Diocesane Muziekbond in de Stadsgehoorzaal v. d. WATER UITVOERING BRUNHILDE OP ZEER GOED NIVEAU Negentien doelen door terreur in Algerije Zege voor Limburg Voor het eerst zonder „Ma Dieben Prachtige turndemonstratie van Fransje van Deur sen LSG miste zege op Utrecht Fameuse prestaties Niveau lag afwijkend hoog OAS en FLN in actie Schenking aan Lakenhal „Kom Binnen" Kerkelijk Leven Band herstellen! OPPASSEN VOOR „OVERHAAST" VOETGANGERS: F. W. Plessen FA. MATTH. BRINKS DU PON Uurwerkkiiniek Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 november 1961 Tweede blad no. 30514 59 Het was met gemengde gevoelens, dat mevrouw W. Mansveld— Dieben zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal als presidente het openingswoord voerde bij de door de damesgymnastiekvereniging „Brunhilde" gehouden uitvoering. En dat was ook volkomen be grijpelijk. Voor het eerst sinds vijftig jaar(!) namelijk was het niet haar moeder, de oude, „vertrouwde" presidente mevrouw Jl. DiebenKonings één van de grote, glorieuze figuren van iet Leidse turnen die de aanwezigen welkom heette. Het was logisch dat bij deze „aflossing van de wacht" even werd stilge staan. Met de warme bloemenhulde die men de oud-presidente bracht, dankte men haar nog eens voor het „Ma Dieben-tijdperk" dat voor de vereniging van zo'n onschatbare waarde is geweest. brug, ringen en evenwichtsbalk. Maar ook buiten het werk van de keurploeg viel er veel te genieten. De „algemene vrije oefening en knotsoefening" en de „oefening met één knots" waren zeer knap van op zet en uitvoering. Daar deden de paar technische onvolkomenheidjes niets aan af. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond was o.i. de hoepeloefening voor dames waarmee de uitvoering werd besloten. Hier was sprake van een oefening van prachtige compositie en rnet een hoge moeilijkheidsfactor. Zwierig, gracieus, volkomen geconcentreerd en bijna volmaakt synchroom werd dit nummer dcor de dames uitgevoerd. Slechts één foutje viel te noteren en dat zullen we maar op rekening van de uitvoeringszenuwen schrijven. Daartussen door waren nog diver se nummers, die het vermelden waard zijn. De senioren toonden duidelijk dat zij nog altijd uitstekend mee kunnen. Hun vrije oefening was van zeer behoorlijke kwaliteit! Ook het dansje, de partneroefening voor meis jes en de charmante „kleuterles" werden door de aanwezigen zeer ge apprecieerd. Nog voor de uitvoering, die o.a. door de beschermheer van de ver eniging, jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote en de voorzittter van de „Turnkring Leiden", de heer A. Metz werd bijgewoond, een aanvang nam, werden er nog meer „Brunhil- ders" gehuldigd. 35 opvoeringen Een speciaal woord van lof richtte de presidente tot mej. T. Steffelaar, die voor de vijfendertigste keer een uitvoering van Brunhilde leidde. Tij dens die uitvoering heeft men weer eens kunnen zien over welke een enorme geestdrift, energie en vitali teit deze vrouw beschikt. Zij kreeg een grote fruitmand aangeboden. Ook de dames J. Cats en E. Metz deelden in de „fruithulde". Dank bracht de pre- Een knotsoefening tijdens de uitvoering van Brunhilde. (Foto L.D./Holvast) sidente ook aan de heer H. den Her tog, de leider van de keurploeg voor het vele door hem verrichte werk. Ter afsluiting van de opening kon de presidente nog de verheugende me dedeling doen dat Brunhilde in het 5 Mei-kwartier totnutoe verstoken van elke „lichamelijke oefening binnenkort met lessen beginnen zal. Het peil dat deze Brunhilde-opvoe- ring bereikte kwam zeer zeker boven de middelmaat uit en of een aantal onderdelen mocht men haar zelfs het predikaat „zeer goed" geven. In de keurploeg zitten naast 'n paar zwak ke plekken enkele veelbelovende krachten en het algemeen