1.000.000ste TV MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN J flristona K ARIST0NA EZEN tstoua Minister De Pons oogst lof van Tweede Kamer Associatie Antillen met E.E.G. geregeld de ss ee De erkenningsregeïen voor de tuinbouwers Kongolese troepen in noord-Katang Commissie adviseert over aardgasbeleid Goede vakantie voor velen niet mogelijk m benegas butaan 9 televisie radio recorders portables Ondanks velerlei bezwaren aar de VN weten van niets Vluchtelingen Actieve bewaker van de prijzen Telegram naar ministerraad Partijen deden water in de wijn (Van onze Brusselse correspondent) Na meer dan twee jaar onderhandelen is de associatie van de i.i Ned. Antillen met de Europese Economische Gemeenschap thans I""1 in zicht gekomen. Gisteren is men het namelijk in de ministerraad van de E.E.G. eens geworden over de regeling van het grote probleem, dat zich bij deze associatie voordeed: de invoer van op de Antillen geraffineerde petroleum (bijna voor 100% van Venezolaanse oorsprong) in de landen van de E.E.G.) Het probleem is bekend: Neder- LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 ^land is van oordeel, dat op de An- tillen geraffineerde petroleum vrij kam word>en ingevoerd1 in dje lamtdjem >|van de EEG, omdat naar onze me deze petroleum van Nederland- 'se oorsprong is en omdat wy van foordeel zyn, dat voor de Antillen eenzelfde assooiaitieregime moet wor den toegepast als voor aM's anders geassocieerde gebieden. Frankryk heeft steeds een „pla fond" gevraagd voor deze invoeren in de EEG-landen, omdat het vreesde dat de markt overstroomd zou wor gden met deze Antilliaanse petroleum jen omdat het eveneens bevreesd was idwoor de afzet van zym petroleum uit 'de Sahara.' Daarover is nog al het ieen en ander te doen geweest, voor hal omdat Frankryk lang, heeft ge- ,*iwediger<i een soepelier houding aan te memen. Nadat nu enige tyd geleden Jde Nederlandse ambassadeur te Pa trijs een stap had gedaan by het .Franse ministerie van Buitenlandse j Zaken, hebben beide party en thans, [wanneer men die vergeiyking in dit kan gebruiken, water in hun wijn gedaan en is men tot een oplossing gekomen. Advertentie De regeling, waarin thans wordt voorzien, is als volgt: er zal een maximum worden vastgesteld voor de Antilliaanse petroleum, die in de lid staten van de EEG vrij mag worden ingevoerd. Dat maximum wordt per land bepaald. Het totaal van deze landen-maxima is 2 miljoen ton (de export van de Antillen naar de EEG is thans 1 miljoen Ion). De lid-sta ten mogen, wanneer zij dat wensen, de invoer uit de Antillen blokkeren, wanneer voor hun uet vastgestelde kwantum is bereikt. Maar dat is niet noodzakelijk. Zij kunnen dus, met invoerrechten, verder zoveel invoeren als zjj mochten wensen. Daaraan is dan nog toegevoegd, dat de EEG kan ingrijpen, wanneer de totale invoer boven de 2 miljoen ton komt. Maar als voorwaarde is daar bij gesteld, dat er ernstige moeilyk- heden moeten zijn ontstaan op de gemeenschappelijke markt. Verder is er dan nog de procedu rekwestie. Voorzien is dat er voor de associatie van de Antillen en van Suriname een wyziging van het ver daag van. Rome, met name van het artikel 131, nodig zou zym. Die kwes tie zaï thans met het ontwerp voor de aan associatieregeling van de Antillen m het Europese Pari voorgelegd. irlement worden Ook de koper van het miljoenste TV-apparaat heeft het goed bekeken Hij koos een Aristona, omdat hij ervan overtuigd was, dat hij op die manier het beste kocht, namelijk een apparaat, dat hem verzekert van onbeperkt kijk- en luister genot gedurende jaren. Proficiat met deze keuze! VRAAGT UW HORLOGER Eerste Kamer nam aan: De Eerste Kamer heeft gisteren vrij veel