Peek&Cloppenburg Nelson Rockefeller op Schiphol: Nog niet alle hoop WERKBEZOEK DELEGATIE NIEUW-GUINEA RAAD Aan visserijonderzoek wordt ook 1111962 zeer veel waarde gehecht )etter Set „Bijslag voor alle kinderen van iedereen wordt te zware last" Uitspraak in Kiew: vijftien en zeven jaar ZORIN LIEP BOOS WEG Minister Klompé: „VRIJHEID voor Ambonezen in ons land" Pijnlijke vragen gesteld Generlei blank overwichf Voor 'n goed idee naar EEN WELKOM GESCHENK Minister bij het nader overleg: Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 november 1961 Vierde blad no. 30517 (Van onze Amsterdamse correspondent) Gouverneur Nelson Rockefeller heeft nog niet alle hoop opgegeven, dat zijn in Nieuw-Guinea vermiste zoon Michael nog ooit zal worden gevonden. Gisteravond op Schiphol tijdens de paar minuten tussen de aankomst van het vliegtuig uit Biak en het vertrek van het New York- toestel zei hij: „Ik heb het gevoel, dat hij nog diep in de jungle in de hut van een Papoea-familie zou kun nen worden aangetroffen" Maar erg overtuigend klonk het niet. „Ik heb het idee dat alles is ge daan, dat gedaan kon worden", zei hü tot enkele malen toe en hy her haalde uitvoerig, wat hij by zün ver trek uit Nieuw-Guinea reeds had gezegd over zyn grote erkentelijkheid jegens allen, die aan de speurtocht hebben deelgenomen. Nelson Rockefeller werd op Schip hol opgewacht door mr. Th. Bot, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, en de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, John S. Rice. De gouverneur stemde er onmiddellijk in toe, in de V.I.P.-room van de ICA- hal een verklaring tegenover de pers af te leggen. Als veel in de publici teit staande Amerikaan, was hij geenszins verbaasd ongeveer 30 re porters aan te treffen. Vlakke stem Nadat hij behulpzaam de vele aan wezigen rond de tafel in het kleine vertrek had geschikt en zelfs enige malen vriendelijk had verzocht niet voor de filmcamera's te gaan staan, dicteerde hij met vlakke stem: „Ik stel het op prijs in de gelegenheid te zijn, om hier nogmaals mijn dank uit te spreken aan de Nederlandse rege ring voor de vriendelijke en edel moedige wijze, waarop zij behulpzaam is geweest bij het zoeken naar Michael, onze zoon. Men heeft wer kelijk niets nagelaten". Ook ging zijn dank uit naar gouverneur Platteel, resident Eibrink Jansen en diens echtgenote te Merauke, de militairen, de vertegenwoordigers van missie, zending en oliemaatschappijen, de Nederlandse burgers en de inheemse bevolking, die met duizenden tegelijk aan het opsporingswerk hebben deel genomen. Zeer erkentelijk was hy tenslotte ook voor de Australische hulp in de vorm van helikopters en vliegtuigen. Een hulp, waaraan overi gens een einde is gekomen. De toe stellen zullen morgen naar Australië terugkeren. Aangekomen Gouverneur Rockefeller had er de voorkeur aan gegeven de thuisreis te maken met de KLM en via Neder land, hoewel dit een grote omweg be tekende. zyn dochter Mary was daar om in Manilla uitgestapt, waar zy haar echtgenoot zou ontmoeten. De DC-8, die ook de delegatie van de Nieuw-Guinea-raad naar Neder land bracht, had zoveel vertraging, dat ten behoeve van de gouverneur en enkele andere doorgaande reizigers het lijntoestel naar New York 35 minuten te laat om kwart voor zeven van Schiphol vertrok. toon uw goede smaak «n geef haar De slecht uitziende Rockefeller is inmiddels in New York aangekomen, waar hij opnieuw uitgebreid de lof zong van al degenen, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen of dat nog doen. „Speciaal de heer mevrouw Eibrink Jansen wil ik graag bedanken. Als Michael hun zoon was geweest, hadden zij niet meer kun nen doen". Rockefeller bracht daarna verslag uit van de maatregelen, die genomen waren om zyn zoon op te sporen. Hij vertelde voorts iets over het karakter van de vermiste. „Hij hield van mensen en zy hielden van hem. Hij hield van het schone in mens en cultuur. De zeven of acht maanden, die hij in Nieuw-Guinea doorbracht, waren de gelukkigste van zjjn leven", zo besloot de