gemiddelde is dan ook ruim voldoende. Leidse successen in de Dierentuin Op de tentoonstelling van die VPH in de Dierentuin in Den Haag heb ben twee leden van de L.P.V. „De oude Leidsche" fraaie successen be haald. Bij de Hollandse hoenders won J. A. Otten met zwarte hanen le z.g. en 2 g.g. Bij de dubbel ge zoomde Barnevelder hanen le g.g. en 2e g.g., bij de hennen le z.g. en 2 g.g. Tevens won deze fokker de prijs voor de fraaiste collectie grote hoen ders en de prijzen voor de fraaiste haan en hen van de Ned. Hoender- Club. E. Quist bereikte een fraai re sultaat met zijn Buff Orpingtons: le z.z,g. met haan jong en le z.z.g. en 2 g.g. met hen jong, tevens de prijs voor de beste grote hoender. In Sussex krielen wont Quist met haan ]ong, eveneens met le z.z.g., tevens de prijs voor de beste in dit ras. DS. K. DE GIER BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. K. de Gier. predikant van de Geref. Gemeente te Den Haag, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Gemeente alhier (vacature ds. Molenaar) KYNOLOGENVER „RIJNLAND". Op uitnodiging van bovengenoem de vereniging sprak voor een groot aantal belangstellenden dr. A. C. V. van Bemmel, directeur van de Dier gaarde „Blijdorp" te Rotterdam, over het onderwerp „Van wild-dier tot huisdier", waarbij hij niet alleen aandacht schonk aan de kleine huis dieren, zoals honden en katten, maar ook aan het rundvee. Merkwaardig was zijn conclusie, dat de beschaving zich het beste heeft gehandhaafd bij die volkeren, waar het huisdier in hoog aanzien stond. Bij ontstentenis van da voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenibergh werd de bijeenkomst geleid door de vice- vooraitter, de heer F. A. J. Alofs. Topfiguur Brunhilde beschikt bovendien in Fransje van Deursen over een topfi guur van bijzonder formaat. Van dit meisje mag men als zij zich in dit tempo bljjft ontwikkeling zeer veel verwachten. Prachtig afgewerkt was haar in zeer hoog tempo uitgevoerde oefening op de brug met ongeljjke leg gers en haar werk aan de ringen. Op de lange mat was zij goed en spectaculair maar niet helemaal fout loos; op de evenwichtsbalk was zij goed zonder meer. De klap op de vuurpijl was echter haar licht, ele gant, gedurfd maar toch beheerst uit gevoerde vrije oefening, die terecht bü vele aanwezigen een storm van applaus ontlokte. Naast de vrije oefening van Fransje van Deursen waren ook die van Nel Koppers en Doortje Ouwer- hand van zeer behoorlijk gehalte! Op de lange mat maakten de keur- ploegleden nogal wat foutjes. Na de pauze herstelden zij zich keurig op LSG I heeft zijn derde wedstrijd in afdeling IB van de Koninklijke Nederlandse schaakbond, tegen Utrecht I, verloren. Dit verwondert niemand: het is een algemeen be kend feit dat de Utrechtenaren, die een team hebben zo sterk als nooit tevoren, de gedoodverfde kampioenen in deze afdeling zijn. Toch hebben de LSG-ers alle redenen mistroostig op deze wedstrijd terug te zien. Kort voor het einde namelijk zag het er I geenszins naar uit dat de Leidena- ren in de minderheid zouden blijven, I ja er was zelfs hoop op een behoorlij- i ke overwinningToen plotseling wis selden de kansen: Weiland, Van Steenis en Meilink verknoeiden allen in de tijdnoodfase een gewonnen stelling, waardoor de voorlopige eind stand 63 ten gunste van het ont vangend Utrecht team werd; de af gebroken partij tussen Westra en de zeer sterke Van den Pol staat waar schijnlijk gewonnen voor Westra, die in een dame-indische partij een pion buitmaakte en het voordeel tot in het eindspel onberispelijk vasthield Zeer verransend was ds zege van De Groot op de gerenommeerde topspe- ler Spanjaard: in een konings-in- disch vierpionnenspel trad Span jaard op ongemotiveerde wijze met zwart agressief op: De Groot wist