,W oonschepeii-af faire' in raad Voorschoten Leidse IJsclub verzet zich tegen gemeentelijke plannen Ver. Staten over Z.W.=Afrika niet overhaast te werk gaan Kanarieliefhebbers voor de 29ste maal in strijdperk Ontwapening en nationalisme LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 DECEMBER 1961 Sproei-ijsbaan van 100 bij 150 meter De Lefdse IJsclub is nog altijd een ijsclub zonder ijsbaan Weliswaar is het Leids gemeentebestuur voornemens de LIJC een nieuwe behuizing te geven op een bij de Voorschoterweg aan te leggen sportcomplex, maar deze plannen bevinden zich nog steeds in het stadium van geprojecteerd". Bovendien 'heeft het bestuur van de Leidsche IJsclub zeer ernstige bezwaren tegen de afmetingen van de in dit plan ge projecteerde sproei-ijsbaan. Een baan van 100 bij 150 meter ka-n men nauwelijks een ysbaan noe men. Men zal er nimmer wedstrij den op kunnen houden en men zal in fiete om ongelukken te voor komen hardrijders moeteren we ren. Het bestuur van de Leidsche IJsclub, dat zich niet kan indenken dat een stad als Leiden niet in staat is een ijsbaan te realiseren van re delijke afmetingen, zal zich dan ook blijven verzetten tegen deze gemeen telijke plannen. De stemming op de jaarlijkse alge mene ledenvergadering, welke gister avond in Het Gulden Vlies werd ge houden en welke bij verhindering van de heer H. J. de Koster werd voorgezeten door de heer E. H. Moens was dan ook in mineur. Secretaris mr. P. J. van Hoeken gaf daarvan blijk in zijn jaarverslag en ook de geluiden die de penning meester, mr. S. C. H. Coeberg liet horen waren allerminst optimistisch. Het ledental en de inkomsten lopen langzaam maar zeker terug en de heer Coeberg kon dit jaar een voor- elig saldo van slechts f 3.77 bij het clubkapitaal van f3408.64 bijschrij ven. Op de enkele dagen, dat er in het afgelopen verenigingsjaar ge schaatst kon worden, hebben de le den van de Leidsche IJsclub gast vrijheid genoten van de verenigin gen te Leiderdorp en Oegstgeest. De heer Moens bracht de besturen van genoemde verenigingen daarvoor warme dank. De waarnemende voorzitter deelde vervolgens mede, dat de heer H. J. de Koster het voornemen te kennen had gegeven zijn functie als voorzit- Adventstijd voor vluchtelingen in Haid Alleen voor diegenen, die Kerstmis vieren, is die adventstijd een tijd van verwachtend uitzien. Bij ons wordt due doorbroken door de drukte en ook die gezelligheid van St.-Nicolaas. De vluchtelingen ken nen dat feest niet; hun aandacht is alleen op Kerstmis gerioht en zeker dit jaar. dat voor hen nog weer moei lijker was dan de vorige jaren. Want eerst viel op een stormach tige nacht hun kerk zowel de pro testantse als de rooms-katholieke, die samen onder één nooddak scho len ten prooi aan de Vlammen; de kerkjes waarvoor ze zich inder tijd zulke offers getroost hadden. En later in het Jaar, na de overgrote hitte van begin Juli, vernielde een hagelbui met stenen zo groot als eieren zoals men van de zomer eteeds weer vertelde die met zoveel toewijding bewerkte lapjes grond. Dat betekent nauwelijks groente in de komende wintermaanden. Hoewel ook dit jaar weer sommigen •eindelijk een woning toegewezen kregen, is er toch nog een groot per centage, dat nu voor de 18de maal een winter in de barak tegemoet gaat. Hun ledematen zijn elk jaar zieker, de barakken tochtiger en vochtiger daar wordt niets meer aan gerepareerd, omdat die toch eens maar niemand weet wanneer afgebroken worden. Zelf maakte lk deze zomer meer hoe de riolering in „mijn" barak het begaf. Alleen door de hulp van een van de werkstuden ten daar kwam de zaak weer in het „reine". Evenals verleden jaar zijn de vluch telingen het best geholpen met brandstofmateriaal. Dat wordt dan alleen verschaft aan die nog in ba rakken huizen: daarnaast hopen wij weer een groot feest voor allen daar te houden. En dit alles niet alleen m Haid, maar ook in enkele andere kampen, welke wij deze zomer op het spoor kwamen en die nog nooit der gelijke hulp