VELPO aar 1962 f 1 40! iLeidse schooljeugd betrokken in ctie „Opgeruimd staat netjes" Onstuimige chauffeur schopte verbalisant tegen de schenen „Mijnheer gaat op jacht" Kostelijk Frans blijspel Drie verbalen LEIDSCH DAGBLAD n.v. Kerkelijk Leven TS DpgericHt 1 maart 1860 Dinsdag 14 november 1961 Tweede blad no. 30503 Fotografen en water Ook gisteravond trok de bijeen komst van de LAFV, die eenmaal in de 14 dagen in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" gehouden wordt weer grote belangstelling. Met zichtbaar genoegen richtte voorzit ter J. G. Gompelman een speciaal welkomstwoord tot acht nieuwe leden, die hij met een toepasselijk toespraakje als lid van de vereniging installeerde en hen nog vele jaren een actief-lidmaatschap toewenste. De belangstelling ging ditmaal uit naar de tweede ronde in de onder linge competitie kleurendia's met als onderwerp „Water". Daar het dit maal dus een z.g. gebonden onder werp betrof waren allen benieuwd naar de ingezonden resultaten. Het onderwerp bleek voor velen voldoen- I de ruimte te hebben geboden om tot j goede resultaten te komen. De jury, i bestaande uit de heren F. de Wilde, K. Hulsbos en G. L. v. d. Berg, had 1 bij de beoordeling en de waardering j van de ingezonden kleurenoogst ook I ditmaal weer geen gemakkelijke taak. Na afloop gaf de jury eén re- I sumé van de verrichte prestaties en uit de hieraan toegevoegde kritische j beschouwing .konden de aanwezigen een aantal leerrijke conclusies trek- I ken. Advertentie Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever In het kader van de landelijke actie „Opgeruimd i C wt netjesworden door het gehele land poppen- chi Kivoorstellingen gegeven om de kinderen aanschou- 'J( 2ït]k voor te lichten over deze actie. Onder auspiciën Bra in het Leidse actiecomité vertoeft het Theater Poesjenel" thans tien dagen in de Sleutelstadwaar arlW alle lagere scholen van de stad bezoekt. De 'pj eatergroep werkt met drie theaters tegelijk, waar- ju twee uitgerust zijn met bandopname-apparaten. oor de buitenactie beschikt men over twee mobiele eaters. Gistermiddag werd een voorstelling gegeven in de tyhons Ariënsschool aan de Timorstraat, waarvan mnstaande foto getuigt. De kinderen hebben zich buitengewoon vermaakt met de maatregelen, welke in Poppenland werden genomen om er de rommel te bestrijden die gemaakt was door Rommeldaris. Het rommel-bestrijdende sprookje werd alleraardigst voorgeschoteld met geluids-, licht- en muziekeffecten. Het „Theater Poesjewél" staat onder leiding van de heer M. J. Prein te Amsterdam. Het scenario is van de tekstschrijver W. Moonen, eveneens te Amsterdam. Deze week wordt tevens een begin gemaakt met het plaatsen van de papierbakken, waartoe de raad indertijd een krediet verleende. Wilil-West-scène in Leids kantoor jJfiEn nu eis ik dat je een verklaring Vertekent, dat je me 4 weken uit- el van betaling geeft," zo gilde de Jxoeker van het kantoor en hield |.7J n groot schrapmes dreigend op de - ffrouw achter het bureau gericht. De eigenaar van het kantoor nam haak van de telefoon, doch de be tte ieker sloeg met een klap het toestel ■23^n het bureau. Vervolgens trok de genaar zijn pistool en loste een hot, waarna de juffrouw hevig gil- nd het vertrek uit rende, het raam de gang omhoog schoof en om lp riep. let klikt allemaal als een echte .._Jd-Nest-story. Het speelde zich 11- fctet op 10 atgustus af in een rus- j Lelds deurwaarderskantoor. De Juffrouw, een kandidaat-deur- (0 larder, was des middags bij aannemer aan huis geweest om 24 n exploit uit te brengen, hetgeen echtgenote van de aannemer in mlwtoestand had gebracht. Bij zijn thuiskomst werd de aan nemer zo verbolgen, dat hij in zijn Siachtauto naar het deurwaarders- mi Stoor reed. Mi Daar eiste hij de hierboven ver- 11 elfle