Prof. mr. P. J. Oud wordt 5 december 75 jaar oud Feestelijke heropening ZELFBEDIENING /VEFIVO' Langdurige loopbaan op een hoog niveau Mi ZWAARDEMAKER AANKOMENDE ADMINISTRATIEVE KRACHT (mnl.) Vooraanstaand politicus Zijn arbeid was veel omvattend De jongste heette Oud EEN WELKOM GESCHENK administratieve kracht (vrl.) Krantenbezorgers gevraagd DANSEN LIKDOORNS Herenstraat 3 te Leiden, tel. 22974 Openingsreclame Bij aankoop van 500 gram kaas (jong en belegen) 250 gram geheel gratis Bij aankoop van 1 literfles Vermout a f 3.95 org. Ital. import 1 kilo suiker geheel gratis Bij 1 pak Klaverblad roodmerk koffie af 1.48 1 pakje Ceylon thee van 90 voor 60 cent 3 pakjes margarine onze bekende kwaliteit van 87 voor 75 cent U F y* LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 (Van onze parlementaire redacteur) 7T LS welhaast de opmerkelijkste figuur in de Tweede Kamer, ■H nog ongebroken in veerkracht en slagvaardigheid, voltooit op dinsdag 5 december prof. mr. Pieter Jacobus Oud, partij- en fractievoorzitter van de WD, zijn 75ste levensjaar. Van prof. Oud kan worden gezegd, dat hij naast dr. Drees en prof. Romme in de sinds de bevrijding verlopen periode de belangrijkste invloed heeft gehad op onze binnenlandse staatkun de. Oud, die van dit driemanschap als eerste zijn parlementaire loopbaan begon, staat als laatste van hen thans nog midden in de actieve politiek en beweegt zich op zijn leeftijd nog steeds op de hoge toppen van dit harde vak, zoals hij het zelf eens heeft genoemd. In juni 1962, de volgende n°8 in de Tweede Kamer de heer Smiaillenbroek (AR) ondervonden, toen prof. Oud een ruimere ver- WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou Kunnen liggen Achter die auto kunnen voor on zichtbaar voetgangers lopen, die evt n later uw pad kruisen Dan Is het te laat om te .-emneii terwijl de voet gangers *r op rekenen door te kun nen lopen. Nieuwe uitgaven Kerkelijk Leven Advertentie zomer dus. zal het 45 jaar gele den zijn, dat Oud voor het eerst zijn intrede in de Tweede Kamer deed, als vrijzinnig- democratisch afgevaardigde van het toenmalige kiesdistrict Den Helder. In dat jaar 1917 was hij in de Kamer het jongste lid: nauwelijks dertig jaar, de mini mumleeftijd voor het lidmaat schap. ,,Oud wordt in de Twee de Kamer als de Benjamin be schouwd. Oud is dus de aller jongste en die jongste heet juistOud", zo rijmde Speenhoff in die dagen, waarin de grijze christelijk-historische leider de Savornin Lohman het oudste Kamerlid was. Zo heeft de tegenwoordige liberale voorzitter nog contact gehad met de generatie die in de vorige eeuw haar stempel op de landspolitiek drukte. Inmiddels is Oud zelf een der grijze vooraanstaande politici geworden, die hun stempel drukken op de huidige staatkunde. Prof. Oud heeft een car rière achter de rug zonder waarneem bare ernstige inzinkingen of diepte punten; hij heeft zich al die Jaren bewogen op een vrijwel constant hoog niveau. Dit alles natuurlijk af gezien van de vraag of men het met zijn inzichten eens is. Grote kennis Veelomvattend was en Is Ouds arbeid. Hy is partijvoorzitter en fractieleider, hy was minister van Financiën, burgemeester van een der grootste havensteden ter we reld, hoogleraar en schrijver van boe ken over staatsrecht en parlemen taire geschiedenis. Wie iets over onze politiek in de jaren 1918-1940 wil weten, vindt een groto bron van kennis in „Het jongste verleden", een werk in zes delen, door prof. Oud