Reddingsboot slaat om in Ierse Zee: 9 man vermist Voor Kerstmis: gesprek Kennedy - Macmillan gevechten Weduwe Aeniout wil een nieuw onderzoek in katanga Vijf moedige Duitsers en vier Nederlanders Sl Frankrijk op rand van burgeroorlog? Delfzijlse kustvaarder op rotsige Westierse kust Alle pogingen ivaren vergeefs Zes opvarenden in veiligheid oeuren China dreigt De waterstand rond MEPPEL weer kritiek (§uct ^ïlteuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 DECEMBER 1961 No. 30521 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57053 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Negen zeelieden vier Nederlanders en vijf Duit sers worden vermist sinds gisteravond op de woe dende Ierse Zee een reddingsboot kapseisde. Het drama voltrok zich bij een moedige reddingspoging, die vijf bemanningsleden van de Duitse kustvaarder Marie Schulte" hadden ondernomen. Ondanks de wild zwiepende hoge golven waren zij met hun ranke reddingsbootje op weg gegaan om de vier man te redden, die zich nog aan boord bevonden van de Delfzijlse kustvaarder ,,Stientje Mensinga", welke op de rots achtige Westierse kust was gelopen. Met heel veel inspanning slaagden zij erin de Nederlanders aan boord te krijgen. Maar op de terugweg naar het Duitse schip sloeg de reddingsboot om. Tot nu toe heeft het moeilijke speur werk op de wilde zee geen resultaat opgeleverd. De overige zes opvarenden van de ..Stientje Mensinga" waren reeds door een helikopter van de Britse Marine in veiligheid gebracht. werd gesmeekt om hulp bij het op- Het is niet bekend door welke oor zaak de lege Groningse kustvaarder op de rotsen is geslagen. In de mid dag seinde het, dat het op drie mijl oost-noord-oost van het eiland Eagle bij de westkust van Ierland muurvast zat. Het lag scheef en maakte snel water. Spoedig volgde het bericht, dat het zonk. De Duitse kustvaarder „Marie Schulte", welke zich in de buurt bevond, stoomde onmiddellijk naar het schip in nood. Een redding boot uit Arranmore koos zee, evenals de sleepboot „Noordzee" van rederij L. Smit en Zn., die in haven Gobh lag. De sleper moet 270 mijl afleggen en kan pas vanmiddag ter plaatse zün. Onkundig Een helikopter van de Britse Ma rine steeg op, cirkelde aanvankelijk boven de „Stientje Mensinga", maar nam bij het slechter worden van het weer zes bemanningsleden drie Nederlanders en drie Spanjaarden op en zette hen, na een vlucht in bar slechte weersomstandigheden met een wolkendek van minder dan 500 voet hoog, op de kust van Donegal aan land. Daar werden de zes mannen hartelijk ontvangen en in een pension ondergebracht. „Ze waren in goede conditie .alleen hadden zij een shock. Eén van de mannen was licht ge wond", vertelde een priester father Rea, die eraan toevoegde, dat men hen op zettelijk onkundig had gela ten van het drama, dat zich na hun vertrek van het schip daar had af gespeeld. Onhoudbaar Waarom de 33-jarige kapitein J. Mink uit Purmerend, de stuurman, de tweede machinist en een matroos niet in de helikopter zijn gestapt is niet bekend. Vermoedelijk dachten zij op het schip te kunnen blijven tot dit naar een veiliger oord gesleept zou kunnen worden. Maar met het aan wakkeren van de storm werd hun toestand onhoudbaar, zoals men ook aan boord van de Duitse kustvaarder „Marie Schulte" constateerde. Daar werd besloten de vier Nederlanders van het zinkende schip te halen. Na enkele vergeefse pogingen slaag den de Duitsers erin een reddingboot uit te zetten. Heen naar de Groning se kustvaarder, ging het goed. Over de bruisende golven bereikte men het schip-in-nood en slaagde er zelfs in de vier Nederlanders in de redding boot te krijgen. Wat er daarna pre cies gebeurd is, is niet op te maken uit de berichten. Maar snel daarna gaf de „Maria Schulte" het bericht door, dat de reddingboot was gekap seisd en de negtn inzittenden werden vermisi. Men nam echter aan, dat alle negen reddingsgordels aan hadden, die voorzien wa^en van lichten. Dus WEERBERICHT KOUDER De Bilt verwacht van heden- +ot morgenavond: Kouder weer met wis selende bewolking en enkele buien. Langzaam afnemende noordwestelijke wind, maar aanvankelijk langs de kust nog storm en in het binnenland hard tot krachtig. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 DECEMBER. Zon op: 8.32 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 6.15 uur ;onder: 16.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 20.04 en 14.16 uur; laagwater tc 10.08 en 22.17 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's sporingswerk. Vliegtuigen stegen met een op en wierpen fakkels uit boven de plaats, waar de reddingboot ver moedelijk is omgeslagen. De redding boot van Arranmore moest echter door het zware weer het zoeken naar overlevenden opgeven. De Britse trei- ler „Boston Brittannia", die ook in de buurt was, zette onmiddellijk koers naar de plek des onheils. Helaas heeft het speurwerk nog geen resultaat op geleverd. Langs de kust stonden vannacht mensen op wacht om eveneens uit te kijken naar de vermiste zeelieden. Maar father Rea bracht hun angstige gevoelens onder woorden: „Ik vrees, dat de kans op behoud heel erg ge ring is". De „Maria Schulte" is er later wel in geslaagd vast te maken op de „Stientje Mensinga" en het schip naar een beschutte baai te slepen. Landi ngs vaa rtu ig Het 470 ton metende motorschip „Stientje Mensinga" werd in de oor log op een Britse werf als landings vaartuig gebouwd. Na korte tijd werd het verbouwd tot een raketschip en als zodanig nam het op 6 juni 1944 deel aan de invasie in Normandië. Na de oorlog werd het scheepje omge bouwd in Hendrik Ido Ambacht tot kustvaarder. Het heeft nu als thuis haven Delfzijl. Reder van het schip is dr. A. L. Oosterhu!ö in Dublin (Ierland). Het wordt bevracht door de N.V. Gruno te Amsterdam. Voor de fatale tocht had het gelost in het Ierse plaatsje Foynes. Het was met ballast op weg naar Londonderry, eveneens in Ierland. In dc Katangese hoofdstad Elisabcthstad zijn heden gevech ten uitgebroken. De bevolking vlucht in paniek uit de stad. De berichten over de onrust zijn af komstig van het centrale post kantoor. Uit het kamp van de Indiase V.N.-soldaten, de Goer- ka's, wordt mitrailleurvuur ge hoord. Premier Nehroe van India heeft het parlement vandaag meegedeeld, dat Rood-China gedreigd heeft troepen te zen den over de Mcmahon-lijn naar het noord-oostelijke grensgebied Personen, die bij deze zaak destijds waren betrokken, by proces-verbaal en van India. Nehroe zei dat een Chinese nota was ontvangen waarin wordt gezin speeld op een dergelijke actie wan neer de „militaire activiteiten" van India voortduren. De 1400 km lange Mcmahon-lijn is als demarcatielijn tussen India en Tibet in 1914 vast gesteld. China weigert deze lijn als grens te beschouwen. Ruimtevaarder in voorbereiding De Amerikaan John Gienn. die be noemd is tot de eerste Amerikaanse ruimtevaarder voor een kunstmaan- vlucht, heeft zich gisteren geves tigd in het verblijf dat bestemd is voor de voorbereiding van astronau ten op hun tocht. Volgens waarne mers zou dit een aanwijzing zijn dat men ernstig van plan is nog voor het einde van dit jaar een bemande raket te lanceren. Officieel is tot nog toe verklaard, dat men eerst de gegevens van de rulmtetooht met de chimpansee Eros wil bestuderen alvorens een datum voor een bemande lancering in de ruimte te bepalen. In een Amsterdams dok brak gisteren brand uit in de Deense tanker „Aslaug Torm". Het vuur kon vrijwel niet bereikt worden, zodat men besloot gaten in de scheepswand te branden om hierdoor met schuimblusappara- ten het vuur te bestrijden. Een opname van het branden van de gaten, waardoor ook water werd binnengelaten om het schip, dat elders veel bluswater binnen had gekregen, in balans te houden. Twaalf Japanse arbeiders die sedert vrijdag ln een spoorwegtunnel ln Aomori, noord-Japan, geblokkeerd zaten, zjjn gered. PRIJS VAN f50.000 In de 553e Staatsloterij, vierde klasse, 14e lijst is een prijs van f 50.000 gevallen op no. 6763. De weduwe van de ln 1948 in het voormalig Ned.