PROEFVAART KW 15 NIEUWE WATERWEG Meubeltoonkamers Dree 10% KORTIN Walen stellen eisen op congres in Namen Schip voldoet aan alle eisen Doodsstrijd van de Belgische eenheidsstaat is begonnen99 Hanger-satelliet kwam niet verder dan „parkeer-baan" Streven naar verbetering opleiding kleuterleidsters BVRGSTEEG 3-5-12 - NIEVWSTRAAT I LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 Weer is een nieuw vissersvaartuig aan de Katwijkse vissersvloot toege voegd. Dit keer betrof het echter wel een bijzonder schip, dat op de Nieu we Waterweg door de scheepsbou wers J. H. en T. J. Boot uit Wou- brugge aan de heer N. Parlevliet Jr. voor de N.V. Redery en Haringhan- dcl te Katwijk aan Zee werd over gedragen. Het betrof, namelijk de hektreiler KW 15 „Rijnmond I", over welk schip wij reeds eerder schre ven,. Dat niet alleen het interieur van het schip sterk verschilt met dat van andere treilers maar ook de uiter lijke vorm bewijst wel het volgende voorval. Toen de heer J. H. Boot vorige week aan de Wilhelminahaven in Vlaardingen op de binnenkomst van de „Rijnmond I" stond te wachten, na de eerstt geslaagde visproeven, die met het schip waren genomen, kwam er een oude visser naar de heer Boot toe met de vraag „mijn heer weet U wat dat voor een schip is", waarbij de oude man naar het langzaam binnen varende vaartuig wees. De heer Boot zei, dat het een hektreiler was, waarop de man wat melijdend naar de heer Boot opkeek en zei „Je kan wel zien, dat jij er ook geen verstand van hebt". Toen de heer Boot kort daarna de oude visser op de netten achter op het schip wees, merkte de verbaasde man op „Ze vinden tegenwoordig van alles uit, zoiets heb ik in mijn dertigjarige vissersloopbaan nog nooit gezien!" Het is dus wel heel duidelijk, dat het fraaie schip bij lange na niet meer op de traditionele treilers lijkt. Overdracht Na een geslaagd tochtje over zee terug gekomen op de Nieuwe Wa terweg sprak de oudste directeur van de scheepsbouwwerf „De Dageraad", de heer J. H. Boot, op het tussendek de directie van de Katwijkse rederij hartelijk toe, waarbij hij het initia tief van deze directie prees om eens iets anders te willen proberen ten einde zo economisch mogelijk ter vis vangst te gaan. De heer Boot wees op de sterk ver anderde indeling van het schip waar door ook de buitenkand sterk is ge wijzigd. De heer Boot sprak vervol gens de hoop uit, dat schipper Klaas van der Plas tot volle tevredenheid met de „Rijnmond I" zal werken, waarna hij de scheepspapieren aan de heer N. Parlevliet Jr. overhan digde. De heer Parlevliet zei, dat hij met gemengde gevoelens de resultaten heeft afgewacht, die met dit schip bereikt moesten worden. Uit de vis proeven is echter duidelijk gebleken, dat deze vrees ongegrond was. Er is immers mee gevist bij windsterkte 9, wat met de traditionele schepen be slist niet mogelijk is. Met voel ge noegen en vertrouwen nam hij het schip over, dat zowel wat bouw als afwerking een sieraad voor de rede rij genoemd kan worden. Vervolgens papieren weer over aan de schipper. Burgemeester H. Duiker sprak en kele woorden namens het gemeente bestuur van Katwijk, dat er trots op is, dat het een Katwijkse reder is geweest die het heeft aangedurfd met een dergelijk schip ter visvangst te gaan. Hij wenste schipper en re der veel succes toe. Namens de Katwijkse Reders Ver ening Vuurbaak sprak de heer D. F. E. Meerburg .woorden van gelukwens tot de heer Parlevliet en de schipper. Hij bood een kristallen vis aan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het achterdek om getuige te zijn van het verwisselen van de vlag van „De Dageraad" met die van de rederij, welke plechtigheid door de echtgenote van de reder onder applaus werd verricht. Daarna werd een dronk uitge bracht op de toekomst van het schip, De echtgenote van de reder hijst de rederij vlag daarbij ge holpen door schipper Klaas van der Plas, terwijl de heer P. J. Boot de vlag van „De Dage- raad" neerhaalt. De reder, de heer N. Parlevliet Jr., (geheel rechts) overziet al deze hande lingen met grote voldoening. (Foto Leidsch Dagblad) dat inmiddels weer koers zette naar de Vlaardingse Wilhelminahaven. 