Ondubbelzinnige steun van V.S. aan ons land inzake N-Guinea Amerikaanse aanval op het rode kolonialisme Kans op een compromis door plannen Afrikaanse landen AOW-UITKERING 15 PCT OMHOOG Na 1945 honderden miljoenen ingelijfd Salarisverminclering van EEN gulden voor minister Beerman (9i/c/ QTtt Cocktail van ingrediënten Constructieve aanpak WEERBERICHT Per 1 juli 62 Socialisten stellen voor: leums Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 No. 30511 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika heeft zich in de Algemene Vergadering der V.N. wat betreft de kern van de oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem volkomen achter Nederland gesteld. Dit betekent een aanzienlijke steun voor ons land in een fase waarin men het getij tegen begon te krijgen. Nooit in een dispuut met Indonesië heeft Nederland Amerika zo pertinent aan zijn zijde gehad. 99 Amerika's woordvoerder Jona- hans Bingham was van mening dat de Algemene Vergadering in deze zaak ongewone kans creeg te tonen, wat zij waard was. Een oplossing van deze kwestie zou kunnen dienen als voorbeeld van verantwoordelijk Wekolonisering. Bingham prees te Nederlandse aanpak als com Ltructief en getuigend van fan- asie. Hij had wel bezwaren, loch deze tasten het Nederland plan in wezen niet aan. Nederland had gedaan, alsof de ndonesische aanspraak op het |ebied niet bestond, terwijl dat and toch een redelijke kans Doest krijgen om integratie van tteuw-Guinea met Indonesië na e streven. Praktische uitweg Indien de bevolking van Nieuw- Juinea onder onpartijdige leiding een ans krijgt op zelfbeschikking, zou at, volgens Amerika, een praktische itweg zijn in de impasse, die reeds ïeer dan 10 jaar duurt. Amerika zou wensen dat een datum erd vastgesteld, waarop Nederland e administratie over het gebied aan e V.N. zou overdragen. Een preciese egeling van de overdracht zou moe- Interpellatie over atlio- en tv- salaris op dinsdag a. s. De Tweede Kamer heeft gistermid- ag na een fel ordedebat het voorstel an de voorzitter, dr. Kortenhorst, angenomen om de interpellatie van e heer I. Baart (P.v.d.A.) over de alarissen van het radio- en televisie- ersoneel op dinsdag a.s. te houden, •e socialisten hadden aangedrongen p meer spoed. De voorzitter ant- oordde, dat minister Veldkamp niet ïrder zou kunnen. Hij meende te ens, dat er geen man over boord zou jn, wanneer de interpellatie pas vol- mde week aan de orde zou komen, olgens hem betrof het hier „beza- gde lieden, van wie geen wilde acti- lteiten te verwachten zouden zijn". De Kamer nam het voorstel van de Dorzitter met 62 tegen 34 stemmen ver. KEKKONEN IN SOWJET-UNIE President Kekkonen van Finland is indaag per trein in Moskou aange- omen. Hij werd verwelkomd door rol Kozlow, secretaris van het Cen- ale Comité van de Sowjetrussische immunistische party en de beide ussische vice-premier" Mikojan en 'osjgin. Kekkonen zou vandaag nog door- izen naar Nowosibirsk, waar hij met voesjtjsow overleg zal plegen over ?t jongste Russische verzoek aan Aland. Zoals bekend willen de Rus- n met de Finnen praten over de ïfensie. VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Wisselend bewolkt met enkele ver- ireid voorkomende buien. Matige, a de kust later krachtige, mogelijk irde wind tussen west en zuidwest, inder koude nacht. Morgen onge ler dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 NOVEMBER Zon op: 8.14 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 18.43 uur; onder: 9.57 u. Hoogwater te Katwijk te 4.16 en 16.29 uur. Laagwater te 0.04 en 12.22 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's ten worden vastgesteld door de vol gende assemblée, nadat een kleine V.N.-commissie van niet belangheb bende staten rapport zou hebben uit gebracht. Teneinde propaganda te maken voor de eigen opvattingen zou Indo nesië gedurende de periode van V.N.