Ambassadeur Kroll >p matje geroepen Ben Bella en de zijnen in kliniek opgenomen THANS MILJOEN 71 -TOESTELLEN Nog 10 divisies voor Europese verdediging V.S. ZOEKEN COMPROMIS VOOR NED. NIEUW-GUINEA erugkeer naar post in Moskou onzeker WEERBERICHT Tara woedi" in Mexico: 80 doden Poging om de FLN gunstig te stemmen? Generaal Norstad kondigt ji versterkte NAVO aan Nederland hoopvol gestemd meerderheid te verkrijgen WITTE KRUIS (£)ud tylïe teuws gericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 NOVEMBER 1961 No. 30503 H.EIDSCH DAGBLAD keur: E. A E. van Dishoeck ^Hredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Bonn gebelgd over eigen initiatief Er bestaat namely k nog geen zekerheid over alles wat Kroll tegen Chroesjtsjow heeft gezegd en het is dus niet zeker dat de ambassadeur zijn bevoegdheden heeft overschre den. Wel staat vast dat hij met zyn bovengenoemd punt één op de tenen van de Bondsregering is gaan, want deze heeft steeds volgehouden, dat een overeenkomst over een nieuwe status van Berlijn betrekking moest (Van onze correspondent in Bonn) )e Westduitse ambassadeur in Moskou, Frans Kroll, tvee dagen eerder dan aanvankelijk was afgespro- I naar Bonn ontboden om verslag uit te brengen r zijn gesprek op 9 november j.lmet premier roesjtsjow. laar aanleiding van dit on- ioud zijn er berichten in de jeldpers gekomen, dat de jsen een geheel nieuw plan vier punten hadden om de js om Berlijn uit de wereld |elpen. Nu is echter gebleken twee van deze vier punten He koker kwamen van Kroll, op eigen houtje, zonder thtiging van zijn regering, privé-denkbeelden aan oesjtsjow heeft medegedeeld. I twee punten waarvan bekend is [Kroll ze naar voren heeft ge- ht, zijn: e Grote Vier moeten een nieuwe vereenkomst sluiten over een lieuwe status van West-Berlijn; fe Russen sluiten daarna een wereenkomst met Oost-Duitsland, raarbij de afspraken door de janselier worden gegarandeerd. V ergalloppeerd bewel deze punten in het gesprek pn de Amerikaanse en Russische isters van Buitenlandse Zaken, p en Gromiko, ook al ter sprake I gekomen, is het wel zeker dat II er zich in de ogen van Bonn I vergalloppeerd heeft. Er zwaait look wat voor de ambassadeur als Ibij Adenauer verslag komt uit- kgen. Perschef Von Eckardt zei ten, dat het nog te bezien staat Kroll naar zijn post in Moskou g zal keren. Volgens hem hing 'af van Krolls berichten. hebben op de hele stad en niet alleen op het westelijk deel. Amerika boos Opwinding in Bonn over Krolls optreden ontstond nadat bekend was geworden dat de regering in Wash ington niet zo gelukkig was met de zelfstandige Westduitse proefballon netjes, die de Bondsrepubliek via Kroll in Moskou zou hebben opgela ten. De Westduitse regering heeft zich dan ook scherp van haar Mos- kouse ambassadeur gedistantieerd om de Amerikanen weer gunstig te stemmen. In Amerikaanse regeringskringen meent men echter dat Moskou de laatste diplomatieke post is, waar een regering zich kan permitteren een ambassadeur te hebben, die zijn eigen initiatieven niet kan bedwingen. Men zou dan ook opgelucht zijn als Kroll, van wie bekend is dat hij zich zelfs geroepen ziet tot grote daden in de Duits-Russische verhouding, niet meer naar Moskou terug zou keren. In gezaghebbende Britse kringen meent men dat Kroll het slachtoffer van een Russische manoeuvre is ge worden. Men herinnert er aan dat de Westduitse ambassadeur Chroesjtsjow op diens verzoek had bezocht. Het miljoenste televisietoestel is vanmorgen bij de Dienst Luister- en Kijkgelden inge schreven. Amper een maand, nadat de Neder landse Televisie Stichting en de te levisiesecties van de omroepvereni gingen de tiende verjaardag van de televisie in ons land met het