Zo word je bij vrienden getapt s en vriendinnen HELEN SHAPIRO Amerika'; jeugd lichamelijk en geestelijk niet fit genoeg EENS ASTMAPATIENTE, NU VEELBELOVEND ATLETE Schoolmeisje van 15 maakt furore in cle showbusiness Jazz Messengers niet naar ons land Amerika zoekt op middelbare scholen naar dokters-in-spé TIPS VAN JONGEREN VOOR JONGEREN Volharding en training BLAKEY IN BELASTINGCONFLICT Nederlandse jazz klinkt in India Zaterdag 18 november 1961 POPULARITEIT is een groot woord, dat meteen gedachten oproept aan knappe filmsterren, zoetgevooisde zangers, stoere ruimtevaarders en records brekende sporthelden. Maar het zijn heus niet alleen deze lievelingen van het publiek die het alleenrecht van populariteit bezitten. Ook wij allemaal zijn populair of beter gezegd: künnen het althans zijn al is het dan in kleinere kring. En juist over die alledaagse, zo betrekke lijke, maar voor ieder mens afzonderlijk toch zo belangrijke populariteit willen we het vandaag hebben. Hoe belangrijk populariteit wel is, kan iedereen voor zich Zelf wel nagaan. Heb je veel vrienden of wordt je door iedereen met de nek aangeke ken? Wordt er naar je geluis terd als je iets vertelt of heeft men liever dat je je mond houdt? Zijn anderen bereid om je te helpen als je in moeilijk heden zit of laten ze je dan je eigen zaakjes opknappen? Getapt zijn om eens een populairder woord dan popu lair te gebruiken is een voorrecht. Maar is dat voor recht slechts een enkeling be schoren of kunnen we er alle maal, in bepaalde mate, van proifteren? Het antwoord luidt: iedereen, de een weliswaar wat meer dan de ander, maar niemand hoeft persé impopu lair te zijn. Leer §trijd te vermijden zonder je „gezicht" te verliezen. Wees een goed verliezer. Wees een nog beter winnaar, d.w.z. ga niet prat op je over winningen. Leer een of ander muziekinstru ment bespelen. Toon waardering voor een ge schenk, ook al had je liever iets anders gehad. Doe alsof je je amuseert, ook al is dat niet zo. Discussieer onbevooroordeeld over de principes van andersden kenden. Sluit niemand buiten op grond van een vooroordeel. Stel een lijst van je slechte ge woonten op en probeer ze af te leren. Laat je vrienden ervaren dat ze in nood op je kunnen rekenen. Vertel vreemden niet altijd alles over jezelf. Voor meisjes Tijdens de bijeenkomst kwamen ook tips speciaal voor meisjes en speciaal voor jongens uit de bus. De meisjes doen er goed aan de volgen de adviezen ter harte te nemen. Zeg een afspraak nooit af ook niet als iemand anders je uitno digt met wie je liever zou uit gaan. Laat je thuisbrengen door de zelfde jongen die je mee uitge nomen heeft. Toon interesse voor onderwerpen, waarover jongens en mannen in het algemeen graag praten. Voor jongens Voor de jongens zijn er nog de volgende tips: Schreeuw, scheld en vloek niet en praat niet laatdunkend over derden. Leer goed dansen. Het is hele maal niet onmannelijk om dans les te nemen. •Geef een meisje nooit de indruk dat je haar het aardigst vindt als dat niet zo is. O Breng het meisje met wie je uit bent, altijd naar huis op het uur dat zij heeft genoemd. Snij niet op over meisjes met wie je vroeger bent uitgeweest. Roddel niet over de meisjes met wie je nu mee gaat. Laat een meisje niet altijd voor zichzelf betalen. Vraag niet altijd wat zij wil; meisjes zien graag dat een jon gen initiatief toont. Doe je examens en in het alge meen je werk zo goed mogelijk. Meisjes zien op tegen jongens met een goed stel hersens, tegen mannen die hun vak verstaan. (De volledige resultaten van het onderzoek door Jhan en June Rob- bins zijn indertijd gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift Mac- Call's). De jonge Amerikanen zijn zowel