Toost op vriendschap Nederland - Indonesië Wel of niet over status Berlijn onderhandelen? Spoedig indiening Afrikaanse resolutie Van der Putten zond zijn rapport thans iii Mr. W. A. Offerhaus in Groningen overleden „ALS FRANKRIJK BUIGT, IS HET GEDAAN MET EUROPA" LUNS EN SOEBANDRIO TEZAMEN Op sommatie van de minister WEERBERICHT Commissaris der Koningin Dertig socialisten in Kamer contra Belgische regering President De Gaulle hield forse rede in Straatsburg Na 'f overleg in Washington c. H. NOLET (Due/ e teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 No. 30512 LEIDSCH GBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse corespondent) Mongi Slim, de Tunesische voorzitter van de VN-Asemblée, heeft woensdagavond tijdens een diner een toost uitgebracht op de vriendschap tussen Nederland en Indonesië. Men moet aan dit voorval in de sociale sfeer van de V.N. beslist niet teveel beteke nis hechten, doch de toost is wel een symptoom van een stroming in de V.N.-kring om de partijen nader tot elkaar te brengen. Slim geeft vele diners en woensdagavond had hij zeven ministers van Buitenlandse Za ken, plus enige ambassadeurs uitgenodigd. Bij de champagne herinnerde Slim eraan hoe hij jarenlang uiterst actief was ge weest in de strijd voor vrijheid van zijn land. Daardoor was hij in Frankrijk in de gevangenis geraakt. Persoonlijk heeft hij echter nooit zijn diepe bewon dering en liefde voor Frankrijk verloren. Daarop liet hij volgen: „In deze geest drink ik op een vriendschappelijke verhouding tusen Nederland en Indonesië". De ministers van de laatstge noemde twee landen reageerden glimlachend op deze goedbe doelde toost. Reeds vandaag? De Brazzaville-groep is flink opge schoten met de resolutie waarvan men mag aannemen, dat zij voor Nederland acceptabel is. De kans is groot dat de resolutie vandaag wordt ingediend. Zoals men weet, combi neert het plan-Brazzaville de resolu- tiè van India met de wezenlijke ele menten van het Nederlandse voorstel. Men wil Nederland en Indonesië ver soeken, onverwijld de onderhande lingen te hervatten, onder voorbe houd dat het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's wordt gehandhaafd. De resolutie van India wilde de onder handelingen onder auspiciën stellen van de voorzitter der Assemblee, de Brazzaville-resolutie wenst de secre taris-generaal met die taak te be lasten. Zouden de onderhandelingen vóór 1 maart niet tot een resultaat hebben geleid, dan zou, volgens de zelfde resolutie, een commissie van vijf landen een enquête moeten in stellen omtrent de toestand in Ned. Nieuw-Guinea. Voorts zou de moge lijkheid onderzocht moeten worden voor een tijdelijke instelling van een gezagsorgaan der V.N. Over dit alles zou in de volgende Assemblee moe ten worden gerapporteerd. Ook bij de omschrijving van de taak dier com missie werd nogmaals onderstreept, dat niet mag worden getornd aan het recht op zelfbeschikking, De steun die Nederland in de Brazzaviliegroep verworven schijnt te hebben komt dus merkwaardig ge noeg uit het Afrikaanse kamp. Men moet echter niet uit het oog verlie- Fagerholm tracht verkiezingen te vermijden De voorzitter van het Finse parle ment, Karl-August ^agerholm (so ciaal-democraat), heeft gisteren een open brief geschreven .aan alle Finse politieke partijen in het parlement, De Bussumse technische hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Putten heeft gistermiddag het door hem samengestelde rapport met namen van officieren, die zich naar zijn mening schuldig zouden hebben gemaakt aan collabora tie met Japanners in het voormalige Nederlands Indië en aan onregelmatigheden na de capitulatie van Japan, per aangetekende brief aan zijn commandanten Nieuw-Millingen verzonden. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, had hem hiertoe 14 dagen geleden gesommeerd naar aanleiding van een publikatie in het Algemeen Dagblad. In dit artikel worden der gelijke beschuldigingen geuit. De heer Van der Putten ontkende evenwel de zegsman te zijn en diende een klacht in bij de raad voor de journalistiek. Enige tijd geleden sommeerde minister Visser de heer Van der Put ten binnen twee dagen namen en feiten te noemen. Aangezien hem zulks op zo'n korte termijn niet mogelijk bleek, verzocht en verkreeg Tien neo-nazi's in Oostenrijk gearresteerd De Oostenrijkse politie heeft gedu rende de afgelopen veertien dagen een tiental leden van een geheime neo-nazistische organisatie gearres teerd. De gearresteerden zyn voor namelijk studenten, zo verklaarde de politie. Men gelooft dat de organisa tie in verbinding staat met terroris ten in Zuid-Tirol. DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met ver spreide opklaringen en hier en daar mist. In de nacht en ochtend plaat selijk lichte vorst. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 NOVEMBER Zon op: 8.16 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 19.34 uur; onder: 10.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.08 Uur; laagwater te 0.41 en 12.57 uur. Nt nummer bestaat uit 18 pagina's de heer Van der Putten 14 dagen uitstel. Deze periode liep vandaag af. In het omvangrijk rapport heeft de heer Van der Putten uitvoerige gege vens verwerkt. Zijn raadsman mr. N. J. Geleynse uit Amsterdam zou van middag een persconferentie houden in Krasnapolsky te Amsterdam. zen, dat de Brazzaville-staten nog maar kortgeleden door Frankrijk on afhankelijk zijn gemaakt, en dus nog betrekkelijk dicht bij de Wester se opvattingen staan. Vandaar dat deze groep by een aantal Afro-Azia- ten niet altijd even populair is. Omvangrijke belastingfraude (Van onze correspondent) Dezer dagen heeft de fiscale re cherche te Rotterdam een 48-jarige tandarts en kaakchirurg uit Rijsoord gearresteerd. Deze wordt ervan ver dacht gedurende een groei aantal jaren de belasting voor een aanzien lijk bedrag men spreekt over f 100.000 te hebben ontdoken. Vanmiddag is hij voor de officier van Justitie geleid. Het onderzoek zal nog geruime tijd vergen. In afwachting van de gerechtelij ke uitspraak kan de inspecteur na vorderingen uitzenden. De rechter commissaris zal moeten beslissen of de tandarts in voorarrest blijft. De commissaris van de Koningin in Groningen, mr. W. A. Offerhaus, is vanmorgen om tien uur in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen overleden. De heer Offerhaus werd 20 mei 1897 in Arnhem geboren. Hij stu deerde rechten te Groningen en vol tooide zijn notariaatstudie te Gro ningen en te Utrecht. Van 1926 tot 1929 was hij kandi daat-notaris te Amsterdam daarna kandidaat-notaris ten kantore van zijn vader, notaris J. Offerhaus Wzn. te Groningen. In april 1938 werd hij tot notaris te Groningen benoemd. Van 1940 tot 1944 was hij gijzelaar bij de z.g. „Indische groep". Mr. Offerhaus was curator van de Rijks universiteit te Groningen, penning meester van het provinciaal Stads en Academisch Ziekenhuis te Gro ningen, voorzitter van de commissie van de administratie van het Mu seum van Oudheden van de provincie en stad Groningen en penningmees ter van de Groningse stadsschouw burg. Na jaren vice-voorzitter van de ANWB te zijn geweest, werd hij in 1961 tot voorzitter als opvolger van de heer P. Zimmerman. In 1954 werd mr. Offerhaus be