aandacht besteed aan het wetsontwerp, dat regelen geeft omtrent de erkenning van tuinbouwers. Ofschoon de Eerste Kamer 'het wetsontwerp ten slotte zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen, lieten drie leden van de VVD-fractie aantekenen, dat zij geacht wilden wor den te. hebben tegengestemd. Dat waren de heren Witteveen, De Wilde en Van der Vliet. De Tweede Kamer had het wetsontwerp met algemene stemmen aanvaard. Uit de rede van de heer Baas (V.V.D.) bleek, dat er enkele leden van zyn fractie principieel bezwaar hadden tegen de mogelykheid, die de wet schept op het stuk van markt ordening. De heer Baas en enkele andere le<- den van zijn fractie konden overi gens ook weinig enthousiasme voor dit wetsontwerp opbrengen. De heer Baas bestreed ook voor een deel de motiveringen van minister Marij- nen. „Een teeltregeling", zo meende de heer Baas, betekent veelal een belemmering voor de vrije ontplooi ing van de ondernemer. Vijf oisfwerpen Prof. Samkalden (P.vdA.) bleek evenmin helemaal tevreden met Jiet ij Europes^ vluchtelingen uit ïAlbertstad hebben gisteren in [Oesoemboera in Roeanda-Oe- roendi meegedeeld, dat eenhe den van het nationale Kongolese leger Albertstad in noord- Katanga zijn binnengetrokken. Zij vertelden, dat er zich tijdens na de aankomst van de Kon golese soldaten geen incidenten hadden voorgedaan. De toe stand was echter wel gespannen. Een woordvoerder van de VN heeft gisteren in Elisabethstad op een pers conferentie meegedeeld, dat het ge zag in Alberstad op ordelyke wyze is overgegaan in handen van de cen trale regering. De stad heeft nu een bestuur van de Baloebakat, een party die fel tegen Tsjombe gekant is. Vol gens de woordvoerder zijn er beslist geen troepen van het Kongolese le ger in Albemtstad Hy gaf dieze pens conferentie na terugkeer van het hoofd van de VN in Katanga, O'Brien uit Albertstad. Ceylon, Egypte en Liberie hebben 1 gisteravond bij het bureau van de Veiligheidsraad een ontwerp-resolu- tie ingediend, waarin wordt geëist dat er een einde komt aan alle af scheidingsactiviteit in Katanga. In het ontwerp wordt volledige steun toegezegd aan de centrale regering 'van premier Adöela. De Veiligheids raad zou vandaag weer byeenkomen Verbinding met' Ameland hersteld Het isolement van Ameland, dat 24 uur heeft geduurd, is verbroken. Gistermiddag om een uur is een vis sersboot met passagiers en post van Nes naar Holwert -ertrokken. Dez boot bracht ook oassagiers en post van de wal mee terug. Omstreeks twee uuir is die vastgelopen veerboot ..Friesland" vlot gekomen. Deze heeft direct daarop een reis van het eiland naar de vaste wal en terug gemaakt. De veerboot „Johan Willem Friso" zit nog vast op de plaats waar ze is gestrand. De bemanning is nog aan boord. voor behandeling van de toestand in Kongo. De Kongolese generaal Loendoela en een commissie van onderzoek, be staande uit VN-personeel en Kongo lezen, zijn gisteravond veilig op het vliegveld van Kindoe geland waar Kongolese troepen het dreigement hebben geuit dat zij op alle vlieg tuigen van de Verenigde Naties zul len schieten. Een woordvoerder in Leopoldstad zei dat er nog geen schoten zyn gewisseld tussen de 200 Matleise VN-soldaten en de 700 Kon golese militairen te Kindoe. Gene raal Loendoela die bevelhebber is van de troepen in Je Oostprovincie en Kiivoe zal trachten de toestand in het reine te brengen en de vrij lating van dertien Italianen te be werkstelligen, die de Kongolezen se dert zaterdag gevangen houden. onder kogelregen over sectorgrens Band van gepantserde auto lek geschoten De Oostberlijnse politie heeft dins dagavond meer dan honderd schoten gelost op een auto waarin vijf vluch telingen