Oorlogsverklaring van Parijse slagers De situatie voor ons moeilijker 1 m ADVERTENTIE- KNIPSELPRIJSVRAAG Beraad in Geneve over n kernproevenverbod Michael nog niet gevonden Hilversum waclit nog Biefstuk op straat Tot nu steun van Australië en Israël Moskou bereid tot besprekingen met V.S. en Engeland yRebellenslaags met regeringsgezinden WEERBERICHT Na resolutie van India: Onze Sf.-Nicolaas 600 GULDEN AAN PRIJZEN (Due/ ^ïlte teums Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1961 No. 20510 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De 23-jarige Michael Rocke rfeller is nog niet gevonden. Op I Weeds grotere schaal worden fle opsporingswerkzaamheden oortgezet. Vele Asmatprauwen en patrouille- aartuigen doorkruisen zonder op- louden de Flamingobaai langs de uidwestkust van Nieuw Guinea. Pa- oeapatrouilles doorzoeken vooral de noerassige kuststrook, waar het femelt van de krokodillen. Achter leze brede strook beginnen de dichte langrovebossen. Talrijke vliegtuigen cheren zeer laag over het water en e kust. Zelfs zoeken schepen van c Indonesische Marine in de Ara- oerazee tussen de Zuid Molukken in Nieuw-Guinea. Ze hebben op- Iracht er goed op te letten bin nen de territoriale wateren te blij ven. lil De vader van de vermiste, gouver- e leur Nelson Rockefeller van New Fork is inmiddels met zijn getrouw- n e dochter Mary Strawbridge, zijn terschef en lijfwacht, alsmede veer- - ien buitenlandse journalisten, foto- li irafen en filmoperateurs naar Me- auke gevlogen. Gouverneur Rocke- eller ontmoet morgen de heer R. Vassing, de reisgenoot van zijn zoon. lezer dagen worden nog 28 buiten landse perslieden in Nieuw-Guinea erwacht. Deze onverwachte toevloed an buitenlanders stelt de autoritei- ■H en voor grote huisvestingsproblemen en ontlokte gouverneur Platteel de opmerking: „Ik betreur, dat Nieuw- luinea op deze trieste wijze nog neer in het nieuws is gekomen". 9 Slot pag. 2 i Afnemende vorsfkansen De Bilt verwacht van heden- tot «■genavondDroog weer met van- cht voornamelijk in het noorden van het land nog lichte vorst. Morgen overdag aanvankelijk vrij zonnig, maar later meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en luid. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 november &on op: 8.13 uur; ondier: 16.40 uur. Maan op: 17.58 uur; ondier: 8.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 15.49 Uur, laagwater te 11.43 uur. exeuus iliet voor morgen is aange boden, zullen de slagers cm te begin nen hun winkels sluiten. Bovendien zullen zjj op 30 november aanstaan- De Franse regering heeft er een vijand bij gekregen. De vak bond van de Parijse slagers heeft gisteren premier Debré een „oorlogsverklaring" gezonden en geëist dat de minister van Binnenlandse Handel, Missoffe, zijn nederige excuses zal aan bieden. Bovendien zijn de slagers gisteren onderling slaags geraakt bij de Parijse abattoirs. Slagers die daar vlees hadden gekocht tegen de door minister Missoffe vastgestelde prij zen, werden belaagd door proteste rende collega's. Ondanks het ingrij pen van de politie slaagden de „rebellen" er in de vrachtwagens van de regeringsgezinderopen te breken, waarna de biefstuk op straat werd gesmeten. Een paar weken geleden had Mis soffe, een jong en strijdlustig be- pindsman wie de kranten de ere- ïaam van „minister der consumen ten" hebben gegeven, de slagers het 3 ütimatum gesteld hun bief stuk-prij ken met 70 frank per kilo te verlagen, ip straffe van herstel van de prijs- ontrole. Tijdens een televisie-interview had Üissoffe toen ook nog verklaard, dat i ach onder de zesduizend Parijse sla- ;ers hooguit vierhonderd „nette tetisen" bevonden, die hij dan ook itnodigde hem in ;ijn actie tegen de gestadige prijsopdrijvingen te teunen. Die vrijwillige prijsverlaging is na- iuurlijk weer een slag in de lucht jeweest, zodat gisteren de nieuwe re- jeling van kraèht is geworden. De Jlagers zijn nu verplicht in- en ver- id koopprijzen en de kwaliteit op het jakpapier van ieder verkocht stuk flees te vermelden. Tegenactie Niet alleen is gisteren gebleken, dat de slagers de regering nauwe lijks gehoorzamen, hun vakbond j, heeft bovendien gedreigd met een tegenactie. Wanneer het ministeriële de, naar het voorbeeld van de boe ren, obstructieritten door Parijs hou den, met het doel in het bijzonder het verkeer tussen het departement en het woonhuis van minister Missoffe in Parijs lam te leggen. De vakbond van detailhandelaren en winkeliers heeft zich intussen so lidair