Flan tot verfraaiing Leidse Hout President werkt fain, Trujillo 'l land uit Sprake van aan opzet grenzende schuld? Extra subsidie van 20.000 Selskip „Fryslan" zag Friese vertolking van Priestly-stuk VERLICHTING KANAALWEG In Dominicaanse Republiek: Spoorivegongeluk Woerden Eis tegen machinist 4 iveken LFtnsrn DAGBLAD WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 De Raad van Bestuur van de Stichting „Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelparken" heeft aan de consulent van Noord- en Zuid-Holland advies gevraagd omtrent de verzor ging van de Leidse Hout. Naar aanleiding van dit verzoek heeft deze consulent een uitvoerig plan ingediend. Bij het opmaken daarvan is uitgegaan van de gedachte, dat het bos een belangrijk recreatiegebied voor de bewoners van Leiden is en dat de te nemen maatregelen er op gericht dienen te zijn, dat de Leidse Hout deze functie in de toekomst kan blijven vervullen. Volgens het ingediende plan kan bij de behandeling van het gedeelte van de Hout, gelegen tussen de War- monderweg en de Speelweide, worden volstaan met a. een verplegingsdun- ning, met het doel de „toekomst bomen" ruimte te geven, welke deze bomen voor verdere ontwikkeling be hoeven, b. het snoeien van de „toe komstbomen" in het, bijzonder te be perken tot het afzagen van dode tak ken van de inlandse eik, c. het af voeren van bagger in dat gedeelte en d. enkele holle plekken te beplanten met inlandse eik, nadat eventueel aanwezig hakhout is gekapt. De on der a en b genoemde werkzaamheden zijn reeds in het afgelopen voorjaar uitgevoerd. De te nemen maatregelen in het overige gedeelte van het wandelbos zijn van veel ingrypender aard. Dit gedeelte bos moet vervormd worden. Geleidelijk zal overgegaan moeten worden tot het rooien van de zware populieren, welke in de verschillende vakken aanwezig zijn, tegelijk met het kappen van het in de verdrukking opgegroeide hakhout. De ontstane kapvlakten dienen beplant te worden met geschikte boomsoorten als eik en es. Het gekapte hout kan hierna de rol vervullen van vulhoutsoort, ter wijl bij een te ruime stand hiervan een aanvulling dient plaats te hebben met tweejarig plantsoen van o.a. zwarte els, troskers, haagbeuk, ha zelaar, enz. Beter en fraaier bos Een totale oppervlakte van bijna 3 ha. dient behandeld te worden. Naast deze 3 ha. kaalslag is het in de overige gedeelten mogelijk, om, met behoud van een deel der aan wezige spaartelgen van eik en es en ander opgaand loofhout, een beter en fraaier bos tot stand te brengen door tussenplanting van laanbomen. Het is zowel om financiële als om technische redenen gewenst de voor genomen werken over een periode van 5 jaren uit te voeren. In het advies van de Consulent worden de totale kosten van de voor gestelde behandeling geraamd op f 20.000.Bij deze raming is ervan uitgegaan, dat de kosten van het vel len en transporteren van de zware populieren gelijk zullen zijn aan de houtopbrengst. De kosten van het af voeren van de aanwezige bagger en van het onderhoudswerk aan de af- wateringssloten zijn niet in de begro ting opgenomen. Het is uiteraard niet mogelijk de kosten van het plan van behande ling te bestrijden uit het toegekende jaarlijkse subsidie van f 10.500, daarom verzoekt de Raad van Be stuur om over een tijdvak van 5 ja ren een extra subsidie te mogen ont vangen van f20.000, Met de Raad van Bestuur zijn B. en W. van mening, dat het advies van de Consulent van het Staats bosbeheer moet worden opgevolgd. Dit is nodig om de Leidse Hout voor de toekomst in goede staat in stand te houden. Het niet uitvoeren van het plan zou het bos onoverkomenlijke schade berokkenen. Extra subsidie In verband hiermede geven B. en W. de raad dan ook in overweging het gevraagde extra subsidie te ver lenen. Naast het verzoek tot toekenning van het extra subsidie, verzoekt de Raad van Bestuur enige wijziging te brengen in het jaarlijkse subsidie, door dit jaarlijks op een zodanig be drag te bepalen, dat daaruit het ex- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margaretha Adrlana