Voor „kinderen Jansen" heeft de tijd stilgestaan Laatste nieuws EEN BRUSSELSE SCHILDER DOOR UTRECHTERS HERONTDEKT IN WASSENAAR: MEER GELD VOOR SUBSIDIES BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 (Van onze Brusselse correspondent) F In het Utrechtse Kunstmin" zal men binnen kort kunnen kennis maken met het werk van wijlen de Brusselse schilder Jules Marie Can ned. Die eerste expositie van Canneels werk in ons land is aan een toeval te danken, zoals ons de weduwe van de schilder, die een kunsthandel bezit in de winkelgalerij van het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten, ons dezer dagen heeft verteld. Wanneer zij geen tentoonstelling heeft, pleegt zij namelijk werk van haar man in het uitstalraam te plaatsen en in de tentoon stellingszaal op te hangen. Daar hebben van de zomer bestuursleden van Kunstmin" het ge zien. Zij waren dadelijk enthousiast en zij heb ben mevrouw Canneel gevraagd of een expo sitie in Utrecht mogelijk zou zijn. Dat bleek het geval en zo zal men dus Canneels schilde rijen, tekeningen en aquarellen te Utrecht kun nen bewonderen. Jules Marie Canneel was een van vier broers, die allen volgelingen van Sint Lucas zijn geworden: de schilder Marcel, de beeldhouwers Eugène en Jean en hijzelf. In Brussel werd hij in 1881 geboren en hij ivas dus één jaar ouder dan i,Rik Wouters. Evenals laatstge noemde vluchtte hij na de val van Antwerpen in 191naar "Nederland 'waar hij werd geïnterneerd in Harderwijk. Tot 1918 Is hij in Nederland ge bleven en hy moet er zelfs een portrettekening gepubliceerd heb ben: die van minister Treub in de Haagsche Post. In Nederland heeft hij ook zijn latere vrouw, de zan geres Mady Purnode, leren kennen. Zij was verbonden aan de Franse Opera te 's-Gravenhage en via ge meenschappelijke vrienden kwam zij met Canneel in contact. Hun band heeft tot zijn dood in sep tember 1953 bestaan en nog is zy de trouwe hoedster van zyn nage laten werk. VEELZIJDIG Canneel had een veelzijdige be langstelling. Hjj heeft geillustreerd hij heeft toneel gespeeld, hij teken de karikaturen, hij is een bekend en veelgelezen rechtbankverslagge ver geweest, hij heeft enige boeken geschreven, onder andere een bun del parodieën onder de titel „A l'instar deMevrouw Can neel herinnert zich nog dat alle gepariodieerden plezier erin had den behalve de vader van mi nister Spaak, die zich heftig be ledigd zoelde! Toch heeft de schilderkunst wel de grootste plaats in Canneels ar tistieke leven ingenomen en zijn oeuvre rechtvaardigt zeker de Utrechtse belangstelling van thans. Ook na haar huwelyk is mevrouw Canneel blijven zingen en in de ge lukkige jaren tussen de twee we reldoorlogen heeft zy veel gast- voorstellingen in het buitenland ge geven. In die tijd reisden de kun stenaars nog nauwelijks per vlieg tuig en zo kon het dat byna ieder jaar de Canneels een lange, rus tige reis pe rschip of trein maak ten: naar Algerije, Marokko, Ira- lië, Zuid-Frankrijk. Voor mevrouw waren er op de pleisterplaatsen de repetities en het optreden, voor Jules Marie de ge legenheid om te tekenen en te schilderen. Vandaar dat veel van zyn schilderyen stadsgezichten en landschappen buiten Brussel tot on derwerp hebben. Gelukkige werken heeft Canneel zo in Algerye en Marokko gemaakt en het nachte lijke Rome moet ook zyn liefde hebben gehad. In bijvoorbeeld zo'n kustgezicht ln de