verklaard met de slagers. Hoe de rel zal aflopen, is nu nog niet te voorzien. Maar i&i ieder geval verdient Missoffe lof voor het feit, dat hij de (geslachte) koe bij de ho rens heeft durven pakken in een moedige poging om in de binnen landse markt eindelijk enige orde op zaken te stellen. (Van onze Amerikaanse correspondent) Gisteren begon duidelijk te worden dat de resolutie inzake Nieuw-Guinea, die India heeft ingediend, de situatie voor Neder land beslist moeilijker heeft gemaakt. Zoals men weet, heeft India voorgesteld dat Indonesië en Nederland onder auspiciën van de voorzitter der Assemblée in onderhandeling zullen treden. Een groot aantal landen sprak zich gisteren uit voor de resolutie van India, doch dat op zichzelf is niet verwonderlijk. Toevallig ston den vrijwel alleen communistische en mohammedaanse staten op de sprekerslijst en van die groepen kon men steun voor Indonesië verwachten. Daar Indonesië India's voorstel aanvaardt, hield dit tevens in, dat de communisten en mohammedanen zich achter India schaarden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Intussen ziet de Nederlandse dele gatie zich toch voor het probleem geplaatst hoe het getij moet worden gekeerd dat zich heeft ingezet ten gunste van de resolutie van India. Officieel houdt de Nederlandse ver tegenwoordiging uiteraard vast aan de eigen resolutie, die behoogt een V.N.-commissie naar Nieuw-Guinea te zenden. Nederland hoopt dat het rapport dezer commissie er toe zal leiden, dat de Papoea's t-.c.t. over hun eigen lot zullen kunnen heslissen. Ne derland heeft van vele staten toe zegging ontvangen, dat zij de Neder landse resolutie zullen steunen, doch tot dusverre hebben zich alleen Aus tralië en Israel onomwonden uitge sproken ten gunste van het Neder landse initiatief. Amerikaanse resolutieplannen Herhaaldelijk is reeds melding ge maakt van de resolutieplannen, waarmee de zuid-noord-Amerikanen rondlopen, plannen die in essentie de Nederlandse actie steunen, doch die een inleidende formulering zou den krijgen die voor Indonesië wat gemakkelijker aanvaardbaar is dan de aanleiding der Nederlandse resolu tie. De consolidering dezer plannen vordert echter heel langzaam. Vene zuela schijnt zich voor deze aanpak te interesseren, maar zijn gedelegeerde liet daarvan gisteren in zyn rede niets blijken. Het onderwerp Nieuw- Guinea werd eenvoudig niet aange roerd. Nederland heeft nooit verklaard niet met Indonesië tc willen onder handelen. De Nederlandse stelling is alleen, dat men niet wil onder handelen met een land dat zich ab soluut op het standpunt plaatst, dat Nieuw-Guinea reeds behoort tot de Indonesische staat. Zou Nederland de resolutie van India zo geamen deerd kunnen krijgen, dat onderhan deld zou worden met uien verstande dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's wordt gegaiandeerd, dan zou de Indiase resolutie wellicht zelfs voor Nederland acceptabel wor den. Het moet echter ten zeerste wor den betwijfeld of zulk een amen dement kan worden ingevoegd. De erkenning van zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's druist volkomen in tegen het standpunt van India en Indonesië, die ervan uitgaan dat de beslissing over de grenzen van Indo nesië reeds gevallen is. Irak, Libië, Wit-Rusland, Syrië, Jordanië, Alba nië en Cuba keerden zich tegen het Nederlandse voorstel, meestal met het argument dat Nederland onder het mom van zelfbeschikkingsrecht Nieuw-Guinea aan Indonesië wil onthouden. Israël toonde zich bij zonder getroffen door de Nederlandse verklaring van november, dat ons land onherroepelijk eon eind wenst te maken aan zijn geschiedenis „koloniale mogendheid". „Dit", aldus Israël, kon alleen de ware grootheid van het vrijheidslievende verdraagzame Nederlandse volk nog maar vergroten. Zulke woorden van lof zijn evenwel schaars in dit de bat. Malakka steunt India Enige extra vermelding ver dient de rede van Malakka, het land dat enige malen heeft geprobeerd te bemiddelen tussen Nederland en In- i I De Oostberlijners zijn druk bezig met het bouwen van een tweede muur, nu de eerste grens- versperringen blijkbaar nog niet dicht genoeg waren. Een „Vopo" op wacht op de nieuwe in aan bouw zijnde muur. donesië. Voor een oplossing van het probleem acht Malakka het nodig dat beide partijen tot overeenstem ming komen. Daar Indonesië zich ronduit tegen het streven van Neder land heeft verklaard, ziet Malakka geen heil in de aanvaarding van de Nederlandse resolutie. Een oplossing