Les solistes de Zagreb in 'n eenzijdig program (Ésso) PETROLEUM Groot leider nog groter ah cellist ióuuJLI Twaalfde lustrum Societas Studiosorum Reformatorum ^A^lêJL I Panique op Sinterklaas-avond Verrassende moderne toegift! MARKANT MARKANT Lector dr. J. P. Murre benoemd tot gewoon Leids hoogleraar ■kWLI MARKANT P. M. PERQUIN Prof. mr dr J. A. Diepenliorst sprak over „Kerk en politiek" Behaaglijk warm! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 nöVërnb'er lSël Tweede blad no. 30512 Tweede meestereoncert K. en O. Onze herinnering aan het wijd en zijd vermaarde Joegoslavische kamerorkest „Les solistes de Zagreb" was een zeer sterke. „Toonkunst" had het hier in 1957 geïntroduceerd. Wij gewaag den toen onmiddellijk van een „opperste schoonheidsopenbaring" een „weldadige verrukking". Op het tweede meester-concert van K. en O. leek echter, als de herinnering ons niet bedriegt, iets in de klank- en kleurcultuur gewijzigd, niet steeds ten goede. Misschien niet verwonderlijk, indien men bedenkt dat in enkele jaren een groot aantal mutaties plaats vond in de „solistische" krachten, intussen ook nu toch weer tot sublieme eenheid vergroeid. De technische perfectie en de stylistisch verantwoorde weergave an der composities van 18e eeuwse mees ters (Vivaldi, Pergolesi, Bach en Mo- rart) lieten overigens nauwelijks 2.Jjwensen onvervuld: daarvoor stond «het grote kunstenaarschap van de "'bezielende dirigent Antonio Janigro -■Jnnlr nu wppr hnrf TTii wpp.t een vol- ook nu weer borg. Hij weet een vol- 7J maakte precisie te realiseren en e maakt daarbij de 13 musici 12 oor strijkers en een klaveciniste vol ledig aan zich ondergeschikt. Daar- bij slaagt hij er in de gevaarlijke >20 klippen der routine, vanzelfsprekend 13j) In hoge mate aanwezig, meestal met Nïfucces te omzeilen. Janigro's directie bezit allure en 5(*wier en wat het voornaamste Is, betekenisvol gebaar. lee ■eld Nog meer echter frappeert hy door Gê rijn smetteloos cellospel. Als solist In het onbelangrijke, doch virtuoos eschreven concert in Bes gr. t. van loccherini wel bewust uitgekozen hem daarin met schittering te 4.4Jllaten paraderen! klonk zjjn prachtig instrument, een Amati van 1G36 als zelden gehoord. Dwingend, doorwrocht en volumineus gestreken, j pregnant de zeggingskracht, door- ,1 leefd de expressie, van gouden tinten rervuld tot in de hoogste regionen de zangerige, vlekkeloze toon. De in- oDdlfmationale roem, die Janigro als cellist wist te vestigen, is dan ook irëi llleszins begrijpelijk! Zijn spel was omlijst door een ge iden en gespannen gespeelde „Der- Symfonie" van Vivaldi en Pergo- 7 diesi s „Concertino", dat door zijn in- ïerlijke waarden de diepste indruk id« naakte. Na de pauze een volmaakt J «heerste vertolking van het ver- u.) trouwde Vioolconcert in E gr. t. van jJoh. Seb. Bach door het vrouwelijke van het ensemble Jelke Stranek, toon in vergelijking tot de 3 M U fier Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anja, dr van W. van Heulen en G. J. ran de Kult, Innocenta Cornelia Wil- helmtna Maria, dr van A. Schouten en C. M. T. Spijkers, Cornells, zn van P. Guijt en M. van der Plas, Paul, zn van A. Borst en A. P. Roubos, Erwln, zn v. B. G. Wolters en C. A. Muhzert, 0 Franciscus Theodorus, zn van H. P. Mahieu en M. J. Rommelse, Marcus Jacobus, zn van G. P. M. Verburgh en C. A. J. M. Wellink, Lucas Dagorbertus m van G. P. M. Verburgh en C. A. J. M Wellink, Lydia Jacomina, dr van W. 0 de Jong en G. M. de Ridder, Eric, zn - van G. Witteman en J. Plkaar, Petro- aelia Johanna Cornelia, dr van J. F. Gerrits en C. L. P. Kneijber, Ronald, ai van H. Ouwerkerk en G. J. M. Bru- bé. GETROUWD J. Vermond en L. Rijsbergen, T. OlH. j. de Fey en J. M. I. Pikaar, H. C. 1 J van der Weijden en J. Singerllng, J. A. Ponsioen en P. L. A. van Leeuwen, J. B. van Staden en C. W Wendt, J. C. Laterveer en W. C. van Weeren, J. 47 M. Landré en M. Wljrdeman. OVERLEDEN