NEDERLAND IN KIELZOG tVAN GROTE MOGENDHEDEN OVERZICHT WASSENAARSE INVESTERINGEN VOOR 1962 Kieviten besloten lustrum met geanimeerd feest Reddingsbrigade Wassenaar heeft meer dan 1000 leden BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 novëihber 19él Derde blad no. 30508 Prof. mr. I. A. Diepenhorst: Een warm pleidooi voor het samengaan tussen de AR en de CHU hield zaterdagmiddag in een te Gouda gehouden bijeen komst van de Kamerkring Leiden van de Anti-Revolutionaire Partij de heer A. Warnaar, oud-burgemeester van Waddinxveen, die in deze vergadering afscheid nam als eerste voorzitter van de Kamerkring. De heer Warnaar zei zich te verblijden over de toenadering tussen de CHU en de AR. We moeten niet praten over de verschillen, maar over de dingen, waarover we het eens zijn. Er is geen gegronde reden voor een afzonderlijk bestaan. Daarom is het ook belangrijk, dat de bevolking interesse heeft voor wat zich op het politieke vlak afspeelt. Aan het slot van de vergadering droeg de heer Warnaar de voorzit tershamer over aan de nieuwe eerste voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkerken uit Leiden. Ook het secretariaat kwam in andere handen. De heer E. A. Polet gaf dit over aan de heer C. J. v. d. Heuvel uit Moerkapelle. Politiek weinig aantrekkelijk Ik was, aldus de scheidende voor zitter, 25 jaar burgemeester en ik heb vele organisaties gediend en het zodoende veel met christelyk-histori- sche broeders samengewerkt. Altijd was die samenwerking prettig. Een samengaan tussen beide partijen is mijn ideaal en ik zal God danken als dit ideaal tijdens mijn leven nog wordt vervuld, zo besloot de heer Warnaar. Over „Politiek in deze tijd" sprak prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Als we de staatkundige boot niet willen missen, zo begon hij, zullen we droombeelden moeten laten verdwijnen en alleen rekening houden met de realiteit. De realiteit is, dat Nederland een kleine natie I is, die in het grote politieke machts- rspel geen rol speelt. Het politieke spel wordt internationaal gespeeld en in dat spel vaart Nederland in het kielzog van de grote Westerse mo gendheden. Als we de produktie van ide hoogovens of de staatsmijnen wil len verhogen, dan dienen we reke ning te houden met wat de Kolen- en Staalgemeenschap voorschrijft. .We kunnen onze economie niet rege len buiten de Europese Economische lemeenschap en onze verdediging tiet buiten de NAVO. Dat maakt de politiek weinig aantrekkelijk. Met de binnenlandse politiek, al dus spreker, is het weinig anders. Alle politieke partijen weten, dat de klas sen op de scholen een te groot aan tal leerlingen tellen. Ze weten ook, dat de Europoort onze levensader is. :Dit zijn problemen, waarin alle par- 'tyen het met elkaar eens zijn. Hetzelfde geldt voor de vijfdaagse j.werkweek, sterker nog, als de ontwik- keling doorgaat van thans zullen we 4 het ook over de vierdaagse werkweek eens worden. Want die komt er. Dat brengt grote problemen in verband met de vrijetijdsbesteding, maar daarover zijn we het ook eens. Sprekende programmapunten zijn voor alle partijen moeilijk te vinden. Waarover zijn we het in de binnen landse politiek dan oneens? Alleen over de prioriteit. De ene partij wil voorrang geven aan de huurverho ging, de andere aan de woningbouw en de derde aan de bejaardenzorg. Dat is thans het enige interessante. Het gevolg is, dat de politieke inte resse van ons volk verflauwt. In onze partij geldt die verflauwing nog ster ker door de gestadige achteruitgang. Bovendien mist ons volk grote poli tieke figuren als Colijn, Schaapman en Romme. Vakmensen in de politiek zijn er voldoende, maar geen groot meesters. We moeten de schijn van alle din gen doorbreken, aldus prof. Diepen horst. In ons politiek bestel regeert het volk mee. Dat is belangrijk. Paardenfeest deed koude vergeten Het was zaterdagmiddag bitter koud in de manege aan de Kaiser- straat. Maar die koude werd snel vergeten door de aanwezigen, toen leden van de Leidsch Meisjes Stu denten Carrousel Vereniging een maal begonnen waren met hun uit voering. Zij gaven die uitvoering ter gelegenheid van het zesde lus trum van de vereniging. Voor de pauze waren het vooral de onderdelen Bolero en Petit emitr* act, die de bewondering en het geest driftig applaus van het publiek kre gen en verdienden. Het was een kleurrijke manifestatie, waarbij het paard steeds op de voorgrond bleef. Na de pauze gaf de directeur van de universiteitsmanege, de heer J. E. Kok, een demonstratie