-Indië omgekomen vaandrig Aernout heeft aan de minister van Defensie een brief gezonden, waarin zij schrijft: „In 1950 en 1951 heb ik alle pogingen in het werk gesteld, om de instructie inzake de moord op mijn echtgenoot, de inlichtingenofficier vaandrig R. L. C. Aernout, gepleegd op 28 februari 1948 te Lembang in Ned.-Indië, te doen openen. De omstandigheden waaronder de moord is gepleegd, zijn zeer bezwarend. Ik heb mij gewend tot de officier van Justitie te Amsterdam, tot de procureur-generaal te 's-Gravenhage, tot uw voorganger minister Staf, tot Z.K.H. de Prins en tot H.M. de Koningin. Alle pogingen bleken tevergeefs. Thans, naar aanleiding van de recente publikaties in de Neder landse pers, zijn meerdere feiten te voorschijn gekomen, waaronder de huidige verklaringen van een der belangrijkste personen, die destijds in het onderzoek van de moord, op Nederlands gebied gepleegd, was betrokken. Ik moge Uwe Exellentie dan ook thans met de meeste klem verzoeken, opdracht te willen geven de instructie hier te lande alsnog te doen openen, zodat alle personen, die bij deze zaak destijd onder ede kunnen worden gehoord.' Wij hebben naar aanleiding van Mr. Geleijnse deelde eveneens mede, bovenstaand bericht, een onderhoud I dat verschillende personen, destijds gehad met mr. Geleijnse, de raads-1 werkzaam bij de NEFIS (de v.m. Ned. man van de heer Van der Putten. Indische Veiligheidsdienst) zich heb- Deze deelde mede. dat tengevolge van ben aangemeld om de wetenschap, de publikaties over de „zaak-Van der I die zij omtrent een en ander hebben, Putten" talrijke mededelingen zijn i ter beschikking te stellen, binnengekomen van personen, die direct of indirect te maken hebben gehad met de gebeurtenissen in het voormalige Ned.-Indië. Daartoe be hoort ook een stuk, dat door familie leden van een officier-commissaris by de krjjgsraad is gevonden. Het is een rapport, dat deze officier commissaris bij de krijgsraad in het v.m. Ned.-Indië destijds heeft uitge bracht en waarin wordt gemeld, dat vaandrig Aernout in zjjn kwaliteit van veiligheidsofficier is opgetreden; Staat van beleg in San Domingo O Gistermiddag is de staat van beleg in de Dominicaanse Republiek afge kondigd nadat zich in de hoofdstad San Domingo schietpartijen hadden voorgedaan. Intussen hebben de twee ™e' e|kjiar >vedijverend, erin- dat hij de opiumsmokkel op het spoor V Dominicaanse Republiek was en dat de berichten omtrent laguer en de opposi- malversaties bjj de N.T.D. te Ban doeng juist waren. In het rapport zou voorts te lezen zijn, dat de officier-commissaris zich ervan bewust was. dat het onder be paalde omstandigheden in het lands belang kan zijn een zaak te sepone ren. „In deze serie van misdadigheid," zo schrijft hij aldus mr. Geleijnse „meen ik, dat het in het lands belang is, de zaak volledig te onder zoeken". Het stuk, dat de originele handte kening van de officier-commissaris draagt, is door de familie ter beschik king van mr. Geleijnse gesteld. President Kennedy en de Britse premier Macmillan zullen elkander op 21 en 22 december in Bermuda ontmoeten voor een bespreking van internationale problemen. Dit is gisteren officieel in Londen bekendgemaakt. Beide staatslieden waren reeds enige tijd van mening, dat het als onderdeel van de tweezijdige bespre kingen, die door sommige Westelijke regeringsleiders worden gehouden, nuttig zou zijn een informele bijeenkomst