noemd tot commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen. Ciutlatl Trujillo heet nu weer Santo Domingo De Kamer van Afgevaardigden en da Senaat van de Dominicaanse Re publiek hebben gisteren met alge mene stemmen een wetsontwerp aangenomen om de hoofdstad Ciu- dad Trujillo haar oude naam San to Domingo terug te geven. Hier mee heeft de ontluistering van de persoon van wijlen Trujillo welke vergeleken kan worden met de destalinisatie in de Sowjet-Unie wel haar hoogtepunt bereikt. President Balang -er heeft verklaard, dat hij met de leiders van de op positiepartij had gesproken over de regeringsvoorstellen die o.m. het instellen van een vice-president- schap inhouden. Hij hoopte, dat binnenkort overeenstemming zou worden bereikt over de vorming van een regering van nationale eenheid. „Wij zijn nu in het tijdperk van de liquidatie van de dictatuur beland", aldus Balanguer. „De regering wil de grondwet wijzigen, de nationale economie op solide basis grondves ten en het vraagstuk van de werk loosheid oplossen". De regering heeft gisteren in de hoofdstad een uitgaansverbod van 's avonds 6 uur tot 's morgens 5 uur afgekondigd. De maatregel staat in verband met ongeregeldheden, waarbij de huizen va.: leden van de familie Trujillo en him aanhangers zijn geplunderd. In de stad „sur veilleren' 'tanks en pantserwagens. Een dertigtal meest Waalse socialistische Kamerleden heeft gis termiddag tegen een door de socia listische onderminister van Buiten landse Zaken, Fayat, verdedigd wets ontwerp gestemd. Prins Bernhard heeft gisteren in Amsterdam het „Wijnkopers- Gildehuis" in de Koestraat in Amsterdam geopend. De Prins tijdens het bekijken van een oud kasboek in het museum, dat in het gildelwis gevestigd is. waarin hij voorstelt de ambtstermijn van president Kekkonen te verlengen en daarmee de presidentsverkiezin gen in januari en februari te ver mijden. Fagerholm stelt voor de ver lenging van de ambtstermijn bij spe ciale wet vast te stellen. President Kekkonen is op het ogenblik in de Sowjet-Unie, waar hij met Chroesjtsjow in Novosibirsk zal spreken over de toestand die ont staan is na de Sowjetrussische nota aan Finland op 30 oktober. Fagerholm schrijft, dat het 'reeds eerder is voorgekomen dat in buiten gewone omstandigheden presidents verkiezingen werden vermeden, waarbij de zaken bij een speciale wet geregeld werden. „Iedere burger die de waarheid scherp ziet moet toe geven dat de omstandigheden nu ook buitengewoon zijn. Met het oog op het feit dat onze president, volgens de grondwet, verantwoordelijk is voor onze buitenlandse politiek, zou het redelijk zijn hem in deze delicate si tuatie toe te staan al zijn energie aan deze problemen te wijden en niet gedwongen te worden tijd en werk te wijden aan een verkiezings campagne", aldus de brief. De voorzittei* van de Fin$e agra rische partij, die deel uitmaakt van de regering, Sukselainen, verklaarde gisteravond in Helsinki, dat hij Fa- gerholms voorstel „onvoldoende ge motiveerd" acht. De vice-voorzitter van de communistische partij, Kuu- sinen, gaf als zijn mening, dat er geen enkele reden Is, waarom de kie zers zich niet zouden kunnen uitspre ken over de binnenlandse en de bui- I tenlandse politiek. Rebelse generaals gebrandmerkt als verloren soldaten (Van onze Parijse correspondent) Het Franse leger heeft een grote taak te vervullen in Europa, dat door een totalitair blok bedreigd wordt. Indien Frankrijk buigt, is het gedaan met Europa en de vrijheid in de wereld. Nooit heeft Frankrijk zijn soldaten zo nodig gehad. Het dient zich daarom terug te trekken uit Algerije, waar