Olivetti RUYS inkopen Sinterklaas een volle portemonnee Opleiding en pensioen Land- en Luchtmacht I Ontstemming over het beleid van minister Dr. Ver woerdIsraël stemde voor zijn eigen opheffing Koning Boudewijn verwijt de Belgen slordig taalgebruik elektrische schrijfmachines Bijmenging inlandse tarwe Kerkelijk Leven „Federatie van MALAYSIA" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 november 1961 Vierde blad no. 305If Zuid-Afrika wil niet slachtoffer van de eerzucht van andere volken worden Niet buigen voor hu ichelachtigh eid De Zuldafrikaanse premier dr. Hen drik Verwoerd heeft in een toespraak ft Witwatersrand kritiek geoefend op jiraël, omdat dit in de Verenigde Naties gestemd heeft voor het nemen Tan sancties tegen Zuid-Afrika. „Indien Israël meent dat de ge scheiden ontwikkeling der rassen in Zuid-Afrlka verkeerd is, dan is het ook niet juist dat Israël als staat blijft bestaan in een overigens ge heel door Arabieren bevolkt gebied" ildus dr. Verwoerd. Bestuur Stichting het Nationale Ballet De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft in overleg tmet B. en W. van Amsterdam be noemd tot voorzitter van de Stich ting het Nationale Bollet de heer j. H. Land te Amsterdam. Voorts ïjjn tot bestuursleden benoemd de beren C. L. van Baaren te Oegstgeest, W, Jos. De Gruyter te Groningen, j, van der Kieft te Amsterdam, mr. C, L. F. Landré te Amstelveen, H. Üolendijk te Amersfoort, mevrouw if, Roos te Amsterdam en de heer B, J. Verhoeven te Arnhem. Reeds eerder werden tot bestuurs leden benoemd mej. P. A. H. Balma te Amsterdam en de heren Th. A. Delbruck te Santpoort en dr. J. J, M. Wouters te Hilversum. Advertentie In MIDZA-zaken al Uw Volle MIDZA spaarkaarten geven U Hij voegde hieraan toe dat zfjn kritiek op Israël niets te maken heeft met de betrekkingen met de joodse ingetenen der Zuidafrikaanse Unie. „Ik acht mij gerechtigd te zeggen dat deze handeling van Israël in de Verenigde Naties niet datgene is wat wy van dit land hadden ver wacht", aldus Verwoerd. Hij wees er tenslotte op dat de resolutie, welke Israël had gesteund, „ten doel had Zuid-Afrika in de Verenigde Naties te beroven van het recht op het vrije woord". Sprekend over de plaats van Zuid- Afrika in de wereld na de gebeurte nissen in de Verenigde Naties, ver klaarde de Zuidafrikaanse eerste mi nister: „De Zuidafrikanen zijn niet bereid het slachtoffer te worden van het eerzuchtige streven van andere volken. Wij zullen niet buigen voor huichelachtigheid. Wij wensen niet met de prijs van onze eigen onder gang te betalen voor de koloniale worsteling tussen Oost en West", aldus dr. Verwoerd. Anti-honger-actie passeert miljoen In een maand, tussen 23 ok tober en 23 november, is voor de anti-honger-actie 1 miljoen gul den binnengekomen. Dit resul taat werd bereikt door ruim 500 plaatselijke Novib-comité's met een huis-aan-huis- en straatcol lecte, of werd ontvangen op de giro. Verwacht wordt dat nog circa 100 Novib-comité's het re sultaat van hun inspanningen bij dit miljoen zullen voegen en dat ook de giro nog een aantal gif ten zal noteren. De cijfers die thans bekend zijn, geven in vergelijking tot 1960 een stijging te zien van circa 75 Nu reeds staat vast, zo wordt door de Novib meegedeeld, dat de uitkomst van de najaarsinzameling 1961 de middelen zal verschaffen om het voorgenomen project-verbetering van de voed'ng door middel van het kwe ken en verspreiden van hoogwaardige gewassen in enkele landen van West-Afrika in uitvoering te kunnen nemen. Stijging van deze 1 miljoen betekent: meer van dergelijke pro jecten in meer Afrikaanse landen. ichrootvragen van jhr. Van der Goes Het feit, dat onlangs in Düsseldorf en hoge functionaris van de „Hansa ohstoff - Verwertung" is vrijge- iroken in een proces inzake schroot- aude, is voor jhr. mr. M. van der oes van Naters, een der Nederlandse den van het Europese Parlement, inleiding geweest een aantal vragen l stellen aan de Hoge Autoriteit in de EGKS. Hf) verzoekt de Hoge Autoriteit j! lede te delen, onder-welke omstan- ^iheden