de vijandelijke actie volledig op te vangen, en zette de Utrechter na dameruil in het eindspel bijna Dat. In een hopeloze positie overschreed Spanjaard de bedenktijd. De derde Leidse zege kwam van Van der Nat, die reeds snel na de opening een kwalitiet veroverde. Van den Berg, die endelijk weer eens van de partij was, had vooruitgespeeld en remise bereikt tegen internationale meenter Bouwmeester. Ook Wouters verrich te uitstekend werk: hij was door on nauwkeurig openingsspel een pion achtergeraakt, en begon toen te com bineren. Een wild-wesUscène met di verse offersspeelde zich af; het be sluit was remise door eeuwig schaak. De gedetailleerde uitslag luidt: Utrecht I-L.S.G.I. H. Bouw-WL meester-drs. C. B. van den Berg %- ir. J. H. van den Pol-R. D. Wes tra x-x, drs. D. D. von Geet-J. J. Wouter Vz-, mr. Ed. Spanjaard-mr. A. de Groot 0-1, ir. H. van Stee- nis-H. Th. Weiland 1-0, T. de Rui- ter-Th. van den Oord jr. 1-0, J. R. B. Polee-W. G. Demmendal 1-0, mr. dr. F. Stegeman-J. van Steenis sr. 1-0, A. den Hartoog-W. H. van der Nat 0-1, H. Kieboom (res.)dr. J. H. Mei link 1-0, totaal: 6-3. Lezers schrijven Hef verkeer en de Horeca De verkeersproblemen in de Sleu telstad zijn velen bekend. Uit hetgeen hieromtrent bij die behandeling van de Leidse gemeentebegroting is ge zegd1, blijkt duidelijk, dat er iets ge daan moet worden. Oncj argei tekende zou als een dier vele werknemers in het Horeca bedrijf, de stadsbestuur der en willen waarschuwen bij het zoeken naar de gewenste oplossing niet mèt het bad water ook het kind te willen weg gooien Hoe immers is die laatste Jaren de situatie? Aan die Hoge Rijndijk Plantage wordt de vreemdelingen, die per auto naar Leiden komen, aangeraden hun weg via die singels naar de Bollen- j streek en die badplaatsen te nemen. Vanaf die Haagweg worden de auto mobilisten via de Witte Singel naar Alphen en Utrecht geloodst. Dat alles betekent, dat deze reizigers Leiden passeren zonder een cent te verte ren. Alsof dat nog niet genoeg is. schij nen er nog meer maatregelen op komst te zijn. Er wordt nl. één rich- tingverkeer voor de binnenstad voor gesteld. Hoe zich dat zal ontwikkelen, valt nog niet te bezien, maar feit zal zijn, dat de zaken, zeker niet het minst de café's en restaurants, in de binnenstad daarvan de nadelige ge volgen zullen ondervinden. Immers, dia reizigers zullen dan slechts één maal langs de hoofdstraten komen. Het gevolg zal zijn dat de binnen stad, wat doorgaand1 verkeer betreft, nog meer zal worden ontvolkt, dat de zaken daarvan nadeel zullen onder vinden. en dat de werknemers vooral die in het Horecabedrijf, daarvan de dupe zullen worden. Dit zijn slechts enkele facetten rond het grote verkeersprobleem, doch voordat verdere maatregelen hun fnuikende invloed als 'boven ge schetst zullen doen gelden, zouden wij het stadsbestuur willen vragen toch eerst danig uit te zien naar de nadelen, welke deze mogelijke maat regelen kunnen hebben voor de vele werkers in diverse bedrijven, niet in het mimsit het. Horecabedrijf. Tot 'hen rekent zich ook: M. I. de Groot, Lieven de Keystraat 2. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidise Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. vrijde studie richting in de rechtsgeleerdheid de heer S. H. Bloembergen (Bloemen- daal); artsex. mej. E. A. S. Pronk (Den Haag) en de heer W. v. d. Lee- den (Ledden). De Discesane Muziekbonden in Nederland, waaronder fanfares en harmonieën te verstaan, hebben voor hun kampioenswedstrij den wederom de Stadsgehoorzaal als strijdtoneel gekozen. Het is de tweede maal, dat de R.