Zelfvertrouwen keert in Ver. Staten terug Kerkdiensten Leiden en omgeving Er wordt hard gewerkt om daling bloembollenexport tegen te gaan Rue de Stalin in Ivry heet nu Rue de Lenin Opvallende expansie Europese economie Stijging der produktiviteit? Van der WERFF 4 HU8RECHT Duitsland de grootste ldant -V.S. nu op de derde plaats Communisten in Italië zijn verdeeld Uitspraken over Berlijn LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 (Van onze financiële medewerker) Het meest opvallend verschijnsel was deze week dat op de Newyorkse effectenbeurs de haussebeweging, zij het met af en toe een onderbreking, doorzet, maar de Europese beurzen niet mee kunnen komen, ook al is ook hier de tendens gunstiger dan enige tijd geleden. De indexcijfers van de Amerikaanse aandelen hebben deze week hun hoogste stand sinds het begin van dit jaar bereikt en een verdere stijging wordt verwacht. Het verdient daarbij de aandacht, dat, afgaande op de Dow-Jones-indexcijfers, de aan delen van de openhaarnutsbedrijven in de V.S. procentsgewijs nog meer zijn gestegen dan van de industriële_aandelen. Laatstgenoemde zijn dit jaar van 619 tot 732 opgeklommen, een vooruitgang van ca. 20%, de spoorwegen bicven echter achter met een stijging van 131 tot 151, d.i. met 15%, maar de aandelen van openbaarnutsbedrijven hebben een indexcijfer van 135 bereikt bij een laagste stand voor dit jaar van 99.75. Hier is de vooruitgang dus 35 Men zal dit verschijnsel voorna- delijk ver in de minderheid blijven «mir en men zal in het algemeen blij moe ten zijn als de dividenden van I960 kunnen worden giehandhaafd. Vaste stemming behouden Het is geen wonder dat men op de Amsterdamse beurs daarvan enigs zins onder de indruk is en tot dus ver niet zo hard met New York meeloopt. Minister De Pous heeft ons deze week echter een hart on- melijk moeten toeschrijven aan het fo.it, da/t het persoonlijk inkomen van de Amerikaanse bevolking on danks de recessie, die vele onderne mingen heeft getroffen, ook in 1961 is toegenomen, hetgeen tot grotere verteringsmogelijikheden leidde. Te zamen met de geleidelijke toene ming van de bevolking komen de girotere particuliere bestedingen al lereerst aan de levensmiddelensec tor, maar voorts ook aan de gas- en elektriciteitsbedrijven en aan de elektrotechnische sector radio, te levisie. ijskasten, etc. ten goede. De Amerikaanse openbaarnutsbedrij- ven hebben hiervan reeds jaren ge profiteerd en hun aandelen hebben bewezen het meest „i ecessie-proof te zijn. Eefere tijden verwacht Het is deze week echter gebleken dat men ook voor de Amerikaanse industrie en zelfs voor de spoorwe gen betere tijden verwacht, nu er over nagenoeg heel de linie van het bedrijfsleven een produktiestijging is ingetreden. Zij geldt de staalin dustrie, zowel als de auto-industrie en die van elektriciteit en kolen, ter wijl de spoorwegen blijkbaar ook be ginnen te profiteren van de verleven diging in de bedrijfswereld, daar in september de grote maatschappijen een winst behaalden van 40 miljoen dollar tegen 30 miljoen dollar in die maand van het vorig jaar. Voorts wordt er hard gewerkt aan de fusie van zwakke ondernemingen om door concentratie- van de bedrijven tot een winstgevende exploitatie te ko men. Wat de ontwikkeling van de con junctuur betreft, hebben de Ameri kanen blijkbaar hun zelfvertrouwen teruggekregen, hetgeen ook kan wor den afgeleid uit het feit dat de grote beleggingsmaatschappijen ia het derde kwartaal aan de Amerikaanse aandelen de voorkeur hebben gege ven boven die van het buitenland. Wat Nederland aangaat was het eigenlijk alleen Philips, waarvoor mea belangstelling had, terwijl de laatste weken Unilever om de beken de reden de attractie was. Met- betrekking tot de verwachtin gen door de Amerikaanse conjunc tuur maakt men zich op en om de beurs niet druk over de vraag in hoeverre de inflatie daarbij een rol zal spelen. Is dit als gevolg