F. K. LANGEMEIJER IS .WELKOM IN WARMOND Rijtoer voor en receptie na de installatiepleclitiglieid Socialistische winst in deelstaat Hamburg Venezuela breekt met het Cuba van Castro WONINGBOUW EEN LASTIG PROBLEEM" r HARVEYS WIELRIJDERS EN BROMMERS: BOUW STRAALZENDER IN ALPHEN VORDERT SNEL RIJVERKEER: Bezorgdheid over hulp aan Tito Bétancourt: enige antwoord Spoedig generale repetitie van bemande VS-ruimte vlucht Amerikaanse hulp aau Zuid-Vietnam Eerste Fokker Starfighter in de lucht Veertien miljoen vluchtelingen in W est-Dnitsland Muziekbloemenvlaggen en toespraken Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 november 1961 Vierde blad no. 30502 Groot en bijzonder hartelijk was de belang stelling, die zich zaterdagmiddag concentreerde rond de figuur van drs. F. K. Langemeijer. Deze werd n.l. enthousiast binnengehaald en plechtig geïnstalleerd als burgemeester van het ongeveer 4400 zielen tellende plaatsje War mond. Zoals in een klein dorp gebruikelijk is gebeurde dat met veel muziek, met vlaggen, bloemen entoespraken. Het aantal woor den, dat tijdens de buitengewone vergadering van de gemeenteraad uitgesproken werd, was io groot, dat de huldiging door de schoolkin- deren niet op het aanvankelijk vastgestelde tijd stip plaats kon vinden. De een na de ader trad naar voren om de nieuwe burgemeester, die vergezeld was van zijn vrouw en twee van zijn drie kinderen, bij de aanvaarding van zijn ambt sterkte toe te wensen. In de propvolle raadzaal van het gemeentehuis merkten we tal van burgemeesters uit de omliggende gemeenten op, o.m. die van Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorhout en Noordwijk. Ook de KVP-voorzit ter mr. Van Doorn gaf van zijn belangstellig blijk. stalleerde burgemeester ook begrip zal hebben voor de problemen vap de jongeren in het dorp. „De bijzondere teak van onze ge meente als recreatie-oord enerzijds en situering van onze dorpskern tus sen ryke cultuurgronden anderzijds vraagt een breed inzicht in de pro blemen, die daarmee samenhangen", aldus de fractie-voorzitter. Hij twij felde er niet aan of het gemeente bestuur zal op korte termijn de enigszins gestagneerde ontwikkeling verder ter hand nemen. Enkele ogenblikken na aankomst van de heer en mevrouw Langemeij er, die met deelneming van de jeugd vereniging, de R.K. Harmonie „St. Matthias" en „Warmonds Fanfare", een rijtoer door de gemeente had den gemaakt, nam de vergadering, tijdens welke de jonge burgemeester de zilveren ambtsketen kreeg omge hangen, een aanvang. Namens de lo co-burgemeester, de heer J. Dekker, die wel aanwezig was, maar wiens gezondheidstoestand te wensen over laat, wenste wethouder P. F. Vergeer als eerste de heer Langemeijer ge- lok met diens benoeming. De wethouder zei dat de nieuwe gezagsdrager tot taak zal hebben het behartigen van de belangen van de gemeente als geheel en die van elke inwoner afzonderlijk. Hij treft hier echter ervaren medewerkers aan en een bevolking, die hem met vertrou wen tegemoet zal treden. Wat de sa menstelling van de gemeente betreft wees de wethouder op de goede on derlinge sfeer en het bloeiende ver enigingsleven. Hoe de bouwplannen zich voor de Warmonders zullen ont wikkelen staat nog te bezien. De raad heeft zich unaniem uitgesproken voor het plan Zwanenburgerpolder, doch by het provinciaal bestuur werd dit plan niet enthousiast ontvangen .Het staat echter vast, dat bij weigering andermaal bollengrond zal moeten worden gebruikt om de natuurlijke aanwas van de ingezetenen op te vangen. De woningnood is hier een Sherry op z'n best - Engeland op z'n best. Proef deze superbe sherry en u begrijpt waarom de goede gastheer In Engeland bij voorkeur Harveye echenkt. Ook U dient de voetganger, die op een zebrapad oversteekt, voorrang te geven. Rijdt dus vooral niet rechts langs wachtende auto's op een punt, waar een zebrapad zou kunnen