-K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland de organisatielasten op zich nam en evenals in 1955 deze concertzaal verkoos. Deze zaal behoort akoestisch tot de gevoeligste in het land en het gevolg daarvan is, dat een deskun dig oor geen nuance, geen welving, geen zweving kan ontgaan. Een verraderlijk oord voor de geëxamineerde kandidaten, een ideaal observatie-oord voor een jury. wijs Le Roi d'Ys te vertolken van Lalo. Hier slaat de klok romantiek en Wagner kijkt om alle hoeken. Men wachtte af, wie de suggestie van het syfonie-orkest zou kun nen opwekken en het werd Ur- mond, dat het kon. Dirigent Mat- thieu Janssen van de Urmonders had een Franser, in klank be scheidener en iveldadiger opvat ting dan zijn Grootebroekse voor ganger. Matthieu Janssen is een naam om te onthouden, gezien zijn enorme muzikaliteit en zijn voorbeschikt leiderschap. 2O X KWALITEIT VOOR Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. I' derlandse opgravingen in Egypte In het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg wordt vanaf 2 december tot 25 februari een ten toonstelling gehouden onder de titel „Nederlandse opgravingen in Egypte". Het is een tentoonstelling van het resultaat van de eerste Nederlandse opgravingen, die onlangs lu Egypte verricht werden. Negentien doden zijn het af gelopen weekeinde gevallen door de terreur van Fransen en van moslims in Algerije. Onge veer negentig personen werden gewond. In de Europese arbeiderswijk van de stad Algiers Bab el Oued zijn zon dag door de Fransen twee Algerijnse vrouwen gelyncht, die een granaat bij zich hadden. In de stad Oran heeft de FLN aanslagen gepleegd, waarop de Europese reacties al even bloedig en verschrikkelijk waren. Ook hier werden drie moslims gelyncht als vergelding op de moord op een Fransman. Twee andere Europeanen werden dood en verminkt in de om geving van Oran gevonden. De OAS, waarvan de leiders dus nog altijd weinig moeilijkheden bij hun persoonlijke bewegingsvrijheid ondervinden, heeft afgelopen dagen ook weer een radio- en een televisie uitzending „overgenomen", waarbij ditmaal de ex-generaal Jouhaud zich horen en bekijken liet. Een eerste poging van de OAS om ook in Frank rijk in de plaats van een officiële regionale nieuwsuitzending te treden, is in Nice zaterdag mislukt. Dat de OAS niettemin ook in Frankrijk zelf een machtsfactor van groeiende bete kenis is geworden, blijkt ten over vloede nog wel uit de oproep van de minister van Binnenlandse Zaken, waarbij ieder die zich door deze ter roristen met afpersingsmethoden of langs andere wegen voelt bedreigd, wordt aangeraden zich onmiddellijk telefonisch met den ieuwe politie-in- stantie in verbinding te stellen die voor dit speciale doel is opgericht. De communistische partij heeft tenslotte bekend gemaakt, eigen knokploegen te zullen organiseren om de leden en sympathisanten tegen de neo-fascisten te beschermen. Verworpen De Franse Senaat heeft zaterdag avond met 135 tegen 62 stemmen de begroting voor Algerije verworpen. Senatoren van radicaal tot uiterst rechts beschuldigden de regering er van, dat zij voorbereidingen treft om Algerije aan zyn lot over te laten. Sommigen spraken van een economi sche crisis in Algerije en vonden het zinloos geld beschikbaar te stellen voor het plan-Constantine voor economische en sociale ontwikkeling omdat het toch wel nooit zou worden uitgevoerd. De begroting gaat nu terug naar de Nationale Vergadering, die haar al heeft goedgekeurd en het laatste woord heeft als de Senaat een tweede maal weigert zijn goedkeuring te geven. -Ju.. Twee zilveren Leidse zoutvaatjes uit 1781 Tijdens een in „De Lakenhal" ge houden vergadering van de Ver. van belangstellenden in de Lakenhal, heeft de voorzitter van deze vereni ging. de heer P. Herfst, aan de directeur van het museum, drs. N. J. van Wessem, twee zilveren Le.idse zoutvaatjes uit 1781 aangeboden. De zoutvaatjes werden intertijd vervaar digd