van ongedekte tekorten cp de staatsbe groting het geval, dan spiegelt men zich aan het verleden, waarin een waardevermindering van het geld doorgaans met een koersstijging voor de aandelen is gepaard gegaan. Een feit is in elk geval dat. men bereid blijkt te zijn hoge koersen te beta len en met een laag rendement ge noegen te nemen. Dit blijkt o.m. hieruit dat, terwijl voor 125 indus triële aandelen in 1957 nog een koers/winst-verhouding (beurswaar de tegenover netto-winst- per aan deel) bestond van 14:1, deze thans tot 21:1 is opgelopen. Bij tal van aandelen gaat het cijfer ver boven dit gemiddelde uit. waartegenover aandelen Philips Unilever en Ko ninklijke en ook vele Nederlandse- industriele aandelen gunstig afste ken. Weer oog voor Europa? Het moge waar zjjn dat Amerika de laatste tijd minder belangstel ling voor Europese waarden aan de dag heeft gelegd, het behoeft zeker niet uitgesloten te worden geacht, dat als de politieke verhoudingen in Europa wat worden* geconsolideerd, het oog van de Amerikaanse beleg gers weer op Europa valt. Het is immers gebleken dat men in de V.S. diep onder de indriiK is van wat Europa, vooral na het ontstaan van de Europese Gemeenschap, op in dustrieel gebied heeft gepresteerd. Men heeft dit aan <«en lijve onder vonden o.m. in de staalindustrie, die in het kader van de E.G.K.S. (Eur. Kolen- en Staalgemeenschap) in 1960 73 miljoen ton staal produceerde, dat is 15 meer dan in 1959, ter wijl die van de V.S. slechts van 93 tot 99 dat is met niet meer dan 6 vooruitging. Trouwens, de Europese economie in haar totaliteit heeft de laatste jaren een enorme uitbreiding onder gaan en hieraan is nog geen einde gekomen. Voor 1961 wordt de toe neming van de onderlinge handel tussen de landen van de E.E.G. op 28 geraamd, hetgeen niet ten koste van de handel met derde landen gaat, want ook deze zal dit jaar een accrès van 20 k 25 tonen. Op die vergadering van de Navo heeft de secretaris-generaal mr. D. U. Stikker, als vrucht van de econo mische samenwerking 'n verdere be langrijke stijging van de Europese produktie in uitzicht gesteld. Dat de heer Stikker in dit oordeel niet al leen staat-, moge blijken uit de voort gaande vestiging van buitenlandse bedrijven in ons land, waarvan het aantal thans tot 240 is gestegen, ter- wijk voorts nog in 162 ondernemin gen door het buitenland is deelge nomen. Het betreft hier vooral de metaal- en de chemische industrie. Men maakt zich in het buiten land dus blijkbaar niet erg bezorgd over de stijging van de bedrijfskos ten in ons land, waarover in de meeste tussentijdse oe-nchten van on ze ondernemingen wordt geklaagd. De bedrijven, die de gestegen kosten door een grotere produktiviteit kun nen dekken, zullen ait jaar vermoe der de riem gestoken door in zijn memorie van antwoord op de econo mische begroting de verwachting uit te spreken dat de maatregelen tot vergroting van de produktiviteit in 1962 meer resultaat zullen opleveren. Wij hebben er trouwens ook reeds meer dan eens op gewezen dat de nieuwe investeringen siechts geleide lijk tot de winst van het bedrijf zullen bijdragen en dat 1961, waar in zeer grote investeringen zijn tot stand gekomen, in dat opzicht min of meer als een overgangsperiode kan worden beschouwd. De beurs zal er dan ook met in stemming kennis van hebben geno men dat minister De Pous van een door sommigen bepleitte inperking van de investeringen niets wil we ten omdat alleen door een verdere expansie van de nationale industrie een grotere produktie en een in de toekomst nodige - verruiming van de werkgelegenheid kan wor den verkregen. AI naar gelang de tussentijdse be- drjjfsberichten gunstig, minder gun stig of ongunstig waren, hebben tal van industriële aandelen deze week vrij grote koerswinsten óf koersverlie zen getoond, waarbij de in de grond vaste tendens op de beurs behouden bleef, gelijk dit ook op de meeste andere Europese