verklaring. „Eigenlyk wilde ik lar alleen maar schrik aanjagen on lioogicte verdiaohibe nu bij die Haagse Z ilitierechter. Maar het pistoolschot 23iou de kantoorbediende helemaal 2:i fan de kook hebben gebracht. De deurwaarder die zich in het .ihtergedeelte van het kantoor be- 09i ond. Was toegesneld op het rumoer u™ i wilde telefoneren, waarop ver- jj ichte het toestel van het bureau Vervolgens kraakte het pistool- 241 ihot, dat de kandidaat-deurwaar- o et naar de gang deed snellen en om ;evi uip roepen, die verscheen in vorm van de buurman en diens >ee zoons. 13 „Het is gelukkig niet op een steek- 22 prtij uitgelopen, constateerde de of- 241 cier, die wel rekening wilde houden iet de gemoedstoestand van ver achte en diens blanco straflijst. De Jsd Is luidde f 100 boete en 3 maanden ivangenisstraf voorwaardelijk. De raadsman, mr. T. D. Schaper :0,! leende dat geen bewijs voor de ten- ste gelegde bedreiging met zware m'j lishandeling was geleverd en con- l udeerde tot vrijspraak, doch daar 0 as de rechter het niet mee eens en veroordeelde verdachte tot f25 ,2°;iete en 1 maand gevangenisstraf 'noorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Advertentie Bazaar voor nieuwe kerk .Ten baite van de voor de Hervorm - 1 b wijfcgemeente Marewyk te bouwen erk wordt wijdag 17 november eten i aza&r gehouden. De dames van de t lerv. Vrouwendienst hebben hard ewerkt om voor diie datum een groot j antal haak- en breiwerkjes gereed i 2 krijgen. Deze werkjes zulilen vry- verkocht worden. De bazaar f 'ordjfc gehouden in het gebouw aan 12 Gasstraait 6. Br zijn attracties voor f 2 kindieren, zodat iedereen op deze azaar, die van 2 tot 11 uiur duurt, zijn trekken kan komen. VERKOOPDAGEN ER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN De Handweiikclub van de Ver. van rrijz. Hervormden houdt donderdag vrijdag haar jaarlijkse verkoop- .^en in het Wijkgebouw „Rehoboth" het Rapenburg. De opening vindt pndierdagmorgen plaats De siui- tagsavond zal het karakter van een tetelijke gemeente-avond dragen. VOETGANGERS: Het is verboden binnen dertig me ier van een zebrapad over te steken. Bij de derde abonnementsvoorstelling van de Leidsche Schouwburg zijn de liefhebbers van een amusante avond dubbel en dwars aan hun trekken gekomen! De Nederlandse Comedie, die in september het seizoen te Amsterdam opende met Feydeau's „Mijnheer gaat op jacht", werd bereid gevonden met dit weliswaar oppervlakkige, maar niettemin hoogst vermakelijke blij spel ook de Leidse Schouwburgbezoekers de dagelijkse zorgen voor een wijle te laten weglachen. tuigd van Duchotel's ontrouw, stemt toe hem in zijn apartement te be zoeken, waar Madame Latour als concierge de scepter zwaait. Het is dó ar dat de drie jagers elkaar lelijk in de weg lopen en waar Leontine zich met kunst en vliegwerk overeind houdt. Georges Feydeau (1862-1921) be schikte over een enorme fantasie. Hij debuteerde in 1894 met „L'Hotel du libre échange", schreef daarna nog een veertigtal uitgesproken boule vardstukken waarvan „La dame de chez Maxim" (1914) een spectaculair succes werd en verwierf zich gaande weg een wereldreputatie in genre. Wij weten waar we bij Feydeau aan toe zijn. Hij is volgens Marcel Achard een bekend hedendaags toneelschrij ver, nè, Molière Frankrijks grootste blijspelschrijver. „Zijn stukken heb ben het geweld en de kracht van tra gedies. Bij een tragedie stikt men van ontzetting. Bij Feydeau stikt men van het lachen!" Inderdaad brengt zijn ongebreidelde verbeelding hem er toe de allerdolste situaties te scheppen, die hij, gekruid met onnavolgbare Franse humor en rijkelijk overgoten met een pikant sausje, met een vir tuositeit verwerkt, die eventueel op komende kritiek bij voorbaat tot machteloosheid doemt. In „Mijnheer gaat op jacht" blijkt Duchotel