Heldenmoed 5Warmonds Fanfare' in een nieuw kleed van een stewardess redde vele mensenlévens Noodlanding in de Stille Zuidzee Men voelt zich nu gelukkig Samenwerking Oegstgeest, Rijnsburg en Voorhout Hartelijk afscheid vau de Wassenaarse H.T.M.-ers BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 Toen het onverwacht gebeurde Het vliegtuig1 van Northwest Oriënt Airlines was precies op tijd opgeste gen van het vliegveld van Tokio op weg naar Manilla. Kort na de start hield de stewardess Yuriko Fuchigami haar gewone toespraakje, dat zij al dozijnen malen had gehouden. Dat is routine: de stewardess vertelt wat er moet worden gedaan als het vliegtuig op zee moet dalen. Omdat dit praktisch nooit gebeurt, luistert niemand met aandacht en omdat de itewardess er aardig uitziet, neemt niemand er verder aanstoot aan. Maar ditmaal zou het onverwachte gebeuren met de DC-7C. De bemanning be- ftond uit David Rail, drie-en-vijftig jaar oud, vader van acht kinderen en met achttien jaren vliegen en miljoenen kilometers or zqn naam, Travis Everett als tweede bestuurder, Theodore Wright als navigator en Kelvin English als technicus. De eerste steward was Edmund Zan, bijge daan door Antonio Suarez met Yuriko Guchigami als stewardess. Het toestel maakte een landing op Okinama om brandstof in te nemen. Rail las hier uit het weerbericht, dat er ysvorming te wachten was. Dat was niets bijzonders voor de tijd van het jaar. Even later vervolgde de DC-7 zijn weg langs de verkeerslijn Amber-2 op een hoogte van 6000 meter met #n snelheid van 480 km. Het zicht was goed. Aan boord waren een envijftig passagiers, waaronder ïijfentwintig onderwijzers en on derwijzeressen uit de Verenigde Staten, die een vakantie in Japan hadden doorgebracht, enkele Ame rikaanse officieren en zakenlieden en enige Philippijnse zakenlieden. Om kwart over drie die nacht constateerde English, dat iets met motor twee niet in orde was. Het rermogen liep iets terug. Het had niets te betekenen; gezien de koude kon ijsvorming in de carburator de oorzaak zijn. Hij draaide een knop om, waardoor alcohol in de carbu- itor werd geïnjecteerd. Dit had de ,k moeten oplossen, maar het ermogen van de motor bleef da rn. Onmiddellijk gaf hij de motor ijker mengsel en latere ontsteking. )e geoefende ogen van English gin- en over de instrumenten waarop de situatie in al de achttien jders kon aflezen. Het beeld was •maal, de druk steeg. Vijf mi lten later keek English weer en constateerde hij weer onregel- tige gang. De olie temperatuur de motor liep snel op. Hij vroeg eerste bestuurder om de propel- van motor nummer 2 in vaan- te zetten. Daarmee kwam de otor tot stilstand en werd de kans ernstige motorschade geringer, iet voortzetten van de reis op drie itoren was geen enkel probleem. Maar er faalde iets; de mo or kwam niet tot stilstand, doch ging sneller en sneller draaien Motor 2 in brand! Rail drukte keer op keer de knop certlln, die de propellor in vaanstand moest zetten, maar er gebeurde niets. Normaal was het toerental 1950 per minuut geweest op kruis en snelheid, nu liep het op tot 2550 i0U per minuut, overschreed de veilig- jidsgrens van 2750 en naderde al de 2900 toeren! De oliedrukmeter f- liep terug tot nul. „Ted, vraag positie!" beval Rail. Even later meldde hij zich bij Ra- V dio Manilla onder opgave van po- 'I sitie en de ontstane moeilijkheden. Hjj vroeg toestemming om op 2200 meter hoogte te gaan vliegen waar l0ttde op hol geslagen motor misschien /langzamer zou gaan draaien. De e' DC-7 daalde snel en door gebruik 16,1 van de remklappen liep de snelheid ,75 terug tot 210 km per uur. Rail be- L sloot op drieduizend meter hoogte te blijven vliegen, waar hij vlak boven het wolkendek bleef. Hij Wil de Juist Eddie Zan roepen, toen de H ervaren steward al in de cockpitt Ij verscheen. Hij had geroken dat er ajlets aan de hand was. Rail bracht hem op de hoogte en Zan ging de b cabine in om de passagiers te in- formeren. Hij schakelde het