door de Leidse zilversmid, An dreas Barnig. Na deze aanbieding, waarvoor drs. Van Wessem hartelijk dankte, hield Ru van Rossem. naar aanleiding van een expositie, welke momenteel in ..De Lakenhal", ds ingericht, een lezing over de Engelse grafiek. Opvoering van Het nieuwe Tooneel" Het toneelstuk in drie bedrijven „Kom-Binnen" van Chr. Hoogewerf bepaald niet het sterkste in de reeks van „pygmalion"-stukken, die in de loop der jaren op de vader landse podia voor het voetlicht wer den gebracht. Dit heeft de Leidse toneelvereni ging „Het nieuwe Tooneel" er echter niet van weerhouden deze klucht za terdagavond in ae grote zaal van ,Den Burcht" op te voeren. Hoewel het gezelschap er niet in slaagde van het stuk meer te maken dan er in zat, toch hebben de aan wezigen zich enkele uren uitstekend vermaakt met de vaak wat gezocht- komische situaties, waaraan „Kom- Binnen" zeer rijk is. Mevr. M. Koet-Vermont willen we met name noemen, omdat zij over die vrijmoedigheid beschikte, die haar in staat stelde zich in haar rol in te leven. Verder vermelden wij de heer J. Sleijser, die als Willem Ter- hove de centrale figuur van het stuk was, samen met mevr. A. van Es- Laterveer als zijn echtgenote. H. Binnedijk gaf een houterige butler aanvaardbaar gestalte. De regie van het stuk was in handen van de heer J. Sleijser. Na afloop volgde een gezellig bal met muziek van „The Comets". Schoolzwemdiploma's De volgende leerlingen van de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School slaagden voor de in de Leid se Zweminrichting „De Overdekte" gehouden zwemvaardigheidsproeven: Diploma C: Dick Barnhoorn, Cor Gonlag, Wim de Hollander, Arie van der Kaay, Dick Key, Eldert van Lu iing, Wim van der Meer, Jurry Omt- zigt, Paul Overdijk, Bernard van der Pluym, Andries van Polanen, Bob del Prado, Cor Prins, André Straver. Diploma D: Freddie Binnendijk, André Boomsma, Wim Heymans, Bennie Houthoff, George van Luyn, Ton Niesing, Jan Sloos, Leo van der Walt, Lea van der Werf, Harry Wijs man, Paul van der Zon. Diploma A: Bart van Dam, Ber nard Huisman, Wim Kienjet, William Kortekaas, Robert Paats, Freddie Plezier, Jan de Vogel, Jan Wolvers. Richard Zitter. Diploma B: Piet Blankensteyn, Rob van Dam, Nico Dool, Jan Era des, Jan Heinrichs, Henny Keyzer, Herman Koldenhof, Koos Mark, Bert In de jury hadden zitting Jos de Klerk, de componist Henk Badings en de dirigent van „de Haarlemmers" Henri Arends. Aan het woord en begrip „con cours" is na de oorlog een gestegen notatie ten deel gevallen. De geclas sificeerde concoursen hebben de on betwiste en welbegrepen erkenning van alle overheden. ERE-SALUUT Het concoursniveau van deze tot een eindfinale doorgedrongen muziek bonden ligt opvallend, zo niet afwij kend hoog. En bij deze vaststelling past een eresaluut, niet alleen voor de vakbekwaamheid en de pedagogiek van de dirigenten en voor de waak zaamheid van al de betrokken be sturen, maar ook voor iedere indi viduele muzikant. Het geheel nam met eetpauze elf uur in beslag. Wij beperken ons der halve tot kanttekeningen aangaande de vier korpsen der superieure afde ling, die de gehele avondzitting vul den. Voor de twee fanfares Irene uit Grootebroek (N.-H.) en St.