op voor hem heel wat aan trekkelijker „wild" te jagen dan ha zen en konijnen en dient deze sport uitsluitend om zijn amoureuze Fran sepas voor zijn echtgenote te camou fleren. Bij welke bezigheid hy echter meer „bokken schiet" dan hem lief is. Zijn vriend Moricet laboreert aan de zelfde jachtlust die gericht is op Duchotel's vrouw Leontine. Ten over vloede weet zijn neef Montraw hem vyfhonderd francs lichter te maken voor een „fuifje" met Madame Cas- saque. Leontine, door Moricet over- De Nederlandse Comedie heeft on der regie van Fons Rademaker van dit blijspel een vlotte voorstelling ge geven, waarbij de pikante grapjes met frappante nonchalance over het voet licht kwamen. Kitty Jansen was een charmante, temperamentvolle Leontine, Guus Os- ter de aangewezen vertolker van de dichterlijke, maar daarom niet min der egoïstische verleider. Henk Rich ters maakte van de bedriegende en bijna bedrogen echtgenoot een kos telijk type. Door prima op elkander ingesteld samenspel vormde dit drie tal een sterke kern. Daarnaast hebben wij genoten van het beheerste en tot in de puntjes verzorgde spel van Mien Duymaer van Twist als Madame Latour, de aan lager wal geraakte gravin. Verder dienen met ere genoemd Jan Teulings als Cassaque, Pierre Myin als de politie-commissaris en Hans Croiset als Gontran. Het stuk speelt omstreeks 1900, het geen door de bijzonder mooie kos tuums en de sfeervolle décors werd geaccentueerd. Kitty Jansen ontving bloemen van het Schouwburgbestuur. B. H. Lezers schrijven Ode aan de tram Geachte redactie. Be moet toegevenmeermallen heb ik het thans van ons weggeno men, ouwe trouwe, voertuiig verwenst. Het veroorzaakte .Jcnetteringiem" in onze radioen was die schuld van allerlei grillige sbrepen op de beeld buis Maar ik heb er spijt van! Al het „goede" woog ruimschoots op tegen het geringe ..kwade". Aan gezien het boetekleed de mens siert, verzoek ik U beleefd mij in de gele genheid te willen te stellen mijn ge weten enigszins te ontlasten door het plaatsen van onderstaande „postu me" hulde aan onze uitgerolde vrien den, die behoudens enkele kleine uit- „TRAMLIJNWEE" Nog onverwacht ben j'ons ontnomen. de BUS isuit de bus gekomen. Thans geen gebel meer of gefluit je trok 'r stiekem tussenuit. Al kunnen we 't nog niet vatten, je vonken zulilen met meer spatten Ach beste tram. je was ons trouw. Ik dank je GEEL zowel als BLAUW. We vinden "t maar 'n GRIJS geval. de bus die je vervangen zal Maar kom, ons past nu geen apathie, niet doen aan BUSDISCRIMINATIE Ail missen we je, o tram ook node, per saldo raak je uit de mode. De tijd die zal 't ons heus wel leren, we zullen ook de bus waarderen. Vandaag pas moest je aan de kant, maar ,,'t STOND REEDS GISTER IN DE KRANT" 't kwam echter beter nog van pas wanneer 'r geen „TRAMMELANT meer was Hoogaohtend. H. J. van Nimwegen ar. Breestraat 11. Advertentie Moderne trui zonderingen altijd het Juiste spoor gevolgd hebben. Als U aan myn verzoek wilt vol doen zal ik U zeer dankbaar zijn. Voor de Leidse kantonrechter De overtreding, die een 47-jarige expediteur uit Warmond op 1 juni had begaan droeg op zichzelf een vrij onschuldig karakter en alles zou met een sisser zyn afgelopen als de man niet zo opvliegend van aard was geweest. Als gevolg hiervan wer den nu drie processen-verbaal tegen hem opgemaakt waaronder één we gens „verzet tegen de politie" nadat hem was gelast de door hem begane overtreding het belemmeren van het doorgaand verkeer onmiddel lijk op te heffen. Uit het onderzoek bleek, dat ver dachte op genoemde datum met zijn vrachtauto in de Dorpsstraat te Warmond stilstond ornaat hij daar goederen moest uitladen. Toon even later een andere vrachtauto moest passeren liet de wegbreedte dit niet toe en verzocht de bestuurder verdachte dan ook zijn