OOK STAPHORST HUIVERT NU. Peek&Cloppenburg TE vlotte pennen breken af wat moeizaam werd opgebouwd Weer teleurstellende cijfers bij Philips noem banaan bij 21jn naam Volksgericht werd wereldnieuws De onderen meegesleept door jongeren die zich verveelden Als koek voor de miljoenen Communistische partij in cle V.S. weigert inschrijving Voor 'n goed idee naar Groeiproces blijft voortgaan •if Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 november 1961 Vijfde blad no. 30506 (Van onze Zwolse correspondent) „Dolle verhalen over en na het volksgericht vernielen langdurig moeizaam werk". Dit zei de hervormde dominee van Staphorst. De mensen in Birmingham en in Dover trek ken zijn woorden geen ogenblik in twijfel. Zij werden immers nauwkeurig voorgelicht door hun verslaggeefster, Paula James, de „on verschrokken heldin", die zich enkele dagen geleden persoonlijk naar het veelbesproken dorp in Nederland durfde te begeven en die er „maar nauwelijks in slaagde het vege lijf te redden". In Leeds en in Sheffield zien de mensen het voor zich alsof zij erbij waren geweest. Hun Paula in Staphorst, waar zij een sprong naar de middeleeuwen maakt en bij de landing wordt opgewacht door een sinister individu, die haar toeschreeuwt: „Veeg die verf van je gezicht!" De naam van Staphorst ligt aan scherven en er zullen heel wat jaren over heen gaan vóór de schade weer enigermate hersteld zal zijn. En dat alles, omdat een aantal jonge dwazen een verzetje wilden hebben In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft Staphorst enkele urenlang het verleden doen herleven. Er is een volksgericht gehouden. Een gemeente van duizend mannen en vrouwen heeft zich door een groepje heethoofden laten opzwepen en de gevolgen blijken rampzalig te zijn. In Londen, Brussel, Frankfurt en in nog honderden andere steden en dorpen hebben de mensen kunnen lezen over de middeleeuwse toestanden, die in Staphorst nog tot op de dag van vandaag heersen. Getrouwde vrouwen mogen niet tegen andere mannen lachen. Doen zij dit wel, dan stéllen zij zich bloot aan ernstige mishandeling. Zij worden met geweld uit hun huizen gesleept en in het holst van de nacht op mestkarren door het dorp gesleurd dit volk 'beginnen." Zo leest men thans in de wereld. Het maakt de kater na het „feest" alleen nog maar erger, nog bitterder, nog ellendiger. Want Staphorst heeft zyn volksge richt gehad'. De opwinding die daar door is veroorzaakt is nu wel verdwe nen. Zij heeft plaats gemaakt voor bezinning en heel wat Staphorsters, die in de nacht van vrijdag op zater dag van de partij waren, hebben voor zichzelf een balans opgemaakt. En zij zijn tot de conclusie geko men dat de uitslag ronduit droevig „Middeleeuwse toestanden in Stap horst", zo wordt er geschreven. „Vreemdelingen worden er bedreigd met hooivorken en de dominee houdt zich schuil in het binnenste van zyn woonkamer. Daar zit hy, weggedrukt tussen zijn zingende kanariepieten te sidderen en te steunen. „Ik ben bang van het volk", zegt hij volgens de Paula's. Zenuwachtig zou hij dan zijn bril schoon poetsen en zich laten ontvallen: „Dit is een slecht dorp. De mensen hier leven nog precies op dezelfde wyze als hun voorouders in de 17-de eeuw. Zij houden er de vreemdste ideeën op na. Ik schaam me voor hen, maar ik kan niets tegen Ml/ franse charme frans raffinement PARFUM interessant opwindend f2.25 f4.25 f6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes - Paris VIII JEUGD UIT W.