Belangrijk verbeterde conjunctuur Amerika HSH3 v. d. WATER Koninklijk goud voor mej. J. Pli. vaiiDrmieii Twee rechercheurs naar Parijs vertrokken Kerkdiensten Leiden en omgeving Bedrijfsexpansie in ons land vertraagd 14.95 Gevaren der V.S.-penetratie Van der WERFF HUBRECHT wolfslag Schrijfmap Alsnog verhoor Guazzardi? DAF- TRUCKS GEBR. VAN IJLDEN belangrijke koffie-gasten? van kempen F. W. Plessen FA. MAITH. BRINKS LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 (Van onze financiële medewerker) Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse conjunctuur het vooreerst weer van die in Europa zal winnen. Terwijl in ons werelddeel wat de conjunctuur ontwikkeling betreft, van een vertraagd tempo moet worden gesproken, heeft het derde kwartaal van 1961 voor de V.S. reeds een aanmerkelijke verbetering gebracht en de recente gegevens over de gang van het Ameri kaanse bedrijfsleven duiden op een verdere vooruitgang. Met name in de staalindustrie is de activiteit toegenomen, voornamelijk door de hervatte vraag van de automobiclondernemingen, die hun voorraden vergroten in verband met de stijgende verkopen, voorts en dit is weer een minder mooi verschiet met het oog op de mogelijkheid van een nieuwe staking in de staalbedrijven als op 30 juni 1962 de lopende arbeidscontracten aflopen, belang van 45 reeds een machtspo Veel zorgen maakt men zich daarover tot dusver niet nu de industriële sitie bezit, die de invloed van de I aandelen, die ca 122 noteerden, een bod van 100 wordt uitgebracht. I De firma Crane en Co te Chicago, die reeds 45 van de aandelen der NederlandsAmerikaansche Fitting- fabriek bezit en van die vennoot schap de mede-oprichtster is, wenst haar belang bij de Fitting uit te breiden en biedt 100% voor de ge wone aandelen. De Fittingfabriek heeft als bekend een lange lijdensgeschiedenis achter de rug, maar is dan toch zo ver ge komen dat zy onlangs het achter stallig dividend op de preferente aan delen heeft kunnen betalen en voor de betaling van dividend op de ge wone aandelen enig perspectief heeft kunnen openen. Op het eerste gezicht zal natuur lijk niemand geneigd zijn de aande len voor 100 aan Crane Co over te doen, als die aandelen daags voor de bekendmaking van het aanbod nog voor 123 werden verhandeld. Dat de beurskoers sedert toch is te ruggegaan kan echter ook niet ver wonderen, omdat Crane Co met een produktie zich in opwaartse richting beweegt, het particulier inkomen van de Amerikaanse bevolking nog steeds toeneemt en de werkloosheid minder verontrustend is dan enige maanden geleden. Ook het feit dat de Amerikaanse goud- en deviezenvoorraad een nieuw dieptepunt heeft bereikt, dooft het conjunctuuroptimisme in de V.S. niet, omdat het voor een deel gevolg is van de stijgende importen, die als een bewijs van de economische vooruitgang worden aangemerkt en na verloop van tijd weer aan de export ten goede kunnen komen. overige aandeelhouders tot een mi nimum reduceert. Als deze gedragslijn van Crane Co een voorbeeld is van de Ameri kaanse methoden om zich in ons land, ongetwijfeld in verband met de ontwikkeling van de Euromarkt, een commerciële basis te veroveren, krijgt mr. Meynen van de AKU ge- lijk, die lang geleden reeds als zijn haar activiteiten mening ultspsra*k dat „e met de AraJ„. Uit slaapkamer f40.000 gestolen De politie te Maasniel (Lb.) heeft gisteren bekendgemaakt, dat donderdagavond tussen half negen en negen uur in een wo ning aan de Sportstraat te Maas niel 40 bankbiljetten van f 1000.