te houden als vervolg op de besprekingen in Washington en Londen van het afgelopen jaar. Onderwerpen zijn de betrekkingen tussen Oost en West en de mogelijkheden voor ontspanning in de huidige situatie. Ook de kwestie-Berlijn staat op de agenda, al zal het niet het belangrijkste onderwerp van gesprek zijn. Politieke kringen in Londen verklaarden, dat kernproeven en ontwapening zeker de voornaamste bespreking zouden uitmaken. De laatste ontmoeting tussen beide staatslieden was in juni van dit jaar en werd in Londen gehouden. Daarvoor waren er reeds bijeenkomsten in Key West en in Washington geweest. pel van een burgeroorlog zou bevinden. Er zou in Frankrijk een toenemende anarchie heer sen waarbij De Gaulle de dingen hoe langer hoe minder in zijn macht heeft. Hoe het ook zij, Kennedy en Macmillan zullen een uiterste poging doen om de zo dringend mogelijke Weste lijke eenheid inzake de benade ring van het Berlijnse probleem tot stand te brengen. Tot zover onze Londense cor respondent. Op zoek naar tie nodige eenheid Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend De als een verrassing komende mededeling, dat president Kennedy en premier Macmillan een spoedcon- ferentie zullen houden, wordt in diplomatieke kringen in Londen ge zien tegen de achtergrond van De Gaulle's halsstarrigheid inzake onder handelingen met de Russen over Berlijn. Macmillan is er tijdens zijn ontmoetingen met de Franse presi dent van tien dagen geleden niet in geslaagd De Gaulle te vermurwen. Verder werpt Frankrijk ook nieuwe moeilijkheden op wat betreft Enge- lands aansluiting bij de EEG, met name op het politieke vlak. Een hiermee verband houden- dende theorie is, dat de hoofd reden voor het gesprek tussen Kennedy en Macmillan zou zijn, dat Frankrijk zich op de drem- Amerikaanse elite-eenheid naar Berlijn Onze correspondent in Bonn tele foneerde hedenochtend: De 19-de infanterie strijdgroep van de 24-ste Amerikaanse divisie, ter sterkte van 1500 man, is sinds giste ren op weg naar Berlijn. De strijd groep, die een elite eenheid is, gaat naar Berlijn om de manschappen af te lossen, die op 20 augustus naar Berlijn werden gebracht in verband met de gespannen toestand, die in de Met een enorme kraan werd gisteren de 25 m hoge toren ge plaatst bij de Amerikaanse Pro testantse kerk, welke in Den Haag in aanbouw is. De eigen Stad na" de afgrendeling van Oost' kerk van de vrij grote Ameri- D"~' kaanse gemeenschap in de Residentie bestaat grotendeels uit de voormalige Expo-kapel. Berlijn op 13 augustus ontstaan was. De komst van de nieuwe Amerikanen is de Russen officieel aangekondigd. De 19-de infanterie strijdgroep be schikt over 175 voertuigen. Tanks gaan niet mee naar Berlijn, wel anti-tankraketten. De manschappen komen uit Augsburg, waar hun familieleden achterblijven. Zij zullen waarschijnlijk drie maanden in West- Berlijn blijven. De Amerikaanse troepenmanoeuvre volgt op allerlei uitlatingen van com munistische kant, dat de troepen bewegingen tussen de Bondsrepubliek en Berlijn „provocaties" zijn. De Oostduitse regering eiste afgelopen zondag onmiddellijke stopzetting van de Amerikaanse convooien. De nieuwe versterkingen aan de sectorengrens in Berlijn, die zondagnacht door Oost duitse volkspolitiemannen werden aangelegd, zijn volgens de Oostduitse regering noodzakelijk geworden door de dreigende Amerikaanse troepen' bewegingen tussen West-Duitsland en Berlijn. De Amerikaanse stads- commandant in West-Berlyn Watson diende gisteren een protest in tegen de vernauwing van de toegangswegen naar Oost-Berlijn. Het argument van de Oostberlijners, dat de versterkin gen nodig waren voor hun veiligheid, noemde Watson belachelijk. In poli tieke kringen ontveinst men zich niet dat de scherpe aanvallen van de communisten op de Amerikaanse troepenbewegingen