Beeldscherm blijft ook heden donker AAP VEILIG TERUG NA RUIMTEVLUCHT Verolme bouwt zevende scheepswerf- in PERU flmtoua Staking VARA-radio maar net voorkomen Verrassend resultaat van tv-staking Groep-73 richt vereniging op Als een bom Bijna ook Wereldomroep Vereniging Churchill 87 NIET DRIE MAAR TWEE RONDJES WEERBERICHT Vluchtverkorting betekende uitstel bemande ruimtetoeht (§uc/ ^ÏCtèuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 No. 30517 LEIDSCH DAGDLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Sih'gel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Hilversumse correspondent) Nadat 's middags om vijf uur in ontelbare huiskamers teleurge stelde kinderkreten hadden geklonken, hebben gisteravond hon derdduizenden televisiebezitters hun kijkavondje een andere be stemming moeten geven. Hun toestel had niets anders te bieden dan een tekstje, de nuchtere mededeling, dat „door het wegvallen der praktische medewerking van een deel van het t.v.-personeel" van een nor male uitzending geen sprake kon zijn. Twee dagen geen televisie. Weinigen zullen hebben verwacht dat het besluit der 95 regisseurs, producers en journaalredacteuren om 48 uur te staken, deze consequentie zou krijgen. De stakers zelf zeker ook. Terwijl de leden van de „groep-73" in hun stakingshoofdkwartier „De Karséboom" te Hilversum, nu eens vergaderden dan weer in kleine groepjes discussieerden, beraadslaagden achter de gesloten deuren van de NCRV-studio de besturen van 'de N.T.S. en de omroeporganisaties. Naarstig werden, zo'bleek aan het eind van de middag uit een cummuni- qué, de mogelijkheden onderzocht om „onder de thans opgetreden omstan digheden" televisie-uitzendingen te verzorgen. Daarbij is gebleken al weer volgens dat communiqué, waarop men geen toelichting wilde ver strekken dat een verantwoorde uitzending niet was en is te realiseren. In verband waarmee dus de uitzendingen op woensdag en donderdag werden afgelast. niseerd overleg hadden gewezen. Ook werd de vergadering duidelijk ge maakt. dat de „groep-73" een solida riteitsactie allerminst ambieerde. De stakende en inmiddels voor twee dagen geschorste televisie mensen hadden het bericht van dit besluit, dat als een bom insloeg, nog niet officieel vernomen. Op dat tijdstip namelijk verscheen een twee man sterke delegatie uit Bussum in „de Karséboom" om te vertellen, dat het technisch personeel naar huis was gestuurd. De beide technici waren in een oogwenk om stuwd door opgewonden regisseurs, producers, redacteuren en omroep- sters. die de tijding zo niet juichend, dan toch met diepe voldoening ont vingen. Voldoening ook, omdat men vreesde, dat het technisch en ad ministratief televisiepersoneel zich solidair zou verklaren en ook zou gaan staken. Dat lag niet in de be doeling van de stakers. Sectiehoofd Piet te Nuyl bracht het tegenover ons nog eens onder woorden: „Wij hebben getracht de actie zo correct mogelijk te voeren en te be perken tot de groep van regisseurs, producers en redacteuren. Uitgangs punt daarbij is, dat de demonstratie moet komen van degenen, die zo'n grote verantwoordelijkheid voor de programma's dragen". Een actie op beperkte schaal, zo is de algemene mening, is overzichtelijk en het meest effectief. Dat neemt niet weg, dat het maar een haar heeft gescheeld of de sta king was overgeslagen op de VARA- radiomedewerkers. In de studio aan de Heuvellaan had de VARA-groeps- raad een vergadering belegd, die uren duurde, en waarbij zeker de helft van het personeel present was. Vrijwel unaniem was men vóór een solidariteitsstaking als protest tegen de handelswijze van de regeringspar