Maria, dr van G. Bouwmeester en E. M. Schoonder- woerd. Petrus, zn van H, Vogelaar en M A Keijzer. Henderlkus Cornells, zn van W. Meijer en P. C. B. Prins, Jan Roelof, zn van J. R. Baars en L. Kra nenburg, Leonardus Jacobus, zn van A. J. Roodakker en A. P. M. van der Meer, Paulus George Maria, zn van H. L. Snijders en A. H. M. Stol, Jacque line Theodora Antoinette, dr van J. A. C. van der Wiel en A. M. M. Verberkt, Joost Jan, zn van H. J. Zwart en M. Wissink, Marlje Geertrui Nlenke. dr v. H F. Schouwink en J. van der Windt, Jan Paul, zn van H. M. Filbry en J. T. Rijsiljk. OVERLEDEN H. W. Metselaar, 56 Jaar man, S. A. Terpstra. 87 Jaar, wed. van P. W. Ha- selbach. G. den Heijer, 41 jaar. echtge note van W, Ouwehand, A. H. J. van Hal. 79 Jaar. man. J. P. van der Hulst 6o laar man, J. IJzerman, 35 Jaar. e v. J van der Harst. H. le Pair, 86 Jaar. man. G. van den Briel, 90 Jaar wed. v. M. van der Wal. J. Roorda. 61 jaar. m. K. van Dijk, 2 dagen, zoon. ploitatie-tekort kan worden voldaan. B. en W. brengen de raad in her innering, dat bij raadsbesluit van 18 februari 1952 het subsidie is be paald op f 10.000,welk bedrag met ingalig van 1958 met f 500,is ver hoogd, omdat de verschuldigde be lastingen, tot 1958 door de gemeente Leiden betaald, in het vervolg door de Stichting zouden worden voldaan. De stijging van de lonen sedert 1952 en de algemene verhoging van kosten zijn oorzaak, dat de uitgaven tojt een aanmerkelijk hoger bedrag zijn ge stegen. Enkele gunstige factoren, zo als het ontvangen van een bijdrage ingevolge de gemeentelijke sociale werkvoorziening voor handarbeiders in verband met te werk gestelde ar beiders ingevolge die regeling en de onmogelijkheid om in een ontstane vacature te voorzien, waardoor min der aan loon behoefde te worden be taald, hebben het mogelijk gemaakt de ontstane exploitatietekorten nage noeg geheel af te schrijven. Bij ver vulling van de vacature, waarnaar ernstig wordt gestreefd, zal het thans toegekende subsidie niet toereikend zijn om de exploitatie sluitend te doen zijn. Het komt B. en W. gewenst voor ln het vervolg een subsidie te verlenen tot een bedrag, gelijk aan het reële exploitatietekort, in plaats van tot een vast bedrag. Op de gemeente begroting zal dan telkens een bedrag aan subsidie worden uitgetrokken tot het bedrag, dat de door de Raad van ln de Leidse Hout bezit de Sleutelstad een belangrijk re creatiegebied. (Foto L.D./Holvast) Bestuur jaarlijks in te zenden begro ting als geraamd tekort aanwijst. In de voor 1962 ingediende begroting wordt het tekort geraamd op f 11.150, welk bedrag, vermeerderd met f 4.000 aan extra subsidie .alsnog op de be groting 1962 ware te brengen. In overeenstemming met het ad vies van de Commissie voor de Open bare Werken en dat van de Commis sie voor de Financiën, geven B. en W. de raad in overweging om a. aan de Stichting „Fonds voor Aanleg, Onder houd en Beheer van Wandelparken" een extra subsidie toe te kennen van f 20.000,-, voor de uitvoering van het plan van behandeling van de Leidse Hout, ontworpen door het Consu lentschap voor Noord- en Zuid-Hol land van het Staatsbosbeheer en b. met ingang van 1962 aan de Stich ting een jaarlijks subsidie te verle nen, gelyk aan het exploitatie-tekort, voor 1962 geraamd op f 11.410,-, voor de jaren 1962 t/m 1966 te verhogen met een vijfde deel van het sub a genoemde bedrag. Naschrift van de Redactie Onge twijfeld zal het bovenomschreven voorstel door de geregelde bezoekers van de wandelpark warm worden toe gejuicht. Zij verbinden daaraan de wens dat in een naaste toekomst ook de middelen gevonden zullen worden om een intensievere controle uit te oefenen. Dat zulks niet overbodig is blijkt uit de vele vernielingen, welke voortdurend aan de beplanting en opstanden, zoals banken en bruggen, worden aangericht. In dit verband is ook een herhaald beroep op de mede werking van het weldenkende deel van het publiek op zijn plaats; nog zeer onlangs waren wij er getuige van hoe volwassen bezoekers rustig ston den toe te kijken hoe kinderen tak ken van de