buurt van Oran of in een haven van Casablanca kwam wel de beste zijde van zjjn talent naar voren: een licht „fauvisme", getem perd door een groot kleurgevoel en een neiging tot een zeer uitge wogen tonaliteit, waarbjj hjj aan halftonen voorkeur bleek te geven. Natuurlijk heeft hij, zoals zo ve len van zyn tydgenoten met Rik Wouters voorop, de „les van Cézan- ne" geleerd. Later, vooral toen hy tydens de oorlog van 1940-45 ge dwongen was in Brussel te blijven en zyn gezondheid wankel werd, is er ook in zyn werk een zeker pessimisme gekomen. BEWOGENHEID Zijn kleur wordt somber, zoals in het mooie ..Gezicht op de Kunst berg bij sneeuwweer". Zyn visie is dan minder evenwichtig, zijn com positie mist de klaarheid van de zuidelyke landschappen, maar er is anderzijds een trieste bewogen heid, die ontroert en boeit. Het lag voor de hand dat een zo veel omvattende kunstenaars per soonlijkheid als Canneel ook voor de mens intense belangstelling moest hebben. Daarvan getuigen niet alleen zijn karikaturen en zyn mooie, met enkele lynen opgezet te naakttekeningen, maar ook zyn geschilderde portretten en figuur stukken. Zijn vrouw heeft hy vaak ge schilderd, uiterst raak gekarakteri seerd in heel de kleurenweelde van haar kleding als actrice-niet-op- de-planken. Ook zag hij kennelijk wel af van het maken van een portret en zocht hij verder naar het geven van een algemener beeld. Figuren als Canneel zjjn er na tuurlijk meer in de Belgische schil derkunst van de laatste veertig, dertig jaar. Het is. zoals trouwens in de meeste landen, een beetje hun tragiek dat zij niet „ontdekt" werden, dat hun werk slechts in beperkte kring bekend bleef. Ook in Nederland heeft men daar voor beelden van, helaas te over. Me vrouw Canneel hoopt dat de Utrechtse tentoonstelling het be gin van hernieuwde belangstelling voor het werk van haar man mag zijn. In ieder geval kan men het met haar eens zijn, dat het recht op belangstelling en waardering verdient. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben de gemeenteraad nadere voorstellen doen toekomen over een verruiming van het subsi diebeleid, dat onlangs bij de aanbie ding van de begroting voor 1962 al werd aangekondigd. De verbeterde financiële positie van de gemeente, dank zij een hogere uitkering uit het gemeentefonds, maakt het mo gelijk de beperkingen, die vier jaar geleden moesten worden ingevoerd op het stuk van de subsidies, op te hef fen enkele subsidiebedragen te ver hogen en enkele nieuwe subsidies toe te kennen. In september 1957 werd op de meeste subsidies 'n korting toegepast van 10 a 15%. Het Wassenaars Sport- contact, dat tot dan toe f. 4000.- per jaar ontving, moest als gevolg van de precaire begrotingspositie van de gemeente genoegen nemen met f. 3000.- per jaar. Een bydrage aan het Residentie Orkest van f. 1000.- per jaar werd teruggebracht tot f. 900 per jaar, enzovoorts. Het eerste voorstel van burgemees ter en wethouders betreft het onge daan maken van deze verlagingen met ingang van 1 januari 1962. Bovendien wordt voorgesteld, de jaarlykse bydrage aan het Sportcon- tact te verhogen tot f. 6000.- per jaar, aan de Wassenaarse Openbare Lees zaal en Bibliotheek-federatie een extra subsidie van f. 6782.