Slip jacht in Nieuw veen PARIJS PAKT O.A.S. (IETS) HARDER AAN SINT ontvangen met uitbundige geestdrift Panama wil verdrag met VS opzeggen Inventarisatie van onze familienamen NewDelhirWereldraad van Kerken "Venlo verwacht veel Duitsers Studiebezoek van Prinses Beatrix Overleg in Cairo duurde vijf uur In Amsterdam en voor televisie Joodse leider is verontrust over Rusland en Duitsland „Harde maatregelen tegen de Joodse religie en cultuur in Sowjet-Unie" Herleving van de nazigeest is niet onmogelijk VOORRANG: Onderzoek duurt nog een jaar Vertegenwoordigers van 350 miljoen christenen bijeen iOSRAM Toelating Russische Orthedoxe Kerk grote gebeurtenis in oec. beweging Dides van zijn bed gelicht en opgesloten Kerkelijk Leven Werelddiaconaat Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 november 1961 Vierde blad no. 30508 ten sport geïntroduceerd die voor de Zuid-Hollandse polders betrekkelijk nieuw is, namelijk het houden van een grote sllpjacht. Het ongewone schouwspel van on geveer dertig paarden, bereden door ruiters en amazones, met een groot aantal jachthonden trok veel belang stelling. Er werd gestart op het erf van de veehouder Pan in het centrum van de gemeente. De jagermeester reed voorop, gevolgd door de beide secondanten die de meute in bedwang hield. Op enige afstand van dit groepje reden de ruiters en de ama- sones. Stapvoets werd ae dijk uitge reden tot de graanmaalderij, waar, ter hoogte van de woonark, de weg werd overgestoken. Onmiddellijk 'daarna werd de tocht over de dijk vervolgd. Onder aan de dijk had de éliptrekker, de heer Modderman Jr. In Nleuwveen is zaterdagmiddag zijn werk gedaan en bet begin van het spoor getrokken. Als pijlen uit een boog schoten de honden achter het spoor aan, gevolgd door de rui ters. In galop ging het naar Blok land en vandaar steeds de dijk vol gend richting Mijdrecht. Daar was weer een stuk ingelast zonder spoor waar stapvoets gere den moest worden. Vervolgens ging het dwars door de landerijen rich ting Zevenhoven en vandaar naar het centrum van Nieuwveen. Aan de voet van de dijk bij de eindstreep kregen de honden hun beloning: een flink stuk vlees. De politie in Venlo zal woensdag de binnenstad afsluiten voor al het rijdend verkeer met het ooff <>P de komst van vele Duiters op „bid- en boetedag". Er wordt oen grote drukte verwacht van kooplustige Duitsers. De „bid. en boetedag" geldt in een groot deel van West-Duiibslaind als e«n dag, waarop niet wordt gewerkt. Vele Duitsers benutten die dag om een uitstapje te maken en tevens om inkopen te doen in die Nederlandse grensplaatsen. DUITSE KINDEREN VOOR VAKANTIE IN ONS LAND In Enschede, RotterdamDen Haag, Utrecht en Leeuwarden zijn ra/berdagmiddag honderden Duitse vluchtelmpenk inderen aangekomen, eij zijn afkomstig uit Oost-Duitsland en zullen een vakantie in ons land doorbrengen. De kinderen arriveer- ien door middel van de Commissie itemationaal hulpwerk, waarin de P,v,d.A. en het NVV samenwerken. ZIJ worden bij Nederlandse gezinnen ondergebracht. In Zuid-Tirol weer masten opgeblazen Op 20 km. van Bolzano zijn heden ochtend vroeg twee elektriciteitsmas- ten opgeblazen. Bij de vernielde masten vond men vlugschriften, on dertekend door „De Zuidtiroolse strij ders voor de vrijheid". Ruimtecabine zoek Zaterdag is te Point Arguello in Californië een ruimtecabine met bio logische weefsels door een „Bios-ra- ket" gelanceerd. De cabine, die aan «en valscherm naar de aarde terug keerde kon niet teruggevonden wor den. De bedoeling was de uitwerking te bestuderen van de kosmische stra lingsgordel Van Allen op de weefsels. Een dergelijke poging is woensdag mislukt. Toen explodeerde de draag- raket in de lucht. De jagermeester (op zwart paard) met de meute honden en zijn secondanten op weg naar het begin van de eerste „slip". (Poto Leidsch Dagblad) Later op de middag kwamen de deelnemers (sters) aan deze slipjacht in café Lelieveld bij elkaar, waar