-Martinus van Urmond gold als verplicht werk Otto Ketting's „Divertimento". Voor de beide harmonieën werd dat de „Kleine Suite" van K. Torfs. Twee symptomen van een andere erken ning: van de originele, eigentijdse en eigen-Nederlandse blazerscompositie. Torfs zowel als Ketting moet men ta lent toekennen. Ketting doet in zijn Divertimento afstand van zijn atonale beginselen om op een vrije compneer- wijze over te gaan. die het bevat tingsvermogen van speler en luister aar ruim tegemoetkomt. Sterker, meer zichzelf is hij in de felle rit miek (muzikale gymnastiek bijna) dan in het bezongene. Grootebroek bezorgde van dit Di vertimento een respectabele weergave die echter nog enige revisie toelaat. Urmond deed terstond blijken aan de rand van het beroepsspel te staan; in de cantabile's diepdonker en breed uitzingend, beheerst, gaaf en vol maakt van rust; in de speelsere en virtuose delen geestdriftig, markant en gevat. VERGELIJKING Beide fanfares kregen van de jury opdracht om vergelijkender- KAPITALE VERTOLKINGEN De Suite van Torfs, die in haar begindeel zo'n vitale, levenslustige, meeslepende en evenwichtig gebouw de muziek biedt, kreeg zowel van Boxtel als Thorn een kapitale ver tolking. De ensemble-techniek vroeg om de hoogste bewondering tot in de gevaarlijkste passages en rappe groepsunisono's toe, met een laaiend applaus tot beloning. Urmond's Piet Hein Rapsodie van Van Anrooy kreeg een verbluffende inzet. Benijdenswaardig van door zichtigheid en openheid volgden alle muzikale partijen invallen en tafere len elkaar op. Dit haalde echt het beroepspeil in het ragfijne kantwerk en de technische souplesse en zeker heid. Thorn's Polowetzer Dansen van Borodin werden monumenten, maar klonken in onze oren bijna pijnlijk door de toch wel iets gechargeerde massiviteit van de 57 man sterke be zetting. De technische en virtuose speelvaardigheid is hier dermate per fect, dat de idee van amateurisme er in onder gaat. Dirigent Stolwerk van Boxtel en Sef Pijpers voor Thorn gaan geheel andere wegen. Het is een zaak van individuele geaardheid, aan wie men de voorkeur schenkt. Wij voor ons geven die aan Stolwerk, om dat bij hem uiteindelijk de geeste lijke distinctie het doel bepaalt. BIJNA VOLMAAKT! De jury bekroonde de Koninklijke Harmonie van Thorn met 34916 van de .360 punten als beste harmonie Daar mankeerde dus maar 1/36 aan om voor volmaakt aangemerkt te worden! Deze beslissing dunkt ons alleszins verdedigbaar. Aan de Gil denbondsharmonie van Boxtel wer den 332 punten toegekend. Als de beste fanfare, met lof van de jury, ging St.-Martinus van Urmond heen: 334 punten. Uitslagen: Afdeling uitmuntendheid. Fanfare: Kunst na Arbeid, Houten Utr. 295 p.; Weldoen Door Vermaak, Clinge Zeeuws VI. 309 p.; Somerens Lust, Someren Br. 329 p.! Juliana, Limmel- Maastricht L. 314 p. Harmonie: Houthem's Muziekcorps Valkenburg-Houthem L. 344 p. met lof. Eere-afdeling: Fanfare: St. Caecilia Merum-Herten, L 304 p.; Musis Sa crum, Bakel Br. 309 p. Harmonie: St. Adrianus, Naaldwijk Z.-H. 257 p.; Vlijt en Volharding, Al phen Z-H. 299 p.; Eendracht, Tegelen L. 322 p. met lof. Superieure afd. Fanfare: Irene, Grootebroek N.-H. 302 p. met lof. tinus, Urmond L. 334 p. met uof. Harmonie: Gildebondsharmonie, Boxtel Br. 332 p; Koninklijke Har monie. Thron L. 34916 p. met lof van de jury. Advertentie NED. HERV. KERK Beroepen te Delft (9de pred. pl.) J. H. Wijntje te Geldrop. Aangenomen naar Groede (toez.) H. W. Doornink te Mechelen (België). Bedankt voor Garderen R. W. Steur te Doornspijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Woudsend C. Gros, kand. te Voorburg te Koudekerk a/d Rijn S. van der Linde te Opper does te Abcoude C. van Noort, kand. te Rotterdam. De oecumenische jeugdraden van Delft, Den Haag, Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen hebben een brief gezonden aan de ohristenjon- geren in Zuid-Afrika, waarin zij hun verontrusting uitspreken over het verbreken van de banden tussen Zuid-Africaanse kerken en de We reldraad van Kerken, alsmede over de tegenstrijdige opvattingen over de rassenvraagstukken tussen de synode van de Nederduits Hervormde Kerk en een aantal hooglerarer, met name de professooren A. S. Geyser en A van Selms. De oecumenische jeugdraden roe pen de jongeren in Zuid-Afrika op er bij hun kerken op aan te drin