vrachtauto een eindje te willen ver plaatsen. Dit werd zonder meer ge weigerd. „Die ander kon best even wachten. Hij ging zo erg tegen mij te keer, dat ik kwaad werd en mij daarom absoluut niet haastten om weg te komen". De bestuurder riep de hulp van de politie in, doch toen de verbalisant was verschenen en ver dachte gelastte de vrachtauto een eind verderop te parkeren, maakte verdachte zich nog Kwader dan hij al was en schopte de verbalisant onder het uiten van enige krachttermen o.m. tegen zijn schenen. „Hij kwam opdagen toen ik Juist van plan was om in te stappen en weg te rijden. Ik moest mijn vracht auto verderop neerzetten op een plaats, die veel te weinig ruimte bood en toen ik dat tegen hem zei, begon hij mij uit te schelden en werd ik dus weer kwaad", aldus verdachte. Hij had de verbalisant absoluut niet geschopt en alleen maar uitgeschol den, omdat deze zo ontactisch op trad. Een aantal getuigen verklaarde echter, dat het optreden van de ver balisant zeer correct was geweest en dat verdachte wel degelijk enige schoppen had uitgedeeld. Zelfs de broer van verdachte, die hem destijds vergezelde, had gezien, dat er inder daad „iets mis was gegaan", omdat zijn broer nogal driftig van aard was en dus niet meer wist wat hy deed. De officier, mr. J. A. L. Brada, vond dat verdachte beslist wat al te ver was gegaan en eiste daarom niet alleen twee geldboetes van f50 subs 10 dagen en f25 subs 5 dagen, doch ook een voorwaardelijke hechtenis- straf van 3 dagen met een proeftijd van 2 jaar wegens „verzet tegen de politie". Verdachte bepleitte uiterste clementie, daar hy dezer dagen voor een operatie naar het zieken huis moet en dus wegens de financië le gevolgen hiervan de boetes moei- lyk zou kunnen betalen. De enige oplossing zou dan zyn, dat hy die 15 dagen moest gaan uitzitten. De kantonrechter vonniste echter conform, omdat hij verdacht-es op treden laakbaar vond. Aan 'n vertegenwoordiger uit Haar lem waren twee feiten ten laste ge legd, die beide op een nogal- fikse verkeersovertreding neerkwamen. Toen hy met zyn auto op Ryksweg no 4 onder Oegstgeest was aangeko men, zag hy wel dat voor hem uit een auto door een motorryder werd ingehaald, doch dit vormde voor hem geen beletsel om op zyn beurt dit naast elkaar rijdende tweetal te gaan Inhalen, hoewel de wegbreedte dit nauwehjks meer toeliet, zyn auto raakte de motor, net nard genoeg om de motorryder te dwingen al zyn stuurkunst in het werk te stellen om erger te voorkomen. Verdachte stopte niet, dus ging de motorryder hem achterna. Toen hy even later vóór de auto van verdachte wist te komen, stuurde deze naar rechts en haalde een voor hem rydende auto aan de rechterzyde in, kennelyk met het doel om via de afrit naar Oegstgeest aan zyn achtervolger te ontkomen. Verdachte voerde aan, dat hy van een lichte aanryding met de motor ryder niets had gemerkt. Omdat de motorryder plotseling voor zyn auto ging rijden moest hy wel naar rechts uitwyken en die andere auto rechts inhalen om niet boven op de motor te vliegen. Van een poging tot ont snapping was geen sprake, omdat hy van een aanryding niets af wist. Toen hy de naast elkaar rydende auto en motor inhaalde „was er nog ruimte genoeg over" om te kunnen passeren. Uit de getuigeverklaringen bleek o.m. nog, dat men uit de wyze waar op verdachte destyds had gemanoeu vreerd de conclusie had getrokken met een dronken bestuurder te doen te hebben. Het tegendeel bemerkten de getuigen pas, nadat zy in hun verontwaardiging verdachte letterlyk uit zyn auto hadden gesleurde. Gezien deze verklaringen moest de officier wel tot de conclusie komen, dat verdachte op zeer onverantwoor- deiyke wyze aan het manoeuvreren was geweest. Hy eiste twee geldboe tes van f 100 subs 20 dagen. De kan tonrechter vonniste met f 100 