bomen afscheurden en belangstellend toezagen hoe een 12- jarige knaap met een haak aan een touwtje met veel succes in de grote vijver de hengelsport beoefende! Uitnemend spel Men kan niet zeggen, dat het de Friese vereniging in Leiden aan durf ontbreekt. Waarschijnlijk aange spoord door de succesrijke, enkele keren herhaalde opvoering van „Nora" van Henrik Ibsen in een vorig seizoen, werd nu „An inspector calls" van J. B. Priestly, in de uitstekende Friese vertaling van dr. K. Dijkstra onder de titel „In inspekteur skillet oan" in de Schouwburg op het toneel gebracht. Het stuk speelt in de eetkamer van de aristocratische familie Birling te Brumley, en begint tijidens het ver- lovingsdimeir van die dochter des hui zes Sheila en de welgestelde jonge fabrikant G-eraLd Groft. Arthur Bir ling de vader van Sheila, spreekt de verloofden toe. Terwijl de stemming feestelijk is, wordt er gebeld en een inspecteur van politie laat zich aan dienen. Deze deelt de familie mee, dat in het ziekenhuis een jonge vrouw door zelfvergiftiging om het leven is gekomen en dat hij zich heeft belast <met het ontraadselen van de drijfveer daarvan. De naam van de virouw, die hij noemt, is geen van allen bekend, maar als hij Arthur Birling een foto toont, herkent deze daarin een fabrieksmeisje, dat hij indertijd ontsloeg omdat ze loonsver hoging hadi gevraagd. De inspecteur brengt hem onder het oog, dat dit de eerste in de rij der slagen zal zijn ge weest, diie haar tot vertwijfeling bracht. Birling, een ogenblik onder de indruk van dit klemmende verwijt, wijst echter alle verantwoordelijkheid voor de dood van het meisje af. Maar Sheila, ook met een foto van het slachtoffer geconfronteerd, her innert zich met schrik, dat zij het ge weest is, die deze jonge vrouw later uit een betrekking hielp ontslaan, door een valse beschuldiging. Ze is radeloos als ze moet bekennen mede plichtig aan de zelfmoord te zijn ge weest. Heel anders reageert Sheila's ver loofde. Hem wordt ook een portret voorgehouden het meisje had, zo izegt de inspeoteur, na haar beide ontslagen een andere naam aange nomen. Gerald geeft toe een verhou ding met haai- te hebben gehad terwijl Sheila zijn geliefde was maar haar van zdch afgestoten te hebben. Hem treft het verwijt door deze laaghartigheid de jonge vrouw tot wanhoop te hebben gebracht, maar hij wil daar niet van weten. Sheila's broer Eric was hevig onder de indruk van de zelfmoord. Zij ver wachtte een kind van hem, terwijl ze wist dat hij niet met haar zou trou wen. Dit had haar diep gegriefd. En mevrouw Sybil Birling tenslotte had het meisje vernederd, maar ont kende verontwaardigd elk aandeel in ïaar tragisch einde. - Ais de inspecteur vertrekt, laat hij maai- twee in verslagenheid achter: Sheila en Bric. De anderen veront schuldigen zien en twijfelen aan het verhaal. Bij telefonische informatie blijkt aan het ziekenhuis niets van de zelfmoord bekend te zijn en dat de politie deze inspecteur Goole niet ikmt. Dan igaat opeens de telefoon en Ar thur Birling verneemt ontsteld: er heeft een meisje, dat u allen kent. zich aan zichzelf vergrepen en een inspecteur ds onderweg om u te on dervragen. Dit fascinerende bericht doet de drie ongevoeligen de schrik om het hart slaan en vormt het einde van dit indrukwekkende slot. Het moet gezegd worden, dat vrij wel alle spelers zich naar vermogen van him rol hebben gekweten. Vooral de heer W. Wieringa, die als Arthur Birling uitmuntend spel vertoonde en mevrouw van der Schaaf-Plaat in haar bewogen uitbeelding van Sheila. De heer J. Bponstra, wat weifelend begonnen, gaf tenslotte aan Gerald OrÖft overtuigend gestalte en de zware rol van de inspecteur kreeg door de hear T. H. Asselman een be vredigende vertolking. Het spel van de heer F. Piersma als Eric en van mevrouw Asselman-van der Meer als Sybil Birling bleef daarbij wel min of meer ten achter, maar het totale spelbeeld hoewel dus niet vlekke loos kon de toets der kritiek toch goed doorstaan Kolderiek cabaret in Doelenkazerne Achter de naam Chic Co gaan twee heren schuil, die zich