- zijn gestolen. Het geld lag in een kast op de slaapkamer van de textielhandelaar H. Lutgens. De diefstal vond plaats terwijl de heer Lutgens en zijn vrouw op bezoek waren bij een buurman. Op een ge geven moment kwam een kind van de heer en mevrouw Lutgens vertel len dat er een vreemde man in huis was. Daarop snelde het echtpaar naar de woning, doch trof er nie mand meer aan. Onmiddellijk begaf de heer Lut gens zich naar de plaats, waar hij het bedrijfskapitaal van zijn twee broers en zijn zuster (zijn compag nons in de textielhandel) verborgen had. Deze hadden het geld zolang bij de heer Lutgens gedeponeerd, omdat het bij hem veilig zou zijn. De dief werd op een gegeven mo ment met een „dag moeder" begroet door het kind van het echtpaar Lut gens, dat dacht dat zijn moeder de trap afkwam. De dief moet toen on middellijk verdwenen zijn, zonder enig spoor achter te laten. Het staat evenwel vast, dat de dader zeer goed op de hoogte moet zijn geweest van de situatie in het huis. Gisteravond was de politie er nog in geslaagd hem op te sporen. 44 jaar onderuijs in Martha-Stichting PRJN5ES BEATRIX IN BRUGGE Het blijkt intussen dat van een gezonde en rustgevende coördinatie der internationale valutaverhoudin gen nog altijd geen sprake is. Het z.g. vluchtkapitaal opereert nog al- tijd tussen de Amerikaanse en Euro pese markten en doet de valuta-on rust in onze wereld voortduren. De laatste dag van haar 14-daagse studiereis langs Europese instellin gen, bezoekt Prinses Beatrix de rec tor van het Europa-college, prof. VALUTA-ONRUST l5Lblk\,.zi.hhJ" kn,„„„s van riit jaar niet laat «ptkuMUcra ri.k";in'ie T?stiSinpn ons land heus Brugman, in Brugge' Prins Bernharti g n.et zo bly mocsien zijn. De minister js gisteren met een vliegtuig van de De tussentijdse bedrijfsberichten van Economische Zaken heeft mede- Nederlandse luchtmacht in Brussel van de Nederlandse ondernemingen j gedeeld dat we thans reeds 244 bui- aangekomen, veroorzaken bij de betrokken fondsen tenlandse vestigingen in ons land vrij scherpe koersstijgingen of koers- j hebben, waarvan het merendeel dalingen al naar gelang de vooruit- j Amerikaanse en voornamelijk be- zichten door de directie gunstig of trekking hebbende op de metaal-, de minder gunstig worden genoemd. Hoewel Engeland beschermende over de gehele Nederlandse indu- maatregelen ten opzichte van het j strie hangt een waas van onzeker- Pond sterling heeft genomen en als j heid met betrekking tot de vraag in resultaat daarvan het destijds tot hoeverre de voordelen van nieuwe 7'. verhoogde disconto in twee etap- investeringen tegen de stijgende be- pes tot 6/o heeft verlaagd, wordt dryfskosten zullen opwegen. Ook de hier en daar de mogelijkheid van verscherpte concurrentie binnen de een devaluatie nog altijd aanwezig kring Van de EEG landen begint geacht, terwijl men ook op de dollar meer en meer een rol speien, het- niet absoluut gerust is. Terwijl men in de V.S. voor het eerste halfjaar van 1962 uit Duits land grote bewapeningsaankopen verwacht, die aan de Amerikaanse betalingsbalans ten goede zullen ko men, ondervindt men eerst genoemd land, nog altijd de nadelige invloed van de revaluatie, die de export heeft doen afnemen en op de kapitaal markt een zodanige verkrapping ver oorzaakt dat de Deutsche Bundes bank de minimumreserves tegenover de binnenlandse verplichtingen op nieuw en nu tot 5% heeft verlaagd. Het kapitaal stelt, vermoedelijk ook op grond van politieke overwegingen, in de positie van West-Duitsland nog geen groot vertrouwen. Want evenals de Deutsche Bundespost, komt nu ook Siemens en Halske met een 6 15— jarige lening a pari, nadat zij on langs reeds besloot de uitloting per 1 januari a.s. van de 7% lening achterwege te laten. Houders van vervroegd aflosbare Duitse obligaties behoeven zich dus vooreerst niet be zorgd te maken dat ze hun geld thuisgestuurd zullen krijgen. De oude 6 Duitse obligaties noteren thans slechts even boven pari, de meeste 5 obligaties worden voor omstreeks 94 verhandeld, voor hen die wat risico durven en mogen nemen een aantrekkelijke koerspeil. WAAS VAN ONZEKERHEID De effectenbeurzen in de V.S. en Europa hebben deze week in door snee geen grote koersverschillen op geleverd. Het indexcijfer van de Amerikaanse industriële aandelen blijft zich om en by de recordstand bewegen, op de Amsterdamse aande lenmarkt is het algemeen indexcijfer wat