GHANA: V.N- commissie moet contact herstellen Amerika is voorstander van een verenigd Kongo KROLL TOCH TERUG NAAR STANDPLAATS Voorstel verwacht in Alg Vergadering (Due/ QTit Om stemming te voorkomen Stichting van Arbeid vindt uitgangspunt (NOG) GEEN STAKING BIJ RADIO EN TA WEERBERICHT Stevenson in Veiligheidsraad: leuws TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 No. 30508 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte smgei 1, Leiden - Giro m. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaalf 2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Algemeen wordt in New York verwacht, dat Ghana vandaag of morgen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een voorstel inzake Nieuw-Guinea op tafel zal leggen. Daarin zou de jonge Afrikaanse staat de voorzitter van de Vergadering uitnodigen een uit vijf V.N.-leden bestaande com missie van goede diensten te benoemen, welke zou moeten aan sturen op opening van rechtstreekse onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Het schijnt, dat Ghana wil voor komen, dat de Nederlandse ontwerp resolutie waarvoor de naam plan-Luns in ons land reeds burger recht heeft verkregen aan een stemming zou worden onderworpen. Het vreest namelijk, dat wat de uit slag ook zou zijn, alleen een verstar ring van de standpunten het gevolg kan zijn. Derhalve wil het op een- gesprek tussen de beide landen te voren aansturen. Zoals gemeld bestaat er in de In donesische delegatie bereidheid voor zo'n gesprek, maar tot nu toe heb ben de Indonesiërs steeds hardnek kig vastgehouden aan de voorwaar de, dat bij zo'n gesprek de over dracht van de soevereiniteit van Nieuw Guinea uitgangspunt moest zijn. Een voor minister mr. Luns nog' steeds onaanvaairdibare voorwaar de. Volgens het ochtendblad van „Het Vrije Volk" zou Mohammed Yamin, adviseur van Soekarno en de centrale figuur in de Indonesische delegatie bij de V.N. hebben gezegd, dat hij als enige aanpak van het geschil tus sen Nederland en Indonesië ziet de hervatting van het rechtstreeks con tact tussen beide landen „zonder voorafgaande voorwaarden". Zo'n wijziging van het Indonesische standpunt zou het te verwachten Ghanase voorstel een grote kans van slagen geven. Loonontwikkeling De Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag in het gebouw van de S.E.R. vergaderd in verband met de slotbespreking, welke de Stichting vanavond in kasteel ,,Oud-Wasse- naar" met enige ministers en de staatssecretaris van Sociale Zaken zal hebben over het in de naaste toekomst te volgen sociaal-econo misch beleid. Deze onderhandelingen konden kortgeleden nog niet worden beëindigd, omdat de Stichting nog niet tot één gemeenschappelijk standpunt had kimmen komen, terwijl de regering op het standpunt staat, dat de loonontwikkeling niet belang rijk zal uitkomen boven de gemid delde mate van produktiviteitsverho- I ging. Eventueel uitstel van huurverho ging of doorberekening van de com pensatie daarvam spelen hierbij een rol. Naar wij vernemen heeft het overleg in de Stichting van de Ar beid geleid tot het innemen van een gemeenschappelijk uitgangspunt, dat een basis kan vormen voor het vanavond met de regering te hou den gesprek. Dit uitgangspunt zal aan de regering worden medegedeeld door de heren Kruyff en Roemers, de resp. voorzitters van de werkge vers en werknemersgroep in de Stichting, welke groepen gistermid- I dag afzonderlijk hebben vergaderd alvorens gemeenschappelijk over de loonontwikkeling in de naaste toe komst werd gesproken. Het algemeen bestuur van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers zou vanmiddag om twee uur in spoedvergadering bijeenkomen. In hoeverre deze vergadering verband houdt met het in de Stichting van de Arbeid besprokene, kon men ons niet mededelen. Afgewezen Gisteren was de Oekrainse verte genwoordiger Kizia de enige, die tij dens het debat over kolonialisme de voor ons zo brandende kwestie aan roerde. Hij