DRIERAANSWEG IN ITALIË VERDWIJNT NAVO's noordflank grenst aan Sowjet-Unie's zwakste zijde Verwachting I Kom er ACHT-er Strategische belangenstrijd bij stukgevroren thermometer Goedkoper9 maar ook veel gevaarlijke LEIDSCH DAGBLAD WOORD VAN BEZINNING Verboden te fotograferente beledigen en te praten (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) (II en slot) Men kan dat voorstellingsvermo gen verder voeden met de overwe ging dat de militair noodzakelijke reorganisatie van de „Geallieerde Strijdkrachten Noord-Europa" op politieke bezwaren stuit. Van No ren en vooral van Denen, die er weinig voor voelen hun troepen on der Duits commando te plaatsen, al groeit het gewicht van West-Duits- land in de NAVO gestaag en al eist Bonn steeds meer topcommando's voor zijn generaals en admiraals. Het nieuwe Baltische commando wacht nog steeds op goedkeuring van het Deense parlement. Dat is een van de redenen, zowel voor in houd als „timing" van de Russi sche nota aan Finland. Ou verstoorbaar Dat zijn de spanningen in dit strategisch belangrijke gebied, die.. Kirkencs Aan de geel-zwarte paal bij de geel-zwarte, Noorse grenspost hangt een koninklijke proclamatie: „Het is verboden te fotograferen in de richting van de Sowjet-Unie. Het is verboden beledigingen over de grens te roepen. Het is verboden met Russische burgers te praten of anderszins met hen te verkeren. Overtreders worden gestraft met ten hoogste drie maanden gevangenis." Twintig meter voorbij de geel-zwarte slag boom van de Noren staat een rood hek. En daarachter staat een Russische soldaat, een lange gewatteerde mantel tot aan zijn enkels, een grijze bontmuts op het hoofd, een machine pistool dwars voor de buik. We staan tegen over hem, rechts de heuvels van het hoge noor den, bemost en begroeid met karig kreupelhout, links de Utsjoki-rivier waarin ijsschotsen drij ven. We kijken naar hem, denken aan de pro clamatie en zwijgen. Hij kijkt terug en zwijgt ook, vermoedelijk denkende aan een niet- koninklijke proclamatie. HET GEBIED ROND DE NOORDPOOL Het is om het nulpunt en er is eigenlijk niets te zien. Maar hoewel de koude voeten naar de warme auto terug willen, blijven de ogen staren naar de lege heuvels. Want achter die Russische soldaat ligt een rijk, een continentaal imperium dat strekt van hier tot aan de Bering- straat, van hier tot aan de Chinese grens, van hier tot aan Perzië. Pas daar, denken we, staat weer zo'n rood hek en weer zo'n soldaat met een grijze bontmuts en een machinepistool voor de buik. Van die gedachte krijgen we zulke kou de voeten, dat we terughollen naai de auto en snel terugrijden naar het gezellige hotel in Kirkenes. Voor het raam staande kijken we uit over de zee en bedenken dat onze wereld reikt tot aan het Hil- ton-hotel in Los Angeles of tot aan een vrolijkt herberg in Palermo, een geweldige maritieme alliantie. Aan zulke dingen denkt men in Kirkenes bij een glas Evenaar- aquavit, de brandewijn die de No ren in eiken vaten per schip naar Australië heen en weer sturen, waar hij lichtbruin en lekker van wordt. „De Russen zijn er dol op", deelt kolonel Magnus van de Noorse grenspolitie mee. Op gezette tijden onderhandelt hij met zijn tegen voeter, de Russische grenscommis- saris, over visserijrechten, het ge ringe grensverkeer, stropers en de regelingen voor de arbeiders van Noorse firma's die over en op de grens elektrische centrales bouwen. Na afloop drinken zij wodka of aquavit, al naar gelang de bijeen komst aan deze of gene zijde van de grens plaats heeft. Van die bij eenkomsten zowel als van de cen- tralebouw is door politieke hysterici, die zelfs in het flegmatieke Scan dinavië worden gevonden, veel mis baar gemaakt: verbroedering met de rode duivels tijdens drank-or giën. In werkelijkheid zyn de realaties aan de grens bij Kirkenes de enige plaats waar een NAVO-land aan de Sojet-Unie zelf grenst ge baseerd op gezond verstand en voorzichtigheid. Vandaar die pro clamatie. De koele beleefdheid wordt soms wat koeler, wanneer er een Russische-burger over de onbe- waakbare grens vlucht. De Russen vragen hem altijd terug, de Noren gaan daar alleen op in, wanneer het een misdadiger