licht ,in, waardoor de in slaap gevallen passagiers ontwaakten, voorzover zij niet wakker waren en vertelde dat er moeilijkheden met een mo- 5| lor waren. „Onze bestemming blijft danilla", zei hij, „de zeereddings dienst is gewaarschuwd, maar we verwachten geen verdere moeilijk heden. Toch wil ik graag een boten- oefening met U houden!" Achterin begon een vrouw te mikken, maar verder bleef het rus- Itg. Een half uur verstreek na het al- eerste alarmteken van de motor xl nummer twee, toen English meldde, eris dat die motor in brand stond. In de ockpitt werd een van de beide laas brandblussers in werking gesteld; E| het vuur werd bedwongen, maar Rail maakte zich geen illusies, om- dat er vonken bleven vliegen uit de motor. Hij gaf bevel de zestien pas sagiers, die het dichtst bij de ge- vaarlijke motor zaten, achterin de >71 labine te brengen. Het cabineper- «M oneel, zeer rustig, had toegezien op ?%het omknopen van de zwemvesten. De passagiers hadden hun schoe- len uitgetrokken en brillen en alle g« scherpe voorwerpen uit hun zakken gelegd. Een deel zat in de stoelen, anderen hurkten in het middenpad. De op hol geslagen motor had «tigenlijk vanzelf tot stilstand moe ten komen, maar bleef droog door- omalen. Om tien minuten voor vier •^klonken er doffe stoten, symptomen de motor bezig was zich uit elkaar te draaien. Rail besloot de route Amber-2 te verlaten, die ge deeltelijk over tal van eilanden liep, en liever voortdurend boven water te blijven. Hij meldde dit aan Radio Manilla, opdat de reddingsdienst hetvliegtuig zou kunnen vinden... bracht de machine in duikvlucht, hoewel hij wist, dat een landing op het water bij nacht in vliegende storm allesbehalve zonder gevaa was. De vochtige wolkenbank, waar de DC-7 doorheen dook, wakkerde de magnesiumbrand in de motor nog aan. Er was grote kans dat ook de vleugelconstructie zou wor den aangetast. De brand was nu een witte magnesiumhei, die de ca bines spookachtig verlichtte. Stewardess Fuchigami stond rechtop tussen de passagiers. „We gaan op het water landen" zei ze rustig, „niemand hoeft bang te zijn. Het zal goed aflopen!" Achter haar doken de navigator en de mecani cien door hun luik in de cabine. In die cabine vochten de beide pi loten voor een veilige landing. Op tweehonderd meter hoogte ontplof te de olietank van de brandende motor en sprong de wielband door de hitte. Rail kon niets zien door de ver blindend witte hitte naast zich. Hij Heldenmoed van een stewardes Even later schoot de luchtschroef los en ramde het bovendeel van de romp, grote gaten slaande in het dak, maar zonder iemand te ver wonden. Rail beval alles voor te be reiden voor een noodlanding: het loslaten van de rubberboten, de mensen in paren bij elkaar te voe len, een man bij zijn vrouw, als die ^>an boord was en verder de passa- fiers twee aan twee, nietzwemmers bü zwemmers. De rubberboten wer den bij de noodluiken neergelegd. ■Stewardess Fuchigami serveerde ijs- Pfkoude thee. Het verlies van de luchtschroef was een tijdelijke op luchting, maar de heetgclopen krukas verwekte een nieuwe brand. Het tweede stel brandblussers werd ingeschakeld en even leek het of tnen de brand meester was, maar ■j toen begonnen de vlammen uit te slaan. Er bleef niet anders over dan oen landing op het water. Rail moest proberen er het beste van te maken. Even later stootte het vlieg tuig in een serie schokken over de golven en kwam tot stilstand, zon der dat de brand werd geblust. In de cockpitt maakten de twee pilo ten het noodluik open om hun rub berboot naar buiten te schuiven; in de cabine waren alle lichten ge doofd, maar de mensen kwamen vlot naar buiten. Er was voor het moment voor niemand levensge vaar. Rail zag dat een vleugel door de schok was losgescheurd en dat er zich enkele schipbreukelingen op bevonden. De stewardess Fuchigami zwom rond en trachtte de passa giers bij elkaar de brengen, voorzo ver deze in het water dreven op hun zwemvesten. „Wilt U mij vol gen?" zei