Controleur en twee agenten in Nieuwguinees dorpje vermoord Zoon van Rockefeller op boottocht vermist FOKKER in combinatie voor de bouw nieuw NAVO-vliegtuig Hongerstaking 4.000 Algerijnen beëindigd MAN OM MAAN? TWEE TRAGISCHE VOORVALLEN IN OMSTREDEN GEBIED Reden moord nog onbekend Normaal rustig Teruggekeerd Bosgeesten R.W. Wassing gevonden Ben Bella zet actie voort Dubbelemoord in Maastricht: vijftien jaar Adenauer in Washington Sturen Russen in januari Voorbereiding instrumentenlanding (£)uc/ e leuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 NOVEMBER 1951 No. 30508 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel LeWen - Qiro 00 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f0.59perweek Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Plotseling heeft de schijnwerper van de publieke belangstelling in de wereld zich op Nederlands Nieuw- Guinea gerichtEchter niet door de discussies in de Verenigde Naties over dit gebiedmaar door twee tragische voorvallen Controleur ir. A. M. Hilkemeyer van het binnenlands bestuur en twee hem op een bestuurspatrouille begeleidende politie-agen- ten zijn om voorshands nog onbekende redenen door de bevolking van het gebied van Oenoeroem om het leven gebracht. De 23-jarige zoon Michael van de Newyorkse gouverneur Nelson Rockefeller, lid van een Amerikaanse-Nederlandse expe ditie in Nederlands Nieuw-Guinea wordt vermist. Michael was in gezelschap van de 34-jarige Nederlander R. W. Wassing met een boot de Eilandenrivier opgegaan. Volgens de laatste aanwijzingen zou hun schip op drift zijn geraakt, toen motorsto ring optrad. Anthony van Kampen, die door zijn reizen goed op de hoogte is met de plaatselijke situatie, heeft de stelling geopperd, dat de aanslag een primi tieve, magische achtergrond heeft. De bevolking daar gelooft in bosgees ten, die haar gehele leven sterk be ïnvloeden. In het licht van een der gelijk primitief geloof is het denk baar, aat men een reden meende te hebben aan de controleur en beide agenten van het leven te moeten be roven. Het is de eerste keer, dat in De moord op ir. A. M. Hilkemeyer en twee pölitie-agenten werd gister middag in een officieel communiqué bekendgemaakt door de resident van Hollandia. Een politiepatrouille onder leiding van inspecteur Lam- mertse heeft gistermorgen de stof felijke resten van de slachtoffers gevonden in het dorpje Djadam in het gebied van Oenoeroem. De in woners van het dorp zijn spoorloos verdwenen. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar de hoofdplaats Genjem in de onderafdeling Nim- boran. Hoewel het gebied van Oenoeroem gerekend wordt tot het onder gere geld bestuur gebrachte deel van de onderafdeling, verkeert de bevolking daar nog in zeer primitief stadium. In dit moeilijk begaanbare, bergach tige terrein leidt de bevolking mm of meer nog een zwervend bestaan. Het christendom heeft er nog nauwelijks zijn intrede gedaan. Toen de be stuurspatrouille niet overeenkomstig de verwachting donderdag op zijn standplaats was teruggekeerd, zijn patrouilles uitgestuurd om naar de vermisten te zoeken. De onderafde ling Nimboran is gelegen in het bin nenland ten zuidwesten van gol- landia. Het ging hier om een normale be stuurspatrouille. Daar het gebied van Oenoeroem als rustig bekend staat had de controleur Hilkemeyer slechts twee politie-agenten meegenomen als mede vijf dragers. Kort geleden heeft de gouvernementsarts Den Butter nog een hele maand alleen in het gebied doorgebracht. Woensdag bevond de bestuurspa trouille zich op de terugweg van de districtshoofdplaats Goeay naar Gen jem. Dit traject zou in twee etappes worden afgelegd en men zou over nachten in