GESPANNEN SFEER IN KATANGA Jeugd verguld met verguldmiddag Horlogemaker is in Parijs gesignaleerd L Na ontvoering Indiase majoor - TRUCKS GEBR. VAN ULDEN Ds. J. P. Honnef (Leiderdorp) 25 jaar predikant Sinds 1951 scriba van Classis Leiden Politie verzoekt arrestatie SINT RAADT U AAN RUBBER KLOMPEN ericht 1 maart 1860 Donderdag 30 november 1961 Tweede blad no. 3051^ Trots als ■pauwen lieten deze kinderen gistermiddag het resultaat zien van twee uur ingespannen arbeid. Met dit loerk het koekvergulden hebben zij een Oudhollandse traditie in stand gehouden. Elk gewapend met een taai-taaipop kwamen zij samen met ruim honderd andere Leidse schoolkin deren naar de Lakenhal, waar zij onder leiding van mèj. N. T. Kroeze en de heren P. Jung en B. Bootsma met verf, kralen en verguldsel de St.- Nicolaas-lekkernijen tot ware sierpoppen omtoverden. Lezers schrijven. Ontsiering van Doezastraat Ongetwijfeld zullen vele Inwoners van Leiden e.o. verheugd zyn over de instelling van de koopavonden tijdens na de Lichtweek. Vaders en moeders, kinderen en verloofde paren zullen het gezellig vinden in de stad te wan delen, genietend van de mooie ver lichting en de extra verzorgde etala ges. In gedachte zie ik zo'n paar men en sen wandelen over het Stenschuur, ic langs de mooi verlichte toren van de Lodewijkskerk om inkopen te gaan doen op de Doezastraat. Natuurlijk kuieren ze langs onze goede burgervader Van der Werff, die zoveel voor onze stad heeft overge had, om dan om dan geschrok ken de pas te versnellen. Waarom vraagt U zich af? Om autobussen te passeren!!! Jaja U leest het goed „Autobussen", nou ja autobussentegen de trottoirrand aan leunende, scheef gezakte stalen gevaarten op wielen Gelukkig, U begrijpt waar ik heen wil, we vinden die bussen niet.mooi, die obstakels langs de weg een sta in de weg is het, voor personen, die een auto willen parkeren om in kopen te doen op de Doezastraat, voor de bewoners van het mooie H. Geesthofje, voor mensen die willen oversteken (ze belemmeren immers het uitzicht). Het is een ontsiering van het Van der Werfpark, het is, het is enfin noemt U maar op, er zijn im mers honderden redenen op te noe men waarom we ze nu net niet op de Doezastraat, voor het van der Werf park willen zien staan. Of ze er lang staan?, al Jaren!!!! Oh, ik weet wat U denktga naar het Gemeentehuis, daar kunnen ze er wat aan doen mis, geachte lezer, mis, het is immers langs de openbare weg. U wilt misschien zeggen, dat we naar de eigenaar van de bussen moe ten gaan om te vragen of hy zo goed wil zijn om dat is ook al ge beurd zonder resultaat. Jammer zult U nu denken temeer omdat de Doezastraatvereni- ging kosten noch moeite heeft ge spaard om een mooie feestverlichting te organiseren om U de gelegenheid te geven gezellig te komen winkelen. Zou er nu echt geen ander plekje te vinden zijn (in de buurt desnoods) waar de bussen zouden kunnen )C. staan?????? ni We hopen intussen dat dit „in gezonden stuk" zal helpen. De Doezastraatvereniging „Huwelijkslessen" voor K en O Voor die leden van K en O gaf het Rotterdams Toneel gisteravond de eerste van twee voorstellingen van het blijspel in drie bedrijven „Huwe lijkslessen" van Leslie Stevens. De tweede opvoering heeft hedenavond plaats. Over dit voortreffelijke blijsipel, waarin de rollen worden vertolkt door Ennv Meunier, Trins Snijders, Pim Dikkers en Jos. Knipscheer schreef onze toneelrecensent het vorige jaar reeds uitvoerig, zodat wij thans menen te kunnen volstaan met de vermelding, dat het succes ook thans weer groot was en dat aan de beide dames door het K en O- bestuur bloemen werden aangeboden. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. OPEN DEURDIENST MAREKERK In de Marekerk wordt zondagavond een Open Deurdienst gehouden, uit gaande van het Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente. Voorganger is dr. P. L. Schoon- heim Zijn prediking is gebaseerd op het bijbelverhaal over de omkeer in Paulus' leven. De hoofdgedachte is aangekondigd onder de titel: „In die genadige greep van Gods Lioht Het zangkoor „Molenwijk" o.l.v. A Zaalberg zingt Adventsliederen. Koperblazers van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" begeleiden de samenzang. 4 O V 1 DEALER VERDAMSTR. 6 - TEL. 23041 In memoriam dokter A. J. Kors Uit patiënten en vrienden van de onlangs overleden dokter A. J. Kors heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt op het graf van de overleden medicus een eenvoudig monument te doen plaatsen. Even tuele bijdragen kunnen worden ge stort op postrekening 121388 t.n.v. de heer W. G. J. Verburg, Thorbecke- straat 24 te Leiden, met vermelding „bijdrage monument". JEHOVA'S GETUIGEN Van 1 t/m 3 december houden de Jehova's getuigen in onze stad een aantal bijeenkomsten. De heer F. Hartstang, die zijn te ven wij dit aan het predikings- en Houtsnijkunst in Nieuw-Guinea De Asmat, een streek in het moe rassige kustgebied van Zuid-Nieuw- guinea waar men ep bet ogenblik nog naarstig speurt naar de vermiste Michael Rockefeller, werd enige ja ren geleden onder bestuur gebracht. De Asmat kreeg grote bekendheid, toen men geconfronteerd werd met de hoog ontwikkelde houtsnijkunst van de bevolking. Dr. A. A. Gerbrands maakte het afgelopen jaar een kunstreis in dit gebied. Hy werd daartoe in staat ge steld door de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Nieuw-Guinea. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat hield hij gisteren een lezing naar aanleiding van deze reis en maakte daaroj gebruik van een serie fraaie kleurendia's. De hoge ontwikkeling van de hout snijkunst van de Asmat-bevolking komt vooral tot uiting bij de bouw van het zgn. „mannenhuis", aan welke bouw een uitgebreid en inge wikkeld ritueel verbonden is. Het mannenhuis is te vergelijken met onze sociëteiten. In het huis in As mat bespraken de oudere mannen van het volk alle gemeenschappelijke problemen en trachten die tot een oplossing te brengen. Tot slot vertoonde dr. Gerbrands een door hem zelf opgenomen film over de vervaardiging van de zeer- kunstzinnige snellerhoorn, een hoorn die de Papoea gebruikt wanneer hij op een sneltocht gaat, een bloedige gewoonte, waaraan men nog steeds geen einde heeft kunnen maken. Ontspanning voor ouden van dagen De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hield gisteren in de tot de laatste plaats bezette grote zaal van ..Den Burcht" een geslaagde ontspanningsavond, waaraan het Cabaretgezelschap van de Personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij belangeloze medewerking verleende. Na een har telijk welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder wendde tot de af gevaardigden van de Kath. Bond van Ouden van Dagen en enkele zusterafdelingen, bracht de afde lingsvoorzitter. de heer J. G. v. d. Zeeuw de aanwezigen in herinne ring, dat de afdeling thans ruim 13 jaar bestaat en het ledental in het afgelopen wederom was gestegen en wel van 738 naar 845. Vervolgens on derwierp hij de voorgestelde verho ging van de AOW aan een nadere beschouwing, waarbij hij zich o.m. afvroeg of deze verhoging t.a.v. de ouden van dagen, die z.g. steun trekkend zijn. wederom evenals in 1958 in mindering zal worden ge bracht op de uitkering van Sociale Zaken. In dit verband wees spreker erp, dat b.v. alléén in Rotterdam al ruim 70% van de steuntrekkenden boven de 65 jaar Is en al deze be jaarden 13533 personen dus \erstoken zouden blijven van de ko mende AOW-verhoging, die ook zij evenals alle andere bejaarden zo hard nodig hebben. Behalve het feit, dat op deze wijze weer een zeer on rechtvaardig onderscheid zou wor den gemaakt tussen de