tijen, die „in de Kamer een liefdes verklaring afstaken, maar toen het op stemming aankwam, het radio- en televisiepersoneel in de kou lieten staan". Men liet dit stakingsplan echter varen, nadat de voorzitter van de VARA, mr. Burger, en omroep- secretaris Broeksz, een toelichting op de stand van zaken hadden gegeven en op de betekenis van het georga- Ailvert.entlp De personeelscommissie van de Wereldomroep heeft gisteren per cir culaire als haar mening kenbaar ge maakt, dat een ongeorganiseerde ac tie, zoals deze nu wordt ondernomen door personeelsleden van NTS en omroeporganisaties, onder geen be ding door de medewerkers van de Wereldomroep kan worden nage volgd. Tevens werd erop gewezen, dat een demonstratieve actie bij de We reldomroep geen enkel nuttig effect kan sorteren, daar de luisteraars hoogstens de indruk zouden krijgen, dat er een storing was in de ont vangst. Dit rondschrijven is niet door alle personeelsleden met instemming ontvangen. Een aantal van oordeel dat de personeelscommissie haar be voegdheden ver te buiten is gegaan heeft blijk gegeven van zijn gevoe lens van afkeuring. Onder meer is opgemerkt, dat de inhoud van de circulaire juist het tegendeel zou kunnen bewerkstelligen van wat de personeelscommissie als wenselijk be schouwt. Waarschijnlijk wordt al het radio- en televisiepersoneel, georganiseerd zowel als ongeorganiseerd, door de perso- neelsraad in (nacht) vergadering bij een geroepen, teneinde omtrent de gang van zaken en de stand van zaken te worden voorgelicht. Het ziet ernaar uit, dat deze bijeenkomst morgenavond om 11 uur in de Ex porthal te Hilversum zal worden ge houden. Vandaag zou hieromtrent een besluit worden genomen. NTS-voorzitter E. Schüttenhelm heeft de hoop uitgesproken, dat het bij deze tweedaagse actie blijft en „dat men noch onzerzijds noch van de zijde der stakers in overwinning- of verliesstemming verdere stappen onderneemt". „Daarbij moet vooral gewaakt wor den", zo merkte hij .op. „Voor het te gen de haren in strijken van de Stichting van de Arbeid en het Col lege van Rijksbemiddelaars. Hoofd zaak is, dat de CAO voor het per soneel er per 1 januari komt". Het stakende televisiepersoneel is echter van plan morgen weer aan de slag te gaan. Volgens Piet te Nuyl zal men niet staan op terugbetaling van de beide stakingsdagen. Inmid dels hebben de stakers wel besloten uit hoofde van hun specifieke ver antwoordelijkheid in principe tot op richting van een beroepsvereniging over te gaan, die als representatieve organisatie van allen, die program- mascheppend ten dienste van de NTS werkzaam zijn hun professio nele belangen zowel ideëel als mate rieel behartigt. {Knipselprijsvraag Wij herinneren eraan, dat in- f f zendingen op onze Advertentie- f f knipselprijsvraag uiterlijk mor- f r genmiddag om 2 uur in ons bezit f moeten zijn. (Van onze Londense correspondent) Vandaag viert Sir Winston Churchill zijn 87-ste verjaardag. Hoewel men hem de laatste jaren zijn leeftijd kan aanzien (hij loopt moeilijk, steunende op een stokje en ziet er vaak bleek uit) is zijn gezondheid toch uitstekend. Wanneer hij in Londen, inplaats van in Zuid-Frankrijk is, waar hij een deel van de wintermaan den pleegt door te brengen, is Sir Winston bijna dagelijks in het Lagerhuis, waar hij overigens na zijn aftreden als premier vijf jaar geleden alleen nog maar toeschouwer is. Wanneer hij zich, tijdens het laat ste gedeelte van het vragenuurtje, dat doorgaans het meest belangwekkende Ls, vooral wanneer Macmillan aan bod komt om door de Kamer vaak op scherpe wijze aan de tand te worden gevoeld, met wankele stappen naar