Zorin oefent scherpe kritiek op VS en VN Adenauer en Kennedy bespreken „BERLIJN" Le Conltrestraat in Bodegraven vernieuwd Speurtocht in Wassenaar naar ie man met het zwarte hondje /mm* Gespannen politieke sfeer", zegt cle BELGISCHE premier Voedselgebrek in Somali Esso) tank esso extra RUSS. ORTHODOXE KERK IS TEGEN ZENDINGSWERK LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 Recherche wekenlang in touw Wilde fantasieën van dienstmeisje Een 21-jarige dienstbode, ikzaam bij een Wassenaarse jiilie heeft kans gezien met erlei verhalen over aanrandin- n, mishandelingen en zelfs een (voering enkele rechercheurs tele weken lang handen vol fk te bezorgen. Zelfs toen de ierche er achter kwam, dat aangiften van het meisje op re fantasie berustten, heeft nog uren werk gekost om ir tot een bekentenis te bren- n. De geschiedenis begon drie rken geleden toen het meisje recherche kwam vertellen dat iman van omstreeks 30 jaar il een zwart hondje bij zich ;enover haar openbare schen- van de eerbaarheid had ge- 1. Dat was al enige tijd ge- 1 en gebeurd, maar zij had 31 aangifte gedaan. Toen zij t, iter de avond tevoren dezelfde n weer ontmoette, besloot zij recherche in te lichten. In de nacht iechercheurs gaven het meisje de id op de normale tijd de hond ihaar werkgevers uit te laten; de Itiemannen zouden dan een oogje het zeil houden. Enkele dagen la- vertelde het meisje dat zij achts om half 3 door een man opgebeld, die haar de raad gaf politie buiten de zaak te houden, ter later kreeg de recherche van meisje telefonisch de boodschap, dezelfde man aan de deur was leest om die nachtelijke bood- ap nog eens te herhalen, et vermoeden rees, dat de man het zwarte hondje iemand was n de buurt woonde. Er werd een ;ebreide speurtocht op touw ge- steeds zonder enig resultaat. Een die erg veel leek op het door meisje opgegeven nauwkeuri- signalement werd zelfs naar het itiebureau overgebracht, maar tk met de zaak niets uit- inde te hebben. In een bos )p zeker avond, toen weer recher- urs in een bos in de buurt van uw Wassenaar patrouilleerden iden zij het meisje, languit op de ind liggend, schijnbaar bewuste- i, Ze werd overeind geholpen en telde, dat ze terwijl ze de hond iiet, in het bosje was neergesla- De politie liet het meisje een dokter onderzoeken en urde tot diep in de nacht naar iren, die echter niet gevonden :den. Toen begon een zekere arg- aa zich van de rechercheurs ester te maken. Men besloot ech- het spelletje serieus door t^spe- om op die manier achter de irheid te komen. Terwijl het isje niet beter wist dan dat recherche naar de man met het irte hondje zocht, werd zij zelf r de recherche scherp in het oog louden. Advertentie Tijdschriftuitgevers Ie Scheveningen bijeen Nederlandse organisatie van schrift-Uitgevers (NOTU) heeft eren te Scheveningen haar jaar- se algemene ledenvergadering ge iden. Ie voorzitter de heer J. Sikkema i als voorzitter af, evenals de vi- roorzitter de heer P. de Jong. ot nieuwe voorzitter werd be- md de heer J. M. Gorter, direc- der Uitgeversmij Ae. E. Klu- te Deventer, als bestuursleden den gekozen mr. M. C. G. M. ten en, directeur van de N.V. druk- i-uitgeverij Ten Hagen te Den sg en de heer H. Voorn, directeur de uitgeverij Voorn's papierwe- te Haarlem. iAvonds werd een ledendiner ge en, waaraan mede aanzaten geno- len uit de grafische wereld: de bladpers, de nieuwsbladpers, de a, alsook vertegenwoordigers van bond van adverteerders en de ver- van erkende advertentiebu- Positie katoenhandel thans moeilijker het jaarverslag over het jaar 1 ober 196030 september 1961 van Vereeniging voor den Katoenhan- 1 Wordt meegedeeld, dat het totaal de katoen importen in Neder- i in dat jaar 380.000 balen heeft ragen tegenover 376.000 balen in vorige verslagjaar. 