uit Oost-Beriyn naar W'est- Berlijn reden. De vluchtelingen, twee mannen en drie vrouwen, liepen geen letsel op, aldus heeft de Westberlijn se politie meegedeeld. De auto werd echter verscheidene malen getroffen. De voorruit en zij ruiten zijn vernield. Achter de voorruit had men een stalen plaat aangebracht, waarin ter hoogte van de ogen van de bestuur der heel kleine gaatjes zaten. Ook aan de zijkanten en de achterkant waren stalen platen aangebracht. De auto kon slechts met zeer geringe snelheid de hindernissen bij het con trolepunt, waar men de poging waag de, passeren. Toen de wagen lang zaam enkele scherpe bochten nam, stond hij bloot aan het vuur van drie Vopo's met machinepistolen en een met een revolver. De rechter voorband van de auto werd lek ge schoten. voorgestelde. De erkenningen zullen voortaan vanwege het Landbouw schap worden verleend, maar prof. Samkalden was het er niet mee eens, dat de commissie vestigingsregeling van de SER hierover niet van ad vies zal dienen. Hy vond het jam mer en onbevredigend, dat deze com missie met zo'n rijke ervaring by de invoering van deze wet niet zal worden betrokken. Prof. Samkalden meende voorts dat de wet geen vol doende waarborg biedt, dat geen misbruik zal worden gemaakt van de enige eis, die thans zal worden ge steld, n.l. die van de vakbekwaam heid. Prof. Samkalden vroeg zich verder af of er in alle sectoren van de tuinbouw nog wel reden is voor een teeltregeling. Er liggen nu vijf ont werpbesluiten voor een erkennings regeling, n.l. voor groenten, bloemen, bloembollen, bomen en fruit, maar is dit niet wat te veel? Er is, volgens prof. Samkalden, behoefte aan ex pansie en spreker meende, dat de onderhavige wet deze expansie be lemmeringen in de weg zal leggen. De heer Van Nispen tot Panner- den (KVP) stelde zich geheel achter het wetsontwerp, dat z.i. een versoe peling betekent van de bestaande toestand en dat bovendien aan jon geren meer mogeiykheden geeft. De heer Mertens (KVP) bleek het niet geheel met zyn fractiegenoot eens te zijn. Hy was n.l. van oor deel, dat land- en tuinbouw in het algemeen geen vestigingsbeleid no dig hebben, maar hij was het met de minister eens, dat voor de sier- teélt en de bloembollen een erken ningsregeling nog wel gewenst is. Daarom was hy bereid zijn stem aan het wetsontwerp te geven, zij 't zon der enthousiasme. De heer Elfferich (AR) noemde het wetsontwerp een belangrijke stap naar meer vrijheid in de tuinbouw. De heer Geuze (CHU) daarentegen vreesde voor een zeker gebrek aan soepelheid en hij maakte zich onge rust over het beleid, dat de produkt- schappen t.a.v. de teeltregelingen in de toekomst zullen gaan voeren. „De bloementeelt", zo betoogde heer Geu ze, heeft behoefte aan toetreding van jongeren. De teeltregeling hier te lande heeft In bepaalde sectoren de teelt in het buitenland bevorderd. Ook de export ondervindt daarvan concurrentie, zo de export van bloem bollen". Een „raamwet" Minister Marijnen bleek de geop perde bezwaren niet te delen. We hebben met een z.g. „raamwet" te doen en de algemene maatregelen van bestuur en de ministeriële be schikkingen kunnen de ontwikkeling in de tuinbouw zeker volgen. In de groenten- en fruitsector is men vrij algemeen van oordeel, dat de teelt regelingen wel kunnen vervallen, om dat de wet voldoende marktordenend werkt. Van de bloembollensector ver wacht de minister, dat men een rui mer standpunt zal gaan innemen. De eerste stappen daartoe zijn trou wens al door het produktschap sler- teeltprodukten gezet. Lustrumtournee Ned. Studenten Orkest Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan zal het Ned. Studenten Or kest onder leiding van dirigent Jan