WEINIG MOGELIJKHEDEN, MAAR CULTUREEL NIET STRAATARM I VIVALDI FAVORIET IN OOSTENRIJK Katwijkse reactie op „de avonden in Katwijk" In West-Duitsland: 600.000 jongeren naar de dokter Madrid werpt een al te schril licht in duistere zaakjes KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS JEUGD MINDER j „MODERN" DANj f KUNSTENAARS 1 Geen dancing Nieuiv record Deze drie vreemde voor werpen zijn stoelen, ontwor pen door een Deense archi tect die men er zelf nog niet op heeft zien zit ten. De middel ste stoel, die op een asbak lijkt, is inderdaad een asbak als het zitvlak er af wordt getild een beetje om slachtig is dat wel voor iemand die veel roakt. Mogelijkheden zijn er weinig, maar Katwijk is cultureel lang niet straatarm. Dit schrijft het bestuur van de vereniging Amusanto" naar aanleiding van onze reportage over de avonden in Katwijk aan Zee in een brief, die we hieronder verkort laten volgen. „Amusanto" is een vereniging die al meer dan vijftien jaar bestaat en in Kat wijk erg populair is. Die populariteit heeft de vereniging te danken aan het feit, dat zij licht amusement brengt dat in de smaak valt bij het Katwijkse publiek. Men kan proberen om in Katwijk meteen kunst met een grote K te brengen, maar dat zal de organisator dan meestal niet meevallen, omdat juist de Voorstraat-jeugd zich hier voor (nog) niet interesseert. „Amusanto" heeft enkele jaren geleden een banjoclub er bij opgericht, die thans 48 leden telt: veertig meisjes en acht jon gens. Een merkwaardige verhouding, zeker, maar dat is nu iets typisch Katwijks. Meisjes voelen er meer voor het vereni gingsleven dan jongens. De banjoclub zou echter tweemaal zoveel leden kunnen heb ben, als er een goede repetitiegelegenheid was. Opvallend is, dat vele leden die jaren lang trouw verschenen zijn, plotseling bedanken. De reden hiervan is veelal, dat de ouders vinden dat zoon of dochter die zelf wel lid zou willen blijven nu wel „lang genoeg op die club is geweest". Verder schijnt het in Katwijk een onge schreven wet te zijn dat een verloofde jongen of meisje geen lid meer mag zijn van een vereniging. Men moet dan de ernst van het leven schijnbaar al goed gaan overdenken en dus bedankt men maar. instelling waar men zich niet alleen kan bekwamen, maar ook ontspannen Zelf doen Traditie Hoe wij over de verdere ontspanning in Katwijk denken? Over het algemeen is er van de zijde van de oudere mensen veel te weinig belangstelling voor het probleem van de vrijetijdsbesteding van de jeugd. Men verricht in Katwijk z'n dagtaak en verder denkt men niet. Dat moet de over heid maar doen Maar zo is het nu net niet. Goed, de overheid doet hier ook weinig, maar initiatief moet van onszelf, van de Kat- wykers komen. Wij hebben zeer prettige ervaringen opgedaan, als we ons met een of ander plan tot de burgemeester of de politie wendden. Er zal zeker geen zwembad komen, als er niemand ooit over praat. Want in onze gemeente zijn nog zoveel andere dingen te doen dan alleen maar aan zwemmen den ken. Maar toch moeten wij op al deze din gen hameren, omdat men geneigd is om b.v. een avondschool te gaan zien als een Het Voorstraat-probleem? Het is zuiver een traditie. De Katwijkse bevolking be staat voor een groot deel uit vissers, die als ze thuis zijn graag even over de Voor straat lopen; het gevolg is, dat ook het vrouwelijk deel van onze jeugd er een groot deel van z'n avonden doorbrengt. Het Voorstraat-probleem is haast niet op te lossen, omdat het geen probleem is. Men gaat er naar toe, men stoeit er en men schreeuwt er soms, en de ouderen die langs komen schudden veroordelend het hoofd, maar daar laten ze het ook bij, want zij doen niets voor de jeugd. Ten slotte: ook al zou er in Katwijk elke avond wat te doen zijn op het gebied van amu sement, culturele avonden e.d., dan zou de