's Middags is de „Rijnmond I" naar de thuishaven IJmuiden gevaren. Chester Bowles naar V.S. terug De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, is zaterdagavond uit Djakarta naar de V.S. teruggekeerd. Bowles heeft een bezoek van twee dagen aan Dja karta gebracht na de ministerscon ferentie van het Colombo-plan te Koeala Loempoer te hebben bijge woond. In Djakarta heeft hjj lang durige besprekingen gevoerd met pre sident Soekarno, en ontmoetingen gehad met Indonesische ministers. President Soekarno verklaarde dat hij met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea tijdens de besprekin gen met Bowles had herhaald, wat hij eerder in politieke redevoeringen naar voren had gebracht. De kern van deze toespraken bestond hieruit, dat Indonesië een snelle overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië wenst en dat het niet van plan is om dit gebied te gaan bede len in verband met de sterke Indo nesische positie. Chester Bowles zei, dat zijn be sprekingen over internationale aan gelegenheden met president Soekar no „prettig en bevredigend" zijn ge weest. Op de vraag, of V.S. enig plan hebben voor bemiddeling in het ge schil om Nieuw-Guinea antwoordde hij: „Wij willen niet als bemiddelaar optreden, maar wij zijn hoopvol ge stemd, dat deze en andere vraag stukken op een door ieder bevredi gende wyze kunnen worden gere geld". Verkorting reistijden Ned. Spoorwegen De Ned. Spoorwegen zijn voorne mens in de zomer van 1962 weer met de zgn. „gestroomlijnde treinen' naar het noorden des lands te gaan rijden, waardoor ten opzichte van de huidige dienstregeling een vrü- aan zienlijke bekorting op de reistijd wordt verkregen. Deze bekorting zal evenwel, tenge volge van gebrek aan voldoende per soneel, iets geringer zijn dan die, wel ke in de zomerdienstregeling van dit jaar was voorzien. Dit is gebleken tijdens een bespreking, die de voor zitters en de secretarissen van pro vincies dezer dagen te Utrecht heb ben gevoerd met de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Banken in Indonesië genationaliseerd De Indonesische regering heeft de instantie ontbonden die in 1958 in het leven werd geroepen om toezicht op de Nederlandse banken te hou den. Deze banken zijn nu genationa liseerd. SPOEDIG EINDE AAN OUDE OLIE-CONCESSIES Aan de oude olie-concessies in In donesië moet zo spoedig mogelijk een eind worden gemaakt, zo heeft de In donesisch minister van basis-indu strieën en mijnen, Chairoel Saleh, op een persconferentie gezegd. De regering heeft bekend gemaakt, dat zij van plan is de Indonesische olie-industrie te beheren waarbij bui tenlandse maatschappijen slechts als aannemers optreden. De betrokken maatschappijen zijn de standard Va cuum, Caltex en Shell. Saleh zei dat de buitenlandse olie maatschappijen die grote belangstel ling hadden getoond om op de nieu we voorwaarden in Indonesië te wer ken. de Pan-American Oil Company, de Union Oil Company en de Conti nental Oil Company (allen Amer- kaanse bedrijven) zijn. Ook Roeme nië heeft aangeboden Indonesië te helpen bij de uitbreiding van zijn olie-industrie. Renards MPW geen politieke partij „De doodsstrijd van de Belgi sche eenheidsstaat is begonnen. Wij, die van dit land houden, hebben maatregelen genomen opdat de doodsstrijd van korte duur zal zijn". Deze woorden werden het afgelopen weekeinde gesproken in de hal van het Beursgebouw te Namen, waar de „Mouvement Populair Wal- lon", de Waalse volksbeweging van André Renard, zijn congres heeft gehouden. De leider van de Waalse federalis ten heeft daar, eigenlijk voor het eerst, duidelijk gezegd, dat de MPW geen politieke partij wil zijn, maar een groepering, die pressie wil uit oefenen en die zich tot doel heeft gesteld het federalisme en de her vorming van de staatsinstellingen. „Het is