Engelse kostscholen zijn bolwerken van traditie Ook U hoopt in stilte we Stijl en sport hoog in ere LEKKERNIJEN voor Sinterklaasavond Deftige schooldas nuttig voor carriere Zaterdag 2 december 1961 Pagina 4 (Bijzondere medewerking) Vaak reeds heeft een vreemdeling in Londen of elders in Engeland mjj gevraagd: Hoe komt het toch, dat de wereldvermaarde „Times" zoveel aan dacht besteedt en ruimte geeft aan de sportwedstrijden en gezellige samenkomsten, georganiseerd door de „Old Boys" en „Old Girls"? Denkt U vooral niet, dat de aanduiding „Oude Jongens" en „Oude Meisjes" ook maar enigszins oneerbiedig is. Integendeel, er spreekt eerbied uit die woorden, want onder „Old Boys" en „Old Girls" verstaat men de oud-leerlingen der „public schools", der deftige kostscholen, waar jonge aristocraten hun opleiding genieten. Misschien is het beter om niet over „aristocraten" te spreken, doch over aanzienlijke jongelui. Het merkwaar dige is, dat die „public schools" helemaal niet „publiek" of openbaar, doch integendeel zo „particulier" of „bijzonder" ztfn als maar mogelijk is. stand te doen van de voordelen, die de scholen van glas en beton met hypermoderne methoden bie den, van voordelen dus, waarop zij als belastingbetalers recht hebben. Voor de keuze gesteld, sturen zij hun kinderen, en vooral natuur lijk hun zoons, bij voorkeur naar zo'n kostschool van de oude stem pel. Het is nu eenmaal zo, dat die ouderwetse kostscholen ook in on ze tüd nog steeds toonaangevend zijn. Stijl en traditie Als in de meeste andere Euro pese landen bestaat er te genwoordig in Engeland een streven naar gelijke opvoedings- kansen voor iedereen. Tonnen gouds worden besteed aan de in standhouding en verhetering van het onderwijs, maar niettemin is de „public school" nog steeds de meest begeerde opleiding en is het prestige van de oud-leerlingen dier scholen nog even groot als in de vorige eeuw. Vrijwel alle Engelse ouders zijn graag bereid om af- eg van thuis! Dit zijn de woorden, dit is de idee, waarop het aankomt. De jongens worden opgevoed in hun eigen maatschappij. Ze leren de erecode en de spelregels kennen op hun kostschool. Het grootste deel van het jaar zijn de jongelui weg van thuis. Op school zuigen zij de aloude tradities op. Natuurlijk is er staatstoezicht op de kostscholen, maar voor de rest zijn ze volmaakt onafhankelijk. Sommige dier scnolen zijn heel oud, ja, middeleeuws van oorsprong. Appèl van de leerlingen op Harrow. De jongens groeten hun leraar door aan hun hoed te tikken. Hun hoed afnemen doen ze alleen voor de head master of directeur. De gehele atmosfeer en het gees telijk klimaat, oefenen een hypno tische invloed uit op de leerlingen. Die invloed blijft. Daar zijn de met klimop begroeide gebouwen; de rui me, groene sportvelden; het geluid van een cricket-bat :n de zomer; het lawaai in de verte van een winterse voetbalwedstrijd; de geza menlijke maaltijden; de feestelijk heden en plechtigheden; het school lied, en wat dies meer zij. Nie mand, die oud-leerling is van Har row. of Eton de deftigste twee kostscholen ontkomt aan het brok in de keel, dat hem overvalt, als hij het oude schoollied hoort zingen. En zo vergaat het ook de oud-leerlingen der andere „public schools". Stijl en traditie beheer sen alles op die ouderwetse kost scholen. Zij betekenen voor vrijwel alle leerlingen een .schat voor het ganse leven. (Foto Leidsch Dagblad) Het Is bijna zo ver! Het „Zie de maan schijnt door de bomen" zal op Sinterklaasavond door de kinderen weer vol verwachting gezongen worden. Hun harten zullen kloppen! Ze zien de Goed-Heiligman op zijn schimmel als een fantas tische ruimtevaarder aan de he mel voorbijschieten, op weg naar de daken, waar