Brussen ook dit jaar in verschillende plaatsen van ons land een galacon cert geven ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium en het Uni versitair Asylfonds voor zieke en ont heemde studenten. Voor Den Haag is dit concert vastgesteld op de avond van 25 ja nuari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Uitgevoerd worden o.m. een viool concert van Ton de Leeuw (opge dragen aan het NSO) met als soljst Theo Olof en een van de suites van Joh. Sab. Bach. Prins Bernhard in New York Prins Bernhard is gisteravond in New York aangekomen. Tegen ver slaggevers zei hy dat hy tydens zyn vijfdaagse bezoek o.m. als peetvader zal optreden bij de doop van het jongste kind van Louis Marx, een speelgoedfabrikant cn de vriend van de Prins. Ook zal hij een tentoonstel ling openen van schilderwerken van Lansdell Christie, eveneens behoren de tot de vriendenkring van de Prins. bakgeuren zijn vaak bah-geuren! Neem visbakkert Met zo'n handig 6 kg. gasflesje Bene- gas Butaan doet u het in schuur of bijkeuken. Geen "bah-geuren" in huis, geen vetspatten in uw schone keuken. Gemakkelijk, vlug klaar. (Onthouden voor de zomer, 't 6 kg. flesje ideaal voor vacantie 1) 2400 DEPOTHOUDERS Advertentie A. DE WIT's Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 LEIDEN (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van zijn begroting in de Tweede Kamer heeft de minister van Economi sche Zaken, drs. J. W. de Pous, gisteravond de Kamer deelge noot gemaakt van zijn zorg om de prijsontwikkeling in de hand te houden. Onze economie moet een stij ging van de arbeidskosten ver werken zonder dat dit tot noe menswaardige doorwerking in de prijzen leidt. De bewindsman heeft verder onder meer enkele mededelingen ge daan over het aardgas, dat in de provincie Groningen is gevonden. De staatsmanen zijn ingeschakeld bij de bestudering van de vraag hoe dit gas het beste zou kunnen worden afgezet. Er is bovendien een kleine niet-ambteiyke commissie ingesteld om de minister van advies te dienen over het te voeren aardgasbeleid. Deze commissie is thans bezig met het samenstellen van een rapport, dat eind november of begin decem ber kan worden verwacht. Van vele zijden is gisteren uit de Kamer aan minister De Pous lof toe gezwaaid. De KVP'er Bogaers wees erop dat de minister vaak dag en nacht in touw is. Drs. Koopman (PvdA) noemde het beleid van de minister actiever dan dat van zyn voorganger (prof. Zijlstra) al zyn de resultaten niet beter. Stichting Orkava: Spreiding thans bittere noodzaak De organisatie van kamp en vakantiebesteding sbedrijven „Stichting Orkava" heeft een te legram gezonden aan de minister raad, waarin ivordt aangedrongen op het spoedig nemen van maat regelen om een doeltreffende va kantieregeling te bevorderen. Tijdens de driedaagse conferen tie van de Stichting in het Troel stra-Oord te Beekbergen toerd te vens besloten over de vakantie spreiding een memorandum te sturen aan de beide Kamers, de S.E.R. en alle andere instanties voor wie deze kwestie eveneens een onderwerp van studie is. Dat de vakantiespreiding deze Stichting zeer na aan het hart ligt, bleek ook duidelyk uit de openings rede van de voorzitter, de heer S. Mylder uit Appelscha. „Na dertien jaar arbeid van de Stichting Recrea tie zitten we nog altyd in het slop. Het wordt hoog tyd, dat er door de regering iets gedaan wordt om te voorkomen, dat de tegenwoordige si tuatie blijft bestaan. Deze is scha- deiyk voor de volksgezondheid, om dat een groot gedeelte van ons volk nog altijd geen kans heeft een re creatie vakantie te houden", aldus de heer Mulder. Hy distantieerde zich nadrukkelyk van het door de organisatie van ex ploitanten van