zijn plaats in het verlengde van de regeringsbank bege°ft, gaat er neg altijd een schok door de aanwezigen, speciaal die op de publieke tribune. Want al zwijgt Churchill thans in het openbaar, hij blijft de grote man, die iedereen aan het dramatische ver leden en de machtige rol welke hij daarin speelde, herinnert. Ook gisteren ging hij, als steeds gewapend met zijn onvermijdelijke reuzensigaar, weer naar het parle ment. Sinds twee dagen, toen een oude strijdmakker van hem overleed, is Sir Winston de enig overlevende officier van de beroemde cavalerie-aanval ge durende de veldslag van Omdoerman in de toenmailge Engels-Egyptische Soedan van 1898 de laatste van de grote cavalerie-charges in de mili- j taire geschiedenis. Churchill vocht daar onder Kitchener, die de Mahdi j aan de Witte Nijl versloeg. Gisteravond is een delegatie I werkbezoek aan ons land. Enige van de Nieuw-Guinearaad opleden van de delegatie in de Schiphol aangekomen voor een 1 ontvangsthal. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen en een stormachtige tot krachtige zuid westelijke wind. Later afnemende en naar west of noordwest ruimende wind. Mogelijk enkele opklaringen en iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 DECEMBER Zon op: 8.25 uur; onder: 16.33 uur; Maan op: 0.38 uur; onder: 14.04 uur; Hoogwater te Katwijk te 9.41 en 22.16 uur, laagwater te 4.55 en 17.26 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's (Van onze Rotterdamse correspondent) „Het is vrijwel zeker, dat wij zeer binnenkort kunnen begin nen met het bouwen van een scheepswerf te Callao in Peru", vertelde de heer C. Verolme ons gisteren op zijn werf te Rozen burg, nadat hij dezer dagen terugkeerde van een reis van tien weken door Brazilië, Argen tinië en Mexico. De Peruaanse senaat heeft het wetsontwerp reeds goedgekeurd en het moet nu alleen nog het Congres passeren. De nieuwe werf komt bij Callao, niet ver van de hoofdstad Lima, op de plaats waar tien jaar geleden door Britten al provisorisch een werf was aangelegd. Deze zal nu worden ge moderniseerd. In tegenstelling tot de werf in Brazilië, ligt de nieuwe aan een vlakke kust. De werf bij Callao wordt de zeven de van het nauwelijks vijftien jaar geleden opgerichte Verolme-concern. Drie z\jn er in Nederland in Al- blasserdam, Heusden en op Rozen burg en voorts drie in het buiten land: in Ierland )Cork), Noorwegen (Sarpsborg) en Brazilië (Jacuacan- ga). De investeringen voor de nieuwe werf worden begroot op 25 miljoen gulden. De werf zal voorlopig jaar lijks maximaal vier schepen met een draagvermogen van 20.000 ton kun nen afleveren. Derde schip Het tweede op de werf in Brazilië gebouwde schip is dezer dagen te water gelaten en de kiel is reeds ge legd voor een derde daar te bouwen schip, dat het eerste zal zijn van een speciaal type, bestemd voor de Lloyd Brasileiro. Va nzijn bezoek aan Argentinië en Mexico verklaarde de heer Verolme ons desgevraagd, dat hij hier vrucht dragende voorbereidende besprekin gen heeft gevoerd van „zeer ruime" aard. Dat betekent, dat het zowel het bouwen van schepen betreft als eventueel het stichten van werven. Verolme heeft meer belangen ge kregen in de „Vacuum Technik", een concern in Duitsland, dat machines op dit gebied vervaardigt. De meer derheid van de aandelen van deze onderneming zijn nu in handen van Verolme en plannen voor uitbreiding zullen binnenkort worden verwezen lijkt. Zo bestaat het voornemen in Canada, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika fabrieken te stichten, die deze machines zullen vervaardi gen. Het ligt niet in het voornemen een dergelijke