gestegen, voornamelijk door de koersstijging van aandelen Unilever, in mindere mate ook door het koers- herstel van Philips, die zoals uit de vestiging van twee bedrijven in Bel geen voor de Nederlandse economie tot een vertraagde expansie heeft ge leid. Het uitvoervolume van de tex tielindustrie is in het 2e en 3e kwar taal van 1961 in vergelijking met de beide voorafgaande kwartalen zelfs met 5 teruggegaan, nadat het sinds het 2e en 3e kwartaal van 1960 met 10 was gestegen. Een en ander wyst er op dat ook de Nederlandse industrie zich in overgangstoestand bevindt, waarvan uiteraard op de effectenbeurs geen sterke stimulansen voor een nieuwe hausse uitgaan. Anderzijds blyft het vertrouwen bestaan dat de commer cieel goed gefundeerde en financieel krachtige ondernemingen, zoals wy die in ons land vele bezitten, zich ook onder de zich wijzigende bedrijfs- voorwaarden zullen kunnen handha ven. NIET ZO BLIJ Terwijl de Amsterdamse Effec tenbeurs de laatste tijd meer dan eens is verrast met biedingen op aandelen tegen koersen, die boven en soms zelfs ver boven de beurskoers lagen, heeft zich deze week het won derlijke geval voorgedaan dat op chemische en in minder mate op de textielindustrie. Advertentie ZELFSTANDIGHEID HANDHAVEN! Heeft men ten aanzien van het bod op de aandelen Fitting met een symptoom van Amerikaanse com merciële penetratie te doen, dan wor den daardoor de dikwijls fel bestre den maatregelen van vennootschaps directies tot bescherming van het Ne derlands karakter en de Nederlandse zeggenschap gerechtvaardigd. Tal van concerns hebben dit gedaan dooi de creatie van prioriteitsaandelen, het onderbrengen van de stem gerechtigde aandelen in een afzon derlijke vennootschap (Nationaal Be zit, zoals bij Philips en De Schelde) of bij een trustee, die daarvoor niet- royeerbare certificaten afgeeft, ten einde te voorkomen dat men door biedingen op de aandelen van bui ten wordt overrompeld. De rechten van aandeelhouders worden hierdoor uiteraard aanmerkelijk ingekort, maar dat de Nederlandse onderne mingen hun nationaliteit en hun zelfstandigheid wensen te handhaven is niet alleen alleszins begrijpelijk, maar vooral in het licht van wat thans bij de Amerikaanse Fitting plaats vindt, ook in het belang van aandeelhouders. De ervaring leert trouwens dat aandeelhouders zich, als het goede ondernemingen en vertrouwde direc ties betreft over het stemrecht niet erg druk maken. Opgericht 1899 Beursbericht no 294 is verschenen O SE METEOOR geeft de doorslag voor al Uw geschenken IKAY plastic me ie inhoud postp; zwaar SKAY plastic met rits en fraaie inhoud postpapier 8REESTRAAT 145 TEL.23211 Papoeavlag thans officieel gehesen In aanwezigheid van gouverneur Platteel. militaire en civiele autori teiten en vele honderden Papoea's en Nederlanders als toeschouwers, is gistermorgen, te Hollandla voor de eerste maal de landsvlag van West- Papoea officieel gehesen. Tegelijkertijd Is dit geschied in alle afdelings- en onderafdelingen hoofd plaatsen in dit Rijksdeel. Ter gelegenheid van dit feit zijn diverse toespraken gehouden. De eerste december is in geheel West-Papoea gerekend als een offi ciële vrije dag, zowel voor de autoch tone als voor de Nederlandse inwo ners. Advertentie Meer dan 44 jaar heeft mej. J. Ph. van Drunen de kinderen van de school in de Martha-Stichting mo gen dienen. Vandaar, dat bij het be reiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, haar op haar verjaardag in de huiskamer van het Centraal ge- (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse officier van justi tie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft gister middag de hoofdinspecteur T. C. J. Sanders en de inspecteur Hoegee, beiden van de hoofdstedelijke cen trale recherche, de opdracht gegeven onverwyld naar Parijs te vertrekken. Dit in verband met de aanhouding van de gezochte Italiaan Sergio Guazzardi, die, zoals bekend, ervan wordt verdacht een bciangryke rol te hebben gespeeld bij de verdwij ning van zijn landgenoot, de verte genwoordiger in schoenen Bruno Colombo. De genoemde rechercheurs hebben 4 O 1 DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 NIEUWE UITGAVEN Vlucht \an Morotal, door Leonard Hulzinga. Ultg.: Leopold, Den Haag. Verzorg Uw auto zelf. Een naslag werk voor onderhoud en reparatie van alle merken auto's, door Heinz Laass. Ned. vertaling en bewerking J. Joppe. Uitg.: H. ten Brink. Amsterdam/Mep- pel. Aldus sprak Zarathoestra. door Fr. Nlatzsche. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amsterdam. Persoonlijke herinneringen aan Mars man, door Roel Houwink. Uitg.- T%~ Beuk, Amsterdam. Mozaïek. Gedachten van Heilssolda ten. Uitg.: Leger des Hells, Amsterdam. Voetstappen in de nacht, door D. Hltchens. en Plpo en de slaaprhlder, door Meeldijk. Een verhaal voor de jeugd naar 'de gelijknamige televisieserie Uitg.; De Arbeiderspers. Amsterdam lek Limerick, door L. van Woensel. Geïllustreerd door J. Kuhr. Uitg.: De Pelgrim. Eindhoven/Broekman en De Meris, Amsterdam. Zondag 3 december Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. Chr. J. Gall te Den Haag; 7 uur ds. P. Kloek. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van den Berg; 7 uur dr. P. L. Schoonheim (Bijzondere kerkdienst m.m.v. Koor „Molenwijk" en koperblazers „Concor dia"). Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot; 5 uur ds. J. Groot (H.A.). Bethlehemkerk10 uur dhr. D. Bou- man Jr., kand. tot de heilige dienst. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Achterberg (H.A.). Bevrijdingskerk: 11 uur ds. H. Bou- r; 7 uur ds. H. Bouter (H.A.). Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Mamlxstraat: 10 uur ds. A. J. Kret voor ds. Ottevanger. Ver. van Vrljz. Herv., Leldse Volks huls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. Diaconessenhuls: 10.30 uur dhr. J. H. de Boer te Lelden. Jeugdkerk. Aula Gymnasium: 10 uur dhr. F. H. Sachs (Onderwerp: „Vol verwachtingI Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9): 9 en 7 uur ds. De Petrakerk. Surlnamestraat: 10 en 5 uur ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dronkert; 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 10.30 en 5 uur ds. Heule. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat. 9 en 5 uur ds. W. v. d. Linden te Den H Groenhoven: 10 uur dr. Westerink (ln alle diensten H.A. en nam. boven- dlChrdaGeref'. Kerk: 10 30 uur (ond. Verheug U. zie Uw Koning komt) en 5 uur (ond. In Gods Souvereine liefde- greep) ds. C. J. v. d. Weele te Ermelo. Geref Gemeente: 10 en 5 uur lees- dienst (donderdag .7.30 uur ds. Huis man te Vlaardlngen). Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uiu- ds A Duits te Emmer Compascuum. Êvang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. X°Rem.S Gem.: 10.30 uur dr. H. J. Heering te Den Haag. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50). 9 45 uur Hoogmis; 5 uur Adventves- p'ers (woensdag 9.30 uur H. Mis) Vrije Kath. Kerk: (Vreewljkstr. 19): 10.30 uur gezongen H Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10 30 uur dienst. BaptlBtengem.: 10 uur (H.A.): 5.30 uur dhr. H. Schouten jr.; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Heils: 10 uur heiligings- dlenst; 6.45 uur straatpredtklng Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Alle diensten staan o.l.v. kapt. C. Ver- Eva nr. Chr. Gemeenschnn (Middel stegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes Aorlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. D. H. Gij6ber6 te Leimulden; 7 uur dr. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. J. van Hoek; 6.30 uur ds. A. P. Helner te Ter Aar. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. C. van der Weele te Er melo. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.: Julianastraat: 10 uur ds. P. Moeren hout te Katwijk aan Zee; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Aula Immanuelschool. Anna van Burenlaan 15: 9.30 uur dr. J. Zandee te Utrecht; 5 uur ds. P. A. Lefeber (Open Deurdlenst). Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Hanemaaijer. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6 30 uur ds. A. Breure. Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha - Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk. Maranathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. G. Muhier; 6.30 uur ds. K. H. Schuflng. Salvatorlkerk, W. de Zwij gerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring: 6.30 uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref.. Kerk (vrijgem.)10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalemkerk Grljpenstelnstraat: 9.30 en 3 uur Dienst des Woords. Oud Ge ref. Gem., Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: geen dienst. Baptisten Gem., IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst: 6.30 uur dhr. Van Veen te Alkmaar. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. J. Kooien te Reeuwijk. Bethlehemkerk: 6 30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evangelisatie: 10.30 uur ds. E. H. Kalk man te Waddinxveen; 7 uur ds. H. G. Groenewoud te Amersfoort. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tlssink. Geref. Kerk (vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Ev. Luth. Kerk: 9 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10.30 uur ds. J. Paardekoper Intrede llazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 uur G. N. W. v. d. Hout. Hillegoin Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. Floor sr. te Nleuw-Vennep. Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52) Mevrouw Boeke-Rltn- bacht te Noord wijk Binnen. Evangelie samenkomst 3 uur (Het Eigen Ge bouw. Haven 50) evangelist Zijlstra te Gouda. Maranatha-bljeenkomst woens dag 8 uur. eveneens ln het Eigen Ge bouw. Haven 50: ds. J. van Gent van Amsterdam. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Fok- kema; 7 uur ds Hoekstra te Noordwljk aan Zee. trixschool: 10 uur vie. J. van 't Kruis. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk (interkerkelijke dienst ln gym nastieklokaal school Narcisstr.); 10.30 uur dr. P. L. Schoonheim te Lelden. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Bouman; 6 uur ds. Moerenhout. Oude Kerk: 10 uur ds. Hagen; 6 uur ds. Tukker. Ka pel: 10 uur ds. Offeringa; 5 uur ds. De Vos. Groen v. Pr. school: 10 uur ds. Tukker. Aula Nieuwe Begr.plaats: 10 uur ds. Meindert te Waarder. Zee hospitium: 6.45 uur ds. De Vos. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 ds. Pijlman (HA); 5 uur ds. S. Erlnga te Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgem.): 8.30 uur ds. A. Duits te Emmer Compascuum; 3 uur ds. A. J. Moggree te Rijswijk; 10.30 en 5 uur ds Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. de opdracht gekregen de horlogema ker Guazzardi alsnog een verhoor af te nemen. Dit zal niet gemakkelijk zijn, aangezien hij gisterochtend gelijk in een deel onzer oplage van gisteren gemeld reeds door de Franse politie op vrije voeten is ge steld, nadat men hem over de zaak aan de tand had gevoeld. Vast staat, dat de Amster damse politiemannen mochten zij hem nog aantreffen hem beter onderhanden zullen nemen dan hun Franse collega's hebben gedaan, zo verzekerde men ons. Overigens komt het in Amsterdam- ne recherche-kringen hoogst be vreemdend voor, dat de Italiaan wiens uitlevering was verzocht zo 6nel is vrygelaten. In Amsterdam stond men al met gepakte koffers klaar om naar Parijs te gaan. toen deze mededeling kwam. Mr. Hart suiker heeft echter het consigne „ga toch maar" gehandhaafd. Óp onze vraag wat hij van de Franse beslis sing vond. zei de commissaris P. A. Jong, die het onderzoek leidt, dat het mogelyk is, dat de Franse autoritei ten in verband met de daar geldende wetgeving niet gerechtigd waren de Italiaan langer vast te houden. Advertentie Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zelle te Leeuwarden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (D); 5 uur ds. J P. Honnef (dankdienst 25-jarig ambts jubileum). Kerkzaal: 10.