wat mu zikale clownerie betreft met het beste wat Nederland op dit gebied te bieden heeft, kunnen meten. Zij maakten gisteravond deel uit van het cabaret André Carell, dat voor ruim vierhonderd militairen een voorstelling gaf in de Doelenkazerne. Het duo Chic Co wist het publiek ogenblikkelijk voor zich te winnen met een serie kolderieke liedjes, die met een enorme hoeveelheid dwaas heden aan elkaar gepraat werden. Ook de andere artiesten droegen er zorg voor. dat het programma volko men slaagde. De goochelaar Roberto en zijn assistente toonden zich bij zonder knappe manipulators met en kele trucs die vaak verbijsterend wa ren. Routinier Carell, die gewoonlijk wat op zijn tanende glorie teert, bleef met zijn conference beslist niet onder de maat. De schets „Bank roet", die hij met Marion Wardena speelde, kenmerkte zich door enkele bijzonder originele vondsten. Annie de Reuver zorgde er voor. dat de vrolijke stemming erin bleef met enkele plateneuccessen van de laatste tijd, die vaak luidkeels door de aan wezigen meegezondgen werden. Voor de muzikale omlijsting zorgde het quintet Gerard Engelsma (trom pet), dat bestond uit Rudi Bos (Bas, trombone), Sander Sprong (klarinet en tenor sax), Han Brink (slagwerk) en Perrie Wiemneke (piano). Scholier te water en verdronken 1 In het Galgewater ter hoogte van de Haagbrug is gistermiddag om streeks drie uur de 12-jarige^Joost Ferdinandus uit Voorschoten ver dronken. De jongen was met vriend jes op de brug aan het spelen, toen hij in het water viel. Een bewoner van de Rijn- en Schiekade sprong hem na. maar zag geen kans hem te redden. De jon gen, die leerling was van de eerste klas van de Ambachtsschool, was gekleed in een dikke winterjas. Waarschijnlijk is hij door de kou van het ivater bevangen geraakt en door de jas in zijn bewegingen be lemmerd werd. Nadat men hem op het droge had gebracht, werd nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch helaas zonder resultaat. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat twee jaar geleden een jongetje uit hetzelfde gezin tijdens een vakantie tochtje eveneens door verdrinking om het leven is geko men. - Ds. A.J.Lamping komt 21 januari De nieuwe hervormde jeugdpredi- kant, ds. A. J. Lamping, thans pre dikant te Duivendrecht, zal zondag 21 januari in de Pieterskerk zijn in trede doen, na vooraf bevestigd te zün door ds. H. J. van Achterberg. Lezers schrijven Hartelijk dank „bewoner" van de Breestraat. Uw schrijven van 20 no vember j.l. is de eerste aanmerking op de vreselijke toestand inzake het rij- verkeer op de Breestraat. Hieraan wilde ik graag nog iets toevoegen. Niet alléén het stuk van Stadhuis tot het Steenschuur heeft er last van. Volgens mij trilt de gehele Bree straat. Ook ons huis trilt van des morgens vroeg tot 's avonds Iaat zolang er bussen rijden. Het snelle afremmen bjj de halteplaatsen is vreselijk. Hopende dat er spoedig verande ring moge komen, eindig ik met dank voor de plaatsing. Mej. L. E. Brokaar, Breestraat 67. Veertig jaar bij N.Z.H.V.M Hartelijke huldiging van H. J. Kapteijn Een. van d'e meest karakteristieke figunen van die NZHVM. de heer H. J. Kapteijn, adjunct-dureoteur en tevens chef van die technische dienst, heeft gasteren het fsit herdacht, waarop hij voor veertig jaar bij deze v ervoer- maatschappij in öi.enst trad. Hem werd een hartelijke huldiging bereid tijdens een bijeenkomst m 'het W- versingishuis „Groenemdael" in Heem stede. Velen waren daarbij uitgeno digd, ook de burgemeester van Heem stede, mir. A. G. A. Ridder van Rap- pard. Hij deed, nadat de directeur van de NZHVM, de heer N. Horten- sius de aanwezigen had verwelkomd, mededeling dat de heer Kapteijn was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Hortensius noemde de car rière van de heer Kapteijn even ver dienstelijk als merk waardig. Verdien stelijk om hetbegin als leerling- monteur, merkwaardig omdat zich in de afgelopen veertig jaar juist de omschakeling van tram naar bus heeft voltrokken. De bouwcapacitei ten van de heer Kapteijn werden voorts door de