ontvingen. Voor hoevelen en in welke kampen dat alles moge lijk is, hangt af van uw offervaardig heid. Wanneer wij helpen, komen wij zelf werkelijk niet in de kou te zit ten, maar wel de vluchtelingen daar ginds in de warmte, althans met Kerstmis. En dat moet mogelijk zijn op het feest van Hem, die komt als het Licht der wereld. Voor de vluohtelingen, die aan het eind van dit rampjaar hunkerend uitzien naar Kerstmis, wordt het pas echt feest als het Hemelse licht, dat ons wordt geschonken, ook met aard se warmte gepaard gaat. Dr. E. A. Frauken-Dupairc Lammenschansweg 71, (na 1 jan 133) Tel. 20408; Giro; 285812. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Antonia Regina, dr van J. F. Burghouwt en W. C. Groen ln *t Woud; Johannes Gerardus Evert, zn van J. Verheul en H. J. A. v. d. Veen; Jo hanna Marina, dr van L. Klelnjan en C. J. Ree; Willibrordus Gijsbertus Maria, zn van G. L. Meijer en C. M. Zonneveld: Sebastiaan, zn van H. A. L. Clasener en Y. N. Dijkema; Maria Eli sabeth. dr van W. J. Smits en C. Pouw; Catharina Josefine Maria, dr van B. J. Lamboo en M. E. van Meijgaarden; Renéé, zn van J. M. R. Lenting en M. L. v. d. Lee. ONDERTROUWD C. P. Provily en G. A. Verberg; H. van der Weijden en K. van de Wete ring; A. T. van der Ham en J. C. On derwater; S. Pardon en W. van den Nleuwendyk; A. van der Hulle en W. Verhagen; W. G. Linscheer en J. E. Reinhoud; C. H. Westerink en I. Ver beek; P. van der Zwet en J. H. I. Driessen; P. J. M. Leune en D. J. J. Rehmann; H. Bavelaar en M. M. van Bohemen; J. J. Overeem en M. van Heel; W. K. Kraak en L. C. de Jong; A. Kroon en W. Taverne; J. Leuerlng en C. Gressie; P. B. den Bakker en M. C. Monod de Froideville; G. A. S. Koster van Groos en E. M. de Wit; P. R. Francois en M. de Jong; W. van der Linden en A. J. J. van der Tuyn; W. Pikaar en F. J. van Houten; J. Op den Velde Boots en A. M. Meyer; P. van der Werf en H. Versluis; J. C. WJJnmaalen en L. A. Stlns; C. Tukker en A. Noort; H. W. Bokma en G. H. van de Belt. OVERLEDEN E. R. van Tijn. 54 jr. e.y. M. Hartog; W. H. van Heusden, 85 Jr, man; C. Aalten, 37 jr. e.v. W. Kiel. ter te willen neerleggen. Dit in ver band met de vele verplichtingen wel ke de heer De Koster op maat schappelijk terrein heeft. Wel stelde de heer De Koster zich beschikbaar voor het vervullen van een andere bestuursfunctie. De heer Moens. die de belangrijke rol belichtte welke de heer De Koster in de afgelopen 25 jaar in het bestuur van de Leid sche IJsclub vertolkt beeft, deelde, na de bestuursverkiezing mede. dat men de volgende oplossing had ge vonden: zolang de heer De Koster verhinderd is de voorzittershamer te hanteren, zal de heer De Jong het voorzitterschap ad interim waarne men. Zodra de heer De Koster meer tijd zal krijgen, kan hy dan onmid dellijk zijn de oude functie weer in nemen. Jehova's gstuiges? In de geheel bezette Stadsgehoor zaal opende de districtsopziener, de heer F. Hartstang, gisteravond de de halfjaarlijkse vergadering van de Jehovah's getuigen, welke drie dagen zal duren. Spreker wees op de nood zaak om als christenen regelmatig bijeen te komen. De raad van Paulus opgetekend in Rom. 1: 11,12 waar bij het uitwisselen van geestelijke gaven tot opbouw van het geloof dient, is volgens de heer Hartstang in de verdeelde wereld van vandaag een dringende vereiste. Hoe de ge tuigen in staat worden gesteld steeds hun predikingsmethoden te verbete ren werd tijdens het avondprogram ma getoond. In ruim 20.000 gemeenten, ver spreid over de gehele wereld, bedie nen de getuigen zich van een school waar onderwijs in evangelisatie wordt gegeven. Sinds het internationale congres van 1958 te New York wor den ook de vrouwelijke leden in het praktisch onderwijs betrokken. De heer F. Hartstang voorzag enkele leerlingen van opgebouwd commen taar. Een modeldienstvergadering onder het thema „Help jezelf en anderen in Gods oorlog zekerheid te vin den", waarbij door lezingen en sug gestieve demonstraties de bediening werd