- toe te kennen ten behoeve van de jeugd bibliotheek en nieuwe subsidies toe te kennen aan de kraamcentra te Leiden en te Voorburg, aan de zang vereniging „Cantate Domino", aan stichtingen voor nazorg vajj, geeste- lyk minder validen, aan de Vereni ging „Het gesproken weekblad", aan WARMOND TTV „Steeds Vooruifz Voor de tafeltenniscompetitie speel den de heren van Steeds Vooruit II tegen Tennico II en boekten een fraaie 100 zege. Het derde team. dat (met een inval 1 err uitkwam, verloor van Docoe 9 met 73. Voor maandagavond 20 november staan dirae thuiswedstrijden op het programma: 2e-kil:asseSteeds Vooruit IBat- swingers 7; 4e-klasse: Steeds Vooruit Vooruit ISlagvaardig I. Het dierdie team van Steeds Vooruit gaat naar Alpehen aan den Ryn voor een wedstryd tegen Baronie III. WASSENAAR Ontslag notaris Aan de heer J. Th. Hovingh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zyn ambt van notaris te Wasse naar, met ingang van 1 juli 1962. De kenkeraad van die hervormde wykgemeente Dorp heeft benoemd tot ouderlingen de heren L .J. Kareis. G. A. van Houpten en tot diaken de heer C Lugthart Herbenoemd wer den de ouderlingen J. Schothorst, J. van Reenen en J. D. Binnendijk, her benoemd werd >t diaken de heren W. van Santen en A. Mighout, her benoemd tot Le.k voogd de heer A. Atsma. de Nederlandse Blindenbibliotheek en aan de Kon. Ned. My. voor Plant kunde te Aalsmeer. Verder wordt aan de raad voorge steld, in principe een nog nader vast te stellen subsidie te verlenen aan: de afdeling Wassenaar van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren en aan reclasse- ringsinstellingen, consultatiebureaus voor levens- en gezinsmoeiiykheden en medisch-opvoedkundige bureaus, voor zover zy ingezetenen van Was senaar onder behandeling hebben. VOORSCHOTEN Hoge boete voor hoofdige boeren Vyfmaal f 1.800 boete, waarvan echter voor elk f 1.500 voorwaarde- lyk doch met de bepaling dat de 5 koeien voor de slacht verkocht moe ten worden luidde de eis van de of ficier van de Haagse rechtbank in een veekwestie, waarin twee vee houders uit Voorschoten waren be trokken. De reden tot deze hoge boete was dat de 5 koeien, die in de provincie Noord-Brabant waren gekocht niet van de nodige schetsen waren voor zien. Die controle hield weer verband met de bestrijding van de zgn. abor tus-bang, een veeziekte. Naar de heer K. Los uit Katwyk, algemeen inspecteur mededeelde, mo gen koeien wel binnen de provincie verhandeld worden, ar.ch niet van buiten ingevoerd worden. De officier van Justitie deelde mede, dat beide verdachten echt hoofdige boeren zyn, die iedere medewerking weigerden. Zy waren reeds vroeger in en kort geding betrokken, dat door hen werd gewonnen wat hen overmoedig ge maakt heeft. Toen dus maatregelen werden genomen in verband met de vee-overtreding, bleven zy medewer king weigeren. Het ging op het laatst over een prestige kwestie of de Ju stitie zou moeten buigen en daarom had de Officier inbeslagname van de 5 koeien bevolen. Nu verdachten zo weinig medewerking hebben ge toond, meende de officier krachtige maatregelen te moeten nemen. De eis tegen de ene boer luidde als aan gegeven en tegen de broer, die min der met de zaken te maken heeft gehad, 5 maal f 15 boete. De raads man mr. J. A. van Arkel wees erop dat verdachte reeds genoeg nadelen zal ondervinden, doordat hy het vee voor de slacht zal moeten verko pen en vroeg clementie. De rechter veroordeelde tot 5 maal f 1.500 waarvan 5 maal f 1.400 voor- waardeiyk met bepaling, dat binnen een