REGERING EENS MET STICHTING Twee moorden op last van Russische leiding AMERIKA ZOU ZICH ACHTER HET PLAN-LUNS PLAATSEN VN-troepen bestoken muiters in Kindoe Werkgevers betalen de huurcompensatie5 Uitgeweken agent legt bekentenis af.. LOONFORMULE GEVONDEN Wederzijdse waardering C. A. v. Dorp Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT FLIM Tsjombe ivil onderhandelen (9ucQltt leuws Meer glans en bescherming voor uw auto! Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 No. 30507 (Van onze Haagse correspondent) De derde vergadering van de regering met de Stichting van de Arbeid gisteravond in Kasteel „Oud-Wassenaar" heeft tot een oplossing geleid, welke gezien de opgewekte stemming, zowel bij de ministers Veldkamp, De Pous en Zijlstra en staatssecretaris Roolvink als bij de leden van de Stichting van de Arbeid iedereen tevreden stelt. Salarisverhoging blijkt mogelijk te zijn. Ze is zelfs per bedrijfs tak te berekenen: men neme de „trend" of wel het gemiddelde van de produktiviteitsstijging van de laatste jaren, vermenigvuldige die met drie, telle er bij de verwachte produktiviteitsstijging in 1962 (geschat op 2) bij op en dele de aldus verkregen som door vier. Dan heeft men het percentage, dat de lonen kunnen stijgen, zonder dat daardoor de prijzen omhoog gaan. die welke bereikt zou zijn als de spel regels van de gedifferentieerde loon politiek op ideale wijze gehanteerd zouden worden. „Over de wegen naar dat doel kan men van mening ver schillen. Dat heeft men ook gedaan, maar we zijn nu op een gemeen schappelijk standpunt gekomen, dat lonen en andere arbeidsvoorwaarden omvat." De minister vervolgde met nadruk: „Het is niet alleen de berekening zelf, die belangrijk is, maar evenzeer het feit, dat het bedrijfsleven bereid is uit te gaan van de wenselijkheid tot een zekere matiging." Deze omschrijving lijkt wat inge wikkeld, maar is dit in werkelijkheid niet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is elk ogenblik in staat de gemiddelde produktiviteitsstijging van de laatste vijf tot tien jaar in een bedrijfstak te geven. Dat gemiddelde cijfer is b.v. zes procent. Drie maal zes, verhoogd met twee is twintig. Twintig gedeeld door vier is vijf. De stijging van het loon in 1962 mag dan vijf procent bedragen. „Door deze formule worden het verleden tot nu toe en de toekomst met elkaar in relatie gebracht," zo ongeveer drukte minister Veldkamp het vannacht omstreeks twaalf uur uit. toen hij in gezelschap van zijn ambtgenoten Zijlstra en De Pous, als mede staatssecretaris Roolvink en de voorzitters van de Stichting van de Arbeid, ir. W. H. Kruyff (werkgevers) en drs. D. Roemers (werknemers) aan een groot aantal journalisten mededeling deed van het resultaat van de talrijke besprekingen, gewijd aan de loonontwikkeling. Ideaal doel Minister Veldkamp onderstreepte, dat het doel van het overleg was ge weest om een loonpolitieke ontwik keling in de naaste toekomst te krij gen, die eenzelfde beeld zou tonen als Kolen HERENSINGEL 7 Telefoon 20988 LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 OPKLARINGEN Blijkens het weeroverzicht, dat het KNMI vanochtend om 10 uur ver strekte, zal het -veer in Nederland ge durende het weekein geheel be heerst worden door een gebied van hoge druk, dat zich boven de Britse eilanden en de Noordzee bevindt. Daardoor dringt van het noorden uit drogere polaire lucht ons land binnen. Hierin kunnen plaatselijk en kele opklaringen ontstaan. Ee iets koudere nacht is daarom waarschijn lijk. De wind blijft morgen zwak en veranderlijk en de regenkansen zijn heel klein. 19 NOVEMBER Zon op: 8.06 uur; onder: 16.44 uur, Maan op: 15.50 uur; onder: 3.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.24 en 12.48 uur, laagwater te 8.38 en 20.52 uur. (20/11 hoogwater te 1.17 en 13.37 uur, laagwater te 9.30 en 21.44 uur). Advertentie ERRES TELEVISIE f 695.— Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Uit winst „De werknemersorganisaties heb ben hun medewerking aan een over eenstemming niet afhankelijk ge maakt van enkele punten. Als er iets gematigd moest worden ten aanzien van de lonen zo redeneerden zij dan zou dit ook moeten geschieden ten aanzien van de bouwmarkt en van de investering. En dan zou ook een eventuele huurverhoging dienen te worden opgeschort. Omdat de werk geversorganisaties zich echter bereid hebben verklaard de compensatie voor een huurverhoging „uit de winst te betalen" dus zonder deze huur compensatie door te berekenen in de prijzen bleken zij bereid hun aan vankelijk standpunt in de besprekin gen los te laten. De huurcompensa tie blijft dus buiten de formule". De uitwerking van de formule zal geschieden door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, de ver tegenwoordigers van de regering en de vertegenwoordigers van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Met de Stichting van de Arbeid heeft de regering afgesproken om periodiek overleg te plegen over de ontwikkeling van de lonen en de prijzen. Aan dit overleg zullen deel nemen de sociaal-economische depar- Russisch commentaar: Veroordeelde Joden zijn geen leiders Een officiële Russische commen tator heeft gisteravond verklaard, dat de gevangenzetting van drie jo den in Leningrad door „schaamteloze en gewetenloze koude-oorlogmakers" is aangegrepen voor het maken van anti-Russische propaganda. De bewering, dat de drie joden lei ders waren van de joodse gemeen schap in Leningrad was een aantas ting van de eer en waardigheid van honderdduizenden Russische joden, aldus de commentator. Hij zei, dat de mannen niemand en niets voor stellen. De drie betrokkenen waren vorige maand in Leningrad tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld we gens „misdadig contact met een bui tenlandse ambassade". Van deze zaak is zaterdag j.l. voor het eerst officieel gewag gemaakt in een blad in Le ningrad. De betrokken ambassade werd niet in het blad genoemd, maar Tass verklaarde gisteren, dat Wes telijke commentators er snel bij wa ren om te zeggen, dat enkele leden van de Israëlische ambassade spiona ge hadden gepleegd en hiervoor het land uitgewezen waren. tementen, het Planbureau, het Cen- traalbureau voor de Statistiek, de Stichting van de Arbeid en het Col lege van Rijksbemiddelaars. O Slot pag. 2 B. en W. Delft eisen: Maatregelen tegen „Sanctus Virgilius" In antwoord op vragen, die op 25 oktober in de gemeenteraadsverga deringen van Delft zijn gesteld over misdragingen van studenten van de r.-k. studentenvereniging „Sanctus Virgilius", hebben B. en W. meege deeld, dat zij bereid zijn te bevoeg- der plaatse (dat is bij het hoofd van de politie, in casu de burgemeester) er op aan te dringen, dat strenge maatregelen worden genomen tegen deze vereniging. In het bijzonder zo verblaren zij, moet iedere activiteit in het openbaar voor geruime tjjd worden verboden. Van het verloop van de studenten- rel op 13 oktober hebben B. en W. aan de hand van inlichtingen van de burgemeester een uitvoerige be schrijving gegeven. Onder meer wordt opgemerkt, dat men zich niet ontzag het politieper soneel te lijf te gaan, waarbij een der agenten aan het oog en een an der in de hals werd getroffen door een fakkel. Hierbij 'moet aan moed wil worden gedacht, aldus het college van B. en W. In antwoord op de vraag over de houding van de politie, die volgens de burgerij te lankmoedig zou zijn geweest, delen B. en W. mede, dat zij niet kunnen inzien, dat het optre den van de politie onjuist zou zijn geweest en aanleiding tot ongerust heid zou kunnen geven. Volgens V.N. - wandelgangen Ghana heeft gisteren in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties zjjn voorstel ingediend inzake Nieuw-Guinea. Zoals verwacht werd, wordt de voorzitter daarin uitgeno digd een commissie van vijf leden te benoemen, die moet aansturen op een rechtstreeks gesprek tussen Ne derland en Indonesië. Het Ghanese voorstel werd naar voren gebracht door de afgevaardig de van deze jonge Afrikaanse staat Alex Quaison-Sackey. Er bestaat bij de Nederlandse de legatie echter geen bereidheid om in te gaan op het voorstel van Ghna. Uit hooggeplaatste 'oron verneemt UPI, dat de Nederlanders een stem ming over hun plan Zullen eisen en zich zullen verzetten tegen het denk beeld, dat een V.N.-commissie zou kunnen bemiddelen tussen Indonesië en Nederland. Onze landgenoten vre zen, dat bij bilaterale besprekingen Insonesië alleen maar zijn aanspra- Ind'ons?:ë alleen maar zijn aainspra- zou laten horen, hetgeen dus een ver lenging van de impasse zou beteke nen. De Nederlandse delegatie is van mening, dat haar plan een veel be- Nu reeds vier Duitse toeristen in hechtenis Een voormalige Sowjetrussi- sche agent die naar het Westen is uitgeweken, is in Karlsruhe gearresteerd, omdat er „sterke aanwijzingen" zijn dat hij ver raad heeft gepleegd èn twee vooraanstaande Oekrainse bal lingen heeft vermoord, zo deelt het bureau van de federale openbare aanklager te München mede. Het is de 30-jarige Bohdan Stasjinski, die