liggen. Achter die auto kunnen, Voor U on zichtbaar, voetgangers lopen, die even later uw pad kruisen. Dan is het te laat om te remmen, terwijl de voet gangers er op rekenen door te kun nen lopen. Het echtpaar Langemeijer neemt staande voor het gemeen tehuis en in gezelschap van de twee kinderen de zanghulde van de Warmondse schooljeugd in ontvangst. (Foto L.D./HoIvut) van de grootste problemen, waarmee U geconfronteerd zult worden, aldus de wethouder. Vertrouwen Burgemeester Langemeijer op zijn beurt zei dankbaar te zijn voor de hartelijke verwelkoming. „Ik heb de indruk gekregen, dat de Warmondse gemeenschap mij en mijn gezin zon der enige terughoudendheid in haar midden wil opnemen". Gezien de veelvuldige samenwer king die in een college van burge meester en wethouders plaats vindt, achtte de heer Langemeijer de per soonlijke verhoudingen in dit ver band van groot belang. Zich in het bijzonder tot de raads leden richtend zei de burgemeester, dat alleen vertrouwen in elkander of tenminste vertrouwen in elkanders goede bedoelingen het ingewikkel de samenstel van een democratie biet de vereiste soepelheid kan doen func tioneren. Het ligt in het stellige voornemen van de burgemeester met de leden van de raad te gelegener tijd in overleg te treden omtrent de middelen, die kunnen worden ge bruikt tot het nader betrekken van Warmonds burgerij bij de gemeente lijke zaak. „Met alle kracht zal ik er naar streven het vertrouwen van U en de burgerij te verwerven en waardig te zijn door rechtvaardigheid te be trachten in de te nemen beslissin gen", aldus de heer Langemeijer. Volgens hem is het betonen van rechtvaardigeheid in de gemeente Warmond moeilijker dari elders. Meer dan in andere plaatsen moeten hier tegenover elkaar worden afgemeten de belangen van de eigen inwoners en die van anderen, die zich niet tot de inwoners van het dorp rekenen. In het dichtbevolkte westen van het land heeft Warmond een belangrijk teak bij de oplossing van het recrea tie-vraagstuk. Deze taak gaat het gemeentelijke vlak ver te boven. Of men zich hierover wenst té verheu gen of niet, het is nu eenmaal een gegeven feit, een datum. Ernstiger is, zo vervolgde de bur gemeester, de aanslag, die de volks huisvesting doet op de eigenlijk niet beschikbare grond. Het zal moeilijk zijn om voor dit moeilijke vraagstuk een oplossing te vinden. De heer Langemeijer vestigde tot slot de aan dacht op de noodzaak een gemeen tehuis te doen verrijzen in harmonie met de overige schoonheid van het dorp. Begrip Namens de raad voerde de voor zitter van de K.VP.-fractie, de heer J. van Vliet het woord. Hij sprak de wens uit, dat onder leiding van de nieuwe burgemeester veel en vrucht baar werk ten bate van het alge meen belang en in het bijzonder ten bate van de woongemeenschap ver richt zal worden. Met nadruk zei de heer van Vliet, er op te vertrouwen, dat de pas gein- Medewerking Gemeentesecrataris M. M. B. Pie- terse trad deze middag als woord voerder van het ambtenarenkorps op. Hij gaf de heer Langemeijer de ver zekering, dat de ambtenaren hun nieuwe burgemeester alle steun en medewerking zullen geven, die nodig is in het belang van de vervulling van diens ambt. Het ambtenarenkorps zal in de uitoefening van zijn taak en in zijn adviezen en voorlichting steeds voorop willen stellen het be lang, dat het heeft te dienen. Een werkgemeenschap zoals het gemeen telijk ambtenarenkorps er een is kan echter alleen werkelijk gemeenschap zijn, indien dit korps zijn werk doet in de wetenschap, dat het daarbij mag rekenen op de morele steun van zijn burgemeester. „Wees er van over tuigd, burgemeester dat alle ambte naren U met het grootste vertrou wen tegemoet treden". Bestaansrecht Nadt burgemeester Langemeijer de buitengewone vergadering met dank voor het in hem gestelde ver trouwen had gesloten, voerden nog vele anderen het woord. Pastoor