subs 20 dagen en f75 subs 15 dagen. Historisch „De overtreding die U beging ls inmiddels al historie geworden". Al dus begroette de kantonrechter een 26-jarige chauffeur uit Katwyk, die met zyn vrachtauto naby het Haag se Schouw onzacht met de Gele Tram in aanraking was gekomen omdat hy verzuimde" het gele ge vaar" de vereisten voorrang te ge ven. „Ik lette helaas ie veel op an der verkeer en de wagenvoerder van de tram stopte niet toen ik op de rails stond, hoewel er gelegenheid ge noeg voor was", zo verontschuldigde WlUWATWAARWlKWATWAARWIEWAf Waarwie wiewatwaarwiewatw aarwie wat wa ar wie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarwiewatw a ar wie wat waarwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarwiew/1bwvrwiewatu1aarwie wiewatwaarwiew^ff arwiewatwaarwie wiewatwaarwïew wiewatwaarw! wiewatwaarw: wiewatwaarwiL Wïl i w/c wiewatwaarwiewatw aar wiew atwa arwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarwiewatw a ar wiew atwa arwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiew atwa arwiewatw aa' wiewatwaarwiewatw aar' wiew atwa arwiewatw a ar wiewatw a arwiewatw a arvoi wiewatwaarwiewatw aarwl wiewatwaarwiewatw a arwl! wiewatwaarwiewatw a ar wh wiew at wa arwiewatwaarwie^ at1 wiew at wa arwiew atw aar wiew atwa ar wie wiew atwa arwiewatw aarwiew atwa arwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatw aarwiew atw aarwiew atwa arwie wiew atwaarwiew atw a arwiewatwaarwie wiew atwa arw iew atw a aiuvie wiewatwaarwiewatwaaffflfcy«»abwie wiewatwaarwiewatwaar^^^®afwie wiewatw aarwiew atw a ar wiewatwaarwiewatwaarv^WtWKrw: wiewatwaarwiewatvvaarwm\t»\rw; wiewatwaarwiewatwaarwiWatwarw wiewatwaarwiewatwaarwiewatwIarw! wiew atw aarwiew atw aarwtewatwaar wte wiew atw a ar wiew atw a ar wiew at wa arwie wtewatwaarw tew atw a ar wie wat wa ar wie wiewatwaarwiewatw aarwiew atwa arwie wiewatwaarwiewatw a arwiewatwaarwie wiewatwaarw if*' 'wa. wiewatwaar"'^^ waa Een greep uit de inhoud: Jaaroverzichten; de gebeurtenissen van het afgelopen jaar Politieke brandpunten; het zwarte werelddeel Begrotingen; belastingen; omvang en kosten van het Rijkspersoneel Diverse bevolkingsstatistieken; gezinsverbruik; prijzen De grote zee- en luchthavens Automobielentechniek en verkeer; verkeerswegen De drinkwatervoorziening In Nederland Ruimtevaart in beeld Weerkunde; hoogste en laagste temperaturen; windkrachten Beeldhouwtechnieken Sport Muziek EN NOG VEEL MEER 1 wiewatwa wiewat- wie wa' wiew al' wiew at wie wat' wiew atv wiewatw wiewatw wiewatwa wiewatwa wiewatwa. wie wat waa' wiew atw a a rw] rwi 'arw| arw: vaar' 'aar- aar' \arwi lARWll arwi: l \r wiew atwa ar wie rwiewatwa arwie v rwiewatwa arwie l l wie watwaar wie .wiewatwa arwie arwiewatwaarwie >vaarwiewatwaarwie atw a ar wie wat wa ar wie wiewatwaarv» iewatwaarwiewatwaarwie W1Fnr.TUÏ» SDWIVUI4TW4 wte wat wa ar wie e wat wa ar wie i ewatwiaarwie i ew atwa arwie f e wat wa ar wie ewatwa ar wie wil™» ewatwiaarwie °"CU/4T..r4 APllfTI-WATU/A A P U/TF W 4 TUI A tPWIP MORGEN verkrijgbaar bij 4nr4-l<III4 4 0UlirW4TUJ4 A DWI] Witte Singel 1 Franco thuis f 2.75 Leiden Giro 57055 (na ontvangst betaling). verdachte zich op min of meer ver ontwaardigde toon. „Hij had nu een maal voorrang, dus was U fout" weerlegde de kantonrechter. De offi cier was het met verdachte eens, dat het hier een uiterst moeilyk ver keerspunt betrof en juichte het dan ook toe, dat hier van „verleden tyd" kon worden gesproken. In verband hiermede beperkte hy zyn eis tot slechts f 50 boete subs 10 dagen. De kantonrechter deelde in de milde stemming, die rond dit „historische geval" heerste en vonniste met f 40 boete subs 8 dagen. Vehikel Een 20-jarige student uit Wasse naar had achteraf wel ingezien, dat het „vehikel" (dat de naam auto nauwelyks waardig was) waarmede hy