volgens genoemd bureau een volledige bekentenis heeft afgelegd. De gearresteerde wordt verdacht van moord op de leider van de Oekrainse nationale beweging Stepan Bandera en op de schrijver Lev Rebet. Stasjinski heeft gezegd de moorden te hebben gepleegd uit com munistische overtuiging en op last van de Russische staatsveiligheids dienst. Bij beide moorden, in München gepleegd in 1957 en 1959, is een revol ver gebruikt, waarmee een capsule cyanide in het gelaat van het slacht offer werd geschoten, zodat het leek alsof de dood als gevolg van een hartaanval was ingetreden. Na de moord op Bandera is Stasjinski door de toenmalige chef van de Russische staatsveiligheids dienst, Sjelepin, onderscheiden met de orde van de Rode Banier. „Spionage Nadat kortgeleden nabij Kiew in de Oekraine, het Westduitse echtpaar Werner gearresteerd was op beschuldiging van spionage (men denke hierbij aan de zaak-Reydon en De Jager) zijn thans opnieuw twee Duitse toeristen op beschuldiging van spionage in de Sowjet-Unie in hechtenis genomen: de 27-jarige Walter Naumann en de 22- jarigc Peter Sonntag. Naumann en Sonntag maakten een auto tocht via de Russische steden Wiborg (het vroegere Finse Viipuri), Leningrad, Moskou, Tsjarkow, Jalta en Tsjernowitz. Zij werden op 27 september van hun vrijheid beroofd. Volgens het Russische persbureau Tass zouden geheime gegevens op hen zijn aangetroffen, terwijl zou zijn gebleken, dat zij tot spion waren opgeleid door de Amerikaanse ge heime dienst in Heidelberg. Hun taak was het localiseren en fotograferen van raketbases, radarinstallaties, krachtstations en andere militaire en industriële installaties. In het bericht van Tass wordt verder gezegd, dat zij volgens een verklaring van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken zouden hebben bekend door het vergaren van geheime gegevens de Russische wetten te hebben over treden. Waarnemers in Moskou verwach ten, dat alle vier gearresteerde West duitsers in de komende weken in Kiew zullen worden berecht. In september werd dè 22-jarige Amerikaanse student Marvin Maki- nen wegens spionage veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, en in oktober de Nederlanders Reydon en de Jager tot dertien jaar. Hongaar opgepakt De Weense politie heeft meege deeld, dat gisterochtend een Hon gaarse spion te Deutsehkreutz door de Oostenrijkse douane is gearres teerd. De agent, een zekere Laszlo Kiss, werd licht gewond bij een poging te ontsnappen. Valse papie ren, een camera en andere spionagc- uitrusting werden in zijn bezit ge vonden. tere weg naar de oplossing van het geschil ziet. Amendementen Overigens ziet het er niet naar uit, dat dit Nederlandse plan inNde Algemene Vergadering ongeschonden de eindstreep zal kunnen halen. Gha na heeft nu al een ander voorstel ter tafel gebracht en verwacht, dat een of meer landen het plan-Luns zal of zullen amenderen. Volgens welingelichte kringen in de wandelgangen zijn thans met dit doel besprekingen gaan de tussen de delegaties van een aantal landen, waaronder Ame rika. Bij deze besprekingen neemt Amerika een definitief standpunt in, dat zou neerkomen op twee essentiële punten in de Nederlandse resolutie n.l. de bonafide zelfbeschikkingseis en het internationaal bestuur. Hieruit blijkt, dat de Verenig de Staten voor de eerste maal definitief stelling in de kwestie Nieuw-Guinea nemen, in tegen stelling tot hun eerdere neutrale houding en dat zij thans de Indonesische basisgedachte van een Indonesisch bestuur over Nieuw-Guinea verwerpen. Bij Oe Thant Nadat minister Luns eerder in de week zijn opwachting had gemaakt Aan het Arubaanse strand is deze oud-Hollandse molen ver rezen. De achtkante bovenkruier heeft aanvankelijk in W'edder- veer in Groningen gestaan en is per schip naar de West ver voerd. Óp Aruba is de molen bij de wnd. secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft thans ook de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, diepgaand met Oe Thant over Nieuw- Guinea gesproken. Het is te verwachten, dat minis ter Soebandrio nog eenmaal de As semblee zal toespreken in nader ant woord op de rede van de Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de N.V., mr. Schürmann. Gisteravond heeft de Tunesische gedielegeeirde by die Ver. Naties. Ha- bib Bourguiba junior in de Algemene Vergadering gezegd, dat Nederland „probeert een van de provincies van Indonesië af te snijden onder het voorwendsel van het toestaan van het recht op vrije zelfbeschikking aan westelijk