niet aan ons", zo zei Re nard, „het politieke programma van de volgende regering op te stellen. Wij hebben geen enkele politieke ambitie." Dat zou dus, wanneer Re nard tenminste woord houdt, een succes betekenen voor de leiding van de Belgische Socialistische Partij. Tot nu toe heeft men er namelijk lange tijd een soort afscheiding van Renard en de zijnen gevreesd. Het is zeker nog niet zo, dat zij thans verder aan de leiband van de BSP zullen blijven lopen, doch Renards uitlating geeft toch blijk van een ze kere gematigdheid. Het congres heeft een aantal re soluties aangenomen, waarvan de be langrijkste zijn: De eis tot gelijktijdige verwezen lijking van het federalisme en de hervorming van de staatsinstel lingen. Het gebied van beide landsdelen moet definitief worden vastgesteld. Eerst door besprekin gen, later in details, waarover strijdpunten bestaan, zo nodig door een volksstemming. Er zal een Waals en een Vlaams parle ment dienen te komen, evenals afzonderlijke regeringen voor beide in TfdfH* cfnHinm de raketmotoren opnieuw gestart fee.aaia in zeirae sraaium ,moeten worden om de capsule ver als de eerste keer De ruimtetocht van een Ranger satelliet, zaterdagochtend vroeg van de basis Cape Canaveral in Florida, is mislukt, aldus berichtten wij zater dag in enkele regels. De lancering was bedoeld als voor bereidende proefneming voor latere tochten naar de maan. De ruim drie honderd kilo zware ruimtecapsule had meer dan 800.000 km ver in de ruimte moeten doordringen. In het eerste stadium van deze reis moest het ruimtevaartuig op een hoogte van ongeveer 160 km boven het eiland Ascension in het zuiden van de Atlantische Qceaan met stopge zette motoren een „parkeerbaan" be reiken om de deskundigen in de ge legenheid te stellen de nodige gege vens op te nemen. Daarna hadden der de ruimte in te brengen. Volgens de mededeling van de functionarissen had de raket inder daad de „parkeerbaan" boven het eiland bereikt. De moeilijkheden deden zich deze keer voor in ongeveer hetzelfde sta dium van de vlucht als bjj de vorige mislukte Ranger-lancering in augus tus jl. De Atlasraket had goed ge werkt maar de ontsteking van de Agenatrap werkte niet. De Ranger II ging een baan beschrijven waar van het hoogste punt ongeveer 232 en het laagste ongeveer 152 km van de aarde ligt. Een omwenteling duurt ongeveer 88 minuten. De satelliet zelf werkte goed. Het blijkt dat de satelliet en de tweede trap van de Atlas-Agena draagraket in afzonderlijke banen om de aarde draaien. delen. Het gebied van Brussel zal een federale hoofdstad moeten worden, die ook een Assemblee zal krijgen en een uitvoerende macht. Er zal een Belgische staat dienen te komen, waarin Wallonië en Vlaanderen gelijk zijn vertegen woordigd, terwijl ook de vertegen woordigers van Brussel er zitting in zullen hebben. Ook de Belgische regering zal uit evenveel Vlamin gen als Walen moeten worden samengesteld. De oprichting van een hoogoven- bedrijf te Zelzate in Vlaanderen wordt ongewenst geachit, omdat de Waalse industrie daardoor on gunstig wordt beïnvloed en de Vlaamse eenzijdig bevoordeeld. De regeringsprogramma's voor de industriële ontwikkeling van het midden van het land en van de Borieage zijn onvoldoende. Het congres eist eigen televisie studio's in Luik en Henegouwen en eveneens een Waalse universi teit in Henegouwen. In het lager onderwijs mag slechts één van de beide landstalen wor den onderwezen. Het onderwijs in buitenlandse talen dient te wor den uitgebreid. Een en ander bevestigt wel dat de plannen van de Waalse federalisten nogal ver gaan en dat zij een grote uitbreiding van het regeringsappa raat tengevolge zouden hebben, die waarschijnlijk niet ten goede van België zou komen. In het bijzonder het bestaan van regeringen Bulgarije zoekt voorwendsel voor zijn bewapening (Van onze correspondent in Wenen) Het Oostblok schijnt opzettelijk een oorlogspsychose te bevorderen door te beweren dat het Westen een agressie