Heel Amerika rouwt om dood van Sam Rayburn FOR LE fm «kwe. i Witte Huis begint op een paleis te lijken Supralux verf Singapore een politieke probleemstad SSSSSSSSSSSSSSSSS~ en gevaar voor Z.O.-Azië Macapagal president van de Pliilippijnen BOLS Westelijke economie met de helft omhoog meubelen „Een nationale instelling MARKANT MARKANT SCH. 171 in botsing met kotter Z. 177 Amerikanen lezen verhalen over familie Kennedy graag en lak Even fel anti-communistisch als zijn voorganger Garcia Plan van de Amerikaan Ball a ntivoord aan de communisten Nu roestvrij Gero-staa! van kempen Kerkelijk Leven ipgericht 1 maart I860 Vrijdag 17 november 1961 Derde blad no. 30506 De Democratische voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, js gisteren op 79-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Bonham (Texas) overleden. Rayburn was ongeneeslijk ziek. Het gehele Amerikaanse volk treurt over zijn dood. Men kende hem algemeen onder de naam „Mis ter Sam" en hij werd als een na tionale instelling beschouwd. Bijna 21 jaar is hij de onbetwiste leider van het Huis van Afgevaardigden geweest. Presidenten hebben op hem gesteund, de afgevaardigden schat ten hem bijzonder hoog en bij het publiek stond hij bekend als „Mr. Democrat". Rayburn stond in het bijzonder voor drie zaken pal: de Verenigde Staten, de Democratische Partij en Texas, de staat waar hij werd gebo ren en die hij sinds 1913 in het Huis vertegenwoordigde. De jurist Ray burn kon men op zijn boerderij aan treffen, wanneer het Congres niet in zitting was. Rayburn was voorzitter van de in 1948, 1952 en 1956 gehouden natio nale conventies der Democratische Partij, waarop de kandidaten voor de in die jaren gehouden presidentsver kiezingen werden aangewezen. Verleden jaar steunde hij de kan didatuur van de huidige vice-presi dent Lyndon Johnson. Toen Kenne dy als presidentiële kandidaat werd aangewezen, verzocht hij, als bekend, Johnson zich, kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap. Ray burn, was een dergenen, die er bij Johnson op aandrong Kennedy's aanbod aan te nemen. Daarna span de hij zich in de verkiezingscam pagne krachtig voor beiden in. De dood van Sam Rayburn heeft in de Verenigde Staten diepe ontroe ring gewekt en zijn collega's in het Huis van Afgevaardigden hebben zijn zetel met een zwarte sluier doen bedekken en een krans bloemen la ten leggen op de tribune waarvan daan hij de debatten leidde. De sluier en de krans zullen pas na de begrafenis, die zatex-dag in de kleine baptistische kerk van Bonham plaats heeft, vei'wijderd worden. Vlaggen halfstok In New York heeft bui'gemeester Robert Wagner last gegeven, de vlag gen van alle openbare gebouwen halfstok te laten hangen. Drie oud-presidenten van de Ver enigde Staten hebben de overledene hulde gebracht. Eisenhower legde de nadruk op de onpartijdigheid van de overledene, die immer de belangen van het land boven partijbelangen stelde. Truman noemde Rayburn „een van de grote mannen van onze tijd" en „een van onze grootste staatslieden". Herbert Hoover zei, dat Sam Rayburn jarenlang een van de grote leiders van de Verenigde Sta ten is geweest. Advertentie Al geprobeerd? Doe 't eens Dr. P. Rijkens uit Bilderberg- conferenties Dr. Paul Rijkens heeft mede gedeeld, dat hij zijn lidmaat- xap van het „Advisory com mittee" van de „Bilderberg- conferenties" heeft beëindigd. Hij heeft hiervan in New York schriftelijk kennis gegeven aan Prins Bernhard, die voorzitter is der Bilderberg-conferenties. Dr. Rijkens heeft voorts zijn ontslag aangeboden als gouverneur en penningmeester van de „Fonda- tion Europeenne de la culture", waarvan Prins Bernhard even eens voorzitter is. Dr. Rijkens heeft zijn stap ge motiveerd met het feit dat hem gebleken is, dat de Nederlandse