-BERLIJN 10 WEKEN IN ONS LAND Zaterdag a.s. zullen 552 vluchte lingenkinderen tussen C en 12 jaar, afkomstig uit West-Berlyn en een aantal Westduitse kampen en nood- orderkomens, in ons land aankomen. Op uitnodiging van de Commissie Internationaal Hulpwerk uit het NVV en de PvdA worden deze kin deren in pleeggezinnen onderge bracht. j> 0 De commissie nam het initiatief tot dit transport in de augustusda gen, toen de spanning ïond Berlijn een hoogtepunt bereikte, voor de 13e augustus, toen de sectorgrens in Ber lijn werd gesloten, wist een record aantal vluchtelingen het westen te bereiken. De kinderen zullen In ons land de lagere scholen bezoeken. De commis sie beoogt hiermee de vluchtelingetjes te laten kennismaken met de manier van leven en werken in ons land. Langs verschillende routes, ver deeld over verschillende groepen, zul len de kinderen ons land birunenrei- zen. Een deel arriveert via Oldesi- zaal. andere via Gronau en Arnhem. Per trein zullen de kinderen door- doorreizen naar Friesland, Over ijssel, Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en de steden Den Haag en Rotterdam. Teruggezet In de, nacht van vrijdag op zater dag werd de klok zonder meer vele jaren teruggezet. Dat ging heel ge makkelijk. Op het ogenblik zou Stap horst er heel wat voor over hebben om de klok zeven dagen terug te kunnen zetten. En dat nu blijkt on mogelijk te zijn. Een onsmakelijk en barbaars plaatselijk gebruik waarvan velen hoopten, dat het voorgoed ver dwenen was. is onverwachts wereld nieuws geworden. Staphorst heeft het in heel veel kranten zelfs kunnen winnen van Berlijn en andere politieke con- flictpunten. De „Paula's" hebben zich van het dorp meester gemaakt. Zij schrijven voor populaire bladen met miljoenen-oplagen. En wat zij schrij ven gaat erin als koek. Daar hoeft niemand ook maar een ogenblik aan te twijfelen. Of is het soms niet ontzettend? Het staat er toch zwart op wit: „In Staphorst gebruikt de bevolking geen elektriciteit en waterleiding, want deze vertegenwoordigen het kwade. Om dan maar te zwijgen van de tele visie, „kijkdoos van de duivel". Ze schilderen het ondubbelzinnig af: geen televisie, geen water, geen stroom. Een euvele broeder, die het waagt zich uit te spreken voor de aanleg van waterleiding zou zwaar worden gestraft. Zijn huis zou steen voor steen worden afgebroken en niemand zou deze vernietiging kun nen tegenhouden. Uit vele landen Staphorst is wereldnieuws gewor den! Verslaggevers uit vele landen zijn in de afgelopen dagen in het dorp neergestreken. Keurige dames en he ren, bezield met slechts één gedachte nieuws te vergaren, waarop de lezers zullen afschieten als een havik op een muis. „Zonde, voorschrift, middeleeuwen en angst" worden de lokwoorden, die de aandacht zouden moeten trekken. En achter die woorden gaat dan het verhaal schuil van een onschul dige, eenvoudige vrouw, die het lef durft te hebben er een vriend op na te houden. Een vriend, maar meer dan ook niet, geen verhouding, waar over de vrouw zich hoefde te scha men. Toch werd zij gestraft en zie haar nu zitten! Door de ogen van verslaggeefster Paula krijgen miljoenen lezers het beeld haarscherp voor ogen. Scher per zelfs dan de „kijkdoos van de duivel" ooit zal vermogen. „Met trillende handen en met een asgrauw gezicht. Voedsel is er niet in huis en het zal er voorlopig niet ko men ook, want de vrouw durft d straat niet op te gaan." Toe maar! In Londen hebben z genoten toen ze het met ingehouden adem lazen. Goed verhaal „Goeie, goeie mensenWie had dat ooit gedacht dat zoiets nog mo gelijk zou zyn in Nederland in hel jaar 1961!" En in een Zwols hotel pakken de „Paula'a" hun koffers. Wat een verhaal kwam er daar uit Staphorst! Het is de reis naar Nederland dub bel en dwars waard geweest. Na het volksgericht zijn er tien tallen verhalen geschreven over dt nachtelijke schandrit, over de tyd die in het dorp heeft stilgestaan en over de zonde, die in optocht door de hoofdstraat trok. Afschuwelijke bijzonderheden ovei mishandeling en verwonding. Geen wonder dus, dat de naam van Staphorst aan scherven ligt. En dat alles, omdat een groep heethoofden een verzetje wilden heb ben. Toen Staphorst tot bezinning kwam heeft het de moed gehad in vertrouwde kring de geschiedenis van het volksgericht te reconstru eren en ontdaan van alle franje is die geschiedenis als volgt. Verveling In Staphorst zelf (dus wel te on derscheiden van Rouveen, Puthorst en IJhorst) is weinig te beleven. De jongelui vervelen zich er gauw, om dat er bijna niets mag en omdat er bijna niets kan. In Staphorst erger de een deel van de bevolking zich aan de levenswandel van twee inge zetenen. Zij hadden een verhouding, die het strenge dorp veroordeelde en daarom beëindigd wilde zien. In Staphorst werd gesproken over de gang van zaken in vroeger jaren, toen het gebruikelijk was bepaalde ongerechtigheden uit de wereld te helpen met de toepassing van het volksgericht. Een en ander werd ver volgens gecombineerd: verveling, er gernis en traditie. Op initiatief van een groep jonge dwazen werd tenslotte het plan be raamd om opnieuw een volksgericht te houden. De ouderen lieten zich meeslepen. In de opwinding van het ogenblik lieten zy zich verleiden aan de actie mee te werken. Actief als eigen rech ter, passief als toeschouwer. Naar schatting duizend mensen waren in de nacht van vrydag op zaterdag op de been. Tien procent De gehele gemeente telt 10.000 in woners, zodat welgeteld slechts 10 pet. van de bevolking bij het gebeu ren was betrokken. Deze 10 pet. heeft Staphorst een slechte dienst bewezen. De naam van het dorp is goed kapot. De jonge dwazen, die het plan had den beraamd zal het weinig kunnen schelen. Zij zochten immers een ver zetje en een beetje sensatie. Beide hebben zij in ruime mate gekregen. Voor hen is de kous af. Maar Staphorst telt 10.000 inwo ners. Onder hen zijn er velen, die trots zijn op het dorp en die zich keer op keer inspannen als het erom gaat het dorp omhoog te brengen en mee te laten tellen als een eenheid, die beantwoordt aan de eisen van deze tijd. Het zijn ook deze inwoners, diie door hun naasten van het volks gericht werden getroffen. Achterstand Een van de velen, die zich het ge beurde sterk aantrekken, is de bur gemeester. Jaren geleden streek hij in Staphorst neer en van de eerste dag af heeft hij slechts één doel voor ogen gehad: Staphorst, dat tot laat in de geschiedenis een achter stand heeft gehad up andere ge meenten, vooruit te helpen. De ach terstand moet worden ingelopen. Het verkeerde in de Staphorster samen leving diend'e te verdwijnen. Het goe de moest worden gestimuleerd. On afgebroken is zijn beleid langs deze lijnen gevoerd. Met oneindig veel ge duld werd veel tot stand gebracht-. Met nog meer geduld is hij er in geslaagd begrip voor zijn standpunt te kweken bij zijn wethouders. Zijn raadslieden, zijn medewerkers en tenslotte ook bij een groot deel van zijn gemeenteleden. Fcn van zijn ge liefde uitdrukkingen is, dat Stap horst van vroeger moet worden ver geten. Waar het om gaat, is het Staphorst van nu. Vernield En het Staphorst van nu mag ge zien worden. Een handvol jonge dwa zen wilde een verzetje hebben. Daar door werd Staphorst