voorbereidt, waarvoor klei nere staten zouden worden gewon nen. Na de waarschuwing aan het adres van Finland en de Scandina vische staten, verklaart nu ook de regering van Bulgarije, dat het Wes ten de vrede op de Balkan bedreigt, omdat het voor dit doel Turkije en Griekenland misbruikt en steunt. Het blad „Narodona Armija", dat door het Bulgaarse ministerie van Defen sie wordt uitgegeven, schrijft: „De Westelijke imperialisten bedreigen ons. omdat zij niet alleen In het cen trum van Europa, maar nu ook op de Balkan een oorlog tegen ons land willen ontketenen. Zonder een enkele grond of aanleiding en alleen in op dracht van hun gebieders in het Westen ontplooien de regeringskrin gen in Griekenland en Turkije een duivelse anti-Bulgaarse propaganda, die gepaard gaat met ijverige en nauwkeurige oorlogsvoorbereidin gen." Deze beweringen dienen dan als voorwendsel om de versterking van de bewapening te motiveren: „Met het oog op dit dreigende gevaar heeft ons land de nodige maatregelen ge troffen. Ons leger is uitgerust met alle nieuwe wapens. Onze bewape ning is veel beter dan die van de kapitalistische legers. Wjj hebben de meest perfecte en sterkste raketten en de middelen om ze precies richten." Wallonië en Vlaanderen naast of on der een centrale regering zal vermoe. delijk een permanente bron van moeilijkheden betekenen. Zo gezien lijken dan ook de eisen van het congres nogal vergaand. En het staat te bezien of de gedachte aan een federatieve staait, zoals de Waalse volksbeweging hier voorstelt, voor voor verwerkelijking wel vatbaar is, Meer vakken en verlenging der studie (Van onze Haagse correspondent) „Het jaar 1961 is voor het kleuteronderwijs uitermate belangrijk geweest in verband met de salarisherziening, die na jarenlage besprekingen bijna een half jaar geleden tot stand is gekomen. Deze verhoogde betaling, die destijds met terugwerkende kracht van 1 april 1960 af is ingegaan, zal er zeker toe bijdragen de belangstelling voor de opleiding tot kleuterleidster te vergroten", aldus de presidente van de Ned. Ver. van kleuterleidsters (NVK), mej. D. Braakhekke, zaterdagmiddag tijdens de 57ste algemene vergadering van de vereniging in restaurant „Bijhorst" te Wassenaar. Vele rijksinspectrices, consulenten en leerkrachten van het kleuteron derwijs alsook vertegenwoordigers van andere onderwijs verenigingen waren daar samengekomen om de huidige toestand en de wensen van het kleuteronderwijs onder ogen te zien. Met het bereikte resultaat van de salarisherziening is de NVK nog niet tevreden. Zij heeft vele andere wen sen op het programma. Zo wil men komen tot verbetering van het kleu teronderwijs met aanvullende vak ken: logopaedie, finiatrie en twee moderne talen. Voorts wordt over wogen de opleiding met een jaar te verlengen. Andere wensen: verhoog de toelatingseisen, wat betreft de vooropleiding en verlaagde toela tingsleeftijd, opneming in het pen sioenfonds op 60-jarige leeftijd, voor ziening in de zo noodzakelijke kleu terleidsters-assistenten en verminde ring van het aantal kleuters per klasse-leidster. Onderwerpen, waar over druk werd gediscussieerd. De presidente maakte voorts cij fers bekend over het leerlingental van het kleuteronderwijs, Het afge lopen jaar hebben 11.535 leerlingen de opleiding voor de akte A gevolgd. In 1960 bedroeg dit aantal 11.165, Voor de opleiding tot hoofdleidster meldden zich in totaal 2408 leerlin gen. In 1960 2830. Eén van de oorza ken van deze teruggang ziet men o.a, in het feit, dat het salaris van de hoofdleidster betrekkelijk weinig ver schilt met dat van de kleuterleidster, Gezien de verantwoordelijke taak van de hoofdleidster acht de NVK het bo vendien betreurenswaardig, dat deze minder gesalarieerd wordt dan een volledig bevoegde onderwijzeres of een onderwijzer bij het glo. 