'et1 is niet waarschijnlijk, dat de 6 maart jl. doorgevoerde revalua- van de gulden op het totaal van Importen van invloed is geweest, boeverre de revaluatie zal inwer- i op de invoer gedurende het ko lde jaar blijft vooralsnog een n vraag. Wel wordt in het verslag emerkt dat het zeker is, dat de icurrentie-positie van de Neder ige industrie op de buitenlandse rkten moeilijker is geworden. Ontvoerd Op een avond, toen ze naar dans les in Den Haag was gegaan, en re chercheurs haar verdekt opge steld opwachtten uit de laatste bus, kwam er op het politie bureau een telefoontje van de bewus te jongedame, dat zij in Den Haag, wachtend op de bus, was overvallen door twee mannen en met een prop in de mond per auto ontvoerd naar het Zuiderpark. Een van de mannen was weer dezelfde man van het zwarte hondje, ook van de andere inzittenden in de auto kon zij een gedetailleerd signalement opgeven. Alleen het autoonummer had zij niet kunnen opnemen omdat aan de ach terkant van de wagen het nummer bord ontbrak. Zij was, zo vertelde ze, in het Zuiderpark bij bewustzijn ge komen en zou verder wel op eigen ge legenheid naar Wassenaar komen. Moeilijkheden Toen de jongedame voor een an dere kwestie op het politiebureau moest zijn en de recherche de aan val op haar fantastische verhalen opende, viel zy door de mand en be kende zij alles van a tot z verzonnen te hebben. Persoonlijke moeilijkhe den hadden haar ertoe gebracht het geval van de aaairanding te verzin nen en toen zij eenmaal een officiële aangifte had gedaan, meende zij, uit vrees dat haar fantasieën aan het licht zouden komen, te moeten door gaan met het verzinnen van verdere wandaden van de „man met het zwarte hondje". Tegen het meisje is proces-ver baal opgemaakt wegens het doen van valse aangiften terzake van aanran ding, mishandeling en vrijheidsbero ving De heer J. Sipkes, directeur van de griffie van de Eerste Kamer, die gisteren in het ge bouw van de Senaat recipieerde in verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum. Financiën niettemin sterk verbeterd, economie draait op volle toeren Kongo ondcnnijndi zelfvertrouwen „De politieke sfeer in België blijft gespannen en is in menig opzicht zelfs slecht", aldus verklaarde de Bel gische minister-president, Lefèvre, gistermiddag in de Kamer. De financiële toestand van België is echter sterk verbeterd. „Onze eco nomie draait op volle toeren, sedert 1957 was de werkloosheid nooit zo ge ring, het prijsniveau is stabiel, pro- duktie en uitvoer bloeien en de in vesteringen in de industrie en de in frastructuur zijn sterk toegenomen". De Belgische premier betoogde, dat bij het Belgische volk desondanks een vrees bestaat voor „extremistische stromihgen, die het land naar een avontuur zouden drijven". Doelend op het bestaan van extreem-Waalse en Vlaamse groeperingen, die naar auto nomie streven voor Wallonië en Vlaanderen, gewaagde hij verder van Premier Shermarke van de repu bliek Somali heeft gisteren op een persconferentie een dringend beroep op het buitenland gedaan voedsel te sturen, aangezien bijna de gehele oogst, door overstromingen verloren is gegaan. Er moet voedsel komen voor 600.000 mensen gedurende acht maanden. Ook aan kleding en medi cijnen bestaat groot gebrek. De door de overstromingen veroorzaakte schade is niet te schatten. Amerika heeft al een medische ploeg en medicijnen gezonden. Voedsel zal spoedig volgen. Enge land heeft een verkenningsvliegtuig en twee transportvliegtuigen ter be schikking gesteld. Nasser vervolgt christenen De „Daily Mail" weet uit Beiroet te melden dat Nassers „zuivering", in eerste instantie gericht tegen zaken lieden en rijke