hogeschoolrij- dtn. Hij deed dit met een schimmel. De heer Kok bleek de kunst tot in vele onderdelen te beheersen. Met het nummer Leyden Hunt werd dit „paardenfeest" besloten. Het werd een vrolijke imitatie van de vossenjacht, die LMSCV jaarlijks houdt. Zelfs de jachthonden waren niet vergeten. Met deze manifestatie hebben de Leidse meisjes-studenten weer laten zien welke goede geest er heerst in hun vereniging. Doe het zelf Die 21-jarige los werkman heeft het gisteren de politie wel bijzon der gemakkelijk gemaakt. Hij was een huis aan het Paviljoenshof bin nengedrongen via de achterdeur, die niet op slot was. Vervolgens was hij naar de huiskamer gegaan, waar hy wat geld wegnam. Hij zou door de Voordeur het huis verlaten. Toen hij in de vestibule was, viel de deur in het slot. Tot zijn grote schrik vond hij de voordeur in de zelfde toestand: op slot. Een koud kunstje voor de Leidse politie SUCCES OP VOGELSPORTGEBIED Op de door de afd. Aalsmeer van de „Nederl. Bond van Vogelliefheb bers" georganiseerde nationale ten toonstelling mochten diverse leden van „Avibus", de afd. Leiden van deze Bond, fraaie resultaten behalen. Mevrouw J. v. d. Berg zag haar in zending zilverbekjes bekroond met een 3de en ereprijs J. Broekman 3de en ereprijs voor ingezonden diamant- vinken, J. H. Goossen le prijs in de klasse kuif kanaries, G. F. de Rooij, lste, 2de en ereprijzen in de klasse MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 20 november. Vee markt. Totale aan voer 1968. Vette koel en en ossen 1109. Varkens 859. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwa- 'ett Hteit)verte koeien f 3.00-3.30 f2.65- 2.95. f 2.50-2.65 per kg, varkens (le vend gew.) f 1.75 f 1.70 f 1.65 per kg. Aanvoer: vette koeien kleiner, han del: williger; prijzen: wat stijver; var kens (levend gew.) ruimer, vlug, hoger.vangen. Vol van vier meter De elfjarige Bas Noordervliet maakte zaterdagmiddag een val van vier meter en werd met onbekend letsel in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Hij was met enige vriendjes op het dak van een gebouw aan de Vestestraat geklommen. Plot seling zakte hij door het dak en kwam vier meter lager terecht. Bierfles door ruit Een onbekende wildeman heeft in de nacht van zaterdag op zondag een bierfles door de winkelruit van een installateur aan de Hooigracht gegooid. De fles richtte een aanzien lijke verwoesting aan. De ruit die een oppervlakte had van 2 bij 3 meter was de eerste die sneuvelde. De in de etalage uitgestalde goede ren moesten het eveneens ontgelden. Hier werd een schade aangericht van ongeveer f. 400. Primeur voor Leiden Een 18-jarige Haagse bromfieteer heeft zondagmiddag omstreeks kwart over vier een Leidse primeur gefor ceerd door niet te stoppen voor de V.O.P. tegenover het Academisch Ziekenhuis en tengevolge daarvan de 3-jarige Theo Faber aan te rijden. Het jongetje liep een hoofdwond op, maar kon na verbonden te zijn in het Academisch Ziekenhuis zijn tocht naar zijn woonplaats Schie dam voortzetten. Opbrengst verkoopdag f. 1500 Wegens verhindering van ds. Ot- tevanger verrichtte de presidente van de Hervormde Vrouwendienst „Ma- redijk", mevr. Warring, de opening van de Marewijk-verkoopdag. Mevr. Warring ging voor in gc-bed. De ver koopdag heeft een zeer god resultaat gehad. De opbrengst bedroeg ruim f1500. LEIDERDORP Jaarvergadering KVP Tijdens de vergadering van de af deling Leiderdorp van de Kath. olks- party werd vooral aandacht gevraagd voor de contributie-verhoging en de voorbereiding voor Je in het komen de jaar te houden verkiezingen van Prov. Staten en Gemeenteraad. Na dat de voorzitter, de heer Wagenaar, de aanwezigen welkom had geheten, werd, na afwerking van het huis- houdelyk gedeelte, eerst de contri butie-verhoging besproken. Deze ver hoging is noodzakeiyk om te kunnen voldoen aan de verplichtingen ten aanzien van de partij penningmeester die een verhoogde afdracht eist over de gehele linie. Zoals gewocnhjk by dergelyke besprekingen was men het niet zo gauw eens en verschil lende suggesties werden opgeworpen. Eén daarvan was om het Partybe- stuur te adviseren inzake de contribu tie meer een gezinspolitiek te voeren. Op voorstel van de heer Cocken zal aan het Party- en Xringbestuur een motie worden gezonden, waarin de afdeling zich uitspreekt voor het voe ren vai een gezinspolitiek, die in de contributie moet doorwerken. Ten slotte werd het voorstel van de heer Voost aangenomen. De contributie werd op f. 5.50 per lid en f. 4.50 voor een echtgenote of