ten doel hebben tweedracht in het Westelijk kamp te zaaien. De communisten weten name' lijk, dat vooral de Britten niet geluk' kig zijn met de opvatting van Kennedy's speciale afgezant generaal Clay, dat de Westelijke geallieerden nadrukkelijk en openlijk van hun rechten op toegang naar en verblijf in Berlijn gebruik moeten maken. De Britten vinden, dat Clay de toestand vaak toespitst. De talrijke, steeds van te voren in de pers aangekondigde troepenverschuivingen van en naar Berlijn door de Amerikanen, beschou wen zij als een onnodige prikkeling van de Russen. Vervolg op pag. 2 Peking bestelde vliegtuigen bij Engelse fabriek De Chinese regering heeft een aantal Vickers Viscount turbo prop passagiersvliegtuigen be steld, zo is uit gewoonlijk be trouwbare kringen in Peking vernomen. Er werd niet bij ge zegd hoeveel er besteld zijn. Tot nu toe gebruikte de Chine se staatsluchtvaartmaatschappij Sowjetrussische vliegtuigen. tie - Chili verzocht in de crisis te bemiddelen. De Chileense diplomaat Ojarzun is reeds naar San Domingo onderweg om zijn diensten als bemiddelaar in het geschil aan te bieden. President Balaguer, die in een mi litair ziekenhuis in San Domingo was opgenomen, heeft gisteren zijn werk zaamheden hervat. Vermoeidheid was de oorzaak van zijn klachten. Een woordvoerder deelde mee, dat de pre sident zich thans weer goed gevoelt. Als gevolg van een reeds zeven dagen durende staking van Balaguer te forceren, ligt het openbare leven m de hoofdstad nagenoeg stil. Groe pen mensen verzamelden zich op straat en bekogelden voertuigen met stenen. Ruimteproef De Verenigde Staten hebben gis teren van de raketbasis van Point Arguello in Califomië een „Blue Scout"-raket gelanceerd met een capsule van dertien kilogram met in strumenten voor het meten van stra ling. De vier trappen van de dertien meter lange raket hebben goed ge werkt. zodat men aanneemt dat de capsule veertigduizend kilometer ver de ruimte is binnengedrongen, zoals de bedoeling was. voordat de val naar de aarde begon. (Van onze Zwolse correspondent) In de afgelopen nacht is de toe stand wat het hoge water betreft rond Meppel zeer ongunstig gewor den. Nadat zaterdagmiddag enkele kritieke uren werden doorgemaakt, werd het daarna veel beter, doordat de wind ging liggen en de regen minder werd. Gisteren viel er ech ter bij Meppel 22 mm. water, terwijl het verder de provincie in nog meer was. Ook de wind stak weer op en daardoor werd het water het Mep- pelerdiep ingestuwd inplaats van er uit. Zodoende was de toestand he denochtend veel ongunstiger dan za terdag. Toen werd hij de sluis te Meppel 58 cm. gemeten als hoogste stand van het water, maar nu be droeg het reeds ruim 70 cm. Geluk kig slaagde het sluispevsoneel erin de sluis open te krijgen, waardoor het gevaar voor overstroming van de Hoogeveensevaart verminderde. Niet temin wordt van die kant nog veel water verwacht. Helaas kon Zwart sluis geen water meer spuien, omdat de stand in het Zwarte Water te hoog was geworden. Ook de Wold A. en de Oude Vaart zijn vannacht weer sterk gestegen. Het water heeft het zelfde peil bereikt a's zaterdagmid dag en staat weer tot aan de straat- rand. Daar de weersverwachtingen ongunstig zijn (zware storm wordt verwacht) is men bevreesd, dat de toestand bij Meppel zeer kritiek zal worden. Uit het Leidsch dagblad van 6 Dec. 1861: De Leidsche Gemeenteraad heeft benoeming gedaan tot i hulponderwijzer es aan de Openb. lagere scholen J. N. Valk, J. H. Hoübolt, F. H. de Jong, J. Dekker en F. Post, op een bezoldiging van f600, f500, f400, f350 en f300 's jaars. f Men deelt ons mede dat bij f de Ned. Hero. Gemeen*e tot i president van het collegia van notabelen is benoemd Prof. A. Kuenen en tot secre- i taris Ds. A. van Mitzenburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1