een militaire overwinning trouwens door niemand meer omstreden kan worden, aldus de president De Gaulle in een rede, die hij Eerst Westelijke positiebepaling De interpretaties van het re sultaat van het overleg in Washington tussen president Kennedy en Bondskanselier Adenauer lopen nogal uiteen Officieel is meegedeeld, dat bei de staatshoofden het er over eens zijn dat het Westen met de Russen moet onderhandelen over de status van Berlijn. Adenauer heeft echter gisteravond voor de Duitse televisie verklaard, dat er géén wijziging moet komen in de huidige status van Berlijn Deze tv-uitzending was een te- lerecording van een in Washing ton gehouden interview. Nog merkwaardiger is dat de West- duitse ministers Strauss en Schro der in Washington hebben verklaard, dat er wel met de Russen zou wor den onderhandeld, maar dat de sta tus van Berlijn ongewijzigd zou blij ven. Dit laatste blijkt immers niet uit het communiqué in Washington dat alleen spreekt over de Westelijke rechten en deze zouden eventueel ook bij een andere status erkend kun nen worden. Geenszins duidelijk is geworden in hoeverre Adenauer Kennedy van de noodzakk heeft weten te overtuigen dat de banden tussen de Bondsrepu bliek en West-Berlijn moeten blijven bestaan, ja, zelfs zouden moe ten worden vernauwd. Een ander punt van discussie tus sen beide staatslieden, de beschikking over kernwapens, is evenmin tot klaarheid gekomen. Dit onderwerp zal in NAVO-verband op de confe rentie van de NAVO-raad in decem ber ter sprake komen. Het heeft er dus wel de schijn van, dat het resultaat van de be sprekingen tussen Kennedy en Ade nauer heel wat minder in overeen stemming is met de Westduitse wen sen dan men aanvankelijk veronder stelde. Voorbereidingen Met betrekking tot de kwestie- Ber lijn heeft de woordvoerder van de Bondsrepubliek, Von Eckardt, ver klaard, dat er geen nieuwe peilingen in Moskou zullen worden gedaan voor het Westen het over de Westelijke positie eens. Adenauer heeft presi dent De Gaulle van Frankrijk een persoonlijke boodschap gezonden over het verloop der besprekingen en van daag zou De Gaulle naar Engeland vliegen om dit weekeinde overleg te plegen met premier Macmillan. Adenauer zal op 30 november een bezoek brengen aan president De Gaulle en daarna, waarschijnlijk in begin december, premier Macmillan in Bonn ontmoeten. De Westelijke voorbereidingen zul len waarschijnlijk een hoogtepunt vinden in een vier-mogendhedenbij- eenkomst, die naar verwachting op niveau van minister van Buitenland- sc Zaken tijdens de komende NAVO- I conferentie in Parijs zal worden ge houden. gisteren in Straatsburg richtte tot ongeveer drieduizend officie ren (onder wie tachtig generaals en admiraals) alsmede onder officieren van leger en vloot. De toekomst van Algerije is, aldus De Gaulle, door de politiek van de regering en het zelfbeschik kingsrecht vastgelegd, een poli tiek welke bovendien door het volk bekrachtigd is. Onder die omstandigheden kunnen de re belse generaals slechts als „ver loren soldaten gebrandmerkt worden. De keuze van Straatsburg als punt voor een nieuwe ontmoeting met zijn officieren was door het staatshoofd zeker niet willekeurig gedaan. In zijn rede, die met energiek stemgeluid werd uitgesproken, herinnerde de ge neraal allereerst aan de rol, die de hoofdstad van de Elzas had gespeeld in de Franse geschiedenis, waarin het binnen een eeuw driemaal van va derland verwisselde. Nadat De Gaulle zo gelegenheid had gevonden de sna ren van de patriottische harp te doen trillen, wees hy op de plichten van Frankryk. Het bezit van een eigen Frans atoomzwaard is