het dorp Oenoeroem. Tus sen Goeay en Oenoeroem heeft de patrouille in het dorp Djadam een rustpauze gehouden. De heer Hilke meyer zond de dragers vooruit naar Oenoeroem, naar aangenomen wordt om daar alvast het bivak in te rich ten. Indien hij zioh van enige onrust onder de bevolking van Djadam be wust was geweest, aldus de resident van Hollandia, had hij deze opdracht zeker niet aan zijn dragers gege ven. Toen de controleur en de politie mannen niet in Oenoeroem kwamen opdagen zijn twee dragers naar Dja dam teruggekeerd om poolshoogte te nemen. Zij waren net, die de eerste berichten naar Genjem overbrach ten, dat de controleur en de agenten zouden zijn vermoord. Dezelfde dag nog, donderdag, vertrok de eerste po litiepatrouille uit Genjem om een on derzoek in te stellen. De dag daarop vertrok een tweede patrouille, voor zien van een draagbare radio, even eens naar Djadam. Deze patrouilles hebben de stoffelijke resten gevon den. De heer Hilkemeyer is 32 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij kwam ruim anderhalf jaar geleden naar Nieuw-Guinea. Hu genoot als bestuursambtenaar een goede reputaite. De namen van de twee politieagenten zijn: politieagent tweede klas E. Kapim en veldwach ter A. Noof. Eerstgenoemde laat een Russische kerk bij Wereldraad Dc Russische Orthodoxe Kerk is heden na geheime stemming als lid toegelaten tot de Wereld raad van Kerken. Zoals bekend had deze kerk de grootste religieuze gemeenschap van de Sowjet-Unie dit lidmaatschap aangevraagd. Gisteren is de bijeenkomst van de Wereldraad in de Indiase hoofdstad Nieuw- Delhi geopend. WEERBERICHT OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met weinig of geen be wolking. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaat sen lichte vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 'Opgemaakt te 11.15 uur). 21 NOVEMBER. Zon op: 8.09 uur; onder: 16.42 uur Maa nop: 16.46 uur; onder: 6.30 u. Hoogwater te Katwijk te 2.03 en 14.21 uur, laagwater te 10.17 en 22.35 uur Dit nummer bestaat uit 14 pagina's vrouw en een kind achter, de twee de was ongehuwd. Nederlands Nieuw-Guinea een moord op een bestuursambtenaar werd ge pleegd. Wel geschiedde het enkele malen in Australisch Nieuw-Guinea. Het is naar de mening van de heer Van Kampen in geen enkel opzicht aan te nemen, dat de ach tergrond van deze aanslag ook maar iets te maken heeft met de thans aan de gang zijnde politieke ontwik keling van de Papoea-bevolking, ook al lijkt het waarschijnlijk, dat men van bepaalde zijde dit motief thans zal gebruiken. De bevolking in dit deel van Nieuw-Guinea staat name lijk nog praktisch buiten de het thans aan de gang zijnde politieke pro ces. Vervolg op pag. 2 Tegen één uur vanmiddag kwam het bericht, dat de in Nieuw-Guinea vermiste ambte naar R. W. Wassing terecht is. Om 9 uur vanmorgen (N.-G.- tijd) werd hij in blakende wel stand aan boord van een ma rinevaartuig genomen. Hij lag 22 mijl uit de kust op een om geslagen prauw. Volgens zijn verhaal zwom zijn metgezel Michael Rockefeller gistermor gen 8 uur dus ruim 24 uur voor de redding van de heer Wassing drijvende op twee benzlnebiikken naar de kust nabij de zuidmonding van de Eilandenrivier. Of Rockefeller jr. de tocht volbracht heeft, wist de heer Wassing niet. De bedoelde kust is onbewoond. De opsporingswerkzaamheden door marineluchtvaart en patrouille vaartuigen worden intensief voortgezet. De Australische re gering heeft daarvoor een Cata- line vliegtuig aangeboden. De NV Koninklijke Vliegtuigen- fabriek „Fokker" heeft - naar thans is bekendgemaakt - te Kingston aan de Theems in En geland een overeenkomst gete kend met zes vooraanstaande vliegtuig