beurzen het geval was. Opgericht 1899 Beursbericht no 293 is verschenen o HAVENWERKEN Advertentie GAMGETÏl KI IEIDEN- TEL. GECOMBINEERDE STRAF WEGENS WURGPOGING Een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en daarna onder toezichtstelling van een reclas- seringsvereniging, heeft de rechtbank in Amsterdam opgelegd aan een 20- jarige Amsterdamse los-werkman, die op 26 mei j.l. een vrouw in de hoofd stad door wurging heeft getracht van het leven te beroven. Er was tegen deze verdachte, die nog nooit met de justitie in aanraking was geweest, een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek en daarna ter be schikkingstelling van de regering ge ëist. De loswerkman had de vrouw be zocht, nadat hij in een bioscoop een film had gezien waarin een wurg- poging voorkwam. Hij kon niet ver klaren door de film te zijn geinSpi- reerd. De rechtbank achtte de pri mair tenlaste gelegde poging tot doodslag en diefstal van een klein geldbedrag bewezen. Zondag 19 november Leiden Herv. Gem.. Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur ds. H. J. v. Achterberg; Hooglandse Kerk: 10 30 uur dr. P. L. Schoonheim. Marekerk: 10.30 ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Bethlehemkerk10 uur ds. D. J. Vossers (H.A.); 7 uur ds. J. H. de Vree uit Hoogmade. Maranathakerk9 uur ds. H. J. v. Achterberg; 7 uur ds P. Kloek. Bevrijdingskerk: 10.30 uur dhr. J. Gebraad, kand. tot de heilige dienst. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. D. Bouman Sr. te Katwijk aan Zee. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. v. Vrijz. Hervormden, Leldse Volkshuis: 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. M. Charensol te Dour. Acad. Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuls: 10 30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk, Aula Gymnasium: 10 uur dhr. H. v. d. Kwaak. Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk. Steenschuur 9): 9 uur dr. Westerink (Openbare geloofsbelijdenis); 7 uur ds. Haverkamp. Petrakerk, Surinarpestraat: 10 uur ds. Haverkamp; 5 uur ds. De Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dron- kert; 5 uur dr. Westeipnk; 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 uur ds. P. Heinen te Utrecht; 5 uur ds. H. v. d. Berg. te Sassenheim. Bevrijdingskerk. Aerent Eruunstraat: 9 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim; 5 uur ds, P. Heinen. Groenhoven: 10 uur ds. De Boer. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dienst. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 uur dr. Velema. v c Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Knoop. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. VeRem. Gemeente: 10.30 uur dr. A. W. 9,45 uur Hoogmis: woensdag 9 uur j MVrlje Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst, Baptistengemeente: 10,en 5^30 "ur dhr. M. v. d. Berg Jr.. dinsdag 8 uur bijbelbespreking; vrijdag 8 uur bid- Legêr des Heils: 10 uur helligings- dlenst; 6.45 uur straatprediklng Gan getje: 7.30 uur opwekkingssamenkom^t. Alle diensten staan o.l.v. kapt. C. Ver meulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds J J- Poldervaart te Schevenlngen, 7 uur dB. M. M. Boogert '^Adienst). Geref Kerk: 9.30 en 6.30 ds. g. Th. Rothuizen te Leiden Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den RijnHerv. Germ, Julianastraat: 10 uur ds. W. van den SS,* 6.30 uur ds. M Hanemaajjer. Aula Immanuelschool, Anna van Bu ^bbSmJ.30 uur ds M. Hanemaa,ler. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. p A Lefeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure; 6.30 uur ds. B. M. Meilndert te Waarder. Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadée; 7 uur ds. Kalis. Voorganger Vrijz. Herv. Gem. te Boskoop (Jeugddienst). Martha-Stich- tlng: 10.30 uur ds. J. H. Bogers. Geref. Kerk Maranathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds W. Wijma. Salvatorikerk, W. de Zwiigerlaan: 10 uur ds. Wijma; 6.30 uur ds. W. Tom. Hoof tstraat: 10 uur ds W. Tom; 6.30 uur ds. K. H. Schu ring. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalemkerk, Grij- penstelnstraat: 9.30 en 5 uur Dienst des Woords. Oud Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- dienst. Rem. Geref. Gem, Van Man dersloostraat: 7 uur ds. mevr. A. Hoff- Vlsscher. Baptisten gemeente, IJsclub- gebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh; 6.30 uur ds. J. Zwijnenburg te Oudewater. Nleuwer- brug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Herv. Evangelisatie: 9 uur ds. F. D. Emous te Den Haag; 4 uur ds. A. de Bruyn te Werkendam (Jeugddienst); 7 uur ds. J. v. d. Berg te Leiden. Ge ref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. O. J. Tis- slnk. Nleuwerbrug: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Evang. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Hengeveld te Gouda. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ^ur ds. P. J. de Bruljn. Rem. Geref. Gehi.: 10 uur da. A. Hoff-Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr, v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 5 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur lees dlenst; 7 uur dr. J. H. Velema uit Leiden. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatiesamenkomst 3 uur (Ge bouw Haven 50) spreker evangelist J. v. Veelen uit Rotterdam. Maranatha- samenkomst woensdagavond 8 uur Nutsgebouw spreker evangelist F. Nle- meyer van Alphen a/d Rijn. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(jn Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Makkenze; 6 uur H. van Gosliga te Rijnsburg. Aula Prinses Beatrixschool10 uur ds. G. Huls te Gouda (HD). Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 vie. J. van 't Kruis. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. H. Wierda te Haarlem. Katwijk aan Zee Herv. Gem, Nwe Kerk: 10 uur ds. de Vos; 6 uur ds. Tukker. Oude Kerk: 10 uur ds. J. van Rootselaar uit Delft; 6 uur ds. Moe renhout (Jeugddienst). Kapel: 10 uur ds. Tukker: 5 uur ds. de Vos. Groen v. Pr. school: 10 uur ds. Offeringa. Aula Nieuwe begraafpl.: 10 uur ds. Hagen. Zeehospitium: 6 45 uur ds. W. Dekker te Noordwijk Binnen. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pijlman; 5 uur ds. W. Dekker te Noordwijk Bin nen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. Baan te Dordrecht Geref. Kerk (vrügemaakt)8.30 en 3 uur ds. J. Bos; 10.30 en 5 uur ds Breen. Geref. Gem 10 en 5 uur leesdlenst. Geref Gem. in Ned. 10 en 5 uur leesdlenst. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. KerkzaalZijlkwartier10.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banea: 6.30 uur ds. Minnema. Kerkzaal Ziilkwartier9 uur ds. Min nema; 5 uur ds. Banga. Vrijz. Herv. (geb Lindelaan 12a): 7 uur ds. P. J. van Ouwerkerk te Brielle. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. K. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga; 7 uur ds. W. Hoek stra te Noordwijk aan Zee (jeugd dienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst (donderdag avond 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. S. M. A. Daalder te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel te Nieuw- veen. Rem. Geref. Gem.: 7 uur dr. A. W. Cramer te Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. van der Velde te Mijdrecht. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Flink te Den Haag (jeugd dienst); 7 uur dr. J. J. Meuzelaar te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30, 5 en (11 uur Berghstichting)ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Hoekstra; 5 uur ds. N. J. Cupédo en J. Hoekstra (Gezins- dienst); 10 uur (Sole Mio) ds. N. J. Cupódo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang.: 10 uur ds. B. v. d. Linden te Den Haag; 3.30 uur ds. R. E. Kuus te Linschoten. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Waardenburg uit Haarlem; 7 uur ds. M. L. W. Schoch uit Heem stede (jeuddienst); 7 uur De Zllk (aula meisjesschool): ds F. Brouwer uit Hillegom.. Oegstgeest Herv. Gem., Groene Kerk: 10.30 uur dr. G. P. H. Locher. Pauluskerk10 uur ds. J Irlk (Oogst- dienst); 7 uur ds. G. F. Callenbach (H.A.). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Meijer. Vrijz. Herv.: 10.30 uur prof. dr. P 'Smits te Den Haag. Geref. Kerk (vrijgemaakt)8.30 uur drs. K. Brands; 3 uur J. Verleur te Lisse. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Hul6bos. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheve nlngen. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. W. M. van Asperen te Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. van den Berg; 5 uur ds. P. D. Kui per. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker (Jeugddienst); 6.30 uur ds. D. O. van Wijngaarden uit Hoofddorp. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. C. A. v. d. Koppel. Geref. Kerk (vrijgemaakt): 10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Zijlstra. Rijndijk: 10 uur ds. Meijering. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. G A. Hoekstra te Utrecht. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. Verwelius. Esdoornlaan: 9.30 en 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur Open Deurdienst ds. E. H. Kalkman (medewerking The Surinam Gospels Singers). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest; 7 uur ds. H. L. Boonstra (Bijzondere dienst met medewerking van het Kerkkoor). Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Fredikse; 7 uur ds. J. T. Wiersma. Kievietkerk: 8.30 uur Jeugd dienst; 9.30 uur ds. J. T. Wiersma. Deylerhuls: 10.15 uur ds. H Beker; 7 uur Padvinderswijdingsdienst, ds. A. Vos, geref. pred. Jeugdgebouw Shalom: 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk Kie vietkerk: 11 en 5 uur ds. E. Pijlman. Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10.30 uur ds. C W. den Herder-Brugman (Dg). NPB/Rem. Gem, /Doopsgez. Gem, Jo- hannahuis: 10:30 uur ds. J. Zuurdeeg. Soefibeweging, Wald. Pvrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie. Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. W. L. Mulder te Voorthuizen. Soe- Ukerk Den Haag, Anna Paulownastr. 78: 11 uur universele eredienst. Zie- konhu'zen, Porestad: 10 uur: St,-Ur- sulakliniek: 11 uur dr. D. K. Wielenga. Woubrucge Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 uur ds G. F. Overgaauw. G°ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Prot. Bond- 7 uur ds. H. W. Meihuizen te Den Haag. Zevenhoven Herv. Gem.: 9 30 en 7 uur ds. W. Verweij (H A. en Dank zegging». Geref, Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Genuit. Zoeterwoiifle H°rv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem,: 10 en 6 30 uur ds. C. L. v. d Broerk. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. J .Wagenaar. Rem. Geref Gem.: 10 uur dr. A. W. Cramer te Leiden. Radio Bleemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorn vliet, dienst voor belangstellenden; 12.15 uur ds. A. T. Besselaar te Eind hoven, Jeugd-appèldienst Amsterdam; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. Gebrek aan tulpenzeggen exporteurs De exporteurs van bloembollen hebben eindelijk hun zin gekre gen. Ze lopen al een paar jaar te verkondigen, dat de kwekers veel te weinig hebben uitgebreid, maar geen kweker kon hen geloven. Ze voerden toch steeds meer uit? Nu is dan de klap gekomen. Er zijn dit jaar voor het eerst sinds vele jaren minder bloembollen uitge voerd dan het voorgaande jaar. En dat komt dan, volgens de ex porteurs, door het gebrek aan tulpen. De oogst van tulpen moet niet best zijn geweest. Dat kon het krappe aanbod van de laat ste jaren net niet dragen. Bijna twee miljoen kilogram is er min der uitgevoerd en Nederland derft daardoor vier miljoen aan devie