J. A. Ferdlnandus, 12 Jaar, zoon, C. J. van Veen, 73 Jaar, man. vorstelijke klanken van Janigro, wat ijl aandeed. Niettemin een bewon derenswaardige prestatie, in al even zeer superieure samenwerking met het orkest,. Ook zij is, gelijk Janigro, met uitbundige ovaties geëerd. Het meest subtiele en ragfijne, waartoe het ensemble in staat is kwam tot uiting in Mozarts „Eine kleine Nachtmusik". Karei I geeft goud voor 'n riks PROMOTIE Gisteren promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op eenproef- schrift getiteld: „Acausel analysis of the displacement activity", de heer P. Sevenster, geboren te Terschelling in 1924 en wonend te Warmond. Promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. Daarin hoorden wij, als vanouds, Les solistes de Zagreb" met hun dirigent Antonio Janigro. (Foto L.D./Holvast) de souplesse, de tot het uiterste door gevoerde détaillering, de hemelsklare inzetten der violen: kortom alle ge heimenissen, die het wonder der „weldadige verrukking" openbaren en zelfs met lichtheid en charme een veclgespeeld geniaal werkje als dit, tot „nieuw" maken. Gelukkig dat na het stormachtig applaus de wel zeer sterke programmatische eenzijdig heid doorbroken werd al leek de plotselinge overgang schokkend met de toegift: een zeldzaam geestig, effect- en contrastrijk „Scherzo" van de Russische componist Sjostakovitsj, met talrijke originele klankvondsten. Daarbij wat 't merkwaardig te constateren hoe buitengewoon groot de affiniteit met dit „moderne" was en hoe men er alle geheimen van doorgrondde. Daarom was het temeer te betreu ren, da t ons de elders gespeelde „Fünf Satze fur Streichorchester" van Anton Webern onthouden zijn. Had men angst de Leidenaars met dit progressieve in kennis te stellen? Jammer: want zij zijn muzikaal beter georiënteerd dan de buiten staander wellicht mocht menen. Misschien een volgend maal?.... Het concert is door een stampvolle zaal beluisterd. Zelfs op het podium zaten de toehoorders. Al is het naar ons gevoel ditmaal niet tot de „schok der herkenning" gekomen, toch bewegen deze Joego- Slaven zich nog steeds op een ni veau, dat hun ongemene reputa tie rechtvaardigt. Tevens is opnieuw bewezen, hoe in 'n verscheurde wereld, waarin men elkaar niet of nauwelijks meer ver staat, muziek vereent en de grote, uitsluitend heilzaam werkende har monie ontstaan kan. En dat is 't voornaamste! H. Niet langer lopen: Karei I kopen Voor de algebraïsche meetkunde Bij Koninklijk besluit is dr. J. P. Murre, lector aan de Leidse Univer siteit in de analyse en de analytische meetkunde, benoemd tot gewoon hoogleraar aan deze Universiteit in de faculteit der wis- en natuurkun de om onderwijs te geven in de wis kunde, in het bijzonder de algebri- sche meetkunde. Dr. Murre werd op 18 september 1929 te Baarland (Zeeland) geboren. Na in 1947 eindexamen te hebben afgelegd aan de Rijks-HBS te Goes studeerde hij van 1946 tot 1948 aan de Technische Hogeschool te Delft en van 1948 tot 1952 aan de Leidse Uni versiteit. Hij deed kandidaatsexamen in 1950 en doctoraal examen in 1952 Van september 1951 tot septembei 1954 was hij assistent in de wiskunde aan deze Universiteit. Van oktobei 1954 tot augustus 1956 studeerde hij aan de University of Chicago ten einde zich te specialiseren in de al gebraïsche meetkunde. Op 1 mei 1957 promoveerde hij te Leiden cum laude op een proefschrift over het multi- pliciteitsbegrip in de algebraïsche meetkunde; promotor was prof. dr H. D. Kloosterman. Sedert oktober 1956 is hij werkzaam te Leiden, eerst VOORRANG: Alleen NEMEN als i' er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. als wetenschappelijk ambtenaar met een onderwijsopdracht voor wiskunde en sedert september 1959 als lector. Gedurende het academisch jaar 19D9—1960 verbleef hij aan de North western University te Evanston (Illi nois, U.S.A.). Zyn publikaties nebben betrekking op de algebraïsche meetkunde en wel op het