men nog geruime tijd in een gezel lige stemming bleef napraten over de ze eerste Nieuwveense slipjacht, waarvan gehoopt wordt dat het niet de laatste zal zijn. Prinses Beatrix is gistermiddag met de Fokker-friendship van Soes- terberg vertrokken *oor een onoffi cieel studiebezoek aan de internati onale organisaties te Straatsburg, Parijs, Luxemburg en Brussel. Zij wordt vergezeld door haar stu dievriendin mej. mr. O. A. J. Fas ting en door haar particuliere secre taresse mej. M. C. C. Wijnen. Vorig jaar heeft Prinses Beatrix reeds een onofficieel studiebezoek aan de internationale organisaties te Genève gebracht. De Prinses hoopt begin december ln ons land terug te zijn. Premier Nehroe van India is zon dag uit Cairo naar huis vertrokken na een bespreking van vijf uur over de internationale toestand met pre sident Nasser van Egypte en presi dent Tl to van Joego-Slavië. In een communiqué werd gezegd, dat de pogingen van de nietverbon- den landen bijdragen tot een verbe tering van de internationale toe stand, waardoor een opbouwende be nadering van verscheidene interna tionale kwesties mogelijk was. Als voorbeelden worden genoemd de be noeming van een waarnemende se cretaris-generaal van de VN, de VN- resolutles over het stopzetten van kernproeven, over Afrika als atoom- wapenvrjje zone en over beëindiging van de hongerstaking van de Alge rijnse opstandelingenleiders en hun volgelingen. De drie staatslieden dringen op nieuw aan op algehele ontwapening. Zij betuigen hun tevredenheid over de pogingen die worden gedaan om het Berlijnse geschil door onderhan delen op te losseft. (Vanonze A'damse correspondent) i tien muziekkorpsen was ditmaal drie gen onafbzienbare mensenzee - kilometer lang. Het voorbijtrekken een miljoen mensen volgens de duurde ruim.veertig minutenHoog- schattlng van de politie - heeft n^|tzeen'l0°erfSerde'1tSt" i-n A-m vtorrinrn I a,e ^warce Fieten genaaKeerae stoet waren de 55 uit Belgie overgeko men soldaten van de Napoleon- zaterdagmiddag in Amsterdam Sint-Nicolaas met honderden Zware Pieten, rijtuigen, vaarden, ■praalwagens, muziekkorpsen en wat niet al, uitbundg welkom ge heten. De rechtstreekse reportage via de televisie heeft de Amster dammers niet thuis gehouden. Opvallend was de haast chaoti sche drukte op het eind van de lange route, waar degenen die het televisieverslag van de aankomst thuis had willen zien, zich ken nelijk nog ijlings hadden gevoegd bij degenen die reeds in de voor middag, al of niet voorzien van klapstoeltjes, zich een plaats aan de rand van het trottoir hadden verzekerd. De belangstelling en uitbundigheid bij deze intocht deden denken aan het enthousiasme bij de intocht van de Canadese bevrijdingstroepen in mei 1945. Verkeer was onmogelijk. Van half twee af was een groot deel van het tramverkeer naar de binnenstad ge stremd, terwijl auto's niet meer in de straten van de route werden toe gelaten. De politie had alle beschik bare manschappen gemobiliseerd om de afzetting van de straten te waar borgen. Opvallend was het optre den van de vrouwelijke agenten die zich alom beijverden om de kinde ren naar grootte op te stellen, zodat de kleintjes vooraan kwamen te staan De stoet met zestien praalwagens en -groepen en niet minder dan der- tische garde, een gedeeltelijk te paard gezeten gezelschap van zeventig rid ders en tachtig als clowns gekle de leden van Verkade's harmonie. Vele praalwagens waren sprookjes achtig opgemaakt: een enkele viel uit de toon, omdat nien zich hier had beperkt tot schreeuwerige re clame. Na een tocht van ruim tweeëneen half uur arriveerde St. Nicolaas in het A.M.V.J.-gebouw aan het Leidse- bosje, waar hij het feest van 700 misdeelde kinderen opluisterde. De Sint, die zaterdagmiddag ook een inticht in Den Haag maakte, werd daar later ontvangen door de Spaanse ambassadeur, hertog Van Baena, ln zijn residentie aan het Lange Voorhout. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- en f40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Sir Barnett Janner, voorzitter van fle raad van afgevaardigden van de Britse Joden, heeft een beroep op de 8owjet-Unie gedaan, „de huidige harde maatregelen tegen de Joodse lodsdienst en cultuur ln te trekken". Op een bijeenkomst van de raad tel Janner, dat de positie van de Joden in de Sowjet-Unie slechter is geworden sinds de arrestatie van Joodse leiders in Leningrad, die volg de op andere berichten over de ar restatie van drie „vooraanstaande Joden" in Moskou en de ontbinding van de Vaad Jesjiva van Moskou, de bestuursraad van het enige Joodse seminarie in Rusland. ,.WU bidden, dat deze gebeurtenissen geen terug keer aankondigen naar de anti- joodse atmosfeer van de periode-Sta- lin" Janner drong er bU de Sowjetrus- tische autoriteiten op aan, voor waarden te scheppen waarbij de Joodse gemeenschap, evenals andere groepen en nationaliteiten in de Sowjet-Unie, haar godsdienstige culturele activiteit kan ontplooien in overeenstemming met de universele verklaring van de menselijke rech ten. Sprekende over de ontwikkelingen in Duitsland, zei Sir Barnett, dat een onlangs gesloten overeenkomst tus sen de twee coalitiepartijen in de re gering om een voorziening te treffen voor de verbeterde status van voor malige nazi's en leden van de SS „zeer verontrustend" was. Er was „geen overtuigend bewijs", dat stap pen om voormalige actieve nazls uit het openbare ambt te verwijderen nu reeds een stadium hadden bereikt, dat de gevaren van een herleving van de nazi-geest uitgeschakeld worden. „Het is nog niet de tijd voor vermin dering van de nazificatiemaatregelen en voor het aanmoedigen van het ont staan van neo-nazibewegingen. Zo lang voormalige nazi's of leden van de SS in officiële of andere invloed rijke posities blijven, kan er geen vertrouwen bestaan in de veiligheid van een democratische levenswijze in Duitsland", aldus Sir. Barnett. De Nationale Vergadering van Panama is eenstemmig van oordeel dat een aantal verdra gen met de Ver. Staten moet worden afgeschaft. Eén ervan geeft Amerika het beheer over de zone van het Panamakanaal. De president van Panama, Chiari, heeft vorige maand gezegd dat de Verenigde Staten volledige eerbied moeten hebben voor de soevereiniteit van Panama over de kanaalzone en erkennen dat voor beide landen het kanaal van gelijk belang is. De uitspraak van het parlement volgde op een briefwisseling tussen president Chiari en president Kenne dy over deze kwestie. De Panamese president heeft ln een rede tot het parlement de voor waarden genoemd die in een nieuw Amerikaans-Panamees akkoord over de zone dienen te worden opgenomen. Hij wil een blijvende en eerlijke op lossing van de reeds lang bestaande meningsverschillen tussen de twee landen. De nieuwe overeenkomst moet in de plaats komen van het oorspronkelijke verdrag van 1903 en het verdrag van 1955 over het ge bruik van de kanaalzone. Behalve eerbied voor de Panamese soevereiniteit over de zone moet in het verdrag duidelijk worden bepaald dat de Verenigde Staten het recht hebben de leiding ovr de strategisch belangrijke waterweg tussen de Ca- raibische Zee en de Stille Oceaan te behouden. Chiari sprak niet over de finan ciële voorwaarden die Panama stelt, maar zei wel dat de huidige verdra gen de economische belangen van Panama schaden. De Verenigde Sta ten betalen thans jaarlijks 1.940.000 dollar voor het gebruik van het ka naal. Indonesische jeugd oefent Duizenden Indonesische Jonge mannen en meisjes zullen gedurende korte tfjd militair geoefend worden. Dit is een van de jongste demon straties der Indonesische regering om aan te tonen dat zij „bereid ls geweld te gebruiken om West-Nieuw- Guinea op Nederland te veroveren". Communisten in V.S. weigeren „etiket" De Amerikaanse communistische partij heeft in een aangetekend schrijven aan het ministerie van Washington verklaard, dat zij het bevel van het hooggerechtshof om z;ch uiterlijk vandaag bij dit minis terie te laten inschrijven als ,.een verlengstuk van de Sowjet-Unie", naast zloh neer heeft gelegd. Dit heeft de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, zaterdag meegedeeld. Als de partij in deze weigering volhardt, kan zij een boete krijgen, die haar dagelijks 10.000 dollar kost. De partijfunctionarissen kunnen bo vendien voor elke dag dat zij het bevel niet opvolgen, een gevangenis straf van vijf Jaar krijgen. Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt. Alle in ons land voorkomende familienamen worden thans geïnventari seerd door de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volks eigen van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen. Het Naamkunde bureau van deze commissie is daarmee al geruime t(jd bezig. Het wordt bjj dit tijdrovende werk geassisteerd door het ministerie van Justitie. De inventarisatie geschiedt op basis van de gegevens die de volkstelling 1947 heeft opgeleverd. Advertentie Aanstichter van aanslag op De Gaulle gegrepen (Van onze Parijse correspondent) Henry Manoury, die sedert de mislukte aanslag op de president der republiek als medeplichtige, zo niet als aanstichter door de hele Franse politie werd gezocht, is vannacht eindelijk gegrepen. Van de bende, die het Franse staatshoofd uit de weg Wilde ruimen, zitten nu vier leden achter slot en grendel, terwijl er minstens nog twee in of buiten Frankrijk op vrije ibenen rondlopen. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft zondag bij de opening van de derde assemblee van de Wereldraad gezegd, dat de toelating van de Russische Orthodoxe Kerk tot de raad „een grote gebeurtenis is in de geschiedenis van de oecumenische beweging". De assemblee wordt bijgewoond door 1200 afgevaardigden en waarnemers, die ongeveer 350 miljoen christenen in 60 landen vertegenwoordigen en duurt tot 6 december. Dr. Visser 't Hooft zei verder, dat in Christus geen uniformiteit en cen trale organisatie betekende. „Wij streven niet naar een vage, onafgebakende eenheid. Wij houden Ons bezig met een eenheid waarvan Christus zelf de schepper is. In het Westen en ook in het Oosten ont breekt het niet aan stemmen, die ons aansporen, onze gedachte van eenheid te verruimen. „Wij kunnen slechts antwoorden, dat wij geen ruimere eenheid kennen dan die in Christus", aldus dr. Vis ser 't Hooft. Andere godsdiensten niet kleineren Na deze openingstoespraak heeft de Oostduitse bisschop Gottfried Noth gesproken. Spreker zeide, dat christenen andere godsdiensten niet moeten kleineren alleen maar omdat z(j in Jezus Christus geloven. „Dat is Jezus' gewoonte helemaal niet", aldus de bisschop, die sprak over het thema „Jezus Christus, het licht van de wereld" Bisschop Noth, leider van de Evan gelisch Lutherse Kerk van Saksen, voegde er aan toe, dat „elke goedko pe poging om zichzelf te verheffen en andere te kleineren ondenkbaar is in Jezus". De erfzonde was, dat de mens aan God gelijk wilde zijn. De christelijke kerk zelf was blootgesteld aan de verleiding om Christus' plaast te wil len innemen. Verklarend, dat alles wat in de kerk gebeurde blootgesteld is aan bederf door de menselijke zonde, zei de bisschop, dat er derhalve geen bepaald geografisch gebied en geen bepaalde tijd is, die als norm geldt voor anderen. Een westerse vorm van christendom kon niet uigespeeld wor den tegen een Oosterse, noch een vorm uit het verleden tegen een huidige vorm. de Russische toetreding kansen" bood voor een werkelijk geestelijke samenspraak tussen de Oosterse en Westerse kerken. Vandaag zal ook gestemd worden over de lidmaatschapsaauvragen van 22 andere kerken. De toelating van deze kerken zou, naar dr. Visser 't Hooft verklaarde, ln de raad een .grotere verscheidenheid en uitdruk king van het christelijke geloof ge ven dan ooit ln een beweging is samengebracht". Het eens revolutionaire beginsel dat ver uiteenlopende