zen. Duitsland is de grootste klant geworden in 1959 en is dat ge bleven. De V.S., die eens trots bo venaan pronkten, zijn nu achter Engeland naar de derde plaats gezakt. Er is in totaal aan hyacinten, tul pen en narcissen, de zgn. zomerhan- del uitgevoerd 58.835.243 kilogram ter waards van 191.674.251 gulden in die periode van 1 juli ot en met 28 oktober 1961. Verleden jaar stond er nog zestig zestiende miljoen kilogram op de lijst. De Verenigde Staten nemen de helft van dit verlies. De uitvoer daarheen daalde met. negen honderdduizend kilo tot 9.5 miljoen. Het scheelde ons bijna drie miljoen guldens aan dollars. Nu is de gulden wel wat harder dan de dollar, maar zelfs niet zo erg harde valuta is toch nog wel welkom. Vier schriffen Er wordt intussen hard gewerkt om die daling van de export te ke ren. De bollenmensen verkooen niet volgens Amerikaanse methoden, zeg gen deskundigen. Op dit ogenblik reist een Amerikaanse professor, een deskundige op het gebied van dc agrarische en speciaal tuinbouwpro- dukten en de verkoop „en detail" hiervan, prof. Brunk met een Ne derlandse verkoopdeskundige, de heer Hering door de V.S. om fouten in de verkoop in winkels op te zoeken. Ze hebben al vier dikke schriften vol, vertelde de voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage ons. Deze gegevens worden uitgewerkt, zo dat alle ex porteurs tegen Kerstmis kunnen ho ren, wat ze verkeerd doen en wat ze goed doen of moeten gaan doen. In het aanstaande voorjaar kunnen ze in de schoolbanken gaan zitten om verkoopcursussen te volgen. Men doet dat niet alleea voor de V.S. Ook in de andere landen zullen wel fouten worden gemaakt. Met het oog op de wijzigingen in de Euro- markt, waardoor eenzelfde situatie kan ontstaan als ia de V.S. moeten ook de andere exporteurs gaan leren, hoe ze het beste de verkoop kun nen opvoeren, namelijk door steun en instructie aan de detailhandela ren. Te duur Nu lijkt het in Duitsland nog niet zo nodig, want dit land kocht dit jaar toch nog meer dan verleden jaar. Het is bekend en het was ook in Duitse vakbladen te lezen, dat er orders niet zija geaccepteerd. Deze kopers hebben in het voorjaar niet besteld, ze vonden de bollen te duur. Toen ze wel wilden betalen waren er geen bollen meer of ze waren nog duurder. De export daarheen had groter kuanpn zijn, maar we krijgen bijna 49 miljoen gulden aan mooie hairde, gedeeltelijk gerevalueer de marken. Nu maakt dat ten op zichte van de gulden niet veel uit, maar ails de markt niet meegerevalu- eerd was, of andersom is het eigen lijk, dam had men toch verlies moe- tem boeken. Zo iets is in Engeland gebeurd. Dit Is de tweede grote afnemer, die negenendertig miljoen gulden aan bloembollen importeerde. Eén zes tiende miiljoem gulden minder dan verleden jaar. De beste Een jaar of tien geleden vertelde de toenmalige secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren, wijlen mr. F. J. D. Theyse ons, dat „caze Zweedse vrienden nu toch wel te veel dreigen in te kopen". Maar onze Zweedse vrienden hebben zelfs dit jaar nog meer gekocht dan in I960. Eigenaardig is, dat ze minder beta len. Wellicht gaan ze ook wat goed kopere bollen kopen. Zweden kocht tot nu toe die grootste en beste bollen. Te veel Hetzelfde wat mr. Theyse eens van Zweden zei, hoorden we dit jaar van een exporteur over Finland. De Finnen kochten volgens hem, veel te veel, 1.7 miljoen kilogram zouden ze nooit kwijtraken. De tijd zal het le ren. Frankrijk is bijna gelijk gebleven. Het land nam iets minder af, maar we zullen om luxe tegenover luxe te stellen toch nog wel voor 12.4 mil joen gulden aan wijn kunnen in voeren. Of parfum. Ook destalinisatie in Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Dc Parijse voorstad Ivry, waar dc secretaris-generaal van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, woont, heeft gisteren het eerste publieke voorbeeld van destalinisatie in Frankrijk