directeur van de maatschappij hogelijk geprezen. De heer J. J. Jurrissen, oud-directeur van de NZH en sinds kort voorzitter van het Departement Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood zijn vroegere mede werker, na diens verdiensten te heb ben geprezen, de gouden draagme- daille en het getuigschrift van de maatschappij aan. Later, op een be sloten receptie, heeft vrijwel het ge hele personeel van de NZH de jubila ris gecomplimenteerd. Daar waren behalve afgevaardigden van het jubi leumfonds en vele gepensioneerde werknemers, ook alle leden van het technische personeel, drie hun jubile rende chef een televisietoestel aan boden. Met schouderfractuur naar ziekenhuis Met een schouderfractuur moest de tienjarige Wim die Roode gisteren in het Academisch Ziekenhuis ge bracht werden. Hij reed 's ochtends omstreeks elf uur met zijn stepje op het trottoir van de Heerenstraat. Zonder eerst goed uit te kijken stak hij de straat over en werd tengevolge van deze onverwachte manoeuvre aangereden door een vrachtauto. ER KOMEN 79 B. en W. hebben de raad thans een plan overgelegd tot het aan brengen van een openbare verlich ting op de provinciale wegen, n.l. op een gedeelte van de Kanaalweg naby de Lammebrug en op de Voorschoter- weg, voorzover gelegen tussen de Churchilllaan en de Zoeterwoudse- weg. Voor het uitvoeren van het werk heeft de Directeur-Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland de gemeente de ver eiste toestemming verleend, terwijl Ged. Staten zich bereid hebben ver klaard iin de kosten van het aan brengen van de verlichting op het gedeelte Kanaalweg nabij de Lamme brug een subsidie van 50 en in die van de verlichting op de Voorscho- terweg een subsidie van 25 te ver lenen. Het toenemende rij verkeer over de Kanaalweg maakt volgens B. en W. het aanbrengen van een openbare verlichting op de gehele weg nood zakelijk. De behoefte daaraan zal zich nog meer doen gevoelen wan neer het gedeelte bij de Lammebrug en het verkeersplein aldaar van een verlichting zijn voorzien. Bewoners van de Kanaalweg hebben het College gevraagd te bevorderen, dat op die weg openbare verlichting wordt aan gebracht. LICHTMASTEN Volgens het plan zal de aan te brengen verlichting enerzijds aan sluiten aan die van het gedeelte Ka naalweg, voor de aanleg waarvan reeds de nodige gelden beschikbaar zijn gesteld, en anderzijds aan de verlichting nabij de Hoge Rijndijk. Onder meer zullen 79 lichtmasten van 8 m lichtpunthoogte worden ge plaatst en enkele bestaande lantaarns bij straataansluitingen worden ge wijzigd. De kosten van uitvoering van het plan worden begroot op f 74.314. Aangezien een verlichting van de Kanaalweg (provinciale weg) evenals die van de Voorschotel-weg in het belang is van het doorgaande verkeer, hebben B. en W. Ged. Staten ge vraagd, of de gemeente, indien zij tot uitvoering van het verlichtings plan overgaat, in de kosten daarvan een provinciale subsidie zal verkrij gen. Dit College heeft B. en W. me degedeeld van oordeel te zijn, dat, gezien de desbetreffende richtlijnen, de verlichting van de Kanaalweg niet voor een zodanige subsidie in aan merking kan komen. Met het oog op de urgentie van de verlichting zijn B. en W. echter van oordeel, dat niettemin tot de aanleg daarvan moet worden overgegaan. In deze geest deden zij de raad dan ook een voorstel toekomen. Expositie van H. H. Oostra In het Prytaneum aan het Rapenburg zijn thans tekenin gen en grafiek (etsen en litho's) te bezichtigen van onze 26-jarige te Eindhoven geboren stadge noot H. H. Oostra. Deze stu deerde aan de Middelbare Kunstnijverheidsschool te Eind hoven en vervolgens aan de Kon. Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag. Hij maakte reizen naar Frankrijk en Spanje en ontving in 1959 de ,,Premio Duque de Baëna" (de hertog van Baëna is de ambas sadeur van Spanje te Den Haag). Oostra lijkt ons een veelbelovende kunstenaar, wiens stemmingsvolle en karakteristieke impressies speoia<al van die Vrouwenpolder (houtskool) die aandacht trekken, evenals die roodkrij ttekaningen van Spanje (La Escala, Port Rosas, haven van Rosas enz.) Ook zijn gezichten op vertrouwdie plekjes in Leidien (Kalkovens, Zijl poort. Marekerk en de Rijn) leveren bewijs van zijn tekenkundrijg talenit. In het algemeen geeft die behande ling van zijn onderwerpen geen blijk van een opgewekte levensvisie: het sombere karakter prevaleert gtenk, in het bijzonder wat zijn veelal fantas tische of onheilspellend aandoende figuren betreft. De „Vuurtorenwach ter" is een gelukkig voorbeeld van zyn kunnen, de wonderlijke „Twee gebroeders" wekken reminiscenties aan een nachtmerrie op. „De fluit speelster" levert in haar bewuste? onbeholpenheid het bewijs, dat de anatomie een moeilijk op te lossen probleem voor Oostra is. Dan zijn er o.a. nog indrukken van „De Steeg" en het huis van Gorter te Bergen, die veel geslaagder aandoen. Hoe wisse lend het kunnen van Oostra naar ons gevoel nog moge zijn, in ieder geval houdt het voldoende mogelijk heden in, om van zijn uiteenlopende produk'tie veel te mogen verwachten. De expositie is tot 20 december ge opend H. AANBESTEDING BOUW PAVILJOEN STRALINGSONGEVALLEN De Rijksgebouwendienst heeft de bouw van een paviljoen voor de af deling stralingsongevaillen van het Academisch Ziekenhuis opgedragen aan die Holland Building Corporation te Westzaan voor f. 201.000. President Balanguer van de Dominicaanse Republiek heeft drie leden van de familie Trujillo op buitenlandse posten benoemd. Men ziet hierin een maatregel om de rest van de familie het land uit te krijgen. De drie betrokkenen zijn generaal Pedro Trujillo Molina, die is benoemd tot gezant in Bonn, diens zoon Pedro José Trujillo Molina, die tot vérte- genwoordiger bij de Verenigde Naties is benoemd, en kolonel Luis Trujillo, die als militaire attaché bij de Do minicaanse ambassade in Portugal is geplaatst. In Miami (Florida) is een vlieg tuig aangekomen met 51 leden, WACHTLOKAAL BREMMER VERDWIJNT Er komt in Lel dien weer een Chinees-Indisch restaurant bij. Het zal gevestigd worden in het bekendie wachtlokaal Bremmer aa.n die Be tenmankt. Na 29 jaar zal die familie Bremmer afscheid nemen van het wachtlokaal, dat ail die tijd een tweedie tehuis was vooir reizigers en buschauffeurs. De klandizie verminderde echter aanzienlijk toen het busstation naar het Stationsplein verplaatst werd. De veemarkt brengt op vrijdag nog wel wait vertier met zich mee. maar het is niet meer lonend. Bovendien zal met tertijd de veemarkt ook verplaatst worden, zodat de exploitatie van het wachtlokaal een zeer riskante aange legenheid zou worden. Seahawks terug op 'Karei Doorman' (Van onze Haagse correspondent) Het heeft er alle schijn van, dat de „Karei Doorman" toch weer een aantal Seahawk-straaljagers zal kra gen. Zoals bekend, waren die in het begin van dit jaar verwijderd en ge stationeerd op het vliegveld Valken burg. Op de „Karei Doorman" wer den toen helikopters en Grumman- trackers geplaatst. Deskundigen verklaarden echter, dat de Karei Doorman zender lucht verdediging door eigen straaljagers temeer waar het schip ook niet bijster snel genoemd kon worden bijzonder kwetsbaar werd. Als vlieg kampschip zou het. ook naar de mening van NAVO-autoriteiten over afweer tegen luchtaanval len moeten beschikken. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op ie begroting van defensie minister Visser maakte eerst melding van de verwijdering van de Seahawks in de memorie van toelichting is ernstige bezorgdheid uitgesproken over de sterk verhoogde kwetsbaarheid van het vliegkamp schip. Volgens minister Visser zou echter de Karei Doorman door de aanwezigheid van de helikopters meer geschikt zyn voor de opsporing en bestrijding van onderzeeboten. Dit zou dan als een compensatie moeten worden gezien voor de afwezigheid van straaljagers voor de eigen ver dediging. Er is goede reden om aan te nemen, dat de Karei Doorman nu een „gemengde lading" krijgt en dat het schip behalve een aantal helikop ters ook weer de Seahawks aan boord zal nemen. (Van onze correspondent) Gisteren stond een 44-jarige machinist bij de