wereldnieuws en de burgemeester ziet nu een grote hoeveelheid moeizaam werk in één slag vernield. Het Staphorst van vroeger moet worden vergeten, na een nacht volksgericht zal het ge meentebestuur van voren af aan moeten beginnen. In het gemeente huis w>ordt gezegd, 25 jaren van be leid zijn met één kras doorgestreept. Desondanks zijn er in de afgelopen dagen stemmen opgegaan, dat de burgemeester en zijn politiemannen geweten zouden hebben, dat het volksgericht, voor de deur stend en dat het oogluikend zouden hebben toegelaten. Wie het gemeentebestuur van Staphorst ook maar enigszins kent, proeft het absurde in deze bewering. De werkelijkheid is anders. Als de burgemeester en de mannen van de politie ook maar een ogenblik aan een actie zouden hebben gedacht dan zouden zij onmiddellijk alles op al les hebben gezet om te trachten haar tegen te houden. Want ieder, die nor maal van verstand is, zal vechten voor zijn levenswerk. Verkaveling Staphorst is een moderne land- bouwgemeente geworden. De land bouwgronden (11.000 hectaren va-n de 14.000 hectaren) zijn in jongste verleden opnieuw verkaveld, waar door een betere bedrijfsvoering kon worden verkregen. De landbouwbe drijven zijn in zeer grote mate ge mechaniseerd. Heel veel boeren zeg gen lachend: „Over een paar jaar hebben al onze oudere dochters een rijbewijs". Want- z^£%^,de vrouwen van Staphorst hebbén zich met de techniek vertrouwd gemaakt. Lei dingwater en elektriciteit zijn in Staphorst vertrouwde gemakken. In de gemeenteraad wordt iedere maand weer over het water nn de stroom geklaagd. Maar altijd omdat er te weinig aansluitingen op de waterlei ding zijn en omdat de stroomvoor ziening onvoldoende is voor het ge bruik van huishoudelijke en bedrijfs- machines. Zelfs heeft de raad in een boze bui nog kort geleden uitgeroe pen: „Laten we een stuk van het net van de IJssel-centraie kopen, dan kunnen we zelf voor een verbetering van de stroomvoorziening zorgen". Toch staat in vele kranten te le zen, dat leidingwater en elektrische stroom in Staphorst worden geweerd als duivelse uitvindingen. Worden huizen afgebroken, als ae bewoners zich uitspreken voor het aanleggen van een waterleidingnet? In het ge meentehuis liggen stapels aanvragen van Staphorsters, die smeken om een aansluiting en die bereid zijn een deel van de kosten voor eigen reke ning te nemen. Langzaam maar ze ker leert Staphorst zich aanpassen. Veel werk inmiddels werd veranderd, zoals bijvoorbeeld de zorg voor de jeugd. Er werden nieuwe scholen gebouwd. Voor overwegend boerenbevolking werden een landbouwschool en een landbouwhuishoudschool gesticht. Jongens voor wie geen plaats meer overbleef op een boerderij, konden ander werk kiezen. Want het ge meentebestuur van Staphorst zorgde ervoor, dat zich enige industriële be drijven in de gemeente vestigden. Ook kwam er een fabriek, die vrijwel uitsluitend werk verschaft aan meis jes. Er werd een sportveld aange legd. Aan de rand van de dorpskern verrees een gymnastiekgebouw. Ge sproken wordt over de aanleg van een zwembad. Agenten van buitenlandse mogendheid' Op< emng van zaken geeist De Amerikaanse regering zal een gerechtelijke vervolging instellen te gen de Amerikaanse communistische partij, als deze zich niet voor maan dag als een verlengstuk van de Sow- jet-Unie laat inschrijven, zo heeft de Amerikaanse minister van Justi tie, Robert Kennedy, meegedeeld. Kennedy, een broer van de pre sident, zei op een persconferentie in St. Louis, dat het aan de communis tische partij verleende respijt maan dag afloopt. De