Resultaten van Kekkonen overtroffen verwachting President De Gaulle minder onverzettelijk Dood, honger en ziekte ROCKEFELLER Sr. WACHT NOG EVEN TWIN! Chroesjtsjow ziet (voorlopig) af van defensiebespreking Niet Duitser dan de Duitsersverwacht Londen van Parijs WATER teistert Somaliland je \/m halve ZHfore! Frans komplot tegen Nasser? WEERBERICHT VERTREK UITGESTELD Hoop herleeft na vinden van benzineblik (Sue/ ^ïlïet teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 No. 30514 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie ziet voorlopig af van defensiebesprekingen met Finland, over de militaire gevaren in het Oostzeegebied van de kant van West-Duitsland, maar hij wil dadelijk overleg met Finland als de ontwikkeling in noord-Europa en het Baltische gebied daartoe aanleiding geeft. Dit is het resul taat van de besprekingen van vrijdag te Novosibirk (Siberië) tussen Chroesjtsjow en de Finse president Kekkonen. Tijdens een maaltijd in het Kremlin zei Kekkonen, dat Chroesjtsjow, zoals altijd, veel begrip had getoond voor de hou ding en de wensen van Finland. De beide landen hebben voorts een overeenkomst gesloten, op grond waarvan de wederzijdse handel in 1962 met 25 procent zal worden uitgebreid. Dit komt neer op een bedrag van 50 miljoen roebel (circa 200 miljoen gulden). Vergroting van de onderlinge handel In een officieel communiqué wordt de handelsovereenkomst „een belang rijke stap naar verdere versterking ran de economische banden tus sen de twee aan elkaar grenzende en elkaar vriendschappelijk gezinde itaten" genoemd. Finland zal schepen, uitrusting voor de papierindustrie en machi- les voor de celluloseproduktie leve- Negen arrestaties Jn Egypte zijn negen personen, onder wie vier Franse func tionarissen, gearresteerd, die betrokken zouden zijn geweest bij een komplot om president Nasser te vermoorden, zo is gisteravond officieel in Cairo meegedeeld. De arrestaties zouden vrijdagmorgen vroeg zijn verricht. folgens de Egyptische verklaring hadden de vier Fransen in de VAR willen spioneren en „had de Franse regering zelfs een plan ontworpen om president Nasser te laten ver moorden". Een van de Franse arrestanten, een zekere Bellivier, zou dit hebben bekend, lehalve de vier leden van de Franse commissie voor activa in Egypte zijn nog drie mannen, o.a. van Griekse en Italiaanse afkomst, en twee vrouwen gearresteerd. De ge heime dienst van de VAR zou de activiteit van de groep al achttien maanden hebben gevolgd, lolgens de bekentenis van Bellivier zou de voorzitter van de Franse commissie voor activa, Matteri, die eveneens is gearresteerd, opdracht hebben gehad om „zo spoedig mogelijk een staatsgreep te doen". Volgens Bellivier had de missie ook de mogelijkheid van een Israëlische aanval op de VAR overwogen om de staatsgreep te vergemakkelijken. ^ankrijk, dat geen diplomatieke be trekkingen met Egypte onderhoudt heeft Zwitserland om tussenkomst verzocht. De vier Franse functiona rissen zijn gearresteerd ondanks het feit, dat de Egyptische regering hun juridische onschendbaarheid erkend, aldus een mededeling van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. In Parijs neemt men aan, dat de arrestaties verband houden met Nassers actie tegen F grote zakenlieden. I MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot %>rgenavondVeel bewolking met B OoraJ aanvankelijk plaatselijk regen. Veinig verandering in temperatuur, jyatige noordoostelijke wind. aan de tót aanvankelijk nog krachtig. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 NOVEMBER Zon op: 8.20 uur; onder; 16.35 uur. Maan op: 22.31 uur; onder: 12.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19.16 uur, laagwater te 2.33 en 14.53 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ren. Finse bedrijven zullen blijven werken aan de bouw van de water krachtcentrale van Werchne-Toe- lom'sk by de Finse grens. De Sow jet-Unie zal o.m. uitrusting voor ver scheidene Finse fabrieken, personen- en vrachtauto's vloeibare en vaste brandstof, metalen en kunstmest le veren. Ook voorziet het akkoord in verdere toeneming van de uitwisse ling van consumptiegoederen. Gisteravond keerde Kekkonen per trein in Helsinki terug. Bij zijn aan komst werd hij hartelijk toege juicht door een grote menigte enthou siaste Finnen. Zaterdag