarse regering kunnen verkrijgen om de toestand aldaar te onderzoeken. Lord Attlee, de oud-leider van de Britse Labourparty en van 1945 tot 1951 minister-president, is ernstig ziek. Hij is 78 jaar oud. Hij is dins dag in een ziekenhuis opgenomen. Uit het Leidsch dagblad van 7 dec. 1861: De klokgieter Friedrich Hönig te Arad in Hongarije heeft 'n verwarmbare brand spuit uitgevonden, die in den tijd van vijf minuten het wa ter tot kookhitte kan brengen waardoor zelfs bij felle vorst het bevriezen ivordt voorge komen. (Advertentie) Burgem. en Weth. v. L. roepen bij deze op alle personen die geschikt zijn tot vervulling der open staande betrekking van twee- t den praeseptor aan het Sted. f gymn. op een jaarwedde van f f900. Burg. en weth. voorn, t D. Tieboel Siegenbeek f burgemeester

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1