GRATIS s e n o r 11 afe Zaterdags vrij? „Verdronken*' familie op jacht uitgemoord? Drievoudige controle merkt fraude niet op meubelen met inter-; nationale allure Scherp duel Burger-Duynstee over oplossing Nieuw-Guinea l n Bluebelle-mysterie: KVP-er in oppositie, terwijl socialist regering verdedigt! 7 VAPORISATOR bij VINOLIA for men AFTER SHAVE LOTION f3.95 Voor doodslag 10 jaar geëist toon aangevend for men Over 16 jaar 160.000 gulden ELTINK HEUBELEN Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 november 1961 Derde blad no. 30512 MENINGEN BOTSTEN IN AMSTERDAM OptU ie, ft hum irhuin elden. 21%) .Tien jaar lang hebben figuren |i Duynstee en Rij kens kunnen jgen, wat zij wilden. Maar jarom moeten zij daarmede (gerekend nu komen? Op het iment, dat er iets getorpedeerd nworden?" Deze verontwaar- igde opmerking maakte gister- ,ond de voorzitter van de neede Kamerfractie van de v.d.A., mr. J. A. W. Burger, jdens een door de federatie van ngeren in de Partij van de ibeid te Amsterdam georgani- trde debatavond over de kwes- Nieuw-Guinea .waarbij de jmeegse hoogleraar, prof. mr. J. F. M. Duynstee als oppo- «t optrad. De rollen waren tijdens dit libat omgekeerd. De KVP'er prof. njnstee, verzette zich tegen het ta van zyn partijgenoot „Luns, TWÜl mr- Burger, vertegenwoor- 5jer van de grootste oppositiepartij de grote pleitbezorger van het i-Luns optrad. illen. s'erii ee WAAROM? .Waarom torpedeert u uw eigen iring, die kans heeft gezien einde- een redelijke oplossing van het robleem In het parlement te doen Pmjedkeuren", vroeg mr. Burger, die er herinnerde dat de P.v.d.A. reeds jaar geleden een tweezijdige op- tsing heeft bepleit. .Maar toen werd die weg afge- ;t« uten en gaven wy de voorkeur aan n internationale oplossing. Nu op- rt C i as worden onze ideeën van 10 jaar w r« lieden door de conservatieven over- Wij gevoelen er niets voor op tafel liggende voorstel-Luns J te schuiven voor iets, dat de ip-Rijkens beter vindt", gaf mr. te kennen. voordelen zien boven internationali sering. „Wij moeten onze verantwoor delijkheid niet afschuiven op derden" meende hij. De debatavond werd door een groot aantal jongeren bijgewoond. JGeldboete geëist tegen Oostburgs taiidtechnicu8 Tot achtmaal een geldboete van 150,- en verbeurdverklaring van in beslag genomen instrumenta- 1 ium is gistermiddag door de kan- y?e'~ onrechter te Oostburg veroordeeld en 34-jarige tandtechnicusyiit Oost- V. pi wg die zich had te verantwoorden - regens een hem ten laste gelegde on- tToegde uitoefening van de tand- eelkunde, in zijn tandtechnisch- lituut. Hem waren acht behande len van patiënten ten laste ge- De verdachte gaf de feiten toe, och zei te menen dat door zyn as- S xiatie met een Haagse tandarts 84-jarige F. Mertens), onder is naam het instituut werkte, de wettelijke eisen was voldaan, deze Haagse tandarts was de lening toegedaan, dat door zijn aam aan het instituut te verbin- :en de handelingen van de tand- jani volkomen waren gedekt. t4ri Als getuige-deskundige werd in de- ii zaak gehoord dr. J. W. Feitsma ing on het ministerie van Sociale Za- P®1 en en Volksgezondheid, afdeling w' mdheelkunde. Deze verklaarde, dat men deze as- ociatie anders moet zien dan als iet werk van een gewone tandarts oet zijn assistenten. Een tandarts- v ssistente werkt «li. niet in de mond- b iolte van de patiënt, wat in dit ge- il wel was gebeurd. „Ook het on- leskundig toedienen van narcose "r. irt", aldus deze deskundige," grote evaren opleveren voor de patiënten «ndat, indien er iets misgaat, ondes- It( aidigen niet kimnen werken met a ourstofapparate en andere prepa- S9 ate, die de levensgeesten kunnen 2» pwekken. De eisen voor het onbevoegd uit- l efenen der tandheelkunde luidde 'oor de acht ter sprake gekomen atlënten: acht maal f250.- boete aibs. acht maal 35 dagen hechtenis tevens verbeurdverklaring van hele inbeslag genomen instru mentarium. Deze instrumenten ver tegenwoordigen een waarde van ruim 7000.