geestelijk als lichamelijk niet fit genoeg. Dit is de kern van een rede, die de Amerikaanse minister van Justitie, Robert F. Kennedy, onlangs in Buffalo op een diner van een rooms-katholieke 'jeugdbeweging heeft gehouden. Hij zei onder andere, dat „de slechte prestaties" van de Amerikaanse soldaten in de Koreaanse oorlog te wijten waren geweest aan gebrek aan lichamelijke en psychische training. „Eén op de tien Amerikaanse krijgsgevangenen werd spion voor de communisten." „Onze gevangen soldaten geloofden aan niets en dit is iets wat wij ons allemaal moeten aantrekken"aldus Kennedy. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse soldaten meer aan hun eigen hachje dachten dan aan dat van hun kameraden. Van de lichamelijke fitheid van de Amerikaanse jeugd zei hij, dat deze zich „op een laag peil" bevond. Hij waarschuwde, dat de Amerikaanse natie geen „natie van louter toeschouwers" zou mogen worden. FILMS EN JAZZ VERDERFELIJK Amerika gebruikt films en jazz als snode wapens om de Koreaanse cultuur te vernietigen! Deze non sens verkondigde onlangs de Noord- koreaanse radio. In de uitzending werd verklaard, dat de Amerikaan se imperialisten proberen alles wat nationaal en door het volk geliefd is te vernietigen en dat zy de Kore aanse cultuur op Amerikaanse leest trachten te schoeien. „De bioscopen in Zuid-Korea worden volledig beheerst door de verdorven Amerikaanse films die in groten getale zijn aangevoerd. De jazz heeft zich zelfs een weg naar de particuliere woningen gebaand", aldus de uitzending van het com munistische radiostation. EN meisje van veertiengekleed in het uniform van de ■Li hoogst degelijke Engelse meisjesschool Claptonpakte haar leerboeken bijeen, borg ze zorgvuldig in haar tas, ontmoette haar vader aan de poort van de school en nam de bus naar het kantoor van grammofoonplatenmaatschappijEen uur later zette zij met krachtige halen haar namen onder een platencontract. Zo is een jaar geleden de bliksemcarrière begonnen van de nu vijftienjarige Helen Shapiro, een aardig meisje met wonderlijk grote ogen en wat belangrijker voor haar is een melodieuze en don kere zangstem. Zoals Helen welbe wust en met veel gevoel voor ritme En hoe maakt men pchzelf getapt? Eigenlijk is dit een irobleem voor alle eeftijdsgroepen, maar de jongeren lebben er toch het meest mee te ma ken. Voor het jemoed van een leventienjarige bij voorbeeld is het ge voel geen enkele vriend te bezitten een dagelijkse kwel ing, die de meeste volwassenen gena diglijk zijn verge ten. Hoewel er op dit gebied geen gebrek .s aan goede raad van psychologen, sociologen en op voeders, maken maar weinig jonge lui daar gebruik van. De inzichten van volwassenen vtaan te ver van ten af of zijn te Ingewikkeld. Maar kunnen de jongeren dit probleem zelf overzien? Kunnen ce „getapten" on der hen de anderen helpen? Proef op de som Het Amerikaanse v echtpaar Jhan en June Robbins be- floot - alweer enige tijd geleden - de f proef op de som te \U nemen. Met acht v- jongens en negen meisjes van zestien tot achttien jaar, leerlingen van mid delbare scholen die „zeer getapt" bekend stonden, verd een bijeen komst belegd. De jongeren moesten antwoord proberen te geven op de volgende vragenWat zijn de karakteristieke «genschappen van getapte jongens m meisjes? Waarom mag iedereen «e graag? Wat kan iemand van jul lie leeftijd doen om meer vrienden 'e krijgen en het vertrouwen en het topect van anderen te winnen? Daarbij werd de techniek van het creatieve denken toegepast die be kend staat als „brainstorming": de deelnemers flappen alles wat over het te behandelen onderwerp in hun gedachten opkomt eruit, of dit nu goed of slecht, nieuw of oud is, en achteraf selecteert