steuntrek kende- en niet steuntrekkende be jaarden, „verdient" de Dienst van Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hendrik Ido Ambacht (2de pred. pl.) M. J. Kalvenhaar te Elim (Dr.) te Utrecht (wljkgem. Pijlsweert) D. J. Blikkendaal te Vaals te Wierden (toez.) J. van den Heu vel te Ede. Bedankt voor Hattem (3de pred. pl J. P. van Roon te Ermelo voor Bergambacht B. Haverkamp te Blauwkapel. Sociale Zaken, c.q. de gemeente bij een dergelijke regeling weer jaar lijks een aanzienlijke som aan in houdingen en wel ten koste van het noodzakelijke levensonderhoud der bejaarden, aldus spreker. In zijn ver dere beschouwing over de huidige bejaardenzorg, wees spreker er om. met nadruk op, dat van de ruim 1 miljoen bejaarden, die ons land telt, bijna de helft een inkomen heeft, dat 25% lager ligt dan voor de hui dige levensstandaard noodzakelijk moet worden geacht. Hierna hebben de ouden van dagen zich enige uren uitstekend geamu seerd met een non-stop programma „Voor elck wat wils". Aan het wel slagen hiervan werkten mee: ..The Metal Players" o.l.v. Wim de Wolf; de Konegro - tone elgroe p met twee geestige schetsjes, onder regie van J. v. d. Zwart: het jeugdige accordeon trio „The Little Stars": The Close Harmony Croup; „The Moon Stones" (vier knapen met een gitaar), als mede de bekende sportinstructeur Joop Westbroek, die met Nick West- broek Jr. en mej. Riet v. d. Heden enige spectaculaire judodemonstra ties gaf. De leider. Wim de Wolf, ontpopte zich tevens als een vlot en geestig conferencier. Woensdag is het vtlfentwtntlg Jaar geleden, dat ds. J. P. Honnef nit Lei derdorp werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Honnef werd op 31 Juli 1910 te Rotterdam geboren. Hy bezocht eerst het christelijk gymnasium te Utrecht, waar hij verder ook nog aan de Rijksuniversiteit studeerde. Nadat de heer Honnef in september 1935 door het provinciaal kerkbestuur van Overyssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk en hij van 1 maart 1935 tot 1 september 1936 eerst anderhalf jaar bij ds. J. H. Grolle, toen nog predikant van de wykgmeeente „Ni- colaïkerk" te Utrecht, werkzaam was geweest als hulpprediker werd hy op 6 december 1936 door ds. B. Tuinstra, toen nog predikant te Huis ter Heide in Utrecht, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Engwierum in de classis Dokkum. Op 4 februari 1940 verwisselde de jubila ris deze gemeente met die van Vol- lenhove, waar hy ook 7/eer door ds. B. Tuinstra uit Huis ter Heide werd bevestigd en sinds 12 mei 1946 dient hy de hervormde gemeente van Lei derdorp, waar hy werd bevestigd door prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam, toen nog predikant te Zeist. Tydens zijn ambtebediening te Vollenhove moest ds. Honnef in het laatste oorlogsjaar onderduiken en is toen van november 1944 tot aan de bevryding in april 1945 enige maan den hulpprediker te Wolvega geweest. Ds. Honnef, die al ruim elf jaar voorzitter is van de voetbalvereniging onderwyzingswerk, zal enkele lezin gen houden. Op 3 december spreekt hy over „Mensen in een verdeelde wereld verenigen". De heer J. v. wyngaardien, dile het werk leidt van de getuigen voor wie deze samenkomsten zyn belegd, zal eveneens een groot aandeel in het programma hebben. Na „moord" op Bruno Colombo (Van onze Amsterdamse correspondent) De Italiaanse horlogemaker Sergio Guazzardi, die betrokken zou zijn bij de verdwijning van zijn landgenoot, de schoenver- koper Bruno Colombo, is in Parijs gesignaleerd. Deze mededeling heeft de Amsterdamse centrale recherche vanmorgen van de Parijse politie gekregen, waarbij nader instructies werden ge vraagd. Commissaris P. A. Jong heeft Parijs verzocht de man aan te houden ,,als verdacht van moord c.q. doodslag". Hoewel nog niet onomstotelijk vaststaat dat Colombo dood is, heeft men