maand de 5 koeien voor de slacht verkocht moeten zijn. De broer werd tot 5 maal f 15 boete voorwaar delijk veroordeeld. WASSENAAR „Openba'e lagere school 2" wordt Bloemcampschool In tegenwoordigheid van de wet houder van onderwijs, mevrouw mr. C. M. s'Jacob-Des Bouvrie is giste ren in de openbare school aan de Bloemcamplaan een ouderavond ge houden. De voorzitter van de ouder- „De politie volgt het spoor", voor K. en O. (Casino) Een klassiek werk, Clouzot's „Quai des Orfèvres" (De politie volgt het spoor) draaide gisteravond in een tweetal voorstellingen in Casino als K. en O.'s „Film van de maand". En nog altyd blijkt deze film, kort na de oorlog gemaakt, de aandacht te pakken, zeker niet in de laatste plaats door het prachtige spel van de mees- ter-acteur Louis Jouvet. Als een tijger sluipt deze inspec teur van politie om de verdachten heen: de pianist Martineau en diens hupse echtgenote, het zangeresje Jenny Lamour, die de verdenking hebben gewekt schuldig te zyn aan de moord op het ryke heerschap Brignon. Die verdenking is niet hele maal ongemotiveerd: Jenny blykt zich, ter bevordering van haar car rière, met Brignon te hebben inge laten en haar man heeft, gedreven door jaloezie, een scène gemaakt waarin hy Brignon heeft bedreigd. Alles komt tenslotte terecht: de da der is een bruut, die al de argwaan van de politie had opgewekt. Clouzot's werk. met Jouvet in de hoofdrol, geeft een uitstekende mi lieuschildering. zowel van de wereld van het variété als van de politie. Het is een boeiende achtergrond voor de dreiging boven het hoofd van het echtpaar Martineau. De toeschouwer ként namelyk reeds een groot deel van de werkelyke gang van zaken en vermoedt het overige. Vervuld van een zeker tragisch medelijden met de jonge echtelieden, die zichzelf in een moeilyk parket hebben gebracht, ziet men de wolken samenpakken. Maar inspecteur Antoine (Jouvet) kent zyn vak en de waarheid komt aan het licht. Op boeiende wyze is dit drama in beeld gebracht. De golf van films, goeddeels in nieuwere styi, die in de voorbye jaren over het wit te doek is gegaan, heeft uiteraard ook de kijk van de toeschouwers ge- wyzigd. Een rol als van Jouvet is echter ook nu nog van voortreffelyk gehalte, zodat K. en O. waardering verdient voor de hernieuwde verto ning van dit uitstekende werk. Ongewenst schoolbezoek In de afgelopen nacht heeft de Prinses Beatrixschool aan de Hoge Morsweg bezoek gehad van een onge wenste gast. Deze verschafte zich toegang tot het gebouw door een raampje van draadglas in te slaan. Uit een lokaal nam hy f. 3.- mee, die de schoolkinderen byeen ge bracht hadden ten bate van de zending. In een lokaal op de bo venverdieping, waar de school voor slechthorenden is onder gebracht is, forceerde hy een lessenaar. De buit bedroeg hier f. 127. Het was de opbrengst van een door de kinderen gevoerde postzegelactie. Van de dader ontbreekt elk spoor. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. O. A. J. Fasting (Leiden) mej. E. L. de Wit (Leiden) en mej. C. M. Th. Vlasman (Naarden). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gisteren promoveerde aan de Leid- se Universiteit tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift getiteld: "Flow phenomena of pure (HE and 3HE - HE mixtures in the helium II region", de heer F. A. Staas geboren te Klaten (Ind.) en thans wonend te Leiden. Promotor was prof. dr. K. W. Taconis. De promotie geschiedde cum laude. PROF. BRANDSMAPRIJS VOOR DR. IR. VERBRAAK Op de bijeenkomst van de kring Metalen van de Bond voor Materia- lenkennis, die in Utrecht werd ge houden, ontving dr. ir. C. A. Ver braak vanmorgen de prof. Brands- ma-prijs. De heer Verbraak is verbonden aan het Metalen-instituut T.N.O. te Delft en ontving de prfjs voor zijn onderzoekingen op het gebied van de re kristallisatie van metalen. De prys werd hem persooniyk overhandigd door prof. dr. ir. W. F. Brandsma, die naar aanleiding van zyn jubileum in 1959 een geschenk onder couvert ontving en hiermee een fonds stichtte. Dit was de eerste keer, dat de prys werd uitgereikt. Deze bestaat uit de z.g. Agricola- medaille in brons en een bedrag in ëC\foortaan zal éénmaal per jaar de prof. Brandsma-prys worden uitge reikt aan een jonge metaalkundige, die zich in de laatste 2 Jaar heeft onderscheiden. (Van. onze correspondent) Voor Jan Jansen en zijn zuster Jo is de tijd stil blijven staan. De 62-jarige boer heeft in zijn leven nog nooit iets veranderd aan de kleine boerderij in het Brabantse dorpje Strijbeek vlak bij de Belgische grens, waarin hij werd geboren. Hij leeft zijn leven nog precies zoals zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader het heb ben gedaan. De haast van onze tijd is aan hen voorbij gegaan. In zijn boer derij zal men vergeefs zoeken naar sporen van technische vooruitgang. Zyn 61-jarige zuster Jo kookt voor het kleine gezinnetje, dat zy samen vormen, ln een ketel, die bo ven het open haardvuur hangt. De vlammen lekken omhoog in de grote zwartgeblakerde schoorsteen. In de schouw hangen zijen spek en stuk ken ham. zoals wy die eigenlyk al leen nog maar uit verhalen kennen, Let op Boer Jansen zit naast het vuur met zyn pet op. Het hoofddeksel gaat alleen af, als hy door een nauwe deurtje in de bedstee kruipt. Op de vloer de rode keien, waarover eens zyn vader en zyn grootvader, hun vrouwen en hun kinderen op hun klompen en klompjes schuifelden. Tussen het woonvertrek en de stal is een muur. Daarboven het dak, waaronder mens en dier samen le ven. De stal is een zogenaamde pot stal. Van oktober tot april, als de koeien binnen zyn, wordt daar de mest bewaard, 's Zomers dient die mest om de schrale zandgrond vruchtbaar te maken. Maar het stinkt niet ln de boer- dery van „de kinderen Jansen". De hoeve is zo gebouwd, dat de wind er steeds doorheen waait. Zonder die openingen in de muren en het dak zou het er geen leven zyn. „Den hèèrt" zou niet trekken „Koud?" vraagt Jan Jansen verbaasd. „Als je werkt, dan heb je het niet koud Zo was het leven op de Brabant se zandgronden vroeger. Als je niet werkte, lag je in bed. Van 's mor gens heel vroeg tot 's avonds werd er gewerkt om het hoofd boven wa ter te houden. Om de monden van de kinderen te vullen. In een gat in de muur tussen stal en woonvertrek staat de enige ver lichting van de hoeveeen klein olielampje. „Ze zyn hier geweest van 't elektriek", vertelt Jansen trots. „Maar ze konden de spykers niet in de balken krygen, zo hard is dat oude hout nog En hy wyst op de balken: ruwe, ongeschaafde boomstammen, krom en knoestig, die het dak dragen. Sober leven Sober was het leven op de Bra bantse zandgronden, zoals het nu nog voor „de kinderen Jansen" is. Maar dom waren de mensen niet. Boer Jansen laat zien, hoe zyn