mensen, omgeslagen is in een „vervolging" van Egyptische christenen. Honderden vluchten over land en zee en de autoriteiten van de VN in Beiroet zien hier al een be langrijk vluchtelingenvraagstuk in. Nassers geheime politie zou vele christenen drie dagen de tijd gegeven hebben om het land te verla ten. Maar honderden andere belij ders van het christelijk geloof, die nog geen aanzegging van de politie hebben gehad, zijn al uit Egypte weggetrokken uit angst dat zij er an ders de kans niet meer voor krijgen. Westduitsers bekennen schuld in Moskou De Westduitsers Walter Neumann en Peter Sonntag, die in Moskou te rechtstaan voor een militair tribu naal van drie man, hebben vandaag verklaard schuldig te zijn aan spio nage voor de Amerikaanse geheime dienst. de vrees, dat een „quasi-racistische vijandigheid het gezonde verstand zou overspoelen". „De Belgen, die in ue loop van de geschiedenis aan de overheidsinstel lingen en hun leiders nooit veel meer dan een enigszins spottende gehecht heid hebben betuigd, vragen zich thans af, of parlement en regering genoeg gezond verstand, moed en ge zag zullen hebben om de vraagstuk ken, waarvan hun toekomst van af hangt, te regelen vóór het te laat is", aldus Lefèvre. Hij zei „deze ontmoe diging en vrees toe te schrijven aan de vernedering op internationaal vlak als gevolg van de Kongolese cata strofe, die „het moreel van de natie heeft aangetast". „De eerste taak van de regering is dan ook de openbare mening en zelfs het parlement het zelfvertrouwen terug te geven". De Belgische premier verklaarde met nadruk, dat zowel voor de leden van de regering en voor de twee re geringspartijen de CVP en de BSP de „nationale eendracht ondeel baar is". Terugkomend op de scherpe Waals-Vlaamse tegenstellingen vroeg hij zich af, of België zal gaan ver zinken in klein nationalistisch ge kijf, of dat de Belgen zullen weige ren zich tegen elkaar te laten op zetten". Notering aandelen Unilever te New York Rijk koopt computer voor f 1.400.000 Ail verten tie Heden geschiedt door het bestuur Minister Toxopeus heeft het par- van Unilever NV en Ltd. de note- lement een bedrag van f 1.400.000 ge- Tiingsaajivrajjebij de Newyorkse vraagd voor de aanschaffing van een beurs voor 23.981.200 gewone aande len van elk f20 nominaal van Uni lever NV en voor 33.702.861 „Ameri can shares" elk bestaande ,uit vier gewone aandelen van 5 shilling no minaal van Unilever Limited. Hierdoor worden aandelen Unile ver in de vorm van originele aan delen of in de vorm van certificaten voortaan genoteerd op effectenbeur zen in Nederland, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland, Luxemburg, Engeland en de VS en is een verdere verbreding verkregen voor,de note ring der aandelen Unilever, welk concern die gehele wereld als zij ar beidsveld heeft. computer voor de berekening van de salarissen van ongeveer 70.000 man Rijkspersoneel. De Rijkscentrale voor mechanische j administratie maakt sinds ruim 2 jaar reeds voor deze berekening ge bruik van een computer van een par- ticuliere onderneming en betaalt daarvoor huur. Uit een onderzoek is i gebleken, dat het mogelijk is een eigen computer te exploiteren zonder dat de jaarlijkse kosten toenemen. Het bezit van een computer opent 1 bovendien de mogelijkheid, bij nage- noeg gelijkblijvende exploitatielasten uitbreiding te geven aan de automa tisering in de Rijksdienst. Veiligheidsraad over Kongo De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad zich tegen al derge- Veiligheidsraad, Zorin, heeft gisteren in de raad gedreigd met een veto over een aantal van de Amerikaanse amandementen op de drie-landen- resolutie over Kongo. Enkele van de maandag ingediende amendementen waren - volgens de Rus „duidelijk bestemd om de aan dacht van het voornaamste probleem, de buitenlandse interventie in Ka- tanga, af te leiden". Zorin, die deze maand voorzitter van de Veiligheids raad is, oefende ook scherpe kritiek op de handelingen van de Verenigde Naties in Kongo. „Tenzij u de kolonialisten uit Kongo gooit, zult u daar nimmer vrede krijgen en dit zal alleen moge lijk, zijn door een positieve actie in Katanga, zoals wordt voorgesteld in de drie-landenresolutie. U zult dit echter niet willen, u wenst geen con crete actie," aldus Zorin. De Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, zei dat hoewel hij van mening was dat de voornaamste oor zaak van de moeilijkheden in de af scheiding van Katanga was gelegen, de Kongolese regering daarnaast ook door andere aanvallen op haar gezag wordt gehinderd. „Wy menen, dat de Meisje in lialve pil gestikt (Van onze correspondent) Het ruim 2-jarige meisje Jetje Duinkerken uit Baarn, is medio vo rige week na het innemen op dok tersadvies van een halve pil, een me dicijn tegen huiduitslag, gestikt en kort daarop overleden. Toen het kind benauwdheidsverschijnselen toonde, trachtte de inwonende kostganger door hevig kloppen en schudden het kind van het in de verkeerde lucht pijp geschoten stukje pil te verlossen. Dat lukte niet, waarna bij omwo nenden ijlings de gemeente-arts werd gewaarschuwd. Deze bleek al enige tijd ziek te zijn en een tweede gealarmeerde art-s verwees naar de huisdokter, die echter in Soest wocat, waar het kind tot voor kort bij de grootouders in huis was. Door een buurvrouw, die nog maar tien rijles sen had genoten en nog nimmer in donker had gereden, werd het al bij na levenloze kind naar het Baarnse ziekenhuis gereden, waar inmiddels ook de tweede opgebelde arts was verschenen. Men kon echter niet an ders dan de dood vaststellen. VLIEGENIERSPET IN NET GEVONDEN (Van onze correspondent) Op dezelfde plaats benoorden Ame land, waar op 13 mei jl. op de HA-51 van visser J. Oving een propeller van een verongelukt vliegtuig aan boord spoelde, viste de HA-51 nu een vlie genierspet uit zee op. Het hoofddek sel is van groen nylon en bevat een koperen embleem met een hoorntje en het woord Brave*1 Riffles. De pet zal worden opgezonden naar Enge land voor een nader onderzoek. lijke activiteiten moet uitspreken en de secretaris-generaal moet machti gen hiertegen de noodzakelijke maat regelen te nemen." De Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko, verklaarde dat Kongo verplicht zal zijn zich voor hulp tot enig ander land te wenden wanneer de V.N. weigeren de centrale militaire bijstand te ver lenen om haar te helpen afscheiding te voorkomen. RAI-gebouw al aan uitbreiding toe (Van onze Amsterdamse correspondent) Het bestuur van de NV, die het RAI-gebouw in Amsterdam exploi teert, heeft opdracht gegeven tot voorbereiding van de bcuw van een tentoonstellingshal met een opper vlakte van 4000 vierkante meter, die tevens de verbinding zal vormen tus sen het bestaande hallencomplex en het in aanbouw zijnde congresge bouw. De in februari jl. geopende RAI blijkt dermate in een behoefte te voorzien, dat het gebcuw vrijwel doorlopend voor beurzen, tentoonstel lingen of amusementsvertoningen in gebruik is. Met name bij de vakbeur zen en publiekstentoonstellingen worden uitbreidingen verwacht, die binnen enkele jaren vergroting van de RAl-hallen noodzakelijk maken. Het RAI-bestuur wil deze ontwikke ling voorblijven. De nieuwe hall, die „Westhal" komt te heten, was overi gens reeds in het oorspronkelijke bouwplan opgenomen. De bouw er van werd uitgesteld, omdat men het resultaat van de exploitatie van de vier andere hallen wilde afwachten. Vergeet de tijger