deze verdenking moeten hanteren om een arrestatie van Guazzardi mogelijk te maken. De man was reeds eerder via Interpol Internationaal gesignaleerd. Het staat vast dat Sergio Guazzardi zijn brood niet uitsluitend met het maken van horloges verdiende. Advertentie (zie pagina 47 van ELSEVTER'S WEEKBLAD d.d. 26 november) 50 Verkrygbaar in alle Bata-filialen. RCL, is sinds 1951 scriba van het breed moderamen van de classis Lei den der N.H. Kerk en zal zondag middag om vyf uur te Leiderdorp een herdenkingsrede uitspreken. Na afloop daarvan zal er gelegenheid zyn om de jubilaris geiuk te wensen met zyn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Dreggen in Noordzeekanaal De Amsterdamse politie is voorts begonnen met het dreggen in het Noordzeekanaal op de plaats, waar volgens een tip de witte Alfa Romeo- sportwagen van Bruno Colombo zou zyn gezien. Het vermoeden bestaat dat de auto op deze plaats is schoon gemaakt. Op de wagen bevindt zich namelyk geen enkele vingerafdruk. Men verwacht in het kanaal niet het lichaam van Colombo te vinden, maar wel enkele voorwerpen, die uit de auto zyn verdwenen. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook U dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die evt n later uw pad kruisen. Dan is het te laat om te remmen, terwyl de voet gangers f*r op rekenen door te kun nen lopen. Verhoging van 5 voor ambtenaren? (Van onze Haagse correspondent) Naar verluidt, heeft minister Toxopeus in de vergadering van het georganiseerd overleg van maandag j.l. de mogelijkheid ge noemd van een algemene salaris verhoging voor ambtenaren van 5%. De minister zal echter lijn standpunt eerst definitief bepa len op of omstreeks 18 december a.s., als hem alle gegevens be kend zijn. Van de zijde der ambtenaren- organisaties is de wens naar voren gebracht van 6% salaris verhoging. Ook deze wens is echter nog niet als definitief ge formuleerd. Onze stadgenoot, de heer Carel van Laere, van het Bureau Industriële vormgeving, geeft in het zaterdagmiddagprogramma van de V.P.R.O. „Omnibus" 2 december a.s. om 5.10 uur een demonstratie van het r.aken van figuren van marsepein. De snelheid waarmede de heer Van Laere werkt is verbluffend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Elizabeth, dr van C. P. SJar- dyn en G. Gysman; Johan, zn van J. J. H. Scheeren en P. A. M. M. Kreke laar; Willem, zn van H. Smit en D. S. v. d. Haven; Huglne Jacoba. dr van H. Meijvogel en J. de la Rle; Maarten, zn van A. R. Bos en M. v. d. Hoeden; Albertu8. zn van A. Glasbergen en F. C. van Straalen. GETROUWD I. J. Lolkes de Beer en L. J. Goud- swaardt. OVERLEDEN J. van Gent. 80 Jr. man; J. van Gent, 90 Jr. man; M. C. van Polaanen, 90 Jr, w.v. J. A. Hageman. De betrekkingen tussen de Verenigde Naties en de Katangese overheid zijn op een dieptepunt aangekomen, aldus verklaarden gisteren V.N.-functionarissen. Na de willekeurige gevangenne ming en mishandeling door Katangese commando's van de twee V.N.-functionarissen Ivan-Smith en Urquhart is gisterochtend de Indiase majoor Arjeet Singh ontvoerd en diens chauffeur ver moord. Sinds de vijandelijkheden is de toestand in Katanga niet meer zo gespannen geweest als nu, zo werd er aan toegevoegd. Sendwe naar Katanga De majoor maakte met een Jeep, die door een soldaat werd bestuurd, een inspect ierit langs de VN-wacht posten, toen hy werd ontvoerd. De soldaat werd van achteren neerge schoten. Volgens officieren van het VN-garnizoen heeft men voldoende aanwyzingen voor de overtuiging, dat ook hier Katangese commando's schuldig zyn aan het incident. De Katangese minister van Bin nenlandse Zaken, Moenongo, heeft gisteren bekendgemaakt dat hy per soonlek de nasporingen leidt naar majoor Singh. De mishandeling van I van-Smith en Urquhart noemde de minister het gevolg van zenuwachtig