- bestuur toegang tot het gebied moe ten krijgen. De V.S. verklaarden zich tegen het voorstel van India, dat had aangedrongen op onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Dit voorstel schenkt geen aandacht aan het recht op zelfbeschikking van de plaatselijke bevolking. Toch moet men niet menen, dat dank zi; de onomwonden Amerikaan se steun, het Nederlandse plan in zyn oorspronkelijke vorm weer kans krijgt. India's resolutie blijkt zoveel aanhang te vinden dat waarschijnlijk een com promis nodig zal zijn, waarbij India's suggestie tot onderhandelen gecom bineerd zou kunnen worden met de wezenlijke elementen van de Neder landse resolutie. De mogelijkheid be staat dat zulk een compromis naar voren zal worden gebracht door de altijd nog betrekkelijk Westers ge oriënteerde Afrikaanse Brazzaville- groep. Interessante ontwikkeling Achter de schermen is namelijk een interessante ontwikkeling aan de gang. De z.g. Brazzaville-groep, die zoals men weet bestaat uit 12 voor malige Franse koloniën in Afrika, heeft van het begin af aan belang stelling gehad voor de Nederlandse voorstellen ten aanzien van Nieuw- Guinea. Deze groep heeft nogal be zwaar tegen de resolutie, waarmee India voor de dag is gekomen. India wenst besprekingen tussen Indonesië en Nederland onder auspiciën van de voorzitter der Assemblee. De Papoea's worden in het Indiase plan echter niet vermeld, laat staan erbij inge schakeld. De Brazzaville-groep over weegt thans of het mogelijk elemen ten van de Indiase resolutie zijn te combineren met de grondslagen van wat Nederland beoogt en wat ook landen als Venezuela en de V.S. zeg gen na te streven. De Brazzaville- landen achten onderhandelingen in V.N.-verband wel nuttig, mits aan het principe van zelfbeschikking voor de Papoea's niet wordt getornd. Zouden die onderhandelingen niet tot resultaat leiden, dan zou bjjv. na 1 februari of 1 maart een V.N.-com missie naar Nieuw-Guinea moeten worden gezonden, die aan de vol gende assemblée rapport zou moeten uitbrengen. In die tweede fase zou dus gebeuren wat Nederland aanvankelijk ineens had gewenst. Vervolg op pag. 2 Minister Veldkamp overweegt: Minister Veldkamp van Sociale Zaken wil omstreeks juli 1962 de A.O.W.-pensioenen met 15 procent verhogen. Dit, vooruitlopend op eventuele verdere verhogingen, waarover de bewindsman advies heeft ge vraagd o.a. aan de Sociaal Eco nomische Raad en de contact commissie van de bedrijfspen sioenfondsen. De minister wordt In zyn voorne men gesteund door het tweede deel van het S.E.R.-advies over waarde vaste bedryfspensioenen. Hierin wordt te verstaan gegeven, dat de A.O.W.-uitkeringen eigenlijk zouden moeten worden opgetrokken tot het sociaal minimum, dat ongeveer an derhalf maal zo groot is als het hui dige pensioen. Op korte termijn Gezien de positie, waarin vele bejaarden thans verkeren vooral zy, die buiten hun A.O.W. geen of nagenoeg geen pensioenuitkering ont vangen, acht de minister het wense lijk om in afwachting van nader advies de pensioenbedragen van de A.O.W. op korte termijn te verhogen. Minister Veldkamp wil die verhoging op 15 procent stellen. Dit betekent 168 gulden meer voor een ongehuwde en 264 gulden meer voor gehuwden. De nieuwe pensioenbedragen komen Nederlanders gaan niet over een nacht ijs, maar als het twee nachten achtereen vier graden gevroren heeft, kunnen de ware Friezen hun ijzers niet langer in het vet laten staan. Onze foto graaf knipte in de onmiddellijke nabijheid van Leeuwarden reeds enkele enthousiaste schaatsers. Zou het dit jaar tot een Elfste dentocht komen? op 1302 gulden voor ongehuwden en 2058 gulden voor gehuwden. Hierbij is buiten beschouwing ge bleven de per 1 december a.s. te effectueren automatische aanpassing van de A.O.W.-pensioenen, welke voor ongehuwden een verhoging van 42 gulden per jaar en voor gehuwden een verhoging van 66 gulden per jaar zal meebrengen. De bewindsman heeft de S.E.R. gevraagd om het advies omtrent de problematiek rond de A.O.W.. waar om hij destijds heeft verzocht, uit te brengen voor 15 januari a.s. Solidariteit Niet alleen de A.O.W. ook de an dere pensioenen staan thans volop in de aandacht van minister Veld kamp. Want hy heeft zich ook tot de S.E.R. gewend inzake de kwestie van het waardevast maken van be- drijfspensioenen. Hij deelt de Raad mede van plan te zijn zich tot de contactcommissie van de bedrijfs pensioenfondsen te wenden en haar te vragen op welke wijze de pen sioenen kunnen worden ingeschakeld bij het loonoverleg. Met andere woorden; hy wil we ten hoe het mogelijk gemaakt kan worden, dat by de herziening van loon- en andere arbeidsvoorwaarden in een bedryfstak de reeds toegeken de bedrijfspensioenen enigszins wor den verhoogd. Daar