toegelicht, stelde de aanwezi gen in staat verbeteringen aan te brengen. Het doen van Gods wil betekent voor een getuige van Jehovah de tijd te gebruiken anderen over Gcds voornemen in te lichten. Dit werd vandaag door velen gedaan waarbij stadgenoten persoonlijk werden uit genodigd de openbare toespraak van morgenmiddag „Mensen in een ver deelde wereld verenigen", te komen beluisteren. Een ander hoogtepunt van vandaag, was de doop door on derdompeling in het zwembad te Gouda. Hedenavond wordt een overzicht ge geven over de vorderingen, welke het laatste half jaar zijn gemaakt. Tot onze spijt is het gisteren ge plaatste verslag van het jubileum van de heer W. Bavelaar bij Riedel N.V. gesplitst in de krant gekomen. De aanhef vindt men in de vierde kolom van pagina 3 van het 2de blad en het vervolg onderaan in dezelfde ko lom van dezelfde pagina. Kernstop-gesprek Russen blijven bij liun voorstel In kringen van de conferentie in Genève over het stopzetten van proeven met kernwapens is verno men dat de Sowjet-Unie geen be langstelling voor de totstandkoming van een verdrag in de nabije toe komst meer heeft, en zijn voorstel len over stopzetting zender controle systeem wil voorleggen aan de Ver enigde Naties. De Sowjet-Unie zou hopen in de volkerenorganisatie meer sympathie voor zyn voorstellen te verwerven onder neutrale en niet-verbonden landen. De Russische delegatieleider in Ge nève, Tsarapkin, heeft er bij de Westelijke delegaties geen twijfel aan laten bestaan, dat de Russen bij hun voorstel zullen blijven. Dat behelst een verbod voor alle soorten proeven met kernwapens, zonder dat het wordt gecontroleerd. Het Westen heeft dit voorstel afgewezen als on aanvaardbaar en niet geschikt om over te onderhandelen. De conferentie van Genève wordt dinsdag hervat. Medischs Dienst Leiderdorp Dokter H. Bakema. Hoofdstraat 2. tel. 24828. Oegstgeest Dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 20390; en dokter Van der VlietDe Vries. tel. 22331. Voorsehooten Dokter Van der Kooy. J. W. Frisolaan 35. tel. 2527. En dokter Abarbanel. Chopinlaan 32. tel. 2875 (voor eigen patiënten). Ge zondheidscentrum: wijkverpleging, tel. 2177. Warmond Dokter Bots. Voor hout. tel. 02532 - 7393. Wijkverple ging: zuster Meijssen, Kerklaan 17a. MaehCelijke twist eindigt in ziekenhuis In het Roggebroodshof aan de Mid delstegracht is vannacht omstreeks drie uur een verwoed gevecht ge leverd. Twee mannen van resp. 28 en 33 jaar zetten daar in het Rogge broodshof een twist voort, die reeds eerder op de avond in een Leids café was begonnen. De oudste was via een ladder, die hy meegenomen had het huis van zijn opponent binnenge drongen. Spoedig was het gevecht in volle gang. De indringer ging zyn tegenstander met een scherp mes te lyf en bracht hem een steek in het dijbeen toe. De ander, die hierover zeer gebelgd was. brak een poot van een stoel af en revancherde zich met enkele welgerichte slagen. De E.H.D. en de politie wisten ten slotte de kemphanen te scheiden. Ze liggen nu in het Academisch Ziekenhuis het gevecht te betreuren. I LEIDERDORP i Veertig jaer bij Touwfabrieken Overstromingen in Hengelo Vrijdag 1 december was chauffeur Van gemeentewege is gisteravond I C. Oostrom veertig jaar in dienst in een aantal woningen aan de van de N.V. Vereenigde Touwfabrta- Oldenzaalsestraat in Hengelo zand- ken. De jubilaris, die vergezeld^ was zakken neergelegd omdat, evenals door zijn echtgenotp werd bij de vorig jaar december, door de langdu- hoofdingang van het kantoor van rige regenval overstromingen dreigen, het bedryf door de personeelschef De eerste straten in Hengelo liepen verwelkomd, terwijl de maatschappe- gistermorgen reeds onder. Ujk werkster mevrouw Oostrom een smaakvol boeket anjers aanbood. Directeur H. B. Haanappel, sprak ln de kantine die jubilaris toe en herinnerde er aan, hoe nu veertig jaar geleden de Jongen Car Oostrom eens ging kijken by de fabriek, waar ziln vader een dieel aan het 'bouwen was. Wederzijds moet