heid van de Katangese commando's. De schuldigen zouden worden ge straft. Voorstel van Tsjombe President Tsjombe van Katanga heeft voorgesteld dat er een onafhan- keiyke Afrikaanse staatsman wordt aangewezen die tussen hemzelf en de regering in Leopolds tad zal bemidde len. Dit is gisteren in Salisbury be kendgemaakt door premier Sir Roy Welensky die een boodschap van de Katangese president had ontvangen. Tsjombe zei dat het een vooraan staande staatsman uit een neutraal onafhankelyk Afikaans land zou moeten zyn. Volgens mededelingen van een Europese handelaar, die gisteren uit Kongolo in Elisabethstad arriveerde, heeft het Kongolese leger maandag een aanval gedaan op Kongolo, een kleine stad in Noord-Katanga. Vol gens deze ooggetuige was de aanval door het Katangese garnizoen afge slagen. De gevechten zouden echter gisteren weer zyn begonnen. Premier Adoela van Kongo heeft meegedeeld dat de regering vice-pre mier Jason Sendwe als buitengewoon hoge commissaris naar Katanga zal sturen. Ontlerwi j ssysteem te star en traag? „Binnenkort zullen er in ons land driemaal zoveel studenten zyn als voor de oorlog, maar desondanks blyft er ten opzichte van andere lan den een achterstand aan academisch gevormden bestaan. Onze onderwijs inspanning blyft relatief ten achter". Dit zei prof. dr. A. D. de Groot, hoogleraar in de toegepaste psycholo gie aan de Gemeentelyke Universi teit van Amsterdam in een inleiding, die hy heeft gehouden op de twee daagse conferentie „voorlichting over het wetenschappelijk otiderwys". Deze conferentie, georganiseerd door het Contactcentrum Bedryfsleven- Onderwys wordt op Woudschoten te Zeist gehouden. Over het middelbaar en voorberei dend hoger onderwys zei prof. De Groot, dat dit systeem zich in Neder land kenmerkt door starre onderwys- programma'n, die uit een oogpunt van vormingsprincipes wel mooi zyn. maar dat beslist niet zyn als selectie middel. Door de starre programma's wordt veel reserve voor het hoger onderwys tegengehouden. In West-Europa volgt 18 procent van de groep van 15 tot 19 jaar middelbaar onderwys. Sendwe, die als voorzitter van de nationale Bal oebakat-partij tevens leider (s van de dissidente Baloeba in Katanga, zal in Noord-Katanga zelf de plaats kiezen waar hij zyn hoofd kwartier zal vestigen. Hij blijft vice- premier. Zyn instructies zal hij ont vangen van de minister van Binnen landse Zaken. Als hoge commissaris zal Sendwe aan het hoofd staan van alle leger en politie-eenheden in Katanga, als ook van de civiele autoriteiten. Adoe la zei dat er in Noord-Katanga al tientallen miljoenen Kongolese fran ken in omloop zyn gebracht. MILJOENENOPDRACHT UIT HET BUITENLAND De N.V. Hollandse Signaalappara ten te Hengelo heeft van de Marine van twee buitenlandse mogendheden opdracht enontvangen voor nieuwe radar- en vuurleidingapparatuur ter waarde van enkele tientallen miljoe nen guldens. Dit zyn de eerste Ma rine-opdrachten voor nieuwe appara tuur, waarvan de laatst eontwikke- lingen van genoemde onderneming zyn opgenomen. De N.V. Hollandse Signaalapparaten verwacht, dat in de loop van het volgend jaar ook nog andere Marine opdrachten voor soortgeiyke apparatuur zullen be stellen. RIJVERKEER: Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen, ■■■■■■■■■■■■■■niiii In de VS en Canada is dit 64 pro cent en in Rusland 43 procent. Studievryheid van de student, in die zin dat hy vry is wanneer college te lopen en tentamina at te leggen, noemde hy uit de tyd. Het hoger onderwys is een te kostbare zaak om afhankelyk te zyn van de ernst en luim van de student, aldus prof. De Groot. Hy pleitte voor een radicale verandering van net hoger onder- wyssysteem. dat by oas een cultuur is geworden waarin net belang van een snelle studie niet sterk leeft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3