ze, druk bezig als een moedereend, die haar jongen tracht bijeen te houden. Uit haar hoofd probeerde Yuriko Fuchigami de passagierslijst na te gaan om te weten of er iemand ontbrak. Keer op keer verwijderde zij zich van het zinkende wrak en zwom naar duistere vormen in het water. Zeventien minuten na de noodlan ding zonk het wrak. De meeste mensen waren in de boten; alleen op de vleugel zaten nog negentien schipbreukelingen. Het was de ste wardess, die naar de vleugel toe- zwom om de mensen te bewegen eraf te komen, daar de vleugel on betrouwbaar was. Met de boten kon men niet dichtbij komen, omdat de vele scherpe kanten gevaar oplever den voor scheuren van het rubber. Rail liet de rubberboten aan elkaar vastmaken, terwijl de stewardess de mensen van de vleugel in groepjes van drie naar de boten voerde. Pas in de ochtend werd men gered, toen de vliegtuigen hen om acht uur hadden ontdekt. Reddingsboten van de kustwacht namen de mensen aan boord. Rail was ontroostbaar toen er toch een dode bleek te zijn; mevrouw Kelley uit Springfield dreef ondersteboven in haar zwem vest, toen zij geborgen werd. Kort daarna hechtte de Japanse minister van Verkeer, Yoshio Mi- nami, een hoge onderscheiding op de blouse van stewardess Yuriko Fu chigami. In de oorkonde, welke hij daarbij overhandigde, stond dat zeker dertig, zo niet alle inzittenden het behoud van hun leven aan haar moed te danken hadden Na het 40-jaren jubileum van War monds Fanfare, is er nieuwe wel stand in dit korps: het instrumenta rium is nieuw of omgebouwd. De hoge stemming is door de lage vervangen. Een diepere glanzing is inderdaad verkieslijk. Dit werkt zoals nieuwe kleren doen: gewoonlijk voelt men ook zichzelf daar nieuw, zo niet ge- Japans minister van Verkeer, Yoshio, speldt de stewardes Yuriko Fuchigami een hoge onderscheiding op voor betoonde heldenmoed. Bij de noodlanding van een vliegtuig met zesen vijftig passagiers op de Stille Zuidzee voorkwam zij een paniek door haar kalme houding, speelde een belangrijke rol bij het in de rubberboten brengen van de mensen, wist de in het water drijvende schipbreukelingen naar ae boten te krijgen en redde tenslotte negen slachtoffers, die op een zinkende vleugel rond- dreven, in de boten. lukkkiger in. In een aantal program manummers is van deze „figuurlijke" stemming ondubbelzinnig gebleken. Bepaald ls een puike stemming kwalitatief en figuurlijk zowel als instrumentaal gleden de bekende Annen Polka, de Hudson Mars van Everaarts en de selectie uit de Show Boat (een operette van Kern) voor bij. De pittig geritmeerde en gesyn copeerde Amerikaanse klankensfeer schijnt Warmonds Fanfare te liggen en te inspireren tot een technisch zekere en nauwsluitende weergave, waarbij ook de groepsklankenverhou- ding niveau verkrijgt. Het instrumentarium ging daar waarlijk muzikaal in fonkelen en in gloed staan met name bij vol orkest. Het lichte gesluierde effect van hoge gestopte trompetten kon er bijv. prachtig afgewogen samengaan met zware paukendreunen. De bugelsectie onderscheidde zich door onbesproken gedrag en de drie bassen verschaften een absoluut mooidragend funda ment. Dat was allemaal degelijk voor bereid, al mogen bij openliggende melodiek enkele niet-gave plekken aan te wijzen zijn geweest. Een terugval na de Show Boat be tekende de selectie (zoals dat tegen woordig heet) uit Millöcker's operette „Der Bettelstudent". Dit is nog he- deze verlangt vóór alles, dat men in de solo-trekken soepel en breed kan „uitzingen" waarin men maar ge deeltelijk slaagde. Daarentegen kon den juist hier de middenstemmen eenns voor ieder div-teiyk laten ho ren wat zij waard zijn. Een „Blijspel Ouverture" van Boe- dij-n produkt van veelschrijverij had o.i. compositorisch niet veel te betekenen. Maar deze man denkt in koper en verleent een middelmatig fanfare-stuk daardoor toch een ze kere schijn. Het orkest leek in deze Ouverture nogal wisselvallig. Zij was het tweede programmanummer en behoorde nog een