's Avonds sprak de heer W. Peters, chef van de afdeling L.O. van het ministerie van O.K. en W. over de rechtspo sitie van de kleuterleidsters. Alle nieuwe modellen van de Jaarbeurs zoals slaapkamers - eethoeken - bankstellen, enz., zijn reeds in onze toonkamers aanwezig. Enkele van deze nieuwe modellen, op de Jaarbeurs als a gebruikt, verkopen wij met SLEUTELTJES GEVRAAGD SBUverdlenste-tippen voor ulswerk, folders bez. enz. Inl.: Postbus 21, H.I. Ambacht Bloemenmagazijn Dexel HaarLstr. 193 vraagt een Jon gen van pl.m. 16 Jaar, die op- geleld wil worden. Postzegelverzamellngen, se ries, kavels enz, Groot of klein. Grafcis taxatie. Spoed. Voor de feestdagen. Postbus 217. Leiden. R Gevraagd door Jongedame, J., hh.b.h., zit-slaapkamer, met gelegenheid om te koken. Beatrlxstraat lil, Leiden. Nette werkster biedt zich aan voor enkele ochtenden in de week. Brieven bur. van dit blad ondier no. 2071 k. 24% rente, f2000.- te leen gevraagd. Brieven bur. v. d. blad: onder no. 2074 k. Q Thuiswerk gevraagd voor de avonduren door twee jonge mannen, onverschillig wat. Br. bur. v. d. blad no. 2078 k. Gevr. flinke werkster, voor de woensdagochtend. Mevrouw Held, Marelaan 36, Oegstgeest. Tel. 24649. Gevraagd een zlt-slaapka- mer, in Warmond of omgeving Br. bur. von ddit blad onder no. 2129 k. Wie helpt echtpaar, z.k., aan woonruimte. Ook genegen verzorging bejaarde dame of heer op zich te nemen. Brie ven bur. v. d. blad no. 2117 k. Flinke werkster gevr., 2H ochtenden per week. Aanmel den: mevr. de Reede, De Laat de Kanterstraat 7. Aanmelden vóór 6 uur of na 7 uur. B Werkstudente met goede kennis van moderne talen, kunnende typen en stenografe ren Ned.-En.gels, zoekt werk kring voor halve of enkele hele dagen p. w. Ook ervaring als klnderverzorgster. Brieven bur. van dit blad no. 2119 k. S Meisje, 16 jaar, u.l.o.-oplei- ng, zoekt voor de zaterdag middag werk. Tel. 61718 - 4693 fl Flinke zelfst. werkster of meisje gevr. Dinsdag en woens dag van 912 uur. f 1.25 per uur .Hugo de Vriesstraat 63. B Jong echtpaar zoekt kaniers Êer ingaande plm. 1 dec. r. bur. v. d. blad no. 2112k. B Gevraagd enkele nette jon gens, vanaf 14 Jaar en enkele nette meisjes v.aif 15 laar, voor licht, schoon werk. 's Zaterdags vrij. Event, reiskosten worden vergoed. Verpaikkingsind. v. d. Meuten, Oude Rijn 36, Leiden AANGEBODEN a Kunstschildersartikelen. nnen op spieraam. Talens verf, in olie, plakkaat en wa ter. Vernissen enz. Figuurzaag- fineer-, houitsnij-, linoleumge- r eedschap. Boetseerklei, spa tels. Gekleurde kralen. Rich. J. Blok, Hoge woerd 62. Tel. 23128. B Grote gem. zonnige zit- slaapkamer, balkon, warm en koud water, voor oudere heer (universitair milieu) of oudere laars student, beschikbaar bad, douche en tel. Per 16 dec. of 1 Jan. Tel. 21018. B Televisie-radio-combinatie, nieuwe 43 cm. beeldbuis, prima beeld en geluid f 375. Brieven bur. van dit blad no. 2103 k. B Aangeboden een tafelbiljart, z.g.a.n. Abspoelweg 3, Oegst geest. B Aangeboden volautom. Ge- stetner stencllmach. en Oli vetti schrijfinach. Beide in uitstekende staat. Ook afzon derlijk. Prijs in overleg. Brie ven bur. van dit blad: onder no. 2106 k. B Televisie f 275. Nieuwe beeldhuis, 43 cm. Tevens 47 boekjes voor de knutselaar „Doe 't zelf", f 25. Buys Baliotefcraat 58. Aangeb. Ford Taunus, bouw jaar 1961, ln goede en mooie staat, t. e.a. b. Ook genegen scooter of bromfiets in te rul len. 2e Gortestraat 64. B Aangeb. televisietafel. Prijs f 20. Mors weg 87 of tel. 20458. Bi Jongensfiets in zeer goede staat aangeboden. Leeftijd 8-10 jaar. Ed. v. Beinumstraat 85, Leiden. B Mixer en koffiemolen, sa men van 55.00 nu voor 29.75 (alleen 127 V.). Mixt allerlei heerlijke gerechten, maalt no ten, bonen, suiker enz. (Zo lang de voorraad strekt). Het Emalillehuis, Haarlemmerstraat 160—'165 B. ra Te koop jong rashondje. Tollensstraat 5. Na 7 uur. B Noodrantsoenen. Wij koch ten een grote partij complete maaltijden in blik, o.a. zuur kool miet worst, bami met vlees, rijst met hachee, spa ghetti met goulash, macaroni met ham, fl.18 per blik. Slager Gelderblom. B Deze week botermalse bief stuk, slechts f 1.48 per 250 gr. Bij aankoop van 500 gr. runder- en varkensgehakt f 188, 250 gr. vet voor slechts f 0.09. Slager Gelderblom. B Zeer mooie pop te koop aangeb. In Oostenrijk gekocht. Geheel beweegbaar. Iets heel aparts. Tussen 7 en 8 uur. 3de Gortestraat 80. B Te koop, t.e.a.b., z.g.a.n. motor, Spar ba Twin, 250 cc., rood-grijs, km. 16000. Ook rul len kleine auto, V.W. of i. d. Havlklaan 76, KaJfcwijk aan Zee B Plat dak mastieken, lekvry maken en repar., tegen de laagste prijzen. Jac. Stouten, sinds 1875, Schelpenkade 23. Tel. 21751. B St.