men de ant woorden. Vele adviezen Dit de honderden suggesties die de Jongeren tijdens hun „brain- {!orming"-bijeenkomst naar voren brachten, zou een handleiding kun- fceti worden samengesteld met de titel: „Zo word je getapt". Daarom wllen we van de vele (goede) ad- tezen slechts de voornaamste toemen. Laat de mensen merken, dat je hen aardig vindt. Heb niet altijd het hoogste woord. Gedraag je tegenover mensen op wie je indruk wilt maken niet anders dan tegenover anderen. Geef anderen het gevoel dat zij ook meetellen. Mok niet. Geef goedsmoeds je eigen fouten toe. Wees niet verwaand. Zet iemand niet voor schut al leen om de lachers op je hand te krijgen. Luister hoffelijk naar de opvat tingen van anderen, ook al komen ze je dwaas voor. Neem deel aan gemeenschaps- werk door b.v. lid van een jeugd vereniging te worden. Karen Mendyka hanteert een speer met de bekwaamheid van een geboren kampioene en de gratie van een ballerina. In de heuvels van het subtropi sche Zuid-Californië, in de buurt van Tujunga, oefent zij zich bijna elke middag in het speerwerpen. De achttienjarige atlete geldt als een van veel belovende troeven van Ame rika voor de Olympische Spe len van 1964 in Tokio. Maar zeven jaar geleden werd diezelfde Karen, de nu zo succes volle atlete, als blijvend invalide be schouwd. De voornaamste oorzaak van haar ziekte was een ernstige astma. „Toen ik een kleuter van drie jaar was, kreeg ik astma", ver telt Karen, „wat de doktoren er ook aan deden, het scheen er niet beter op te worden". Als elfjarig meisje woog ik 59 pond en was ik nauwe lijks in staat het hed te verlaten". „Toen mijn ouders tenslotte ver namen, dat er in het gebied Tujun ga een tehuis voor astmatische kin deren bestond, werd ik daarheen gezonden", gaat Karen voort. „Het verblijf daar deed mij veel goed. Na een jaar was ik al zover, dat ik het tehuis kon verlaten". De ouders van Karen, John en Edith Mendyka, waren in hun jeugd in de jaren dertig, toen zij nog in Duitsland woonden geen onbekenden op de sintel- banen. Zij besloten, dat hun dochter vervolgens maar een at- letiektraining moest volgen. Va der en moeder Mendyka hoop ten, dat hun dochter zich hier door zou harden en haar ziekte hoe langer hoe meer zou over winnen. En zij kregen geen on gelijk. Karen legde zich toe op het speerwerpen, waarin zy al gauw mooie successen wist te behalen. In 1959 won Karen tijdens de school - wedstrijden het nationale kampioen schap speerwerpen voor meisjes. In 1960 scheelde het maar een haar, of zij was opgenomen in de dames- ploeg die de Amerikaanse kleuren in de atletiekwedstrijden tijdens de Olympische Spelen te Rome zou verdedigen. Verleden jaar zomer wist Karen zich zelfs te klasseren voor de nationale Amerikaanse damesploeg, die in Moskou tegen een Russisch team uitkwam. Karen kreeg een hartverwarmend applaus van de Moskovieten, toen zij in de finale als derde eindigde. Karen traint nu heel serieus voor de komende Olympische Spelen. „Maar ik doe dit niet alleen om Olympische eer te behalen", zegt ze, „ik doe het veel meer om jonge mensen die aan astma lijden, te be wijzen dat zy evenals ik deze ziekte kunnen overwinnen door aan sport te doen, door te volharden en te trainen". getapt? Maak je niet teveel op; jongens vinden dat afschuwelijk. Kwebbel niet aan één stuk door. Als je met een jongen danst, kijk dan niet aldoor rond of je niet een betere partner kunt vinden. Als je partner zich verontschul digt voor zijn slechte dansen, maak hem dan een complimentje over b.v. zijn gevoel voor ritme. NORMAN GRANZ' Jazz At The Philharmonic zal morgen avond in ons land concerten geven in de Kurzaal te Sche- veningen en het Concertgebouw te Amsterdam. Medewerking