Staking bij televisie foor twee etmalen Minister Luns is niet pessimistisch gestemd Eerlijk verslag in „Izwestia" van gesprek met president Kennedy Arbeidsvreugde ebt meer en meer weg!" Ondanks afwijzing Brazzavilleresolutie Demonstratie van verontwaardiging Teler ecor ding ervangt ..life* WEERBERICHT Ontslag? DAVID ALBERT CHARLES Ook positieve aspecten Russen lazen voor het eerst de Westerse opvattingen Meubeistoffeerderij kan nog werk aannemen (9ucf 9£e teuws pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 No. 30516 LEIDSCH recteur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Hilversumse correspondent) De sedert een week voorbeeldig gegroeide en homo- ene „Groep van 73", thans bestaande uit 95 regis- iurs, producers en redacteuren van de vijf televisie- ecties en de N.T.S.-journaaldienst, hebben gisteravond enkele uren meer gedaan dan in de tot nu toe gehou- en nachtvergaderingen van het radio- en televisie- ersoneel werd gepresteerd: zij hebben de stakingsbom it ontploffing gebracht. Van 06.30 uur af hedenmorgen verlenen zij geen iedewerking in welke vorm dan ook aan de televisie- •ogramma's die de eerstkomende 48 uur zijn gepro- rammeerd. Elisabeth Mooy (omroepsters) bij het gezelschap. (Voor een verslag van het Kamer debat, waarin de laatste hoop, die wellicht nog in Hilversum leefde, de bodem werd ingeslagen, zie men pag. 2). Deze groep omvat tenminste pet. van het creatieve televisie toneel. Of hun actie gehoor zal nden hij de andere medewerkers as vanmorgen nog niet hekend. el hehhen de 95 stappen onder men om het gevaar van een te rwachten kettingreactie in de em te smoren. Zij zullen alléén in actie komen s het algemeen belang dat aagt. Het is echter moeilijk te ggen in hoeverre de beeldbuizen indaag en morgen duister zullen ijven. Er staan verschillende \euitzendingen op het program- Die vervallen dus. Vermoede- ifc zal de ruimte worden opge- ild met teler ecor dings. De protestactie moet worden ge in, zo is uitdrukkelijk gesteld, als n demonstratie om uiting te geven n verontwaardiging en onrust. Het dus geen sociale staking gericht gen werknemersbonden of -instel leen. Een van de regisseurs formuleer- het aldus: „Wij zijn het gesol oe. Wij zijn verontrust en geschokt or de gebeurtenissen van de af lopen tüd. Op het moment dat de televisie Iwassen gaat worden, wordt ze in tt slob geschopt naar jarenlange epende affaire". Zonder de strijd om de procentuele larisverbeteringen te verontachtza- en, acht men het op dit moment el belangrijker dat de televi- emensen hun werk kunnen doen i goede sfeer, dat de benodigde mid- slen worden verschaft en dat men die gelegenheid wordt gesteld die inctionarissen aan te trekken en te onoreren die goede programma's unnen maken. Men kan zich niet aan de indruk ittrekken dat er te weinig begrip ordt getoond. Bij de televisie werkt en al driekwart jaar onder be- lalde spanningen, veroorzaakt door loononderhandelingen. Het perso- eel heeft er dagelijks mee te maken, iet plezier in het werk ebt meer i meer weg. Het geld is onderwerp in gesprek. Dit is aan de program- la's duidelijk te merken., Luchtpiraten ter leschikking Justitie De vijf Venezolaanse studenten, ie maandag 'n Venezolaanse DC-6B wongen op Curacao te landen, ziin er beschikking van de Justitie ge teld De procureur-generaal van de tederlandse Antillen heeft de zaak hans in onderzoek. In officiële krin- en is men van mening, dat de Ve- lezolanen hoogstwaarschijnlijk t.z.t oor het Hof van Justitie in Wil- imstad terecht zullen moeten staan De overige passagiers van het Uegtuig zijn inmiddels door de viei eden tellende bemanning met het Uegtuig naar Venezuela terugge- eerd. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Aanvankelijk enkele ipklaringen, later veel bewolking en ilaatselijk enige regen. Matige tot rachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 NOVEMBER Zon op: 8.23 uur; onder: 16.33 uur, Maan op: -.