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds Minnema; 6.30 uur ds. Banga. Kerk zaal: 9 uur ds. Banga; 5 uur ds. Min nema. Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a)10.30 uur mej. C. de Jong te Overschle. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. H. Boogert te Aarlandervcen. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.; 9 en 10.30 uur (H.D.) ds. G. Pettlnga; 7 uur ds. F. Brouwer te Hillegom (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. H. Kwast te Andijk. Chr. Geref. Kerk; 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst (donder dag 7.30 uur ds. H. van Gilst). Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4 30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 on 3 uur leesdienst (donderdagavond 7.30 uur leesdienst). Ned .Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. G. Sevenster te Lelden. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong (H.A.); 6.30 uur ds. Overgaauw te Woubrugge (Dankz H A.) Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. Ch. Grif fioen te Woerden: 6.30 uur ds. A, van der Kooij te Woerden. Chr. Geref Kerk 9.30 uur Dienst des Woords: 2 uur ds. P. van der Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Noordwljk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur V. d. Bergh- stlchting) ds. W. Dekker. Prot. Bond: geen dienst. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds B. Bouma; 5 uur ds. T. Ferwerda; Sole Mlo: 10 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang.: 10 en 3.30 uur ds. J. Koele te Nijkerk. Oegstgeest Herv. Gem., Groene Kerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (D). Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callen- I bach: 7 uur ds. J. Irik. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Meyer. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 8 45 uur drs. R. Brands; Katwilk aan den R()n Herv. Gem.: 3 uur ds. H. J. Zwarts te Vlaardlngen. 10 uur ds. A. Makkenze (HD); 6 uur Vrljz. Herv.: 10.30 uur ds. J. F. Kruyt vie. J. van 't Kruis. Aula Prinses Bea- I te Den Haag. Burgemeester Bruins Slot speldt de jarige mejuffrouw Van Drunen het koninklijk goud op de japon." (Foto Leidsch Dagblad) bouw in aanwezigheid \an het per soneel, gistermorgen een grootse hul- diging ten deel viel. Als bekroning op haar werk, niet alleen voor het on derwijs, maar vooral ook voor het kind in de Martha-Stichting, werd haar door burgemeester Bruins Slot namens H.M. de Koningin de gou den medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Mej. Van Drunen mocht deze hoge onderscheiding ontvangen aldus de burgemeester niet alleen om haar lange staat van dienst bij het onder wijs, maar vooral ook voor wat zij in die kleine halve eeuw voor de kinde ren van de Martha-Stichting heeft gedaan en betekend. „De moederlijke zorg waarmee u deze kinderen steeds heeft omringd, getuigt van de warme belangstelling voor deze kinderen", aldus de burgemeester. De voorzitter van het bestuur van de Martha-Stichting ir. W. Royer dankte de scheidende onderwijzeres zowel namens het bestuur als de kin deren voor het vele, zeer vele werk, dat. mej. Van Drunen in het belang van de Martha-Stichting heeft ge daan. Ds. J. Veen noemde mej. Van Dru nen een voorbeeld van „hoe men het zou moeten doen". „De moederlijke houding tot de kinderen is onvolpre zen en verklaarbaar omdat u in de kinderen een mens Gods ziet", aldus ds. Veen. Na het aanbieden van geschenken en bloemen sprak mej. Van Drunen enkele woorden van dank. Na deze hartelijke huldiging werd de heer P. Kwakernaak in verband met zijn 12%-jarig beheer van de Boerderij en de heer A. van den Heuvel voor zijn even lange periode bij de staf van de Koningin Wilhel- minaschool hartelijk toegesproken, waarbij hen evenals mej. Van Dru nen een grote