verlenen de groepen van Dizzy Gillespie en John Coltrane. Zoals bekend heeft Coltrane dit jaar tijdens de Grand Gala du Disque de Edison-prijs gewonen in de afdeling „jazz in- ternotionaal". Het is vrijwel zeker, dat deze Edison tijdens een van de JATP-concerten aan Coltrane zal worden uitgereikt. haar songs brengt, is het de meest aandachtige luisteraar nog moeilijk zich een slank schoolmeisje achter de studiomicrofoon voor te stellen. Ze heeft niet de stem van een meis je van vijftien. Ze is geen tweede Conny Froboess. Volgens insiders heeft Helen een stem, welke haar een heel eind om hoog zal brengen op de spreekwoor delijke ladder van het succes in de showbusiness. Dol op muziek Helen werd in september 1946 ge boren. Ze heeft kort zwart haar, donkerbruine ogen, een waakzame, doch vriendelijke natuur en een sterke wil. „Mijn familie is dol op Vijf vooraanstaande Nederland se jazzmusici oogsten het ene succes na het andere in India, waar zij in Bombay en enkele andere steden in totaal tien concerten geven. De tournee duurt drie tot vier weken. HetvNederlandse kwintet bestaat uit Hein van der Gaag uit Den Haag (piano), Ruud Jacobs uit Hilversum (bas), Herman Schoonderwalt uit Berkel (alt sax), Ruud Kuyper uit Rotter dam (fluit) en Ruud Pronk uit Puttershoek (slagwerk). De tournee wordt gemaakt op uitnodiging van de Jazzsociety Bombay. Op initiatief van de Nederlandse consul-generaal in India stuurde het kwintet een bandopname van zijn prestaties ter beoordeling. De uitnodiging was er het gevolg van. In India is men niet verwend met jazzconcerten van buiten landers. Na de oorlog zijn al leen Dave Brubeck en Dizzy Gillespie er geweest. muziek", vertelt zij trots. „Ronnie, mijn broer, heeft als banjo-speler al een eigen oude stijl-jazzband. Mijn moeder speelt viool. En myn vader? Die schept er een enorm genoegen in al die muzikale activiteiten aan te moedigen". „Ik kan me niet herinneren, wan< neer ik voor het eerst begon te zin gen, maar wel st^at 't me by, dat ik op mijn derde of vierde jaar al as piraties in die richting had. Het leek me een natuurlijke en plezie rige zaak". Een jaar geleden liet Helen haar vader een artikel lezen over een zangleraar. Zij wilde beslist zang lessen hebben en zy wist dat, als zij bereid was hard en serieus te werken en haar huiswerk niet te verwaarlozen, vader Shapiro wel wilde helpen. Ontdekt Een paar weken later leerde He len de eerste vaktechnische kneep jes bij een zekere Maurice Burman. Een talentenjager van een gram mofoonplatenmaatschappij werd op een dag verzocht om eens bij Bur- mans Studio langs te komen om er verscheidene hoopvol gestemde zan geresjes te beoordelen. Het was by die gelegenheid dat Helen werd ontdekt. De eerste plaat die de 14-ja- rige Helen Shapiro maakte, was ,JDon't treat me like a child met aan de andere kant „When I'm with you". Zij zat alweer hoog en breed over moeilijke examen-opgaven gebogen, toen haar eersteling de Top Twenty van de Engelse hitparade be reikte. Helen Shapiro in de hit parade en dat zonder dure pu bliciteitsstunts of optreden voor radio of televisie. Beroeps Helen heeft daarna verscheidene nieuwe platen gemaakt. De show business lokt haar wel en ze is van plan om volgend jaar van het zin gen haar beroep te maken. In ver scheidene landen heeft zy al fan clubs. Helen is voorlopig, zoals de Britse leerplichtwet dat eist, weer naar de schoolbanken teruggekeerd, maar niet voordat zy had meegewerkt aan een documentair filmpje (over het ontstaan van een grammofoon plaat) dat binnenkort in de voor programma's van de bioscopen zal worden vertoond. Art Blakey en zijn befaamde Jazz Messengers zullen voor lopig niet naar ons land komen. Deze