en met welke motivering ze vrijspraak is geschied en of het fir is dat de betrokkene alleen laar benadeling van het Duitse mi- Isterie van Economische Zaken ten ifite was gelegd en niet die van de hrootkas te Brussel. Voorts vraagt e heer Van der Goes of het waar dat deze kas door de transactie, aarover de zaak ging (n.l. het laten (orgaan van goedkoop binnenlands chroot voor duur Amerikaans of inadees schroot, waarvoor een toe- ag werd uitbetaald), is benadeeld >r ongeveer 200.000 dollar en of de ge Autoriteit zelf géén aanklacht i ingediend. Is het waar, zo gaat de heer Van ir Goes verder, dat bij het getui- nverhoor in Düsseldorf zowel door 6t Duitse ministerie van Econo- lische Zaken als door de schrootkas Brussel het gepleegde feit Is ver- üelijkt, of dat zelfs is gesteld, dat et met hun goedkeuring is geschied, •e Nederlandse afgevaardigde vraagt ch f, of de Hoge Autoriteit het et deze opvatting eens is, en zo let, hoe dan de tegenspraak in de ouding van de Hoge Autoriteit en e van de door haar geconcentreerde ihrootkas te verklaren is. Als uit de ijspraak niet de conclusie moet orden getrokken, dat helemaal nie- and is benadeeld, wie is er dan wel or dat bedrag van 200.000 dollar nadeeld, zo besluit de heer Van tr Goes zijn vraag. De minister van Defensie heeft het voornemen de verplichte dienstver la ting bij Land- en Luchtmacht gelei delijk van 60 tot 55 jaar te verlagen. Dit zal op sociaal verantwoorde wij ze moeten geschieden. Overleg over de financiële basis hiertoe wordt met de minister van Binnenlandse Zaken gevoerd. Dit personeel kan ten be hoeve van de BB niet langer in wer kelijke dienst worden gehouden. Snel lere doorstroming in de rangen zal het gevolg van vroegere pensionering kunnen zyn. Dit jaar hebben zich voor het K.I.M. in Den Helder 171 kandida ten gemeld. Hiervan werden 78 ge plaatst tegen een streefgetal van 101. Bij de KMA werden van 291 kandi daten 98 geplaatst tegen een streef getal van 150. Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord op de begroting 1962 voor Defensie. De studie betreffende de opbouw van het korps officieren bij de Kon. Landmacht is thans zover gevorderd, dat in overeenstemming met het reeds bij de Kon. Luchtmacht ingevoerde stelsel, in beginsel is besloten naast de officieren afkomstig van de KMA een categorie officieren te vormen, waaraan als eindrang de rang van majoor in uitzicht kan worden ge steld. Hiervan uitgaande wordt de studie thans voortgezet. Aan de goede reserveofficieren lang verband zal de mogelijkheid kunnen worden geboden in beroepsdienst over te gaan naar laatstbedoelde categorie. Onderofficieren, die in het bezit zijn gekomen van een einddiploma van een middelbare school en overi gens ook goed voldoen, zouden na op leiding rechtstreeks tot beroepsoffi cier in bedoelde categorie kunnen worden benoemd. Aan degenen, die zich de daartoe nodige ontwikkeling en vakkennis we ten te verwerven, zal de mogelijkheid worden geopend uit de meerbedoelde categorie over te gaan naar die der officieren, afkomstig van de KMA. Het aantal officieren voor speciale diensten, zal geleidelijk vrij belang rijk kunnen worden uitgebreid. Het is de bedoeling de onderofficieren in de gelegenheid te stellen zich op jon gere leeftijd voor een dergelijke be noeming te bekwamen. De opleiding tot reserve-officier is, in onderscheid van die tot beroeps- Vele duitsers naar grensstreek De jaarlijkse bid- en boetedag in West-Duitsland, heeft gisteren weer een groot aantal Duitse bezoekers naar de Limburgse grensplaatsen, vooral Vaals, Roermond en Venlo, doen gaan. In Venlo waren uit voor zorg reeds in de vroege morgenuren alle winkelstraten in de binnenstad voor het verkeer gesloten. Douane-ambtenaren raamden het totaal aantal auto's, dat zich van Duitsland naar Venlo begaf, op 5000. In deze stad deden de levensmidde- lenbedrijven, de restaurants en de café's goede zaken. De verkeerspo litie, die was versterkt wist grote verkeersopstoppingen te voorkomen, toen op het einde van de namiddag de grote uittocht