verwierp het Nederlandse voorstel zonder meer. „De volkeren organisatie krijgt zo een verborgen mes in de hand gedrukt. De Neder landers trachten de duistere rol van de goede oom te spelen door de aam te bieden soevereimdibedit prijs te geven op voorwaarde, dat de be volking haar eigen toekomst kan kiezen. De Nederlandse kolonialen vragen de V.N. om bijstand. Wij zijn van mening, dat de Algemene Verga dering bijstand moet verlenen: aan het Indonesische volk en niet aan die kolonialen". Amerika Verwacht wordt, dat de Ameri kaanse delegatie, die tot dusver nog steeds vergeefs getracht heeft een compromis te vinden, begin vol gende week over dit onderwerp het woord zal nemen. Volgens United Press Internatio nal is de Indonesische delegatie er meer en meer van overtuigd, dat zy het Nederlandse voorstel kan „doden". Zij beweert de steun te hebben van de landen van de Belgrado-conferen tie en vele Afrikaanse en Aziatische landen plus die van het communis tische blok. Voorts baseren de In donesiërs hun vertrouwen op het feit, dat de enige openlijke steun, die het Nederlandse voorstel tot nu toe is gegeven kwam van de Austra lische cm nationalistisch Chinese de legaties. Bloedbank Intussen hebben de kranten in Djakarta gisteren, de gehele voorpa gina besteed aan de verslagen over redevoeringen van autoriteiten, die het Indonesisrhe volk hebben ge waarschuwd „zich gereed te houden voor een noodtoestand". In het land werd voorts een cam pagne ingezet voor de werving van bloeddonors. Luitenant-kolonel Djoe- jartono, die de actie aankondigde zei: „De strijd om Irian te herwin nen is thans in een zo explosief stadium gekomen, dat een ernstige confrontatie met die Nederlanders elk moment kan komen!! Hij herinner de eraan, dat president Soekarno had besloten het uiteindelijke bevel „Be vrijdt West-Irian" te zullen geven, nadat eerst de beslissing van de V.N. bekend was geworden. „Intussen moeten wij ons voorbereiden op de noodtoestand. Er moet een bloedbank komen voor de slachtoffers", aldus Djoejartono. Op het nippertje Er wordt (nog) niet gestaakt bij radio en televisie. Maar het heeft bitter weinig ge scheeld. Tijdens de emotionele vergadering vannacht in „De Karseboom" te Hilversum heeft de staking urenlang als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de vakbondsbestuurders gehan gen. Als er vroeg na het begin van de vergadering gestemd was geworden over de ingediende stakingsmotie, dan hadden radio en beeldbuis vandaag gezwegen. Maar de betere onderhandelingstechniek van de vakbondbestuurders besliste. Zij kwamen met de hakken over de stakingssloot met argumenten als „Een staking is ongemotiveerd anarchistisch en hoogst onfatsoen lijk. Als er gestaakt wordt komen we bij de Stichting van de Arbeid, Kamer en regering op de koffie. Wij mogen onze kans op een vol ledig herzien van de salarissen niet verspelen, want er zijn drie miljoen werknemers, die ongeveer in de- In sloot verdronken (Van onze oorrespondiemit) Gisteren is de 51 jarige mej. J. Suers uit Amsterdam in haar auto in een sloot te Leidschendam, terzijde van Rijksweg 4a verdronken. Zij reed met grote snelheid. Bij het inhalen van een auto kwam zij te slippen op de middenberm, waarna de auto over de linkerhelft van de weg schoot en over de kop in de sloot terecht kwam. In bewusteloze toestand werd mej. Suers uat die wagen gehaald, die to taal vernield was. Nadat zij per am bulancewagen naar St.