niet! Het beest verdient een ereplaatsin uwtank. Esso Extra de benzine met tijgerkracht geeft 'n auto nieuw leven kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Vergeet het niet: stop een tijger in uw tank! Verklaring in Nieuw Delhi De Wereldraad van Kerken moet onderhandelingen eisen over alge mene en algehele ontwapening en „andere vraagstukken die een bron van zorgen voor de mensheid zijn". Dit beeft patriarch Alexei van de Russische Orthodoxe Kerk verklaard in een brief aan de Wereldraad van Kerken. De brief werd gisteren in Nieuw Delhi voorgelezen door aartsbisschop Nikodim, het hoofd van de 16 man sterke delegatie van de Russische kerk. Patriarch Alexei zegt in zijn brief, dat de kerken en alle christenen de plicht hebben als vredestichters op te treden en daarbij de regerings- en staatsleiders zover moeten bren gen dat zij onderhandelingen begin nen. De 84-jarige patriarch, die zegt namens 50 miljoen christenen in de Sowjet-Unie te spreken, hoopt op krachtigere pogingen van de raad om de eenheid van het christelijke on derwijs te bevorderen. De afgevaardigden van de Russi sche kerk, aldus patriarch Alexei, zijn bereid om zitting te nemen in de commissie van de Wereldraad, die leerstellige en theologische vraag stukken behandelt. De patriarch was Gistermiddag is de Burgemeester le Coultrestraat weer opengesteld voor het verkeer uit beide richtingen. Een radicale vernieuwing van het wegdek noodzaakte het dat de drukke verkeersweg ongeveer twee maanden geleden voor het verkeer werd afgesloten. Thans ligt de straat als een fraaie zwarte verkeersbaan langs het water van de Goudsevaart, daarvan slechts geschei den door een smalle strook grond en dunne boompjes. Zoals bekend ging de vernieuwing van het wegdek gepaard met het rooien van de oude, indrukwekkende kastanjebomen. Een reusachtige verbetering is ontstaan op de hoek met de Wilhelminastraat. Door het wegbreken van enkele oude huisjes kon deze hoek aanzienlijk verwijd worden en bovendien veel over zichtelijker gemaakt worden. Een verkeerszuil leidt hier het verkeer in goede banen. Als sluitstuk van de herstelwerkzaamheden kreeg gistermiddag de Wilhelminastraat een nieuwe slijtlaag. zeer voldaan over het feit dat de Russische kerk tot de raad is toege treden. Tot slot merkt hjj op, dat zijn kerk zich verzet tegen het zendings werk, dat juist een belangrijk punt van bespreking in Nieuw-Delhi vormt. Godsdienst van blanken De Orthodoxe Kerk van Ethiopië zegt in een verklaring, die eveneens werd voorgelezen, dat er groot ge vaar bestaat dat de Afrikanen zich van het christendom aikeren omdat het „een godsdienst van de blanken" is. Deze-„zeer ernstige toestand" werd nog verergerd door het feit, dat de voornaamste voorstanders van de apartheid in Zuid-Afrika het chris tendom belijden. Met het ontwaken van het nationaal bewustzijn in Afrika kwam het natuurlijke verlan gen op zich te ondoen van een re ligie, die met de koloniale heersers wordt vereenzelvigd. De Ethiopisohe Kerk veroordeelt wat zij noemt de „zieltjesjagerij" van enkele christelijke groepen. Zen dingswerk onder niet-christenen acht zij geoorloofd, maar de ene christe lijke kerk moet niet proberen an dere christelijke kerken leden afhan dig te maken. „In vele gevallen ver loochent het slachtoffer van de ziel tjesjagerij tenslotte niet alleen zijn oude kerk, maar ook Christus zelf", aldus de verklaring. Het aanboren van geldbronnen vormde gisteren een belangrijk dis cussiepunt in de Wereldraad. Een commissie heeft aanbevolen de con tributie te verhogen met 47 procent, dit om de kosten van nieuwe acties te bestrijden. De commissie meende voorts dat- de niet-Amerikaanse ker ken hun bijdragen moeten verhogen. De