is. Maar er komen niet veel asiel-zoekers, gemiddeld een per anderhalf jaar. De Russen hebben zelfs de draadversperring met elektrische alarm-installatie af gebroken, die vroeger ieder etmaal het rode leger het bed uitbelde, om dat er weer een rendier tegenaan gelopen was. Kirkenes, dat 2500 km ten noor den van Oslo op de 17de breedte graad ligt, maakt zich geen zorgen over zijn riskante geografische po sitie. Zijn vierduizend inwoners die in vrolijke, rood, groen, blauw of geel geschilderde houten huisjes wonen, werken er in een geweldige ijzermyn, die geheel overdekt, is, want 's winters blijft het twee maanden nacht en soms bevriest de thermometer er. Dat betekent 42 graden Celsius onder nul of minder Men neemt dan nog een glaasje Evenaar-aquavit of gaat zwemmen in het venvarmde water van 's we relds fraaiste overdekte bad: een Romeinse keizer zou er jaloers op zjjn geweest. Kirkenes is een paar weken ge leden wel geschrokken van de su- perbommen op Nova Zembla, want het eiland van Heemskerk en Ba- rendsz ligt hier maar achthonderd kilometer vandaan. Een berenjager in de buurt zei (na de nieuwsbe richten) dat hij de knal gehoord had. De politiemannen van Kirke nes die geen wapens maar wel een Geigerteller dragen, stelden het goede volk gerust: geen fall-out. Terwijl in Amsterdam nog tegen de proeven werd gedemonstreerd, had de gemeenteraad van de dichtst bij de explosie gelegen stad het onder werp al weer van zijn agenda ge schrapt. Sterk genoeg Het is zo rustig in Kirkenes, dat men in arren moede bij de com mandant van de Noorse troepen bevestiging gaat zoeken van de vreesaanjagende geruchten, die men een paar duizend kilometer zuidelijker heeft opgedaan en die willen dat de Russen een begerig oog hebben laten vallen op de lin kerflank van de NAVO in noord- Noorwegen. Die commandant is een jonge, kalme, intelligente en hoffelijke luitenant-kolonel. Hij werd in 1944 met een Noorse eenheid by het Ro de Leger ingedeeld, om uit Moer- mansk noord-Noorwegen te bevrij den. Er staat trouwens een monu ment voor een Russische soldaat in Kirkenes. De luitenant-kolonel weigert glimlachend de sterkte van zijn garnizoen te onthullen. „Te weinig om ooit de Sowjet-Unie aan te val len. Sterk en vastbesloten genoeg om onze sector te verdedigen", schat hij. vooral door de rust van onze Noor se bondgenoten verborgen worden. Hoe rustig die zijn blijkt de volgen de dag wanneer men er in een Cessna-watervliegtuigje overheen vliegt. De vlieger is eon oude Spitfi- re-piloot, een Noor die in 1940 bij de RAF kwam en pas in 1943 werd neergeschoten. Men stijgt bij goed weer op uit de Fjord. Vijftien mi nuten later sluit een witte hel van mist en sneeuw zich om de een- motorige mug. De piloot, een kaart op de knie, laat zich zakken: 600 voet 400 voet 200 voet. Hij probeert in dit noodweer de weg te vinden, vliegt eerst om heuvels, dan om heuveltjes en tenslotte om bomen heen. Hij volgt met een snelheid van 170 km per uur een voetpad, zet de Cessna op zijn kant om beter te zien. Onze gezichten zijn witter dan de sneeuw, het zijne staat onbewogen. Hij vindt tenslotte de weg terug meer als een wandelaar dan als een vlieger. Dan zit de thuisfjord dicht onder een dek van wolken Hij glijdt er met de drijvers over heen en laat zich plotseling in het laatste gat van honderd vierkan te meter vallen. Op twintig meter links een rots, rechterbocht, nog een eind zakken en dan laat de Cessna zich als een eend in het water glyden. Pas als we uitge- taxied zijn, trekt de Noor zijn handschoenen uit en laat zijn han den zien. Nat van het zweet. Hij schudt ernstig het hoofd en zegt: „Wij vliegende gekken". soms zelfs over de witte streep en bij voorkeur vlak er tegenaan. Op die manier bemoeilijken zij de ma noeuvres van de snelle rijders. Regeling Om nu te voorkomen, dat de be staande driebaanswegen ook in de toekomst gevaar opleveren voor het verkeer zal er een regeling worden getroffen, waardoor afwisselend nu eens het verkeer van de ene zijde dan weer dat van de andere gele genheid krijgt tot passeren. Op het wegdek zal dit worden aangegeven. Nadat wagens in de ene richting rijdende gedurende één of twee