nodige vlagvertoon hebben gevierd, werd dus weer een nieuwe mijlpaal be reikt in de stormachtige Neder landse ontwikkeling van het in feite nog zo jonge medium. Het was de heer J. H. J. Milius, van beroep bedrijfsadviseur, wonende aan de Zwolseweg 160 in Deventer, die het miljoen hedenmorgen vol maakte. De pers was eerder op de hoogte dan de heer Milius zelf. Want terwijl de In het hoofdpostkantoor te nsterdam werden gisteren de rste kinderzegels gekocht. Ir. C. M. Vogels, directeur van de plaatselijke telefoondienst, en de heer J. H. WMeijer, direc teur van het postdistrict Amster dam, waren de eerste kopers. ÓVERWEGEND DROOG Pe Bilt verwacht van heden- tot prgenavond: Overwegend droog en Ikele plaatselijke opklaringen. Van- fcht in het binnenland iets kouder, [erigens weinig verandering in tem- patuur. Matige noordoostelijke (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 NOVEMBER Zon op: 7.59 uur; onder: 16.50 uur Maan op: 14.00 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 7.52 en 20.23 uur, laagwater te 3.20 en 15.50 uur. - t nummer bestaat uit 12 pagina's Honger in Kenia, maar de politici hebben 't te druk (Van onze Londense correspondent) In Kenia dreigt de grootste hon gersnood sinds 1898. Dit is het ge volg van enorme overstromingen, welke op een periode van grote droogte zijn gevolgd en door insek- ten aan de oogst toegebrachte schade. Bijna een half miljoen personen wordt door de honger bedreigd. De overstromingen bemoeilijken de voedselbevoorrading. Daarbij komt dat de Afrikaanse leiders dermate opgaan in de onderlinge politieke strijd, dat zij zich onverschillig to nen voor de noodtoestand; in het bijzonder trachten zij de hulpverle ning van de Royal Air Force, welke voedsel afwerpt, te kleineren. Dage lijks wagen Britse piloten in afschu welijk weer hun leven om honderden inheemsen te redden! Dienst Luister- en Kijkgelden via het telexnet van het A.N.P. het heuglijke nieuws aan alle Neder landse dagbladen spuide, zaten en kele P.T.T.-functionarissen in de woning van de heer Milius te wachten op de heer des huizes, die aan het werk was en aanvankelijk onvindbaar bleek. Intussen drukte de chauffeur van de reportagewagen van de N.T.S. het gaspedaal diep in om zo spoedig mogelijk in Deventer te komen. Vanavond zal op een miljoen beeld schermen in ons landje te zien zijn, waartoe deze snelle rit geleid heeft. Op de vraag of er behalve een uit gebreide reportage in het N.T.S.- journaal vanavond in het televisie programma nog op andere wijze aandacht besteed zal worden aan dit feestelijk gebeuren, kon de N.T.S. ons hedenmorgen nog geen antwoord geven. Het duurde vanmorgen een hele tijd voor men de heer Milius had op gespoord. En de P.T.T.-ambtena- ren maar wachten. En mevrouw Milius had nagenoeg geen gelegen heid om de talrijke bezoekers te woord te staan, daar de telefoon voortdurend rinkelde. Tussen al die bedrijvigheid door vertelde zij, dat zij nu drie jaar in Deventer wonen. Het echtpaar Milius is dertien jaar getrouwd en heeft drie dochters. Wat hen er tenslotte toe heeft ge bracht om een televisietoestel te kopen? De mogelijkheid om voet balwedstrijden te zien De orkaan „Tara", die nu reeds negen dagen aan de Mexicaanse Stille- Oceaankust woedt, heeft reeds meer dan tachtig doden geëist, zo is van daag officieel meegedeeld. Men neemt echter aan, dat het aan tal slachtoffers aanmerkelijk hoger zal blijken te zijn, want alleen al in de zwaar getroffen plaats Nux- co zijn bijna tachtig personen om het leven gekomen. Enkele dorpen in de nabijheid van Acapulco zijn nog geïsoleerd. Men ondervindt grote moeilijkheden bij de hulpverlening doordat de verbindingen verbroken zijn. De materiële