GEEN V.N.-BESLISSING OVER NIEUW-GUI NE A Ontslag verleend aan F. H. van der Putten fleXA Studenten dwingen Venezolaans vliegtuig tot landen op Curacao Resoluties konden tweederde meerderheid niet verwerven Als hoofdambtenaar niet te handhaven Russisch voorstel onaanvaardbaar COTY NOG EVEN VER ALS AAN HET BEGIN... Teleurstelling Onderhandelingen Hoe men stemde Voldeed niet aan opdracht WEERBERICHT SPANNING IN TOESTEL EN OP VLIEGVELD Gearresteerd na aankomst Kernstop-overleg in Geneve schilder zelf met (9uc/ ^ïlïe teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 28 NOVEMBER 1961 No. 30515 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 iLf V L.GIL/1L11 Cn UlVlOIALr per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Aan het slot van het debat in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties over de kwestie Nieuw- Guinea is men eigenlijk nog even ver als aan het begin Er werd geen beslissing genomen. Geen van de drie ingediende resoluties heeft de ver eiste meerderheid van tweederden kunnen behalen. Nadat het compromisvoorstel van de z.g. „Brazzaville-groep" niet verder was gekomen dan 53 stemmen voor, 41 tegen en 9 onthoudingen, trok mr. Schiirmann de Nederlandse resolutie in. De afgevaardigde van India handhaafde zijn resolutie nog, maar het verkreeg nauwelijks een meerderheid: 41 stemmen voor, 40 tegen en 21 onthoudingen. Indonesië en Nederland. Als die op 1 maart nog geen succes zouden heb ben, zou de Algemene Vergadering een commissie hebben moeten be noemen voor een onderzoek naar de mogelijkheid van internationalisering tot het moment van zelfbeschik king. „Indien ik Nederlander was", had de Indonesische minister Soebandrio gisteravond voor de stemming ge zegd: „Zou ik de onderhandelingen op niets laten uitlopen om op die manier mijn zin te krijgen. Want wat na het mislukken van de be sprekingen moet gebeuren is in feite niets anders dan de Nederlandse re solutie wenst". Nederland heeft dat ook begrepen. Nadat de Brazzavilleresolutie niet de vereiste tweederde meerderheid had gehaald, drong de Amerikaan Bingham er niet vergeefs bü de Ne derlandse delegatie op aan om het plan-Luns niet in stemming te laten brengen. Mr. C. W. A. Schüirmann nam daarop de resolutie voorlopig terug. Mr. Schürmann mag dan gecon stateerd hebben, dat althans een 6impele meerderheid was bereikt voor de principes, die Nederland belang rijk acht en Nederland dit zag als een aanmoediging om op de ingesla gen weg voort te gaan, ongetwij feld is de uitslag van het debat een bittere teleurstelling voor minister Luns en de zijnen. Zjj hadden op zijn minst gehoopt op het zenden van een V.N.-commis- rie naar Nieuw-Guinea. Verder had men graag erkenning van het prin cipe van zelfbeschikking en een stootje in de richting van internatio nalisering van het betwiste gebied bereikt. Gisteravond was men aanvanke lijk nog vrij optimistisch, maar bij de stemming waren er enkele directe tegenvallers: zoals de onthoudingen van Turkije en Oostenrijk en de te genstem van Afghanistan. Waar schijnlijk hebben de Brazzavillesta- ten niet voldoende ervaring gehad om de scherpe puntjes van hun reso luties af te vijlen, waardoor ook deze landen meegesleept hadden kunnen worden. Zoals bekend werd in de Brazza- ville-resolutie aangedrongen op on middellijke onderhandelingen tussen ZEEREDDER MAARTEN MOOY OVERLEDEN Op 97-jarige leeftijd is, ten huize van zijn zoon, overleden de heer Maarten Mooy, oud schipper van de reddingsvlet van de Noord en Zuid hollandse Maatschappij tot het red den van drenkelingen, en oudste nog in leven zijnde zeeredder. Maarten Mooy heeft reeds op 18-jarige leeftijd mensen van in nood verkerende schepen gered. In totaal heeft hij 87 mensen gered of geholpen bij hun redding. De teraardebestelling zal heden plaats hebben om 14.00 uur op de begraafplaats te Callantsoog. Destalinisatie in Rusland gaat door In Sow jet-Rusland wordt de desta linisatie voortgezet. Het district „Sta lin" in Moskou neet nu „Perwo- maiske" („Eerste mei"). De borst beelden van