geschreven in de donkere oor logsjaren, nadat de Duitsers hem als burgemeester van Rotterdam hadden afgezet en zich bij hem de behoefte aan geregelde arbeid in deze ambte loze periode weldra deed gevoelen. Uit zijn grote kennis en gesteund door een bijzonder geheugen kan prof. Oud op vrijwel elk gewenst ogenblik de nodige argumenten put ten bij de bestrijding van politieke tegenstanders. Hem in een Kamer redevoering interrumperen is steeds een bijzonder hachelijk bedrijf. Wie in een debat met Oud niet heel goed beslagen ten ijs komt, loopt de kans prof. anitwoordinesplicht van Ged. Staten aan Provinciale Staten bepleitte. En hier zijn we dan aangeland op het punt waarin prof. Oud wellicht het meest indruk maakt: zijn verdedi ging van wat hij ziet als de beginse len van staatkundige democratie, een zo ruim mogelijke Invloed van de volksvertegenwoordiging daaronder begrepen. Indrukwekkend was ook zijn bestrijding van de crematiewet in 1955, een compromis dat volgens hem onvoldoende recht deed weder varen aan de geestelijke vrijheid. Nuchtere kijk op mogelijkheden T N financleel-economlsche zaken I laat „de geachte afgevaardigde de ■^heer Oud" de laatste jaren weinig meer van zich horen, hoewel hij van huis uit financieel deskundige is en vier Jaar lang als minister op de Kneuterdijk heeft gezeteld. Discussies over moderne economische beginse len laat hij liever over aan anderen die hjj op dit gebied competenter acht dan zichzelf. Dit typeert wel licht zijn gepast gevoel van eigen waarde: hij is zich van zijn invloed bewust, zonder te zeer de „allesweter" te willen uithangen. Hjj heeft in het algemeen een nuchtere, reële kijk op mogelijkheden, waarbij dan komt zijn gave, van elke situatie zo veel mogelijk party te trekken. Hy ïykt op een koele schaakmeester, die mis schien wel eens enige partyen remi se heeft gespeeld, maar er tot dusver re schijnbaar nog nooit een heeft verloren. Pro/, mr. P. J. Oud mier De Quay de helpende hand heeft gereikt wanneer deze dreigde te struikelen. op pijnlijke wyze van de baan te worden geveegd. Dat heeft onlangs Het ls in dit verband opmerke lijk, dat een politieke partij niet Oud als lijstaanvoerder bij verkie zingen nooit terrein behoefde prijs te geven. In 1937 boekte de Vrijz. democratische Bond onder leiding van Oud, die minister was geweest in het fel bestreden kablnet-Colijn, een redeiyke vooruitgang. Na de oor log was het de WD, die nieuwe liberale concentratie, die in 1948 ze tels won, vier jaar later nogmaals, In 1956 gelijk bleef en In 1959 een enorme sprong vooruit maakte: de VVD werd de derde partij des lands. Dat moet voor prof. Oud wellicht hèt succes van zijn politieke levens zijn geweest. De VVD kwam uit de oppo sitie, die rij ruim zes jaar had ge voerd, tevoorschijn en de PvdA ging definitief de oppositie in. Dit was me de toe te schrijven aan de uitspraak van prof. Oud reeds vóór de ver kiezingen gedaan dat samenwer king met de socialisten voorlopig niet juist zou zyn. Dit heeft hem van enkele zijden verwijten bezorgd, waarbij tevens in herinnering werd gebracht, dat hij, die nu zoveel be zwaren tegen de PvdA had, na 1945 (zij het korte tijd) lid van die partij was geweest. Een kritisch gestemde ©eestverwawt heeft hem eens „hono rair beschermheer van het confessio nele kabinet-De Quay" genoemd. Of dit verwijt terecht gemaakt is, laten wij In het midden, al is het een feit, dat prof. Oud enkele malen aan pre- Zes jaar in de oppositie ISSCHIEN nog spectaculairder dan thans, nu de VVD in de regering geestverwanten heeft, was de rol van prof. Oud als oppo sitieleider. Scherp heeft hy de zg. JAARTALLEN UIT OUDS LEVEN 1886 Pieter Jacobus Oud, ge boren te Purmerend; 1904 Eindexamen H.B.S. te Am sterdam 1907 Kandidaat-notaris. 