- BETER OORDEL Prof. Duynstee verklaarde, dat de I P.v.d.A. het probleem Nieuw-Guinea tien jaar geleden z.i. inderdaad be- I ter had beoordeeld dan anderen. „Maar we moeten beseffen, dat de omstandigheden zijn gewijzigd", zo meende hij. „We kunnen niet meer met machtsmiddelen onze juridische posities op het zuidelijk halfrond handhaven. We moeten de revolutio naire situatie in de landen op dit halfrond aanvaarden en we moeten voorts beseffen, dat Indonesië wordt bedreigd door het communistische gevaar. Die explosieve situatie, waar in het communisme gretig voedsel vindt, moeten wij door het ii* stand houden van de tegenstelling betref fende Nieuw-Guinea niet aanwakke ren", zo geloofde prof. Duynstee, die te kennen gaf door een tweezijdige oplossing de constructieve elemen ten in Indonesië de helpende hand te willen bieden. TE VER Prof. Duynstee was het met mr. Burger eens, dat de regering nooit zover in haar belofte aan de Papoea's had mogen gaan betreffende het zelfbeschikkingsrecht. „Maar als men een belofte aan onderdanen doet, moet men", volgens prof. Duyn stee, „zo reëel zijn te begrijpen, dat die toezegging slechts in stand kan worden gehouden, zolang zulks in het belang van de Papoea's zelf is. We moeten hun duidelijk maken, dat het onmogelijk is deze extreme belofte ge stand te doen, omdat we daardoor de Papoea's in het ongeluk zouden storten". Mr. Burger, die geen goed woord over had voor het gescherm met de zogenaamde Nederlandse belangen in Indonesië („koloniale nostalgie", noemde hij het), stelde nadrukkelijk vast dat zijn party nimmer om de „zelfbeschikkingslyriek" heeft ge vraagd. ,Maar nu die belofte gedaan is, weiger ik de internationale vloer te laten dweilen met het woord van de wettige regering", zei hij. WAT DAN? Mr. Burger geloofde, dat de verhou ding met Indonesië en het probleem Nieuw-Guinea vlot zouden kunnen worden opgelost als de Papoea's voor Indonesië zouden opteren. „Maar als dat niet gebeurt, waar blijven we dan", zo vroeg hij zich af. „Dan blijven die eenheidspolitici als Ry- kens nergens", geloofde hij. Hoewel mr. Burger minister Luns niet de meest gewenste figuur vond om de kwestie Nieuw-Guinea te be handelen, wilde hij toch .zuinig op hem zijn", omdat hij de eerste mi nister is, die een oplossing in het par lement aanvaard heeft gekregen. Prof. Duynstee bleef in een twee zijdige oplossing evenwel wezenlijke Advertentie winkelwaarde f 1.35 of Pre-Shave lotion f4.25 Voor de man die er verzorgd uit wil zien is er bovendien nog: HAIRCREAMf 2.95 HAIRLOTIONf5.50 SHAVINGCREAM .f2.25 De procureur-generaal bij het Ge rechtshof heeft gisteren tegen een 21-jarige schilder uit Rheden 10 jaar gevangenisstraf gerequireerd met af trek van voorarrest en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank te Arnhem had verdachte op 11 juli van dit jaar veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek, alsmede terbeschik kingstelling van de regering. Nieuwe gezichtspunten leverde deze trieste zaak in noger beroep niet op. In de nacht van 1 op 2 oktober 1960 had verdachte een stukadoor op het Onderlangs te Arnhem zodanig geslagen en geschopt, dat hij aan de gevolgen is overleden. De verdachte had de man ontmoet op een der Arn hemse pleinen. De stukadoor wilde weten, waar een bushalte was en verdachte verwees hem om tot dus ver onbekend gebleven redenen naar Onderlangs, een stille straat bij de Rijn, waar geen bus rijdt. Tijdens de behandeling vertelde de schilder, dat de stukadoor hem oneerbare voor stellen zou hebben gdaan en dat verdachte daardoor zo woedend was geworden, dat hij de man aanviel en tegen de grond sloeg. Verdachte liep weg, maar kwam lat-er terug en schopte en sloeg de stukadoor zo lang tot de dood er op volgde. 