Stalin rijn weggehaald en het metrostation „Stalinskaja" heeft een andere naam gekregen. Zoals bekend is Stalingrad herdoopt in Wolgograd. Stalino en Stalinabad zullen voortaan 'esp Donetsk Detsjambe heten. Nederland had zijn steun gegeven aan de resolutie van de Brazzaville- groep, evenals o.a. Amerika, Enge land, Australië, Frankrijk, België, Luxemburg, Denemarken, Finland, IJsland, Zweden, Noorwegen, Ier land, Griekenland, Italië en Spanje. Tot de tegenstemmers behoorden de Sowjet-Unie en de andere Oosteuro- pese landen, Indonesië uiteraard en India. India zelf gaf geen gehoor aan het Amerikaanse verzoek om zijn resolu tie in te trekken en bracht het in stemming. Zij kreeg onder meer de steun van Oosteuropese landen. Ne derland stemde tegen, evenals o.a. België, Denemarken, Frankrijk, Grie kenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden, Engeland en Ame rika. MUUR dupeert de Westberlijnse winkelstand Ruim duizend Westberlijnse win keliers en kleine zakenlieden staan voor een bankroet als gevolg van de grensversperringen en het daarmee gepaard gaande verlies van Oost- berlijnse klanten. De regering van West-Berlijn wil de getroffenen zo spoedig mogelijk formulieren ver strekken opdat zij hulp kunnen vra gen aan de Westduitse regering, die steun heeft toegezegd. Men schat dat hiermee een bedrag gemoeid is van rond 15 miljoen westmark. Knipselprijsvraag Wij herinneren eraan, dat in- i zendingen op onze Advertentie- f knipselprijsvraag uiterlijk a.s. f vrijdagmiddag om 2 uur in ons f bezit moeten zijn. f (Van onze Haagse correspondent) De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten met ingang van gisteren ontslagen. Naar het oordeel van de minister heeft de heer Van der Putten niet voldaan aan de opdracht schriftelijk opgave te doen van de namen van officieren, thans nog in dienst van de Kon. Landmacht, die zich in het voormalig Ned. Indië aan col laboratie zouden hebben schuldig gemaakt en ook na de capitula tie van Japan onregelmatigheden zouden hebben gepleegd. van de heer Van der Putten had ontvangen, maar de inhoud had hem tot de slotsom gebracht dat aan zijn opdracht niet naar be- In een gistermiddag gehouden persconferentie verklaarde mi nister Visser, dat hij vrijdag j.l. wèl een nota van 26 pagina's De minister van Defensie ir. S. H. Visser (midden) tijdens de gisteren in Den Haag ge houden persconferentiewaarin hij mededeeldedat hij de heer Van der Putten ontslag heeft verleend, omdat deze onvoldoen de aan de opdracht had voldaan: opening van zaken te doen in de vermeende misstanden in Indo nesië tijdens de bezetting en na de bevrijding. Links de secre taris-generaal van Defensie, de heer J. van Houten, rechts prof. dr. J. J. de Jong. PRIJS VAN F. 25.000 In de 553e Staatsloterij vierde klasse tiende lijst is een prijs van f. 25.000 gevallen op no. 3104. MEER WIND tot De Bilt verwacht van heden, morgenavond: Aanvankelijk op vele plaatsen mist en temperaturen om het vriespunt. Later plaatselijk enige regen en tot matig of krachtig toenemende zuid westelijke wind. Dezelfde middagtem- peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). 29 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 23.34 uur; onder: 13.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.41 en 20.06 uui, laagwater te 3 13 en 15.35 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's horen was voldaan. Hij achtte de hoofdambtenaar toen niet langer in het ambtelijke appa raat te handhaven en ontsloeg hem op grond van artikel 98 van het Algemeen Ambtenaren reglement wegens .ongeschikt heid voor het door U beklede ambt, anders dan wegens ziels- of lichaamsgebreken". Krach- tens ditzelfde artikel moet het ontslag „eervol" zijn. De heer Van der Putten zal bij het Ambtenarengerecht beroep aan tekenen tegen zijn ontslag. Ongeschikt voor enige functie Het ontslag is de heer Van der Putten meegedeeld in een brief, die hem volgens de minister gistermid dag „om vjjf voor vijf" is ter hand gesteld. Om half zes werden kopieën ervan aan de ter persconferentie