schade die door de or kaan is aangericht, loopt in de tientallen miljoenen pesos (één peso is dertig cent). TOESTAND FLN-LEIDER HOOGST ZORGWEKKEND Ben Bella, de vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering is vanmorgen vroeg van het kasteel Turquant, waar hij met vier andere FLN-leiders geïnterneerd was, overgebracht naar een ziekenhuis in Garches in de buurt van Parijs. Ben Bella had zich twee weken geleden aangesloten bij een hongerstaking van vierduizend Algerijnse gevangenen, die op deze manier wilden protesteren tegen hun behandeling, welke steeds slechter moet zijn gewor den. AMELAND GEÏSOLEERD De noordooster storm heeft het eiland Ameland geïsoleerd. Door de lage waterstand zijn gisteren de beide veerboten van de dienst Nes-Hol- werd, t.w. de „Friesland" en de „Jo- han Willem Friso" op de Wadden vastgelopen. De boten zitten slechts een kilo meter van de steiger op de Wadden vast. Men kan de bemanningsleden vanaf de kust zien lopen rondom de schepen. In tien jaar tien miljard, zegt Stikker (Van onze Parijse correspondent) In de nieuwe zetel van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie (NA VO) te Parys zijn gisteren een 400 parlementariërs uit de 15 aangesloten landen hun 7-de jaarlijkse bijeen komst begonnen, die deze hele week zal duren. Onder voorzitterschap van de president van het Noorse parle ment, Nils Langhelle, zullen de par lementsleden de voornaamste mili taire, economische, financiële en vooral ook politieke aspecten van de Atlantische samenwerking bestude ren. De secretaris-generaal van de NA VO, onze landgenoot mr. D. U. Stik ker, die in zijn nieuwe kwaliteit gisteren voor het eerst de Atlantische parlementariërs toesprak, signaleerde met voldoening de verhoogde mili taire bijdragen, waartoe de Ameri kaanse regering en het Congres zich onlangs bereid hadden getoond. Be moedigend achtte hij ook, dat andere landen, waaronder Frankrijk, het Amerikaanse voorbeeld al gevolgd hebben. Mr. Stikker gaf in zijn rede voorts het volgende overzicht van wat de NAVO in de afgelopen tien jaar op het gebied van de „infrastructuur" (wegen, bruggen, vliegvelden e.d.) tot stand heeft gebracht. Er zijn 200 militaire vliegvelden en 7.500 kilome ter pijpleiding voor het vervoer van brandstof aangelegd. Er zijn brand stofdepots met een gezamenlijke capaciteit van twee miljard kubieke meter en marine-installaties ter waarde van 900 miljoen gulden ge bouwd. Voorts is een enorm netwerk van radarposten en verbindingen op gezet. Dit alles heeft tot het begin van dit jaar ruim tien miljard gulden gekost. Een onlangs goedgekeurd vier-jarenplan zal deze investeringen op rond twaalf miljard gulden bren gen. Zestien charmante, in uniform gestoken jongedames zijn door de luchthaven Schiphol in dienst genomen om van de vertrekken de reizigers een „vergoeding voor passagiersaccommodatie" te innen, variërend van twee tot zes gulden. Schiphol hoopt hiermee een deel van de steeds stijgende kosten van de luchthaven te kunnen dekken. Mej. Adry Hoo- gendoorn int de eerste bijdrage. De Amerikaanse opperbevel hebber over de Atlantische strijdkrachten in Europa, gene raal Norstad, kon tenslotte al enkele cijfers noemen om de redevoeringen der civiele woordvoerders te illustreren. Zonder zich van voldoening nu direct op de borst te willen slaan, kon de generaal niettemin een zekere verbetering consta teren in de militaire situatie van Europa. Voor februari zullen, zo onthulde hij, in West-Europa vijfentwintig divisies op de been staan inplaats van de 15 a 16, waarop men, voor de crisis van Berlijn, gerekend had. Voor vandaag en morgen staan verscheidene commissievergaderingen op het programma, waarbij ook de