-Nlcolaascadeau! f310.-, nieuwe, moderne elektr. zig zag naaimachines, kleine lak- f out] es, zonder zlg-zag f 195. Event, v.af' f 2.50 p. w. Bekend merk. 15 jaar garantie. Gratis demonstratie. Brieven bur. v. d. blad onder no. 11895 k. S Paard en wagen f 2.98. ooi glad afgewerkt houten paard en wagen. Zeer fraai ge lakt ln diverse leuke kleuren. Flinke maat 35 cm. lang. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordelnde 43, Lelden. M Kinderfornuisje 98 cent. inke maat. Kan echt bran den. Geheel compleet met branders, pannetjes en bak vormen ln luxedoos. Alleen met deze advertentie voor 98 ct. I.V.A., Haarlemmerstraat 48 Nova, Noordelnde 43, Lelden. S Dambord met stenen 98 ct. ooi stevig dambord, samen met compleet stel mooie hou ten damstenen 98 ct. Alleen verkrijgbaar met inlevering van deze advertentie. I.V.A., Haar lemmerstraat 48. Nova, Noord elnde 43, Leiden. B Prachtige theebeurs f 4.98. Prima vulling en overtrokken met fraai gebloemd plastic (af- wasbaar). Diverse fraaie de cors. Voor deze prijs koopt D alleen bij: I.V.A., Haarlemmer straat 48 Nova, Noordeinde 43 BPlastic kruiwagen f 3.98. rote maat, 63 cm. lang. Ge heel van onbreekbaar plastic. Rode bak met geel onderstel. Zeer mooie uitvoering. Deze prijs alleen bijI.V.A., Haar lemmerstraat 48. Nova, Noord elnde 43, Leiden. S| 3 voorraadbussen f 1.98. tevige kwaliteit doorschij nend plastic met gekleurde deksel. Luxemodel. Prijs per stel f 2.94. Nu met deze ad vertentie, 3 stuks samen f 1.98 I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordeinde 43, Lelden. B Prachtige pop 98 ct. Grote maat 32 cm. Geheel van zacht onbreekbaar plastic. Beweeg bare armen en benen, draai bare kop. Prijs f 1.85. Alleen met deze advertenie voor 98 ct. I.V.A., Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43, Lelden. B Klnderstrykplanken f 2.25. Extra grote maat f3.98. Kin- derstrijkboutjes waarmee echt gestreken kan worden fl.l: en fl.69. Deze strijkbout]es zijn compleet met metalen on derzetter. I.V.A., Haarlemmer straat 48. Nova. Noordeind- 43 Lelden. B Zaanse Friese staart- en stoelkiokken, schippertjes, mo derne Junghans wand- en schoorsteenklofcken, koekoeks klokken, keuken- en kantoor- klokken vindt U in enorme keuze bij: W. Brouwer, Horlo- ger, Haarlemmerstraat 23. Tel. 22076, Lelden. B De grootste keuze merkhor- loges: Omega, Aipina, Pontiac en Junghans vindt U bij: W. Brouwer, gedapl. horloge maker. Haarlemmerstraat 23. Tel. 22076, Lelden. S50 gebruikte snelbrommers, le merken en prijzen Finan ciering mogelijk. Tevens rijwie len als nieuw, met garantie. Tempo. Groenmarkt hoek Schoolste2, Den Haag. g Solex te koop in zeer goede staat en losse Berlnl M 13 eitje Middelweg 25. fl Aangeb. smeedijzeren hek, compleet met draalhekken. Lengte plm. 32 m. Tel. 01718 - 4084. «B.z.a. nette zelfst. werkster. oensd. en vr„ 4 uur. f 1.50 per uur, v.g.g.v. Brieven bur. v. d. blad onder no. 2118 k. H Maison Heere verzorgt di ners en cocktailparty enook hors d'oeuvres en salades. Bestellingen „De Kokmeeuw", Rembrand tweg 11, Noordiwijk aan Zee, tel. 01719 - 2769 of Vreewijkstraat 16, Lelden. B Originele Amerikaanse houtj e- touwtje jassen, klem mei. Alle maten f49.75. Sport- huis Wilms Floet, Haarlemmer straat 182—184, tel. 24872. B Ze z(|n er vól van onze etalages. Vol van origi nele Sinterklaas-surprises, goo chel-, scherts- en fopartikelen, plastic maskers. sprookjes-Sin terklaas- en kleurboeken, ge zelschapsspellen enz. Papier handel Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. B Sinterklaaspapier! Prima kwaliteit, vier kleurendruk, formaat 50 x 65 cm., vijf ver schillende dessins, 6 ct. per vel, twaalf vel f 0.60, honderd vel f 4.00. Alleen bij Padden burg, Nieuwe Rijn 11. B Welkom Sinterklaas-ge schenk! Onze prachtige ad vents- of kerststerren, waarin een elektrisch lampje kan branden, slechts f 1.95, drie meter snoer met fitting en stekker f 1.90. Zie etalage. Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. S Bijzondere Slnterklaas-aan- edlng! Twaalf tuben water verf prachtige kleuren, gega randeerd prima kwaliteit, ln doos met metalen mengplaat, slechts fl.30. Zestien pijpjes crtma waspastels f 0.60. Ta- lens penselen. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. B Te koop V.W. '58, 61500 km. gelopen, Prima onderhouden. Geheel compleet met ruiten- sproeier. Prijs f 3500.Te be zichtigen na telef. afspraak 01717 - 3827. B Te koop nikkelen rooktafel op wieltjes, 2 crapauds en 4 stoelen, plus uitschuif tafel, old-finish. In zeer goede staat zijnde. Lusthoflaan 59 bij de Herensingel). Tussen 78 uur. f| Bontjekker. Ter overname orfce winterjas, met bont ge voerd, zo goed als nieuw, maat 52. Adres: Langebrug 17. Na 6 uur. B Aangeb. zeer mooie Ford Consul '53, in zeer goede staat. Nieuwe bekleding. A.N.WH-keuring toegestaan. Prijs f 1250. Celebesstraat 2, B| Zonnige kamer, gem., voor eer, b.b.h.h„ geen student, centrum stad, stromend water, stookgelegenheid, gebruik van douche en telefoon. Te zien maandagavond van 8 tot 10 u. Nieuwe Rijn 18. B Voor katertje tehuis gevr., tevens kamer aangebvoor Juffrouw. Te bevr.: Tasman- straat 52. fl Opel Blitz, breedfront, Bouwjaar 1954. Tevens leger- dump, merk Ford, compleet met vooraandrijving. Oranjegracht 1'13, tel. 26261. B Haarden en kachels. Nieuw en gebruikt. Waterfornuizen, kachelpijpen, ellebogen, haard- pijpen, mica, glos, kit, vuur- specie en alles voor Uw kachel. Hartwijk, Nwe. Beestenmarkt 7—9—4. Leiden. Tel. 26627. fl Nieuwe auto's zonder chauf feur. Volkswagen, Chevrolet, Opel, Consul. V.W. busjes, be stelwagens.- Blonk's automo bielbedrijf, Nieuwstraat 3341. Tel. 30600. B Voor al Cw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat, Caeclllastraat 49 hoek Lijs- bethsteeg. Telefoon 26574. Wij halen ook af. B Stofzuigers vanaf f 115. By aankoop van een nieuwe ge ven wij f 25.voor Uw oude Fa Dusoswa, Turfmarkt 13 a Voor de mannen een geurig nt-Nlco laasgeschenk. Old- Splce, Tabac, PI traion, Aqua Velva, Remington. Drog Boer- haave, Haarlemmerstraat 68, Leiden. fl Compleet mooi fluwelen Sint en Pietkostuum te huur Desgewenst met grimeren. Bil lijke prijs. Graag vroegtijdig bestellen. Van Velsen, toneel kapper, 20714. B Ook U kunt ln het bezit komen van een klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds vanaf f5.- per week. Komt U eens praten bijP. J. v. Steijn, Nieuwe Rijn 46 B. Haarlstraat 234. Tel. B 't Huren van automobielen is een vertrouwenszaak. Tip- Top heeft Mercedes, Consul, Taunus, V.W, V.W.-busje en 2 C.V., Opel Kapitan, Ooel Re- kord. St.-Aagtenstraat 14, Lel den. Telef 25709 B Miniatuurstaartklokjes met geschilderde wijzerplaatjes. Een apart geschenk, wat wat zeer op prijs zal"worden gesteld. Vanaf f 18.75. Jockeleklokjes f4.50, Koekoekklokken f 11 Ko ekoekk lok ken met muziek. Uurwerkkllnlek Lage Rijndijk no. 8. B Geef 'n horloge, een blij vend geschenk, mits gekocht bij erkend horlogemaker. Reeds voor f29.75 hebben wij 17- steens ancre horloge, schok vrij, waterproof. De mooiste keuze datumhorloges voor he ren. Uurwerkkllnlek Lage Rijn dijk 8. B Alle motoronderdelen heeft motor sloper lj Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. tel. 600355. B Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel, Simca, V.W. en DA.F. Bierman's Automobielbedrijf,, Oude Singel 66, Leiden, telef. 