beetje tot de aan loop. Aan het begin stond, echt om in te spelen, een ouderwetse Duitse mars, „Alte Garde" van Furter. Die mars was wel wat onderschat, te gemakkelijk opgevat, in ieder geval niet afgerond. Dat was de uitsmijter „Our Director" wel, waarin de kleine drumband een lustig partijtje mee- sloeg. Al bleek niet alles zonder uitzon dering „model", toch namen we een positief gunstige indruk mee huis waarts en dirigent Hondong mag te vreden zijn. Bij de genodigden, onder wie de nieuwe burgemeester met echtgenote, bevond zich ook de heer Jansen van de Militaire Kapel, die in het seizoen 1959/60 Hondong verving. Jansen's laatste concert herinneren we ons nog als een der hoogtepunten uit de laatste jaren. Na de pauze ging de leiding over naar de heer G. Heynen, als regis seur van „Schaduw en Zon", een toneelspel door A. Fiderius Boonstra, waarin een boerenfamilie plus dienst meisje, buurman en dierenarts hun avonturen hebben. Werk van ruim drie miljoen De Rijksgebouwendienst te Den Haag heeft onderhands aanbesteed het bouwen van een propaedeutisch laboratorium ten behoeve van het Organisch chemisch laboratorium al hier. Er werd als volgt ingeschreven: N.V. Ned. Aann. Mij v.h. H. F. Boers- ma. 's-Gravenhage f3.386.300; N.V. Intern. Gewapend Betonbouw, Breda f3.295.000; N.V. Aann. Mij J. P. v. Eesteren, Rotterdam f3.270.000; N.V. I.B.B., Oegstgeest f3.225.000; N.V. Amsterd. Aann. Mij, 's-Gravenhage, f3.184.000; Dura's Aann. Mij, Rotter dam f3.183.000. Bazaar Westerkwartier Teneinde de bejaarden-tochten te kunnen bekostigen en om speeltuin- materiaal aan te kunnen schaffen wordt in het clubhuis van de speel tuinvereniging Westerkwartier een bazaar gehouden. Gisteravond werd deze bazaar geopend. De belangstel ling was reeds vrij groot. Vooral de jeugd was niet bij de grabbelton weg te slaan. Beschermheer van de bazaar is de heer H. Hofman, directeur van de N.E.M. Vandaag en morgen be staat voor belangstellenden nog de gelegenheid de bazaar in de ten Ka- testraat te bezoeken. GUNNING VAN WERKEN. Het uitvoeren van rioleringswerken t.b.v. de centrale riolering in de Hoge Rijndijk en omgeving is opgedragen aan de firma Deerenberg en Van Wijk te Alphen a. d. Rijn; idem van riolerings- en bestratingswerken t.b.v. de reconstructie van een gedeelte aan de Haagweg, met doortrekking naai de Ter Haarkade, aan de firma Com peer te Oegstgeest. FILMAVOND „VOLA". Gisteren hield de Ver. van Oud- Leerlingen der Ambachtsschool in samenwerking met Shell Nederland Raffinaderij te Rotterdam, in Zomer- zorg haar maandelijkse lezing-film avond. De voorzitter, de heer C. L. de Bree opende de avond en heette de aan wezigen, in het bijzonder de heer D. R. J. baron van Lynden, hartelijk welkom. Deze gaf een duidelijke uit eenzetting over het ontstaan en de bewerking van aardolie in de raffina derij. Achtereenvolgens werden de volgende films vertoond: „Over olie gesproken", „De Raffinaderij" en „De Lage Landen". De ""voorzitter dankte spreker voor deze leerzame en interessante avond. Bazaar „Molenwijk" Ds. J. M. D." v. d. Berg opende vanmiddag in gebouw „Prediker" aan de Jan Vossesteeg een bazaar, die georganiseerd werd door de Hervorm de Gemeente Molenwijk. De op brengst van de bazaar is bestemd voor de bouw van een nieuw wijk centrum. Daar zal heel wat geld voor nodig zjjn. Gorssiers, winkeliers en huisvrou wen hebben hun medewerking ver leend om de goederen die voor een dergelijke bazaar nodig zijn bijeen te brengen. De grote zaal van pre diker staat nu vol met stands, die volgeladen zijn met allerhande arti kelen. Boeken, shawls, poppen, ge reedschapskisten en verfdozen kun nen tegen een zeer redelijke prijs gekocht worden. Vanavond en mor gen vanaf twee uur is de bazaar voor iedereen toegankelijk. Zij, die moe zijn van het kopen, kunnen in de gezellige „lunchroom De Molen", die speciaal voor deze gelegenheid is ingericht, terecht, waar hen een geurige kop koffie wacht. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN. Bij onderscheiden besluiten van Cu ratoren der lieidse Universiteit zijn herbenoemd: W. J. A. Maaskant, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de theoreti sche organische chemie, voor het tijd vak van 1 november 1961 tot 1 no vember 1962; dr. L. C. v. d. Marei, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de natuur kunde, voor het tijdvak van 1 sep tember 1961 tot 1 september 1962; mevr. C. G. NielsHakkenburg, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst b- de natuurkunde, voor het tijdvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962. ACADEMISCHE EXAMENS. zAan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren J. H. A. D. M. Linders te Noordwijkerhout; A. Dortland te Den Haag en C. Delsman te Rotterdam. Deeerste van een tweetal afscheids- avondjes voor 't Wassenaarse HTM- personeel, gisteravond in Deylerhuis gehouden, heeft een bijzonder ple zierig verloop gehad. Er is niet alleen op ondubbelzinnige wijze uiting ge geven aan desympathie, die er in Wassenaar in de loop der jaren ge groeid is voor de oude garde van de HTM-ers, die in de tram met de in woners lief en leed gedeeld hebben, er is ook weer eens duidelijk tot uit drukking gekomen, dat er onder dit trampersoneel een bijzondere geest heerste, een sfeer van kameraad schap. Burgemeester mr. W. J. Geertsema en wethouder mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie waren namens het gemeentebestuur op deze avond aanwezig. Huwelijken De voorzitter van het comité uit de burgerij, mr. G. A. van Gorcum, hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan de komst van de tram in 1923 en aan de gevolgen die de tramver binding gehadheeft voor de groei van de gemeente. De tram zelf was een vast ontmoetingspunt voor de inwo ners van de gemeente. En ongetwij feld zijn ontmoetingen op de gele tram het eerste begin geworden van tal van huwelijken. De heer Van Gorcum bracht de dankbaarheid van Stichting Tuindersbelangen Op 16 oktober j.l. werd diooir no taris A. W. C. Verhees te Katwijk d'e oprichtingsakte gepasseerd van de „Stichting Tuindersbelangen"welike stichting gevestigd is te Rijnsburg. In deze stichting wordt door verschuilen de lichamen samengewerkt. In de eerste plaats door de ge meenten Oegstgeest, Rijnsburg en Voorhout, maar ook door de Veiling vereniging Flora en de Veiling Tuin- bouwprod'ukiten Rijnsburg. Voorts wordt medegewerkt door de besturen van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond Holland-Brabant en de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Het doel van de stichting is het be hartigen van de belangen van de tuinbouw en de tuinders in het alge meen, waarby deze begrippen zo ruim mogelijk worden uitgelegd, zo dat daaronder bijv. vallen de door groenten-, fruit-, bloemen- en bol- lenkwekers uitgeoefende bedrijven. Met name wü de nieuwe stichting zich bezig houden niet bet behartigen van de belangen van die tuinders, die op enigerlei wijze van hun grond zijn of worden verdreven dan wel niet of sprekend gaat het daarbij in eerste instantie om tuinders, die woonachit- tig zijn in een van de drie genoemde gemeenten. De aanleiding tot het oprichten van de stichting is duidelijk. De voortschrijdende woningbouw in dit dichtbevolkte gedeelte van ons va derland stelt de betrokken gemeente besturen steeds voor hetzelfde pro bleem hoe de belangen van de tuin ders in overeenstemming te brengen mot het belang van de zo noodzake lijke woningbouw? In feite is hi ei" van een tegenstelling sprake. De op dit terrein ondervonden moeüijkhe- den hebben de gemeentebesturen er toe gebracht, in samenwerking met veilingverenigingen en standisorgani- saties, door middel van een stichting te trachten die bedoelde moeilijkhe den enigszins op te lossen. Getracht zal worden gronden aan te kopen en deze, na het cultuurrijp ma ken (drainage, verkaveling, bouw be drijfswoningen enz.) weer aan be langhebbenden uit te geven. Het be stuur van de