mogelijkheid de Euromarkt tot een Atlantische gemeenschap uit te brei den en het vraagstuk van de controle op nucleaire wapens aan een nader onderzoek onderworpen zouden wor den. Gealarmeerd door de scherpe reac ties, die deze hongerstaking vooral in Tunesië en Marokko en natuur lijk in Algerije hebben verwekt, had de Franse regering gisteren al een professor van de medische faculteit uit Parys, Moreau, naar Turquant gestuurd omzich over de gezondheids toestand van Ben Bella en zijn me degevangenen te laten rapporteren. Professor Moreau moet Ben Bella die de laatste week alleen nog maar een paar teugjes mineraalwater tot zich wilde nemen, in een hoogst zorgwekkende toestand hebben aan getroffen. Verzet De uitvoering van het plan om Ben Bella naar een ziekenhuis over te brengen is overigens met de groot ste moeilijkheden gepaard gegaan. De Algerijnse leider weigerde aan vankelijk de deur van zijn kamer, die hij na het bezoek van prof. Mo reau had gesloten, weer te openen, zodat een aantal politieagenten zich met geweld toegang tot zijn kamer moest verschaffen. Het heeft daarna de prefect, de medici en de politie-inspecteurs veel overredingskracht gekost Ben Bella over te halen zijn lijdelijk verzet op te geven. En zo werden dan Ben Bella en de vier andere Algerijnse leiders met twee militaire ambulance auto's onder strenge escorte van morgen naar een kliniek overge bracht. Gewaarschuwd Diplomatieke waarnemers moeten intussen de Franse regering hebben gewaarschuwd dat een eventueel over lijden van Ben Bella in heel Noord- Frankrijk zo'n golf van haat tegen Frankrijk zou opwekken, dat elke hoop op een hervatting van de vre desonderhandelingen met de F.L.N. bij voorbaat zou kunnen worden afgeschreven. Het is niet uitgesloten dat de op neming van Ben Bella, behalve door humanitaire overwegingen, de Franse regering ook is ingegeven door het verlangen om zonder haar gezicht te verliezen toch een nieuw obstakel te overwinnen. De eis tot onmiddellijke invrijheidstelling van Ben Bella is door de F.L.N. nu praktisch tot een nieuwe voorwaarde voor de herope ning van het vredesoverleg verhe ven. Door Ben Bella in de handen van medici over te dragen zou zonder bijzondere ophef en dus ook zon de ral te veel prestigeverlies de Franse regering aan die eis hebben voldaan, in de hoop dat de hervatting der besprekingen niet op de lange baan worden geschoven. De Afrikaanse groep van zeven tien V.N.-leden heeft gisteren een afvaardiging naar de waarnemende secretaris-generaal, Oe Thant, gezon den om uiting te geven aan hun bezorgdheid over het lot van de Al gerijnse hongerstakers in Franse ge vangenschap. In het afgelopen weekeinde is er een vrij intensief contact tussen de Amerikaanse en de Indonesische delegaties bij de V.N. geweest over een compromis inzake Nieuw-Guinea, waarbij wordt uit gegaan van de Nederlandse ontwerp-resolutie. Hierbij is naar voren gekomen dat de Indonesische conceptie om als .enige besturende mogendheid" te worden aangemerkt voor de Ameri kaanse delegatie onaanvaardbaar geacht wordt. In de wandelgangen van de V.N. bestaat de indruk dat de Amerikaanse delegatie met amendementen zal komen hetgeen voor Washington het voordeel zou hebben zich gemakkelijker van stemming over een slotresolutie te kunnen onthouden indien de Amerikaanse amendementen zouden worden verworpen. De Indonesische vertegenwoordi gers bij de V.N. lieten blijken dat zij vastbesloten zijn alle voorstellen van de hand te wijzen iie niet neerko men op overdracht van het gebied aan Indonesië. Zij verklaarden meer vertrouwen te hebben dan ooit tevo ren. iiat zij voldoende stemmen in de algemene vergadering zouden krijgen om het Nederlandse voorstel