begon. officier, gericht op het vervullen van een beperkt aantal functies. Als ge volg hiervan zijn reserve-officieren minder algemeen indeelbaar dan de van de KMA afkomstige beroepsoffi cieren. Met het oog hierop komen zij bij overgang in beroepsdienst in de eerste plaats in aanmerking voor benoeming bij de dienstgroep voor speciale dien sten. Enkele van h^n zullen echter, in dien is gebleken, dat zij in ruimere mate geschikt zijn, kunnen overgaan naar de dienstgroep, bestaande uit aan de KMA opgeleide officieren, het zij terstond, hetzij na een aanvul lende opleiding. Verkoop boerderij Landbouwschap vraagt wetswijziging Het Landbouwschap wil, na het geen zich onlangs heeft afgespeeld rond de gerechtelijke verkoop van boerderijen en land, de beschikking zien te krijgen over eenvoudiger, in de praktijk doeltreffender en voor betrokkenen minder kostbare mid delen voor de tenuitvoerlegging van dwangbevelen, opgelegd aan boeren die weigeren hun heffing te betalen. Het meent dat daarvoor een wijzi ging van de wet op de bedrijfsor- ganistie nodig is en za! daarom de Staatssecretaris van Algemene Za ken verzoeken, zo'n wetswijziging te bevorderen. Die wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie zou volgens het Landbouwschap moeten inhouden dat de tenuitvoerlegging van dwang be velen van publiekrechtelijke bedrijfs- lichamen niet meer, zoals nu, volledig moet gebeuren volgens de bepalin gen van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Het zou dan moge lijk kunnen worden gemaakt de openbare verkoping van in beslag ge nomen roerende goederen niet meer op het erf van de schuldenaar te houden. Maar bijvoorbeeld in een vendu-huis als het meubilair betreft of op een markt of in een slacht huis, als het om vee gaat. Georgani seerde belemmeringen van de ver kopingen door de zich tegen de hef fingen verzettende boeren zou dan kunnen worden vermeden of ten minste bemoeilijkt. Een fijne neus! (Van onze correspondent) Gistermorgen stond aan de rand van het trottoir in de Ginnikenstraat te Breda een leren tas. Vele voor bijgangers besteedden er geen aan dacht aan, maar de heer C. Nys uit de Nieuwe Ginnikenstraat had een fynere neus. Hy pakte de tas op en na een blik op de inhoud te hebben geslagen, zette bij koers naar het politiebureau. De tas bevatte een aantal gouden ringen en andere gou den voorwerpen ter waarde van f 6000, en bleek toe te behoren aan een vertegenwoordiger uit Den Haag, die de tas even had neerge zet om zijn auto open te maken. Hij was daarna ingestapt en wegge reden, de tas eenzaam achterla tend Advertentie De tijd van geschenken nadert Hier zijn 3 nieuwe 4711-gesdjenkverpalckingen, als afspiegeling van da vele geurige presentjes, die St. Nicolaas bij "4711" voor U in petto heeft. Koning Boudewijn heeft giste ren zowel de Vlamingen als de Walen verweten, dat de twee Bel gische landstalen „vaak slordig en onjuist worden gebruikt". Sprekende in het Koninklijk Paleis in Brussel bij de ontvangst van de leden van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde ter gelegenheid van het 75-jarig be staan daarvan, zei de Belgische vorst, dat de leerkrachten hier een bijzon dere taak hebben en daarom in de eerste plaats „veeleisend moetan zijn voor zichzelf". Zich in het bijzonder tot de Ne derlandstalige onderdanen richtend, Argentijnse minister vreest restricties De Argentijnse minister van eco nomische Zaken dr. Roberte Aleman bezocht gisteren minister-president prof. dr. J. de Quay en lunchte met de premier en zijn ambtgenoot -drs. J. W. de Pous. Bij besprekingen en lunch waren de Argentijnse am bassadeur in Den Haag en enige economische en agrarische deskundi gen aanwezig. Tijdens een persgesprek vertelde dr. Aleman dat hij hier te lande zo wel als in Engeland, Frankrijk, Ita lië, België en West-Duitsland bespre kingen voert over in het bijzonder de agrarische handelsbetrekkingen van zijn land met de markt van de Zes en Engeland. De minister bleek bijzonder ongerust over mogelijke restricties en discriminaties, gepaard