overgrootvader een methode uitvond commissie, de heer G. H. J. M. Pey- nenburg, richtte zich in het byzon- der tot drie onderwyzeressen, die een zy het niet officieel jubileum her denken. Het zijn mevrouw F. M. Sterkman-Huneman. die 30 jaar aan de school verbonden is, mej. C. Stuurman, die 15 jaar geleden in dienst trad en nu niet aanwezig kon zyn omdat zy enige weken rust moet houden en mej. C. Veerman, die haar 12 -jarig jubileum herdenkt. Hoewel het geen ambtsjubilea in de zin van het ambtenaren-reglement, die recht geven op een gratificatie, zyn, wilde de oudercommissie deze myipalen niet zonder meer voorbijgaan. Aan de jubilarissen werden bloemen en geschenken aangeboden. Na enkele zakelijke mededelingen van me vrouw Dekker over het financiële jaarverslag van de commissie, kwam het hoofd van de school, de heer H. Bolland aan het woord. Hy maakte met voldoening melding van het voornemen van de gemeente Wasse naar om met ingang van 1 januari weer een zesde leerkracht aan de school te verbinden. Aanvragen om inrichting van het gymnastieklokaal en een handenarbeidlokaal zyn in behandeling. De openbare kleuter school is gegroeid tot 40 leerlingen en heeft nog slechts enkele aanmel dingen nodig om tot aanstelling van een tweede kleuterleidster te kunnen overgaan. De naam van de school, die offi cieel nog steeds is „openbare lagere school no 2" zal binnenkort gewij zigd worden in „Bloemcampschool". Het woord was hierna aan mej. J. R. Wolff, hoofd van de afdeling jeugdbibliotheek van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Den Haag, die een interessante inleiding hield over goede jeugdlectuur. In de pauze was er gelegenheid een tentoonstelling te bezichtigen van goede jeugdboeken voor verschillen de leeftijdsgroepen. Enorme brand in warenhuis te Breda (Van onze correspondent) De in verband met Sinterklaas vol- getaste afdeling „woninginrichting" van Vroom en Dreesmann in de Kar- restraat te Breda is vanmorgen ge heel uitgebrand. Een voorbygangster zag dat een buiten. In een oogwenk loeide het leek te staan. Op dat moment knap ten met een klap twee grote spiegel ruiten en laaiden de vlammen naar buiten. In een oogwenk oeide het vuur tot aan de overzijde van de smalle winkelstraat en deed daar de ruiten van andere winkels barsten. De vlammenzee heeft over de volle breedte van het vry nieuwe textiel- pand van V. en D. het straatbeeld beheerst. Tot boven het dak sloegen de vlammen uit. Omstreeks het mid daguur woedde het vuur in alle ver diepingen. Van drie kanten bestreed de brandweer de vlammen. Gevaar voor de naast en achter liggende ma gazijnen en winkels leek vanmiddag geweken. Na ongeluk Otterloo Schuldige te Echteld gepakt (Van onze correspondent) Na intensief speuren heeft de po litie van Ede gisteravond de man aangehouden die maandagavond op de Apeldoornseweg te Otterloo met zfjn vrachtwagen met aanhangwagen een dodelijk ongeval veroorzaakte en daarna doorreed zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Hjj bleek een 20-jarig expediteur uit Echteld (Betuwe) te zyn. Hy erkende de botsing bemerkt te hebben, doch zou niet geweten hebben dat deze een mensenleven had gekost. De expediteur reed maandagavond zó links op de Apeldoornseweg dat hy een, vrywel in de berm gepar keerde, defecte legervrachtauto in volle vaart ramde. Van de twee militairen die bij de wagen stonden