te doen verwerpen. Ook Birma en Roemenië verklaar den Indonesië te zullen steunen. De Birmese ambassadeur, On Sein, ver klaarde, dat zijn '.and niet kan voor bijgaan aan de ellende en het lijden van de 50 miljoen mensen die nog leven in de 70 afhankelijke gebieden, waaronder Nieuw-Guinea Silvioe Broecan, de Roemeense am bassadeur zeide „West Irian behoort aam Indonesië en het enige wat Ne derland te doen heeft is het gebied te verlaten". Broecan merkte op, dat het een speciaal aspect is van de algemene dekolonisatie, dat de koloniale mo gendheden trachten een deel van hun bezit te houden. Hjj beschuldigde de koloniale mo gendheden ervan met opzet volken kundige groepen te scheiden en eco nomische- en talen-gemeenschappen op te breken in een poging het ko loniaal gezag te handhaven. „Welk recht heeft een koloniale mogendheid om een deel van het ge bied te houden dat reeds onafhanke lijkheid verwierf?", zo zei hij. Onze correspondent te Washing ton meldt: De voorzitter van de Algemene vergadering der V.N. heeft besloten deze week drie avondzittingen te houden teneinde te kunnen opschie ten met het algemeen debat over de kolonisatie, waarvan de kwestie Nieuw-Guinea onderdeel vormt. Er staan nog 42 lande nop de sprekers lijst In het Nederlandse kamp blijft men van mening, een goede kans te maken met de resolutie die het zen den van een VN-o,onimissie naar Nieuw-Guinea voorstelt. Een meer derheid van tweederden is daarvoor vereist en die meent men wel onge veer te kunnen halen. Men zou kun nen zeggen: dat is dan een dubbeltje op zjjn kant, doch de Nederlandse delegatie vertrouwt erop dat het dub beltje in de goede richt zal vallen. Man verdronken in modderput Gistermiddag is de 43-jarige arbei der W. de Vugt uit Oud-Gastel op de suikerfabriek „Dinteloord" tc Stampersgat verongelukt. De man viel in een modderput, waarna hij werd meegezogen in de pulp, die van de fabriek wordt afge voerd. Mede-arbeiders hebben nog getracht de man te grijpen, doch dit lukte niet. De heer De Vugt was ge huwd en vader van vijf kinderen. Ulbricht doet mee: Stalinallee exit De Stalinallee, „de eerste socialis tische straat" van Oost-Berlijn, heeft een nieuwe naam gekregen, Karl Marxallee". Werklieden hebben "annacht de straatbordjes met „Stalinallee" ver vangen door bordjes met „Karl arxallee". Verder hoorde men boren in het straatgedeelte waar een meer dan levensgroot beeld van Stalin staat. De politie had de omgeving van het beeld afgezet zodat niemand In de omgeving kon komen. Eerder had men gezien dat twee grote kranen en een lange open \rachtauto bij het beeld stonden. Nederlandse man bijna gezondste ter wereld De mannen in Noorwegen gelden als de gezondste ter wereld. Hier op volgen die van Nederland. Zwe den, Israël, Denemarken, Nieuw- Zeeland, Engeland en Wales, Ca nada, Noord-Ierland, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk, West- Duitsland en de Verenigde Staten. Ook de Noorse vrouwen zijn de gezondste, waarna de Zweedse, Nederlandse, Engelse, Canadese, Australische en Amerikaanse vol gen. De gegevens zijn gebaseerd op de levenskansen in deze landen, zoals deze aan de Verenigde Na ties zijn opgegeven. Xde echte pijnstiller legen hoofdpijn, 'kiespijn, griep, reumatisclie pijnen etc. Uit het Leidscn Dagblad van 15 Nov. 1861: De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het ver- zoek van den heer A. Mossel- mans van Brussel, om in het badhuis te Scheveningen een i speelbank opterigten, afge- wezen. De Gemeenteraad pan Lei den heeft tot hoofdonderwij zer aan de openbare school voor minvermogenden be- noemd den heer A. van der Harst van 's Gravenhage met 10 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1