1909 Surnumerair der registra tie en domeinen ten de- partemente van Financien daarna ontvanger te Texel en Ommen. 1917 Doctor in de rechtsweten schap en lid der Tweede Kamer. 1933 Minister van Financien. 1937 Na aftreden als minister weer lid der Tweede Ka mer als vrijz.-dem. fraotie- leider. 1938 Burgemeester van Rotter dam en vertrek uit de Kamer. 1941 Door de Duitsers ont slagen. 1945 Opnieuw burgemeester. 1948 Opnieuw Tweede-Kamer lid (fractieleider (V.VD.). 1952 Afscheid als burgemeester (tot 1957) hoogleraar te Rotterdam. 1957 Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau (40 jaar in de landspolitiek). brede-basiskabinetten-Drees - waar in de PvdA en de KVP een over wegende invloed hadden bestre den, van 1952 af tot 1958 toe, toen deze groepering uit elkaar viel. Reeds in 1951 had prof. Oud de strijd aan gebonden met het toenmalige Ka- binet-Drees, hoewel daar ecVVD' er (mr. Stikker) deel van uitmaakte. De motie-Oud (ln januari '51) 'heeft geschiedenis gemaakt: hoewel er slechts een minderheid achter stond veroorzaakte zij een volslagen kabi netscrisis. Sohe>rp maar 'tactisch, steeds de zwakke plekken by de te genpartij zoekend, is prof. Oud te werk gegaan zander zich udteriy-k veel te storen aan het verwijt van conser vatisme, dat hij vooral in die dagen meer dan eens te horen heeft gekre gen. Wij zijn ons ervan bewust, dat in deze beschrijving van de tegen woordige liberale leider vele van zijn werkzaamheden niet de aandacht hebben kunnen krijgen, die zij zou den verdienen. Wy denken aan zijn belangrijke arbeid by de wederop bouw van Rotterdam, zijn rol in de Vereniging Volksonderwijs, zijn voor zitterschap van de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer. Het zou een lange opsomming wor den van het werk van deze man, die over parlementaire geschiedenis heeft geschreven èn parlementaire geschiedenis heeft gemaakt. Kasteel ontdekt te Vlissingen? By de bouw van het nieuwe stad huis aan de Nieuwe Markt te Vlis singen is men gestuit op wat zeer waarschijnlijk tot de oudste bebou wing van Vlissingen behoort. Voor de bouw van het nieuwe stadhuis wordt een groot aantal botonpaten geheid, die elk ongeveer 11 meter lang zijn. Het helen verliep vlot, totdat men op het punt Hobeinstraat-Paul Kru- gerstraat op een diepte van 7 meter op moeiiykheden stuitte. Stadsarchivaris J. dien Hoed, die onmiddellijk op de hoogte werd ge- Geschiedenis van Zwolle, door drs. Thom de Bries, uitg. Erven J. J. Tijl N.V.Zwolle In twee delen, van resp. 200 en 350 bladzijden (met bo vendien een register van 30 pagina's) heeft drs. Thom de Vries een nieuwe geschiedenis geschreven van Zwolle, een stad, die in het verleden haar invloed zelfs ver buiten enze grenzen heeft doen gelden. Men denke aan de moderne devoten, de „meester van Zwolle" en de schilder Gerard ter Borch. Nu was Zwolle niet hele maal verstoken van geschiedschrij ving: B. J. van Hattum's „Geschie denissen van Zwolle" vormden tot- nutoe een belangrijke bron van in formatie. Maar de heer De Vries heeft tal van nieuwe archiefvond sten gedaan, zodat een nieuw boek ontstond, waarin zeer veel nieuw ma