34430, Leiden. B Kredieten t/m. f3000 (voor dereen), afwikkeling binnen 3 dagen, voor aankoop meube len en woningtextiel, direct van fabriek leverbaar, uiterst soepele betalingsregeling, strik te geheimhoudingVraagt vrij blijvend inlichtingen. Postbus 538, Den Haag. B Rotan schelpstoel vanaf f 13.50, tafels met 5 mm. glas plaat vanaf f 14. Rotanstuur- mand met haken en hengsel, grote maat f 7. Loperkussens voor elk model rotanstoel. Grote sortering rotanstoelen, wiegen, mandwerk enz. G. P. v. d. Vaart, Pieterskerk- koorsteeg 24, tel. 30534. B Bestelwagenverhuur. Nieuwe V.W. bestelwagens, open en gesloten. Scherpe prijzen Lan ge termijn spec, tarief Geen- jaar, Goejestr. 34, tel. 30794. J. v d. Meer Hoge Rijndijk 4 a Tel 25259 B Eethoekjes, bergmeubelen, stoelen, tafels, wandmeubelen, boekenrekken bijzettafels, pan- nenrekken, schrijfbureaus, keu kentafels, keukenkrukken enz. enz. enz. Vraagt prijs. Voor- dijk's Houthandel, Lange Mare 106. tel. 2201" Leiden. B Rijbewijs? Bondsryschool Hendriks geeft U vlugge, vei lige en goedkope lessen in de nieuwste Dauphine 1962. Lekstraat 55. tel. 33623. 9 Rijles In V.W. en D.A.F., euwste model, 's Woensdags 8 u. nam. verkeersles f 2 p. p. Desgewenst worden de lessen Ln de moderne talen gegeven. Kwak's Verkeerslnst. o.l.v. oud- examinator. Zoeterwoudse Sin gel 104. Tel. 22803. B Heren polshorloges, 17 st. anker, schokvrij, onbr. veer, waterproof, koopt U by ons met garantie en goede service voor f 29.75. De vakzaak v. d. Water, Haarlemmerstraat 207. Contante verkoop. Uw voor deel. P| Zig-zag naaimachines vanaf 350.(met 3 Jaar garantie en gratis les aan huis). P. J. v. Steyn, Nieuwe RJJn 46 B, Lei den. B Nieuwe auto's zonder chauf- ur. Steeds de nieuwste mo dellen. Ook Volkswagenbusjes. Wlnterprijzen. Garage Werk hoven. Mareddjk 34 a, tel. 22300 - 32706. fl Originele legerparka's f32.50 (ongevoerd). Parka's met uitneembare teddyvoering f 59.50. Houtje-touwtje, Mon tycoats v.af x 41.50. Motor- en bromfiets] assen, zwaar ge voerd f 42.50. Sport- en kam- peerparadys v. Delft, Steen straat 45. B Rijschool Frans Goddyn geeft u een snelle dus voor delige opleiding in nieuwe Opel Ook theorielessen. Madoera- straat 29, Garenxnorkt 5, tel. 34430. B Krediet tot f 4000.voor aankoop meubelen, woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot terdam. f| Wol - Wol - Wol - Wol - oor wol Wollana, Haarlem merstraat 196 a. Pracht sorte- nwol van 2.80 voor 1.98 00 gram. f| Typen. Aanvang dagelUks cholleren spec, tarief. Kon. Erk. Pitmanschool, Plantsoen 65. tel. 26558. B Overhemdenreparatie. Nieu we boorden met stevige voe ring, Sanfor en no-lron 2.95. Aannaai-boarden 2.Heren mode Warnecke, Haarlemmer straat 158, Leiden. B Leert D.A.F. ryden. sneller. Inlichtingen bij van Ulden, D.A.F.-dealer damstraat 6. Tel 23041, B Gulf smeerstatlon. Se aandacht voor Uw auto. Gulf Service, VB straat 6. DIVERSEN fl Gaat U postzegels i melen? Wy geven gehet biyvend alle gewenste tingen over alles wat melen betreft. Komt even aan. Van Leeuwen; zegelhandel, Lokhorstst (Pieterskerkgr.). B Dansen. Iedere dom vanaf 8 uur in „Den I Jacobazaal m.m.v. „Th Rocking Stars", fl Sint en Piet komen by U langs, van 27 no bate van een Padvinden Hopman Voorbij, P. J. straat 41, Leiden. B Weggelopen, omgev. mansstraat, w.gr. kater w. oud. Kindje zeer ged te bez.; Leemansstraati B Verloren een dek! x 3£ m„ gemerkt Grtx gen. Leiden. Tegen be terug te bezorgen: Grt>: gen, Utrechtse Veer 3, I J| Katrijn. Ik kan niet! e zal wel begrijpen ws Ik zie Je nog wel eens. B Wonlngruil. Beneden» 3 kamers met voor- en tuin. Gevraagd 3-kam Nieuw West. Formosasff B Aangeboden A'dam l etage, grote suite, 3 sjj mers, grote keuken, bao' balkon, gezicht op Aim f75.70 p. mnd. Gevrasj huis, omgeving Leiden. 716766 of brieven bur.i blad onder no. 11896 k. Tarief „SLEUTEL! 120 woorden f I 130 woorden fl^ (een woord hoogstens' ters. Bewijsnummers extra. Toezending nic brieven f 0.20 meer. „Sleuteltjes" worden dens gebrek aan plaats dagelijks opgenontf

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 12