fabriek in Nederland te stichten, omdat de machinefabriek van Verolme te IJsselmonde reeds met de produktie van deze machines is begonnen. In februari zal de eerste machine gereed zijn. Nederland En voor wat Nederland betreft: het afwerken van de beide bouwdokken is enigszins vertraagd. Zij zijn echter reeds in vol bedrijf en de totale vol tooiing kan in januari tegemoet worden gezien. Voor wat betreft de relaties van Verolme met de Amerikaan Dett- weiler en diens plannen voor het bouwen van super-passagiersschepen, die een dienst tussen de V.S. en Europazouden gaan onderhouden, zei de heer Verolme. dat deze „voor lopig in de ijskast zijn opgeborgen" Er is trouwens thans genoeg te doen om hieraan voorlopig geen aandacht te wijden. Maar in de toekomst be staat het uitvoeren van een dergelijk plan wel degelijk tot de mogelijk heden. De hoop van! de Amerikanen, om nog dit jaar, het jaar waarin de Russen Gagarin en Titof resp. 1 en 17 maal in een kunstmaan om de aarde cirkelden, een bemande kunstmaan vlucht uit te voe ren, is gisteren de bodem ingeslagen. Van Cape Canaveral werd een Mercury-capsule gelanceerd met de chimpansee Enos. Deze operatie was bedoeld als generale repetitie voor de bemande kunstmaanvlucht waarvoor luitenant kolonel Glenn van de luchtmacht was aangewezen, en die op 5 december was geprojecteerd. Nadat de lancering van gisteren uitstekend was verlopen, bleek zich na de eerste omwenteling om de aarde een technische storing voor te doen in de capsule, waardoor men gedwongen was de cabine na de tweede in plaats van de derde omwénteling te laten terugkeren. Deze operatie slaagde en de capsule en de chimpan see Enos werden behouden geborgen. Storing bleek na de eerste ronde Hoewel er voldoening bestond over de wijze, waarop de lancering en de terugkeer verliepen, betekende de be- L. korting van de vlucht, die een lengte van 126.000 km en een duur van on geveer 4 uur had moeten hebben, een teleurstellende tegenslag, want er zullen nu nieuwe proeven moe ten worden genomen voordat een be mande vlucht kan worden uitgevoerd. Om 16.09 uur Nederlandse tijd werd op Cape Canaveral de Atlasraket met de Mercury-capsule gelanceerd. In de capsule bevond zich de 5 Vs jaar oude chimpansee Enos, die tijdens de ruimtevlucht enige eenvoudige handelingen feilloos verrichtte. De fehele lancering verliep vlot, en men oesterde de hoop, dat het experi ment volledig zou slagen. De cap sule bereikte een baan waarvan de hoogte varieerde van 148 tot 223 kilo meter. De gemiddelde snelheid be droeg 26.750 km per uur. Toen de eerste omwenteling, die 88 minuut duurde, was voltooid, wees nog niets er op dat tot een vervroegd einde van de vlucht besloten zou moeten worden Volgens de radiografisch overgebrachte metingen had Enos de lancering goed doorstaan van schijn bare gewichtsloosheid. Hij verrichtte alle handelingen die van hem ver wacht werden en waarop hij maan denlang werd getraind. Kort na het voltooien van de eerste omwenteling traden echter belang rijke temperatuursverhogingen in de cabine op, die waarschijnlijk te wij ten waren aan het niet goed functio neren van een omvormer. Men be sloot toen, tot aller grote teleurstel ling de vlucht reeds na de tweede omwenteling te laten eindigen omdat men vreesde dat na een derde om wenteling cabine en aap niet behou den geborgen zouden kunnen wor- Onrust 111 Oran: negen (loden In de Algerijnse stad Oran hebben zich gisteren ongeregeldheden voorge daan, die aan negen mohammedanen het leven hebben gekost. De inciden ten begonnen toen Algerijnse opstan delingen aanvallen hadden gedaan op twee Europeanen, van