dde kennisma king wed goed bevallen zijn. De eer ste twintig jaren werkte de heer Oostrom als strenge mdraaie.r in da Staalkabelfabriek; daarna als chauf feur in de expeditie-afdeling. De heer Haanappel zei, dat de ju bilaris niet alleen het werk tot volle tevredenheid heeft gedaan, maar dat hij het steeds met een onverstoorbare opgewektheid verricht! De directeur onderstreepte zfjn woorden door de jubilaris de gebrui kelijke geschenken: het vererend ge tuigschrift van de Ned. Mij voor Nij verheid en Handel met de daarbij be horende zilveren draaginsigne. een gouden armbandhorloge en een en veloppe met inhoud aan te bieden. Burgemeester K. v. Diepenlngen wees na enkele sympathieke persoonlijke woorden cp de taak van de ohauffeur in het steeds toenemend verkeer. Na- Het waren straten langs de beken die van het hoger gelegen oostelijke deel van Twente en het Duitse grens gebied naar Hengelo stromen. Een beek, die onder de spoorlijn Hengelo- Oldenzaal doorloopt, werd gisteren afgedamd om het water buiten de stad te houden. Daardoor liepen evenwel vele landerijen onder. Ook enkele tunnels in de stad kwamen in de loop van de dag blank te staan. Tegen de avpnd liep een deel van de verkeersverbinding met Enschede onder. Het water stijgt nog steeds. liciteerd<e hij d-e Jubilaris en speldd* hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers. De heer L Vogelenzang bood ver volgens zijn gelukwensen aan. waar na de jubilaris de gelukwensen m ontvangst mocht nemen van hoofd ingenieur D. J. v. d. Moortel, de heer P. J Kuilenburg chef van de expeditie-afdeling ,P. Wouters, ver tegenwoordiger in de Ondernemings raad. De jubilaris, aangenaam ver. rask. door zovele goede woorden en Begrotingspost verbouwing van het raadhuis met 30% overschreden De gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteravond onder leiding van burgemeester L. de Kool enkele belangrijke besluiten genomen. Zonder enige bespreking en zonder stemming voteerde de raad een bedrag van f. 184.397 voor de bouw van een aula en een toegangshek op de gemeentelijke algemene begraafplaats, die bij Rozenburg in aanleg is. blijken van waardering en sympa thie had voor ieder een welgemeend mens de gemeentelijke overheid fe- dankwoord. Ir. Rombouts (KVP) \ond het niet juist, dat een „begrotingsbewaking" by de dienst van Openbare Werken kennelijk niet in goede handen was gehouden, gezien de overschrijding van een begrotingspost voor verbou wing van het raadhuis met 30 Uit het antwoord van de burgemeester bleek, dat reeds maal regelen geno men waren om dergelijke overschrij dingen in de toekomst (e voorkomen. Bovendien was de heer Rombouts het er niet mee eens, dat voor de dienst openbare werken zonder voor afgaande goedkeuring van de raad zonneschermen aangeschaft waren. Hij vroeg zich af, of de school, die van dit gebouw gebruik had gemaakt nooit behoefte had gehad aan deze schermen. De heer De Groot CVVD) vond de voorstellen pijnlijk. Hy wenste er niet veel van te zeggen, omdat B. en W. in hun voorstel verklaarden, dat de raad ervan verzekerd kan zijn, dat zii alles in het. werk zullen stellen om overschrijding van kredieten te voorkomen. De raad verenigde zien daarop met het geven van kredieten van f 21.300 voor verbetering van de verlichting en van f 28.000 voor voorzieningen in het raadhuiscomplex. Woning wetwoningen Uit bespreking van een voorstel tot het onderhands aanbesteden van de bouw van 21 woningwetwoningen en een tweede gezondheidscentrum, bleek, dat in de flat zwevende vloe ren zullen komen en dat B. en W. er naar streven deze woningen eind vol gend jaar klaar te krijgen. Een voorstel om niet in te gaan op een verzoek van de federaties van harmonieën en fanfares tot verho ging van de subsidies werd terugge nomen om in de commissie nader te worden bezien. Het is niet voor de eerste maal, dat het grote winkelcentrum in heiden-zuidwest deelneemt aan de Leidse lichtweek. Ook vorig jaar waren de winkeliers in deze steeds