inwonende vastgesteld. Voor een echtpaar be draagt de contributie dus f. 10 per jaar. Op voorstel van de heer Van Es zal de candidatuur voor de Prov. Staten van de heren Verhoef uit Alphen a.d. Rijn en Weeber uit Delft door de afdeling Leiderdorp worden gesteund. Vervolgens werd behandeld het ontwerp-reglement voor de afde lingen voor de verkiezingen. Nadat enkele artikelen zijn aangepast aan de afdeling zal het ter goedkeuring aan het Kringbestuur worden inge zonden. Voor wat betreft de gemeen teraadsverkiezing wordt het. noodza keiyk geacht, een lijst in te die nen met negen kandidaten. De sa menstelling van deze lijst zal ge schieden door een adviescommissie en een groslij ststemming. VOORSCHOTEN „De kinderen van Eduard" pikant en amusant In het Cultureel Centrum Is gis teravond de vijftig jaar bestaande Schiedamse Toneelvereniging „Utile Dulei" met groot succes opgetreden voor het Nut in Voorschoten. Het oog was gevallen op het blyspel in drie bedrijven van Marc Gilbert Sauva- jen, „De kinderen van Eduard". Het spel en het stuk zelf, pikant, amusement en luchtig hebben vol komen aan de hooggestemde ver wachtingen beantwoord. De honder den nutsleden de zaal was stamp vol bedankten de spelers dan ook met een ovationeel applaus voor het gebodene. In een korte feestrede memoreerde de voorzitter van net Nut, dr. J. H. Sirks de hechte banden die tussen Utile Dulci en het departement Voor schoten bestaan. Dr. Sirks wees er op dat deze vereniging gedurende de halve eeuw van haar bestaan niet minder dan 26 maal in Voorschoten is opgetreden en hier een grote repu tatie heeft opgebouwd. Dr. Sirks ver- rastte tenslotte de toneelspelers door het aanbieden van een reusachtige taart waarop 26 brandende kaarsjes het aantal in Voorschoten opgevoer de toneelstukken symboliseerden. Burgemeester en wethouders heb ben de Wassenaarse gemeenteraad een overzicht doen toekomen van de investeringen, die in de loop van het jaar 1962 noodzakelijk geacht worden en van de kapitaalslasten van deze investeringen. Het totaal der investeringen bp- loopt f 1,5 miljoen. Daaronder be vinden zich enkele uitgaven, waar voor de gemeenteraad inmiddels kre dieten verstrekt heeft, o.m. voor de aanschaffing van een ladderwagen voor de brandweer (f85.000) en een trekker-manschappenwagen (f15.000), voor het aanleggen van riolering en het maken van parkeerstroken in de Rust en Vreugdlaan (f 20.200) en de aankoop van de Wassenaarse molen (f20.200). Belangryke bedragen zullen, vol gens dit overzicht, in 1962 nodig zyn voor rioleringswerkzaamheden in de omgeving van de Houtlaan (f 191.000), Ryksdorp (f271.900), voor het maken van een verbindingsriool tussen Ryks dorp en Dr. Mansveltkade (f40.000) en voor het vernieuwen van de pers leiding tussen Stoeplaan en Zijdeweg (f400.000). Er zyn voorts verscheidene bedra gen geraamd voor de aanleg en de verbetering van wegen: voor de aan leg van de Bontiuslaan f 60.000, voor de verbetering van de hoek Lange Kerkdam-Gravestraat f 20.000, voor aanleg van parkeerstroken langs de Storm van 's-Gravesandeweg en het verbeteren van het kruispunt Storm van 's-GravesandewegKatwykseweg f 28.000, voor verbetering van trottoirs en parkeerstroken langs de Oostdor- perweg en de Van Zuylen van Nije- veltstraat f32.000, voor verbetering van het wegprofiel van de Kerkstraat en de Storm van 's-Gravesandeweg f58.000 en voor het aanleggen van parkeerstroken in de Clematislaan en de Anemonenweg f 12.480. Voor ver betering van de straatverlichting staat f 40.000 op de begroting, voor ontpoldering f30.000 en voor ophef fing van de wateroverlast in Wasse naar-zuid f 25.000. WASSENAAR Afscheid HTM-personeel Op donderdag 23 november en dinsdag 28 november, beide keren in het Deylerhuis zullen afscheids- avondjes worden georganiseerd voor het Wassenaarse personeel van de thans opgeheven tramlijn van de tramiyn van de HTM. Een comité onder voorzitterschap van mr. C. A. van Gorcum heeft daartoe een actie gevoerd onder de passagiers, een ac tie, die een groot succes geworden is. Er kwamen vele afscheidscadeautjes en bijdragen in geld binnen. De pas sagiers willen hiermee uiting geven aan hun dankbaarheid voor de wy- ze, waarop de mannen van de tram hun taak hebben verricht. Het Haag se HTM-personeel dat op de Wasse naarse lijn heeft dienst gedaan zal dezer dagen thuis een attentie ont- Verder is een bedrag van f25.000 op de lyst van investeringen geplaatst als voorbereidingskosten voor de aan leg van een algem. begraofplaats, die in