Nieuw-Guinea". Hij keerde zich tegen het Nederlandse voorstel in afwachting van een volks stemming het gebied onder beheer van de V.N. te plaatsen. Ook de Joegoslavische afgevaardig de, Miso Pavicevic, verwierp het Ne derlandse plan. De enige opbouwen de oplossing van dit vraagstuk zou volgens hem bestaan uit erkenning van het recht van Indonesië op het gebied en de over da-acht van die soe vereiniteit aan Indonesië. Joego-Sla- vië heeft westelijk Nieuw-Guinea steeds beschouwd als „een integraal deel van Indonesië. Gisteren zijn de Amsterdamse kunstprijzen uitgereikt tijdens een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Museum. De wét- houder voor Culturele Zaken reikt de Albert van Dalsumprijs voor toneel uit aan de actrice Elly van Stekelenburg Verder werden uitgereikt de romanprijs aan Simon Vestdijk, poëzieprijzen aan Paul Rodenko. Chr. J. van Geel en Cees Noote- boom en de architectuurprijs aan D. Slebos, Jacht op moordenaars van Italianen Troepen van de V.N. zijn in actie gekomen tegen de muiten de afdeling van het Kongolese leger die verantwoordelijk is voor de moord op de dertien Italianen. Volgens in Elisabeth- stad ontvangen radioberichten hebben V.N.-vliegtuigen drie bolwerken van de muiters in het gebied van Kindoe (provincie Kivoe) gebombardeerd. De com mandant van de muiters had daarna bevel gegeven elk toe stel van de ,,Air Congo" of van de V.N. boven Kindoe te be schieten. Troepen van de V.N. hebben voorts alle vliegvelden rond Kindoe geslo ten om de Kongelezen liet ontsnap pen onmogelijk te maken. Van mi litaire zijde in Leopoldstad is mee gedeeld dat de muiters in en rond Kindoe aan het plunderen zijn ge slagen. Zij vormen een direct ge vaar voor de veiligheid van negers en Europeanen. Maleise troepen van de VN stonden vanochtend klaar om Kindoe binnen te rukken en de Kongolezen aan te valien. Vice-premier Gizenga zou inmid dels per auito uit Kindoe gevlucht zijn. Premier Adoela heeft na overleg met de VN besloten een gemengde commissie naar Kindoe te zenden voor het instellen van een onderzoek naar de moord op de Italianen. Adoela verklaarde voor de radio, dat de schuldigen gestraft zullen wor den. Twee telegrammen President Tsjombe van Katanga heeft in een telegram aan de secre taris-generaal van de VN laten we ten. dat hy bereid is tot onderhan delingen met premier Adoela van de centrale regering. In het telegram wordt echter voorts gezegd dat Ka- tanga een soevereine en onafhanke lijke staat is die de aanhangige vraagstukken uitsluitend op vreedza me manier wil regelen. Het secretariaat hoeft gisteravond voorts de tekst gepubliceerd van een telegram dat Tsjombe aan een aan tal vertegenwoordigers heeft gezon den en waarin wordt gezegd dat hij bereid is zonder verwijl onderhande lingen met Adoela te beginnen. In de Veiligheidsraad besprak gis teren de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, beide telegrammen. Volgens hem spraken deze telegrammen elkaar tegen. Het telegram aan Oe Thant was „niets anders dan een aanvrage van het lidmaatschap van de VN door Ka tanga". Het wordt hoog tyd dat de VN een eind maken aan de anar chie in Kongo, aldus Bomboko. Spaak zei niet in te kunnen zien hoe die centrale regering op basis van de telegrammen onderhandelingen met Tsjombe zou kunnen instem men. De regering moet echter er kennen dat er andere mogelijkheden bestaan. De twee telegrammen zijn volstrekt met elkaar in strijd, aldus Spaak. Directeur: E. A. E. van Dishoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD herbouwd en ingericht als restau rant. dat moet bijdragen tot ont wikkeling van de toeristische aantrekkelijkheid van het eiland Koning Saoed ernstig ziek Koning Saoed van Saoedi- Arabië is in het Amerikaanse ziekenhuis van Dahran opge nomen. Hij zou een bloeding hebben gehad als gevolg van een maagzweer. Zijn toestand baart zijn omgeving ernstige zorgen. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Nov. 1861: Als een niet onbelangrijke bijzonderheid der tegenwoor dige verwikkelingen aan de Delftsche Akaclemie wordt medegedeeld, dat bij den Se naat van het Delftsche stud.- corps zeer hartelijke brieven met betuiging van sympathie zijn ontvangen van de Leid- sche, Groningsche en Deven ter studentencorpsen. Bij de op heden plaats ge had hebbende inlevering van stembriefjes, tot verkiezing van twee leden voor den ge meenteraad zijn opgekomen van de 1405 kiezers 449. Advertentie BREESTRAAT 173 Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1