fabrikanten, om samen te werken bij de gezamenlijke produktie van een z.g. V/S.T.O.L. tactisch aanvals- en verkennings vliegtuig, dat beantwoordt aan de onlangs door de N.A.V.O. gestelde eisen. De groep vliegtuigfabrikanten uit vijf landen heeft de overeenkomst ge sloten om gezamenlijk het ontwerp te bouwen, dat door de betreffende commissie van de N.A.V.O. zal wor den gekozen uit de ontwerpen, die deze vliegtuigfabrikanten individueel bij de N.A.VO. zullen indienen. Fokker ziet in deze overeenkomst een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar het verkrijgen van gestan daardiseerde wapens, die door samen werking worden voortgebracht. De samenwerkende vliegtuigfabrie ken zijn: „Hawker Siddeley Aviation" (Engeland), Louis Bréguet (Frank rijk), Focke-Wulf (West-Duitsland) S.A.B.C.A. en Avions Fairey (België), „Republic Aviation Corporation" (Verenigde Staten) en Fokker. Deze fabrieken hebben alle grote ervaring in ontwerpen en bouwen van vlieg tuigen. Initiatiefnemer Fokker, op het ogenblik bezig met de produktie van de F 27 „Friendship", de F 104 „Star- fighter" voor de luchtmachten van West-Duitsland en van Nederland, en de Bréguet 1150 „Atlantic", pa trouille- en onderzeebootbestrijdings- vliegtuig voor marineluchtvaartdien sten van landen van de N.A.V.O., neemt met zijn Amerikaanse partner Republic deel in het Fokker D 24 „Al liance "-ontwerp voor een V/S.T.O.L.- vliegtuig, dat over enige jaren de startfighter moet vervangen. Men verwacht, dat vier ontwerpen worden ingediend. De inschrijving sluit begin februari. De nu gevormde combinatie is, naar het oordeel van Fokker, de krachtigst denkbare. Zij verenigt ervaring en kennis op het gebied van het bouwen van jagers, die verticaal kunnen stij gen en dalen, met ervaring in de modernste wapensystemen. Alle leden der combinatie, zo besluit de mede deling van Fokker, hebben' in het ka der van de N.A.V.O. internationaal samengewerkt op het gebied van ont werpen en bouwen van vliegtuigen, of zij werken nog internationaal samen op dat terrein. (Van onze Par ij se correspondent) De ongeveer vierduizend Al gerijnse gevangenen in Frank rijk die ruim twee weken gele den in hongerstaking waren gegaan, hebben besloten weer voedsel tot zich te nemen. De meest besproken hongerstaker, de Algerijnse vice-premier Ben Bella, en twee collega-ministers zetten echter hun actie voort in het ziekenhuis te Garches. Tot het einde van de hongerstaking werd vannacht besloten op een con ferentie, waaraan werd deelgenomen door leden van het Internationale Rode Kruis, hoge ambtenaren van het Franse ministerie van Justitie en de advocaten van Ben Bella en de Zaterdag is Sint-Nicolaas uit bundig toegejuicht door de hoofdstedelijke jeugd, in Amster dam gearriveerd. De Sint en zijn knechten bij de Sint-Nicolaas- kerk. De rechtbank in Maastricht heeft vanmorgen een 23-jarige kantoor bediende uit Oegstgeest veroordeeld tot vyftien jaar gevangensstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering wegens moord op zijn ouders. De jongeman, die al eerder in psy chiatrische inrichtingen was ver pleegd en nog onder medisch toezicht stond, heeft op de avond van 17 mei j.l. zjj'n ouders in hun woning aan de Volksbondweg te Maastricht met resp. 10 en 16 messteken in rug en borststreek neergestoken. De jongeman verklaarde dat hij de moord op zijn ouders al lang tevoren had beraamd. Enkele tegenslagen in zijn werk en zijn verblijf te Oegst geest maakten deze plannen tot een feit. Voor het volvoeren van zijn gru welijke daad reisde hij naar Den Haag, kocht daar een Italiaanse sti letto en spoorde toen met zijn moord wapen naar Maastricht, waar hij wachtte