een der grondele menten van de nationale verdediging, en hij legde een zwaar accent op de noodzaak dat Frankrijk binnen het raam van de Atlantische alliantie zyn eigen militaire vrijheid en ka rakter zal bewaren. Met betrekking tot de Atlantische verdediging legde hij in verband met zijn bondgenoten ook nog en wat minder vleiend een vinger op de „de cadentie" waarvoor Frankrijk dan blijkbaar het tegengif wel zal kun nen leveren. De generaal, die als spreker bijzonder goed op dreef was, kwam na al die uitwijdingen met sterk nationalistische inspiratie ten slotte tot de climax en de hierboven genoemde hoofdzaak van zijn betoog. Zonder dat kon worden gezegd, dat zijn rede met unanieme en laaiende geestdrift is ontvangen van tijd tot tijd werd de generaal zelfs door een binnenmonds, doch niettemin waarneembaar gemompel en door ge- Op weg naar Siberië voor een onderhoud met Chroesjtsjow werd de Finse premier Kekkonen in Moskou begroet door de Rus sische vice-premier Mikojan. Het ontwerp regelt de doorgang door en het verblijf in België van strijdkrachten van de NAVO-bond- genoten en werd uiteindelijk aange- namen met 123 tegen 47 stemmen en vier onthoudingen, onder wie die van de BSP-voorzitter, Leo Collard. Hoewel minister Fayat met nadruk verklaarde, dat de Belgische regering in elk afzonderlijk geval moet be slissen, bleven de socialistische te genstemmers bij hun standpunt, dat het recht van doortocht en verblijf niet aan de strijdkrachten van de Duitse Bondsrepubliek dient te wor den verleend. Zij kregen hierbij on dermeer de steun van de communis tische kamerfractie. fluit geïnterrumpeerd heeft de president der republiek nu in elk geval wel het leger duidelijk voor zijn verantwoordelijkheden geplaatst. Alle eventuele misverstanden, die uit sommige vroegere dubbelzinnigheden in zijn mond nog waren overgeble ven, heeft hij nu onweerlegbaar uit de weg geruimd. Kneedbommen Intussen heeft de organisatie van het geheime leger (de ultra-rechtse OAS) ook bij deze gelegenheid van zijn bestaan doen blijken. De reis van het staatshoofd werd begeleid door het byna vertrouwde gedreun van explosies. Nadat in de nacht, die aan de reis vooraf ging, alleen al in Parijse hulzen waar van vier bij journalisten elf kneedbommen waren ontploft, geno ten gisteren voor het eerst ook de Straatsburgers de twijfelachtige eer van een bezoek van een OAS-com- mando. Een paar uur voor de trein uit Parys met de president en zyn gevolg in Straatsburg airiveerde en door de burgemeester, oud-premier Pierre Pflimlin en de nieuwe stads- commandant generaal Massu ont vangen werd, trilde h»t station op zyn grondvesten doordat, bijna ge lijktijdig, twee kneedbommen de lucht in vlogen. Eén bom was gedeponeerd ln de toiletten, die slechts enkele tiental len meters verwijderd waren van de plaats waar de generaal een paar uur later door de Straatsburgse auto riteiten werd verwelkomd. Een ande re van de achttien aanslagen was gisteren gericht op het huis in Rijs- sel in noord-Frankrijk, waar Charles de Gaulle, bijna op de dag af 71 jaar geleden, werd geboren. Honder den ruiten van de huizen in de buurt zijn daarbij gesprongen. Advertentie Voor SINT-NICOLAAS- geschenken natuurlijk naar Haarlemmerstraat 206, Leiden Uit het Leidsch Dagblad van 26 Nov. 1861: Z.M. heeft benoemd tot rechter bij de avond-recht bank, te Leiden Mr. F. B. Connick Liefsting, sub-offi cier van Justitie te Assen. Names het Delftsche Stu dentencorps is door den Se naat een kraentig protest openbaar gemaakt tegen de sluiting der Delftsche Acade mie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1