gouverneur. nylons in de nieuwe noten kleuren reeds vanaf f 2.50 In geschenk verpakking óf als geschenkbon voor 2 paar De 51-jarige Westduitser Adolf Werner is gisteren in Kiew tot vyf- tien jaar opsluiting vijf jaar in een gevangenis en de rest in een arbeidskamp veroordeeld wegens spionage voor de Y.S. Zijn 45-jarige echtgenote Hermine kreeg op dezelf de gronden zeven jaar. zy zal een jaar in een gevangenis doorbrengen en zes in een arbeidskamp. De vonnissen werden door de on geveer honderd Russen in de zaal met applaus begroet. Het gezicht van Werner was bleek toen hy het vonnis hoorde en zijn vrouw scheen haar tranen in te houden. Hy legde daar op zyn handen rond haar wangen en gaf haar een kus. Het echtpaar had zich schuldig verklaard aan spionage voor een Amerikaanse inlichtingenorganisatie tydens een reis door de Oekraine in augustus jl. Gouverneur Rockefeller van New York arriveerde gister- avond uit Biak op SchipholDe heer Rockefeller tijdens de pers conferentie na aankomst op het vliegveld, waarin hij vertelde over het opsporingswerk aan de kust van Nieuw-Guinea, waar zijn zoon verdwenen is De Sowjetrussische permanen te vertegenwoordiger bij de V.N., vice-minister Zorin, is gisteravond boos weggelopen van een diner, toen de Ameri kaanse vice-president Lyndon Johnson tijdens een toespraak betoogde, dat West-Europa en een groot deel van het Verre Oosten van de communisten zijn gered, en dat een Sowjetrussi sche aanval op Europa een uiterst riskante onderneming zou zijn. Het diner, dat door achthonderd gasten werd bijgewoond, werd gege ven ter ere van de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de V.N., Adlai Stevenson, aan wie de „wereldprys Franse klacht bij Y.N. tegen Egypte? (Van onze Parijse correspondent) In diplomatieke kringen in Parijs werd het gisteravond waarschynlyk geacht, dat Frankrijk de arrestatie van de vier Franse diplomaten door de Egyptische regering, die hen van hoogverraad beschuldigd heeft, aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag ter beslechting voor zal leggen. Er is zelfs sprake van een Franse klacht in dit verband by de Verenigde Naties. voor menslievendheid" werd uitge reikt. Deze prys is ingesteld door „Medico", een Amerikaanse organi satie die, op basis van vrij willigheid, medici en verplegend personeel naar niet-communistische landen uitzendt. Zorin verklaarde later, dat Lyndon Johnson hem met zyn politieke op merkingen had overrompeld. Op een diner voor een liefdadig doel is een dergelyke verklaring niet op haar plaats, aldus de Russische vertegen woordiger. Advertentie Kamer akkoord met Maatsch. Werk (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Maatschappelyk Werk, mej. dr. Klompé, heeft gis teravond in de Tweede Kamer ge zegd, geen wijziging in het beleid ten aanzien van de Ambonezen in ons land te overwegen, ai was zy bereid waar mogelijk het vertrou wen in dit beleid te herstellen. Door de kamer was by de bespreking van de begroting van Maatschappelijk Werk op dit punt vry veel kritiek geleverd. Het ambonezenbeleid is moeilijk, aldus de minister, die zich keerde tegen de gedachte dat zy maar over deze mensen zou heenlopen. „Dit is een zaak, die ik niet licht neem". Van de critici zou ir. Van Dis (SGP) zich volgens de minister zon der meer in wantrouwende zin heb ben uitgelaten. Verontwaardigd keer de de bewindsvrouwe zich tegen deze afgevaardigde, maar zy wilde er ver der niet te veel over zeggen, daar zy bevreesd was zich anders niet te kunnen beheersen. Dr. Klompé be toogde, dat het haar te doen was om zo veel mogelijk vrijheid voor de Ambonnezen in ons land. Als zy verspreid willen wonen, mogen ze dat. De ouders hebben vrijheid by de keuze van het onderwijs voor hun kinderen. Als Ambonezen terug wil len naar Indonesië hebben zy ook daar de vrijheid toe. De minister ont kende, dat er harerzyds een toegangs verbod zou zijn uitgevaardigd bij de boot, waarmee de voorman Siwalette gisteren is vertrokken. De minister zei, dat zy natuurlyk bereid was met de leiders der