regering bedenkingen zou heb ben geuit met betrekking tot zijn reis naar New York ter bijwo ning van een vergadering van de commissie der Bilderberg- conferenties. In verband met het schrijven van ar. P. Rijkens aan Prins Bernhard, wordt ons van bevoegde zijde meege deeld, dat de toevallige omstandig heid, dat de behandeling van de Nieuw-Guinea-resolutie in de V.N. en de vergadering van het "Advisory Committeé" van de Bilderberg-con ferenties, waaraan dr. Rijkens van plan was deel te nemen, wat tijd en plaats betreft samen vielen, aanlei ding zou kunnen geven tot het wek ken van een verkeerde indruk. De regering heeft derhalve het secreta riaat van het "Advisory Committee" van de Bilderberg-conferenties hier op opmerkzaam gemaakt, in het bij zonder omdat de naam van Prins Bernhard erin zou kunnen worden betrokken. Daarbij is duidelijk ge maakt, dat de bezorgdheid van de regering slechts betrekking had op deze ene vergadering op dit moment m New York. Thanksgiving Day In Leiden en Rotterdam zullen op 23 november kerkdiensten worden ge houden ter viering van "Thanks giving Day", een van de Amerikaan se feestdagen. Tijdens de dienst in Leiden, die wordt gehouden in de Pieterskerk, zal de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer John S. Rice, een rede houden en de door president Kennedy ter gelegenheid van Thanksgiving Day uitgevaardigde Proclamatie voorlezen. De dienst zal onder leiding staan van de Ameri kaanse predikant James C. Eelman, die in Utrecht studeert. Voor het eerst sinds 1957 zal ook jn Rotterdam een dienst worden ge houden en wel in de kerk van de Pel- grimvaders aan de Aelbrechtskolk in Delf shaven. Deze bijeenkomst staat onder leiding van de Amerikaanse predikant Jack B. Rogers van de American Pilgrim Fellowship of the Dutch Reformed Church in Dor drecht en van ds. M. N. Schrale van de Ned. Hervormde Kerk in Delfs- haven. De proclamatie van president Kennedy zal worden voorgelezen dooi de Amerikaanse consul-generaal in Rotterdam de heer B. V. Washburn. Capsule Discoverer iu lucht opgevangen Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren de instru menten capsule van de satelliet Dis coverer XXXV, die woensdag is ge lanceerd, in de lucht opgevangen. De kunstmaan had ten doel de ra dioactiviteit in de ruimte te onder zoeken. Er waren ook menselijke en dierlijke weefsels en cellen aan boord. De capsule werd op een hoogte van 3960 meter door een vliegtuig vasi de luchtmacht onderschept, toen hij aan een parachute op ongeveer 1000 kilometer ten westen van Hawaii naar de aarde teruèkeerde. Advertentie Heerlijk, die geur, die smaak De treil-logger SCH 171 „Cornelis Vrolijk Fzn." en de Belgische kotter Z 177 „Credo" die beide stomende waren en niet aan het vissen zijn gisteravond om ongeveer half negen op ongeveer 25 mijl uit de kust van Goeree met elkaar in aanvaring ge komen. Na de aanvaring zonk de Belgische kotter, die afkomstig was uit Zee- brugge, maar de bemanning kon bij tijds overstappen op de Belgische kotter „Noordzee", eveneens uit Zee- brugge. Naar verluid is de reddende kotter naar Zeebrugge teruggekeerd. De rederij N.V. Cornelis Vrolijk's Visserij Maatschappij, die in IJmui- den is gevestigd, was vanmorgen nog niet op de hoogte van de juiste toe dracht. Gisteravond heeft de reder wel contact gehad met schipper Pronk, toen deze mededeelde in aan varing te zijn geweest met een kot ter. De SCH 171 heeft geen noemens waardige schade opgelopen, vertelde schipper Pronk. Hij zei, dat hij door stoomde naar de visgronden. In Moskou werd de 95-jarige actrice Alexandra Jablochkina gehuldigd in verband met haar 75-jarig toneel jubileum. Onder de velen, die haar kwamen ge lukwensen waren ook de ruimte vaarders Titow (links) en Ga- Hongerstaking Algerijnen einde