J. Gussenhoven, die ook namens ds. Boonstra sprak, legde er de nadruk op. dat een gemeentebestuur aan kri tiek onderhevig is. „Bedenk echter dat het gezag in deze democratische samenleving bestaansrecht heeft". De pastoor eindigde met de wens, dat de hèer Langemeijer als burge meester onverzettelijk en onverzoen lijk zal zijn en als burgervader zachtaardig en goedmoedig. Welvarend De oud-burgemeester van War mond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, die enkele maanden geleden in Hen gelo is benoemd, zei o.m. dat de heer Langemeijer zijn intrede heeft ge daan in een bijzonder mooie, welva rende en historierijke gemeente, een gemeente, die al sinds de twaalfde eeuw bestaat. Hij achtte het van groot belang, dat er voortdurend aandacht aan het Warmondse land schap wordt besteed. Zich tot mevrouw Langemeijer richtend sprak de burgemeester de wens uit, dat zij belangstelling zal tonen voor het plaatselijke vereni gingsleven. Mr. G. F. W. van Berckel (Noord- wijk) heette de heer Langemeijer van harte welkom in de kring van burge meesters uit de duinstreek. „We heb ben U er met veel vreugde in opge nomen", zei hij. Speelgoed Na deze bijeenkomst kregen de voor het gemeentehuis verzamelde school kinderen gelegenheid om hun nieu we burgemeester een welkomstlied toe te zingen. Drie van hen hadden speelgoed bij zich voor de kinderen van het echtpaar Langemeijer. De aanbieding er van vond pas plaats te gen het vallen van de duisternis. Met een zeer druk bezochte recep tie in „De Stad Rome" werd deze voor het watersportcentrum zo fees telijke middag besloten. In de bouw van de P.T.T. straal zender aan de Energieweg in Al phen aan den Rijn komt thans enige tekening. Na al het heiwerk in de bouwput, is vorige week met het storten van het beton voor de fun dering en de 86 meter hoge toren begonnen. Dit werk duurt drie we ken. Er wordt in drie ploegen ge werkt, die elkaar steeds aflossen. Ge durende de weekeinden en 's nachts gaat het werk onverminderd voort. Elke twintig minuten komt er een auto van de Betoncentrale te Kou dekerk aan de Rijn met 2% m3 be- tonspecie op het bouwterrein, waar na deze specie naar de plaats van bestemming in de toren wordt ge transporteerd. Begin vorige week was er van de toren nog niets te zien en zaterdag was de toren al enkele tien tallen meters boven de grond. Totaal zal er 6,500 ton betonspecie moeten worden aangevoerd voor dat het hoogste punt 85 meter zal zijn bereikt. Het werk wordt uitgevoerd door de Hollandse Beton Maatschap pij die volgens een speciaal systeem te werk gaat. De diameter van de toren is 10 meter, de wanden zijn 30 tot 100 cm. dik. Op deze betonnen toren komt nog een staalconstructie van 34 meter, zodat het hoogste punt straks 120 meter boven de begane grond is. Deze straalzender, waarvan er en kele in ons land zullen worden ge bouwd, zal dienen ter ontlasting van het interlocale telefoonverkeer, dat in de toekomst draadloos van plaats naar plaats zal gaan, omdat de ka bels van en naar de grote steden het niet meer aan kunnen. Op de foto de toren in aanbouw. (Foto Leidsch Dagblad) Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Zwaar stemmenverlies voor liberalen (Van onze correspondent in Bonn) By de verkiezingen voor het parlement van de deelstaat Hamburg, hebben de socialisten een grote overwinning behaald. Zij kregen 57.4 procent van de stemmen: 10.5 procent meer dan bij de verkiezingen voor de Bondsdag op 17 september j.l. en 314 procent meer dan bij de vorige deelstaatstem ming in 1957. De grote verliezers waren de liberalen, die 9.6 procent kregen tegen 15.7 op 17 september. De Christen-Democratische Unie ging bijna 3 procent achteruit verge leken bij 17 september. Zij kwamen op 29.1 procent, 3.1 procent minder dan in 1957. De deelneming aan de verkiezingen was niet groot. Van de 1.4 miljoen stemgerechtigden bracht