-Antoniusho- ve was gebracht, bleek zij bij aan komst te zijn overleden. Als oorzaak werd verdrinking opgegeven. zelfde situatie verkeren als de laagst bezoldigden foij de omroep". Mercurius-voorzitter Heijer had nog een pijl op zijn boog." Het College van Rijksbemiddelaars zal de nieu we loonvoorstellen van radio en te levisie voor volgend jaar prioriteit verlenen". Tenslotte nam de vergadering van ongeveer 750 personen wat mok kend genoegen met een compromis; geen definitief besluit vóórdat de gehele radio- en televisiesalaris- kwestie dinsdag in de Tweede Ka mer besproken is. Om dit compro mis te bereiken moesten de vak bondbestuurders beloven om dins dagavond op de vergadering ook de ongeorganiseerden toe te laten. Het was een moeilijk te verteren pil voor de vakbondsleiders: „Onge organiseerden zijn klaplopers", maar de druk werd tenslotte zo zwaar, dat ze deze pil wel moesten slikken. Vervolg op pag. 2 ZWAKKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist of motregen. Over wegend zwakke wind. Iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 november Zon op: 8.04 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 15.25 uur; onder: 2.38 u. Hoogwater te 11.56 uur, laagwater te 7.30 en 19.50 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Mevrouw T. Wijsmuller-Meijer heeft gisteren het eerste exem plaar van het door haar ge schreven boek ,,Geen tijd voor tranen" aangeboden aan de echt genote van de Amsterdamse burgemeester. Mevr. Wijsmuller (rechts op de foto) heeft in de bezettingsjaren duizenden jood se kinderen gered. Het honora-\ rium voor haar boek heeft zij afgestaan voor een organisatie in Israël. De Amerikaanse regering staat geheel en al achter de idee van een verenigd Kongo. Dit heeft de permanente vertegenwoordiger van de V.S. bij de Verenigde Naties, Stevenson, gisteren in de Veiligheidsraad verklaard. Om chaos te voorkomen is het nood zakelijk dat de Katangese autoriteiten eindelijk eens een einde maken aan hun vertragingstactiek en onderhandelingen beginnen met de centrale regering over de eenheid van het land, aldus Stevenson. Toestand in Kivoe en Oostprovincie gevaarlijker? Met betrekking tot de Oostprovin cie en Kivoe zei de Amerikaan, dat de hoop van de centrale regering in Leopoldstad dat Gizenga loyaal met haar zou samenwerken ongegrond blijkt te zyn. „Misschien zal blijken dat de toestand in dit gebied op de lange duur gevaarlijker is dan die in Katanga". De Amerikaanse regering is van mening, dat de secretaris-generaa: krachtig moet optreden tegen buiten landse huurlingen in Kongo. De Kon golese strijdkrachten moeten wordei versterkt. Stevenson kondigde aan dat de Verenigde Staten later me een ontwerp-resolutie zullen komen Tijdens het debat over Kongo dee' de Russische afgevaardigde Zorir. weer een aanval op België. De Rus vroeg zich af, waarom minister Spaak maanden had gewacht voor hij de Belgische huurlingen bevel gaf Ka- tanga te verlaten. Vandaag zou Spaak Zorin antwoorden. Moordpartij in Kindoe Verder werd een rapport bekend gemaakt van de V.N.-vertegenwoor- diger in Kongo, dr. Sture Linner, waarin getuigenverklaringen over de gebeurtenissen in Kindoe staan. Dr. Linner heeft aan de centrale Kongo lese regering een brief gezonden, waarin hij de nadruk legt op de ernst van de misdaad (de moord op de dertien Italiaanse V.N.-leden) en de onmiddellijke arrestatie van de ver antwoordelijke commandant in Kin doe eist. Ook vraagt hij instelling van een gemeenschappelijke commis sie van onderzoek om de overige schuldigen te berechten. Sture Linner heeft aangekondigd, dat de V.N. het Kindoe-gebied zullen afsluiten om te voorkomen dat de moordenaars ontsnappen. De Kongo lese troepen in dit gebied zullen wor den ontwapend. Er zijn reeds V.N.- versterkingen naar Kindoe overge bracht en nog meer troepen zouden volgen. De waarnemend secretaris-gene raal der V.N., Oe Thant, heeft giste ren in een telegram aan de Itali aanse minister van Buitenlandse Za ken, Segni, zijn afschuw uitgespro ken over de moord op de dertien Italiaanse vliegers in Kindoe. De stad Pisa, waar de vliegers gelegerd wa ren, was gisteren in rouw. Negen van de dertien slachtoffers waren gehuwd en hadden samen elf kinderen. Slot pag. 2 ..TRESLONG" JOÊ HILLEGOM Tel. 02520-5347 Onbeperkt kip eten ƒ6.00 Rijsttafel 16 ger. ƒ6.50 Dag. diner-dansant, 's Maandags gesloten Gisteren heeft de burgemees ter van Amstelveen door het hij sen van de vlag het nieuwe win kelcentrum Binnenhofoffi cieel geopend. Een overzicht van het moderne winkelcentrum tij dens de plechtigheid. Overjas in uitzonderlijk fraaie stof. Aparte Brixon 118.