in zicht De nu zeventien dagen durende hongerstaking van de Algerijnse moslims in Franse gevangenissen schijnt ten einde te lopen. Functio narissen van twee gevangenissen in Marseille hebben gezegd dat vele moslims vrijwillig zijn opgehouden en weer voedsel tot zich nemen. In één gevangenis zou driekwart van de 200 gevangenen opgegeven hebben, in een andere hebben 30 moslims weer gegeten. De algemene staking van een uur, welke de Neo Destour-partij en de Tunesische nationale organisaties uit solidariteit met de Algerijnse gevan genen in Frankrijk voor gisteren hadden afgekondigd, heeft in de Tu nesische hoofdstad alom weerklank gevonden. Alle zaken die op het voor de staking vastgestelde uur gewoon lijk geopend waren, hielden thans hun deuren gesloten. Ook het open baar vei-voer stond stil, terwijl het Tunesische persbureau zijn nieuws uitzendingen gedurende een uur on derbrak. Advertentie Karei I geeft goud voor 'n riks VOETGANGERS: Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het rijverkeer U die voorrang nog geven kan, dus tijdig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. Aanbesteding Valkenburg Voor die aanbesteding van het een- jiaraig ondieaihioud van mdMtaiine ge bouwen wenken en terreinen in de dienst/kring Valkenburg, voorzover het 'de verhardingen betreft bestond1 grote 'belangstelling. Er waren 21 in schrijvingen. namelijk: A. van Halen. Schipluiden f. 70.000; A. Hogeboom, Rijpwetering f. 69.500; firma Veld huizen en Van Hoften, Haarlem f. 68.000; NV Joh. Dienaar en zn, IJmuiden f. 67.000; H. J. Vessies, IJmuidien f. 67.000; C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn f. 66.000; firma Wed. H. van Driiel, Koudekerk a. d. Rijn f. 65.200; firma L. van die Pol en zn, Hagestein, f. 65,000; NV Coëffi ciënt. Eindhoven f. 64.980; Gebr. J. P. en P. B. Schelvis. Heemstede f. 64.700, Nv J. H. Heydira en zn, 's Graven- hoge f. 63.600; firma M. van der Bent en zn, Katwijk aan Zee f. 63.000; fir ma D. van der Steen, Nieuwerbrug a. d. Rijn f. 62.550; Koot's Bouwbe drijf. Zeist f. 61.500; NV Gebr. Sohouls, Leiden f. 58.500; Aannemers bedrijf A. Keyer, Rotterdam f. 56.500; CV Aannemersbedrijf Proper, Oegst- geast f- 54.600; firma C. van der Wiel Can. Noordwij'k f. 54.200; Aannemers bedrijf v/h Bik en Bredeveld, Leiden f. 53.900; Aannemers en Transport bedrijf J. M. Samson, Oegstgeest f. 52.370 en firma Kuyt Pzn, Katwijk aan Zee f. 45.945. De 'gunning is nog aangehouden. Tevens 'hield' de eerstaanwezend in genieur een openbare aanbesteding voor het eenjarig onderhoud van de militaire werken, gebouwen en ter reinen in de dienstkring Valkenburg (bouwkundige werkzaamheden) Hiervoor waren 15 inschrijvers. Dat waren: NV Joh. Dienaar en zn, IJmuiden f. 138.000; A. van Halem, Schipluiden f- 137.000; firma L. v. d. Pol en Zn, Hagestein f. 136.000; J. M. Samson, Oegstgeest f. 135.000; firma C. van der Wiel en zn, Noordwijk f. 134.900; firma H, J. Vessies, IJmuiden f- 131.500; Aannemersbe drijf A. Keyer .Rotterdam f. 130.500; A. Hogeboom, Rijpwetering f. 130.400; Firma M. van der Bent en zn. Kat wijk aan Zee f. 129.000; firma wed. H. van Driel, Koudekerk a. d'. Rijn f. 128.954; C. A. Langeveld, Alphen a. d'. Rijm. f. 128.800; Aannemersbedrijf v/h firma Bik en Bredeveld NV, Leiden f. 128.000; CV Aannemersbe- drijf Proper, Oegstgeest f. 127.550; Koots Bouwbedrijf, Zeist f. 217.000 en G. A. Scheurwater, 's Gravenhage f. 124.500. Ook hier is die gunning nog aangehouden. (Van onze correspondent in Washington) Iets als een koninklijk huis is Amerika natuurlijk vreemd. Maar misschien nooit in de geschiedenis van de Verenigde Staten is een familie zo dicht aan de sfeer van „royalty" toegekomen als thans de „clan" van de Kennedy's. Het is een familie, die er zich toe leent: de