ERHARD: PAL STAAN TEGENOVER RUSSEN MIDZA LUCIENNE De familie zal haar met liefde ontvangen Drie amendementen: „Nog minder belasting voor de gehuwde vrouw" TIP VAN BOOTZ uw 3-in-1 drank Westd uit se regeri ngsverkïa ri lig SPAARKAART irlfl Een cadeau voor uw vrouw moeilijk? Geef haar een cadeaubon Modehuis Slachtoffer van onjuiste inzichten dames Van Moorst Stemming in Tweede Kamer vertraagd Parlement zo spoedig mogelijk inlichten over N.-Guineadebat R.K. werkgeversorganisaties in één Verbond samengevoegd LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 Advertentie (Van onze correspondent In Bonn) De Westduitse Bondsregering beschouwt het als haar plicht erop te wjjzen, dat onderhandelingen slechts dan kans op succes hebben, indien beide par tijen oprecht streven naar een redelijke oplossing. Onderhandelingen, die niet in deze geest worden gevoerd, zijn gedoemd te mislukken en dragen niet bij tot verbetering van de situatie, maar eerder tot verhoging van de spanning. Met deze Frans klinkende zin schetste vice-kanselier Erhard, die namens de zieke Adenauer gistermiddag in de Bondsdag de regeringsver klaring voorlas, de Westduitse houding tegenover een komend Oost-West- gesprek. steld aan de minister van Defensie, Strauss, en er zal een civiele bescher- mingsdienst worden ingesteld, waar voor alle Bondsburgers offers zullen moeten brengen. Met tevredenheid wordt de Euro pese economische integratie gesigna leerd. Vooral de Frans-Duitse vriend schap wordt genoemd als basis van deze ontwikkeling. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat tegenover de Russen aan drie punten moet worden vastgehou den: de veiligheid der Bondsrepubliek, de banden tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek, het streven naar een Duitse her eniging in vrede en vrijheid, de niet-erkenning van het Oostduitse bewind en de opschorting van de regeling van grenskwesties tot een werkelijk vredesverdrag is gesloten met een regering voor heel Duits land. Op het hoofdstuk der buitenlandse politiek volgde dat over de defensie. Hoewel de Westduitse regering in principe algemene ontwapening voor staat, ziet zij door het optreden van de Russen als eerste noodzaak snelle versterking van de NAVO-strijd- macht. Daartoe acht Bonn het dien stig, dat een eigen NAVO-atoom- strijdmacht wordt gevormd. Dat be tekent echter niet, dat West-Duits- land zelf de beschikking wil hebben over kernwapens, zo stelt de verkla ring uitdrukkelijk. De dienstplicht zal tot 18 maanden worden verlengd, een wet voor de noodtoestand staat op stapel, meer geld zal ter beschikking worden ge- Nieuwe uitgaven Een voetbreed aarde, door Grigorij Baklanow, uitg. „West-Friesland", Hoorn. Een Russische oorlogsroman als deze (in Nederlandse vertaling van Nico Scheepmaker) wekt de verdenking, dat het de auteur be gonnen is om een verheerlijking van de overwinning van de „partij". In dit geval ligt het bepaald anders. De schrijver is. toen zijn werk twee jaar geleden in de Sowjet-Unie verscheen, stevig gekapitteld over het ontbreken van partij-heroik. En de Stalinprijs, waarvoor hij was voorgedragen, is hem dan ook onthouden Dit is reeds een aanbeveling op zichzelf. Baklanow tekent op knappe wijze de stryd bij een Russisch bruggehoofd op de westelijke oever van de Dnjestr in 1944. Zij soldaten zijn mensen, met al hun angsten voor vermin king en dood. Op levendige wijze schildert hij deze Russische mensen in hun pogingen om zowel de vijand tegen te houden als om zichzelf in leven te houden in een wanhopige situatie. Moed, lijden, domheid en lafheid wisselen elkaar af en zo ont stond