stichting, waarvan bur gemeester Koomans van Rijns-burg in onvoldoende mate de beschikking voorzitter is geworden, is onlangs met over tuinbouwgrond hebben. Vanzelf- zijn werkzaamheden begonnen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 november. Kaasmarkt Aangevoerd 14 partijen Goudse kaas, geen Leidse kaas. Noteringen: Goudse le kwal. f 2.28-2.35. Handel lui. LEIDEN, 24 november. Veemarkt. Aanvoer: stieren 6, melkkoeien 70, prij zen: f 900-1225 per stk; handel: kalm; vette koeien 340, f 2.40-3.25 per kg. schoon gew., redelijk, vare koeien 45, 1450-925 per stuk, stil, graskalveren 6, f 250-375 per stuk, kalm; vette kal veren 75, f 2.50-3.20 per kg levend ge wicht, vlug, nuchtere kalveren 21, f 1.30 1.65 per kg. levend gew., kalm, vette schapen 55. f 100-120 per stuk, willig; vette lammeren 1586, f 90-120 per stuk willig; varkens (zeugen) 38, 1325-400 per stuk, redelijk, schrammen 279, f 70 —95 per stuk, redelijk, biggen 739, 145- 55 per stuk, redelijk. Totale aanvoer 3273. AALSMEER, 23 november. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 80-110, Bouvardla 45- 65, Calla 85-120, Clematis 50-70, Eu phorbia 90-130, Chrysanten gr.bl. 45- 69, id. kl.bl. 20-35, Amaryllis per kelk 50-70, Fresia per bos 100-110, Cycla men 110-165, Asp. Plumosus 80-125, Chrysanten 95-160, Seringen 4 kop per tak 115-185, ld. 2 kop 75-120, Anjers per stuk rood 25-48, roze 30-53, wit 25-39, Orchid Beauty 25-39; Rozen: Roselandia 25-49. Parel van Aalsmeer 30-54, Geh. Duisberg 35-64, Pechtold 20-39, Towny Gold 25-48, Mad. Ofman 30-52. Baccarat 75-105, Montezuma 25- 47, Floriade 30-54, New Yorker 25-49, Carol 15-32, Garnette 15-33, Pink Sen sation 40-74. BARNEVELD, 23 november. Coöp Veluwse Elervelling. Weekaanvoer 1.50.000, waarvan er thans 657.400 in velling werden gebracht. Handel rede lijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 45/ 50 gram f 8.34-9.53. 50/55 gr f9.66- 10.28, 55/60 gram f 10.30-10.87, 60/65 gram f 11.03-12.16, 65/70 gram i 12.28- 13.—. Elervelling S.B.E.: aanvoer 247.350. Handel redelijk. OEGSTGEEST In de Gereformeerde Kerk wordt hedenavond (vrijdag) voor gerefor meerden en hervormden een zang avond gehouden, waaraan medewer king wordt verleend door het Gere formeerd Zangkoor o.l.v. B. H. Tobé en het Hervormd Kerkkoor o.l.v. Hans Boelee. Kees Deenik leidt de samen zang en zingt zelf enkele soli. De pre dikanten ds. G. F. Callenbach en ds. Iz. Meijer zullen spreken. VOORSCHOTEN Oliebollenactie Er wordt morgen een oliebollen actie gehouden, waarvan de opbrengst het padvlnderswerk ten goede komt. De verkoop van de oliebollen het bakken ls gisteren al begonnen vangt aan om half drie. Gewijzigd programma Door bijzondere omstandiheden ls het programma van de intocht van Sinterklaas enigszins gewijzigd. De Sint wordt om kwart voor drie op de Rijndijk ontvangen. Om half vier begint de rondrit door het dorp, ter wijl omstreeks half vijf de zanghulde in de Voorstraat plaats vindt. De ontvangst door de burgemeester komt te vervallen. WASSENAAR Onze plaatsgenote mej. ir. Th. F, S. M. van Schaik, promoveerde te Wageningen op een proefschrift over de betekenis van de gezinsgrootte en het geboortenummer voor de voe- dings- en gezondheidstoestand van schoolkinderen. (Deze pagina is ongecorrigeerd) WARMOND St.-Nicolaasactie Zestien winkeliers beginnen mor gen met een St.-Nicolaasactie. De klanten krijgen bij aankoop van 2.50 bij de deelnemende winkelier een wedstrijdformulier met drie vra gen over het verkeer. Op deze wijze cunnen zij meedingen naar een prijs van f. 300. De baten van deze wed strijd komen ten goede aan de mu ziekverenigingen. Op 2 december zal de- Sint persoonlijk een bezoek aan Warmond brengen. De hoge gast zal o.m. zijn verjaardag in gezelschap van de K.A.B.