- uur; onder: 13.43 u.; Hoogwater te Katwijk te 8.34 en 21.05 uur, laagwater te 3.57 en 16.23 uur. Deze sfeertekening werd geschetst door Ab van Roon (NCRV), voorzit ter van het werkcomité (contradic tio in terminis), dat vandaag en morgen leiding zal geven aan een studiebijeenkomst, die de 95 beleg gen in de „Karseboom" te Hilver sum. Zij zullen zich bezinnen en beraden op de stappen, die moeten worden genomen om uit de huidige impasse de situatie waarin naar het oordeel van de groep zelfs de minimale voorwaarde, die aan een verantwoorde produktie van televisie programma's moet worden gesteld niet meer aanwezig zijn te gera ken. De 95 stellen tot de actie gedre ven te zijn vanuit hun eigen verant woordelijkheid voor de taak, die hen in dit meest doordringende medium der massa-communicatie is gesteld. Nu wijst vooral de houding der rege ring erop, dat de verantwoordelijke bewindslieden blijkbaar niet voldoen de doordrongen zijn van de betekenis van een televisieprogramma, dat van beslissende invloed kan zijn voor de opinievorming en het cultureel ni veau van enkele miljoenen Nederlan ders. De demonstrerende groep, waarmee slechts twee televisiemedewerkers weigerden te sympathiseren, vertoont een grote solidariteit, een eenheid, waarmee men in het huidige sta dium bijzonder gelukkig is. Consequenties De eventuele consequenties aan vaardt men volkomen. Gevraagd naar de mogelijkheden van daadwer kelijke adhesiebetuigingen in die vorm van eein soortgelijke actie, deelde men mede, dat men zich zou kunnen voor stellen, dat bij de radio eenzelfde ini tiatief tot ontwikkeling zou kunnen kernen. Niet zonder (wrange) humor werd vannacht van achter de geïmprovi seerde groene tafel, compleet met voorzittershamer, gewezen op het merkwaardige feit, dat een medium als de televisie een beroep op de schrijvende journalistiek moest doen om in de publiciteit te komen. Milo Anstadt, die alle beschikbare zakken in zijn kostuum had volge propt met zakdoeken, waarmee hij een forse griep trachtte te bestrij den, verklaarde tegenover ons, dat hij zich bijzonder „happy" zal voelen als hij zich deze twee vrije dagen staande zou kunnen houden. Achter en rond de tafel zaten de vooraanstaande vertegenwoordigers van de verschillende zuilen broeder lük bijeen: Coen van Hoewijk, Arie Kleywegt, Gerard Trébert, Gijs Stappershoef, Piet te Nuyl, Jack Dixon, Walter van der Kamp en vele anderen. Rond het middernachtelijk uur schaarden zich ook Vertik Dixnn en De hoofdredacteur van het Nederlandse televisiejournaal, Carel Enkelaar wist vanmorgen nog niet of het journaal van avond, zij het dan in beperkte vorm toch op het scherm zou verschijnen. De raad van beheer van de N.T.S. heeft, naar wij vernemen, de chefs van de NTS-afdelingen opgedragen het personeel mede te delen, dat deelnemers aan een wilde sta king op staande voet zullen worden ontslagen. Slot pag2 Premier Menzies: Geen tweede Kongo De Australische premier Menzies heeft in een verkiezingsrede gezegd, dat Australië in Nieuw-Guinea „geen tweede Kongo" wenst. „Wij zijn van mening, dat de beherende mogend heden de plicht hebben de inheemse bevolking van dit eiland tot zelfbe stuur op te voeden", aldus de Austra lische premier. Hij zei voorts, dat het standpunt van de Australische regering over West Nieuw-Guinea geheel overeen komt met dat over het Australische deel van het eiland. „Als de bevolking van het eiland in staat zou zijn over haar toekomst te beslissen dan moe ten wij haar dit laten doen", zo voeg de hij eraan toe. Voor de Nederlandse regering is het feit, dat de resolutie van Brazzaville-landen geen tweederde meerderheid heeft behaald, „bepaald teleurstellend", zo heeft minister Luns gisteren op een persconferentie in New York gezegd. De minister voegde er echter aan toe, dat wat de kwestie Nieuw-Guinea in het algemeen betreft uit het debat in de V.N. is gebleken dat ook een aantal positieve aspecten aanwezig zijn. De minister somde deze als volgt op: Ten eerste het feit dat de resolutie voor algemene dekolonisatie, die de Nederlandse dekolonisatie onderschrijft, wel een meerder heid behaalde, en ten tweede de openlijke steun die Amerika aan het Nederlandse plan voor de eerste maal in 12 jaar heeft gegeven zowel in de redevoeringen als bij de stemming. Ten derde dat als „bevredigend" gezien mag worden dat een grote groep Afrikaanse landen de essentie van de Nederlandse plannen onderschrijft. ken dat er voor de binnenlandse po litiek geen reden voor pessimisme aanwezig is. De minister vertrekt vanavond om 7 uur uit New York en wordt morgen om 13.30 uur op Schiphol verwacht. De minister wees cr tevens op dat het standpunt van Indonesië, zoals dat in de resolutie van India is weergegeven, nu vergeleken bij 1957 veel minder