reeds had premier Miettunen verklaard, dat het resultaat van het gesprek van Finse kant gezien beter was dan wat de meest optimistische Fin had durven verwachten. Bevoegde waarnemers in Helsinki zeiden, dat de positie van Kekkonen zo mogelijk nog ver sterkt is, vooral nu Olavi Honka, kandidaat voor het Finse president schap en als zodanig Kekkonens voornaamste rivaal, zijn kandida tuur heeft ingetrokken „uit overwe gingen van landbelang", zoals hij had verklaard. „Geen wantrouwen" President Kekkonen heeft zondag morgen in een radiorede kort na zij-n terugkomst uit Rusland, een be roep gedaan op de Finnen, die geen vertrouwen hebben in de vriendschap met Sowjet-Rusland, iedere actie of verklaring te vermijden die tot ge volg zou kunnen hebbea, dat het vertrouwen in Finlands neutraliteit aangetast wordt. Wanneer Rusland het vertrouwen in Finland verliest, zou dat de fout van de Finnen zijn, aldus Kekkonen. „Een goed verlie zer is dikwijls beter dan een slechte winnaar", zo zei hij. De president zei clat het Sowjet- russische wantrouwen omtrent de Westduitse bedoelingen begrijpelijk was. Iedere staat -vil zijn eigen vei ligheid waarborgen. „Wij moeten dit ook kunnen begrijpen in het licht van de geschiedenis, vanuit Sowjet- russisch oogpunt gezien". Ia zijn besprekingen met. staats lieden, zowel uit het Oosten als uit het Westen, had hij opgemaakt dat het een grote fout zou zijn te gelo ven dat er geen oorlogsgevaar be stond. „Het gevaar is integendeel niet gering", aldus Kekkonen. Winter - uitverkoop begint 13 januari Het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft bepaald dat de winter-uitver- koop zal beginnen op zaterdag 13 januari. De tijdsduur van deze uit verkoopperiode is vastgesteld op 19 dagen. De uitverkoop eindigt dus op 3 februari. Uitspraak in zaak - Eichmann op 11 december Officieel is in Jeruzalem mee gedeeld, dat op 11 december uitspraak zal worden gedaan in het proces-Eichmann. (Van onze Parijse correspondent) Alhoewel de Brits-Franse ontmoeting van vrijdag en zaterdag j.l. op toniveau in Parijse regeringskringen als een routinegesprek wordt voor gesteld, dat deel uitmaakt van een hele serie soortgelijke beraadslagingen, geloven diplomatieke waarnemers hier toch, dat premier Macmillan zijn oude relatie De Gaulle, die hij al sinds 20 jaren kent, een paar passen in zijn richting heeft weten te lokken. Terwijl de twee staatslieden het „Europa der vaderlanden", waarin ook Groot-Brittannië en later-mogelijk in een zijvleugel zelfs het gemenebest zou kunnen worden opgenomen of vast gehaakt, hun beider zegen hebben gegeven, meent men in Parijs te weten, dat de generaal zich ten aanzien van de kwestie-Berljjn nu iets minder star heeft betoond. Gaat ontmoeting op donderdag in Parijs niet door? Daar Adenauer in Washington zich bij het Amerikaanse streven naar verzoening had aangesloten, was de weigering van De Gaulle om met Chroesjtsjow over Berlijn en de Duitse kwestie te spreken, moeilijk houdbaar. Macmillan zou zijn Franse gesprekspartner van die waarheid hebben overtuigd. Overigens staat er voor donderdag a.s. in Parijs een ontmoeting De GaulleAdenauer op het programma, waarbij de kanselier de president der Franse republiek een eigen reisverslag over zijn Ameri kaanse ervaringen hoopt te kunnen geven. In verband echter met een on gesteldheid van de 85-jarige West duitse regeringsleider zou er ernstig sprake van zijn, dat dit rendez-vous tot nader order zal moeten worden uitgesteld. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: Sommige diplomatieke waarnemers in Londen verwachten, dat president De Gaulle thans iets toeschietelijker zou zijn wat betreft een conferentie met de Russen in het begin van het nieuwe jaar, op voorwaarde dat deze verdere provocaties achterwege laten. Veel, zo niet alles, hangt van Ade nauer af, in wiens standpunt weer wordt bepaald door het resultaat van zijn gesprek met president Kennedy. Men gelooft dat De Gaulle zich in geen geval „Duitser dan de Duitsers" zal willen tonen, indien de laatsten bereid zouden zijn tot onderhande lingen met de Russen. De Gaulle zal zijn definitieve houding waarschijn lijk pas na zijn gesprek met Ade nauer bepalen. In Londen is er, wat De Gaulle's houding betreft, sprake van een zeker optimisme. De kern van