mannen sportief, jeug dig, manlijk, de vrouwen (en aangetrouwde vrouwen) mooi, slank en rijk genoeg om veel aan sport te doen en zich voortreffelijk te kleden en te laten kappen. Advertentie Kom in Kempkestoonzalen te Wad- dinxveenSchielandstraat 1, of te A'dam, Oude Schans 73 de prachtige collectie Formule meubelen bekijken U bent er hartelijk welkom! In Washington werd onlangs een groot ruiter-concours gehouden. Ro bert Kennedy, broer van de presi dent en minister van Justitie, en zijn echtgenote Ethel waren op de openingsavond gastheer etx gast vrouw. Een paar dagen voordat het tour- nooi zou beginnen, besloot Ethel moeder van zeven kinderen! om op die eerste avond zelf mee te doen. Zij leende een geschikt paard, pro beerde dat op maandag en reed er dinsdag mee in de wedstrijd. Feilloos bracht ze het er niet af, maar de meeste hindernissen nam ze uitste kend en natuurlijk was het publiek (waaronder vijf van haar kinderen) heel enthousiast. Haar prestatie was des te groter, omdat de persfotogra fen wel erg veel flitslicht gebruikten tijdens haar rit. Die vijf kinderen mochten niet de hele avond blijven. Een kinderjuf frouw en een chauffeur brachten hen naar huis. Maar in die auto vol kinderen reden ook de avond- schoenen van mevrouw Kennedy huiswaarts! Die schoenen miste ze pas, toen ze zich in avondtoilet ging hullen voor de prijsuitreiking. Even een spannend moment maar een vriendin met dezelfde maat schoe nen was gauw gevonden en Ethel Kennedy zag er, toen ze voor de tweede maal in de ring verscheen, weer even onberispelijk uit als de eerste keer in haar rijkostuum. Dergelijke verhalen over de fami- is beter, kost minder... en elke streek strak! BRINK. Groot'Ammars lie Kennedy hoort en leest het Ame rikaanse publiek bijzonder graag. Onlangs hebben we reeds gemeld, dat de meubilering van het Witte Huis de laatste tijd zoveel verbeterd is en dat men er een toneelgroep heeft laten optreden. Dezer dagen heeft een groot mu sicus in het Witte Huis gespeeld: de 84jarige cellist Pablo Casals. De Kennedy's gaven een diner ter ere van de gouverneur van Puerto Rico, Luis Munoz Marin, die een groot vriend is van Casals. President Ken nedy had de kunstenaar verzocht de avond met zijn spel luister bij te zetten. Casals heqft lang geleden reeds voor president Theodore Roosevelt gespeeld en voor Koningin Victoria van Engeland. Na 1939 weigerde Ca sals echter te spelen in hoofdsteden van landen, die het regime van Franco erkenden. (Casals is Span jaard van geboorte). Maar Kenne dy's invitatie wilde hij niet afslaan, daar Kennedy's idealen ook de zijne zijn. Door stoel gezakt Het antieke meubilair waarmede het Witte Huis meer en meer wordt ingericht, heeft zijn gevaren. In augustus had president Kennedy een ontbijtbij eenkomst met Democrati sche leiders uit het Congres. Kenne dy is nogal een beweeglijk man en tot ieders consternatie zakte hij op een gegeven moment door zijn stoel. Vicepresident Johnson en „speaker" Rayburn hielpen hem op de been. Uiteraard volgden er de nodige grapjes over Jacqueline's liefde voor antiek. De brokstukken van de stoel waren nog maar nauwelijks wegge ruimd of opnieuw weerklonk een ge kraak. Nu was het de beurt van een van Kennedy's medewerkers om door zijn stoel te zakken. De president, die zoals men weet een zwakke rug heeft, moet wel degelijk oppassen met zulk meubi- De wijze waarop Engeland de politieke toekomst van Singapore regelt, kan van zeer grote invloed zijn op de toekomst van geheel zuidoost-Azië. Naar de opvatting van premier Lee Huan Yew van ,,de Leeuwenpoort", kunnen de communisten de macht in handen krijgen als Engeland niet voortmaakt met de plannen om de stadstaat samen te smelten met de Maleise federatie. Premier Lee Huan Yew van Singapore en premier