groeiende woonwijk van de partij. Maar er zijn wel enkele nieuwe facetten aan dit in deze dagen zo vrolijk glinsterende hart van Zuidwest. In de eerste plaats is het voor de eerste maal, dat dit nog niet voltooide winkelcentrum er moeten nog een aantal dag winkeltjes op het Vijf Meiplein en een winkelgalerij met hoogbouw op het Bevrijdingsplein bijkomen onder de naam „De Luifel- baan" gezamenlijke actie voert. En ten tweede heeft de feestver lichting een extra feestelijk ca chet gekregen door de steun van de neonverlichting, welke vele winkeliers in de afgelopen maan den hebben laten aanbrengen. Men kan met recht zeggen: „De Luifelbaan" baadt in het licht. De Verenigde Staten hebben gis teravond de vermaning laten horen, dat het aanzien van de Verenigde Naties ernstig zou worden geschaad, indien de volkerenorganisatie „over haaste en onpraktische maatregelen" zou nemen, „gericht op het onthef fen van Zuid-Afrika van zijn man daat over Zuidwest-Afrika". De waarschuwing werd uitgespro ken door de Amerikaanse gedelegeer de in de beheerschapscommissie. Jo nathan B. Bingham. Hij verzocht de 103 landen omvattende commissie met maatregelen te wachten, tot dat het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zijn zienswyze over de sta tus van het gebied in kwestie zou hebben gegeven. Bingham d'ie de regering in Pre toria verweet haar verplichtingen als beheersmogendheid niet ten volle te zijn nagekomen, steunde niette min het, Zuidafrikaanse voorstel om drie vroegere voorzitters van de Al gemene Vergadering der V.N. uit te Vrijdagavond heeft de Eerste Leid se Vereniging van Kanarieliefheb bers en Vogelbescherming in de zaal van de heer Mekel aan de Hogewoerd een clubtentoonstelling gehouden. Zoals de voorzitter van de tentoon stellingscommissie memoreerde was dit de 29e ontmoeting na een min of meer slecht kweekseizoen. Spreker hoopte volgend jaar, by het 30-jarig bestaan op een nog groter succes, ondanks de nu meer dan 250 inzen dingen. Hoofduitslagen waren: le meesterzanger: R. v. Drumpt, 81, 2e meesterzanger: R. v. Drupmt 78 (na loting). Kampioen kleur: 1. A. v. Rossum 89. 2. L. v. d. Sluis 88. Klas I, afd. zang, 4 vogels eigen kweek 1961: 1. L. Versluis, 254, 2. R. v. Drumpt 246, 3. R. v. Drumpt, 237. Klas II, 2 vogels, eigen kweek 1961: 1/2. R. v. Drumpt, resp. 150 en 129, 3. L. Versluis, 123. Klas II, 1 vogel eigen kweek 1961: 1. B. Schouten, 78, 2/3. R. Drumpt, 66, R. Drumpt, 57 (na loting). Klas IV, overjarige: l.R. v. Drumpt 81. 2. R. v. Drumpt. 81. Klas VI, kleur, 4 vogels eigen kweek 1961: 1. F. Sanders, 345, 2. A. Werner, 343. 3. P. de Graaf. 342. Klas VII, kleur, 2 vogels eigen kweek 1961: 1. A. v. Rossum, 176, 2. L. v. Sluis, 174. 3. P. de Graaf, 174. Klas VIII, 1 vogel, vetstof, eigen kweek 1961: 1. A. Werner. 87. 2. A. Werner, 87, 3. F. Nieuwkerk, 85. Klas 9: 1 vogel, pigment, eigen kweek '61: 1. A. v. Rossum 89 pt.2. M. v .d. Maat 88 pt.; 3. J. v. d. Wijn gaard 87 pt. Klas 10: 1 vogel, eigen kweek, over jarig: 1. A. v. Rossum 88 pt.; 3. M. v. d. Maat 88 pt.; 3. F. Nieuwkerk 87 pt. Klas 12; Vluchten poppen, zang: 1. R van Drumpt; 2. G. Colle. Klas 13. vluchten, poppen, kleur: 1. M. v. d. Maat; 2. J. Dijkstra. Exoten: klas 14, eigen kweek 1961: 1 J. Dijkstra; 8. en 3. J. v .d. Wijn- Klas 16: Exoten, overjarig: 1. M. v. d. Maat. Keurmeesters waren: de heren W. A. Aaldenberg, Zwolle, zang: J. H. Paulissen, Arnhem, zang; J Reinen. Ginneken, zang; R. G. Pieker, Utrecht, kleur; J. Popijns, Zwijn- arecht, kleur en exoten. nodigen voor een bezoek aan Zuid west-Afrika, en uit te maken of de toestand daar inderdaad een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid betekent, zoals is beweerd. Bingham stelde als voorwaarde dat de Verenigde Naties met, de missie zouden worden geassocieerd. Het Amerikaanse standpunt heeft bij de Afrikaanse delegaties teleurstelling gewekt. Ze hadden gehoopt op sym pathie van Amerika voor hun voor stel om Zuid-Afrika van zyn man daat te ontheffen. Stap