gen de banden te herstellen of te verstevigen. Koningin en Prinses bij open avondmaal H M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Irene hebben gisteren deelgeno men aan het open avondmaal dat, In overeenstemming met de avond maalsviering te Nieuw Delhi, in de Domkerk te Utrecht is gehouden. Deze avondmaalsviering werd ge leid door ds. C. M. van Endt, Ned. hervormd predikant, en ds. C. C. G. Vissr, evangelisch Luthers predikant. SCHENKING AAN VLUCHTELINGEN De Geref. Kerken in Nederland hebben f25.340 geschonken aan het hoge commissariaat voor de vluchte lingen in Genève. Het geld moet vol gens de instructies gebruikt worden voor het aanschaffen van kleding voor kinderen beneden vier jaar on der de Algerijnse vluchtelingen in Tunesië. Bij bereiken eenheid christelijke kerken De aartsbisschop van Canterbury (Engeland), dr. Arthur Michael Ramsay, waarschuwde de Wereld raad van Kerken tegen het opoffe ren van geestelijke waarden om „overhaast" de christelijke eenheid te bereiken. De nieuwe Aziatische kerken moeten waken tegen de „ver eenvoudigingen" van de 20ste eeuw. Uit bronnen van de Wereldraad wordt vernomen dat dr. Ramsav, geestelijk leider van de 42 miljoen leden tellende Anglicaanse Kerk, pal staat voor wat deze kerk als grondslagen beschouwt van de chris telijke leer, bij welke bredere bewe ging voor eenheid tussen de kerken dan ook. De voorzitter van de Christelijke Studentenwereldfederatie, ds. Philip Potter, heeft er vrijdag op aange drongen een verzoek van de studen ten tot intercommunie tussen de kerken in behandeling te nemen. Potter, een 40-jarige neger van de Methodistische Kerk in West-Indië, zei dat de kerk het gevaar loopt de jeugdige leden te verliezen „omdat zij eraan wanhopen dat er werkelijk iets zal gedaan worden". Verhoging salarissen N.B.G.-predikanten Tjjdens de tweede dag van de in Arnhem gehouden vergadering van de Nederlandse Protestantenbond (N.P.B.) heeft namens de reorgani satiecommissie, voorzitter mr. C. P. Tuk uit Voorburg meegedeeld, dat het algemeen secretariaat een reor ganisatie zal ondergaan in 1963, wan neer ds .mr. G. D. Boerlage als al gemeen secretaris zal aftreden. Een verhoging van de afdracht van de afdelingen aan het hoofdbe stuur zal, o.m. als gevolg van deze reorganisatie, niet te vermijden zijn. Besloten werd met algemene stem men om de actie „meer ruimte" voort te zetten. Deze actie omvat de uit breiding van het bondshuis „Ven- woude" met een paviljoen. Eveneens heeft de vergadering een hoofdbe stuursvoorstel aangenomen om de normen voor de salariëring van pre dikanten en godsdienstonderwijzers te wijzigen. Deze wijziging komt neer op een verhoging van de salarissen. Cor van de Splinter, Hugo van Veen, Henk Velthuizen, Piet van Went, An ton de Weyer, Jaap Willemstein. Diploma C: George Antheunis, Eg- bert Broekhuizen, Rudi Burgy, Fred Fielmieg, Adri van der Maat, Hans Mulder, Bernard Oudshoorn, Wim van Polanen, Herman Roovers, Jan Vinkesteyn, Ton Weber, Marinus Weenink, Jan Zwetsloot. Diploma D. Freddie Abspoel, Hans Beekman, Cor Hensbroek, Wout van der Hoogen, Henk van der Horst, Piet Mieloo. Wouter Teske, Simon Weeda, Nijhuis, Rob van Schie, Henk Siera, I Jan de Wit, Sjaak Witsenburg. een (2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal horloge erkrijgba Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maai sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. HAARLEMMERSTR. 207 - TEL. 24469 PRISMA-collectie by 5 MEIPLEIN 50 Mr. HORLOGEMAKER JUWELIER - HORLOGER HAARLEMMERSTR. 126 - LEIDEN TELEFOON 21074 SCHOOLSTR. 41 - VOORSCHOTEN TELEFOON 2677 JUWELIER HORLOGER BREESTRAAT 89 - LEIDEN TELEFOON 23313 Ruime keuze PRISMA horloges LAGE RIJNDIJK 8

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3