alles is dat De Gaulle niets wil doen dat de binding van de Bonds republiek met het Westen in gevaar zou kunnen brengen. President De Gaulle van Frankrijk en premier Macmillan van Engelandtijdens hun ont moeting, welke bedoeld was om de standpunten over een her vatting van een gesprek met Rusland over de Duitse kwestie nader tot elkaar te brengen. Indien Kennedy's verzekeringen, dat West-Duitsland als tegenwicht voor een zekere tegemoetkoming te genover de Russen en de Oostduitsers nauwer dan tot nu toe ook militair bij de Westelijke politiek zou worden ingeschakeld, Adenauer hebben ge rustgesteld, zal De Gaulle zijn verzet tegen een tot Berlijn beperkte rege ling waarschijnlijk opgeven. Gouverneur Nelson Rockefel ler van New York, die vandaag uit Nieuw-Guinea naar Neder land zou zijn vertrokken, heeft zijn vertrek „voor enige dagen" uitgesteld. Zaterdag laaide de hoop weer op, dat zijn 23-jarige zoon Michael nog zou worden terug gevonden, nadat 's ochtends een leeg rood benzineblik was opge vist bij het Frederik-Hendrik- eiland tussen de Eilandenrivier en Merauke. Michaels metgezel op de tragische boottocht, de Nederlandse ambtenaar Wassing heeft namelijk verklaard er voor negentig procent zeker van te zijn, dat het een van de blikken is, die Rockefeller jr. gebruikte, toen hij met twee lege oenzineblikken van de volgelopen catamaran overboord sprong. Op het blik is duidelijk de invloed te zien van het zeewater. Het wordt dan ook waarschijnlijk geacht, dat het reeds verscheidene dagen in zee heeft gelegen. Erkentelijk Dit rode benzineblik werd opgepikt door de „Snellius". Onmiddellijk zet te het schip koers naar Merauke, waar het werd opgewacht door gou verneur Nelson in gezelschap o.a. van de heer Wassing. Lang bekeek de gouverneur het lege blik voor hij sprak. Hij bedankte de commandant va-n de „Snellius" uitvoerig voor de verleende hulp. Twee uitkijkposten in het kraaiennest hadden het blik vrijwel gelijktijdig opgemerkt, terwijl het west-noord-west van het Fre- derik-Hendrikeiland op een afstand van ongeveer 40 kilometer van het vasteland in zee dreef. Gisteren tijdens een persconfe rentie, waarop ook gouverneur dr. Platteel aanwezig was heeft Rocke feller, sr. nog eens uiting gegeven aan zijn diepe erkentelijkheid jegens zijn Nederlandse collega en diens mede werkers voor wat gedaan is in ver band met het opsporen van zijn zoon. Loyale Papoea's „Mijn dochter Mary en ik zien in het vinden van een benzineblik een goed voorteken. Wij keren daar om nog niet naar huis terug", al dus Rockefeller, die voorts zei zeer onder de indruk te zijn van de loyali teit van de Papoea's in dit gebied en van hun verlangen de autoriteiten behulpzaam te zijn bij de nasporin gen. Hij noemde speciaal de twee Asmatters, die van de prauw spron gen en elf uur liepen om in Agats alarm te slaan. Gouverneur Rockefeller zei nog: „Dit is een kritieke periociie. Als er een redelijke kans bestaat, dat Mi chael gevonden wordt, dan wil ik hier zijn". Niet iedereen deelt het hernieuw de optimisme van Rockefeller. Som mige opsporingsfunctionarissen ach ten het integendeel een uiterst vaag teken, dat het lege blik zo ver in zee werd gevonden. Gistermorgen zijn voor het eerst twee Australische en een Nederland se helikopter in actie gekomen boven het betrokken gebied, dat nog steeds intensief wordt afgeseurd. Maar gou verneur Platteel is vandaag van Me rauke naar Hollandia teruggekeerd. De Italiaanse minister van Defensie, Giulio Andreotti bij zijn aankomst in Leopoldville voor besprekingen betreffende een betere bescherming van de Italiaanse V.N.-militairen naat aanleiding van het vermoorden van dertien Italianen in Katan ga. Op de achtergrond met zon nebril) generaal Moboetoe. Poolse pleidooien voor vrijheid Twee bekende Poolse schrijvers, de natuurkundige prof. Leopold Infeld en Zygmunt Kisielewski, hebben za terdag in artikelen in Poolse bladen ongewoon krachtig gepleit voor meer vrijheid bij de wetenschap, de cul tuur en het bestuur in Polen. Prof. Infeld, die heeft samenge werkt met wijlen prof. Albert Ein stein, schreef in het weekblad „Przeglad Kulturalny" dat tegelijk met de levensstandaard ook de vrij- heidin Polen moet toenemen. „Alleen zo wint het socialistische regime meer aanhangers en wint Polen de concurrentiestrijd