teriaal ls verwerkt. Bovendien ge schikt de auteur over een levendige stijl van schrijven, waarin welbewust afstand ls gedaan van zwaarwichtig- wetenschappelijke terminologie. Daardoor is dit prachtige werk, dat bovendien tal van uitstekende af beeldingen bevat-, niet alleen voor de vakman maar zeker ook voor de be langstellende lezer-in-het-algemeen een waardevol bezit. In de voorrede tot het tweede deel spreekt de auteur o.m. de wens uit, dat zijn werk van praktisch nut mag zijn bij het ge schiedenisonderwijs, dat te sterk Hollands en te Weinig Nederlands is georiënteerd. Dit boek dient als bij drage tot correctie. Welnu, de schrij ver heeft door zijn hoeiende vertel trant al het mogelijk gedaan om, met behoud van Min wetenschappe lijke verantwoordelijkheid, de be langstelling voor de geschiedenis van een belangrUke oud-Nederlandse stad zoveel mogelijk te doen toene men. Een voortreffelijke uitgave, mede dank zij de goede zorgen van de Kcninkliike Utgeverij van de Er ven J. J. Tijl. Onderwijs buiten schoolverband, door prof. dr. Ph. J. Idenburg en j C. J. J. Wiedhaup (ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Stich ting IVIO, Amsterdam. Tijdbom in Washington, door Richard Condon, uitg. Ad. M. C. Stok Forum Boekerij. Den Haag de Amerikaanse pocket 'The Manchu- rian candidate" is nu ook in Neder landse vertaling versohenen, in de fraaie vorm van een werk uit de Fo rum-Boekerij. Het is een dramatisch verhaal van de gevolgen van een meedogenloos kruisverhoor uit de Ko reaanse oorlog met communistische infiltratie als ernstig gevolg. Rai- mond Shaw, stiefzoon van een Sena tor, is als sergeant gedurende Chinese gevangenschap zodanig „behandeld", dat hy een geheel vertrokken beeld krijgt over zijn verleden, met alle ge volgen vandien. Het systeem werkt echter niet feilloos. Als een van de leden van de patrouille, kapitein Marco, zijn herinnering terugkrijgt, is het spel uit. Een spannend en dra- matisoh verhaal, dat helaas nauwe banden met de werkelijkheid heeft. NED. HERV. KERK Beroepen te Alkmaar A. Bovenkamp te Engwierum te Ha dinxveld-Giessendam (2de pred.pl.) van Brummelen te Schoonre woerd. Aangenomen naar Slnt-Anna Parochie (toez.) J. J. Ph. Valeton te Ulrum nr NO. Polder (wijkgem.. Marknesse) B. C. Juckema te Opende (Gron.) naar Achterberg (Utr.) P. M. Breugem. kand. te Stolwijk. Bedankt voor Sint Phlllpsland J. Groenenboom te Lopl- kerkapel voor Dedemsvaart (toez.) P. Hetebry te Selllngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist (vac. J. Wilschut) Joh. Pasveer te Capelle a/d IJssel te Oosternykerk C. van Noort, kand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haamstede-Kvkwerve T. Brlenen te Mussel. CHR. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Hoofddorp J. G. van Minnen te Delft. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Zeist P. J. Mletes te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veenendaal A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. Kerk, die statisch is, pleegt zelfmoord De Nederlandse socioloog prof. dr. E. de Vries, rector van het Interna tionale instituut voor sociale weten schappen in Den Haag, heeft giste- MANDscHoij^Sk §atm6ö<?6 neemt vaker ANDSCHOf BREESTRAAT 175 - LEIDEN Lusten en lasten van alcohol, door prof. dr. D. H. Wester. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Onderdak, door Dolf Verroen, en TorentjeTorentje, val niet om, door H. J Barnard. Uitg. H. P. Leo pold, Den Haag. De reis naar Matecumba, door R. L. Taylor. Uitg.: J. J. Tijl. Zwolle. Scheppen uit een leegte, gedichten van Bergman. Uitg.: De Beuk, Amster dam. Oorlog en vrede, door L. N. TolstoJ. Volledige vertaling uit het Russisch in 4 delen. Ultg Van Loghum Slaterus. Arnhem. In de Franse lekkerbek. 100 recepten uit de regionale Franse keuken, door R. Lallemand. Kookboek voor verliefde lekkerbek- Jes, door S. Schall, en MUn bonden - Mijn katten, door K. Capek. Uitg.: Hollandla, Baarn. Brasilia, door Fr. Arnau. Ultg.: Nijgh en Van Dltmar, Den Haag. Raadsels om de Drakensbergen, dooi* J. Hlddlng. Verschenen ln de Edward Smit-serie, deel 3. MiesJe de kleine poes, door N. van Noort. Geïll. kinderboek .en Techniek ln de oudheid, door prof. dr. A. Slzoo. Ultg.: J. H. Kok. Kampen. steld, ontdekte in het archief van de stad, dat ter plaatse een groot stenen gebouw, zeer waarschijniyk een kasteel, moet hebben gestaan. Het werd omstreeks 1256 gebouwd. De dienst van het. Rijksoudheidkun dig Bodemonderzoek die van een en ander op de hoogte is gesteld, toont grote belangstelling. In de loop van vandaag zal ir. J. A. Trimpe Burger van deze dienst een bezoek aan de bouwplaats brengen. een volledige opleiding genote door ik momenteel vier U Verklaring van Anneke Beekman De raadsman van Anneke Beekman mr. M. de Kort uit Naarden, heeft ons namens haar de volgende mede deling verstrekt: „Naar aanleiding van de publika- ties, welke ik na mijn terugkomst in Nederland onder ogen heb gekregen, stel ik er prys op de navolgende mededelingen te doen, omdat ik uit de vele vragen terzake begrepen heb, dat men daarop prys stelt. Na ons overhaaste vertrek uit Ban- neux in 1954 zijn wy nog enkele we ken in België gebleven. Daarna heb ben wij mijn verzorgster tante Bets van Moorst en ik ons naar Frankrijk begeven, waar wij de gast vrijheid van het Franee volk hebben genoten. Ik heb daar onder vreemde naam iten, waar talen kan spreken. Mijn verzorgster (tante Bets) was steeds bij mij en voorzag met haar handenarbeid in ons bestaan. In de latere tijd werd dit iets ge makkelijker, doordat ik als assistente bij het taalonderricht iets verdiende Op 23 november van dit jaar heb ben wij, vol dankbaarheid jegens onze Franse vrienden, de terugreis aan vaard en het was de 25ste dat ik, na zoveel Jaren afwezigheid de Neder landse bodem weer onder mij voelde, die ik destijds vrijwillig heb verlaten. MUn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit, dat myn „tante Bets" thans nog met zes maanden gevangenisstraf haar goed- sijn jegens my moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar ingediende gratieverzoek zal worden ingewilligd. Ik ben, na enige tyd rust, voorne mens mijn studies te voltooien, en hoop dan zonder veel opzien aan de slag te komen". „Anneke Beekman zal in do loop van de week naar roevrouw Van Moorst, te Hilversum gaan", aldus deelde de advokaat van de dames Van Moorst, mr. M. de Kort, ons mee. „Anneke Beekman is een jonge vrouw, die weet wat ze wil. Met haar verklaring hoopt ze een eind te ma ken aan de ongezonde belangstelling van de nieuwsgierigen die haar ach tervolgen". Mr. De Kort zei dat er wordt ge werkt aan contacten tussen Anneke Beekman en haar joodse familieleden. Het meisje zou zeer openstaan voor een ontmoeting. ren tot de derde algemene vergade ring van d« Wereldraad van Kerken gezegd, dat het vo°r de christelyke kerk volslagen onmogelyk is zich afzydig