Ned, Spoorwegen uit Rotterdam voor de Utrechtse rechtbank, verdacht van, zoals de dagvaarding het in ambtelijke taal stelt „het aan zijn schuld te wijten zijn dat gevaar ontstaat voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg, Waardoor twee personen om het leven zijn gekomen". Het kwam hierop neer dat de machinist in novem ber 1960 met een snelheid van 85 kilometer over een wissel bij Woerden had gereden, terwijl de toegestane snelheid daar 40 km was. De trein ontspoorde en twee mensen, een Duitse kelner en een Engelse militair kwamen om het leven. De machinist bestuurde op 21 no vember omstreeks 20 uur een Britse verlofgangerstreki, die van Hanno ver naar Hoek van Holland reed. De rechtbank verweet de machinist dat hy de aanschrijvingen, die de N.S. voor machinisten ter inzage legt, te slordig had doorgelezen, waardoor hy niet precies wist wat er voor byzon- ders te wachten stond op het door hem te beryden baanvak. De machinist merkte echter op dat voor machinisten niet de aanschrij ving het belangrijkst is, maar de bor den die zij onderweg zien. De spoor wegen vinden echter de schrifteiyke aanwyzingen, waaron der de machi nisten na lezing hun handtekening moeten zetten, het belangrykst. De borden worden pas in de tweede plaats belangryk. Zij zijn meer een ezelsbruggetje. Cijfer op bord niet leesbaar De machinist verklaarde tydens de zitting dat hij het cijfer op het bord niet had kunnen lezen. Daarvoor wa ren twee oorzaken: het was avond en reeds donker, zodat het frontlicht van de locomotief op liet bord scheen. Dit bord, waarvan de achtergrond uit „scotchlight" bestaat reflecteerde, zodat de machinist het bord als een spiegeltje zag. De (v/tpde oorzaak was, zo zei de machinist, dat de neus van de locomotief, die ongeveer drie meter lang is, hem het uitzicht op het bord benam, want dit bord is op twee meter hoogte geplaatst cn de machi nist zit op een hoogte van drie me ter. Dikwijls voorkomend geval De verdachte had aangenomen dat het bord een 9 aanduidde, want dit was de week voor het ongeluk ook het geval. Maar op het bord stond een 4. De door de rechtbank als getuige gehoorde secretaris van de machi nistenvereniging, waarvan de machi nist lid is, merkte op dat het meer voorkomt dat machinisten het soort borden, waarom het hier gaat (die aangeduid worde nals LA en E-bor- den, wat betekent langzaam, aan vang. einde van het traject, waarop tydelijk met beperkte snelheid moet worden gereden) niet goed kunnen lezen. Onlangs werden er 50 machi nisten bestraft, omdat zij allen met een veel te hoge snelheid zo'n bord voorbij waren gereden. „Dit geval" zo vond de secretaris, „komt alleen naar voren door het ontzettende on geluk, dat het gevolg van was". De officier van Justitie, mr. R. W. II. Pitlo eiste in de middagzitting tegen de machinist cen hechtenis- straf van vier weken. Do officier zei dat bij het misdrijf van de machi nist sprake was van aan opzet gren zende grove schuld. vrienden en bedienden van de fami. lie Trujillo. Gisteren is in de Kamer van de Dominicaanse Republiek een wets ontwerp ingediend tot wyziging vaji de hoofdstad Ciudad Trujillo in Santo Domingo, de vroegere naam. President Balanguer heeft gister avond in een radiotoespraak onder meer verklaard dat de regering alle militaire bases in het land vast in handen heeft. Cuba heeft om een spoedvergade ring van de Veiligheidsraad gevraagd, om te protesteren tegen „de inmen ging door de Verenigde Staten in de binnenlandse aangelegenheden van de Dominicaanse Republiek". Dreigementen van Moskou hebben averechts effect Elke Russische poging om Noor- wegen of Denemarken door intimi datie uit de NAVO te drijven zal tot gevolg hebben, dat beide landen zich hechter aan het verbond zullen vast. klampen, aldus verklaarde de Noorse minister van Defensie, dr. Gudmund Harlem, in een rede in Kopenhagen. De huidige toestand, zo ging de minister verder, kan beter worden begrepen, wanneer men aanneemt, dat Rusland werkelijk bezorgd is om zyn eigen militaire veiligheid. De Noorse premier, Einar Gerhard- sen, beschreef