voor wil hij een deel van de voor loonsverho ging beschikbare ruimte gebruiken. Zo te handelen lijkt de minister in overeenstemming met de solidari teit tussen werkenden en gepensio neerden. H.M. de Koningin heeft gis teravond in de Stadsschouwburg te Rotterdam de voorstelling bij gewoond van de Amateurtoneel groep „De Maasstadspelers", die ter gelegenheid van haar derde lustrum Hooft's Warenarop voerde. In de pauze werden de spelers aan H.M. voorgesteld, v.l.n.r. H.M. Koningin Juliana, voorzitter Bob van Duiken, Claar Brokmeier als Geertruid en Dick de Wilde als Warenar. Geslaagde proef met Atlas-raket Gisteren is van Cape Canaveral met succes een snol-vurende" At lasraket gelanceerd, waarmee een bijzondere proef werd gedaan. De raket vervoerde op zijn romp een namaak-atoombatterij. Kort voordat de Atlas die reeds na vier minuten geheel uit het gezicht was verdwenen boven de Afrikaanse kust arriveerde, werd de batterij „atoomstaven" losgemaakt. Vliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht maakten foto's van deze gebeurtenis en van de daarop volgende verbran ding van de batterij in de damp kring. De batterij verdween in een wolk van veelkleurig vuur. De proef werd genomen omdat de geleerden wilden weten wat er ge beurt als de radio-actieve batterij van een met atoomenergie aangedre ven kunstmaan naar de aarde terug valt en verbrandt. De proef werd ge nomen met niet radio-actieve staven. Voorts heeft de Amerikaanse luchtmacht gisteren van Point Ar- uello in Californië een atlas-Agena tweetrapsraket gelanceerd, die een .mysterieuze" satelliet in een baan om de aarde bracht. De Atlas-Agena combinatie werd ook gebruikt om de reeks „midas" en „samos" satellieten le lanceren. De „midas" satellieten dienden om vy- andelijke raketten te signaleren en de „samos" kunstmanen werden ge bruikt om foto's te maken boven vy- andelijk gebied. De Sowjet-Unie cn communistisch-China hebben sinds 1945 tweehonderd miljoen mensen in Oost-Europa en in Tibet binnen hun landsgrenzen ingelijfd. Deze staten zijn schuldig aan een duidelijke vorm van kolonialisme", aldus verklaarde de Ameri kaanse vertegenwoordiger Bingham gisteren tijdens het debat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. „Hebben ook deze mensen niet het recht om, zoals in de V.N.-verklaring over de afschaffing van het kolonialisme is neergelegd, vrijelijk van hun politieke inzichten blijk te geven en moeten ook zij niet „vol ledige vrijheid en onafhankelijkheid genieten?", aldus Bingham. „Deze onderworpen volken willen weten waarom de V.N. zich uitsluitend bezighouden met „Westerse vormen van kolonialisme". Hetzelfde beginsel door de Assemblée aanvaard, moet ook voor de ingelijfde Oosteuropeanen en Tibetanen gelden", onder streepte de Amerikaan. Sterke rede van Bingham (V.S.) Bingham wees er voorts op, dat de Sowjet-Unie weliswaar eist, dat de Verenigde Staten hun bases in het buitenlajid opgeven, „maar Sow- jet-Rusland handhaaft zelf in Hon garije troepen ter sterkte van onge veer vyftigduizend man' Intussen overweegt Canada om in de volgende bijeenkomst van de Al gemene Vergadering een veroordeling te vragen van het Russische kolonia lisme. aldus een lankondiging van premier Diefenbaker. Bij het VN-debat over het kolo nialisme beschuldigde de vertegen woordiger van Cuba de V.S. ervan, dat zij „de dictatuur van Trujillo in de Dominicaanse republiek willen Soekarno nodigt Fidel Castro uit President Soekarno heeft de Cu baanse premier Fidel Castro uitge nodigd voor een bezoek aan Indone sië, aldus „Antara". Mogelyk zou Castro nog dit jaar naar Indonesië komen, aldus een Cubaanse woord voerder. handhaven' 'en een gewapende aan val op dit land voorbereiden. Hij vroeg voorts om „dekolonisering" van Porto-Rico, „de Amerikaanse kolonie die nog steeds niet onafhankelijk is geworden". De Amerikaan Bingham merkte op dat Porto-Rico zich vry- willig had uitgesproken voor een autonoom statuut binnen het ver band van het Amerikaanse gemene best. Maar als tien procent van de bevolking om onafhankelijkheid zou vragen, zouden de VS zeker een volksstemming laten houden. Een dergelij verzoek had men in Wash ington echter nooit ontvangen. In de Veiligheidsraad, waar even eens de Cubaanse beschuldigin gen aan de orde