leiders van de party, aldus Kennedy, hebben verklaard, dat zy het bevel van het hoogge rechtshof niet zullen opvolgen. „Maar als zy dit bevel inderdaad naast zich neer mochten leggen, zul len wij hen vervolgen". Volgens de wet inzake het toe zicht op ondermijnende activiteit, die van 1950 dateert, moet de partij „de identiteit van haar functionarissen onthullen, zeggen waar haar geld vandaan komt en noe dit wordt be steed" en haar propaganda-activiteit als communistisch bestempelen. Na 10 jaar van juridisch steekspel heeft het hooggerechtshof kortgeleden dit wetsartikel van toepassing verklaard. De Amerikaanse communistische partij zal de uitspraak van het hoog gerechtshof naast zich neerleggen, Eredoctoraat Sorbonne voor prof. W. G. Burgers (Van onze Par ij se correspondent) Prof. W. G. Burgers, hoogleraar, in de metaalkunde en de scheikun dige technologie aan de hogeschool te Delft, behoorde gisteren tot de tien geleerden van wereldvermaard heid wie in het grote amfitheater van de Sorbonne te Parijs het ere doctoraat werd toegekend. Elk jaar pleegt de Parijse univer siteit tien buitenlanders, die zich in de verschillende takken van de wetenschap onderscheiden hebben, met een ere-doctoraat te begiftigen. De orde-tekenen en de bullen wer den de geleerden uitgereikt en om gehangen door de rector van de Pa rijse academie, prof. Jean Roche. CHESTER BOWLES IN DJAKARTA De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, is gisteren voor een bezoek van twee dagen te Djakarta aangekomen. Op een vraag over de kwestie-Nieuw Guinea zei hy: „Het is een zeer moeilijk vraagstuk en wij hopen, dat het op een bevredigende wyze kan worden opgelost". Op de vraag, of de V.S. een ma nier weten, waarop de kwestie tot voldoening van alle betrokkenen zou kunnen worden opgelost, zei de heer Bowles: „Wy waren in staat, hulp te bieden in 1948 'tijdens de Ne derlands-Indonesische onderhande lingen over de Indonesische onaf hankelijkheid), maar op de huidige situatie in het conflict over Nieuw- Guinea heb ik geen enkel commen taar". Vechten En dit is dan nog maar een on volledige opsomming van de ver nieuwing, die Stapnorst onderging. Voor een deel moest gevochten worden, alvorens Staphorst zich ermee akkoord verklaarde. Maar het is er uiteindelijk allermaal ge komen. Onderdelen van het beleid op lange termijn. Staphorst begint zyn verleden de rug toe te keren. Er wordt al ernstig gesproken over de inrichting van een soort mu seum voor oude voorwerpen, die of al verdwenen zijn, of op het punt staan te verdwijnen, voor het na geslacht te bewaren. Ook zal er een geschiedenis van Staphorst worden geschreven om te voorko men dat de oude tijd in de ver getelheid raakt. Zo is Staphorst op weg. Daarom betreurt tenminste 90 pro cent van de bevolking het volksge richt van vorige week. Dat deel be treurt ook de belangstelling, die deze actie heeft gekregen. En tenslotte nog: het huivert btf de gedachte aan de stroom van verhalen, die on getwijfeld los zal komen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de klok vele jaren teruggezet. Door een hand vol heethoofden en "en gemeente, die te laat tot bezinning kwam. Tien procent van de bevolking, maar een heel dorp werd er op aangezien. aldus meldt het partijblad „The Wor ker". Het blad schrijft: „De wet eist dat de leiders der communistische partij him partU en zichzelf inschrij ven als ondermijnende agenten van een buitenlandse mogendheid. Na tuurlijk zal noch de communistische party noch een van haar leiders een dergelijke leugen onderschrijven". „The