Abdoel Rahman van Malakka hopen beide, dat de samensmelting in 1963 een feit wordt. Als dat niet het geval zal zijn, is de kans zeer groot, dat communisten de macht overnemen. De groep, die nu nog in de oppositie is, kan dan grote invloed uitoefenen op de ontwik kelingen in zuidoost-Azië. Singapore is een zeer belangrijke haven- en handelsstad aan het zui delijkste puntje (in feite een apart eiland) van het schiereiland Malak ka, waar talloze lucht- en zeewegen samenkomen. Advertentie Vice-president Diosdado Maca pagal, die naar thans vrijwel zeker vaststaat de nieuwe pre sident van de Pliilippijnen zal zijn, heeft zijn overwinning be haald na een der meest opwin dende verkiezingscampagnes die de Philippijnen ooit hebben ge kend. Reeds in 1957, toen hij kandidaat was voor het vice-presidentschap, kreeg hij ondanks- het feit dat hij tot een minderheidspartij behoorde, de Liberale Partij, 16.000 stemmen meer dan Carlos Garcia, die als kan didaat van de aan bet bewind zijn de Nationalistische Partij de presi dentszetel veroverde. Macapagal, die zichzelf heeft op geworpen als de woordvoerder van een „nieuwe generatie", wil vooral de corruptie en de werkloosheid be strijden. Tijdens zijn champagne daagde hij iedereen uit hem of le den van zijn gezin dood te schieten als h;i als president corruptie in de regering zou toelaten. De 51-jarige Macapagal stamt uit een boerenfamielie. Hij studeerde rechts- en economische wetenschap pen en werd in 1951 benoemd tot hoofd van de Philippijnse vertegen woordiging bij de Verenigde Naties. Voordien was hij vei-bonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, terwijl hij in 1948 tweede secretaris der Philippijnse ambassade in Wash ington werd. In 1949 werd hij tot lid van het parlement gekozen. Tijdens zijn vice-presidentschap werd Macapagal door president Gar cia op de achtergrond gehouden. Hij heeft reeds aangekondigd een regering te zullen vormen, waarin ook leden van de Nationalistische Partij zullen worden opgenomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal daarin als minister van Buitenland se Zaken optreden Emmanuel Pe- laez, wiens verkiezing als de nieuwe vice-president eveneens zo goed als zeker vaststaat. Ook hij behoort tot de Liberale Party. De buitenlandse politiek van de Philippijnen zal vermoedelijk geen noemenswaardige verandering onder gaan. Evenals Garcia is Macapagal een overtuigd anti-communist, die niet voornemens is diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. frambozen brandewijn p. liter 7.40 VRIJ ERNSTIGE BOTSING BIJ BOSKOOP Gisteravond vond op de provinciale weg langs de oostzijde van de Gouwe onder de gemeente Boskoop een ver keersongeval plaats, dat grote mate riële schade en vrij ernstig persoon lijk letsel tot gevolg had. 's Avonds omstreeks half zes stond een trekker met oplegger van het ex- peditiebedrijf Schouten te Boskoop onder een brandende straatlantaarn, waar de chauffeur het achterlicht van de wagen trachtte te repareren. Uit de richting Gouda naderde een auto, bestuurd door de heer A. van der Lans, vertegenwoordiger te Voor hout. De laatste bemerkte de stil staande vrachtauto niet, met het ge volg, dat de kleine personenauo met grot esnelheid onder de trailer schoof. De pei-sonenauto werd aan de rech terzijde volkomen in elkaar gedrunkt. de aan de linkex-zijde zittende bestuur der raakte beklemd. Hij kon gelukkig onmiddellijk worden bevrijd, doch moest per ambulance-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. Tevoren was door de ter plaatse aanwezige arts, de heer M. W. J. P. Pompe te Boskoop, de eerste hulp verleend. Het mag een wonder worden ge noemd, dat de vrachtauto-chauffeur op het moment van de botsing even naar de cabine van zijn vrachtwagen was gelopen De Rijkspolitie