tot na tien uur 's avonds om er zeker van te zijn dat zijn ouders thuis waren. Niettegenstaande het hartelijke welkom van zijn moeder bij zijn thuiskomst, stak hij zonder een woord gezegd te hebben de moeder neer. De wanhopige vraag van de vader, wat zijn ouders hem hadden gedaan, beantwoordde de moordenaar met een wilde worsteling met de oudere man, die het grootste aantal dodelijke steken kreeg. Bij het na de gruweldaad ingestelde nadere psychische onderzoek, kwam men tot de conclusie dat verdachte weliswaar psvchische stoornissen had, maar dat hjj zy het in mindere mate, toerekeningsvatbaar was en verant woordelijkheid droeg voor de gepleeg de moorden. De officier van Justitie, mr. J. Corsten, had maandag 6 november vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Ter bescherming van de maatschap pij tegen deze jongeman, had de offi cier verder onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ge vorderd. twee andere Algerijnse ministers die gevangen zitten. Ait Ahmed en Mo hammed Chider. Na afloop van het beraad werd een communiqué uitgegeven, dat het ge noemde besluit behelsde. In die ver klaring werden Ben Bella en de twee anderen niet genoemd, maar men nam toen aan dat zij hun vasten te zamen met hun landgenoten zouden beëindigen. Vanochtend werd bekend maakt, dat de drie FLN-leiders hun hongerstaking zouden voortzetten. De oplossing die de drie bemidde lende Marokkaanse ministers vorige week aan de hand hebben gedaan (de opneming van Ben Bella es. in een particulier ziekenhuis onder Marok kaans toezicht (en waarmee Ben Bella zich zou kunnen verenigen, was gisteravond op het Elysée nog in stu die. De gezondheidstoestand der drie mannen zou van uur tot uur slechter worden. In de receptiezaal van het Universiteitsgebouw in Utrecht werd Prinses Beatrix zaterdag geïnstalleerd als bescherm vrouwe van het Universitair Asiel Fonds. De voorzitter van het da gelijks bestuur, prof. mr. J. M, van der Ven bood haar een gouache aan, vervaardigd door de Hongaarse vtuchteling-stu- dent Imre Nagy. Kanselier Adenauer van West- Duitsland is gisteravond in Wash ington aangekomen voor een bezoek van drie dagen. HU was vergezeld door de ministers Schroder (Buiten landse Zaken) en Strauss (Defensie). De bondskanselier werd op het vliegveld opgewacht door de minister van Buitenlandse Zaken Rusk en door Kennedy's vertegenwoordiger in BertUn, generaal Clay. Rusk verklaarde te hopen dat Ade nauers besprekingen met president Kennedy de eenheid van de Weste lijke bondgenoten nog zullen verster ken. Hij prees het staatsmanschap van de Bondskanselier. Dr. Adenauer zei ervan overtuigd te zyn, dat de vredelievende landen van het Westen tenslotte zullen zege vie- De Sowjet-Unie is van plan, waarschijnlijk in januari a.s., een man rond de maan en terug te sturen, aldus is zaterdag uit be trouwbare bron in Moskou vernomen. De man is reeds gekozen, zijn ruimteschip is gebouwd en staat gereed in Baikonoer, het Sowjet-lanceringsgebied op 160 km ten oosten van de Aral-zee. De vlucht zou vijf dagen duren, aldus de zegsman. De derde Russische ruimtevaarder is in tegenstelling tot Gagarin en Titof ongetrouwd. Hij zal als voornaamste taak hebben de maan te bestuderen voor de landing van een automatisch obser vatorium. Volgens de zegsman zal de maan- vlucht, mogelijk In de herfst van het volgende jaar, worden gevolgd door de landing van een automatisch ob servatorium op de maan waardoor men een schat van gegevens over de maan hoopt te verkrygen. Aan een dergelijke vlucht zouden geen mensen deelnemen. De Sowjet-Unie Vrijdag spreekt Kekkonen met Chroesjtsjow De Finse president, Kekkonen, zal vrydag a.s. de