achteruit in Dom. Republiek Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren voor de tweede maal in 24 uur, een verklaring uitgegeven o/er de politie ke toestand in de Dominicaanse re publiek. Hierin wordt gezegd dat de Ver enigde Staten „vrezen dat de gebeur tenissen van donderdag jl. toen er een militaire junta werd gevormd, onder leiding van president Balaguer een stap achteruit zijn bij de vor deringen van de Dominicanen op de weg naar totstandkoming van een democratische regering". Het ministerie vervolgt: „Deze ont wikkeling is vooral teleurstellend met het oog op de aanzienlijke vorderin gen, die in de afgelopen maanden zijn gemaakt met net democratiseren van de Dominicaanse republiek". Het departement van Buitenlandse Zaken besluit met een oproep te rich ten tot „alle verantwoordelijke per sonen in de Dominicaanse republiek, ongeacht of zij al dan niet "zitting in de regering hebben, om in een geest van gematigdheid te blijven zoeken naar het vinden van een op lossing voor de huidige toestand". Er hebben gisteren wanordelijkhe den in San Domingo, de hoofdstad der Dominicaanse republiek, voorge daan, die aan één vrouw het leven heeft gekost, terwijl twee vrouwen werden gewond. Groepen vrouwen hadden militairen in een vrachtauto beschimpt, die een beroep deden op de stakers om het werk te hervatten. De soldaten hadden daarop in de lucht gevuurd, doch verdwaalde kogels wa ren verantwoordelijk voor de hier voor genoemde slachtoffers. Woeden de betogers riepen daarop tegen de militairen „moordenaars van moe ders". Groepen „vrijheid"-roepende betogers proberen het paleis van pre sident Balaguer te bereiken. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 30 nov. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloe men; Gerbera 45-85, Bouvardia 40-62. Calla 100-125, Euphorbia 85-140, Chry santen gr bi. 45-65, id. kl. bl. 20-41 p. st.. Amaryllis 55-75 p. kelk. Fresia 150-280. Cyclamen 120-215, Asp. Plu- mosus 90-180, Chrysanten 130-205 per bos. TER AAR, 1 dec. Groenteveiling: tomaten A export 8.40, id. B 8.00, id. C 8.05, tomaten A binnenland 1.20- 4.90, id. B 1.40-5.55, ld. C 1.20-2.70, id. CC 1.20-1.35, alles per bakje van* 6 kg, witlof 1 75-94, id. 2 50-74, id. stek 9- 50, spruiten 53-54, id. B 32, id. stek 18. glasandijvle 26-46, waspeen 19-24, prei 20-22, uien 15-21, boerenkool 17, rode kool 11. groenekool 12, alles per kg. selderij 6 per bos. boerenkool 1.00-1.10 per kist, druiven 2.18-2.20 p. kg. OEGSTGEEST „Dure officier" „Ik vind de officier wel een beetje duur", zo grapte een 50-jarige bollen- kweker uit Oegstgeest bij de Haagse politierechter. „Bedoeld U dat als een grap of be ledigend", wilde de rechter weten. Het was een grap, zoals verdachte blijkbaar wel meer grapjes maakt. Dat werd hem zelfs ten kwade ge duid in het procesverbaal van de po litie te Wassenaar, waar verdachte op een vraag waar hij zich bevond had geantwoord: „In Marokko". En toch. was de vraag serieus be doelt als test om vast te stellen, in hoeverre verdachte nuchter of dron ken was. „Hoe kunnen ze nou zo'n vraag stellen als er een stuk of zes agenten om je heen staan", wierp verdachte op. Hij meende dat hij in elk geval niet zo dronken was en wel in staat om' zijn rijwiel behoorlijk te besturen. Doch de officier vond voldoende bewijs, dat verdachte dronken op de fiets zat en eiste f35 boete of 6 da gen hechtenis. Dat werd ook het vonnis. VOORSCHOTEN De woningcommissie, die op de eerste dinsdag in de maand spreek uur houdt voor het publiek, zal niet dinsdag 5 december, maar donderdag 7 december vergaderen. De collecte ten bate van de Groesbeekse tehuizen heeft f357.44 opgebracht. WASSENAAR Inbraken in twee kerken opgelost Een 32-jarige los werkman zonder vaste woon- of verblijfplaats, die op het ogenblik in het Huis van Be waring in Den Haag een straf van 6 weken uitzit, blijkt zich in Was senaar schuldig te hebben gemaakt aan twee inbraken met diefstal in kerken. De inbraken in de Goede