Voorstraat toch niet leeg zijn. Toch moet de koe eens bij de horens ge pakt worden. De overheid moet zorgen voor ontspanningsruimten. Er moet een goede gehoorzaal komen. De zalen die wy hebben zijn in principe bioscopen en deze zyn niet in staat om als toneelzaal dienst te doen. Een concert (jazz of klassiek) kan hier niet worden gegeven. Bouwen dus! Namens „Amusanto" L. C. van Duyn. Wegens plaatsgebrek is vorige week in ons artikel over de avonden in Katwijk-aan-Zee een passage vervallen, waarin bur gemeester H. Duiker zich uit sprak tegen een dancing in de gemeente. Zoals bekend wenste ruim de helft van de geïnter viewde jongeren een openbare dansgelegenheid. De burge meester zei hiervan: „Als er geen effectieve con trole is, ontaardt het dansen al gauw. Daarom willen we hier geen openbare dansgelegenheid, maar het dansen verbieden wil len we ook niet. In besloten clubs kan, als aan de eisen wordt voldaan, iedereen zijn gang gaan. Er zijn in Katwijk heus wel dansclubs, maar die staan onder leiding van erkende en ervaren dansleraren en daar hebben we prettige ervaringen mee. Maar van het openbaar dansen krijg je alleen maar na righeid." llllilllllllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiriH Zaterdag 2 december 1961 DISCUSSIES Er hebben in Wenen veel discus sies plaatsgevonden tussen moderne schilders en leerlingen van middel bare scholen respectievelijk studen ten, waarbij zelfs de televisie werd ingeschakeld. Ondanks alle pogin gen om tot een vergelijk of ook maar tot wederzijds begrip te ko men, zijn de tegestellingen steeds groter geworden. Merkwaardig was dat oudere kunstkenners, critici en journalis ten als tussenpersonen wilden op treden, maar dat hun argumenten geen vat hadden op de jeugdige toehoorders. Het beroep op het zogenaamde „moderne levensgevoel", dat in de moderne kunst tot uitdrukking zou komen, bleek niet overtuigend te zijn, want de jeugd vroeg herhaal delijk om een nadere verklaring van dit levensgevoel waarvan zij zich niet bewust was. Bovendien hebben de meestal gestamelde motiveringen van de kunstenaars zelf hun stre ven nog het meest geschaad. Wie zich in de hedendaagse maatschappij met haar behoef te aan cultuur wil handhaven als kunstenaar, zal rekening moeten houden met deze ver anderde opvattingen van de jeugd. Prof. N. Greitemann. JONGERE generatie in Oostenrijk koopt in het klassieke genre bij voorkeur grammofoon platen met werken van oude Italiaanse meesterszoals Vivaldi, Corelli, Marcello, Locatelli en Boccherini. Dit doet des te merkwaardiger aan als men weet dat juist in Oostenrijk de laatste jaren alles in het werk is gesteld om de jeugd voor de moderne muziek te winnen. De verkoopcijfers bewijzen echter, dat deze pogingen gro tendeels mislukt, zijn en dat de jeugd in haar teleurstelling over de prestaties van de com ponisten van deze tijd naar de oude muziek terugkeert. De twee Italiaanse ensembles „Virtuosi dl Roma" en „I Musici" hebben in Oostenrijk een onge hoord succes gehad beide spelen uitsluitend oude Italiaanse muziek. Het gevolg is nu dat de jongeren voornamelijk langspeelplaten met barokmuziek kopen. J MUSICI" De Italiaanse meesters geven de toon aan, hoewel de vraag naar Oostenrijkse barokmuziek (Haydn en Mozart) ook steeds groter wordt. UIT PROTEST De jongeren die nu dwepen met Vivaldi en Corelli, hebben inder daad de moderne muziek eerst leren kennen, maar zijn daarover zo teleurgesteld dat zjj zich er van hebben afgekeerd. Zodoende is uit protest in Oostenrijk een nieuwe mode ontstaan die haar toevlucht neemt tot het oude. Dit verschijnsel is eigenlijk alar merend en het zou alle beoefenaars van moderne kunst hetzelfde fenomeen doet zich namelijk ook bij de beeldende kunsten voor tot nadenken moeten stemmen. Op zichzelf is het toch niet nor maal dat jonge mensen naar