14 o Ir» doosjes van 10, blikjes van 20 en kistjes van 50 stuks. HARMONISCH SMAAK, AFWERKING EN VERPAKKING LONDON - PARIS - BRUXELLES- ROTTERDAM Peter van Gestel bekroond Aan de 24-jarige Peter van Gestel uit Amsterdam is gistermiddag tij dens een bijeenkomst in de aula van de Universiteit van Amsterdam de Reina Prinsen Geerligs Prijs 1961 uitgereikt voor zijn bundel „Vier ver halen". De jury, bestaande uit Mies Bou- huys, Clara Eggink, dr. J. H. Schut te Nordholt, Karei Jonckheere en de inmiddels overleden Antoon Coolen, heeft een eervolle vermelding toege kend aan de eveneens 24-jarige An- dré Kuyten uit Rotterdam. (Hij zond ook vier verhalen in). De verhalen van beide schrijvers hebben de eenzaamheid van het men selijk bestaan als thema. Het was de 13de maal dat deze literatuurprijs werd uitgereikt. Het werk van Peter van Gestel wordt gekenmerkt door een tegelijk open en zorgvuldige schrijftrant, die weliswaar niet in alle vier verhalen even goed is volgehouden maar, al dus het juryrapport, toch vol belofte is. Het thema van zijn proza is tel kens weer de ontmoeting tussen men sen van verschillende generaties, en deze wordt met een aanzienlijke rijk dom aan psychologische nuances be schreven". De eenzaamheid van het menselijk bestaan wordt in de ver- geefscheid van deze ontmoetingen openbaar, vanuit een eerder berusten de dan tragische levensopvatting", al dus het rapport. Tijger voor Tito Indonesische militairen in noord- Sumatra hebben de Joegoslavische minister van Defensie, Gosnjak, een tijger geschonken voor president Ti to. De minister bezoekt Indonesië op uitnodiging van generaal Nasoetion. Eindelijk schijnt er enige klaar heid te zijn gekomen in het my sterie rond het jacht „Blue belle", dat op 12 nov. tussen de Bahama-eilanden en Flo rida is vergaan. Zes personen zouden bij deze ramp zijn ver dronken dit was althans de lezing van de schipper, de 45- jarige gepensioneerde lt.-kolo- nel van de luchtmacht, Julian Harvey, die op 13 november uit zee werd opgepikt door een tan ker, toen hij in een reddingboot ronddreef. Harvey was echter niet de enige zoals hij zelf veronderstelde overlevende. Drie dagen later werd het 11-jarige meisje Terry Jo Du- perrault uitgeput op een rubber- vlot aangetroffen. De volgende dag pleegde Harvey zelfmoord. Zijn de vijf andere opvarenden vier leden van de familie Duperrault en de echtgenote van de schipper nu verdronken of vermoord? Volgens een officier van de kustwacht was het ongeluk een „moord op grote schaal". Het verhaal dat Terry Jo, die in een ziekenhuis is opgenomen en aan vankelijk niet kon worden verhoord dezer dagen heeft verteld, is zeer belastend voor Harvey. Het verhaal dat Harvey tegen de kustwacht deed, wijkt op alle pun ten af van dat van Terry Jo's ver slag. Volgens Harvey was er brand op het scheepje uitgebroken. Terry Jo had geen brand aan boord op gemerkt. Geschreeuw Zij vertelde, dat Harvey haar had ge slagen en haar niet aan dek had willen hebben, toen zy in de nacht dat het jacht verging wakker was geworden door geschreeuw. In de grote hut had zij haar moeder en 16-jarige broer Brian dood aange troffen. Het meisje had haar vader noch haar 7-jarige zusje noch de echtgenote van de schipper gezien. Kort etijd later had Terry Jo gelui den gehoord die op suagen of ha meren leken. Het water was haar hut binnengedrongen en toen het haar matras had bereikt, was zij toch weer aan dek gegaan. Daar zag zy juist, dat Harvey in de sloep het zinkende jacht verliet. AMBASSADEUR VAN ZUID—KOREA Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea heeft ver klaard, dat Zuid-Korea overeenstem ming heeft bereikt met Nederland, Portugal en België over de uitwisse ling van ambassadeurs. Generaal (b.d.) Sun Yup Paik zal, aldus het ministerie, de post van ambassadeur van Zuid-Korea voor deze drie lan den gezamenlijk gaan bekleden. Het meisje had zich het vege lijf kun nen redden door een rubbervlot los te maken, waarop zij vier dagen later uitgeput werd aangetroffen. Het grootste raadsel ls wel het mo tief dat Harvey voor de moord op de