Herder-kerk aan de Stoeplaan en in de hervormde Dorpskerk aan het Plein werden enkele weken geleden aan de politie gemeld. De inbraken werden met een korte tussenpoos ge pleegd. In beide gevallen had de in dringer zich door het verbreken van een glas in lood-ruit de toegang tot de kerken verschaft. En in beide ker ken werden offerblokken en offer kisten geleegd, wat in totaal een be drag van ongeveer f 200 opleverde. In de Dorpskerk aan het Plein werden vage vingerafdrukken gevon den. Een onderzoek wees uit, dat deze vingerafdrukken afkomstig zouden kunnen zijn van de los werkman, die enkele dagen na de inbraak in de Dorpskerk was opgesloten in het Huis van Bewaring te Den Haag voor het ondergaan van een straf van zes we ken. De man werd verhoord en be kende behalve de twee inbraken in de kerk ook een inbraakje in een consumptietent van de SV Wassenaar in het Kerkehout. Rapport aan Wereldraad De algemene vergadering van de thans tc Nieuw Delhi vergaderende Wereldraad van Kerken heeft een zestigtal werkgroepen gevormd. Een dezer werkgroepen heeft zieh bezig gehouden met de onderwerpen ont wapening, nationalisme en andere internationale vraagstukken. Rij de bespreking van een hierover door deze werkgroep opgesteld rapport verklaarde de heer Levering, be stuurslid van de Amerikaanse „Ver eniging van Vrienden": „het is een kolossale zonde om reusachtige be dragen aan bewapening" uit te ge ven. Christenen behoren duidelijk te verklaren dat zij tegen de ouder wetse opvatting zyn, dat geschillen tussen de staten in laatste aanleg door oorlog kunnen worden beslecht" James Lawson. een negerpredikant uit Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, meende dat het vraagstuk van oorlog of vrede sa menhangt met de samenleving d«r verschillende rassen. „Er kan geen vrede zijn, zolang de op rassenschei ding uit zijnde'krachten ons ge scheiden houden" .aldus Lawson. VERSCHRIKKELIJK.. Edward Ziegler, die als predikant is verbonden aan de „Kerk der broe ders" te Roanoke, in de Amerikaan se slaat Virginia, zei dal het denk beeld, dat de thans te Nieuw Delhi bijeen zijnde geestelijken „mogelijk op zekere dag onderdanen zouden zijn van met elkander in oorlog zijn de staten te verschrikkelijk is om het zieh te kunnen voorstellen". De Duitse predikant Niemöller leg de er de nadruk op dat aanbevelin gen van de Wereldraad betreffende vraagstukken als ontwapening in christelijke geest moeten zijn opge steld. In een klaarblijkelijke zinspeling op communistisch China wordt in het rapport gezegd dat „afzondering van grote delen van het mensdom van de internationale gemeenschap leidt tot het ontstaan van een cir kelgang van verkeerde voorlichting, achterdocht, vrees, verwrongen voor stellingen van feiten en het schep pen van een nog grotere afstand tus sen de afgezonderden en de rest der mensheid". Omtrent het conflict tussen Oost en West vragen de opstellers van her. rapport zich af of de twee te genover elkander staande stelsels wel zo in elk opzioht van elkaar verschil len. als in beide kampen wordt ver ondersteld. In het rapport wordt verder ook gezegd, dat christenen moeten wei geren te berusten in oude of nieu we vormen van dwingelandij. RADIO EN TELEVISIE. Aan de algemene vergadering van de Wereldraad zal volgende week een door een der werkgroepen opge steld rapport worden voorgelegd, waarin het voorstel wordt gedaan om „een gedurfder en meer van verbeel- dir.gskra-jht getuigend gebruik te maken van radio en televisie voor de verbreiding van het evangelie". WAAKHOND DER KERKEN De algemene raad heeft gisteren een 120 leden tellende internationale .Commissie voor geloof en orde" in het leven geroepen. Deze commissie zal als „waakhond der kerken" optreden bij de beoor deling van belangrijke geloofsvraag stukken. Woonschepen Het meest interessante deel van de vergadering was deze keer onge- twyfeld de rondvraag, omdat de bur gemeester op verzoek van de heer Fortanier (KVP) volledig opening van zaken deed