kerken met elkaar kunnen spreken, werd thans in ruime mate aanvaard en toege past. Het ls nu de ttfd voor een .algemene oecumenische mobilisatie" aldus spreker. Dr. Visser 't Hooft sprak over de aanstaande Vaticaanse oecumeni sche raad en zei, dat ae Wereldraad van Kerken bepaalde punten had genoemd, waaronder de kwestie van godsdienstvrijheid, die hij door de Vaticaanse raad verduidelijkt zou willen zien. Sprekend over de beweging naar grotere christelijke eenheid, wees dr. Visser 't Hooft de vrees, dat de unie zou worden opgedrongen aan ker ken die er niet gereed voor zijn en haar niet wensen, van de hand. Eenheid in Christus Maar zij, die geloofden, dat de tijd was gekomen voor „moedige en res pectabele stappen naar eenheid van de kerk" moesten niet teleurgesteld zijn. Deze stappen zouden niet auto matisch leiden tot de vorming van een „geheel uniforme, gecentraliseer de superkerk". Het Nieuwe Testament had het duidelijk gemaakt, dat de eenheid (Van onze Parijse correspondent) Het ultra-rechtse vroegere Kamerlid de ex-politiecommis saris Jean Dides» is zaterdag morgen vroeg van zijn bed ge licht door de politie» om nog diezelfde dag in de Santé-gevan- genis in Parijs te worden opgesloten. Dides wordt be schuldigd van belediging van het staatshoofd» van opruiing tot moord en aanslagen op de veiligheid van de staat. Drie dus nogal ernstige overtredin gen, waaraan hij zich vorige week binnen een kwartier schuldig maak te, toen de oud-commissaris een bij eenkomst van ongeveer vierduizend personen in Parijs toesprak, die be legd was door het zogeheten Comité van Vlncennes, een neo-fascistlsche lankmoedigheid aan hun adres ls er hpwpo-inc rilp vnnr crpp», p«vpi ™mhpi vermoedelijk de oorzaak van geweest, dat de rechtse extremisten op hun' bijeenkomst vorige week wat al te hard van stapel zijn gelopen. Dides heeft zich toen zelfs niet ontzien de president der republiek, generaal De Gaulle, van hoogverraad te beschul digen en ex-generaal Salan, de lei der van de OAS, ln het openbaar een ere-saluut te brengen. Nu het neo-fascistlsche gif Intus sen angstwekkend ver ls doorgevre ten en ongeveer een vijfde deel van de Kamer publiekelijk de kant van de OAS heeft gekozen, moet men zich wel afvragen, of de regering niet wat laat komt met haar actie tegen deze ultra-rechtse minderheid, die met haar dagelijkse en nachtelijke moord- en bomaanslagen Frankrijk op de rand van een burgeroorlog heeft gebracht. En een tweede bange vraag ls hoe lang de regering zal blijven volharden in haar illusie, dat het prestige van het staatshoofd, ge neraal De Gaulle, alléén op den duur voldoende tegenwicht kan blijven vormen tegen het neo-fascisme, dat steeds brutaler overal de kop op steekt. Geen enkel teken wijst er ech ter nog op, dat de regering aanstal ten zou maken een betrouwbare dijk op te werpen tegen deze neo-fascis tlsche terreur door het Franse volk zelf in brede lagen tot weerstand op te roepen. beweging die voor geen enkel middel terugschrikt om voor het ideaal van Frans-Algerije te „IJveren", Andere sprekers op diezelfde ver gadering, o.w, de vroegere rooms-ka- tholieke premier Georges Bldault, die de bijeenkomst presideerde, zijn door de politie eveneens ondervraagd, doch konden na dat verhoor weer naar huis terugkeren. De minister van Binnenlandse Za ken heeft echter wel een rondschrij ven naar alle prefecten in het land gestuurd, om hen te gelasten geen enkele vergadering meer toe te staan, die door mantelorganisaties van de OAS zouden kunnen worden voorbe reid. Men verwachtte vanmorgen in Parijs, dat de regering woensdag a.s. waarschijnlijk het Comité van Vin- cennes officieel zal ontbinden. Gis teren heeft de politie op de burelen van het comité al een inval gedaan, waarbij ledenlijsten en ander mate riaal in beslag werden genomen. Het had vorige week in Parijs al bevreemding gewekt, dat de regering, ofschoon ze nauwkeurig wist, welk vlees ze