kilometer de beschikking hebben ge had over de middelste baan om langzamere weggebruikers te pas neren, volgt een door strepen ken baar gemaakt wegdeel, waar nie mand meer het initiatief mag ne men anderen te passeren, maar waar zij die zich nog op de mid delste baan bevinden, gelegenheid krjjgen zich weer in de colonne te scharen. Daarna komt dan een gedeelte, waar aan het verkeer uit de andere richting kans wordt ge geven langzame vehikels te passe ren. Mits de automobilist zich streng aan de voorschriften houdt, zou op die manier een driebaansweg niet veel gevaarlijker behoeven te zijn dan een met vier banen of met> twee zeer brede. Toch is deze regeling slechts voorlopig en op den duur worden zo veel mogelijk drie baanswegen verbreed tot vier banen Duurder Men heeft reeds berekend, dat het voornemen om het hele in uitvoe ring zijnde wegenplan in die geest te wijzigen en alle oorspronkelijk als driebaanswegen ontworpen en nog niet voltooide „superstrada's" tot wegen met vier rijstroken te maken een verhoging van 35 pet. der oorspronkelijk geraamde kos ten zal betekenen. Tevens zal er met de uitvoering van het plan meer tyd gemoeid zijn dan voor zien was. Doch men verwacht op deze wjjze, trots het gestadig toene mende verkeer, een afname van verkeersongevallen te bewerkstelli gen. Dit besluit der Italiaanse over heid verdient stellig door onze eigen wegenbouwers te worden be studeerd. De middenbaan van deze drie baansweg toont de aanduidin gen waardoor nu eens het ver keer van links, dan weer het verkeer van rechts die baan mag gebruiken om te „pas seren". (Van onze Romeinse correspondent) Enige tijd geleden hield de Italiaanse minister van Openbare Werken, Zaccagnini, een pleidooi voor autowegen met drie banen. Hij noemde deze wegen de meest economische oplossing voor het verkeersprobleem. De meeste wegen, in Italië zijn te smal om het verkeer te kunnen verwerken. Door een redelijke verbreding van de weg kan een derde baan worden aangebracht, waardoor de automobilist de gelegenheid krijgt een voor hem rijdende langzamere wagen te passeren. De minister ontveinsde zich niet, dat er aan dit passeren gevaren verbonden waren, maar zo meende hij, ook dit heeft zijn voordelen: het voedt op tot grotere voorzichtigheid. In verschillende bladen werd te gen dit betoog van de minister ge protesteerd. Natuurlijk zijn drie baanswegen goedkoper dan autowe gen met vier banen, maar ze zijn uiterst gevaarlijk, gevaarlijker dan te smalle wegen met twee banen. Wat die leerschool voor voorzich tigheid betreft, moest men zich geen illusies maken: er zullen altijd auto mobilisten zyn, die roekeloos rij den en die niet alleen voor zich zelf maar ook voor anderen een ge vaar zijn. De statistieken, zo werd betoogd, wijzen uit, dat het aan tal ernstige verkeersongelukken op wegen met drie banen groter is dan op ieder ander soort weg. De Ita liaanse automobielclub ging zich met de zaak bemoeien en gaf even eens een afkeurend oordeel over de „driebaanswegen". Men moet zeggen dat deze actie een ongewoon snel resultaat heeft geboekt. Onlangs heeft de ANAS de nationale onderneming die auto wegen aanlegt bekendgemaakt, dat in de toekomst géén wegen meer zullen worden aangelegd met drie banen en dat de zeer vele wegen van dit soort, welke op dit ogen blik in aanleg zjjn, zullen worden gewijzigd in vierbaanswegen. Daarbij is het niet de bedoeling dat er vier wegvlakkken zullen ko men op de plaats, die oorspronke lijk voor drie bestemd.was; dat zou te smalle banen tot gevolg hebben. Heel vaak was voor de driebaanswe gen een wegbreedte voorzien van slechts 10,50 meter. Alle wegen in aanleg en alle toekomstige wegen zullen tenminste veertien meter breed zijn. waarbij men vier banen kan hebben van 3,50 meter elk. Vaak botsingen Tevens zal worden voorzien in het euvel der talrijke nu eenmaal bestaande driebaanswegen. De oor spronkelijke bedoeling van die we gen was in het midden een baan vrjj te laten voor hen die langza mer weggebruikers wilden passeren. De praktijk heeft uitgewezen, dat dit hoogst gevaarlijk is, enerzijds doordat al te roekeloze weggebrui kers zonder eerst terdege te heb ben