- 168.- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur in Moskou, Hanz Kroil, zal toch naar zijn standplaats terugkeren. Bij zijn gesprekken in Bonn is gebleken, dat Kroll bij zijn ont moeting met de Russische pre mier Chroesjtsjow op 9 novem ber j.l. géén denkbeelden heeft verkondigd, die niet in overeen stemming met de opvattingen van het Westen waren. Dit heeft de Westduitse Bonds regering verklaard nadat Kroll door Adenauer met spoed naar Bonn was geroepen om licht te werpen in de duisternis van geruchten, die rondom Kroll was ontstaan. Volgens sommige berichten zou Kroll, wiens eigenwijs heid overigens spreekwoordelijke vor men heeft aangenomen, een deel van het zogenaamde Russische vierpun ten-plan aan Chroesjtsjow hebben gesuggereerd. Daarmee zou hij zijn bevoegdheden ver hebben overschre den, zoals dan ook in een dementi, eind vorige week door de Bondsrege ring uitgegeven, uiteengezet werd. Maar nu blijkt dus dat Kroll geen blaam treft, hetgeen een mei'kwaar- dig licht werpt op de wijze, waarop de Westduitse regering zich soms haast afstand te nemen tegenover haar eigen mensen. De voorbarige distantiëring van Kroll werd overigens ingegeven door de berichten uit Washington, die meldden, dat de Amerikanen niet te spreken waren over Krolls optreden en de verdenking koesterden dat de Westduitsers een eigen Rusland-poli tiek probeerden te voeren buiten de Westelijke bondgenoten om. De kwestie-Kroll behoort nu tot het verleden. Alles wacht nu op de resultaten van het komend bezoek van Bondskanselier Adenauer en minister van Buitenlandse Zaken Schroder aan president Kennedy. Met spanning kijkt men daarbij uit naar het eerste optreden van Schro der in deze functie. Vooral de Berlyners houden hun hart vast voor Schröders denkbeel den, die volgens hen te veel gaan in de richting van een compromis met de Russen over Berlijn. Om iets van deze vrees nog vóór de reis naar Amerika weg te nemen vliegt Schro der vanavond naar Berlijn om be sprekingen te voeren met zyn chris tendemocratische partijgenoten en met burgemeester Willy Brandt, die door een lichte ziekte aan het bed is gekluisterd. Russen zitten als „kolonialisten" op de Koerillen In het debat van de Algemene Vergadering der VN over het kolo nialisme heeft de Brit Godber gis teren de Sowjet-Unie gevraagd, waar om zy de Koerillen-eilanden geen on afhankelijkheid verleent, nadat zy deze eilanden had geannexeerd als beloning voor haar deelneming (ge durende negen dagen!) aan de oor log tegen Japan Sinds de bezetting van de eilan- d'öi door Russische troepen in 1945 is de archipel van de buitenwereld afgesloten en geen enkele inlichting erover aan de Ver. Naties verstrekt. Zelfs de Japanse vissers, die per vergissing de territoriale wateren van de eilandengroep waren binnenge varen, zijn in de gevangenis geworpen en hun boten in beslag genomen of vernietigd. In antwoord op de hevige aanval tegen „Het Britse kolonialisme", dat vorige week door de Russische af gevaardigde was gedaan, zei Godber, dat „geen laster iets kan veranderen aan het feit, dat 510 miljoen mensen onder Brits bestuur sinds de tweede 7 wereldoorlog onafhankelijkheid ge- I kregen hebben". swan.de prima ballerina onder de zakdoeken Uit het Leidsch Dagblad van 19 Nov. 1861: Zaterdag avond zag een dienstbode op de Apothekers- dijk eenige beweging in het water langs den Boommarkt waarop zij gerucht maakte. De student Fortuyn Droog- leever toog in het water en redde een vrouwelijk persoon van een wissen dood. (Advertentie) Te koop of te huur, om dadelijk te kun nen aanvaarden: Een welin- gerigt, deftig woonhuis met goed put- en regenwater staande op het Steenschuur (Rapenburg) wijk IV no. 253. Adres aldaar.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1