zyn, verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde Adlai Stevenson, dat „geen enkele Ameri kaans militaire macht is doorgedron gen in het Dominicaanse territo rium". Hij voegde hieraan toe, dat het Dominicaanse volk tientallen ja ren het slachtoffer is geweest van een reactionaire tirannie en dat de Verenigde Staten zijn bevrijding met geestdrift begroeten. Met betrekking tot de opmerkin gen van de Cubaanse afgevaardigde verklaarde Stevenson, dat er in tegendeel een zekere misdadige ver bintenis bestaat tussen de Trujillos en de regering-Castro voor een poli tieke ontbinding van de Dominicaan se republiek. Stevenson herinnerde eraan dat de VS de beslissing van de conferentie van Amerikaanse Staten tot sancties tegen de regering-Tru- jillo ten uitvoer hebben gebracht. Tien (loden door explosie in café Als gevolg van een ontploffing in een Duits café-restaurant in San Martin, een der buitenwyken van Buenos Aires, zyn tien mensen ge dood en veertig gewond. De ontplof fing deed zich voor op een tydstip waarop de zaal vol bezoekers was. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog groter zal blijken te zyn. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing. De socialisten hebben gisteren een zeer bijzonder wapen ter hand genomen in de parlementaire strijd tegen minister Beerman over de spijtoptanten. Als blijk van afkeuring over het dopr de minister in deze kwestie gevoerde beleid werd door de so cialist Daams een amendement op de begroting van zijn depar tement ingediend om de sala- rispost van de bewindsman met één gulden te verminderen. Iri het parlementanre wapenarsenaal staal meer dan één middel om een minister of een kabinet tot heen gaan te dwingen. Het meest ge bruikt is een motie, waarin het ver trouwen wordt opgezegd. De onge schreven regel, die nu al byna een eeuw geldt, zegt immers, dat geen minister kan aanblijven tegen de wil van het parlement En de grondslag van ons parlementaire stelsel is het vertrouwen tussen Kamer en ministers. Maar de Kamer kan een minister ook het geld onthouden, dat hy voor de uitvoering van zijn beleid nodig heeft. Dit middel is al tientallen jaren niet meer gebruikt. Maar nog ongebruikelijker is het wapen, dat de socialistische fractie gisteren te voorschijn heeft gehaald: vermin dering van het salaris van de be windsman als blijk van afkeuring en wantrouwen. De socialisten meenden deze nieuwe weg te moeten bewandelen omdat zy een in juli reeds aangenomen motie van 1e K V P.-er Van Doorn zien als een uiting van afkeuring (zij het op termijn). Vanmiddag zou over het amende- ment-Daams gestemd worden, maar het lijkt niet waarschijnlijk, dat het een meerderheid zal vinden. De kritiek, die gisteren ''oor de andere fracties werd geuit, was namelijk heel wat milder dan bij voorgaande parlementaire discussies over deze bewogen kwestie. iMen zie ook elders). MINISTER DE POUS: „Gevolgen verlies Indonesië beperkt" (Van onze Amsterdamse correspondent) Het is verheugend, dat door een actieve instelling van Am sterdam de gevolgen van het verlies van Indonesië beperkt zijn gebleven, aldus minister drs. J. W. de Pous vanmorgen bij de ingebruikstelling van het nieuwe graanoverslagbedrijf in de hoofdstad „Nationaal be schouwd hebben wij trouwens ook op soepele wijze en mede dank zij de gunstige internatio nale conjunctuur een aanpassing tot stand weten te brengen, welke onze economie in het algemeen gesproken zonder moeilijkheden heeft kunnen ver werken. Minister De Pous zei met ge noegen te verklaren, dat het Amsterdamse koopmansschap in zulk een ruime mate weet bij te dragen aan de grote activiteiten op het terrein van het interna tionale handels- en dienstenver keer, hetgeen o.m. blijkt uit het spectaculaire graanoverslagbe drijf. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Nov. 1861: De Engelse admiraliteit heeft het rooken van sigaren of pijpen verboden aan alle adelborsten, stuurlieden en matrozen, die den vollen ouderdom van 18 jaren nog niet bereikt hebben. 'Advertentie) Stedelijke gazfabrieken. Verkrijgbaar aiyeerine, tot vulling dei gaz- metersinplaats van met wa ter. zijnde een behoedmiddel tegen het bevriezen derzelve Het kantoor is open van 'smoigens 9 tot 's avonds 7 ure. De Directieur, De Timmerman

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1