recreatie- en vakan tieoorden „Stichting Rekavo" gegeven advies: „Houdt de kinderen gerust thuis als dat voor uw vakantie past". Maar volledige vrUheld leidt tot een mislukte vakantie voor velen. Voor de vakantiespreiding is een van de be langrijkste factoren wel het vaststel len van de periode voor de bouwvak ken. Dit jaar was er nog een overiap- plngsweek tussen de vakanties van boven en beneden de rivieren, maar voor 1962 is zelfs die komen te ver vallen, zodat de bouwvakvakanties volgend jaar worden samengeperst in de periode tussen 23 juli en 4 augus tus. „Eigenlijk zouden wij de knuppel in het hoenderboek moeten gooien en de vakantie voor onze bedrijven in dezelfde periode moeten vaststellen zo besloot de heer Mulder. Prijsbeleid Het prysbeleid vormde een voor naam onderdeel vao de beschouwin gen der diverse sprekers. Heeft de minister wel voldoende instrumenten om het prysniveau ie controleren?", zo vroeg de heer Koopman. By de KVP bestaat enige zorg, dat het pryspeil iets is gestegen, aldus de* hr Bogaers, ook al is dit toe te schrij ven aan factoren, die aan de minis ter niet te verwyten rijn. De socia list Reehorst meende, dat de minis ter bakkers en melkboeren niet te strak mag houden, omdat anders hun dienstverlening in het gedrang kan komen. Verder vroeg deze spre ker meer openbaarheid over de re sultaten van het prijsoverleg met het bedrijfsleven. Drs. Van der Mei (CH) was van oordeel, dat het eenvoudigweg nood zakelijk is om overal, waar dit mo- gelyk is, prijsverlagingen tot stand te brengen. Hij vreesde van een ver hoging van het huurpeil met het voorgestelde percentage een op waartse druk op de prijzen. Mr. Van Leeuwen (VVD) kon zich in zekere zin wel aansluiten by de waardering, die de minister voor zyn prysbeleid oogstte. Terloops had de heer Van Leeu wen zich nog afgevaargd of het niet wenseiyk zou zyn een gecombineerd financieel economisch debat te hou den, na de algemene politieke be schouwingen, Hy vond het vervelend, dat nog maar pas vorige week de algemene financiële beschouwingen zy-n gehouden, zodat doublures thans niet uitgesloten waren. Industrialisatie Het regionale industrialisatiebeleid stond gisteren eveneens sterk in de belangstelling. De heer Bogaers (KVP) wilde onderscheid maken tus sen het stimuleren van een spreiding in geografisch opzicht buiten het westen des lands en anderzyds de bestryding van de structurele werk loosheid in bepaalde gebieden. Deze spreker pleitte ook voor ver betering van de verbindingen tussen het noorden en westen, waardoor het eerstgenoemde gebied /oor industrie vestiging interessanter kan worden. De heer Kikkert (CH) wees hier eveneens op. Hy was enigszins be zorgd over de zyns inziens ietwat schriele woningtoewyzing voor het noorden. Verder vroeg hy inzake het regionale industrialisatiebeleid ook aandacht voor de Veluwe. „Zijn wy eigenlijk wel op de goede weg met de stimulering vao de regio nale industrialisatie?", zo vroeg mr. Van Leeuwen zich af. Zou de con junctuur niet kunnen worden ge temperd door het verminderen of op heffen van subsidies? Investeringen Wat de investeringen betreft, meende de socialist Koopman dat deze thans te zeer zyn gegroeid. Daarentegen wilde de heer Van der Mei geen verdere beperking van de investerimgsfaciliteiten. De heer Van Eysden (AR) meende, dat investe ringen om de arbeidsproduktiviteit te verbeteren noodzakelyk zyn voor de groei van de produktie. De liberale mr. Van Leeuwen achtte voor het doen van investeringen besparingen nodig, beknotting van ondernemers besparingen was volgens hem een aanslag op de welvaart. Verder wees de heer Van Leeuwen er nog op, dat loonsverhoging voorrang zou moeten hebben