zou, volgens Malakka, alleen gevonden kunnen worden door onderhandelin gen tussen de betrokken partijen. Malakka zei het niet met zoveel woorden, doch steun aan de resolu tie van India lijkt ook in dit ge val voor de hand te liggen. De lijst van sprekers tijdens de algemene beschouwingen kan mor gen of vrijdag zijn afgewerkt. Aan het eind van deze week of in het begin van de volgende kan dan wor den gestemd over de diverse resol- luties en amendementen. Het radio- en televisiepersoneel staakt nog niet. Het woord „staking" heeft gis teravond in Hilversum wel op ieders lippen gelegen, nadat staat secretaris mr. Y. Scholten 's mid dags in de Tweede Kamer na drukkelijk geweigerd had meer toe te staan dan één uitkering van drie procent van het jaar loon. De Hilversumse gemoederen waren verhit, maar tenslotte zegevierden toch de gematigde elementen. Men zal de interpellatie afwachten, waarin de socialist I. Baart heeft verzocht. De Kamer zou vandaag over dit ver zoek beslissen. Maar de 73 televisieregisseurs en producers, die gisteravond vijf uur in „De Karseboom" fel vergaderd heb ben, hebben wel een stok achter de deur gezet. Omstreeks het midder- Staatssecretaris mr. Y. Schol ten gefotografeerd tijdens de zitting van de Tweede Kamer, waarin de salarissen van het radio- en televisie-personeel be handeld werden. nachtelijk uur spraken zij „unaniem" hun principiële bereidheid uit om in geval de parlementaire besprekin gen niet tot positieve resultaten lei den het initiatief te nemen tot een „krachtige acie". Op de vraag of dit televisiegezel schap dat zichzelf het etiket „re presentatief gezelschap uit de crea tieve sector'' had opgeplakt zijn besluit ook aan de collega's van de radio zal voorleggen, bleef de leiding het antwoord schuldig. Vervolg op pag. 2 Prinses Beatrix in Europ. Parlement Prinses Beatrix is gistermid dag in de zittingsraad van het Europese Parlement in Straats burg door de afgevaardigden uit de zes landen der Europese ge meenschappen met een hartelijk applaus begroet, toen zij op de eretribune plaatsnam. De Prinses, die een Europees stu diebezoek van twee dagen aan Straatsburg brengt, had maandag al een vergadering van de Europese af gevaardigden bijgewoond, maar om haar gelegenheid te geven zich zo ongedwongen mogelijk te kunnen be wegen, maakte de Duitse voorzitter Furler pas aan het eind van de zit ting van gisteren de afgevaardigden officieel op haar aanwezigheid op merkzaam en dankte hij haar na mens het Parlement voor haar be langstelling. Aan het eind van dit bezoek heeft Prinses Beatrix ook de Nederlandse journalisten ontmoet, die in Straats burg zijn voor de novemberzitting van het Europese Parlement. Op een soort persconferentie in omgekeerde richting gaven de journalisten, na dat zij aan de Prinses waren voor gesteld, haar een overzicht van hun werk. Prinses Beatrix had eerder op De advertentie-knipselprijsvraag, welke wij gisteren en vandaag ter ge legenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, heeft in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen. Het is dan ook op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel desondanks niet mochten kennen, laten wij hieronder de spelregels volgenj Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waar schuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke adverten ties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvra gen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's bijeengebracht, terugvindt. Deze knipsels zijn genummerd van 1 tot en met 218, zodat U meteen weet hoeveel advertenties in deze prijsvraag betrokken zijn. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 218 waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam .ïipHio- nHrps van de inzenders, dienen uiterlijk vrijdag 1 het volledig" adres" van de inzenders, dienen uiterlijk vrijdag 1 december dea middags te 2 uur in het bezit te zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppen het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnen komende inzendingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.tw.: EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN EEN HOOFDPRIJS VAN DRIE HOOFDPRIJZEN VAN TIEN PRIJZEN VAN TWINTIG PRIJZEN VAN VEERTIG PRIJZEN VAN De prijzen zullen worden uitgereikt in de vorm van bonnen ter waarde van f. 2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die blijkens hun advertenties in ons Blad vab gisteren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der prijzen beslist uitsluitend onze Redactie; er kan daarover geen discussie of correspondentie mogelijk zijn. Men kan aan zijn of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van volstrekte gelijkgerechtigheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wij wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen en veel f. 100.