kon er één, een ser geant, nog tydig achteruit springen, maar de tweede, de 21-jarige sol daat G. Kolle uit Kamp Witten berg. wiens stoffeiyk overschot gis termiddag in Lunteren met mili taire eer ter aarde werd besteld, werd tussen beide voertuigen vermorzeld. De sporen van de botsing had de expediteur in de nacht van maandag op dinsdag goeddeels weg weten te werken. Door een nieuwgemonteerde rich- tingwyzer werd hy echter toch ont dekt. om de koeien gemakkelyk eten en drinken te geven. Buiten put hy een emmer water en giet die leeg in een holle boomstam, die dwars door de muur de woonkamer in loopt. De goot eindigt precies boven een yzeren ketel, met een doorsnee van ongeveer een meter. Klaterend loopt het water in de zwarte pot. Deze ketel zit aan een grote draai bare arm vast, die om een yzeren spil naar „den hèèrt" zwenkt. Wan neer de ketel vol genoeg is, worden BEURSOVERZICHT PHILIPS EN UNILEVER FLAUW Amsterdam, 17 november Het Damrak heeft vanmiddag deze beursweek afgesloten met een flauwe stemming voor Philips en Unilever. Philips was flauw op de gepubliceerde teleurstellende derde kwartaalcyfers 1961. Toen deze cyfers gisteren na beurs bekend werden, liep de koers van Philips in snel tempo terug van 1017 tot 987. Hierop volgde toen een licht herstel. De officiële beurs open de op 986. Deslotkoers van gisteren was 1029. Een koersverlies derhalve van ruim 40 punten. De cyfers heb ben da nook een diepe indruk ge maakt. Toch is men van mening dat de koersdaling voor dit fonds niet verder zal doorzetten. Op het ver laagde niveau werd steun in deze hoek verleend door buitenlandse aan kopen. Men verwacht nog dekkings aankopen op ruime schaal van lo cale zyde. Ook Unilevers lagen flauw in de markt op 900, tegen een voor gaande slotkoers van 917. Amerika liet in deze hoek vanmiddag verstek gaan. Het publiek en de beroepshan- del gingen tot winstneming over in de Unileverwaarden. Aku hield zich heel goed op 382, min 2 punten. Het zelfde kan gezegd worden voor Hoog- en de tijd bleef stilstaan er meel en kleine aardappels in ge daan. Zestig kilo weegt de pot met inhoud dan, maar de „kamerkraan" brengt hem zonder mankeren boven het haardvuur. Als de enorme maal- tyd gaar is, wordt de kraan weer gedraaid. Dwars door de woonkamer zwaait de ketel langs de houten goot, waar zoeven het water uit kwam, en gaat dan precies door de deur naar de stal. waar hij juist voor de koeien terecht komt. De yzeren pot wordt omgekeerd en het koeienmaal ein digt zyn tocht in de voederbak ken. Dat is het toppunt van techniek in de boerderij van de Jansens. Dat zal ook wel het vernuftigste op technisch gebied blijven, want Jan en Jo denken er niet over om iets in hun boerderij te verande ren. Waarom zou de hoeve niet blijven, zoals hij altijd is ge weestOf een model van zijn boerderij als herinnering aan vroeger dagen in het openlucht museum in Arnhem staat, wat kan Jan Jansen dat schelen? Hij staat vroeg op, eet terwijl hij bijna in de schouw zit en kruipt elke avond vroeg in de nauwe bedstee. Hij is er gelukkig mee.... ovens die op 770 circa 3 punten lager noteerden. Kon. Olie praktisch onver anderd. Nadat in Philips 994 was ge daan daalde de koers tot 981, Hier op volgde een licht herstel. Hoog ovens zakten in tot 766 en Aku tot 380. De hoofdfondsen verlieten de beurs vanmiddag op vrywel het laag ste punt van de