was eveneens on middellijk ter plaatse om proces-ver- baal op te maken en om voor het ver keer regelend; op te treden. In Singapore zijn de communis ten sterk. Niet alleen hebben zij een sterke politieke partij, maar ook hebben zij het voor het zeggen in tal van vakbonden een vooral in Azië veel toegepaste strategie van de communisten. De premier van Malakka is ver der van mening, dat als hjj een sterk communistische (en Chinees) element in zijn federatie moet opne men, dat dan alleen kan als de invloed van die groep verminderd wordt doordat tegelijk tal van Bor- neose groepen in de federatie ko men. Rahman is dus over het geheel genomen sterk voor de samensmel ting omdat hij meent, dat dit be ter is dan de huidige toestand, waar bij te midden van een aantal onaf hankelijk van elkaar levende staten een communistische „cel" ontstaat. Als hij Singapore in de federatie heeft, kan hij krachtige maatregelen nemen tegen de communisten in die stad. Britse bezwaren De reden dat de Britten niet zo veel voor de opvattingen van Rah man voelen is, dat het zou beteke nen, dat zij hun drie gebieden in Borneo kwijtraken, (dus ook Brits noord-Borneo in het uiterste noor den, met als hoofdplaats Jesselton, waar men van plan is een der groot ste oceaanhavens van dit werelddeel te bouwen.) Overigens zijn de politieke leiders van de federatie en van Singapore er ook van overtuigd, dat Engeland niet van plan is de Borneose gebie den vast te houden. Het zou tegen de beginselen van de Britse koloniale politiek zijn om de Borneose land streken aan de federatie te geven omdat daarmee slechte de ene over heerser zou worden vervangen door de andere. De Britten willen te zijner tijd de Dajakvolkeren zelf laten be slissen of zij zich willen federeren met de Maleise groepen van het Schiereiland. Het probleem is echter, dat in de ogen van Prins Rahman en premier Lee het nog heel lang duren zal voordat er in die gebieden ver kiezingen kunnen worden gehouden. Singapore, de stad waarvan eens de dynamische kracht en de welvaart uitstraalden over een groot deel van Azië, straalt thans politieke proble matiek uit over hetzelfde gebied. Kennismaking bij u thuisVraag dan is zeer uitgebreide meubel-catalogus van 24 pa gina's met veel kleurenfoto's POTLODEN NOG STEEDS IN TREK Ondanks d'e uitgebreide concurren tie van die ball-point, blijft het pot lood zijn positie handhaven. De mening, die men hier en daar wel eens hoort, dat het potlood „er uit ligt" is dan ook zeer zeker onge grond. In Engeland' werd bijvoorbeeld in 1960 240 miljoen potloden en kleurpotloden verkocht. Dat is 20 miljoen meer dan in 1959! Wie koopt de Engelse potloden? Vooral de scholieren omdat leraren en onderwijzers sterk .tegen het ge bruik van bail-points gekant zijn, daar zij de duidelijkheid van het handschrift ongunstig beïnvloeden. En aangezien de kinderen tegenwoor dig langer naar school gaan dan vroeger, zijn er bij het onderwijs meer .potloden nodig. Ongeveer 'de helft van de geproduceerde potloden wor den overigens geëxporteerd. Voor een groot deel naar landen van bet Ge menebest. lair. De schommelstoelen, die hij meestal gebruikt, zijn gelukkig ste viger. Om die rug sterker te maken doet de president de laatste tijd regel matig gymnastiek. Graag zou hij meer aan sport doen, maar golfspe- len achten de doktoren op het ogen blik te riskant voor zijn rug. Advertentie Melkbrigade nu ook in Engeland Naar Nederlands voorbeeld en in navolging van België en Engeland, is (kortgeleden in Ierland een M(elk)- brigade opgericht. De zetel van de Ierse brigade is gevestigd in Cork, waar de burgemeester en de hoofdin specteur voor de volksgezondheid in hun kwaliteit van Erebrigadier de actie steunen. Naar verwacht wordt zal de Ierse M-brigade reeds in