totaal f 1,9 miljoen zal kosten. Een bedrag van f 42.000 is voorzien voor het aanleggen van paden in de bui tenplaatsen, een bedrag van f 50.000 voor diverse voorzieningen aan la gere scholen. Memorie-posten, waarvan de groot te dus nog niet geraamd kan worden zyn opgenomen voor brandblusmate- rieel voor de wykploegen van de BB, voor een onderzoek naar de toegangs wegen naar het strand, voor de res tauratie van de molen aan het Mo lenplein en van de molen Zuydwyk en voor voorzieningen in verband met de opheffing van de tramiyn. Toneelavond „Ons Grunnegerlaand" Delftse Groningers speelden ,,'t Was mooi" In de grote zaal van „Den Burcht" hield „Ons Grunnegerlaand zaterdag haar eerste toneelavond van het sei zoen. Na het openingswoord van de voorzitter was het woord en de daad aan de toneelafdeling van de zuster vereniging uit Delft. Deze, altyd graag geziene gasten, brachten het blyspel ,,'t Was in Maai" van J. Bus. De intrige is vrij eenvoudig. Jaan- tje, de dochter van boer van Dieken is verliefd op Klaas, de knecht. Zij wil het echter niet weten want hij is immers maarknecht en dat past niet voor een rijke boerendochter. Het gevolg is dat de jongelui elkaar dan ook voortdurend in haren vlie gen. Wanneer Klaas dan toch een keer een zoen steelt, juist als de boer de kamer binnenkomt, wil laatstge noemde hem zelfs op staande voet ontslaan. Dit gaat Jaantje echter te ver. Mede door het optreden van haar voortvarende vriendin komt alles toch nog op zyn pootjes terecht, temeer als blijkt dat Klaas geen echte knecht maar een ryke boerenzoon is. Dit eenvoudige gegeven, doorspekt met vaak humoristische trekjes, werd door de Delftenaren op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. De hoofdrol van vrouw van Dieken was als steeds bij mevrouw Landman in goede handen terwyl mej. Bleyen- berg als Jaantje niet veel voor haar onderdeed. De heer Veldkamp was als boer van Dieken vooral in zyn woedeuitbarstingen, uitstekend op dreef terwyl mej. Hartog van de voortvarende vriendin een opmerke lijk rolletje maakte. De bijrollen werden naar behoren vervuld. De avond, muzikaal omlijst door het Leids Kamerorkest o.l.v. dhr Trouwee werd besloten met een ge zellig bal. Burgerij-en Gala concerten van 'Sempre Crescendo' Het 26e lustrum van het Leid se Studenten-Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" zal op 30 november worden ingeluid met een concert voor de Leidse burgerij in de Stadsgehoorzaal. Onder leiding van de directeur, de heer D. Blokbergen, zullen werken worden uitgevoerd van Seza Frid, Grieg, Haydn en Vivalidi. Solist is de pianist, de heer H. R. van Gunsteren, wer kend lid van „Sempre Cres cendo". Op 1 december zal het 26e lustrum officieel worden ge opend in de sociëteit „Minerva". Op 3 december vindt een reünisten dag plaats ter sociëteit „Minerva". Om drie uur recipieert het bestuur, om vier uur concerteert „Sempre Crescendo" onder leiding van de honorari-directeur, de heer Jaap Stotyn. Op 6 december is er een luisterwed- stryd in de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal, georganiseerd in samenwerking met de heren H. Citroen en W. F. Brederode. Vrijdag 8 december vindt een gala concert plaats in het Kurhaus te Scheveningen met hetzelfde pro gramma als dat van 30 november. Aan het concert gaat een ontvangst vooraf. Na het concert wordt een galabal gehouden. J. ROORDA OVERLEDEN Na een lemgdiurLg ziekbed ls gis teren op 61-jajri>ge leeftijd: overleden die heer Joh. Roordta, gedurende vele jaren directeur van de Firma Joh. Farmemtier, Bonzokouseniabriek aan de Schelpemikade. De heer Roorda was ©en bekende en vooraanstaande figuur in gereformeerde ©n antirevo lutionaire kringen en bekleedde ge ruime tijd het voorzitterschap van de Prat. Chr. Ver voor Gezondheidszorg „Het Oranje-Groene Kruis". De teraardebestelling van het stof felijk overschot zail as. donderdag middag te 3 uur plaats vinden op de begraafplaajts „Rhynhof". Hockey en cricket in Wassenaar Zaterdagavond heeft de Wasse naarse Reddingsbrigade onder voor zitterschap van de heer M. Schryver de jaarvergadering gehouden in café Van der Zalm. De voorzitter memoreerde in zyn inleidend woord, dat dit de 30e jaarvergadering is; in 1931 werd de brigade opgericht en het stemt tot voldoening, dat nog twee van de oprichters in de brigade aan wezig zyn (de algemeen leider, de heer J. Lockhorste nde heer G. Ver steeg). Secretaris C. J. H. Hiebendaal bracht een verslag uit over het zowel aan het strand. Voor het eerst werd de