een roman, die de vergelijking met het realisme van werk uit de vrije wereld kan doorstaan. Advertentie Probeer eens andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlug kal meren, U rustiger stemmen en de zenuwen meester doen blijven. VERKIEZINGEN IN SYRIË Syrië heeft met ingang van van middag zijn grenzen met Libanon tot nader order gesloten met het oog op de algemene verkiezingen welke mor gen in Syrië zullen worden gehouden. Alleen journalisten die de verkiezin gen willen verslaan, zullen worden toegelaten. In totaal zijn er ongeveer 1.800 kan didaten gesteld voor de 72 zetels in het parlement. Het is de eerste maal dat de Syrische stemgerechtigden naar de stembus gaan, sinds Syrië zich uit de Verenigde Arabische Re publiek heeft teruggetrokken. Volgens waarnemers vaït de uitslag niet te voorspellen. Een welkom EXTRA met Sinterklaas. U weet het: direct klinkende munt. Erg opwindend kan men de West duitse regeringsverklaring onmogelijk vinden. Het is dan ook de vraag, of het debat, dat volgende week zal worden gehouden in aanwezigheid van Adenauer, die herstellende is, veel belangwekkends zal brengen. Het enige ronduit frappante van de tekst is wel de afwijzende houding van de regering-Adenauer tegenover een gesprek met de Russen. Daarmee is Bonn opnieuw, zoals ook enige maan den geleden, teruggezwenkt naar het Franse standpunt, dat pal staan te genover Chroesjtsjow genoeg is en dat onderhandelingen die de zaak alleen maar kunnen verslechteren. Of Aden auer tot deze houding is gekomen, nadat hij ontdekt heeft ,dat Kennedy toch tot compromissen met de Rus sen bereid is die Bonn onwelgevallig zijn, is uiteraard een punt van gre tige speculatie. Politieke situatie in Dom. Republiek noe zeer verward C De politie heeft gisteren traangas granaten geworpen naar de duizen den betogers in San Domingo, die het heengaan van president Balaguer eisten De politieke toestand ln de de regering. RKIBB ft - Wij geven ook spaar- Wij hebben „dit probleem" voor U opgelost en U kunt iets geven waarnaar zij met verlangen uitziet. Zij kan dan ZELF een keuze uit onze collectie winterkleding doen lm port kleding uit Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Zweden, (pakjes, japonnen en onze jumpers, rokken en vesten). Zij zal ervaren dat kleding bij MODEHUIS LUCIENNE gekocht elegant en apart is. BOTERMARKT 17 - LEIDEN TELEFOON 01710—32765 Anneke Beekmans terugkeer De raadsman van de familieleden van Anneke Beekman heeft ons namenr deze familieleden het volgende medegedeeld: „De familieleden van mej. A. Beekman staan op het standpunt, dat indien mej. A. Beekman, thans meerderjarig geworden en derhalve geheel vry om haar eigen wil te bepalen, behoefte gevoelt om haar eigen familie te Ieren kennen en bijzonderheden over haar oorspronkelijk milieu te vernemen, zij zich ongetwijfeld tot die familieleden zal wenden. In dat geval zal mej. A. Beekman van de zijde van de familieleden met de meeste genegenheid worden tegemoet getreden. De familieleden zijn immers van oerdeel dat mej. Beekman het slacht offer is geworden van de onjuiste inzichten van de dames Van Moorst en dientengevolge volkomen onnodig gedurende vrijwel haar gehele minder jarigheid in het verborgene heeft moeten leven. Het Westduitse schoolschip „Gorch Fock" is gisteren de Nieuwe Waterweg opgevaren en heeft ligplaats gekozen aan de Parkkade in RotterdamHet schip brengt een officieel bezoek van enkele dagen aan de Maas stad. In het belang van de toen nog minderjarige mej. Beekman hebben de familieleden zich jarenlang grote moeite gegeven om mede te helpen bevorderen dat aan