é-g. Van deleidende cultures was HVA een punt hoger op 124. Amsterdam- Rubber en Certificaten Deli een wei nig lager. In de scheepvaarthoek brokkelden de koersen verder - tot 2 punten af. Staatsfondsen wederom iets gemakkelyker. Vrydag 17 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101ft 101% Ned. '59 4% 101A 101% Ned. '60-1 4% 101A 101% Ned. '60 n 4% 105% 101% Ned. '59 4% 100ft 101 %GL Ned. '60 4Vi 100% 100 GL Ned. '61 4Y4 100 ft 100 Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Gb. obi. 3% 82 Ned. '47 3% 93% 93% Ned. '51 3% 97% 97% Ned. '53 I-n 3% 95% 95% Ned. '56 3% 96% 95% Ned. '48 3Vi 89% 90% Ned. bel. cert. 3y4 89% Ned. '50 I-II 3y4 89% 90% Ned. '54 I-n 3% 91% 91% Ned. '55 I 3% 91% 91% Ned. '55 n 3% 93% 93% Ned. "37 3 91% 92% Ned. G.b. obi. '46 3 92% 92 ft Ned. dol. ln. '47 3 91 91% Ned. Inv. cert. 3 99% 99%GL Ned. 62-64 3 99%GL 99 ft Indië -37 3 99 98% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. bJ. '57 6 108'I 108% Ned. w. bJ. *58 4% 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 109% Ver. HVA-my. 125 123% AE.Ü 383% 379% Deli My cert. 143 142.10 Hoogovens cert. 772% 766% Philips gem. bez. 1029 987 Unilever cert. 916% 897% 545% 545% Kon. P. (50 h f 20) 114.90 114.80 Holl. Amer. hjn.. 153% 151 Java China Paket 149% 147 KIM 55.50 55.10 Kon. Ned. St.boot 191% 186% Kon. Paket My.. 151 150 Stoom. My Ned. 167 167 Niev Goudr cert. 161% 158%GB v. Ommeren cert. 348 344 y4 Kon Rott. Lloyd 150 GB 147 N. Scheepv Unle 154% 153 NIET ACTIVIFVE OBLIGATiES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95 95% idem '48 (3%).. 9511 95% R'dam '52* 1 (4%) 100% id *37 I-D (3%) 9516 96% Z.-Hol '55 4% 100 Bankwezen Bk N Gem. 58 5% 104% 105% 11 NWB'52 (4V«) 100ft 100% BVG rspbr f500.. 206 205 BVG rspbr '52 143 143% Industr. Obligaties Philips Doll. '51.. 03 Premleleningen Vorige Slotkoers Koers v. heden A'dam '53 3 103% 105% A'dam '51 12%.. 84% 84% A'dam '56 1 2% 82% 83 A'dam '56 H 2% 88% 89 Va A'dam *56 in 2% 88% 89 Eindhoven '54 85% Enschede "54 2% 82% Den Haag ,5212% 92% Idem H 2% 92 9i y« R'dam '52 I 2% 92 Idem n 2% 91% 92% idem '57 2% 97% 97 V, Utrecht '52 2% 95% 95% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% Zuid-Holl. '59 2% 103% 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstell'ngen Robeco 254.40 253 Amst. Bank 385 385 Cultuurbank 31% 31% Holl. Bank U eert. 222% 222% Ned. Handelmy 336 335 Rott Bank377% 377% Twentsche Bank 335 333 Senembah 410 B 415 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. Borsumy-Wehry Calvé Delft eert. Electrolasmy K. Pap. v.Gelder K. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bmy. Internatio Int. Kunstst. Ind. v. Kemp. en Beg. Leidse Wolspjy MtillerenCo NB. Ned. Kabelfabr. Philips pref. Rott. Droogd, My. Sikkens Croep Vei. Touwfabr. Walvisvaart Wernink's Betmy. Wilton Feyenoord v. Wyk - Heringa Zaalberg Mijnbouw ?n petrol Biliton 2de r. Kon Petr (f20) Amerik fondsen Canad. Facile R. Intern. Nikkel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 715 725 295 294 90 90 895 884 325 356 350 173% 169% 440 -L. 247 250 194 194% 71 71 146 144% 550 549 520 515 583% 575 L 298 290 556% 552 895 894% 347 347% 95% 95% 198B 200 291 294% 88 B 89% 149% 147% eun 485% 484 115 115.20 24jf 24 ft 80% >79 51 51% 42 41% 54% 54 53 53 ft 83% 85 59 58% 40% 41 36 ft 78% 77%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11