mei 1962 een meer landelijk karakter krijgen. In Parijs heeft de ministerraad van de Organisatie voor Euro pese samenwerking en ontwikkeling (OESO) waartoe be halve de landen van de vroegere OEES ook Canada en de Verenigde Staten behoren zich akkoord verklaard met een plan van de Amerikaanse onderminister George Ball, volgens hetwelk de economie van de landen der OESO in een periode van tien jaar met 50 procent gegroeid zou moeten zijn. Engeland niet enthousiast Hoewel het met algemene stemmen werd goedgekeui-d, ontmoette het plan niet bij alle landen dezelfde mate van enthousiasme. De Engelse minister van Financiën Selwyn Lloyd, vei-klaarde dat Enge land het plan aanvaardde, aanne mende, dat de wijze waarop de groei bereikt zou kunnen worden nog uit gewerkt zou worden en dat het als doel gestelde percentage van 50 pro cent als een collectief doel beschouwd zou worden, dat elk afzonderlijk land niet streng zou binden. De minister zou er volgens conferentiekringen de voorkeur aan gegeven hebben, dat hij het Amerikaanse plan langer zou hebben kunnen bestuderen. Onderminister Ball stemde er ln toe, dat de groei van 50 procent verdeeld zou worden over een tien jarige periode lopende van 1960 i.p.v. 1961 af. Minister Lloyd aanvaardde deze wijziging, die tot gevolg had dat 't jaarlijkse groeipercentage vermin derde van 4,6 procent tot 4,2 procent per jaar. Serveer- en kookpannen f27.75 Hulshoudschaef (14 cm) f7.50 Gootsteenbak f 13.95 Gootsteenschep f3.60 BREESTRAAT Anti-Franse betoging in Russische hoofdstad Vijfhonderd Afrikaanse studenten hebben gisteren voor de Franse am bassade in Moskou gedemonstreerd tegen de Franse politiek inzake Al gerije. De Afrikanen, die studeren aan de z.g. „Vriendschapsuniversi teit" in de Russische hoofdstad, gooi den ruiten in en schreeuwden „Alge rije". De betoging trok al gauw de belangstelling van een grote menigte Russen. Na twintig minuten stonden er naar schatting 2.000 mensen bij het ambassadegebouw. De politie, versterkt met duizend militairen, slaagde er tenslotte in de menigte te verspreiden. De Franse ambassadeur heeft later bij het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd we gens de schade die aan het ambassa degebouw is toegebracht. Hij eist dat de Russen de herstelkosten betalen. PAUS ONTVING KARDINAAL ALFRINK Paus Johannes heeft gisteren kar dinaal dr B. J. Alfrink, aartbisschop van Utrecht, in audiëntie ontvangen. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld B. Haverkamp te Groenekan te Slnt- Annaland E. H. Schimmel te Oud- Beijerland te Putten (4de pred.pl J. yan den Heuvel te Ede door de commissie tot de zaken van de Waalse kerk als predikant voor buitengewone werkzaamheden (sociale arbeid ln de Amsterdamse binnenstad) R. G. h Bolten, kand. aldaar, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Mlddelhar- n J*T i®8 sPrang voor Gies- sendam-Neder-Hardlnxveld J. H Cirkel te Hulzen (N.-H voor Rinsuma- geest drs. R. Hengstmangers. vlc te Vlaardlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldeboorn H. Boswijk, kand. te 't Harde te Edam P. Gil huis. kand. te Amsterdam te Kam- Pei?_ vac- W. H. Melles) G. Heijerman te Nyverdal te Klundert A. S. Tim mer te Rotterdam. GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hattem R. Houwen te Zuldhorn te Grand-Raplds (USA) R. Houwen te Zuldhorn. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Cen trum (als missionair predikant voor Nleuw-Gulnea) G. Kuyt, kand. te Kat wijk aan Zee. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden (2de fcred. pi.) J. W. van der Gronden te En- schedé-Oost en M. W. Nieuwenhuyze te Amsterdam-West te Zwolle H. W. Eerland te Amersfoort en M. W. NleuwenhuIJze te Amsterdam-West.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5