het Daryl in de slangenkuil. Een 19- jarige Zuidafrikaan, Daryl wedde om 25 pond sterling (250 gulden) dat hij een week lang de nacht zou doorbrengen met tien py thons in het slangen park te Jo hannesburg. De eerste nacht heeft hij ongestoord in de slan genkuil geslapen. De volgende nacht werd Daryl gegrepen, niet door de reuzenslangen maar door twee potige politie-agenten. De rest van de week heeft Daryl in een cel mogen dutten. De naaldhakken zijn weer in het nieuws. Vrouwen die wijn willen drinken in de Londense „Vint ners Hall", is verzocht voortaan niet meer met naaldhakken te verschijnen. De fijne hakjes, waarop echter verhoudingsgewijs een enorm gewicht drukt, bren gen namelijk een onherstelbare schade aan de Perzische tapijten toe. Het Nederlandse lied hoeft niet onder te doen voor het Franse chanson. Het bewijs wordt geleverd door de Leidse Jongelui die in dienst moeten, worden tevoren door een arts ge keurd. Dat is overal ter wereld zo. Hetgeen echter in de nieuwe West- Duitse wet op de bescherming van de jeugd is vervat, is iets geheel nieuws. Volgens deze wet mag in de Bondsrepubliek geen enkele werk gever meer een veertien- of vijf tienjarige in dienst nemen, wan neer niet door een arts tevoren is vastgesteld, dat die lichamelijk ge schikt is voor het gekozen beroep en dat zyn gezondheid er niet onder zal lijden. Bovendien moet de werkgever binnen een Jaar na de indiensttre ding nogmaals een bewijs van de dokter hebben, waaruit blijkt, dat de Jonge werknemer zich inmiddels aan een tweede onderzoek heeft on derworpen. Bij dit onderzoek wordt nagegaan, of zijn gezondheid gedu rende dit jaar is achteruitgegaan of niet. Daardoor zijn het niet meer alleen de jongeren, hun ouders en de werkgevers, die over de beroeps keuze beslissen, maar worden ook de artsen mede-verantwoordelijk. Deze wet geldt in de eerste plaats voor de ca. 600.000 jongens en meisjes, die op 1 april 1962 van de lagere school of een middelbare school komen en dan een beroep kiezen. Het grootste deel wordt, zo als dat de afgelopen jaren steeds het geval was, opgeleid voor handel of industrie. De Duitse grondwet staat niet toe, dat de staat een directe invloed uitoefent op de beroepskeuze. Daar echter de laatste Jaren, vooral door de algemene neiging van de Jonge ren om bepaalde technische beroe- Êen te kiezen, er nog al eens ver eerde beslissingen zijn genomen, heeft de staat besloten te waken over de gezondheid van de Jeugd. Een belangrijk besluit, dat evenwel grote eisen stelt aan de artsen. Reeds volgend jaar zullen er vol gens de wettelijke bepalingen door de doktoren niet minder dan 1.2 miljoen bewijzen moeten worden uitgeschreven. Dat betekent veel werk voor de toch al overbelaste artsen. Men vreest, dat de schoolartsen noch de gezondheidsdiensten deze geweldige taak aan kunnen. De wet staat echter ook toe, dat het on derzoek door particuliere artsen wordt gedaan. Hun verantwoorde lijkheid is niet gering. Iedere arts. die een dergelijk onderzoek ver richt, moet nauwkeurig op de hoog te zijn van de moderne arbeidsme- thoden en de steeds wisselende om standigheden en in staat zijn de lichamelijke ontwikkeling van jon ge mensen in de beslissende groei periode van hun leven zo juist mo gelijk te beoordelen. De medische vakbladen in West- Duitsland staan thans al vol arti kelen over deze problemen. Een uiterst nauwkeurig onderzoek maakt een bureaucratische ballast onvermijdelijk. Op de invulformu- lieren komen ca. 130 vragen te staan, waarbij dan nog komen rap porten aan de toekomstige werk gevers, de ouders etc. Want in Duitsland doet men alles zeer „gründlich". student Jaap Fischer, van wie dezer dagen een derde 45-toe- renplaatje is verschenen, waar op vijf liedjes staan, die de goegemeente minder zullen af schrikken dan zijn beide vorige EP-tjes