brigade door het gemeentebestuur financieel in staat gesteld de heer Lockhorst te belasten met het per manente toezicht op het strand. Er werden 6 reddingen verricht; geluk kig deden zich geen verdrinkingsge- vallen voor. Het ledental bedroeg aan het einde van het verslagjaar 1068. Penningmeester G. van Gent bracht op een originele manier zyn jaar verslag uit. Hij had er een dia van gemaakt en projecteerde de hele boekhouding van de brigade op een projectiescherm. Het jaar werd af gesloten met een nadelig saldo van bijne f 1500. Materialencommissaris A. Bun schoten deed verslag van de werk zaamheden die aan het materiaal moesten worden verricht. De alge meen leider, de heer Lockhorst meld de de vergadering dat in het begin van dit jaar voor WRV-ers 240 A- en B-diploma's werden behaald en dat daarbij vermoedelijk dit jaar nog zullen komen 79 A-diploma's, 47 B- diploma's, 43 jeugdbrevetten 1, 29 jeugdbrevetten II en 25 jeugdbrevet ten III zullen komen, terwijl aan 13 leden het strandwachtdiploma kon het totaal aantal diploma's dat in 1961 aan leden van de brigade is en zal worden uitgereikt op 476. Bij de bestuursverkiezing werd af scheid genomen van de heer Bun schoten, die 10 jaar de functie van commissaris voor materialen heeft vervuld. De voorzitter dankte hem voor de grote diensten die hij de ver eniging bewezen heeft en bood hem een polshorloge en zijn echtgenote een vulpen aan. In de plaats van de heer Bunschoten werd benoemd de heer H. Varkevisser. De heer G. Ver steeg werd als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer Lockhorst namens alle leden hulde aan voorzitter Schrijver en secreta ris Hiebendaal, die nu 10 jaar ach tereen de brigade hebben gediend. Beiden werd een kist sigaren aan geboden als blijk van erkentelijk heid voor hun stuwende leiding aan het werk vande WRB, die in die 10 jaren uitgroeide van 250 tot ruim 1000 leden. Na het huishoudelijke gedeelte volgde een gezellig samenzijn. Aan de reeks feestelijkheden die georganiseerd werden ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de Wassnaarse Hockey- en Cricketclub „De Kieviten" is dit weekend een einde gekomen. Zaterdag en zondag werd op de Schulpwei een onderling mixedtoernool gehouden. Zaterdagmiddag werd in het club gebouw een drukbezochte receptie gehouden en zaterdagavond wan er een groot feest voor oudere leden en oud-leden in het clubhuis van de Haagse Golf- en ount-ryclub. Op de receptie kwamen zeer velen het bestuur hun gelukwensen aan bieden: de burgemeester van Was senaar en zijn echtgenote wethouder mevr. C. M. 'sJacob-des Bouvrie, vertegenwoordigers van Wassenaarse sportverenigingen en van zusterver enigingen. Een van de hoogtepunten van dit feest was het optreden van het Kie viten-cabaret., dat in sketches en lied jes de 35 jaren cluoleven de revue liet passeren. Ere-voorzitter E. C. A. Rijpstra hield een toespraak, waarin hij de goedeverstandhouding tussen gemeentebestuur en Kieviten roemde. Namens de ouders van de leden ood spr. het bestuur een bedrag aan en namens de obligatie nouders, die geld leenden voor de verbouwing van het clubhuis deelde spr. mede, dat voor een bedrag van f 2100.- welke be drag vermoedelijk nog tot f 3000,- za stijgen aan de vereniging ges- schonken wordt. Burgemeester mr. W. J. Geertse- ma hield een geestige toespraak, waarin hij persoonlijke herinnerin gen ophaalde aan ontmoetingen tus sen HOC en de Kieviten, een 30-tal jaren geleden. De burgemeester sprak namens het emeentebestuur zijn gro te waardering uit voor de wijze, waarop de vereniging haar taak ten opzichte van de jeugd verstaat. De Kieviten streven niet alleen naar een zo goed mogelijke beoefening van de hockey- en de cricketsport, maar ook naar een zo prettig mogelijke sfeer i de club, naar een aantrekkelijk clubleven, waarvan de viring van dit lustrum weer een duidelijk bewijs vormt. LEIDERDORP Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer H. A. E. de Koning is aan de Leidse Universiteit geslaagd voor het artsexamen. OEGSTGEEST Ponyclub Pegasus Gisteravond werd in „Het Witte Huis" de eerste bijeenkomst gehou den van de Oegstgeester Ponyclub „Pegasus". Mevrouw mr. A. E. C. van Leeu wen-Boks opende de avond met een hartelijk woord van welkom tot alle meisjes en jongens leden van de cluu. Tot dusver bestond alleen dery - school en bij de lessen ontmoetten de kinderen elkaar en overtroefden el kaar ,zo mogelijk in ijver en toewij ding. Als vanzelf kwam toen de gedachte boven dat het aardig zou zijn die