aan gecamoufleerd gesubsidieerde ex porten van de EEG, vooral nu Enge land waarschijnlijk zal toetreden. De Argentijnse minister wees voorts op de gunstige ontwikkeling van de Argentijns-Nederlandse handelsbe trekkingen. Tussen 1955 en 1960 ver dubbelde het handelsverkeer tot 425 miljoen gulden per jaar terwijl voor dit jaar opnieuw een aanzienlijke stijging in zloht is. Dr. Aleman voert zijn besprekingen in de West-Euro- pese hoofdsteden ter voorbereiding van de Gatt-conferentie, die volgen de week in Genève wordt gehou den. Gisteravond is hij naar Brussel vertrokken. Eerst wordt de boclit in de tiderpier te Ij muiden gesloopt, t torna de pier wordt verlengd. Hierdoor zal de opening tot de sluizen een grote doorvaartope- ning krijgen, hetgeen het in- en uilvaren zal vergemakkelijken. Met drilboor en dynamiet wordt het deel na de bocht opgeruimd. zei koning Boudewijn, dat ter bevor dering van de Vlaamse cultuur ook de geschreven en gesproken omgangs taal „het voorwerp van onze zorgen dinent te zijn". „De omgangstaal weze voornaam en correct, want hieraan wordt het ontwikkelingspeil van een volk getoetst", voegde de vorst hier aan toe. Tijdens de ontvangst, die werd bij gewoond door Koningin Fabiola, uitte de vorst zijn grote waardering voor de Academie, „die het geestelijke leven in het Vlaamse land heeft doen opbloeien en de luister van de Bel gische literatuur in hoge mate heeft gestimuleerd". VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus bij voorkeur 'ii groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er irri terende vertragingen in het ryver- keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbiyft. kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN Haags brood van tivee samenstellingen (Van onze Haagse correspondent) In de vergadering van het Landbouwschap, die gisteren in Den Haag werd gehouden, kwamen bordjes met ieder vier (onbesmeerde) boterhammen op tafel. Deskundigen bogen zich over het brood en keurden de bruine en witte boterhammen, omdat er volgens het bestuur van het Landbouwschap sterke aanwijzingen bestaan, dat in Den Haag brood van twee samenstellingen wordt verkocht: één soort met bijmenging van 35% inlandse tarwe en één met bijmenging van 50% inlandse tarwe. Aan de kleur kon een van de aanwezigen vaststellen welke menging de soorten brood hadden. Dit gebeurde naar aanleiding van het agendapunt bijmenging inlandse tarwe. Het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peul vruchten heeft n.l. het voorstel ver worpen om de by mengingsverplich ting te verhogen tot 40 inlandse tarwe. Men meent, dat de bijmenging beperkt moet blijven tot 35 Bij En de communisten, zii metselen maar voort Oostduitse arbeiders zijn giste ren begonnen met het oprichten van een 200 meter lange prikkel draadversperring langs de Oost- berlijnse oever van de rivier de Spree, waar deze langs de Ame rikaanse sector van West-Berlijn stroomt. In de afgelopen weken zijn verscheidene Oostduitsers op dit punt de rivier overgezwom men naar West-Berlijn, Ook op andere punten bij de af scheiding tussen Oost- en West- Berlijn wordt nog gewerkt aan het graven van, loopgraven, het plaat- i van prikkeldraadversperrin gen en het dichtmetselen van ramen van dicht bij de grens ge legen woningen. 40 zou nog niet alles kunnen wor den opgenomen, doch nog een kwan tum van 20.000 ton, met denaturatie- vergoeding in de veevoersector moe ten worden aangewend. Ter verge lijking diene, dat in België 80 en in Frankrijk zelfs 100 inlandse tarwe wordt gebruikt. Besloten werd de kwestie nader met de minister te bespreken, ten einde te bewerkstelligen dat (zoals de hoofdafdeling Akkerbouw wenst) de daartoe geschikte tarwe geheel in het brood wordt opgenomen. Wat betreft het ontwerp van wet uitkeringen wegen besloot het bestuur een brief te zenden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin erop wordt aangedrongen het basisbedrag van 80 miljoen gulden hoger te stellen en in het. ontwerp vast te leggen, dat de algemene maatregel van bestuur, waarbij eisen worden gesteld aan de quartaire wegen, niet wordt vastge steld of gewijzigd, dan nadat de pro vinciale besturen zijn gehoord. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.) H. Jon- gerden te Zijderveld te Eext (Dr.) (toez.) J. A. Poelstra te Garnwerd te Hlerden (toez.) P, J. Bos te Sprang te Krimpen aan den Lek (2de maal) A. van Brummelen te Schoonrewoerd. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek op Langendijk T. Brienen te Mussel en W. Steenbergen te Meppel. Beroepen te Leeuwarden (2de pred. pl.) M. W. van Nleuwen- huijze te Amsterdam-West. Spook-eilantlen in de Dode Zee Rond de kusten van de Dode Zee puzzelt men over een vreemd ver schijnsel dat zich in dit meer van bijbelse vermaardheid heeft voorge daan: dezer dagen verschenen er na melijk enkele eilanden boven de op pervlakte van het water maar voor dat men ze had kunnen onderzoe ken waren ze weer verdwenen. Het grootste van deze spook-eilamden, ongeveer twee km breed, zag er vlak uit, zo ongeveer als het smalle schier eiland aan de oostkust. Een histori cus van de Hebreeuwse universiteit herinnerde in dit verband aan me dedelingen uit de Romeinse periode waarin sprake was van een droge doorgang door de Dode Zee. Moge lijk waren de spook-eilanden een verlangstuk van genoemd schierei land. Ook wordt aangevoerd dat het grote fort Massada door Koning He rodes waarschijnlijk Juist vanwege de nabijheid van de droge doorgang zo dicht bfj de Dode Zee werd ge bouwd. In de afgelopen dertig Jaar Is het peil van de Dode Zee geleideiyk ge zakt. Volgens de mening van een Spionage voor V.S. j Twee Westduitse studenten voor Moskouse rechter Onder grote belangstelling is gis teren in Moskou het proces begon nen tegen de twee Westduitse stu denten Peter Sonntag (22) en Wal ter Neumann (27) die inmiddels zoals we gisteren reeds meldden hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage voor de Amerikaanse gebeime dienst. Ach ter in de zaal hadden zestig bui tenlandse journalisten een plaatsje gekregen. Het proces, dat in het Russische en Duits wordt gevoerd, zou vandaag worden afgesloten. Sonntag verklaarde in West-Duits land vriendschap te hebben geslo ten met twee Amerikanen, Olsen en Mark, die hem zeiden dat zij verte genwoordigers waren van de Ameri kaanse inlichtingendienst in de Bondsrepubliek. Sonntag had de Amerikanen verteld dat hij van plan was als toerist een reis door Rus land te maken, waarop zy hem aanboden de reis te bekostigen en hem voorstelden een metgezel te zoe ken. Sonntag koos Naumann. Beiden werden in een flatgebouw in Frank fort geoefend in spionagewerkzaam- heden. Op vragen van de rechter zei Sonn tag opdracht te hebben gekregen uil te zoeken waar de raketbases en -fabrieken zich bevinden, waarbij hun gezegd werd waar deze waar schijnlijk te vinden zyn. Ook moest aandacht worden besteed aan radar installaties, spoorwegwagons voor ra kettransport en motorvliegtuigen voor het vervoer van vloeibare zuurstof. Bovendien werd hun gevraagd uit te kyken naar pro-Westerse Russi sche burgers, deze te fotograferen en uit te zoeken wat zij deden. Sonntag zei, dat hy en Naumann tweeduizend mark en uitrusting voor de reis hadden ontvangen. Ty- dens hun reis vanaf de Finse grens namen zy foto's en maakten zy notities. Op vragen van de openbare aan klager zei Sonntag dat hy er in had toegestemd de opdrachten van de Amerikaanse inlichtingendienst uit te voeren omdat hy het geld nodig had. Naumann deed een soortgelyk verhaal. Joegoslavische vliegers in de V.S. gaan terng De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat de acht Joegosla vische vliegers, die zich thans in de Verenigde Staten bevinden om al daar vertrouwd te worden gemaakt met de besturing der 135 Amerikaan se „Sabre-F 86d"- straaljagers, die Amerika aan Joego-Slavië heeft overgedaan naar hun land terugke ren. Vier van hen zyn verleden week reeds vertrokken, terwyl de andere vier vrydag a.s. zullen afreizen. Dit besluit werd genomen nadat vrywel overal in de VS was gepro testeerd tegen deze