deden. In de liedjes waarmee Fischer het paradepaardje van de Studenten Grammofoonplaten Industrie, die in Leiden is geves tigd furore maakte, was hij volgens velen een tikkeltje te cy nisch: zeer vriendelijk en zeer spits zong hij over zeer maca bere zaken. Voor de liefhebbert van het onverbloemde vers wa ren zijn nummers echter een verkwikkend dessert na de alle daagse, fantasieloze Hollandse pot van „Ferme jongens, stoere knapen". De teksten van Fischers nieuwe vijftal zijn niet minder puntig maar wel minder cynisch dan die van zijn vorige liedjes. In ,JIet Veerse Gat" hekelt hij de „naar Delftse begrippen" knap pe ingenieurs. In .JSuzanne", ,£amba 2 april", „Eendje" en Sprookje" heeft hij het over de liefde, zelden serieus, maar toch steeds met een schijn van poëzie. De totaalindruk van dit nieuwe EP-tje is dan ook: niet schok kend (in welke betekenis van het woord dan ook), maar wel zeer innemend, niet in de laatste plaats dank zij de verrukkelijke melodietjes. Er is weer een nieuw wereld record gevestigd. Studenten van de universiteit van Buffalo, in Amerika, hebben het gepres teerd om 233 man onder te brengen in een kamer van vijf bij zes meter. Zij braken daar mee het record van hun concur renten van de universiteit in Kentucky, die „slechts" 225 stu denten in een even groot vertrek wisten te proppen De Don Juan van de twintig ste eeuw die zich in de Spaanse hoofdstad op het liefdespad be geeft, heeft sinds kort te kam pen met een moeilijkheid die zijn voorvaders nimmer hebben gekend: het zoeken naar een plaatsje met een zachte verlich ting waar hij onder de gunstig ste omstandigheden niemendal letjes tegen zijn meisje kan fluisteren. Het gemeentebestuur van Ma drid heeft namelijk besloten wat meer licht te brengen in de duisternis" die heerste in de kleinere café"s en nachtclubs die ver van de hoofdstraten liggen en juist een trekpleister vorm den voor romantische senorita's en caballero's. Tot voor kort waren deze ge legenheden spaarzaam verlicht. Het was er net niet donker ge noeg om over de tafels te vallen. Volgens de nieuwe bepaling moeten echter alle etablisse menten waar geen orkest aan wezig is of cabaret wordt ge geven, worden verlicht als een hoofdstedelijke bushalte. Dus danig sterke lampen moeten worden aangebracht, dat zelfs in de eertijds zo sfeervolle hoekjes niet meer ongezien geminne koosd kan worden. De jonge Spanjaarden zijn zeer verontwaardigd. Zij willen niet „in het zonnetje worden ge zet" als zij een glas sherry drin ken met hun „novia" (meisje). Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat het een Spaan se jongen veel meer moeite kost het zo te regelen dat h\j een uurtje met zijn meisje alleen is dan wij het in Nederland ge wend zijn. In het algemeen bo den de kleine, afgelegen etablis sementen de jonge Spanjaard de enige mogelijkheid om mantiek te bedrijven. Een optimist in Madrid 9«rw klaarde echter dat de liefde toch wel een uitkomst zal vinden. oude teruggrijpen dat is eigen lijk in tegenspraak met het karak ter van de jeugd, die het meest ontvankelijk zou moeten zijn voor het nieuwe, moderne en eigentijdse. GEEN WEERKLANK De moderne kunstenaars mogen zich hiervan niet afmaken met de bewering, dat zij „niet voor het volk werken", want ook zij zoeken naar een zekere weerklank. En nu is in Oostenrijk gebleken, dat zij die niet vinden, vooral niet bij een generatie die nog jonger en moder ner is dan zij zelf. Wij kunnen op het ogenblik al leen over Oostenrijk oordelen, maar als de ontwikkeling zich in deze richting blijft voortzetten, dan zal de kloof tussen de kunstenaars en de in opkomst zijnde „Bildungsge- sellschaft" (de Duitse naam voor een samenleving die wordt geka rakteriseerd door een streven naar cultuur) steeds groter worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15