hij zijn ge schenken door de schoorsteen laat vallen. Er is niemand, die op Sinter klaasavond niet even omhoog kijkt om een glimp van de Bis schop op te vangen. Tegen het stralende schijnsel van een lichtende maan is daar alle kans op. Duister Is de aarde. Er zijn helaas slechts weinig lichtplekken in deze tijd van verscheurdheid. Daarom is de Sint zo'n wel kome gast, al is het maar voor één avond! Die éne avond doet iedereen alsof er niets aan de hand is. Men denkt alleen aan pakjes, verzen en surprises, de volgen de morgen, als Sint vertrokken is, valt voor iedereen weer het gordijn. Laat het Sintsprookje nog even voortduren. Hij komt om mensen en vooral kinderen gelukkig te maken: stoor hem niet in dit gezegende werk. Wees niet cynisch. Zeg niet dat het feest van Sinterklaas uit de tijd of zinloos is. Het heeft wel degelijk beteke nis! Ziet U, hoe blij de kinderen zijn, als ze straks hun schoentje gevuld vinden? Heeft U nog enig begrip voor de spanning, waarmee zijn ver rassend pakje straks geopend wordt? Het zijn heus niet alleen de kleintjes, die de Sint opgetogen maakt. Op zijn feestavond worden ook de ouderen opnieuw tot kind: zij gaan zelfs met 't klein ste pakje dankbaar naar bed, omdat ze weten, dat Sint ook aan hen gedacht heeft. Straks ziet ge hem voor de nu nog blanke maan verschij nen: zou hy ook op weg naar U zijn? Ik weet zeker, dat U dat in stilte hoopt!. Hoe „kinder"-achtig het ook mag zijn. FANTASIO „Typisch Engels" Eton en Harrow zijn ik merk te het reeds op de deftig ste public schools. Maar na tuurlijk kunnen niet alle aanzien lijke Engelse jongelui naar Eton of Harrow gaan. Onbeperkt is het aantal plaatsen op beide scholen namelijk niet. Er zijn echter vele andere kostscholen. En der meest bekendst is verder Rugby. Het was een „headmaster" van Rugby, en wel dr. Arnold, die in het begin der vorige eeuw „Rugby" tot een model-kostschool maakte, zodat Ar nold's systeem thans op alle En gelse „public schools" wordt ge volgd. En als U de „Times" een tijdje leest, dan zult U „Old Boys" tegenkomen onder velerlei aandui dingen, zoals „Old Ruthlisians", „Old Mid-Whitgiftians", „Old Pa- ludians", „Old Paulines", „Old Do- wegians", en vele andere. Al deze „Old-enzovoortsen" zijn aanduidin gen voor groepen oud-leerlingen van een of andere deftige kost school. Dat de „Times" en andere bladen zoveel aandacht besteden aan die „Old-enzovoortsen", is reeds een aanwijzing voor de belangrijk heid, die het Engelse volk aan zijn „public schools" en hun oud-leer lingen toekent. De brede massa van het volk ln Engeland heeft nog steeds eerbied voor hen, die een public-school-op- leiding achter de rug hebben. Mis schien komt dit, omdat de ouder wetse kostscholen de leerlingen op voeden tot „typische Engelsen" en omdat het onderwijs aan die instel lingen er op is gericht de eigen schappen tot ontplooiing te bren gen, die het Engelse volk in staat St.-Andrews Day te Eton De beroemde jaarlijkse wed strijd tussen schooljongens en stadsjeugd. De leerlingen van Eton dragen een hoge hoed. Let U maar eens op de jeug dige toeschouwers op de muur. Een der leslokalen van de Rugby Kostschool. In dit lokaal onderwees dr. Arnold in het begin van de vorige eeuw reeds zijn leerlingen. Dr. Arnold maakte „Rugby" tot een model school. stelden om het Britse Gemenebest op te bouwen en in stand te hou den. Hoe dit zy, ook heden ten dage gelden enige jaren op een ouder wetse deftige kostschool in Enge land als een goede aanbeveling voor een ieder, die een leidende functie in staat of maatschappij wil bekleden. Engeland is een de mocratisch land. De democratie is er ouder dan in menig ander Euro pees land, maar niettemin is het een groot voordeel