gewekte belangstelling en dat en thousiasme ook buiten de school le- Geünieerde Loge van Theosofen WAT IS THEOSOFIE? Gistermorgen werd in de Geünieer de Loge van Theosofen in het Ge bouw Steenschuur 6 een lezing ge houden over het bovenstaande on derwerp. De Theosofische Vereniging werd op 17 november 1875 in New York opgericht door mevrouw H. P. Bla- vatsky. Maar de Theosofische Vereniging maakt slechts een klein deel uit van de Theosifische Beweging. De naam Theosofie (goddelijke wijsheid) werd voor het eerst gebruikt in de derde eeuw door de Neo-Platonisten, een school van wijsbegeerte in Alexan- drië. De goddelijke wijsheid is ech ter naar ons wordt geleerd, zo oud als de mensheid en wordt al miljoe nen jaren door de Grote Wijzen doorgegeven aan allen, die oprecht verlangen haar te verwerven en die zich aanmelden als nun leerlingen. Deze disciplen moeten een plechtige gelofte afleggen van een geheimhou ding. Voor de mensheid in het algemeen zou het bezit van de geheime ken nis grote gevaren opleveren. Ander zijds moet ook worden vermeden dat van deze kennis misbruik wordt ge maakt. Op gezette tijden treden er meesters naar voren om opnieuw aan de mensen de grote waarheden te onderwijzen zoals: naastenliefde, verzaking van bezit, waarheidsliefde, enz.; waarheden, die steeds weer na enige tijd op de achtergrond gera ken. Wij zien dan ook, dat de grote godsdiensten (die alle in wezen een aspect van de wijsheid- religie of goddelijke wijsheid behelzen) een exterische of uiterlijke leer en een esoterisch of innerlijke leer bevatten. De eerste is voor de grote massa, de laatste voor de ingewijde discipe len. In de 14de eeuw heeft de Tibetaan se meester Tsong-ka-pa ingesteld, dat er zeven eeuwen achtereen in het Westen een poging zou worden aangewend om geestelijke kennis te verspreiden, om een tip van de slui er, die de goddelijke wijsheid om floerste op te lichten. Omstreeks het laatste kwart van zeven opeenvol gende eeuwen trad een boodschapper (of meer dan een) van de Grote Wit te Loge van Ingewijde Meesters op de voorgrond en gaf bepaalde ken nis uit. Wij kennen enkele van deze boodschappers. zoals Cagliostro. Graaf de Saint Germain, de Saint Martin Messmer enz. die evenals me vrouw Blavatsky (de boodschapper van de 19 de eeuw) door sommigen vurig werden vereerd, door anderen werden verguisd. Mevrouw Blavats ky, die is gekomen in de 6de eeuw, nadat deze cyclus was ingesteld, was de eerste aan wie het was veroor loofd een aaneengesloten geheel stel sel (de moderne Theosofie) dat enige leerstellingen van de aloude wijsheid omvat te boek te stellen. De voornaamste van deze leerstel lingen vinden wy terug, wanneer wij ons wenden tot de oorspronkelijke kern van de grote wereldgodsdiensten, wanneer wij deze ontdoen van al wat de priesters, de „trouwe" aanhangers eraan hebben toegevoegd. Deze le ringen omvatten o.a. de wetten van oorzaak en gevolg, van wederbelicha- ming, de verantwoordelijkheid van de mens voor zijn eigen zaligheid, de wet van kringlopen enz. In deze tijden van onzekerheid leert de Theosofie ons, dat er geen toeval bestaat dat ieder mens zijn lot en dat van zijn ziel in eigen hand heeft. Zij zet uiteen, dat er ook thans mees ters van wijsheid hier op aarde le ven, dat zij levende mensen zijn, die ons zyn voorgegaan op het- pad naar de volmaking, dat pad, dat wij allen kunnen inslaan, wanneer wij dat willen, zodat wy eens, in een verre toekomst zelf meesters van Wijsheid kunnen worden. vendig te houden en zelfs verder te ontwikkelen. Dat zou het best kun nen gebeuren in clubverband. Belangstellenden en ouders hebben nu een club opgericht die de naam „Oegstgeester Ponyclub Pegasus" heeft gekregen. De club zal als geheel toetreden tot de overkoepelende Nederlandse Pn— nyclub die gevestigd is in Den Haag. Zelfs nu wij van het Gemeente Be stuur van Oegstgeest voorlopig het prachtige terrein aan de Mariahoeve ter beschikking hebben gekregen, blijft de noodzaak van een binnen manege bestaan. Daarna werd een aantal kleuren dia's vertoond waarbij de heer Legerstee, voorzitter van de vereni ging, een toelichting gaf. Na de pauze volgden tweede bij zonder mooie films over de Lippiza- ner hengsten van de beroemde Ween- se Rijschool, en over de prestaties van de bekende Canadese bereden- politie. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand ex. Westerse sociale wetenschappen de heer A. H. M. van Zon te Rijswijk; voor het doet ex. vrije studierichting in de rechtsgeleerdheid' mej. M. A. Pijl te Bergen (N.