hulpverlening aan Joegoslavische vliegers. De Amerikaanse regering heeft verklaard, dat de verkochte straalja gers verouderd zijn en dat de Joego slavische vliegers zich tijdens hun verbiyf in de Verenigde Staten van geen enkel geheim gegeven op de hoogte zou kunnen stellen. De „sabre"-straaljagers hebben nieuw 343.000 dollar gekost. De V.S. hebben ze aan Joego-Slavië voor tienduizend dollar per toestel overge daan. oudheidkundige zou de tydehjke ver- schyning van de spook-eilanden ver oorzaakt kunnen zyn door wegzui ging van het water ter plaatse, ver oorzaakt door de toevloed van water uit de heuvels. Regeling ambtenarenpensioenen Ambtenarenzaken spelen de hoofd rol in het voorlopig verslag op de begroting van minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken. Vooral de pen sioenwetgeving staat in het middel punt der belangstelling. Er Is geen Kamerlid te vinden, die een goed woord over heeft voor het beleid van de minister inzake het tempo bU deze pensioenwetgeving. In te gendeel, van alle kanten werd on omwonden biyk gegeven van ont stemming. Verscheidene leden vroe gen om tydeiyke toeslag op de pen sioenen. Algemeen werd aangedrongen op spoedig kenbaar maken van het mi nisteriële standpunt inzake het ad vies over ziektekostenvoorziening van Engeland en „Malaysia" hebben gisteren in Londen een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat een voorstel tot het stichten van een „Federatie van Ma laysia" in zuidoost-Azië „wenseiyk" is. De verklaring zegt dat besloten is dat, in geval van vorming van de voorgestelde federatie, het bestaande verdedigensverdrag 'lissen Enge land en Malaya tot de andere be trokken gebieden moet worden uit gebreid. De federatie zou Malaya, Singapore, Noord-Borneo, Serawak en Broenel omvatten. De verklaring vervolgt: „Men gelooft echter, dat de rege ring van de Federatie van Malaysia aan de regering van het Verenigd Koninkryk het recht zal verschaffen de bases in Singapore te handhaven om de verdediging van Malaysia by te staan, voor de verdediging van het Gemenebest en voor het behoud van de vrede in Zuldoost-Azië. De verklaring zegt voorts dat het „nodig is de standpunten van de vol ken van Noord-Borneo en Serawak te vernemen alvorens een eindbe slissing kan worden bereikt". Beslo ten is hiertoe een commissie op te richten, die tevens aanbevelingen zal doen de centrale commissie georganiseerd overleg. Vele Kamerleden drongen aan op spoedige verwezeniyking van een definitieve ziektekostenverzeke ring voor het rykspersoneel. Het ligt vele leden zwaar op de maag, dat een bevredigende reorga nisatie van het ambtenarenoverleg nog niet tot stand is gekomen. Ge vraagd werd om een vast secretariaat van de commissie voor georganiseerd overleg, ruime onderhandelingsbe voegdheid van de regeringsdelegatie en verruiming van de bevoegdheid van de commissie. Verscheiden leden betwyfelden ook of het hanteren van de algemene „trend" van loonontwikkeling in het bedryfsleven de financiële positie van het overheidspersoneel ten goe de komt. Zy geloven het beslist niet. Over de gemeentelyke politiekorp sen vroegen vele leden naar de te korten aan manschappen, zy zyn ongerust over de gang van zaken in gemeenten met Rykspolitle. Het te kort aan Rykspolitieambtenaren ls soms zo groot, dat de veiligheid van de inwoners in gevaar komt. Men gaf de minister ln overweging de ge meenten met Rykspolitie in staat te stellen ook eigen gemeenteiyk po litiepersoneel in dienst te nemen. Men nam daarby aan, dat het tyd- stip voor noodmaatregelen is aange broken. Voorts zouden naar mening van enige leden de gemeenten, die by gebrek aan politiepersoneel ver keerslichten aanbrengen, daarvoor een ryksvergoeding moeten hebben. WIELRIJDERS EN BROMMERS: Ook U dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rydt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die evtn later uw pad kruisen. Dan is het te laat om te remmen terwyl de voet gangers er op rekenen door te kun nen lopen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7