gisteren op een pers- conferentie in Jeruzalem - hy brengt een bezoek aan Israël - de jongste Russische nota aan Finland als een poging zich in de aangelegenheden van een ander land te mengen De Sowjetrussische nota geeft reden tot bezorgdheid, aldus de premier, die verder opmerkte, dat het nog niet duidelijk is wat Rusland wil en welke garanties het verlangt. Het is echter wel duidelijk, dat de nota van de Finse regering een bijzondere politiek verlangt en daarom moet worden ge- zien als een poging zich in de binnen, landse aangelegenheden van dit land te mengen. Dit wekt verzet, aldus minister Gerhardsen. Zuidafrikaanse industrieleiding achter regering De president van de Zuidafrikaan, se Gefedereerde Kamers van In- dustrie, de heer L. Lulofs, heeft zich in een rede te Johannesburg onom wonden achter het regeringsbeleid geschaard, toen hij zich fel keerde tegen de ongemotiveerde buiten landse kritiek op het Zuidafrikaanse bevolkingsbeleid. wy zijn niet zo slecht als wy door het buit eland worden afgeschil derd, verklaarde de heer Lulofs, Iedere Franse burger betaalt jaar- ïyks 60 gulden voor hulp aan on derontwikkelde gebieden, iedere Ame rikaan 50 gulden en iedere Brit 20 gulden. In dit bedrag zyn zowel leningen als giften ingesloten. Iede re blanke in Zuid-Afrika echter be taalt jaarlijks 110 gulden en in dit bedrag zyn geen leningen ingeslo ten, die ter zyner tyd moeten wor den terugbetaald. In 1930, zo deelde de heer Lulofs verder mede, betaalde de Zuidafri kaanse industrie jaarlyks in totaal 30 miljoen gulden aan de niet-blan- ke werknemers. Heden verdienen de niet-blanke werknemers in deze be drijven twee miljard gulden per jaar. Kan, zo vroeg de heer Lulofs zich af, een enkele van deze buitenlandse cri tici op dergelijke resultaten wijzen? Of zijn er, die, door Zuid-Afrika aan te vallen, willen verheimelyken, dat meer dan achthonderd miljoen mensen in veel slechtere omstandig heden leven dan de gemiddelde Zuid afrikaan, ongeacht zijn ras of huids kleur? Ten aanzien van het Zuidafrikaan se immigratiebeleid meende de heer Lulofs, dat immigratie tot elke prijs bevorderd diende te worden, vooral met het oog op de buitengewoon hoge bevolkingsaanwas van de niet-blanke groepen in het land. De Zuidafri kaanse industrie is volkomen bereid zich elke krachtsinspanning te ge troosten om immigranten in passen de betrekkingen onder te brengen. Twee treinen met Westindiërs naar hun land terug (Van onze Londense correspondent) Het immigratieprobleem geeft En geland nog aityd veel zorgen. Maan dag vertrokken twee volle treinen met Westindische immigranten uit Londen, omdat zy besloten hadden naar hun land van herkomst terug te keren. Sommigen waren verbit terd over hun ongunstige en vaak vernederende ervaringen. Een jonge man uit Jamaica zei. dat de Brit ten de Westindiërs haten en hen alleen het vuile werk laten doen in onbewoonbare krotten lieten wo nen en hen uitscholden. Overigens blyven andere Westindiërs in groten getale per schip of vliegtuig Enge land binnenstromen! De massale toevloed van vreemde lingen, ook al zijn d/e Brits, vormt een probleem, dat Engeland nauwe lijks in staat is op te lossen. Werk is er genoeg voor deze mensen, maar behoorlijke huisvesting byna niet. Daarbij komt dat de moeilykheden voor vreemdelingen in het algemeen, en vooral voor kleurlingen, in Engeland doorgaans bijzonder groot zijn. Gekleurde diplomaten en stu denten kunnen vaak heel moeilijk woningen of kamers vinden door het rassenvooroordeel van huiseigenaren. Zojuist werd bekend, dat een Afri kaans diplomaat van standing vier maanden nodig heeft gehad om een onderkomen te vinden. Zijn ambas sadeur had diezelfde ervaring opge daan en woont thans in het ambas sadegebouw. Het zyn vaak de gewo ne kamerverhuursters, die door haar afkeer van niet-blanken een gevaar opleveren voor de betrekkingen van Engeland met het Gemenebest, want degenen die zy voor het hoofd stoten zyn in vele gevr Hen de toekomstige leiders van hun land.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4