-H.); voor het kand. ex. gen. II mej. A. J. H. Matze te Bos koop; voor het semi-artsex. mej. H. C. van Xngen te Ouderkerk a.d. Am- stel en de heer D. Petrovic te Utrecht; voor het a/rtsex. de heren J. S. van Dam te Amsterdam en A. H. Mulder te Waddinxveen. OPENINGSOCHTEND De afdeling Leiden van het Nederl. Instituut voor Volksontwikkeling, vroeger Inst. v. Arbeiders Ontwikke ling geheten, opende gisteren haar winteiprogramma met een bijeen komst in het Sint-Antonius-Clubhuis. In zijn openingswoord lichtte de af delingsvoorzitter, de heer H. Zunder- man Jr, het winterprogramma in korte trekken toe en gaf vervolgens het woord aan het duo Jos en Robby met een programma, getiteld „De wyde wereld in". Elf jaar lang trokken twee jonge en charmante wereldreizigsters, Jos de Lange Wendels en Robby van der Wal, over onze aardbol. Zingend en gitaarspelend als twee moderne min- streels voorzagen zij op deze wijze in hun levensonderhoud. Zij deden dat soms op straat, maar meestal in bioscopen en in Hollandse clubs en ook in radio- en televisie programma's brachten zij hun liedjes in verschillende talen. Lopend, lif tend en varend zwierven zij gedu rende elf jaar als ware globetrotters door 62 landen in vier werelddelen. Zo waren zij tien dagen de gasten van de koning van Marokko, traden meermalen op voor de soldaten van het Franse vreemdelingenlegioen en bezochten ook het hospitaal van Pro fessor Albert Schweitzer in Lamba- rene. Onlangs zijn de beide meisjes in Nederland teruggekeerd met een schat van reiservaringen, wetenswaar digheden, onderweg ontvangen ge schenken, maar bovenal met prach tige kleurenfilms, waarin o.a. boeien de natuuropnamen van de Viotoria- watervallen in Afrika, de Niagara in Amerika en hun contacten met exo tische volken. Op vlotte en onderhoudende wijze vertelden zy van hun ervaringen en zongen zij hun liedjes en lieten zo hun gehoor deze wonderlijke reis avonturen meebeleven. Het was een buitengewoon geslaagde en leerzame bijeenkomst, waarop het N.I.V.O.N. met voldoening kan terugzien. WISSELK%OERSEN Amsterdam. 20 november. Londen 10.13%10.14%New York 3.60ft—3.60ft; Montreal 3.47H-3.48ft, Parijs 73.33—73.38; Brussel 7.23%— 7.24: Frankfort 89.94%—89.99%; •Stockholm 69.69%—69.74%; Zürioh 83.2983.34Milaan 58.01%— 58.06%; Kopenhagen 52.25*452.30% Oslo 50:56—50.61; Wenen 13.94%— 13.95%; Lissabon 12.63%12.65. Lezers schrijven Slecht wonen op Breestraat Als bewoner van een bovenhuis in de Breestraat, wijst ondergetekende U erop, dat de situatie, ontstaan door het vervangen van de trams door bussen, ernstig is en naar zijn me ning niet voldoende beseft wordt door de bevoegde instanties. De bussen, die dagelijks passeren, zijn enorm zwaar en het aantal zeer groot. Zij veroorzaken bij de afrit van het stadhuis naar het Steen- schuur, door het hobbelige wegdek en de snelheid trillingen als bij een lichite aardbeving. Op bezoek zijnde gasten, die daarmee niet vertrouwd zyn. worden er angstig van. Het wegdek zal zonder twijfel bin nen korte tijd totaal aan flarden ge reden worden met daaraan verbon den dagelijks noodzakelijke repara ties en grote vertragingen in het ver keer. De huizen zullen dit op de lange duur evenmin kunnen verdragen. Daarmede dient dus terdege rekening gehouden te worden door maatrege len in de vorm van drastische beper king van de rijsnelheid, verwijdering van een gedeelte van de bussen uit de Breestraat, asfaltering en iedere andere oplossing, die hierin verbete- rine kan brengen. Ondergetekende, zomede meerdere bewoners, hebben de consequenties reeds aanvaard en elders een huls gekocht. Aan deze situatie moet door de autorieiten naar zijn mening op korte termijn aandacht geschonken wor den voor het te laat is. Een bewoner. NIET ZO, MAAR ZO In het raadsverslag, dat wij zater dag publiceerden, is vermeld, dat de ziekenhuis een proef zouden nemen met het aantrekken van meisjes uit Vlaardingen dat moet Vlaanderen BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LAGER BEHALVE KON. OLIE Amsterdam. 