Amerikaanse kerken* nemen nu ruim de helft van het budget voor hun rekening. Bondskanselier Adenauer en president Kennedy hebben gis teren - op de tweede dag van hun overleg in Washington - in hoofdzaak gesproken over NAVO-plannen en de miltaire zijde van de crisis om Berlijn, aldus heeft de Westduitse minis ter van Defensie, Strauss, na af loop verklaard. Het onderhoud is vandaag voortgezet. In antwoord op vragen van ver slaggevers zei Strauss ook nog, dat Öe Westduitse Bondskanselier Adenauer in gesprek met de Amerikaanse president Kennedy in Washington. Adenauer „onderhandelingen wenst over Berlijn". Hij voegde hieraan toe „Iedereen is voor onderhandelingen." Volgens een gemeenschappelijke verklaring zijn de besprekingen van gisteren „gedetailleerd, constructief en vruchtdragend" geweest. Voor de ontmoeting tussen Kennedy en Ade nauer hielden Amerikaanse en Duitse ambtenaren een bespreking, die vol gens een Duitse woordvoerder voor namelijk over Berlijn ging. Bezwaren tegen plan „Noord F' Begin vorig jaar heeft de gemeen- teraau van Alpnen aan den Rijn het plan „Herenweg" tot wijziging van het uitbreidingsplan in noofd- zaak van de gemeente vastgesteld. Een groot deel van het gebied ten noorden van de Nieuwe Sloot en de Oudshoornseweg werd hierdoor als „woonwijk" bestemd. Zeer binnenkort zullen in bedoeld terrein de eerste werkzaamheden tot realisering van het plan worden uit gevoerd. Een hierop betrekking heb bend ontwerp van een uitbreidings plan „Noordl" heeft ter inzage gele gen .Drie eigenaren van in het ont- werp-plan begrepen gronden hebben een bezwaarschrift tegen dit plan in gediend. Het zijn de heren F. P. Bos, Oudshoornseweg 114, N. Samsom, Oudshoornseweg 112 en W. Plomp, Oudshoornseweg 114/b. De grieven van belanghebbenden richten zich tegen de bestemming van hun aan bedoelde weg gelegen hui zen. B. en W. zijn van mening, dat in overleg met de stedebouwkundige na der dient te worden bezien in hoe verre door een verantwoorde wijzi ging van de opzet van het plange deelte aan de bezwaren tegemoet zou kunnen worden gekomen. Om wille van tijdwinst voor de uitvoering van de plannen, voor wat het gedeelte betreft waartegen geen bezwaren be staan, stellen B. en W. de raad voor te besluiten tot vaststelling van een verkleind uitbreidingsplan in onder delen „Noord I", namelijk met uit zondering van de ten noorden van de Oudshoornseweg geprojecteerde villawijk. Voor dit, hier nu uitgeslo ten gebied zullen B. en W. binnen kort een plan in onderdelen „Ouds hoornseweg" aanbieden. Gemeente gaat leningen aan Evenals dat voor het lopende jaar 1961 het geval is geweest vragen B. en W. nu ook voor 1962 een collec tieve machtiging van de gemeente raad tot het naar behoefte aangaan van vaste leningen tot een maxi mumbedrag van f 5 miljoen. Een en ander ter financiering van kapitaals objecten welke reeds in uitvoering Nieuwe ontslagen bij Amerikaanse geheime dienst Wesley Reynolds, directeur van het Amerikaanse Bureau voor nationale veiligheid, is op verzoek van het mi nisterie van Defensie ontslagen. Rey nolds had het voorschrift van het ministerie overtreden, dat alle amb tenaren verbiedt gunsten of cadeaus aan te nemen van individuen of be drijven, die voor de regering werken. Zoals gemeld is ook cle personeels chef van dit bureau, Maurice Klein, ontslagen, omdat hij documenten vervalst had. Klein en Reynolds moesten zich verantwoorden voor de Comminsie voor on-Amerikaanse ac tiviteit van het Huis van Afgevaar digden. De commissie heeft voorts be kendgemaakt, dat kortgeleden 26 em ployés van het bureau ontslagen zijn wegens een bepaalde seksuele afwij king. Men vond dat nun aanwezig heid op het bureau een gevaar be