Ambonezen te pra ten, maar zy zyn het, die dit niet willen. Het vertrouwen kan worden hersteld, maar het initiatief zal van hun kant moeten komen. In antwoord op klachten dat haar departement niet erg produktief op wetgevend gebied zou zyn, zei mi nister Klompé, dat haar werkterrein boeiend is, maar nog zo in ontwikke ling, dat nog niet alles wettelyk kan worden vastgelegd. Wel deelde zy in middels mee, dat het ontwerp-by- standswet vóór het zomerreces de Ka mer kan bereiken. Over dit ontwerp zyn adviezen gevraagd, die voor 1 januari binnen moeten zyn. Een ontwerp-bejaardenwet is op weg naar de Raad van State. Zover is het evenwel met een wijziging van de woonwagenwet nog niet. De begroting werd zonder hoofde- ïyke stemming aanvaard. Staatssecretaris geïrriteerd (Van onze Amsterdamse correspondent) De tweede delegatie uit de Nieuw-Guinea-raad, die gisteravond op Schiphol arriveerde voor een werkbezoek van drie weken aan Nederland, heeft tijdens de reis bij toeval de negatieve afloop van het debat over de toekomst van Nieuw-Guinea in de Alge mene Vergadering van de V.N. vernomen. Dit geschiedde name lijk toen als gevolg van een lekke band van het vliegtuig in Frankfort enige tijd moest worden gewacht. De voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad, de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, wilde zich vooralsnog van commentaar onthouden, omdat men nog geen gelegenheid had gehad met elkaar van gedachten te wisselen. Het lid, mr. J. O. de Rijke, had als persoonlijke mening dat de uitslag van de Brazzaville-resolutie een verheugend aantal landen naar voren heeft gebracht, dat zelfbeschikking voorstaat. De delegatie, bestaande uit acht leden, van wie vier van inheemse afkomst, werd welkom geheten door o.a„ mr. Th. Bot, staatssecretarisvan Binnenlandse Zaken. De raadsleden M. Achmad en A. Arfan zullen eerst volgende week arriveren, omdat zij er de voorkeur aan hebben gegeven aanwezig te zyn by het voor de eer ste maal hijsen van de vlag van Nieuw-Guinea op 1 december. Rationalistic en mechanisatie van drijfnetvisserij Ook in het komende Jaar zal het wetenschappelijk zeevisseryonderzoek een zeer belangrijke plaats innemen, aldus minister Marynen in de Me morie van Toelichting by het vissery. hoofdstuk van de landbouwbegroting 1962. Het onderzoek zal in het by- zonder worden gericht op enkele economische belangrijke vissoorten, zoals tong, schol en wijting. Het ha ring onderzoek zal in 1962 zo moge lijk nog sterker internationaal wor den gecoördineerd. Het zal zich con centreren op de bestudering van de zeer hoge jaariyk.se verliezen in de haringstand in de zuidelijke Noord zee en op bewerking en synthese van de gegevens over de jonge haring, welke in I960 en 1961 werden verza meld. De mogelykheden van rationa lisatie en mechanisatie van de ha- ■ringdryfrtetvissery zullen verder worden onderzocht. De onderzoekingen betreffende de oestercuLtuur zullen voortui worden gericht op de problemen, die zich voordoen in het proefbassin dat in 1962 in het Veerse Meer gereed ge maakt zal worden. De technische vervolmaking van het kunstmatig opkweken van oesterbroed zal veel tyd en aandacht vergen. Soeclale aandacht zal worden gewijd aan het probleem van de mosselparasiet in westelijke richting. Voorbereidingen zullen warden getroffen inzake de kunstmatige verwatering vain mosse len in aansluiting aan het proefpro ject voor oesters in het Veerse Meer. By het onderzoek betreffende de vLsserU in het IJsselmeer zal aan dacht worden besteed aan de bot. die als gevolg van de door het Rijksin stituut voor Vissery-onderzoek voor gestelde techniek van inlaten van jonge bot op verrassende wijze in het IJsselmeer is teruggekeerd. Ge streefd zal worden naar verdere vergroting van de bots tand op het IJsselmeer. Aan de mogelykheden van het kweken op grote schaal van snoekbaars zal veel aandacht wor den geschonken. Uit een door de Vissery Inspectie ingesteld onderzoek van de vissery in de rivieren en binnenwateren is ge bleken, dat het overgrote