in de zgn. woon-% schepen-affaire. Burgemeester De Kool verklaarde, dat op zijn verzoek (als hoofd van de politie) een onderzoek ingesteld was naar de woonboten, gelegen bij de Veurseweg. Uit dit onderzoek bleek dat er schepen lagen zonder vergunning, anderen, die elektriciteit via doorlevering ontvingen. en er ble ken bewoners te zjjn, die hun domi cilie in een andere gemeente hadden of in een woonboot woonden op naam van een ander. Daar al deze feiten in stryd waren met door de burge meester genoemde verordeningen en wetten, had het gemeentebestuur zich genoodzaakt gezien in te grij pen. In augustus (23 augustus) had het gemeentebestuur reeds de eigenaren van de sloten en wateren vriende lijk verzocht er op toe te zien, dat er geen woonboten zouden (gaan) liggen die geen vergunningen had den. Toen de 19 in de oetreffende sloot gelegen schepen afgesneden waren van stroomlijn er spoedig 6 weer aangesloten, terwyl aan allen tevens een formulier voor aanvrage van de diverse vergunningen is verstrekt. De clandestiene inwoners zijn nog niet uit de gemeente verwyderd. Voor schoten laat ze niet ergens op een rivier los. zoals een grote nabuurge meente doet. Een op 1 december in één van de dagbladen verschenen artikel, waar in niet alleen de woonboten geschie denis, maar ook de uitnodigingen aan verenigingen voor de burgeravond werden besproken, werd zwaar onder de loep genomen. Burgemeester de Kool verklaarde, dat het onmogelijk was alle 100 ver enigingen en corporaties voor deze avonden uit te nodigen. Voor de kleinere groeperingen zit er op die avonden een ambtenaar, die volle dig op de hoogte is en alle adressen kan verstrekken. Burgemeester de Kool vond het met prettig, dat het artikel gepu bliceerd was. omdat het niet een was v*s^e^aar^e V00T de gemeente Over het adres van de 36 winke liers over de nieuwe bushalte (waar over wy reeds eerder schreven) werd door de heer De Groot (VVD) ge sproken. Spr. vroeg de mogelijkhe den nog eens grondig te onderzoeken. Burgemeester de Kool zegde toe, dit probleem in de commissie voor de strafverordeningen te bespreken in dezelfde vergadering half decem ber te houden, waarin de voetgan gersoversteekplaatsen, de wachthuis jes voor de bushalten en het vraag- xan vervoer ui het algemeen aan de orde gesteld zal worden. FRANSE ACTEURS SOLIDAIR MET BEDREIGDE B.B. Het dagelijks bestuur van de bond van Franse acteurs in Parijs heeft gisteravond een communiqué uitge geven, waarin men zich schaart ach ter Brigitte Bardot in haar juridi sche strijd tegen de organisatie van het geheime leger, dat geldelijke steun van haar wil hebben. eenbrief aan net Franse week blad „L Express", nad Brigitte Bar dot geschreven dat ze weigerde de gevraagae 50.000 franken te betalen, te teven" niet in een Jiaz*staat wens De bond van acteurs heeft op de Franse regering een beroep gedaan maatregelen te nemen, opdat de vrij heid en veiligheid van personen en k* nIet ,worden aangetast, zoals in het geval van Brigitte Bardot. Weer tumult in de Franse Kamer Gisteravond is in de Franse Na tionale Vergadering opnieuw tumult ontstaan, nadat een gaullistische af gevaardigde. Roger Souchal, had ge zegd dat de gaullistische afgevaar digden bereid zyn hun tegenstanders van de rechtervleugel een blauw oog te slaan, omdat het beter is in de wandelgangen te vechten dan kneed- bommen te gebruiken. De afgevaar digden begonnen te schreeuwen en met de kleppen van hun tafels te slaan, waarna de voorzitter de ver gadering prompt verdaagde. Donder dagavond kwam het in de vergade ring eveneens tot ongeregeldheden. Het voorval van vrijdagavond ont stond nadat eeen gaullistische afge vaardigde de rechtervleugel had ver weten, dat zij donderdagavond naar de Santé-gevangenis waren gegaan, waar zij de voormalige afgevaardigde Jean Didès, die voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, wilden verwel komen. (Hierover zie men elders in dit nummer).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9