met de kapitalis tische landen". Natuurlijk kan, schreef hij verder de vrijheid niet onbeperkt zijn. Open lijk aeti-semitisme, openlijke oor logspropaganda of demonstraties te gen het regime zijn ontoelaatbaar. Hij verklaarde met de huidige stand van de vrijheid akkoord te kunnen gaan op voorwaarde dat „de vrijheid voor onze kinderen groter is". Kisieilewski heeft in het weekblad „Tygodnik Powszechny" gepleit voor meer vrijheid van handelen voor di recteuren van staatsbedrijven om de doelmatigheid in de Poolse industrie te vergroten, in het bijzonder voor de export. De huidige verlamming in de Poolse produktie kan worden verbe terd door een betere leiding. Portugees-lndiase incidenten bij Gaa In de nacht van vrijdag op zater dag is met talrijke vaartuigen een invasiepoging gedaan op het Portu gese eiland Angediva, ten zuiden van Goa (India). Het garnizoen wist de aanvallers te verdrijven. Volgens het communiqué was de Portugese rege ring enige dagen tevoren reeds op de hoogte van de invasiepo ging. Een Indiase vissersboot is door Portugese militairen van het eiland Angediva beschoten, waarbij een be manningslid om het leven kwam, zo is zaterdag door het Indiase persbu reau PTI bekend gemaakt. Het bu reau voegt hieraan toe, dat dit het tweede incident binnen een week is. Op 17 november werd een Indiase matroos door Portugese kogels ge wond. Volgens PTI beschouwen offi ciële Indiase kringen het incident als ernstig. Geknoei in Engeland met plastische chirurgie Een Brits parlementslid heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij de minister van Gezondheid zal vragen om wettelijke bepalingen tegen onbevoegde plastische chi rurgen. .,Bij een onderzoek is my gebleken, dat een groot aantal schoonheidsope raties door onbevoegden worden ver richt", aldus het parlementslid. „Ik heb bewijzen van knoeiwerk van der gelijke „chirurgen". Kort geleden heeft een vrouw, die een schoon heidsoperatie had ondergaan, zelf moord gepleegd. Het gelaat van een man werd zo verknoeid, dat hij er thans uitziet als een pekinees. De vertwijfelde man pleegde een poging tot doodslag op een erkende chirurg, die verklaarde niets meer voor hem te kunnen doen. Enige honderden mensen zijn omgekomen en driehonderd duizend zijn dakloos gewor den bij de overstromingen in Somaliland (Afrika), in het stroomgebied van de Asjoeba. Dit heeft het Italiaanse pers bureau ANSA zaterdag uit Mogadisjoe gemeld. In één streek zijn 225 dorpen ver woest of van de buitenwereld afgesneden. Van 68 van deze dorpen heeft men in het ge heel niets meer gehoord. De Wereldgezondheidsorganisatie van de V.N. zal voorraden naar de over stroomde gebieden zenden, zo is in Genève bekendgemaakt. Reeds eer der had de regering van Somali land de Verenigde Naties om hulp gevraagd, omdat als gevolg van de overstromingen naar schatting 600.000 mensen door de hongers nood werden bedreigd. Een hulpbrigade van het Amerikaan se leger is eind vorige week reeds per vliegtuig uit Zuid-Duitsland naar Somaliland vertrokken om de slachtoffers te helpen. Deze ploeg telt zeventien man die over twee hefschroefvliegtuigen beschikken. Britse transportvliegtuigen hebben zaterdag voor het eerst voorraden boven het rampgebied uitgeworpen. De eerste voorraden en helikopters waren vrijdag op een vliegveld in Somaliland aangekomen. Ook dit weekeinde werd het rampge bied nog door stortregens geteis terd, zodat reeds verzakte wonin gen instortten en voedselvoorraden verloren gingen. In het getroffen gebied woeden o.m. malaria, dysenterie en bronchitis. In één dorp bjj Kismajoe zouden sedert het begin van de overstro mingen 110 mannen, vrouwen en kinderen aan dysenterie en bron chitis zjjn bezweken. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno-N ij kerk Uit het Leidsch Dagblad van 28 Nov. 1861; De heer De Jonge,, ambte- naar aan 's Rijks archief verklaart dat het nieuwe verwarmingsstelsel zonder kagchels niet alleen duurder is, maar ook minder doeltref- l fend, omdat de middenlijn van warmte niet te vinden is. i Evenals de Senaten der Leidsche, Groningsche Deventer Studentencorpsen hunne sympathie hebben be tuigt aan de studenten der t Delftsche academie, heeft zich nu ook de Utrechtsche Senaat zich daarbij aange sloten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1