deel van het beschikbare, viswater in een of andere vorm gemeenschappeiyk door sport- en beroepsvissers wordt bevist. De rayoneringsgedachte, waarby er vanuit wordt gegaan, dat elk van deze bedde groepen over eigen vis water zou moeten beschikken, blykt ln de praktijk weinig levensvatbaar heid te hebben gehad. Deze situatie heeft zich geleidel yk ontwikkeld. Vooral in de laatste 10 jaren heeft de sportvisserij een steeds groter aan deel in de totale bevissing van ri vieren en binnenwateren gekregen. De capaciteit van de zeevissery- vloot neemt onder invloed van het streven naar een verhoogde produk- tiviteit gestadig toe. By de nieuwbouw beperkt men zich tot nu toe veelal tot vaartuigen van het conventionele type, men zoekt ook naar nieuwe mogelijkheden. De nieuwbouw van een vriestreiler en hektreilers duidt erop, dat <*>k bet visserijbedryf er zich van bewust is, dat de zich snel wijzigende omstan digheden nopen tot rationalisatie van tie produkiie- en verwerkings methoden. De vergroting van de ca paciteit van de zeevisserijvloot, welke tot uitdrukking komt in de bouw van twee treilers met een g- oot motor vermogen en van kotters met krach tige motoren, gaat gepaard met een vermindering van het aantal sche pen voor de dryfnetharingvlsserij. De aanvoer van haring, makreel en andere zeevis bereikte ln 1960 een niveau van byoa UW miljoen kr met een aanvoerwaardie van ruim f. 101 miljoen (In 1950: ruim 160 mil joen kg, aanvoerwaardie f. 54 miljoen) De toeneming heeft betrekking op verse haring, makreel, rond- en plat vis. De aanvoer van gezouten haring liep terug. De export van verse zee vis en verse haring ontwikkelt zach gunstig. De uitvoer van gezouten ha ring liep terug met ca. 1 miljoen kg vergeleken met 1959. De EEG-landen nemen voor de ex port van Nederlandse visserij produk- ten verreweg de belangrijkste plaats ln (gezouten haring ruim 75%, verse zee vis 74%). Monaster Marijnen ver wacht. dat het overleg over het ln de landen van de Euromarkt te voeren visserijbeleid thans spoedig opgang zal kunnen komen, daar by de EEG Inmiddels een vissery-deskundige Is aangesteld. Het. binnenlandse verbruik van vls- serijprodiukten handhaaft zich on geveer op een niveau van byna 10 kg per hoofd'. De vergrote Invoer van diepgevroren zeevisfilets wyst op een toenemende belangstelling voor dit produkt. In de laatste jaren Is de mossel- produktie van de Waddenzee het vyf- voud van dóe van Zeeland. Een dui delijke groei Is in de totale produktie waarneembaar. Nederland is de grootste exporteur van mosselen ln West-Europa geworden. Het verdient aanbeveling zich te bezinnen op maatregelen, die de opvoering van de produktie in de Waddenzee kunnen stimuleren, mede gelet op het verlies van het Zeeuwse prodiuktiegebied als gevolg van de uitvoering van de Del tawerken. In de oestersector hebben zich in het afgelopen jaar weinig moeilijkheden voorgedaan. De uitvoer ontwikkelde zich zeer bevredigend. In België is een toenemende belangstel ling voor kleine soorten oesters merk baar ook in Frankryk. Sinds de liberalisatie van de in voer van oesters in Frankryk neemt dót. land na België de belangrijkste plaats 1®; (Visserij-nieuws). Tegenvaller Het zal ons niet verbazen als de delegatie de eerste kennismaking met Nederland ietwat is tegengevallen. Kort na de aankomst, toen de raads leden in de stampvolle directiekamer van Schiphol aan de pers werden voorgesteld, werd men geconfron teerd met een aantal min of meer pynlyke vragen, die de staatssecre taris zelfs deden besluiten om geirri- teerd zyn jas aan te trekken en het vertrek te verlaten, en als gevolg waarvan ambtenaren van zyn de partement tot driemaal toe probeer den de persconferentie te doen be ëindigen. „Hebt u commentaar op het con tact, dat het raadslid E. J. Bonay in Antwerpen met Indonesische ver tegenwoordigers heeft gehad? Is de uitspraak van de heer Bonay, dat hy door de voorzitter van de raad aan een soort justitieel verhoor is onder worpen juist? Wat is uw reactie op de brief van de heren Bonay