destyds reed, inderdaad een groot gevaar op de weg had bete kend. Nadat hy met het vehikel op de Rijndyk te Voorschoten door de politie was aangehouden, bleek er by een nader onderzoek nogal wat aan het voertuig te mankeren. Zo was o.m. het chassis op vele plaatsen by- na doorgeroest, zodat het „op instor ten stond". Verder werd de koffer ruimte met slechts een fietsketting op haar plaats gehouden. Op last van de politie had verdachte de slo per er bij gehaald en f75 aan sloop- waarde ontvangen. ,Ik heb geen verstand van auto's en ben door de verkoper bedrogen. De opvallende on derdelen zagen er nog goed uit en verder heb ik uiteraard niet gekeken, omdat ik op de verkoper vertrouwde. Hy was zelf erg geschrokken toen de politie hem een en ander liet zien. De eis luidde f 125 boete subs 15 da gen. „Daar schrik ik nog meer van dan destyds van die onzichtbare ge breken", aldus verdachtes commen taar op de eis. Het vonnis werd f 75 subs 15 dagen, zodat verdachte de boete uit de opbrengst kan betalen. Gevonden voorwerpen In de maand oktober zyn de vol gende voorwerpen gevonden: porte monnee - damesvest - sleutels - steekwagentje - dames portemonnee - wandelwagentje - paraplu - heren regenjas - kinderbeursje - porte feuille - herenpolshorloge - zakje inh. elastiekjes - onderjurk - kindercape - stormlamp - zwembroek - badhand doek - ring - sjaal - rywieltas - snoer van gehoorapparaat - motorhelm - damesportefeuille - 1 pr. kinder schoentjes - meetstok - bankbiljetten - damesmantel - schoolétui - tabaks- étui met pyp - kinderjasje - dames- polshorloge - autostep - geldsbedrag - armband - sportbroekje - shirt - blokfluit - jabokleedjes - bril - broche - baby jasje - Gieten mandje met inh., weekeindtas - ruitenwisser - slobbroek - halsketting - muntbiljet ten - rubber laars - schoenen - he renhandschoenen - dameshandschoe nen - dekzeil - vulpen - bonnen - hengel - rozenkrans - viskanis - scheerapparaat - dameshandtasje - schooltas - motorhandschoen - pad- vindersriem - kolenkit - vloerkleed - motorduo - gezangenboek - bagage tas - diplomatentas - ondergebit - sokken - KLM-tas. Terug te halen en inlichtingen te verkrygen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdag middag tussen 2 en 5 uur. Telefo nische inlichtingen kunnen niet wor den verstrekt. Zuiver wol! In prachtige gloedvolle f. qj- kleuren. T H yj 4"12Cnaf SU. om het hele jaar door te dragen, die zuiver wollen Delana pullovers, truien en polo-pulli's. LET OP HET DELANA ETIKET 1 Jeugd schildert voor jeugd De Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting, die gisteravond in de kantine van het hockeycomplex „Roomburg" byeenkwam, had deze avond twee byzondere gasten in zyn midden. En daartoe was alle aanlei ding. Het waren de dames Mulder en Colenbrander, twee oud-leerlingen van de gemeentelyke h.b.s. voor meis jes, die de kantine met twee prach tige wandschilderingen hebben ver rijkt. Brengt de ene wandschildering het moderne hackeyyspel in beeld, de tweede geeft een voorstelling van dit spel in de klassieke oudheid. De voorzitter van de Raad van Be heer, de heer J. C. F. Coers, dankte de dames voor haar kunstzinnige uiting, welke een byzondere aanwinst voor de kantine betekende. Namens de Stichting bood hy beiden een boe- kenbon aan. Mej. J. Jonquière, lerares aan de h.b.s. voor meisjes, die haar oud-leer lingen van advies diende en tevens tot deze samenkomst was uitgenodigd, stelde het zeer op prijs, dat in deze ruimte voor de jeugd ook de jeugd gelegenheid had gekregen om haar prestaties te tonen. NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (wijkgemeente Schalkwijk) dr. G. Snijders te Haar lem (wljkgem. II) te Sint Anna Parochie (toez.) J. J. Ph. Valeton te Ulrum te Vroomshoop (toez.) A. van de Bovenkamp te Engwlerum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leerdam R. der Nederlanden te Zuidbroek en Hark stede, die bedankte voor Idskenhulzen. Beroepen te Drachten (vac. B. van Oeveren) G. Heijerman te Nyverdal. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Elspeet P. van der Bijl te Barneveld en A. Hofman te Zeist te Dordrecht K. de Gier te 's-Graven- hage en L. Rijksen te Rotterdam-West. Bedankt voor Utrecht A. Vergunst te Rotterdam-Centrum voor Amster dam-C. A. Hofman te Zeist. BAPTISTEN GEMEENTE Bedankt voor Westerhaar W. Har- kema te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Helst (2de beroep) M. Baan te Dordrecht. Portugese weigering door V.N. veroordeeld De beheerschapscommissie van da Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft zich gisteren met een overweldigende meerderheid uit gesproken voor een voorstel van 33 landen om Portugal te veroordelen voor zyn weigering inlichtingen te geven over zyn overzeese gebieden. Alle landen wordt verzocht Portugal de steun te onthouden die zcu kun nen bydragen tot „onderdrukking". Alleen Portugal, Zuid-Afrika en Spanje stemden tegen. Frankryk en Bolivië onthielden zien en 83 landen stemden voor. Ruimtevaart is volgens prof .v.d. Bergli de „gruwelijkste" vorm van misdaad Instrumenteel onderzoek beter en goedkoper De Amsterdamse oud-hoogleraar in het staatsrecht prof- mr. dir. G. van den Bergh beschouwt ruimtevaart als de gruwelykste vorm van misdaad. Een reis naar de maan acht hij nu en ook In de toekomst niet mogelijk. Wel gelooft hy dat een onbeschadigde landing van instrumenten op de maan mogedyk is, hoewel zeer moei lyk. Evenmin acht hy een bemande ruimitevluoht om de maan niet uitge sloten, maar een landing erop be tekent zelfmoord. Prof. Van den Bergh maakte deze overigens door hem al dikwyis naar voren gebrachte visie op die ruimte vaart kenbaar tijdens een in Amster dam gehouden lunchby eenkomst van de Notariële Vereniging. Wat de Rus sen en Amerikanen tot nu toe heb ben gepresteerd heeft volgens de oud-hoogleraar niets met ruimte vaart te maken. „Als een schip in de Amsterdamse haven een dertigste millimeter in de richting van de zee gaat, kan men dat dan Inddëvaart noemen?" zo vroeg hy. In eenzelfde verhouding staat z.i de ruimtevluohten die Ga garin en Titof hebben gemaakt. Ze hebben zich volgens prof Van den Bergh slechts een paar millimeter van een normale bureauglobe verwij derd, 300 tot 500 km in werkeiykheid. Maar by een reis naar de maan gaat het om 385.000 km. Als men het toch wil proberen, zal men een raket moe ten produceren die 4500 maal het ge wicht van die tot nu toe gelanceerde raketten heeft. „Da/t komt neer op een kleine Eiffeltoren. waarvan de bouw zeven jaar en 100 miljard dollar kost". Prof Van dien Berg n oem die dórt ommogeiyk, hoewel hy besefte dat onmogelijk een relatief begrip is. ,Als iemand met een plan komt om de Al pen af te graven, is dat ook theore tisch mogelyk, maar toch is het, een krankzinnig idee". Prof Van den Bergh wilde graag geloven dat men in staat zal blijken een bemand ruimtevaartuig naar die maan te di rigeren. maar het probleem van de gewichtloosheid van de astronauten zal men niet kunnen oplossen en bo vendien is het gevaar zo groot dat die mensen niet meer van de maan kun nen vertrekken. „Als een derde van de lanceringen op aarde reeds mis lukt, hoe moet het dan op de maan onder veel ongunstiger omstandig heden gaan?" Prof Van den Bergh vond beman de ruimtevaart daarom ook zinloos en misdadig, omdat de voordelen van ruimte-onderzoek met instrumenten veel groter zyn. „Het. Is goedkoper, eenvoudiger en kost. geen mensen levens" Een reisje naar andere p'a- neten van ons zonnestelsel achtte prof. Van den Bergh eveneens zin loos.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3