boven arbeidstydverkorting. Hoewel deze laatste voorziening zeker begerenswaardig is, werd zy veel te overhaast ingevoerd. Mevrouw De Roos-Oudegeest (PvdA) vroeg om meer aandacht voor de belangen van de consument. Deze wordt vaak beinvloed door be paalde vormen van twyfelachtige re clame. „Gezond" Minister De Pous zei in de eerste plaats, dat de financiële positie van de overheid thans aanzienlijk gezon der is dan in de vergelykbare situa tie van circa zes jaar geleden. Bo vendien zijn thans de nationale be sparingen veel hoger. Door een ho ger investeringsniveau zijn er grote re mogeiykheden voor een voort gaande produktiestyging. Wel is er nu een stagnatie in de uitbreiding van de produktie. Dit is vooral te wijten aan de arbeidstydverkorting in dit jaar. Ondanks de revaluatie in maart jl. ziet het er naar uit, dat het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans positief zal biyven. We moeten waken tegen overspan ningen, Drs. De Pous meende, dat de be tekenis van stabiele prijzen voor ge zonde en rechtvaardige economische verhoudingen nog te weinig wordt beseft. Bestryding van de prijslnfla- tie zal ip de toekomst centraal moe ten staan. In de huidige hoogcon junctuur moeten we zeer voorzichtig zyn met prijsverhogingen. De investeringen zijn na 1958 snel ler gestegen dan de andere beste dingscategorieën. De bewindsman noemde dit een volkomen normaal verschijnsel. By een bepaalde pro duktie hoort een bepaalde invest e- ringscapacitelt. Dit is nodig, omdat anders ons land niet voldoende aan de vraag naar bepaalde goederen kan voldoen. De overheid moet de slinger van het investeringsuurwerk regule ren: in een hoogconjunctuur moet zy deze voor al te sterke zwaaien behoeden. De minister verwachtte, dat van 1962 tot '1966 circa 420.000 mensen een plaats In het arbeidspro ces zullen moeten vinden. Met vol doening merkte minister De Pous op, dat het werknemersaandeel in het nationale inkomen relatief is geste gen. Voor 1982 wordt net geschat op 70 procent (68.3 in 1960). Over de regionale industrialisatie zei de bewindsman dat het beleid ten gunste van de „probleemgebieden" niet het enige middel is om sprei ding te bevorderen of een ongewen ste concentratie in het westen tegen te gaan. Het beleid in de probleem gebieden heeft verheugende resulta ten gehad. Er zyn duidelyke aan- wy zingen, dat de beroepsbevolking in het noorden meer don vroeger daar werk kan vinden. Voordat de minister eventueel overgaat tot principiële wyzigingen in het regionale industrialisatiebeleid wil hy eerst de resultaten van een thans lopend onderzoek afwachten. Dit onderzoek komt eind 1962 gereed. Toch wordt reeds nu gedacht aan „bysturen": by bepaalde plaatseiyke spanningen op de arbeidsmarkt ?nu het aanwijzen van nieuwe industrie terreinen kunnen worden beperkt. Dr. J. W. de Wilde overleden In de leeftijd van 67 jaar is giste ren in zyn woning in Den Haa- overleden dr. J. W. de Wilde, emeri tuss predikant van de Ned Herv Kerk. Hy was achtereenvolgens pre dikant in Burum (Fr.), Kouduin (Fr.) en Den Haag. Dr. De Wilde ging in 1959 met emeritaat. Hy heeft een vooraan staande rol gespeeld in de „Confes sionele Vereniging". In de bezettings jaren is dr. De Wilde werkzaam geweest als secretaris van de alge mene synode der Ned. Herv. Kerk. Na de bevrijding koos de generrie synode hem tot assessor en als kerk- visitator-generaal. Voor de generale synode maakte hy deel uit van de Raad voor kerk en theologie Tij schreef o.m. een standaardwerk e- titeld„Afscheiding en doleantie zyn verdiensten vonden erce ig in rijn benoeming tot ridJer in de Orde van de Nederlandse Leeuw.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7