met het Comité van Vincen- nes ln de kuip had, van die zijde een massavergadering voor Frans Al gerije toeliet, terwijl linkse studen ten- en andere organisaties verbo den werd een manifestatie tegen de rassendiscrimintatie te houden. Deze Zending is internationaal De Britse secretaris-generaal van de Internationale Zendingraad, bis schop Newbigin, heeft zondag tot assemblee gezegd te hopen dat de tijd zal komen waarin de kerken in Azië en Afrika zendelingen voor de heidense massa's van Europa en Amerika zullen laten prediken om deze in het evangelie te doen ge loven. Hij sprak voorts de hoop uit, dat nu de Internationale Zendingsraad wordt opgenomen in de Wereldraad van Kerken, de specifieke zendings- taak duidelijker naar voren zal ko men. De Zendingsraad, waarin 38 nationale zendingsraden zijn verte genwoordigd, zal in de toekomst een orgaan van de Wereldraad zijn. De zending heeft nog altijd de toewijding van mannen en vrouwen nodig, die hun levenlang zendings werk willen verrrichten in ongeacht welk deel van de wereld. In de toe komst zullen de jonge kerken van het Oosten de oude kerken van het Westen bestuderen en daarbij de op vattingen van het Aziatische en het Afrikaanse christendom ln de zendingsbeweging brengen, aldus bis schop Newbigin. Radicale breuk Voor de opening van de assem blee waren de gedelegeerden, die een kleurrjjk geheel vormden, eu twee duizend gasten op een terrefh naast het conferentiegebouw bijeengeko men voor een godsdienstoefening. De secretaris van de Birmaanse Bond van Baptistenkerken, Oe Ba Hmyin, heeft op deze openluchtbjj- eenkomst aangedrongen op een ra dicale breuk met de zuiver Weste lijke wijze van denken ln het chris tendom. Alleen dan zal het christen dom in Azië beter hegrepen kunnen worden. De christenen dienen aan dacht te besteden aan Oosterse methoden, zoals meditatie, yoga en gedisciplineerde wil. Christus heeft volgens Oe Ba Hmyin, gemediteerd op een wijze die thans als Oosters wordt beschouwd. Eén van de dringende taken van de kerk ln deze tijd is het formu leren van een theologie, die de vol keren van de gehele wereld duidelijk aanspreekt. Zonder een universele theologie voor christenen van Oost en West komt de kerk los te staan van de krachtige beweging van nieuw geloof in Azië en de wereld. Als het christendom de Oosterse denk wijzen negeert, krijgt het een uit sluitend parochiaal en Westers ka rakter. aldus Oe Ba Hmyin. De metropoliet Juanon Mar Tho- ma van de Syrische kerk van de In dische staat Kerala heelt de aanwe zigen opgeroepen tot gebed. R.-K. Kerk en Wereldraad Zondag ls in alle R.K, kerken van Nederland een schreven van het Nederlands Episcopaat voorgelezen oves de Wereldraad van Kerken in New Delhi. In het schrjjven wordt de verga dering van de raad een manifestatie genoemd van de groeiende christe lijke saamhorigheid. Er zal een weg gezocht worden om ln stijgende eensgezindheid door woord en daad getuigenis af te leg gen van Christus als het ene ware licht der wereld. De bisschoppen wijzen erop, dat wat in 1948 te Amsterdam begon, zich in de dertien jaren van zdjn bestaan op bijzonder gunstige wijze heeft ontwikkeid. De groei naar de eenheid, zo gaat het schrijven ver der, zal echter pas dan gestalte krij gen, wanneer de gelovigen zich daadwerkelijk voor die groeiende een heid in gaan zetten. Het schrijven van het Nederlandse Episcopaat eindigt met een oproep tot gebed en offer, tot medebezinning „op Christus als het ware licht, dat ons van de duisternis der verdeeld heid zal moeten bevrijden". Honderd-jarige in Oldemarkt De Overijsselse gemeente Olde markt heeft vandaag een 100-jarige ingezetene. Het is de heer H. Doeve in Ossenzijl, die op 20 november 1861 ln Kaleniberg werd geboren en daar gedurende vele jaren het be roep van turf maker heeft uitge oefend. T 100-jarige, die in zijn leven nie minder dan 64 maal ver huisd is, geniet nog een goede ge zondheid. Vanochtend