— f. 75.— f. 50.— f. 25.en voorts f. 10.— f. 5.en f. 2.50 Prins Borghese te Soestdijk De Italiaanse Prins Scipione Borg hese is gistermiddag met zijn echt genote uit Rome op Schiphol aange komen. Het echtpaar werd er be groet door de heer J. W. Slotemaker van de afdeling speciale diensten van de KLM. Terstond na de aankomst vertrok ken de Prins en Prinses per auto naar Paleis Soestdijk. de dag een bezoek gebracht aan de universiteit van Straatsburg. Zij is vanochtend naar Parijs vertrokken. Naar verluidt zou dit in korte tijd het tweede bezoek van Prins Scipio ne Borghese aan onze Koninklijke familie zijn. Twee weken geleden heeft hij met Prins Bernhard aan een jacht deelgenomen. Scipione is de jongste broer van de 38-jarige Prins Allessandro Borghese, die tijdens de Olympische Spelen in 1960 enkele malen onze Koninklijks familie in Italië ontmoette. De 100.000 op no. 1250 In de 553e Staatsloterij, zevende lijst, vierdeklasse is de f 100.000 ge vallen op no. 1.2.5.0. Twee series van dit lot zijn te Am sterdam verkocht. De overige vier series resp. in Rotterdam, Den Haag, Enschede en Tilburg. De Sowjet-Unie heeft er gisteren mee ingestemd deel te nemen aan een conferentie met Groot-Brittannië en de V.S. in Genève over een gecontroleerde staking der kernwapenproeven, te begin nen op 28 november. Dit is het Russische antwoord op Britse en Amerikaanse nota's, waarin was voorgesteld de besprekingen in Genève over de kernwapenproeven op of omstreeks die datum te hervatten. Zij waren in september verdaagd nadat de Sowjet-Unie van 1 september af nieuwe kernproeven in de dampkring was begonnen. In het Sowjetrussische antwoord wordt gezegd dat, indien de besprekingen ertoe bijdragen de standpunten dichter bij elkaar te brengen, de Sowjetrussische regering opnieuw bereid is de kwestie op te nemen. Washington en Londen sceptisch De Sowjetrussische regering zegt verder in haar antwoord dat zij voor ogen houdt, dat de drie mogendhe den uiting hebben gegeven aan hun wens om tot algemene en volledige ontwapening te komen. De Sowjet- Unie hoopt dat zo spoedig mogelijk een besluit zal worden genomen over hervatting van de onderhandelingen over de gehele kwestie der ontwape ning en zij spreekt zich uit voor de oprichting van een orgaan waarin dergelijke besprekingen zullen wor den gehouden. Zowel in Londen als in Washing ton 5s de Russische nota met grote reserve ontvangen. De eerste indruk in Londen is, dat hier geenszins sprake is van het zonder meer aan vaarden van de Engels-Amerikaanse voorstellen om de besprekingen in Genève te hervatten en dat daaraan allerlei voorwaarden kunnen zjjn ver bonden. In diplomatieke kringen in Londen vreest men dat de Sowjet- Unie alleen maar naar Genève wil terugkeren om haar oorspronkelijke politiek (geen kernproevenverbod zon der algehele en algemene ontwape ning) er door te Ook in Washington is de voldoe ning over de nota maar betrekkelijk, ook daar vreest men dat de Sowjet- Unie de beide kwesties aan elkaar wil verbinden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken herhaalde het Amerikaanse standpunt, dat afwijzing van een on gecontroleerd moratorium inhoudt. De woordVoerder liet voorts door schemeren dat de Verenigde Staten gereed zijn de kernproeven voort te zetten indien dit in het belang van de Amerikaanse veiligheid noodzake lijk geacht zou worden. Volgens een bekendmaking van het ministerie zullen Arthur Dean of diens plaatsvervanger Cnarles Steele de delegatie leiden. De groep zal waarschijnlijk op 25 november naar Genève vertrekken, zodat men de be sprekingen op de overeengekomen datum, 28 november, zal kunnen aan vangen. De wereld zal uit de hervat ting van deze onderhandelingen nieuwe hoop putten, aldus de ver klaring van het Amerikaanse minis terie. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Nov. 1861: (Advertentie) De onderge tekende, onlangs eigenaar i geworden zijnde van hout zaagmolen „De Hooiberg" aan den Maredijk beveelt zich beleefd aan tot het leveren van gezaagde en ongezaagde houtwaren. A. J. van Hoeken, Leiden, Nov. 1861.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1