en Achmad, waarin de Nederlandse leden van de raad wordt verweten hun mening aan de overige leden te willen opdringen? In hoeverre wordt pro-Indonesische groeperingen in Nieuw-Guinea belet hun standpunt te:, aanzien van de toekomst van dit gebiedsdeel te propageren?" „Het contact dat de heer Bonay» in Antwerpen had, lag niet in het on- derhandelingsvlak", aldus de heer Söllewyn Gelpke, die eraan toevoeg de: „Ik heb hierover sltchts een ge sprekje van tien minuten met hem gevoerd". Zij kregen hun zin Dat de blanke raadsleden hun mening aan de in de raad zitting hebbende Papoea's willen opdringen, is volgens de voorzitter niet waar. „Het ligt wel voor de hand, dat de leden van Nederlandse afkomst soms een groot aandeel hebben in tech nische kwesties, zoals de belasting- probelemen. Zij hebben hiermee nu eenmaal meer ervaring Bü as be grotingsbehandeling Is echter duide lijk gebleken dat zich ook aan de andere kant iets dergelijks voordoet. De Papoea-leden dienden bijv. moties in over nieuwe aanplantingen en ziektebestrijding, waarmee wij ons niet konden verenigen. Zy hebben toch hun zin gekregen". Bonay's mening niet gedeeld En de heer P. Toray merkte op: „Bonay heeft de brief geschreven on middellijk nadat hy boos uit een ver gadering was weggelopen. Het is ech ter geenszins zo, dat zyn mening door anderen wordt gedeeld." Mr. De Rijke zei nimmer iets te hebben ge merkt van beperkingen, die aan le gale Indonesische activiteiten zouden zyn gesteld. „Ik mag wel zeggen dat ik de meest kritische Nederlander in Nieuw-Guinea ben. Tien jaren lang was het myn beroep om kritisch te zijn, maar ik ben nog nooit zo iets tegengekomen. Integendeel, de tegen standers van de pro-Indonesische groepen vinden vaak dat de over heid te passief is „De heer Söllewyn Gelpke zei hierover nog: „Aanvanke- lyk waren er vele groepen, die de toekomst van Nieuw-Guinea aan de zyde van Indonesië wilden zoeken. Door het instellen van democratische instanties als de Nieuw-Guinea-raad en lagere raden, is een grote veran dering ingetreden." Handschoenen uitsluitend met zuiver wollen tricotvoering Nappa de Luxe 995 Antika 13»° Nappa Super 1690 Shawls zuiver wol sportieve streepdessins 395 Double-face moderne multi-colours 795 'n Das in een glas n I erlenka I revira I erylene I ergal erylene rgal Zuiver zijde met pochet zuiver zijde de luxe 290 390 490 590 790 99° Als speciale St. Nicolaas attractie wordt 1 iedere das uit onze rijk gevarieerde en up I to date collectie in een gratis drinkglas verpakt. U kunt kiezen uitGrolsch - Seven Up - I Martini on the rocks Pepsi Cola. V erklaring van Lims over Nieuw-Guinea? (Van onze parlementaire redacteur) Na de opening van de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag mededeling gedaan van een kennis geving van de heer J. J. Fens (KVP) waarin deze schryft, met ingang van 16 december a.s. te zullen ophouden lid der Kamer te zijn wegens zyn benoeming tot lid van de Raad van State. Teleurstelling Mr. De Ryke zei desgevraagd dat hij van de verschuiving van de pu blieke opinie in Nederland naar de voorstanders van een gesprek met Indonesië met grote teleurstelling heeft kennisgenomen. Mevrouw D. Tokoro-Hanasbey, het enige vrouwe lijke lid van de raad, zei tenslotte dat de zelfbeschikking voor de Pa poea-vrouwen nog een moeiiyke zaak is. Zij meende dat het Nederlandse bestuur moet voortduren tot de be volking zichzelf kan uitspreken, zon der dat andere landen invloed op deze procedure uitoefenen. De delegatie blyft tot en met 20 december in Nederland. De voorzitter heeft verder mee gedeeld, dat er telegrafisch overleg is geweest met minister Luns in New York betreffende het eventueel af leggen van een verklaring over de ontwikkelingen in de V.N. inzake de kwestie-Nieuw-Guinea. Pas na de vergadering van de ministerraad van morgen kunnen nadere mededelingen volgen. Volgens het Cairose blad Al Ach- bar ls de Egyptische veiligheidsdienst ln het bezit van documenten, waaruit zou blijken dat hoge Arabische politici een rol ln het pas