de onwettige handelingen van deze dames een einde kwam teneinde te bereiken, dat mej. Beekman totdat zij meerderja rig zou worden opgevoed kon worden op zodanige wijze dat zjj geheel vrij zou zijn om te bepalen welke levensbeschouwing zij tot de hare zou maken. Convenant van '58 niet uitgevoerd Herinnerd moge worden aan het Convenant eind 1958 tot stand ge komen tussen de hoogste r.k. kerke lijke autoriteiten, de Joodse voogdij vereniging Le Ezrad-Hajeled als voogdes en de familieleden onder wie de toeziende voogdes. Bij dit Con venant werd volledige overeenstem ming bereikt over de plaatsing van mej. Beekman in een liberaal joods gezin. De dames Van Moorst zouden gelegenheid krijgen om geregeld con tact met haar te onderhouden waar bij zij in haar godsdienstige opvat tingen zou worden vrijgelaten, ter wijl in dat geval de familieleden be reid waren een gratieverzoek ten be hoeve van mej. E. van Moorst te ondersteunen. De uitvoering van dit Convenant is echter afgestuit op de weigering (Van onze parlementaire redacteur) Door dc indiening van enkele amendementen op het wetsont werp tot vermindering van de belastingdruk op het inkomen van de werkende gehuwde vrouw kon dit voorstel gister middag in de Tweede Kamer niet worden aangenomen. Van middag zou over deze amende menten en over het wetsontwerp worden gestemd. Iedereen was het gisteren met staatssecretaris Van den Berge eens, dat er in fiscaal opzicht iets ten gunste van de werkende ge huwde vrouw moest worden ge daan. De hoge naoorlogse belas tingtarieven met hun sterke pro gressie en de toeneming van het aantal in loondienst werkzame gehuwde vrouwen hebben deze zaak actueel gemaakt. Hoewel de regering thans nog niet heeft willen komen met een algehele splitsing van de inko mens van man en vrouw, heeft zij enkele belangrijke verbeterin gen voorgesteld. Zo blijft althans volgens het wetsontwerp, de eer ste f500.- belastingvrij. Als pla fond geldt een bedrag van f 2000,-. Dominicaanse Republiek is nog steeds zeer verward. De pogingen om een voorlopige coalitieregering te vor men worden voortgezet. Volgens betrouwbare kringen zou den de oppositiepartijen president Balaguer hebben voorgesteld staats hoofd te blijven, maar Viriato Fiallo, voorzitter van de Nationale Burger- unie, te belasten met de leiding van Met inachtneming van deze gren zen bedraagt de aftrek éénderde van het inkomen. Verzet Ondanks de waardering voor het ontwerp in het algemeen rees ln de Kamer verzet tegen enkele onderde len. Zo kwam de heer ^eschar (P. v. d. A.) met een amendement om in plaats van f500,- te lezen: f750,-. Staatssecretaris Van den Berge was het hier niet mee eens. Hij meende, dat eigenlijk elk vast minimum on juist was. „Wanneer men dat mi nimum gaat verhogen ontstaat er een grotere „scheeftrekking" dan wen selijk is. Immers, zelfs bb de thans voorgestelde bodem van f 500,- ont staat al een zekere stagnatie ten aan zien van inkomens tussen f500,- en f1500,-. Al deze inkomens genieten eenzelfde aftrek. Hoe hoger de „bo dem" des te meer inkomens worden wat de aftrek betreft over één kam geschoren". Evenmin voelde dr. Van den Berge iets voor een amendement-Kieft A.R.) om f3000,- te beschouwen als het bedrag, dat geacht wordt de be loning te zijn voor de vrouw, die in de onderneming van haar man werkt. In het ontwerp is als vast bedrag f2250,- voorgesteld. De belasting plichtige moet aannemelijk maken, dat zijn vrouw met hem pleegt mee te werken. Volgens de staatssecretaris zou bij een hoger vast bedrag de bewijslast voor de belastingplichtige zwaarder worden. Bij f2250,- bedraagt de af trek f 