taart uit eigen bakke rij werd aangeboden. Zet de lekkerste koffie en schenk ze in chique koppen. Dat is werkelijk af! Onze allermooiste modellen beginnen met |3.75 (Héél wat anders dan ..gewoon"!) BREESTRAAT 122 Oude Metering Herv. Gem.: 10 uur ds. A. S. Klusener te Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Kijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheve- ningen. KUnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga. Bethelkerk: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk. Rapenburg: 9.30 uur ds H. Post; 5 uur ds. J. Byleveld. Petra- kerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Maranathakerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld; 5 uur ds. L. v. d. Lin de. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9, 10.30 en 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. A. C. Rull- mann te Baarn. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. L. S. den Boer; 5 uur ds H. Visser. TER AAR Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds. Lindenburg. Geref Kerk- 10 uur ds. Heyner; 6.30 uur ds. Van Bleek uit Woubrugge. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.)10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 5 uur ds. Meijerlng (HA.). Rijndijk: 10 uur ds. Meljering Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 9-10.30 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Verkade te Groningen. Vergeten hoof stuk in pedagogiek De bestudering van motoriek, het ..vergeten hoofdstuk" in de pedago giek, blijkt vooral bij kinderen van groot belang te zyn in verband met het bepalen van de aanleg. Deze belangrijkheid werd gisteravond dui delijk gedemonstreerd door drs. C. van der Zwet tijdens een vergade ring in Het Gulden Vlies van de afdeling Leiden van de Vereniging voer Pedagogiek. De motoriek kan onderverdeeld worden in fijne en grove motoriek, aldus spreker. De edelsmid bijvoor beeld heeft een goed ontwikkelde fiine motoriek .terwijl bij de hoef smid de grove motoriek op de voor grond treed. Voorts besprak drs. Van der Zwet de vitale tijd, de tijd waar in men iets het gemakkelijkst doet, en de vitale ruimte, de ruimte die iemand nodig heeft om zijn hande lingen het best tot hun recht te la ten komen. Zo hebben linkshandi- gen aan hun linkerzijde meer ruim te nodig dan een rechtshandige. De bestudering van de vitale tijden de vitale ruimte wordt veel toegepast in bedrijven die naar een zo groot mo gelijke efficiency streven. Drs. van der'Zwet liet vier jon gelui. in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar, een aantal proeven verrich ten .waarbij de verschillen in moto riek duidelijk aan het licht traden. Na de pauze kregen de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vra gen. Maddinxveen Herv. Gem.: 9 30 ds Joh Ver wellus; 6.30 uur ds. W. Rljns- burger legerpred. te Amersfoort Wijk- gebouw: 9 30 uur dhr. J. Vroegtndewen kand. te Blelswijk; 6.30 uur ds. Joh! Verwellus. Stationsstraat: 9.30 ds K H. J Burgy te Den Haag; 7 uur ds H. M. Cnossen te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoey. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr af- gesch Gemeente: 9.30 en 5.30 uur ds A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweiJ. De Hoef: 7 uur d6 W Verwey. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Gonult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 7 uur vie. E. J. Hamminga te Voorschoten (Jeugd dienst). Zwamnierdani Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. I Kerk: 10 en 6.30 uur ds. P. v. d Werf te Zwartsluis. Rem. Geref. Gem.: 7 uur I ds. P. H. van Lent. O.a. verkrijgbaar bij: HAARLEMMERSTK. 207 - TEL. 24469 PRISMA-collectie by 5 MEIPLEIN 50 TEL. 33348 Mr. HORLOGEMAKER I JUWELIER - HORLOGER HAARLEMMERSTK. 126 - LEIDEN' TELEFOON 21074 SCHOOLSTE. 41 - VOORSCHOTEN TELEFOON 2677 l JUWELIER - HORLOOER DU *»OA BREESTRAAT 69 TELEFOON 23313

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7