gegeven. De Rue de Stalin werd hier op last van de communistische burgemeester in Rue de Lenin herdoopt. Wanneer in het hele verdere land het voorbeeld van Ivry gevolgd zou worden, dan is het einde van het destalinisatie-proces voorlopig nog niet in zicht. Want er zijn maar wei nig steden en dorpen in Frankrijk die na de laatsteo orlog de Russische leider niet in een straat- of plein- naam hebben vereerd. Opvallend is intussen de voortva rendheid waarmee de Franse com munisten ook nu weer van jasje ver wisselden. In het bijzonder Thorez is vroeger altijd doorgegaan als een der ijverigste volgelingen van Stalin, die hij ook na diens dood nog lange tijd is trouw gebleven. Nu het idool in de Sowjet-Unle echter wel als definitief onttakeld moet worden beschouwd, heeft Tho rez in zijn woonstad blijkbaar zelfs niet willen wachten op de niettemin noodzakelijke toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken om Stalins naam op een der straat bordjes door die van Lenin te doen vervangen. De Italiaanse communistische lei der Togliatti heeft gisteren bekend gemaakt, dat het Centrale Comité van zijn partij opnieuw bekendge maakt, dat het Centrale Comité van zijn partij opnieuw bijeengeroepen zal worden voor „een dieper onder zoek" van de onderwerpen en gevolg trekking van het onlangs in Mos kou gehouden congres van de Com munistische Partij der Sowjet-Unie. Politieke waarnemers in Rome me nen hieruit te kunnen opmaken, dat er nog steeds verdeeldheid heerst in de Italiaanse communistische partij over de nieuwe fase van het destali- nisatieproces en andere door het Moskouse congres opgeworpen zaken. Vorige week hield het Centrale Comité van de Italiaanse commu nistische partij een bijeenkomst van twee dagen in Rome. Verscheidene leden van het comité leverden kri tiek op het Moskouse congres, maar in een officiële, dinsdag gepubliceer de resolutie, werd steun uitgesproken voor de besluiten van het congres in Moskou. VOETGANGERS: Het Is verboden binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken Ongezellig Zwitserland is een ongezellige af nemer. De Zwitsers stellen veel eisen, vooral ten aanzien van de invoer van afgesneden tulpebloemen tegen over de grondstof de bollen, maar de invoer van beide produkten stijgt. Wat de bloemen betreft is de Migros wel de grootste afnemer daar. De import van bloembollen is nu tot boven de vier miljoen gulden geko men. Dit land is «ie kleinste onder de afnemers boven het miljoen ki logram. België, door de Benelux een restantenmarkt geworden, is onder het miljoen gekomen. Als we Canada ook nog net „mil jonair" er bij tellen aan komen we aan een uitvoer van 51 miljoen kilo gram. Dat betekent dat de resterende zeven miljoen kilogram over vele landen moet worden verdeeld. Eenzijdig Men mag dus wel zeggen, dat deze export zeer eenzijdig is. Er behoeft maar in een land een kink in de kabel te komen en alle exporteurs kunnen zich weer in ten weelde van overschotten rondwentelen. En dan zal de kwekerij weer beweren, dat de export de prijzen te hoog opdrijft in het buitenland en verschrikkelijke winsten maakt. Er is sinds de eerste geboekstaafde zeven vette en zeven magere jaren in de handelswereld niet veel veranderd. De voorzitter van „De Neder landse Bloemisterij", dr. A. J. Verhagen is gisteren benoemd tot "skipper of the Flying Dutchman" op grond van zijn verdiensten voor de KLMdie tevens beloond werden met de zilveren penning van de lucht vaartmaatschappij. De heer A. v. d. Pauw, directeur van de vesti ging Nederland van de KLM (rechts) bood hem de onder scheidingen aan. Comité tot steun zelfbeschikking van Nieuw-Guinea Het comité van 2i0 Nederlanders, dat onlangs aan minister Luns een manifest ten gunste van de zelfbe schikking der Papoea's overhandig de, heeft thans besloten het niet bij deze stap te laten, doch voort te gaan met zijn actie. De groep heeft daartoe de naam aangenomen „Comité zelfbeschikking Nieuw-Guinea". Zij heeft besloten voort te gaan met haar pogingen het Nederlandse volk sterk te doordirngen van zijn ver antwoordelijkheid ten opzicht van land en volk der Papoea's. Het be sluit werd volgens een mededeling van het comité genomen in het bij zijn van een aantal adviseurs uit het gehele land. Het comité hoopt, dat nog zeer ve len door hun afhaesie te betuigen de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea duidelijk willen maken, dat het Ne derlandse volk in overgrote meerder heid achter het uitermate moeizame overleg van minister Luns in de B.N. staat. Juist nu is het nodig te ver klaren, dat Nederland moreel en ma terieel aan de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea de nodige bijstand wil verlenen, opdat zij in de toekomst vrij en eerljjk over haar politieke en volkenrechtelijke status kan be slissen. Leven opgeofferd voor twee soldaten Bij een oefening met springstof op het militaire oefenterrein Putlos in Holstein is donderdag de 28-ja- rige Westduitse sergeant-majoor Erich Boldt om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak ont plofte de lading te vroeg. Boldt, die met twee soldaten in de buurt stond, wierp zich op de ontploffende lading om de beide soldaten te redden. Hjj was op slag dood. Universitair Asielfonds (Speciale berichtgeving) Prinses Beatrix is vandaag ge ïnstalleerd als beschermvrouwe van de Stichting Universitair Asielfonds in de receptiezaal van het universi teitsgebouw te Utrecht. Het Universitair Asielfonds werd in 1948 naar aanleiding van de putsch in Praag, tengevolge waarvan vele studenten uitweken, opgericht, met als doelstelling het verstrekken van studiebeurzen aan deze gevluchte stu- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken DEAN RIISK, zei gisteren op een pers conferentie in Washington, dat de muur tussen Oost- en West- Berlijn zeker niet een permanen te bijzonderheid van het Euro pese landschap behoort te zijn. Over de a.s. besprekingen in Washington met Adenauer zei Rusk, dat de V.S. en West- Duitsland het eens zijn over hun voornaamste doelen. De Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer verklaarde gisteren tegen over een groep Amerikaanse journa listen, dat a. de muur moet verdwij nen, b. de vrijheid van Berlijn ver zekerd moet zijn, c. de verbindings wegen tussen Berlijn en de Bonds republiek vry moeten blijven. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, deelde gisteren in Washington mede, dat de militaire voorzorsmaatregelen ten aanzien van Berlijn zeer bevredigende voortgang maken. Het door president Kennedy vastgestelde paraatheidsprogramma verloopt conform het tijdschema en is daar zelfs in bepaalde opzichten op vooruit. Op de parlementaire NAVO-confe- rentie in Parijs is een resolutie aan genomen, waarin de parlementariërs er bij de NAVO-ministers op aandrin gen volledige steun te geven aan Amerika, Engeland en Frankrijk „btj het uitoefenen van hun rechten en plichten in geheel Berlijn en Duits land als geheel". De ministers moe ten blijven protesteren tegen „de onnatuurlijke en illegale verdeling ling van Berlijn, zoals die wordt ge symboliseerd door de gevangenis muur". In een andere resolutie werd gezegd, dat de Berlijnse crisis ver sterking nodig maakt van de defen sieve kracht van de NAVO tot een niveau, waarop aan de Russische uitdaging op dit punt het hoofd kan worden geboden. denten. In de loop der jaren werd niet alleen aan Tsjechoslowaken, doch ook aan vluchtelingen-studenten van andere nationaliteiten een beurs toe gekend. In totaal genoten er 228 de steun van het Universitair Asielfonds. De gelden voor deze stichting, nodig voor de kosten van studie en levens onderhoud van de vluchtelingen-stu denten zijn bijeengebracht door stu denten, afgestudeerden, andere parti culieren en het bedrijfsleven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4