750,- (namelijk een derde)bij f 3000,- zou dit f 1000,- zijn. De in specteur zal, naarmate een hogere aftrek wordt gevraagd, eerder bewijs willen opleggen. Nog amendement De heer Peschar heeft verder nog een amendement ingediend, om de voorgestelde aftrek ook te laten door werken op de minimumgrens voor de aftrek wegens buitengewone lasten. Wat het wetsontwerp verder be treft, er wordt een verbeterde rege ling van inhouding van loonbelasting op het loon van de werkende ge huwde vrouw voorgesteld, waardoor hoge nabetalingen van inkomstenbe lasting zoveel mogelijk worden ver meden. Op het loon van de vrouw wordt een loonbelastingtarief van 15 procent toegepast, nadat in min dering zijn gebracht de gebruikelijke f 100,- wegens kosten van verwerving alsmede de voorgestelde minimum aftrek. Het is de bedoeling dat de nieuwe regeling op 1 januari aanstaande in werking treedt. NEDERLANDER KRIJGT 16 MAANDEN Een 25-jarige Nederlandse matroos uit Baflo is door een rechtbank in Rastatt (zuid-west Duitsland) ver oordeeld tot 16 maanden gevangenis straf wegens poging tot roof en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De matroos, die reeds tweemaal wegens veroordelingen door West- Duitsland is uitgewezen, heeft op 15 oktober van dit jaar in Plittersdorf aan de Rijn een jonge Duitser met een knuppel neergeslagen. Hy zou daarbij getracht hebben de por tefeuille met ongeveer 250 Duitse marken van zijn slachtoffer te stelen. Toen de aangevallen Duitse jongen om hulp riep, nam hij de benen. Kort daarna kon hij echter aange houden worden. van de dames Van Moorst om hier aan mede te werken. Onder deze omstandigheden kan moeilijk in dit stadium verdere me dewerking van de familieleden ter ondersteuning van een eventueel gra tieverzoek door of zjjdens mej. E. van Moorst ln te dienen, verwacht worden. Voor het geval en voorzover mej. A. Beekman ingevolge haar meerder jarigheid over vermogen zou kunnen beschikken dat tot dusver onder be heer van voormelde voogdljvereni- ging als voogdes is geweest, is dit een aangelegenheid waar de familie leden geheel buiten staan. Zij heb ben nimmer enige feitelijke bemoeie nis met het voogdybeheer gehad. De familieleden betreuren het dat mej. Beekman opnieuw het middel punt is van op haar gevestige pu bliciteit en spreken het vertrouwen uit dat hieraan thans een elhde zal komen! Annexe's vermogen De joodse voogdij vereniging, de Stichting „Le-Ezrath Ha-Jeled'T (Het kind der hulpe) ln Amsterdam, die tot de datum waarop zU meerder jarig werd 21 november J1 de wettige voogdes was over mej. A. Beekman, heeft bU de griffie van het kantongerecht een eindafrekening plus een accountantsrapport gedepo neerd over het door de stiohtlng ge voerde beheer over het vermogen van mej. Beekman. De voorzitter van de stichting, mr. G. Polak, achtte zich niet gerechtigd mede te delen hoe groot dit vermogen thans Is, doch hij zeide „het ls een behoorlijk vermogen". In deze zaak is de normale, bij de afwikkeling van de zaken van voog dijpupillen vereiste procedure ge volgd. Mej. Beekman zal nu ten overstaan van de kantonrechter aan de stichting décharge moeten verle nen voor het door haar gevoerde be heer. Zij heeft zich nog niet met de Stichting in verbinding besteld. Het ligt ook niet ln de bedoeling van mej. Beekman, zo vernemen wij uit haar omgeving, dit op korte ter mijn te doen. zy wil deze zaak, waar over wel met haar gesproken is, even latenrusteo. „Tante Bets" in ons land De 62-jarige verzorgster van mej. A. Beekman, „tante Bets" (mej Eli sabeth M. van Moorst) bevindt zich zo vernemen wjj in ons land. ZIJ heeft een