ontdekte „Franse spionagenet" hebben gespeeld. Namen zijn nog niet genoemd. MANOSCHOC»^^ Xoim&öcR BREESTRAAT 175 LEIDEN „Waarom wordt de kinderbijslag- voorziening voor de eerste twee kinderen wel in een voor werkne mers en zelfstandigen afzonderlijke regeling neergelegd, terwijl dit voor het derde kind niet geschiedtf" Dit was een van de vragen, wélke minister dr. Veldkamp van Sociale Zaken te beantwoorden kreeg bij het nader schriftelijk en mondeling overleg met de commissie van voor bereiding van de kinderbijslagrege ling. Van dit overleg is een zeer uit voerig verslag uitgebracht. „Kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van loontrekkers is in feite een loonpolitieke maatregel", ant woordde de bewindsman. „De inko mensvorming voltrekt zich voor hen op een geheel andere wyze dan by zelfstandigen. De kinderbijslagrege- ling voor kleine zelfstandigen met zeer kleine inkomens is gebaseerd op een sterk sociaal geïndiceerd behoef tecriterium en staat als zodanig ge heel op zichzelf. Geheel anders staat het weer met de kinderbijslag en volgende kinde ren. Deze vloeit voort uit een alge mene, de gehele bevolking omvatten de regeling gebaseerd op een algeme ne rechtsgrond". De minister acht twee afzonderlijke wettelyke regelin gen hier doelmatig, daar er derhalve geen enkele onderscheid tussen werk nemers en zelfstandigen bestaat. Indien ook voor de eerste twee kin- kinderbyslag zou worden gegeven, dan zou voor de financiering daarvan een aanzienlyk groter bedrag dan thans uit de algemene middelen moe ten worden geput. Daarbij zou een uit een oogpunt van verdelingspoli- tiek onbillijke werking ten opzichte van loontrekkenden ontstaan. Ongehuwde vrouw Aangezien voor ongehuwde 45- jarige vrouwen in loondienst de pre mielast op de werkgever drukt, be hoeven deze vrouwen niet te worden vry gesteld. Bovendien zou by terug betaling aan de werkgevers een onbil- ïyke concurrentie ontstaan tussen mannelyke en vrouwelyke werkne mers boven 45 Jaar. De minister erkent, dat by aan vaarding van het waardevast maken van de byslag ook waardevastheid van de voor het recht op kinderby- slag gestelde inkomensgrens van zelf standigen verdedigbaar is. Indien de Kamer hieraan uitwerking wenst te geven, dan zal de regering zich hier tegen niet verzetten. Gehuwden in voordeel Het geheel der wettelyke sociale verzekeringen stelt, zo meent de minister, de gehuwden, ook zonder kinderen, in een voordeliger positie dan de ongehuwden. Men neme slechts de voordelen van de wedu wen- en wezenwet. Ongehuwde vrou wen kunnen geen weduwenpensioen deren van ad* zelfstandigen recht ap Vandaar és in bet wetsont werp opgenomen faciliteiten van het niet verder betalen van AKW-premie voor ongehuwde zelfstandige vrouwen boven 45 jaar. Wellicht zyn nog andere categoriën aanwysbaar voor dezelfde faciliteit. Te denken is aan mensen met geestelyke en religieuze levensstaat, ofschoon hun vrije keuze daartoe bezwaarlyk een motief kan zyn om hen ten opzichte van alge mene wetten in een uitzonderings positie te plaatsen. Bovendien zou de uitvoerbaarheid van de wet in het gedrang komen. Glijdende schaal Over de uitvoerbaarheid van de kinderbyslagregeling voor zelfstan digen met inkomens rond de f. 12.000 is zeer uitvoerig van gedachten ge wisseld. De minister verklaart reke ning te hebben gehouden met lal van elementen, waarop een „glijdende schaal" is gebaseerd. Daardoor kun nen onrechtvaardigheden worden voorkomen. De groep „grote zelfstan digen" in de grenszone van f 12.000 inkomen (tussen de 10 en 14 duizend gulden) wordt ruw op 40.000 gesteld. Het is administratief mogelyk con trole op de inkomensopgave van de :e groep zonder veel moeite af te wik kelen. Het aantal zelfstandigen met drie of meer kinderen en inkomens boven de f. 12.000 wordt ruw geschat op 55.000 of ongeveer acht percent van het aantal zelfstandigen. De minister zal zich nog beraden over de positie van huispersoneel dat thans bui tea de bijslagregel.r--en valt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7