in Amerika en Europa ge renommeerde moderne-jazz- In Amerika ziet men het te kort aan dokters zo ernstig in, dat men een campagne is be gonnen op de middelbare scholen om de leerlingen voor te lichten over het medische beroep en hen ertoe te bewe gen medicijnen te gaan stude ren. De campagne wordt gevoerd door artsen en men heeft besloten om jongens en meisjes in hun ge zinnen te introduceren, zodat zij een indruk uit de eerste hand kun nen krijgen van wat het dokters- leven betekent. Men wil de jeugd er namelijk van overtuigen, dat er aan het beroep van arts evenveel aantrekkelijke en „spannende" kanten zitten als aan de beroepen, die blijkbaar wel populair zijn. De campagne is opgezel door de „American Academy of General Practice", een organisatie van huis artsen dus en als zodanig vrywel even belangrijk als de beroemde „American Medical Association". In oktober is men met de eerste actie begonnen in Binghamton in de staat New York. Deze maand is de campagne uitgebreid tot Oma ha, in Nebraska, en volgend jaar hoopt men op landelijke schaal te werken. Speciale maand De plaatselijke overheid wordt er steeds bij ingeschakeld. De bur gemeester proclameert, dat er een „dokterscarrièremaand" zal zijn en in die maand komen artsen op mid delbare scholen over hun beroep spreken. Zy komen vertellen, wat men als dokter moet coen en wat men er allemaal voor terugkrijgt. De leerlingen die belangstelling tonen, worden dan in „medische groepen" ingedeeld. Daarbij zal nie mand erop letten, of het eigen- lyk wel goede leerlingen zijn. In dit stadium is echte belangstelling voldoende. Naar ziekenhuizen Deze groepen krijgen van enige artsen verdere voorlichting en mo gen daarna ziekenhuizen bezoeken, samen met een arts, zodat zij het werk vanuit het gezichtspunt van een medicus kunnen zien. Tenslot te worden uit die groepen diegenen gekozen, die op de artsen de beste indruk hebben gemaakt. Die leerlingen mogen een hele dag met een dokter doorbrengen, namelijk in zijn spreekkamer (als de patiënten tenminste geen be zwaar tegen een jeugdige „bijzitter" hebben), in het ziekenhuis en 's avonds bij de doktev thuis. Deze jongeren worden dan „rekruten" genoemd en wanneer zij inderdaad besluiten, om een medische oplei ding te volgen, krijgen zij een dok ter als „preceptor'die hen gedu rende hun hele studie met raad en daad zal bystaan. groep zou op zaterdagavond 2 december a.s. concerten geven in de Kurzaal te Scheveningen en in het Amsterdamse City theater. Vervolgens zouden de Jazz-Messengers een tournee door Europa maken. Dit jaar zal er van het bezoek van de Jazz Messengers aan ons land waarnaar vele jazzliefheb bers al reikhalzend uitzagen niets kunnen komen,omdat de Ame rikaanse regering het paspoort heeft ingenomen van leider-drum mer Art Blakey, die in een felle strijd is gewikkeld met de strenge Amerikaanse belastingdienst. De gehele Europese tournee van de Jazz Messengers moet daardoor noodgedwongen worden uitgesteld, waarschijnlijk tot de eerste helft van februari 1962. Half december di-enit Airt Blakey namelijk aanwezig te zijn, als de zaak tussen de be lastingdienst en hem zal worden uitgevochten voor de rechtbank in New York. Een zeer grote tegenvaller is deze gang van zaken ook voor de Haag se jazzimpresario Paul Aoket, die alle voorbereidingen voor het op treden van de Messengers hier te lande reeds had getroffen. Acket heeft onmiddellijk gepro beerd nogmaals Dave Brubeck te engageren, die tot 3 december op tournee is in Engeland. Gisteren liet Brubeck echter telegrafisch weten dat hy wegens contractuele ver plichtingen op 4 december al weer in de Verenigde Staten moet zijn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15