zogenaamde multipliciteitsbe- grip, op de theorie der birationale transformaties en op de theorie der variëteiten van Picard. Forensenweg Den Haag—Leiden In afwachting van de ophanden zijnde herziening van het rijkswe genplan en de wellicht vereiste aan passing van het provinciaal wegenplan daaraan, wijzen Ged. Staten van Zuid-Holland er de Statenleden op, dat het forensen-verkeer tussen Den Haag en Leiden in de toekomst be hoefte heeft aan een goede verbin ding. G.S. brengen in nerinnering, dat zij reeds in 1956 deze verbinding als nieuw aan te leggen weg in kaart brachten ter vervanging van de be staande weg Rijswijkde Vink. Aan gezien deze weg zo motiveerden Advertentie Het was een dolle boel bij de familie M. v. D. te Z. Telkens ging de bel en stond er een pakje op de stoep. Totde bel ging en er een levens grote Sinterklaas stond. Iedereen keek iedereen aan - nie mand bleek de Sint besteld te heb benzou dit de échte dan wel zijn. Aarzelend noodde men hem binnen; je weet tenslotte nooit wie je in huis haalt. Toen Sint echter een flesje PANIQUE te voorschijn haalde, riep de gast vrouw blij: „Dit IS de echte, want hy weet mijn liefste wens: PANIQUE, die verrukkelijke creatie van de Pa- rijse parfumeuf- René Pascal". Het meest boelende en Innemende parfum dat een vrouw óóit droeg. Verkrijgbaar in sierlijke flacons vanaf f 4.25. zij destijds hun voorstel een ty pische streekweg is met veel bebou wing, welke zich op den duur niet leent voor het opvangen van het drukker wordende verkeer, bestaat behoefte aan een modernere ver binding tussen Den Haag en Lei den. Deze zal tevens het verkeer op de rijksweg Den HaagWassenaar Leiden ontlasten. Ook de toekomstige ontwikkeling van Leiden als woon stad van velen, die in Den Haag werken, maakt een snelle verbinding tussen beide steden gewenst. Een destijds namens H.K.H. Prin ses Wilhelmina ingediend bezwaar schrift tegen de geprojecteerde weg, omdat deze een strook /an het jacht huis „Ter Horst" in beslag zou ne men, gaf G.S. aanleiding hun voor stel terug te nemen in afwachting van het resultaat van een naar dit bezwaar in te stellen onderzoek. Dit onderzoek heeft plaats gevonden en heeft geleid tot overleg met de be heerder van de landgoederen Ter Horst en Duivenvoorde, alsmede met de N.V. Nederlandse Spoorwegen. In principe is overeenstemming bereikt omtrent de wijze van aanleg van de weg langs deze landgoederen ener zijds en de spoorbaan anderzijds. Onder de weg en de spoorbaan zal een tunnel worden gemaakt voor de kruising met de Horstlaan. De Dui- venvoordseweg zal eveneens daarop worden aangesloten, .vaardoor enige spoorwegovergangen kunnen verval len en bovendien een oplossing mo gelijk wordt gemaakt voor de aanleg van een provinciaal rijwielpad. Weg in duinstrook Een achterstand dreigt helaas, al dus G.S.in de uitvoering van plan nen te ontstaan t.a.v. sommige ge deelten van de weg in de duinstrook tussen 's-Gravenhage en de grens van Noord-Holland. Dit hangt samen met de omstandigheid, dat de plan nen tot aanleg en reconstructie van de weg ScheveningenWassenaar Noordhollandse grens nog steeds geen vaste vormen hebben aangeno men. Ondanks langdurige onderhan delingen met het rijk, de provincie Noord-Holland en de betrokken ge meenten, staat de tracering van deze weg, voor zover bepaalde gedeelten daarvan betreft, nog altijd niet ge heel vast. Het verheugt G.S. echter te kunnen mededelen, dat omtrent het noordelijk deel thans vrijwel overeenstemming is verkregen, zodat het zich laat aanzien, dat met de uitvoering van het plan voor dat ge deelte Spoedig een aanvang zal kun nen worden gemaakt. ICerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Middelharnls J. H. Cir kel te Hulzen (N.-H.) te Rlnsuma- geest (toez.) en te Surhulzum (toez.) J Kronenburg, kand. te Zeist. Bedankt voor Bodegraven (vac. C. van den Bosch) A. van Brummelen te Schoon- rewoerd voor Melchnau (kanton Bern, Zwitserland) J. P. B. Visser, vi caris te Steenwijk. GEREF. KERICN Beroepen te Lemmer J -.e Lange te Haarlemmermeer-O.Z. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amsterdam (vac. G. Fa- flé) A. Jense te Gouda. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Berlikum (Fr.) da T. G. Slccama te Wolvega-TJalleberd. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhenen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Receptie in Academiegebouw Met sigaren slagen? Karei I vragen Kopstoot om schuld Op de Leidse veemarkt had een 61-jarige veekoopman uit Leidschen- dam een koopman een vakkundige „kopstoot" toegediend, omdat de koopman nog in de schuld stond bij een zoen van verdachte. Daar was eerst ruzie over ontstaan, maar ver dachte ontkende de kopstoot, al gaf hij toe „te hebben geduwd". „Daar komt in de veehandel nog al eens een borreltje aan te pas", zo constateerde de rechter en hij veronderstelde dat dit borreltje ook thans wel invloed op het gebeurde zou hebben gehad, hetgeen verdach te echter ontkende. Omdat verdach te al eerder met de Justitie te ma ken heeft gehad, eiste de officier f 150 boete of 30 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde hem conform de eis. Eten en drinken in de middeleeuwen De engelen eten eenmaal, de die ren driemaal. Voor de mens blijven dus twee maaltijden per dag over. Dit was in de middeleeuwen één van de gulden leefregels. Over de eet- en drinkgewoonten in die tijd sprak gisteravond in de Lakenhal voor de leden van „Oud Leiden" de heer J. G. N. Renaud, conservator bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. De eerste maaltijd, het ontbijt, werd in de middeleeuwen genuttigd na het kerkbezoek. Dat was om on geveer tien uur 's ochtends. Het be hoeft dus geen verwondering te wek ken, dat juist het ontbijt een zeer uitgebreide maaltijd was. Bovendien moest men op dat ontbijt lange tijd teren, want voor zes uur 's avonds werd niet meer gegeten. Ook de tafelmanieren wijken enigszins af van de onze. Zo werd de rand van het tafelkleed gebruikt als servet. Men ging niet zover, dat men ideze rand ook als zakdoek gebruikte. De etiquette schreef voor, dat men zijn lippen zorgvuldig afveegde, voor dat men een slok uit de grote ge meenschappelijke drinkbeker nam. De botjes die men overhield na een „kluifpartij" werden voorzichtig on der de tafel geworpen, om toch vooral het vloerkleed van de gastheer van vetvlekken te vrijwaren. Het vlees van os, zwijn of varken was een "eer geziene lekkernij in die dagen. p groenten had de middel eeuwse mens het niet voorzien. Het was ongezond, zo redeneerde hij. Wa ter dronk men niet. Dé tafeldrank was bier. Het bier werd in enorme hoeveelheden geïmporteerd uit Ham burg en Brabant. Ook de kinderen mochten af en toe van deze heer lijke drank proeven. Zij dronken echter een onschadelijk soort. De wijn die men in die dagen dronk, was dikwijls zeer gekruid. De heer Renaud illustreerde zijn interessante lezing met de vertoning van een aantal dia's. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot biedt het bestuur van S.S.R. gelukwensen aan. (Foto LD./Holvast) Druk bezochte receptie Tijdens de hierna volgende druk bezochte receptie kwamen o.m. ge lukwensen aanbieden de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, tevens in zijn kwaliteit als curator van de Leidse Universiteit, de rector- magnificus, prof. dr. G. Sevenster, de heren P. A. C. de Ruiter en A. van Dtfk, resp. praeses en assessor van SSR, ds. J. A. Eekhof, hervormd studenten-predikant en zijn gerefor meerde collega, ds. G. Th. Rothui zen, een afvaardiging van het LSC en de VVSL, hoofdinspecteur J. C. Hofstede, die de commissaris van po litie vertegenwoordigde en voorts een deputatie van de afdelingen Amster dam, Delft, Utrecht, Groningen. Rot terdam, Wageningen en Eindhoven van de SSR. Catena, de R.-K. stu dentenvereniging St.