20 november. Het Damrak heeft vanmiddag bij de opening voor de hoofdfondsen la gere koersen te zien gegeven ten op zichte van het vorige slotniveau. Kon. Olies vormden hierop een uit zondering. Dit f onds las op f. 115.30, circa 60 cent hoger ingevolge Wall Street. De vraag kwam ook vanmid dag van publieke zijde. De handel was in alle hoeken zeer gering. Dit was een gevolg van het feit dat het buitenland merendeels verstek liet gaan. Voor Philips had Amerika op het verlaagde niveau enige belang stelling waardoor de koers van deze aandelen kon aantrekken van 975 tot 982. De aandelen verlieten de beurs op circa 980, tegen een vorige slot- koers van 987. Vrijdag werd als laag ste koers voor Philips 973 genoteerd. Unilevers werden op 888, min 10 pun ten. verhandeld. Aku een paar punt jes lager op 377, terwyl Hoogovens tot 761 afbrokkelden, tegen vrijdag 766%. De Amsterdamse beurs ontving vandaag geen enkele steun van Lon den en de Westduitse beurzen, die lagere koersen registreerden. De leidende cultures lagen eerder een tikje beter in die markt met wei nig zaken. De Scheepvaartaandelen zetten de nieuwe beursweek in met een koersdaling: van doorelkaar 1 tot 2 punten. De handel in deze hoek was minimaal. Van de staatsfondsen la gen de 41/4 obligaties zwak in de markt. Ook de overige obligaties wa ren iets gemakkelijker. Grootbanken werden praktisch on veranderd tot iets beter geadviseerd. Fokker hoger op de a.s. samenwer king met vliegüuigfabrikanten uit vyf landen voor de produktie van mili taire vliegtuigen voor de NAVO. Aniem hoger op het optimisme van het bestuur ten aanzien van het in nen van die vordering op Indonesië. Maandag 20 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad flOOO.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4% 101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101 Ned. '60 n 4% 101% 101% Ned. 759 4% 101 %GL 100ft Ned. '60 4% 100 GL 99% Ned. '61 4% 100 99% Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Gb. obi. 3% 82 Ned. '47 3% 93% 93%GB Ned. '51 3% 97% 97% B Ned. '53 I-n 3% 95% 96 Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 90% 90% Ned. bel. cert. 3y4 89% Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 91% 91% Ned. '55 I 3% 91% 91% Ned. '55 n 3% 93% 93% Ned. 737 3 92% 92 ft Ned. G.b. obi. '46 3 92 ft 92% Ned. dol. in '47 3 91% 91 Ned. Inv. cert. 3 99% GL 99 ft Ned. 62-64 3 99 ft 99% Indië '37 3 98% 98% Indië 737 A 3 94% 94% Ned. won. bJ. '57 6 108% 108% Ned. w. bJ. '58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-my. A.K.U Deli Mij eert. Hoogovens eert. Philips gem. bez. Unilever cert. Dordtse Petr Kon. P (50 éi f20) Holl. Amer. lijn.. Java China Paket KLM Kon. Ned. St.boot Kon. Paket MIJ... Stoom. Mij Ned. Niev Goudr eert v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd N. Scheepv Unie NIET ACTIVIFVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen 109% 109% 123% 125 GB 379% 376% 142.10 143.80 766% 758 987 977% 897% 887 545% 548 114.80 115.40 151 150 147 147% 55.10 55.80 186% 187% 150 149% 167 165 158 %GB 157 B 344% 342 147 147% 153 151% A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%).. R'dam '52-1 (4%) id. *37 I-D (3%) Z.-Hol '55 4% Bankwezen Bk N Gem. 68 5% 11. NWB'52 (4%) BVG rspbr f 500.. BVG rspbr '52 Industr. Obligaties Philips Doll. '51.. 95% 95% 100% 96% 100 105% 100% 205 143% 105% 205 144% 02% Premieleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 105y4 A'dam '51 12%.. 84% 84 A'dam '56 1 2% 83 84 Vdam '56 II 2% 89% 88% A'dam '56 Hl 2% 89% 88' Eindhoven '54 85% 85% B Enschede '54 2% 82% 821» Den Haag ,5212% 92% 92 Idem T 2% 9iy4 R'dam '52 I 2% 92 Idem n 2% 92% 92 idem '57 2% 97% 96% Utrecht'52 2% 95% 95% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-Holl '59 2% 104 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstell'ngen Robeco 253 253 Amst Bank 385 385 Cultuurbank 31% 31% Holl. Bank U eert. 222% 223% Ned Handelmij 335 335 Rott Bank377% 380 Twentsche Bank 333 331 Senembah 415 415 B Industrie Ondernemingen Albert Heyn 725 719 Berkel's Pat. 294 290 Borsumij-Wehry 90 70% Calvé Delft eert. 884 879 Electrolasmy 325 320 K. Pap v. Gelder 350 356 K. Ned Grofsm 169% 169% Holl Constructie 440 430 L Ing bur v B.nij 250 247 Internatio 194% 193% Int. Kunstst Ind 71 711* v. Kemp. en Beg 144% 141 Leidse Wolspry 549 549% Müller en Co NL 515 510% Ned. Kabelfabr 575 L 566% Philips pref 290 286 Rott. Droogd Mij 552 553% Sikkens Groep 894% 892 Vei. Touwfabr. 347% 347% Walvisvaart 95% 96 Wernink's Betmij 200 200 Wilton Fefjenoord 294% 290% v. Wijk - Heringa 89% 88% Zaalberg 147% 148 Mijnbouw *n petroleum Blllton 2de r 484 484% Kon Petr ff 20) 115.20 116 Amerlk fondsen Canad FacJ'lc R 24 ft 24% Intern Ntefcel 79 78 Anaconda 51% 49% Bethlehem Steel 41% 41% Cities Service 54 51% General Motors.. 53ft 53ft Kennecott 85 84 ft Republic Steel 58% 59 Shell Oil 41 40% Union Pacific 36ft 36 Un. States Steel 77% 77

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5