had hij vele gelukwensen in ontvangst te ne men .onder meer van het college van B. en W. van Oldemarkt. Dit hebben dir. P. J. Meertens, di recteur van de Dialect-. Volken kunde en Naamkundebureaus van deze commissie, en dr. D. P. Blok van het Naamkunde bureau, meegedeeld! tijdens een zaterdagmiddag in Uit hoorn gehouden regionale medewer- kerabij eenkomst van de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen. Het Naamkunde bureau beschikt reeds over alle ln Nederland voorko mende familienamen. Deze worden thans alfabetisch per gemeente ge rangschikt. Daarna volgt de groepe ring per provincie en tenslotte do telling. Op dieze wijze zal men kun nen nagaan in welke plaatsen men naamgenoten zal kunnen achterha len. Bovendien is de inventarisatie belangrijk voor een studde over die be volkingsopbouw (de herkomst, ver plaatsing e.d.). Het onderzoek duurt zeker nog minstens een jaar. De geïnventari seerde gegevens zullen per provincie worden gepubliceerd1. Aan de drie grote steden wordt een aparte uit gave gewijd. Ook veld- en terreinnamen Het Naamkundebureau is ook in versneld tempo bezig: met het Inven tariseren van de in Nederland voor komende veld. en terrelnnamen. Het totaal aantal wordt geschat op twee miljoen. ,,Het is de hoogste tijd dat we de buit binnenhalen, want door ruilver kavelingen en rationalisatie verdwij nen deze namen in versneld tempo", zei dr. P. J. Meertens, die de veldrat- men van groot wetenschappelijk be lang acht voor een studie van de be- woningsgeschiedenis van ons land'. „Het ls een gevolg van de welvaart dat deze namen in schrikbarend tem po verdwijnen", klaagde dr. Meertens. Dr. Blok verduidelijkte d'iit met ver wijzing naar die omvang van ruilver kavelingen en de gerationaliseerde methode van aanduiding. „Erwten- hoek heet nu perceel A". „Wij hollen achter al deze namen aan, want op een (topografische kaart komen ze niet voor. Ze zjjn alleen in die volksmond te vinden", zei dr. Blok, die ln dit verband een beroep deed op de medewerking van de bevolking (adres Naamkundebureau: Nieuwe Hoogstraat 17, Amsterdam). Aan, die hand van de in 8 jaar reeds verzamelde gegevens heeft men de historie van bepaalde gebieden kun nen nagaan. Zo ook de historie van verdwenen dorpen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Nieuwaal-Zuillchem en voor Zoetermeer (2de pred.pl.) B. Ha verkamp te Gr oenekan. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum (vac. H. Ho- genhuls) P. A. Bohlmeijer te Oost- en West-Souburg. CHR. GEREF. KERKEN Geels te Tweetal te Woerden J. F Haarlem-Centrum en W. Ruiter Baarn te Ouderkerk aan de Amstel P. N. Rlbbers te Noordscheschut en P. van Zonneveld te Bennekom (verb, be richt). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Bilthoven H. van Om men te Oud-Looedrecht. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Drietal te Zaandam S. vah Straten te Wleringen, D. Richards te Bussum en H. Annema te Gorredljk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Tricht Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. „Wat de zending heeft gedaan ls sik. -hts een eerste begin geweest, een voorbode van groter dingen en veel- omvattender taken, die thans te wachten Staan. Het diaconaat, dat de wereldzending is begonnen, haar me dische en maatschappelijke arbeid, haar landelijk opbouw-werk en haar onderwijs, het vraagt alles om voort zetting op een nog veel groter schaal, met nog veel wijder perspectieven, in een nog veel breder kader". Aldus dr. A. Th. van Leeuwen, in een bijeenkomst in de hervormde kerk te Driebergen. Hij sprak ter ge legenheid van de zestiende dies van „Kerk en Wereld" over het onder werp „Wereld-diaconaat tussen eco nomie en oecumene". In zijn toe spraak heeft dr. Van Leeuwen om. aandacht geschonken aan het poli- tiek-economisch diaconaat, aan het sociaal, caritatief en in ter-kerkelijk diaconaat.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11