Russische premier Chroesjtsjow in Nowosibirsk in Si berië ontmoeten. Chroesjtsjow maakt op het ogenblik een propagandareis door Centraal Azië. President Kekkonen zei gisteren in een toespraak in Jyvaskyla (midden- Fin land) het vertrouwen te bezitten dat Finland zUn neutrallteitsoplitiek kan voortzetten. Dit betekent ook, zei hy, het aanvaarden van „realitei ten". Intussen is Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren voor een bezoek van tien dagen in de Sowjet-Unie aan gekomen. overweegt klaarblijkelijk nog geen vluchten voor menselijke landingen vóór 1964. Er zouden reeds twee observatoria voor landingen op de maan zijn ge bouwd. De foto's, die de Russen twee jaar geleden hebben gemaakt van de ach terkant van de maan zijn volgens de Westduitse astronoom prof. dr. Meu- rers, wetenschappelijk volkomen waardeloos. De geleerde verklaarde dit vrijdag in een rede tijdens een bijeenkomst in Fulda. De grootste ontdekking van deze eeuw schreef Meurers toe aan de Amerikanen, die met hun satellieten de kosmische stralingsgordel om de aarde hebben ontdekt. Goloeb op plaats van bestemming O De Russische chemicus Alexei Go loeb heeft Amsterdam verlaten en is op de plaats van bestemming aange komen, waar hij een hem passende werkkring heeft gevonden, zo heeft de chef van de Amsterdamse vreem delingenpolitie, mr. L. van Haaren, meegedeeld. Nadere bijzonderheden weigerde hU te geven. ren in het huidige conflict. Hij prees op zijn beurt de Amerikaanse rege ringen, die hij steeds tot samenwer ken bereid had gevonden. HU zei voorts, dat hy met Kennedy zal spreken over het voorstel van de regering-Eisenhower de NAVO tot de vierde atoommacht te maken. Ook zal hU, naar hy zei, de kwestie van de versterking van de NAVO-stryd- krachten, zowel door de Europese landen als door de Verenigde Staten, ter sprake brengen. Nog meer muren aan sectorgrens (Van onze correspondent in Bonn) Manschappen van de Oost- duitse volkspolitie zijn gister avond begonnen de grens tussen Oost- en West-Berlijn te ver sterken. Voornamelijk bij de Brandenburger Poort, de Pots- damerplatz en de grenspost Friedrichstrasse wordt druk ge werkt met bulldozers, takelwa gens en andere werktuigen om de afscheiding tussen Oost en West nog definitiever te maken. Ook bij de Brandenburger Poort waar tot nu toe alleen prik keldraadversperringen waren, bouwt men nu een muur. Ook worden overal loopgraven en andere militaire stellingen aan gelegd. Luidsprekers schalden vrolijke muziek door de nacht om de paar duizend volkspolitie mannen het werk te veraange namen, grote schijnwerperinstal- laties zorgden voor verlichting. Van Westduitse kant werd ver klaard dat de Oostduitse werkzaam heden kennelijk een onderdeel zijn van de psychologische oorlogvoering. De drie punten, waar men vooral versterkingen aanbrengt, hebben namelijk geen enkel militair belang. Ook kan men deze drie plaatsen niet beschouwen als lekken in het yzeren gordyn, waardoorheen nog steeds Oostduitsers naar het Westen komen. De ongeveer vijftig mensen, die nog dagelyks met levensgevaar kans zien West-Berlyn te bereiken, glippen elders door de „Chinese muur". Uit het Leidsch dagblad van 21 Nov. 1861: (Advertentie). Te huur op het beste gedeelte der Breede- straat te Leyden drie loge abele kamers, alle behangen en van stookplaatsen voor- zien met vrije zolder en mei- denkamer voor f 140 per jaar, vrij van lasten. Te bevr. bur. v. d. blad. Te Londen is een dame in solvent verklaard, die in het opschilderen van dames haar J bestaan trachtte te vinden, i Zij ontving soms 20 p.sterling voor een opgeschilderd ge- i laat.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1