gratieverzoek inge diend voor de straf van zes maan den wegens het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar gesteld gezag, waartoe het ge rechtshof in Amsterdam haar ln maart 1956 bij verstek heeft veroor deeld. Dit arrest werd ln juni van dat jaar door de Hoge Raad bekrach tigd. Tegen mej. Van Moorst is nog steeds een bevel tot onmiddellijke ge vangenneming van kracht. f6.15 voor uw apérltief voor uw long-drink voor uw cocktail Schilderij generaal Spoor voor Bronbeek Op zaterdag 13 januari zal tijdens een korte plechtigheid een geschil derd portret van wijlen generaal S. H. Spoor worden aangeboden ter plaatsing in de ere-galerjj van het museum „Bronbeek" te Arnhem. Het Initiatief tot dit eerbetoon is geno men door een comité dat onder auspiciën van het „Veteranen Le gioen Nederland" de gelden voor dit doel bijeenbracht. Het door Theo Swagemakers ge schilderde portret van de legercom mandant zal namens de minister van Defensie in ontvangst worden geno men door de brigade-generaal der grenadiers A. van Santen, comman dant van het Koninklijk Militair in validen huls ,3ronbeek" te Arnhem. TENTOONSTELLING BEDRIJFSAUTO'S De volledige capaciteit van het nieuwe Ral-gebouw (32.500 m2) zal benut worden voor de tentoonstel ling van bedrijfsautomobielen, die van 2 februari tot en met 4 maart 1962 wordt gehouden. Desondanks heeft het bestuur van de Rai een aantal gegadigden voor standruimte moeten teleurstellen. Deze ervaring heeft er mede toe ge leid, dat het bestuur van de vereni ging de Rai de vorige week besloot de bouw van de nieuwe Westhal goed te keuren. Op de bedrljfsautomobielenten- tentoonstelling de eerste in het nieuwe gebouw zullen drie- en vierwielige bestel- en vrachtauto's, combinatiewagens, autobussen, trek auto's, aanhangwagens en opleggers, speciale voertuigen, alsmede onderde len en toebehoren, garagegereed schap en uitrustingsstukken worden geëxposeerd. Russisch volkslied wordt gedestaliniseerd In Moskou is een prijsvraag uit geschreven voor een nieuw Russisch volkslied. Officieel wordt de invoe ring van een nieuw volkslied in ver band gebracht met de overgang van een socialistische naar een commu nistische Russische gemeenschap. Welingelichte kringen menen echter dat de eigenlijke reden is dat in het huidige volkslied de naam van «3ta- lin voorkomt 1 Dit lied kwam in 1944 in de plaats van de ..Internationale". Tram bij Dronrijp Prof. De Quay in Eerste Kamer: stond in brand Brandend als een fakkel heeft gis termorgen omstreeks half acht een diesel-elektrische trein op het traject LeeuwardenHarlingen zjjn reis be ëindigd op het station \an Dronrijp. De trein was nog maar net uit Dei- num vertrokken toen de wagenbe stuurder een ernstige storing consta teerde. Vrijwel direct daarop brak er in het bedieningsmechanisme brand uit waardoor de treinbestuur der er aanvankelijk niet in slaagde de wagen tot stilstand te brengen, omdat de remmen niet voldoende functioneerden. Hjj slaagde er echter toch nog in het station Dronrjjp te bereiken. Daar stelde de plaatselijke brand weer pogingen in het werk om het vuur te bedwingen. De vlammen laaiden echter inmiddels tot hoog bo ven het stationsgebouw op, omdat ook de olietank vlam had gevat. De brandweer van Dronrijp slaagde er niettemin in het vuur in korte tijd meester te worden en de brand tot de eerste wagon te beperken. Het overi ge deel van het treinstel kon nog tij- „De onderste steen gaat bovenin de kwestie-V. d. Putten Bij de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer heeft de so cialistische senator in tweede in stantie uitstel van het verdere debat tot