Duperraults kan hebben gehad. Hij had de familie nooit eerder ont moet. Het raadsel zal waarschijnlijk nooit volledig worden opgelost, daar de Bluebelle onder 700 vadem water ligt en niet gelicht kan worden volgens de kustwacht. Drie jaar geëist tegen oneerlijke procuratiehouder De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen een Rotterdam se procuratiehouder. Deze heeft bij zijn werkgeefster een binnenvaart en transportonderneming over een periode van zestien jaar een bedrag van bjjna 160.000 gulden verduisterd. Advertentie Als gevolg van de ontdekking van een belangrijke fraude bij een andere firma had de directie van het bedryf een controle gelast waarbij een kas- bewys te voorschijn kwam, getekend door de procuratiehouder, dat niet te verklaren was. Hierdoor kwam de zaak aan het rollen. De procuratie houder was ten tijde van de controle met vakantie in Italië. Na zijn te rugkeer legde hij een volledige be kentenis af, zodat het mogelijk werd het geknoei met kasbescheiden en cheques over zestien jaar te recon strueren. Een bedrag van rond f. 29.000,- heeft de procuratiehouder aan het gedupeerde bedrijf terugbe taald. Meer geld De jury noemt André Kuyten in haar rapport „een uitstekend talent". „Al zijn misschien niet alle verha len van gelijke sterkte, een bijzon dere bekoring ontlenen zij ander zijds aan hun gesitueerd zijn in grensgebieden van de werkelijkheid", aldus de jury. Zij is van oordeel dat het werk van de beide auteurs goede beloften Inhoudt voor de toekomst van onze letteren. Minister De Pous heeft gis teren met een druk op de knop in de Amsterdamse Vlothaven het nieuwe internationale graan- overslagbedrijf officieel geopend. Het is het grootste graanover- stagbedrijf in Europa. Brazilië verleent rebel Galvao asiel Brazilië heeft gisteren politiek asiel 33. Meend aan de Portugese rebel ka- n,vin Henrique Galvao en zes van volgelingen. Galvao en zyn volgelingen zullen Belo Horizonte, op ongeveer 300 afstand van Rio de Janeiro, wor tel gehuisvest. Zy zullen onder po- k «iebewaking staan. Een van de i vii '°°rwaarden voor het asiel is dat Galvao geen politiek mag bedrijven ^Brazilië op straffe van deporta- De zeven Portugese rebellen waren is tosdag in Rio de Janeiro aangeko men nadat zij door Marokko waren I utgewezen. Cliroesjtsjow weer boos op boeren Premier Chroesjtsjow heeft ver klaard dat de boeren in de pas ont gonnen maagdelijke gebieden van de Sowjet-Unie opnieuw zijn te kort geschoten waar het de produktie van graan betreft. Op een vergadering van kolcho zenbestuurders in Tselinograd, hoofd stad van Kazakstan, onderbrak Chroesjtsjow de eerste secretaris van de plaatselijke afdeling van de com munistische partij, D. A. Koenajew, om te zeggen dat diens kritiek op de boeren niet sterk genoeg was. Koenajew zei: „Er worden nog te veel fouten en misrekeningen ge maakt. Dit jaar is de graanproduktie in Kazakstan achter gebleven". Hier werd hij door Chroesjtsjow onder broken met de opmerking: „Ze zijn niet tekort geschoten wat de pro duktie betreft ze hebben haar doen mislukken". Het ls de tweede maal ln successie dat Kazakstan niet voldoet aan de eisen. Verleden jaar leidde dit tot een „zuivering" onder de plaatselijke bonzen. V.S.-ruimtevaarder uitgekozen De American Broadcasting Com pany heeft omgeroepen dat de veer tigjarige luitenant-kolonel van de Amerikaanse marine John Glenn is uitverkoren als de ruimtevaarder, die de eerste Amerikaanse vlucht rond om de aarde zal uitvoeren. Er wordt naar gestreefd deze vlucht nog ln dit iaar te doen plaats vinden; als voor- opige datum is 5 december vastge steld. Kapitein Scott Carpenter van het leger is aangewezen om eventueel voor luitenant-kolonel Glenn in te vallen. De verklaring, die hy voor zyn handelingen gaf was, dat hy destyds in 1942 tegen de wil van zyn vrouw ontslag had genomen als ge meenteambtenaar en dat hy, om de juistheid van zyn beslissing te