steun heeft ondervonden, aangezien de resolutie nu een stem minder behaalde, terwijl het aantal stemmende landen dertig meer be- Iraagt dan in 1957. Geweld afgekeurd De minister meende hieruit te moe ten opmaken dat de gedachte aan internationalisatie in de V.N. veld wint. De minister merkte op dat ook een bedreiging met geweld in het algemeen door de V.N. is afgekeurd. Tenslotte verklaarde minister Luns dat de goodwill tegenover Nederland is onderstreept, ook door landen die om redenen van Aziatische of Afro- Aziatische solidariteit tegen de Zraz- zaville-resolutie hebben gestemd. Wat de toekomst betreft is terugko men op de Nederlandse plannen in- t Knipselprijsvraag Wij herinneren eraan, dat in- J zendingen op onze Advertentie- f f knipselprijsvraag uiterlijk a.s. f vrijdagmiddag om 2 uur in ons f bezit moeten zijn. zake Nieuw-Guinea m de volgende Algemene Vergadering geenszins uit gesloten, aldus minister Luns, „aan gezien de analyse van de uitslagen der stemming redenen voor enige optimisme geeft ten aanzien van het slagen van het essentiële van de Nederlandse plannen volgend jaar. De minister noemde het opvallend dat zeventien landen van de Azia tische groep voor de Brazzavillereso lutie hadden gestemd, evenals drie van de Afro-Aziatische groep. Wat Nieuw-Guinea zelf betreft verklaarde de minister dat het emancipatiepro ces aldaar zal doorgaan. Onderhoud met Oe Thant De minister heeft vandaag een on derhoud met Oe Thant, de waarne mend secretaris-general der VN, over de mate waarin de aangeno men dekolonisatie-resolutie van toe passing kan zijn op Nieuw-Guinea. „Uit deze bespreking en uit het mo gelijke verdere overleg met de secre taris-generaal zouden suggesties naar voren kunnen komen", aldus minis ter Luns. die eraan herinnerde, dat de Nieuw-Guinearaad 5 april advies moet uitbrengen. Hy legde voorts de nadruk op de „perfecte" samenwer king met Australië, die op alle ni veaus tot uiting is gekomen. Desgevraagd verklaarde minister Luns dat uit een nauwkeurige be studering van het gebeurde kan bly- De regeringstafel in de T weede Kamer tijdens de debatten over de radio- en TV-salarissen. Van links naar rechts staatssecretaris mr. Y. Scholten, minister dr. G. W. J. Veldkamp en staats secretaris B. Roolvink. Dit blad bestaat uit 20 pagina's VN-resolutie over ontwapening De Algemene Vergadering der VN heeft gisteren zonder debat met al gemene stemmen een ontwerpreso lutie van India aanvaard, waarin er bij de VS en de Sow jet-Unie od wordt, aangedrongen, tot overeen stemming te komen over de samen stelling van een orgaan voor ont- wapentngsoverleg. De twee landen wordt, verzocht, vóór het einae van de huidige zitting op 20 december verslag uit te brengen over het J resultaat van hun overleg. Stevenson en Zorin, de Amerikaanse en Russische afgevaardigden bij de Verenigde Naties hebben gisteren I overleg gepleegd over de instelling van een orgaan voor de hervatting I van de ontwapeningsonderhanidelln- I gen. Deze geda chten wisseling zal worden voortgezet. 1 Het zoontje van Prinses Margaret en Lord Snowdon (voorheen Tony ArmstrongJones) heeft de namen David Albert Charles ge kregen. Dat de eerste voornaam David is, heeft drie redenen: deze naam is nauw verbonden met Wales, een streek waaruit de familie van de vader stamt voorts was David de voornaam van een oom van de prinses van moederszijde, wijlen Sir David BowesLyon tenslotte is David ook de voornaam van de Hertog van Windsor, op wie Prinses Margaret bijzonder gesteld is. De hertog bevindt zich op het ogenblik in Londen. De naam Albert is gekozen, omdat deze de eerste voornaam was van wijlen Koning George VI, de vader van Prinses Margaret. Charles is de tweede voornaam van de vader van de kleine David, wiens officiële titel burggraaf Linley is. Deze foto van Prinses Margaret en haar zoontje werd gemaakt door Lord Snowdon, die vroeger als fotograaf grote vermaardheid verwierf. Het Sowjetrussische blad Izwestia heeft gisteren een interview gepubliceerd, dat de hoofdredacteur van dit blad Adzjoebei (schoonzoon van Chroesjtsjow) zaterdag j.l. met president Kennedy van de Verenigde Staten heeft gehad. Volgens het artikel had de president verklaard, dat de Westerse mogendheden in West-Berlijn zouden blijven zolang als de Westberlijners dit zelf wensen. De president had voorts gezegd, dat de Verenigde