en voorrecht, als men op later leeftijd een „deftige school-das" mag dragen. (Nivano Nadruk verboden) De winter is lang en donker. Maar één maand straalt van licht. December is een korte „lange" maand, vol huiselijke feesten en gezelligheid, waarvoor de huisvrouw in de keuken de materiële bijdragen levert. Er wordt dan maar aange nomen, dat moeder kan toveren. En dat kan ze ook eigenlijk wel, want iedere vrouw is creatief: iede re vrouw kan iets heel persoonlijks scheppen. Alleen moet ze soms een beetje op weg geholpen worden. Dat hopen wij met de on derstaande recepten te doen. Zij brengen u misschien op een idee en doen ze dat niet, dan kunt u ze zonder meer namaken. U zult er eer mee inleggen. CHOCOLADEBORSTPLAAT MET HAZELNOTEN (plm 60 cent) 250 g (ongeveer 2 kopjes) suiker, 2j/2 eetlepel melk, 5 g (1 eetlepel) cacao, plm 40 g (4 eetlepels) ha zelnoten. De hazelnoten voorzichtig rooste ren in de oven of onder steeds roeren in een ingevette koeke- pan. De suiker en de cacao vermen gen. De melk toevoegen, door de suiker roeren en zachtjes laten smelten. Als de massa vloeibaar geworden is, hem vlug in een open pan inkoken ;ot de laatste druppel, die van de lepel afloopt, een draad je trekt. De pan van het vuur nemen en de massa roeren tot hij dik en on doorzichtig begint te worden. De massa uitgieten in ingevette borstplaatvormen, die op een inge vet stuk papier of op een ingevet aanrecht geplaatst zijn. De geroosterde hazelnoten in de massa duwen en de borstplaten koud laten worden. SCHOORSTEENALLERHANDE (met boter plm f2,—; met mar garine plm f 1,60) 250 g (ruim 3 kopjes) bloem, zout, 1 theelepel gemalen kruidnagel, 150 g (3/5 pakje) boter of mar garine. 80 g (2/3 kopje) witte bas terdsuiker, 100 g gemengde noten, geraspte schil van 1 citroen, 1 ei (krenten, rozijnen, sukade). Een bakblik invetten met boter of margarine. Op een klein gedeelte na, de bloem met het zout en het kruid- nagelgruis in een kom zeven. De boter of margarine op de bloem leggen en de basterdsuiker hierop zeven. De boter of margarine met 2 messen in stukjes snijden. De noten fijnhakken (indien amande len gebruikt worden deze pellen) en met de geraspte citroenschil en een half losgeklopt ei aan de mas sa toevoegen. Het geheel op een met bloem bestovep tafel tot een soepel deeg kneden. Van dit deeg vooral niet te dunne figuren vormen, b.v. sinterklaasmannetjes, letters, para chutes, bloemenmandjes enz. Bloemenmandjes maakt men als volgt: een kluitje deeg een beetje platdrukken in de vorm van een mandje. Een hengsel maken van een reepje deeg en dit aan het mandje bevestigen. Langs de bo venrand van het mandje wat fijn gesneden sukade, krenten en/of ro zijnen in het deeg duwen. Deze figuren geheel of gedeelte lijk met losgeklopt ei bestrijken en op de bakplaat leggen. Het gebak in plm 30 minuten in een matig warme oven (150175 graden C) bruin en gaar bakken. VRUCHTENBOWL (plm 4 glaasjes) 100 g (plm 1 middelgrote) appel, 100 g (1 kleine) peer, 1 banaan, 2 mandarijnen, citroensap, plm 25 g (3 eetlepels) witte basterd suiker, 50 g (y2 kopje) rozijnen, enkele amandelen, iy2 dl appelsap (water) De vruchten schoonmaken. De appel en de peer in stukjes snijden. De banaan in plakjes snij den; de mandarijnen in partjes verdelen. De gesneden en in plakjes verdeelde vruchten in een kom doen, besprenkelen met citroensap en vermengen met de basterdsuiker. De rozijnen wassen. De amande len in ruim water tot aan de kook brengen, afgieten, pellen en fijn- hakken. De rozijnen, de amande len, het appelsap en eventueel wa ter aan de vruchten toevoegen en de massa koel wegzetten. De vruch tenbowl opdienen in glazen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18