tekende voor de veiligheid van de V.S. De 47-jarige Reynolds heeft in middels laten weten dat zijn ont slag „grotendeels vrijwillig" is ge weest. Een woordvoerder van het mi- nesterie van Defensie deelde mee, dat het ontslag van Reynolds en Klein geen verband houdt met de vlucht naar Moskou van de codeambtena ren Mitchell en Martin. Stradivarius voor ruim 40 mille De heer Max Moller, directeur van een vioolbouwersfirma in Amster dam, heeft gisteren op een veiling bij Christie in Londen een Stradiva rius viool voor 3.990 pond sterling (f40.458) gekocht. Deze viool was in het bezit van de Amerikaanse violist dr. Isidor Berger. Een andere viool, een Guamerius, bracht 1.942 pond sterling op en een derde viool, in 1686 door de Italiaan Amati gemaakt, werd voor bijna 1000 pend sterling verkocht. Prof. dr. F. W. Grosheide tachtig jaar Prof. dr. F. W. Grosheide te Am sterdam, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hoopt zaterdag tachtig jaar te wor den. Frederik Willem Grosheide werd te Amsterdam geboren en promo veerde in 1907 op een proefschrift „De verwachting van de toekomst van Jezus Christus" tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. De heer Grosheide werd op 22 decem ber 1907 door prof. dr. P. Biesterveld, toen nog hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, bevestigd als predikant in de Geref. Kerk van Schipluiden. In deze zijn eerste ge meente werd hem in verband met zijn benoeming tot noogleraar aan de Vrije Universiteit to Amsterdam met ingang van 17 november 1912 „emeritaat" verleend. Prof. dr. Gros heide aanvaardde zijn professoraat op 13 december 1912 uvet een inaugu rele rede over „De eenheid van de Nieuwe Testamentische Godsopenba ring" en heeft tot 1 Januari 1953, toen hem op ruim éenenzeventig ja rige leeftijd eervol ontslag werd ver leend, aan de Vrije Universiteit veer tig jaar exegese en canoniek van het Nieuwe Testament gedoceerd. Prof. dr. Grosheide heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. NED. HERV. KERK Beroepen te Hulzen (N.-H.) (5e pred. pl.) H. Jongerden te Zijderveld. Be roepen te Gouda (wljkgemeente I) A. van Brummelen te Schoonrewoerd te Hasselt B. Eysinga te Barneveld te Marrum (Fr.) (toez.) J. G. Huetlnk te Midwolda (Gron.) te Glessen- Rljswljk (N.-BrJ (toez.) M. J. Kalven haar te Ellm (Dr.). Aangenomen naar Haarlem (wijkgemeente Schalkwijk) dr. zijn of het komende jaar in uitvoe ring worden genomen. Ter voorziening in de behoefte aan vlottende middelen vragen B. en W. toestemming van de raad in 1962 kasgeldleningen aan te gaan en gel den in rekening-courant op te ne men tot een maximumbedrag van f2 miljoen. l nijttgcmccuiiC Opliet 1 K WIJ li Ui. G. Snijders te Haarlem (whkgemeente i. Bedankt voor Hedel B. Haverkamp II). IUUI ucuci D nu versitinp te Groenekan. Beroepen te Rotterdam- Hlllegersberg (vac. A. E. van Es) J. van Reeven te utrecht-Zuid te Klun- dert-Moerdljk en te Monnlckendam C. van Noort, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Laar (Duitsland) A. Segger te Zoutkamp. Beroepen te Am sterdam (vac. G. R. Visser) Joh. Lever te Vlaardingen te Klazlenaveen (vac. M. N. de Wolf) J. Wolven te Urk te Hollum op Ameland, Oudega (W en te Wierum G. den Heeten, kand. te Rotterdam te Vinkeveen G. J. van den Burgh te Lexmond. Aangenomen naar Asperen M. J. Vos, kand. te Over- veen, die bedankte voor Bruinlsse. Scharendijke, Vlanen en voor Vries (Dr.). Bedankt voor Nleuweroord 'Dr.) J. A. van Netten te Grootegast. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Werkendam M. VUet- stra te IJmulden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Bllthoven H. van Om men te Loosdrecht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5