-Augustinus. de Christen Studentenraad, de Vereni ging van leden van de wetenschap pelijke staf, het studentencorps van de VU en de theologiscne school te Kampen, de Calvinistische Studen tenbeweging, de afdeling Leiden van de NCSV en de Vrijz. Chr. Studen- tenbond. „Er zijn veel gedetineerden die hun in vrijheid stellen duchtig gaan vieren en dat is juist een gevaar voor verdachte", aldus de officier die tegen hem zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en aftrek van voorarrest eiste, opdat hij half januari op vrije "oe- ten zou komen. De rechter zei "er- trouwen in verdachte te hebben, ook wat de feestdagen betreft en veroor deelde hem tot 20 weken gevangenis straf waarvan 10 weken voorwaarde lijk en bepaling dat hij gedurende de 2 jaar proeftijd niet in een café mag komen. Zo komt verdachte met een op vrije voeten. Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bexorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verwarming. 'In het kader van de twaalfde lustrumviering van de afdeling Lei den van de SSR werd gistermiddag in tegenwoordigheid van veie autori teiten en vertegenwoordigers van plaatselijke en landelijke studenten organisaties in het groot-auditorium van de Academie een bijeen komst gehouden, waarin prof. mr. dr. J. A. Diepenhorst gesproken heeft over „Kerk en politiek". At Na een inleidend woord van de praeses van de lustrumcommissie, de heer L. den Engelsen, schetste prof. Diepenhorst eerst de problematiek, die achter beide begrippen „Kerk en politiek" schuil gaat. Wat is de Kerk? In Nieuw Dehli zijn niet minder dan tweehonderd kerken vertegenwoor digd en alleen in ons land kan men al een lange lijst aanleggen van ker ken. Ook als men zich in de staatkunde gaat verdiepen, maakt men het zich niet gemakkelijk. Prof. Diepenhorst toonde dit aan door terug te blikken in de geschiedenis en te wijzen op de staatkunde zoals die in het bui tenland en ook in ons land wordt bedreven. Wat ons land betreft, kan men zich op het verleden beroepen en markante namen noemen. Maar hoe is de toestand nu? De zaken worden weliswaar technisch feilloos behandeld, doch er is geen appèl meer op het volksgeweten. Het weer klank vindende woord wordt niet meer gesproken in de Staten-Gene- raal. De verbinding tussen Kerk en po litiek is moeilijk te leggen en mo menteel wordt van tal van zjjden vernomen, dat de Kerk, of in ruime zin: de religie, niets met de staat kunde heeft te maken. En als de Kerk spreken wil, dan is er grote verdeeldheid over de vraag tot hoe ver zy mag gaan. Er is in de eerste plaats een zakelijke politiek, waarby het algemeen humane overheerst. Maar toch kan de staatkunde niet worden losgemaakt van de dieper liggende beginselen. De Kerk heeft een eeuwig Evan gelie en richt zich op God. In het specifieke van het politieke leven kan zij niet treden tenzij rechtstreeks wordt ingegrepen op de waarde van het Woord. Zij wijst op de achter gronden van de tijd. Als het woord der Kerk wordt verstaan en er wordt geleefd uit de zekerheid van het ge loof, dan kan er ook in Nederland iets worden gedaan aan de komst van Gods Koninkrijk. Met de feestdagen op vrije voeten Teneinde een 31-jarige fabrieksar beider uit Leiden tijdens de komen de feestdagen niet in drank-verlei- ding te brengen, wilde de officier van Justitie hem maar zolang in de cel houden. Daar was de verde diger, mr. L. F. de Kleyn het hele maal niet mee eens. „Straf is straf, maar de gevangenis is er niet om mensen uit de verlei ding te houden", luidde het stand punt. En daar bleek de rechter het wel mee eens te zjjn. Verdachte had blijkbaar een zwak voor horloges, want hij had tweemaal een horloge gestolen. De drank speelde hy deze diefstal len een grote rol, hetgeen overigens in heel het leven /an verdachte het geval was geweest. TPof^rOrt niet... A.1T MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Natuurlijk een oliehaard

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3