-ers vieren. WASSENAAR Weihouder naar Zwitserland Wethouder mr. dr. W. E. van Gun- steren, die enige weken geleden slachtoffer werd van een ernstig auto-ongeluk en o.m. beide benen en een arm brak, is na in Leiden ver pleegd te zijn naar Zwitserland over gebracht voor verdere medische be handeling. De heer van Gunsten is al eerder in Zwitserland verpleegd na een beenbreuk, die hem tijdens het skieën was overkomen. Eenrichtingsverkeer op Raaphorstlaan Burgemeester en wethouders heb ben over het gedeelte van de Raap horstlaan, gelegen tussen de grens van perceel Raaphorstlaan 28a en de Eikenlaan een eenrichtingverkeer" ingesteld in deze zin, dat de weg in de richting van zuidwest naar noord oost gesloten is verklaard voor ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Deze maatregel zal ingaan zodra de verkeerstekens zullen zijn geplaatst. GOUDEN HUWELIJK Op donderdag 30 november a.s. ho pen dr. J. C. Flach en mevrouw G. J. Flach-de Walle hun gouden huwelijksfeest te vieren. Dr. Flach is geneesheer-directeur geweest van het Zendingsziekenhuis Poerworedjo op Midden-Java en is in Wassenaar een bekende figuur op gereformeerd- kerkelijk en ander gebied. Er is op de dag van het gouden feest van 4 uur tot half 6 gelegeneheid het bruidspaar geluk te wensen in Auber- ge „De Kieviet". de passagiers tot uitdrukking jegens het personeel, waarmee in de loop der jaren zulke nauwe banden ont stonden. Lepeltjes Burgemeester Geerstema sprak even eens over het openleggen van Wasse naar door die tram. De gemeente groeide van 7.500 inwoners in 1923 tot ruim 25.000 nu. Feestelijk, met bij- z;ndier veel erewijn die aam allerlei haltes geschonken werd, werd op 2 juni 1923 de tram ingehaald. Er is dn de loop der jaren veel kri tiek geweest op de tram, kritiek op die haltes, de frequentie en de tarie ven. Maar ©r is weinig of geen kri tiek gehoord op het personeel, dat zich een reputatie verwierf van des kundigheid, vriendlelijkheid en hulp vaardigheid. Het gemeentebestuur is er het comité dankbaar voor, dat het op deze afscheidsavonden uitdruk king heeft willen geven aan de gevoe lens van da passagiers bij het eind© van de tramlijn. De burgemeester dankte de HTM-ers ook namens het gemeentebestuur hartelijk voor de diensten, die zij aan de plaatselijke gemeenschap hebben bewezen. Als herinnering aan diit afscheid zal het gemeentebestuur aan alle Wasse naarse leden van het personeel nog een lepeltje toezenden met het wa pen van Waossemaar erop. Een le peltje had de burgemeester al vast meegebracht en hij overhandigde het aan een van de mannen van het eerste uur; de heer L. Wielders. Verrassing Nadat de pakjes, die door de passa giers in de tram zijn afgegeven als afscheidscadeautjes ondier de onge veer 50 HTM-ers waren verdeeld, volgde nog ©en verrassing voor het trampersoneel. Na een korbe inlei ding van de secretaris van het co mité, die eraan herinnerde, dat op 2 juni 1923 bij de officiële opening van de lijm heel veel muziek had geklon ken, gingen de deuren van het zij— zaaltje van Deylerhuis open en klonk weer muziek, van die muziekvereni ging Excelsior, die de scheidende trammannen een muzikale hulde kwam brengen. De verdere avond! werd in een bij zonder gezellige sfeer doorgebracht mte kaarten en kienen, waarbij de HTM-ers dank zij de vele giften uit de burgerij royaal konden worden ge trakteerd. De heer G. A. van Leijen- borst sprak namens de HTM-ers een hartelijk dankwoord. BEURSOVERZICHT UNILEVERS EN CULTURES VAST Amsterdam, 24 november. Het Damrak heeft vanmiddag op eigen kompas moeten varen omdat Wail Street gisteren, wegens „thanks giving day", gesloten bleef. In een vrij levendige markt steeg de koers van Unilever van 933 tot 937, tegen gisteren als siotkoers 927. Vanmorgen werdi voor Unilever betaald 929/931. Philips liep op van 962 tot 967 waar mee de koers toch nog bijna 3 pun ten beneden het vorige slot bleef. Aku opende op 382, plus 4 punten waarna 387 werd gedaan. Hoogovens liepen' op van 761 tot 765 waardoor een koerswinst werd bereikt van 3 pun ten, ten opzichte van de voorgaande siotkoers. Kon. Olies schommelden rond het slot van gisteren op f. 113,80. In de scheepvaarthoek waren de koersen eerder iets lager. Vast was de stemming voor de leidende oul- tures als gevolg van lokale specula tieve aankopen. HVA's noteerden op 131% 2 punten en Amsterdam Rub bers op 113 Va 1 punt hoger. Certifi caten Deli avanceerden circa f. 2, tot f- 146,30. De staatsfondsne gaven een iets betere tendentie te zien. Vrijdag 24 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000.