be- wyzen, meer geld thuis wilde bren gen dan zyn salaris ln zyn nieuwe positie mogelyk maakte. De inkomsten van verdachte be droegen in 1960 aan salaris, tan tièmes enz. ruim f. 21.000, het hoog ste salaris, dat bij het bedrijf werd uitbetaald, op dat van de directeur na, zo verklaarde deze als getuige. Tijdens de behandeling kwam naar voren dat de algemene boekhouding waarvoor verdachte de verantwoor ding droeg, jaarlyks door drie ver schillende, los van elkaar staande, instanties werd gecontroleerd, zonder dat ooit enige fraude aan het licht was gekomen. De directeur gaf een verklaring hiervoor: „Ik heb de procuratiehouder on beperkt vertrouwd en daarmede dus een beoordelingsfout gemaakt en ik geloof dat iets van mijn vertrouwen op de accountantsdiensten moet heb ben afgestraald, waardoor men ge makkelijk zyn verklaringen aannam". Knoeier De officier van Justitie, mr. B. van der Meulen, merkte op, dat de ver- Franse gemenebest dreigt binnenkort uiteen te vallen President Fulbert Yoeloe van voor malig Frans Kongo heeft gisteren in Parys tydens een persconferentie gezegd dat zyn land mogelyk de Frans-Afrikaanse Gemeenschap zal verlaten. „Ik heb generaal De Gaulle gevraagd naar de toekomst van de gemeenschap. Wy wachten op zyn antwoord. Wanneer het ons teleur stelt, is voor ons de tijd gekomen uit de gemeenschap te treden". President Yoeloe heeft een officieel bezoek van drie dagen aan Parys ge bracht. Van de gemeenschap die in 1958 tussen Frankrijk, Madagascar en elf Afrikaanse landen gevormd werd, zyn alleen (Frans) Kongo, Tsjaad, Gabon, de Centraal-Afri kaanse republiek en Senegal nog lid aldus Yoeloe. Over voormalig Belgisch Kongo zei de president dat „Katanga zyn be staan als natie bewezen heeft". Hy noemde het idee van een neutrale regering in (voormalig Belgisch) Kongo „absurd". Acht jaar voor Ned. zeeman Voor de rechtbank ln Hamburg la behandeld de zaak tegen een 26-ja- rige Rotterdamse zeeman. Deze werd ervan beschuldigd dat hy op 23 juni jl. samen met een 28-jarige Rotter damse zeeman een roofoverval heeft gepleegd op een Hamburgse juwelier. De overvallen winkelier, de 55-Ja- rlge Curt C. Clusmann werd hierby met een ploertendoder op het hoofd geslagen. Een te hulp gesnelde buur man, de 58-jarige winkelier Karl- Heinrich Schuckmann, werd met een pistool in de buik geschoten. Deze laatste overleed korte tyd daarop in het ziekenhuis aan de gevolgen van zijn verwonding. Bij de overval werd een portefeuille met 720 mark mee genomen. De 26-jarige zeeman werd veroor deeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Tegen hem was 10 jaren geëist. THANS BOETE VOOR ARTS MOERMAN Destyds heeft het Medisch Tucht college in Den Haag de Vlaardingse arts C. Moerman op een klacht van de geneeskundige inspectie van Zuid- Holland willen schorsen voor zes maanden wegens overtreding van de medische ethiek by gevallen van kankerbestryding. Het betrof het be handelen van andere artsen, die deze behandeling door de heer Moerman niet wensten. De heer Moerman is van die uitspraak in hoger beroep gegaan by het Haagse Gerechtshof, waarop de procureur-generaal twee maanden schorsing vroeg. Uitspraak doende heeft het Hof de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege ver nietigd en de arts een boete opge legd. dachte de indruk maakt grote spyt te hebben van hetgeen hy heeft ge daan. Toch is hy er zestien jaar mee doorgegaan. Deze man maakt naar buiten een vertrouwenwekkende in druk: inneriyk is hy een knoeier. „Wat zal er met deze man moeten gebeuren als hij t.z.t. uit de ge vangenis komt?", aldus de officier. Mr. M. E. Jonker bepleitte uiterste clementie. Uitspraak 7 december. Advertentie Bezoek dan de toonzalen van Eltink geniet van een rijke kollektia Vraag de katalogus bb 11 .Woonkunst uit Wijchen* of .Direktie en kantoormeubelen* l n WIJCHEN (»IJ NIJMEGEN) NIEUWE WEG TEL. 011*4-441

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5