wie er één werd gedood. Een menigte Europea nen trachtte daarop een Algerijn te lynchen, maar deze man kon door de politie worden ontzet. Daarna vorm den zich in vele wijken der stad groe pen jonge Europeanen, die. op wraak belust, de Algerijnen te lijf gingen, met bovengenoemd droevig resultaat. De brandweer moest zeventig maal uitrukken. Boven sommige delen van de stad hingen rookwolken van bran dende winkels. In de straten lagen grote hoeveelheden kapotgetrapte koopwaren. Ongeveer 200 politiemannen, onder wie leden van een speciale brigade, die zich met contraspionage en der gelijke opdrachten bezighoudt, zullen naar Algiers worden overgebracht om de jacht op ex-generaal Salan, de leider van het zogenaamde geheime leger, te versterken. Dinsdag werden in het gebied van Relizane, in West- AlgeriJe, ongeveer vijftien arrestaties Genoeglijk heeft het aapje Enos zich op zijn ligstoel ge nesteld. Korte tijd nadat deze foto gemaakt werd, cirkelde het dier tweemaal om de aarde. den. Dit zou het ook moeilijk maken, nauwkeurig deoorzaak van de sto ring vast te stellen. De remraketten werden in wer king gesteld en om 19.28 uur kwam de cabine, zwevend aan een grote parachute, 750 km ten zuiden van de Bermuda-eilanden in de Atlan tische Oceaan terecht. Een uur en 25 minuten later werd het gevaarte door een torpedobootjager uit zee op gevist: Enos bleek zijn beproevingen goed te hebben oorstaan, ook de zwa re krachten, die op hem werkten toen voor de daling zijn snelheid in drie minuten van bijna 27.000 tot 2200 km per uur verminderde. De vlucht zelf had drie uur en 19 minuten geduurd. Atlas nog in ruimte Inmiddels bleef de Atlatraket die de capsule lanceerde nog om de aarde draaien. Deze zal pas over twee dagen in de atmosfeer verbranden. De lancering en de vlucht werden nauwlettend gevolgd door de Ameri kaanse ruimtevaarders-in-opleiding, onder meer Glenn die als eerste kunstmaan-passagier is aangewezen, en Scott Carpenter die als zijn plaats vervanger is gekozen. De tweede be mande ruimtevlucht zal worden uit gevoerd door majoor Donald Slay- ton, tot wiens plaatsvervanger kapi tein-ter-zee Walter Schirra is be noemd. Zondag 3 december INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE te Amsterdam verricht bij een grootscheeps onder- zoek naar de activiteit van het ge- heime leger. Parijs hoopt dat een „onthoofde" OAS spoedig zal dood bloeden. De Franse filmster Brigitte Bar dot heeft haar advocaten bij de rechtbank in Parijs een klacht la ten indienen tegen „poging tot chantage en geldafpersing" door de ondergrondse organisatie het geheime leger, de OAS. Zij heeft namelijk een gestensilde brief ontvangen van deze organisatie, waarin haar een „belastingaan slag" van 50.000 nieuwe franken ivordt opgelegd. De filmster heeft deze brief, vergezeld van haar commentaar ,aan het tijdschrift ,X.'Express" toegezonden, dat deze brief in het nummer van vandaag heeft gepubliceerd. Volgens dit blad zou dit de eerste officiële aanklacht zijn tegen dit soort ac tiviteiten vzr. te O.A.-° ZWITSERSE HORLOGES PLESSEN 5 MEIPLEIN 50 Uit het Leidsch Dagblad van 2 Dec. 1861; Uit Delft wordt berigt, dat de minister van Binnenl. Za ken last heeft gegeven aan den Burgemeester aldaar, om de vereenigingen van studen ten des noods met de politie uiteentedrijven. Verkiezing van een lid van den Gemeenteraad op Dins dag den 3 December aan staande van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 4 uur. Deze verkiezing betreft de her stemming tusschen de heeren Mr. van Buttingha Wichers en Mr. J. E. Goudsmit.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1