Staten een overeenkomst over het verbod van kernproeven als een eerste stap naar een algemene ontwapening zien. Hij zei, dat de overeenkomsten van Jalta en Potsdam vrije verkiezingen voor de bevolking van Oost-Europa omvatten. „Doch naar onze mening hebben zij die tot op heden niet", aldus president Kennedy in de Izwestia. ^Belangrijke stap voorwaarts" Volgens de president zou een Rus- sisch-Oostduits vredesverdrag, waar- by de toegangswegen tot West-Berlijn in handen zouden geraken van de Oostduitsers, die ze op elk moment zouden kunnen afsluiten als zy dit wensen, geen vrede brengen, doch het gevaar vergroten. De president had de hoop uitge sproken, dat onderhandelingen zou den plaatsvinden met de Sowjet-Unie „tijdens welke garanties zullen wor den gegeven die ons in staat stellen onze rechten in West-Berlyn, die wy volgens het viermogendheden-verdrag bezitten, te blijven uitoefenen". President Kennedy noemde de pu- blikatie van het interview „een be langrijke stap voorwaarts" in de Ame rikaans-Russische verstandhouding", waarvan hij hoopt, dat die zal leiden tot verdere vergroting van de vrije verbindingen tussen de twee landen. Robert Elphick, correspondent in Moskou van het Engelse persbureau Reuter, gaf zijn indrukken als volgt weer: „De Sowjetrussische burgers waren gisteravond, voor de eerste maal in hun leven, in staat voor het luttele bedrag van twaalf cent, ken nis te nemen van het Westerse stand punt ten aanzien van wereldgebeur tenissen. Aan de kiosken in Moskou hadden zich rijen belangstellende ge vormd voor het kopen van een ex emplaar van de „Izwestia", een blad dat een oplage van vier tot vijf mil joen heeft! Waarnemers in Moskou verklaar den, dat de lezers vooral onder de indruk schenen te zijn van Kennedy's verdediging van West-Duitsland als NAVO-lid en zyn verklaringen over de moeilijkheden, die de Sowjetrus sische wens om de gehele wereld communistisch te maken, hebben ver oorzaakt. Voorts was de verklaring van de Amerikaanse president, dat de jongste reeks van kernproeven reeds was voorbereid tydens het overleg in Genève, voor de Russische lezers wei nig minder dan sensationeel. 9 Slot pag. 2 Vier arrestaties in Egypte Volgens het blad Al Ahram zijn in verband met het beweerde Franse komplot tegen Nasser ook vier Egyp- tenaren aangehouden, namelijk Adli Andraos, oud-ambassadeur te Parijs, Mohamed Sohad, chef van het kabi net van de minister van Cultuur en nationale voorlichting, Abdel Salam Hegazi, lid van de staatsraad en chef van het departement voor naasting, en Abdel Sabet, oud-ambassadeur te Moskou, thans hoofdredacteur van een in de Engelse taal verschijnend Egyptisch tijdschrift. Een officiële Franse woordvoerder verklaarde gisteravond op een pers- oonferenitie, dat de beweerde beken tenissen van leden van een Franse diplomatieke missie in Cairo „of ver zonnen of afgedwongen" waren. Hij noemde de aangelegenheid zeer ern stig. Hij zei, dat hierbij elke regel met betrekking tot de status van di plomatieke missies was geschonden. Als onze diplomaten iets kan worden verweten zouden zij persona non grata verklaard en naar Frankrijk teruggestuurd moeten worden, aldus de woordvoerder. Onderwijsopdracht Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is aan dr. J. A. M. Cox, lec tor aan de Leidse Universiteit, op dracht verleend om gedurende het tijdvak van 1 september 1961 tot en met 31 augustus 1962 in de afde ling der algemene wetenschappen (onderafdeling der technische na tuurkunde) onderwijs te geven in de kwantenmechanica. Kwaliteit wordt gegarandeerd. Eigen vervoer. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 36573. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Nov. 1861: Een te Reichenberg wonende jongeman, wegens moord ter dood veroordeeld, werd door den president na het uitspreken van het von nis gevraagd, of hij nog iets in te brengen had. ,Ja", mijnheer de president", ant woordde hij, „ik krijg niet ge noeg te eten; ik verlang voortaan meer". Woensdagnacht werd te Arnhem op de hoeken van de straten het volgende billet aangeplakt: Aardappelen. Aardappelen zijn thans te duur voor den burgerman roggebrood is een best voed sel. Eet de rijst en gort niet met melk. dat is te flauw; stoof de rijst met vleesch of rundervet, het is een smake lijk eten!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1