— Vorige Siotkoers koers v. heden 101% GB 1013/4 101 %GB 101 101A 101% 101% 101A 100% lOOfftGL 100%GB 100%GL 100% 100%GL 97 H 97 H 82 93%GL 93% 97% 97% 96% 96 95 A 95 A 90% 91 89% 90% 90% 92% 92 V4 92% 92% 94% 94 92% 92AGB 92%GL 90 99AGB 99AGB 99%GB 99% 98% 94% 94% 108% 108% 100% 100A Prijzen per 100 stuks: eieren van 46/ 51 gram f 8.77-9.60, 51/56 gram f9.61- 10.28, 56/61 gram f 10.20-11.18, eende eieren 63/66 gram f 8.20-8.70, eende eieren 66/70 gram f 8.91-9.54. Eiermarkt: aanvoer 2.350.000. Handel redelijk. Notering: eieren van 50/65 gr. per 100 stuks f 9.50-12.50, alg. prijs: ill, kiloprijs f 1.88. Plulmveemarkt: aanvoer 58.000. Han del kalm. Slachtklppen 1.05-1.15 per kg, slachtkulkens 1.20-1.95 per kg. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4y4 Ned. '60 4y4 Ned. '61 4y4 Ned. '53 33/4 Ned. Gb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3y4 Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. "37 3 Ned. G.b. obi. '46 3 Ned. dol. In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië '37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. w. b.l. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij. A.K.U Deli MU cert. Hoogovens cert. Philips gem. bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon. P. (50 f 20) Holl. Amer. Ujn.. Java China Paket KIM Kon. Ned. St.boot Kon Paket MU... Stoom. Mij Ned. Niev Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon Rott. Lloyd N Scheepv Unie NIET ACTIVIFVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 Idem '48 (3%).. R'dam'52-1 (4%) Id. '37 I-II (3%) Z.-Hol '55 4% Bankwezen 8k N Gem 58 5% NWB '52 <4Y« BVG rspbr 1500.. BVG rspbr '52 I Industr. Obligaties Philips Doll. '51.. Premieleningen Vorige Siotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% 84% 84% A'dam '56 1 2% 83 83 89 A'dam '56 II 2% 88% A'dam '56 III 2% 89 89% Eindhoven '54 85 Enschede '54 2% 82 A 82% Den Haag ,52 12% 92% Idem n 2% 91% R'dam '52 I 2% 91% 93% Idem n 2% 92% idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 95 B 95 B Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-Holl. '59 2% 102% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteiltegen 112%GL 113% 129% 130% 378% 385% 144.30 146.70 762 753% 969% 966 927 933% 542 537 113.80 113.60 150% 150% 147% 148 6150 61.50 192% 192% 153 155 162% 162 160 GB 159% 342 335 148 147% 153% 152 95% 96% 95% 99% 95% 100 104% 104% 100A 100 A 200% 201 144% 144 91 L 90% Robeco Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank U cert. Ned. Handelmij Rott. Bank Twentsche Bank Senembab 253 388 31% 224% 338% 381% 332 407 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. BorsumJJ-Wehry Calvé Delft cert. Electrolasmij K. Pap. v. Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmij. Internatlo Int. Kunstst. Ind. v. Kemp, en Beg. Leidse Wolspjjj MUllerenCo N.B. Ned. Kabelfabr. Philips prei Rott. Droogd. Mij. Sikkens Groep Vei. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betmij. Wilton Feijenoord v. Wijk - Heringa Zaalberg Miinbouw ?n petrolcur- Biliton 2de r. Kon Petr (f20) Amerlk. fondsen Canad. Pacific R. Intern. Nl«kel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un.States Steel 706% 287 89% 908 340 341 171 418 245% 186 71% 140 540% 519% 565 282 528 877 347 97 199% 293% 88 148% 253 389% 32% 224 336 382 333 401 B 710 287 88% 910 344 174% 418 245 186 71 141% 544% 525 567% 284 550 891 350 99 197 292% 90 497% 500 114.60 115.10 24 A 24% 76% 76 5011 52% 41% 41% 51% 51% 54% 54-% 84% 84% 59% 59% 391S 39 si 36 A 36 A 77% 77%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9