te houden van de sociale ver anderingen van de twintigste eeuw. Prof. De Vries zei, dat een van de eerste lessen, die de kerken in het westen moeten leren, is onderscheid te maken tussen de boodschap van het evangelie en de sociale, econo mische en politieke structuur van de moderne westelijke wereld. De houding waarbij men zich voor geeft heiliger te zijn dan de anderen heeft dikwijls de deuren gesloten voor een nieuwe uitleg van het evangelie. Een kerk die statisch is of zich uit sluitend in zichzelf keert, pleegt zelf moord in een wereld die in beweging is, aldus prof. De Vries. De oecumenische beweging in een tijdperk van beweging en verandering is, volgens prof. De Vries, een door God gegeven middel voor de ver nieuwing van het gehele kerkelijke leven. De kerken dienen zich er ech ter goed van bewust te zijn van hun beperkingen. In bepaalde gebieden vormen zij een minderheid en in an dere moeten zij leven in een zeer verwereldlijkte maatschappij. Bijna nergens kan de kerk de re gering voorschrijven wat deze wel of niet moet doen, aldus prof. De Vries. Ere-doctoraat Voor prof. dr. Bakhuizen van den Brink Pro/, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Naar wy vernemen heeft de Evan gelisch Theologische faculteit te Munster in Westfalen aan onze stad genoot, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, een ere-doctoraat in de theologie verleend. Van dit besluit werd mededeling gedaan tijdens een bijeenkomst van deze faculteit, in welke samenkomst prof. dr. Bakhuizen van den Brink een voordracht hield. GEVRAAGD: winkelpand in drukke winkelstraat. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 36604 Groothandel in kantoormachines etc. vraagt voor het typen van facturen. Vereist worden accuratesse en werklust. Vijfdaagse werkweek. Algemeen Kantoormachine Bedrijf N.V. .AMMERMAKKT 46 LEIDEN boven 16 jaar. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 - Leiden ELKE DONDERDAG in „DEN BURCHT", m.m.v. THE BLUE ROCKING STARS. verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoorn- rlngen en gevaarlijke scheer mesjes. Ben nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pUn weg ln 00 aeoonden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. Jodium en bet pijn stillende beniocalne. Ben flesjs NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.00 bespaart U veel ellende. op donderdag 30 november, vrijdag 1 en zaterdag 2 decemebr 1961. Zie verder de folders met nog meer gratis aanbiedingen. Deze reclame is gedurende de openingsdagen ook geldig in onze andere filialen, als MORS- STRAAT 13 - HAVEN 22 en KEMPENAERSTR. 37 te OEGSTGEEST. Bovendien ontvangt U geldzegels op alle boodschappen. Alle aanbiedingen en prijzen zyn vrybiyvend. By het BUREAU VAN DE RIJKSUNIVERSITEIT te Le kan worden geplaatst een voor de salaris-administratie. Mulo-opleiding en enige kantoorervaring strekken tc t aanbeveling. Leeftijd 1823 jaar. Salariëring volgens Rijksregeling. 5-daagse werkweek. Schrlfteiyke sollicitaties binnen 10 dagen te richten aan het hoofd van de afdeling Personeelszaken der Rijksuniversi tv t Rapenburg 73, Lelden. AUSTIN A 30 FORD Consul 1700 1958—1959 MERCEDES 220 S 1958 OPEL Ol.vmpia 1959 OPEL Kapltün 1960 RENAULT 4 1954—1956 1957—1961 SKODA 1200 VAUXHALL Victor Garantie - Inruil Financiering. ALWEER EEN AUTO MET.. „RIJNLAND" Papengracht LEIDEN 1 TELEFOON 017102 3 06. na

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9