ten departemente aanwezige journalis ten verstrekt. In deze brief releveert de minister nogmaals de op 7 novem ber gegeven opdracht. Hij vervolgt dan: „Hoewel U in uw brief van 9 november jd. toezegde aan deze op dracht gevolg te zullen geven, hebt u hieraan bij uw schrijven van 24 november j.l. niet voldaan. Vage beschuldigingen U hebt immers in geen enkel op zicht aangegeven, dat, noch hoe, deze officieren zouden hebben gecollabo reerd en aan welke onregelmatigheid ieder van hen zich zou hebben schul dig gemaakt. Bovendien worden in uw schrijven beweringen gedaan om trent feiten en omstandigheden, wel ke hetzij door daartoe ingestelde commissies zijn onderzocht en, voor zover deze bewijsbaar bleken te zijn, aanleiding hebben gegeven tot het treffen van geëigende maatregelen, hetzfj onbewezen of vage beschuldi gingen inhouden ten opzichte van daarbij betrokken militair- en bur gerpersoneel. Zonder met de uitslagen van de ingestelde onderzoeken rekening te houden, worden daarbij door u alle reeds eerder door u te berde ge brachte verdenkingen herhaald en staande gehouden en suggereert u de aansprakelijkheid van de totale lei ding van de desbetreffende legeron derdelen voor de door u beweerde plichtsverzuimen. Op grond van het vorenstaande acht ik u ongeschikt tot verdere ver vulling van enige functie bü het De partement van Defensie. In een slotalinea 7egt de minister dat de vraag of de ontslagene voor de toekenning van wachtgeld in aan merking kan worden gebracht, zal worden bezien. Vervolg op pag. 2 Vijf met machinegeweren ge wapende studenten hebben gis teren de bemanning van een Venezolaans vliegtuig in de lucht overmeesterd. Zij dwongen eerst de piloot over de Venezolaanse hoofdstad Caracas te vliegen, waar vlugschriften tegen de regering-Betancour werden uit geworpenen daarna om koers te zetten naar en te landen op de dr. Albeit Plesman luchthaven van Willemstad op Curagao. Daar stond de politie reeds te wachten. Zonder slag of stoot werden de vijf jonge mannen De DC-6B van de luchtvaartmaat schappij „Avensa" was nog maar net van het vliegveld van Caracas opge stegen voor een vlucht naar Mara- caibo toen vijf jongemannen in leeftijd variërend van 21 tot 26 jaar de passagiers met machinegewe ren bedreigden en de bemanning overmeesterden. Zij drongen de cockpit binnen en dwongen de piloot te doen, wat zü zeiden. „Eerst terug over Caracas", beten zij hem toe. Daar werden pamfletten tegen de huidige regering uitgewor pen. „En nu naar Cuba", was hun twee de bevel. De gezagvoerder vertelde hun, dat dit niet mogelük was. Daar voor had hij niet genoeg benzine. „Dan maar naar Curasao", zei den de studenten. Hermetisch Terwijl het toestel zijn neus in de richting van Willemstad draaide, zag de marconist kans via de radio de verkeerstoren van de dr. Albert Plesman luchthaven op de hoogte te stellen van wat er aan boord gebeurd was. Nog geen half uur later was het vliegveld hermetisch afgesloten. Er kond geen muis door. Politie mannen; mariniers en leden van de onlangs opgerichte „Bijstandseen heid" stonden schouder aan schou der. Er heerste nerveuze spanning. Men herinnerde zich maar al te goed de gedwongen landing van 6 juni j.l. veroorzaakt door zeven po litieke gevangenen. Het betrof toen ook een Venezolaans toestel. Na de landing deed zich een schietpartij voor. Zou het weer zover komen? De spanning steeg ten top, toen de zilveren vogel neerstreek op het zonovergoten viiegveld.Nauweiijks was het tot stilstand gekomen of het was omringd door een dicht kordon van tot de tanden bewapende mannen. Zelfs een stuk luchtdoelgeschut stond met de loop op het Venezolaans toe stel gericht. Doodnerveus De deur ging open een een doodnerveuze stewardess ver scheen. Politiemannen stormden haar opzij duwend naar binnen, waar de vijf studenten zich onmiddellijk over gaven. De vijf studenten J. R. Bosque, Efrain Leon, Ruben Palma Delgado, Antonio Reinos en Jernan Bracamonte, een groep jonge extre misten, die zich tegen de regering Betancour hebben gekeerd werden