volgende week gevraagd om minister Luns in staat te stel len nadere gegevens over de Nieuw-Guineadiscussies in de Verenigde Naties te verstrekken. dig worden afgehaakt. Bestuurder en passagiers liepen geen letsel op. Het treinverkeer ondervond onge veer een uur vertraging. Tengevolge van een val van de trap is gisteren de alleenwonende 86- Jarige mevrouw A. C. W. Kasteel-Ten Sande ln haar woning aan de Burge meesterlaan te Driebergen overleden. Door de melkboer, die geen gehoor kreeg, werd zij in de loop van de morgen ontdekt. Doktershulp mocht toen niet meer baten. □e algemene Katholieke Werk gevers Vereniging en het Katholieke Verbond van Werk geversvakverenigingen zijn via sen statutenwijziging samenge voegd in een „Nederlands Katholiek Werkgeversverbond" Mr. F. J. F. M. van Thiel, alge meen voorzitter van de twee orga nisaties, heeft dit vandaag op een algemene ledenvergadering in Njj- megen bekendgemaakt. Hjj deelde mede, dat voor het nieuwe Verbond reeds de koninklijke en bisschoppe lijke goedkeuringen zijn verkregen. Het nieuwe Verbond is de voortzet- I ting van de beide oude organisaties. iHet Verbond is, evenals zijn voor gangers, een federatie van verenigin gen, waarbij de individuele onderne mer langs twee wegen kan z(jn aan gesloten, nl. vla zijn vakorganisatie en zyn diocesane standsorganisatie. Het algemeen bestuur van ten hoogste 50 afgevaardigden aal geko zen worden door een algemene ver gadering van de ledenorganisaties. De samenstelling van het dagelijks bestuur ls nagenoeg onveranderd ge bleven. Het doel van het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond ls „uit gaande van de katholieke geloofsover tuiging de gemeenschappelijke belan gen van haar leden en van de werk gevers ln het algemeen op sociaal en economisch gebied te behartigen en tot de vestiging en handhaving van een christelijke orde in het sociale en economische leven bl) te dragen". De andere partijen steunden dit voorstel niet en minister-president, prof. De Quay deelde mee, dat de agenda van minister Luns op dit mo ment wel heel zwaar bezet is. Morgen zou de bewindsman verslag uitbren gen aan het kabinet. De minister president zou dan tevens met hem overleggen hoe op de kortst mogelijke termijn het parlement kan worden ingelicht. Over het afleggen van een regeringsverklaring zal nog verder beraad nodig zyn. Dit antwoord van de minister-president bracht ir. Vos ertoe zijn voorstel tot uitstel van het debat in te trekken. In antwoord op vragen, die de libe rale senator, mr. Van Riel een dag tevoren had gesteld over het gerucht makend ontslag van de hoofdambte naar Van der Putten, zei prof. De Quay in algemene zin, dat minister Visser geen twijfel heeft laten be staan over de redenen van dit ont slag. De bewindsman is volkomen be reid hierover by de behandeling van zyn begroting volledige verantwoor ding af te leggen. „Men hoeft niet bevreesd te zijn, dat de onderste steen niet boven zal komen", merkte prof. De Quay op. „Gelukkig maar", verzuchtte mr. Van Riel, die biy zal zyn als de zaak- Van der Putten volkomen uit de doe ken komt op persooniyk Initiatief van de minister-president en de minister van Defensie. De Eerste Kamer aanvaardde ten slotte zonder debat of hoofdeiyke stemming de begrotingshoofdstukken „Huis der Koningin" en „Onvoor ziene uitgaven". Woensdag komt de Kamer opnieuw by een. VOETGANGERS: Wilt O oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kyk uit of het ry verkeer O die voorrang nog geven kan. dus tydig kan rem men tonder ongelukken te veroor zaken BBdfll

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11