Worker" spreekt van een „lynchwet" en dringt er bU president Kennedy op aan er geen uitvoering aan te geven. Deserteurs uit Suriname gepakt De drie Nederlandse militairen, die uit Suriname naar Brits-Guyana uit geweken waren, zijn daar inmiddels door de politie aangehouden. Zy zul len als „ongewenste vreemdelingen* Brits-Guyana worden uitgezet. De drie militairen en een Suri naamse burger verblijven thans in het hoofdbureau van politie in Georgetown, maar zullen vandaar naar Springlands (een plaatsje aan de grensrivier met Suriname) over gebracht worden en aan de militai re autoriteiten in Suriname worden uitgeleverd. Na onderzoek zal worden bepaald of de soldaten voor te krijgsraad dienen te verschijnen of dat de zaak krijgstuchtelijk kan worden afge daan. Wollen pullovers Italiaanse import Cashmerette met een zacht zijden finish 2450 Dama. rijke dessins in de nieuwste modekleuren 35- Kamerjassen zuiver wol in de moderne Schotseclankleuren 2975 Ankiets stretch nylon Italiaanse import in uni kleuren Verpakt in origineel houten kistje, per 2 paar 390 28 miljoen minder winst (Van onze financiële correspondent) Na de teleurstellende cijfers, die Philips over het eerste en het tweede kwartaal van 1961 heeft gepubliceerd, vallen die van het derde trimester opnieuw tegen. In vergelijking met het derde kwartaal van 1960 bleef de omzet ditmaal vrijwel gelijk, maar de winstmarge, die toen nog 8.4% bedroeg, is nu tot 6.1% gedaald, zodat de netto-winst van f. 100 miljoen tot f. 72 miljoen is terug gegaan. In procenten van de omzet is er in de winst een terug gang van 28%. terwijl er in het derde kwartaal van 1960 nog een vooruitgang was van 20%. Blijkens de toelichting blijven de hier genoemde cyfers ook beneden de verwachting van de directie, zo dat zij aan haar raming van f. 5 miljard voor de omzet van het gehele jaar 1961 niet meer vasthoudt. Ne men we de cijfers van de eerste ne gen maanden onder de loep, dan blijkt dat de omzet iets groter was dan in die periode van het vorige jaar, maar dat de netto-winst van f 271 miljoen tot f 220 miljoen is gedaald. Het zijn, behalve de teleurstellende omzetten die relatief tot een stijging van de kosten leid den, de bekende factoren revalua- In Kopenhagen zijn de par keerproblemen even groot als in Je grote steden van ons land. Een automobilist vond hiervoor ;en handigemaar enigszins kostbare oplossing. Op weg naar ie stad sleept hij een scooter achter zijn auto mee. Buiten de stad laat hij zijn auto achter om op twee wielen zijn reis te ver volgen tie, vijfdaagse werkweek en voorts ook de door de politieke onrust ver oorzaakte terughoudendheid van het publiek, waaraan de slechtere uit komsten moeten worden toegeschre ven. Hoewel in het vierde kwartaal, als gewoonlijk, zowel voor de om zetten als voor de winst betere cij fers uit de bus komen, moet toch voor het gehele jaar 1961 op een gevoelige daling van de beschikbare winst worden gerekend. Globaal zou men die op f70 a f80 miljoen kunnen stellen, hetgeen de directie bij handhaving van het dividend (16 bovendien 5 uit agio over I960), ertoe zal nopen een kleiner bedrag voor reservering te bestem men. Aangezien de verminderde afzet in de televisie-sector als een tyde- lyk verschijnsel wordt beschouwd en op alle andere afdelingen en stijging van de omzet valt te con stateren. is de directie van Philips op wat langere termijn zeker niet pessimistisch. VOETGANGERS: Het is verboden binnen dertig me ter van een zebrapad over te steken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15