opgesloten in het gebouw van de Ma rineluchtvaartdienst op het vliegveld. De politie nam meteen het onder zoek ter hand. Men zal nagaan in hoeverre de jongemannen, indien zij daarom zouden vragen, op politiek asiel aanspraak zouden kunnen ma ken. Van bevoegde zijde werd medege deeld, dat onlangs de desbetreffende Antilliaanse landsverordening is ge wijzigd en dat er thans in is ver meld, dat een leder, die van het grondgebied van de Ned. Antillen i gebruik maakt voor acties tegen de regering van een andere mogend heid, strafbaar is. Nagegaan zal wor- I den of deze landsverordening op de vijf studenten van toepassing is. De politie zal vermoedelijk ook de an tecedenten van de overige 38 passa giers en de vier bem; tiningsleden I nagaan. Koningin Fabiola van België woonde in Brussel het tachtig jarig bestaan van een crèche bij. De Koningin bij de voor deze gelegenheid gekostumeerde kin dertjes. 99 99 De Sowjet-Unie beeft gisteren aan de vooravond van de hervatting van de Brits-Ameri- kaans-Russische kernstop-con- ferentie een voorstel inge diend dat de tegenstellingen tussen Oost en West heeft ver groot nog voordat het overleg in Genève was begonnen. Het Russische voorstel, dat vandaag door Tsarapkin in Genève zou wor den ingediend, beoogt onmiddellyke stopzetting van kernproeven in de at mosfeer, onder water, in de ruimte en onder de grond, terwijl pas daarna de controleregels zouden worden vast gesteld. Verder wordt Frankrijk als deelnemer aan de besprekingen in Genève genoemd. Van gezaghebbende Britse zijde is gisteren al verklaard, dat het nieuwe Russische voorstel voor Engeland on aanvaardbaar is, omdat het lijnrecht staat tegenover de Brits-Amerikaanse voorstellen voor de hervatting van de onderhandelingen. Uit Westelijke bron in Genève wordt het Russische voorstel opgevat als een terugtocht van het systeem van internationale toezicht en con trole. Men is van mening dat Rus land waarschijnlijk tracht een mora torium op alle kernproeven zonder inspectie en controle te verkrijgen. Westelijke waarnemers leggen er de nadruk op, dat het Westen zulk een door Rusland voorgesteld moratorium niet zal aanvaarden, omdat het zich niet voor de tweede maal wil laten „beetnemen". (De Sowjet-Unie ver brak dit jaar eenzijdig het vrüwillig ingestelde moratorium voor een reeks van circa vijftig kernproeven). Het zal echter onderhandelingen over een overeenkomst tot het staken van alle proeven onder doelmatige controle en inspectie voortzetten. Het Russische ontwerp-verdrag om vat de volgende vier punten: 9 Een plechtige verklaring van de landen, die aan de onderhandelin gen deelnemen, geen kernproeven te doen in de atmosfeer, in de ruimte of onder water. Deze landen zullen ter controle ge bruik maken van hun nationale ontdekkingsmethoden. Zij zullen, hangende de overeen stemming over het controlesy steem vooi dergelijke proeven, geen ondergrondse kernexplosies doen. Een dergelijk systeem zou een integrerend onderdeel moeten zijn van een internationaal contro lesysteem op algemene en totale ontwapening. Het verdrag zou in werking moe ten treden onmiddellijk na onder tekening door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk. De Franse regering heeft niet ge reageerd op het Russische voorstel. Frankrijk is niet uitgenodigd voor de conferentie in Genève en acht zich niet gebonden aan de besluiten die daar genomen worden. Advertentie Verfrissend fflf3$Zlcadeau voor elke vrouw. FOUR SEASONS EAU DE COLOGNE VAN PARIS Zuiver ea verfrissend als de natuur In elk jaargetij. Ongeparfumccrd. In sierlijke flacons. 2.95 - 4.95 - 6.95 In iedere goede zaak verkrijgbaar. DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EENPR0DUKTVAN0ES ".ENS-GR0EP Uit het Leidsch Dagblad van 29 Nov. 1861: voorbeeld van een snelle reis verdient verfnel- ding, dat het clipper fregat schip Noach, WoenscLag na middag te Brouwershaven binnengekomen, der 4 Sept. 11. van Batavia ivas vertrok- i ken en alzo de reis in 84 dagen heeft volbragt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1