gewaarschuwd en zonder nauw keurig te hebben vastgesteld wat er voor en achter hen gebeurt, uit de colonne plegen te schieten, waarbij zij niet zelden in botsing komen met een tegenligger, die juist het zelfde deed. Anderzijds zijn er de voorzichti ge weggebruikers, die vaak even eens een gevaar betekenen voor zichzelf en anderen; het is name lijk gebleken, dat juist zij die lang zaam rijden een neiging hebben te veel midden op de weg te rijden, Kont U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Zaterdag 2 december 1961 Pagina 1 y-w E Franse dichter Paul I Claudel vertelt dat hij als achttienjarige jongeman, zeer ontroerd tijdens een kerst dienst in de Notre-Dame te Pa rijs, voor altijd zijn God gevon den heeft. Een dergelijke ge beurtenis spreekt ons aan, voor al omdat het met Kerstmis gebeurde. Wij verwachten im mers van het kerstfeest graag iets bijzonders. Deze laatste we ken van het jaar zijn een heel merkwaardige tijd. Wij zoeken meer dan ooit ons huis op, wij trekken ons met onze familie terug in de kamer, wij vieren de kerstdagen samen met de men sen van wie wij houden. Zelfs ten opzichte van de mensen, waarop we niet gesteld zijn, heb ben wij een wat mildere instel ling dan anders. Wij bereiden ons voor op de feestdagen en bij voorbaat is er al een zekere sfeer van feestelijkheid te mer ken. In de stad, waar het vroeg donker is, zijn alle 'winkels open en verlicht. Er hangt een zekere verwachting in de lucht van wat komen gaat. Wat verwacht men? Morgen zal in het kerkelijk jaar de adventstijd aanbreken, men zal zich gaan voorbereiden op het kerstfeest. In het kerke lijk leven een hoogtepunt. Ook hier leeft men in de verwach ting van de feestdagen en vaak denkt men dat advent dan ook verwachting betekent. Maar dit is een misverstand. Een misverstand, dat allerlei on aangename gevolgen kan heb ben. Bijvoorbeeld dit gevolg: dat men denkt in deze komende we ken iets bijzonders te zullen er varen inzake het geloof. De stil zwijgende veronderstelling alsof God in de omgang met de men sen in deze tijd van het jaar actiever zou zijn dan anders. Wij van onze kant hebben in deze weken immers ook een ver hoogde gevoeligheid voor reli gieuze aandoeningen. Wij leven vaak binnen in ons huis. in de vertrouwde kring, in ons zelf. Wij staan misschien meer dan anders open voor God, wij ver wachten iets van Hem. Advent betekent echter niet verwachting, maar: komst. De komst van Gods Zoon op aarde. En als de kerk zich opmaakt om het kerstfeest te gaan vieren, dan leeft zij niet in de eerste plaats in de verwachting, maar in de dankbare herinnering van deze komst. Hoe bereidt U zich voor op de kerstdagen? Kent U ook enigs zins de verwachting van wat komen gaat? Hebt U misschien ook de verwachting, dat er iets nieuws zal gebeuren voor uw ge loof? Denk dan terug aan de kerstdagen van vorige jaren, die U niet hebben gebracht wat U hoopte, en bedenk dan dat God al heeft gegeven, wat ook voor uw leven de nieuwe wending be tekent: de komst van Zijn Zoon op aarde als uw verlosser. God heeft niets nieuws te aeven, Hij gaf al voor U wat Hii U umven had. Het gaat erom dat U de ge beurtenis in Bethlehem met nieuwe ogen gaat zien. Dan kan zich misschien voor U herhalen, wat Claudel overkwam. Ds. J. A. Eekhof, Hervormd studenten predikant te Leiden. Noorwegen een vooruitgeschoven schild tegen raket- en luchtaanval len zou kunnen zjjn. Wat hjj daar uit zou concluderen laat ik aan uw eigen voorstellingsvermogen over". F 7 Kirkpnps. Kirkenes, een plaatsje van vierduizend inwoners, ligt vlak bij de grens tussen NAVO-noordlank en Ruslands zwakste zijde. Een strategisch belangrijke sec tor? Hij gaat voor een kaart staan en zegt: „Wat zou een Russische militair denken als hij deze kaart ziet? Hij zou denken dat een expe ditie-leger uit noord-Noorwegen langs de kortste weg naar het hart van de Sowjet-Unie zou kunnen doorstoten. Hij zou denken dat van hieruit Ruslands noordelijke ha vens afgesloten zouden kunnen worden. Hij zou ook zien dat de noord-Noordse fjorden ideale basis voor Sowjetrussische onderzeebo ten zouden vormen, dat noord-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13