slechts 72.3 procent zijn stem uit tegen 88.6 bij de Bondsdagverkiezin gen. De uitslag van de verkiezingen in Hamburg is daarom zo interessant, omdat men er uit af kan lezen hoe de Westduitse burger heeft gerea geerd op de weinig verheffende coa litie-besprekingen, die de afgelopen weken in Bonn hebben plaatsgevon den. Duidelijk is, dat velen niet naar de stembus zijn getogen uit afkeer tegen de gang van zaken in de poli tieke wereld. Dat dit in de jonge de mocratie, die de Bondsrepubliek is, ook wantrouwen betekent in de de mocratische instellingen, is een van de gevaarlijkste aspecten van deze ontwikkeling. De uitslag in Hamburg leert ver der dat het vertrouwen in de socia listische partij, dat in deze stad toch al groot was, nog gestegen is, het geen zeker mede te danken is aan het waardig optreden van de SPD'ers in de strijd om een nieuwe regering. De liberalen van Mende boekten de slechtste resultaten, wat uiteraard een scherpe veroordeling inhoudt van Mende's duikelpolitiek: eerst „weg met Adenauer", toen „toch met Adenauer". Een kleine party, die in Hamburg propaganda maakte en die dreigde veel stemmen van de socialisten weg te halen, was de pacifistische, uiterst linkse Duitse Vredesunie. Op 17 sep tember kreeg deze party nog 3.6 pro cent van de stemmen, nu slechts 2.9, waaraan de Russische proeven by Nova Zembl'a wel debet zullen zyn ge weest. Irma Pieterse. het dochtertje van de gemeentesecretaris van Warmond, biedt mevrouw Lan gemeijer bij het Tolhek bloemen aan (Foto LD./HOlvast) De voorzitter van de subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor bin nenlandse veiligheid, Eastland, ver klaarde zaterdag dat maarschalli Tito van Zuid-Slavië de Amerikaan se hulp gebruikt om een communisti sche campagne te voeren onder neu- tralistische landen. In een verkla ring ter begeleiding van een rapporft van zyn subcommissie over Joego slavië zei de senator, dat het, gezien het verleden niet zeker is, dat ae 130 straaljagers van het type-Sabre, die de VS aan Joego-Slavië hebben ver kocht, niet naar een of ander niet- verbonden land zullen gaan, tot voor deel van het internationale commu nisme. Venezuela heeft als elfde Amerikaanse land met Cuba gebroken. President Bétancourt heeft het besluit van zijn rege ring zaterdagavond in een radio- en televisierede bekendgemaakt. De betrekkingen tussen de twee landen waren slecht geworden, nadat Cuba openlyk steun had gegeven Met aapje aan boord De Verenigde Staten zullen de po ging om volgende week een jonge chimpansee in een baan om de aarde te schieten, doorzetten, aldus heeft het Amerikaanse Bureau voor Ruim tevaart zaterdag meegedeeld. De verklaring iflaakt een einde aan geruchten als zou de poging worden afgelast na de vrydag mis lukte lancering van een nieuw type Atlasraket, die een aapje vervoer de. Bij de nieuwe lancering zal men gebruik maken van een reeds be proefd Atlasmodel. Volgens de mededeling zal de chimpansee zich bevinden in een Mercury-capsule aan de punt van de raket. Men wil de capsule drie maal een baan rond de aarde la ten maken waarna zü naar de aarde moet terugkeren en volgens de be rekeningen in de Atlantische Oceaan op ruim 1200 km van Cape Cana veral zal vallen. Als alles volgens plan verloopt zal deze lancering be gin december worden gevolgd door een met een raket waarin zich een ruimtevaarder bevindt. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon worden besprekingen gevoerd over Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam, waar vrijdag een Amerikaans squadron jachtbommen werpers, oefen-vliegtuigen en ver scheidene honderden piloten zyn aangekomen. In de omgeving van de nomen, dat de Amerikanen zioh in beginsel bereid hebben verklaard 150 miljoen dollar te verstrekken ter verbetering van de defensie. Volgens de Amerikaanse ambassa de in Saigon zyn de nieuwaangeko- men vliegtuigen slechts een vervan ging van verouderde toestellen. Te voren was echter van Amerikaanse zyde aan journalisten te kennen ge geven, dat de nieuwe toestellen wa ren bedoeld als versterking van de luchtmacht van Zuid-Vietnam. De radio van het communistisch Noord-Vietnam heeft de zending een ernstige schending van Je internatio nale overeenkomst van 1954 genoemd. De Indiase minister-president, Nehroe, verklaarde gisteren in een vraaggesprek in een Amerikaans tele visieprogramma, dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Zuid- Vietnam een plaatselijk conflict kan maken tot iets wat groter en gevaar- lyker is. Inmenging van Amerikaan se strijdkrachten in Zuid-Vietnam, waar regeringstroepen strijd leveren met communistische guerilleros, zal leiden of kan leiden tot inmenging door andere landen, aldus Nehroe. Het aapje zal tydens de vlucht enkele eenvoudige handelingen moe ten uitvoeren. Het zal een versnel- lingsdruk ondervinden die gelyk staat aan negen maal de zwaartekracht. De snelheid van de raket zal meer dan 27.000 km per uur bedragen. De capsule zal zich tydens haar tocht om de aarde op een hoogte van 160 tot 240 kilometer bevinden en elke baan gal 90 minuten tyd vergen. Gedurende de laatste tooht zal de capsule door middel van raketten worden afgeremd. Helikopters en schepen zullen trachten de chim pansee uit zyn verbiyf te verlossen zodra de capsule in het zeewater is terechtgekomen. De eerste in de Fokker-fabrieken geassembleerde Lockheed F104 G super Starfighter is zaterdag 25 mi nuten in de lucht geweest. Chef-in- vlieger A. P. Moll van Fokker, die daartoe in de VS een cursus van 6 weken heeft gevolgd en de vorige week in Nederland is teruggekeerd, heeft deze voor de Westduitse lucht macht bestemde Starfighter op zyn eerste proefvlucht bestuurd. Vele, overigens wel wat lawaai ge wende' hoofden keken op de lucht haven onderzoekend omhoog, toen de 104 met donderend geraas opsteeg. Men kon het toestel nauweiyks zien, want het is niet groot en de start baan is ver weg. Bovendien stijgt de machine zo snel, dat zy in een oog wenk is verdwenen. Niemand op Schiphol wist dat het lawaai van de eerste Fokker Starfighter afkomstig as. Naar bekend is Fokker de hoofd aannemer van de noordgroep van vliegtuigfabrieken, die in Europa de Starfigihters voor de NAVO-strijd- krachten bouwen. Van die noord- groep maakt ook Aviolanda deel uit. In de afgelopen zomer werd bij Fok ker met de bouw van de f 104 G een begin gemaakt. Het eerste toestel is thans gereed, andere bevinden zich in verschillende stadia van hun groei. De Super Starfighter kan een snel heid van circa tweemaal die van het geluld ontwikkelen. Op de proef vlucht van zaterdag doorbrak de nieuwe machine dan ook prompt de geluidsgrens, maar aangezien dit vermoedelyk al in de klim geschiedde I hoorde men op de grond niets van 1 een knal. Het toestel maakte 25 mi- aan linkse tegenstanders van presl- dent Bétancourts regering en de Cu baanse autoriteiten hadden gedraald bU het geven van een vrijgeleide aan politieke vluchtelingen op de Ve nezolaanse ambassade in Havanna. Bétancourt heeft in zyn toespraalf gezegd dat verbreking van de diplo matieke betrekkingen het enige ant woord was dat in overeenstemming is met de waardigheid van de staat, Hy verweet de Cubaanse leiders, dat zy zich op beledigende toon over Ve nezuela hadden uitgelaten. De Cu baanse regering had president Bé tancourt ervan beschuldigd, „de in structies van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken op te volgen" en de Venezolaanse ambas sade in Cuba te gebruiken om de contra-revolutionairen te helpen. Tegen invasie Bétancourt verzekerde echter dat Venezuela elke gewapende buiten landse aanval op Cuba blijft afkeu ren en dat het geen steunpunt zal zyn voor een invasieleger dat een aanval op Cuba zal gaan onderne men, hoeveel kritiek het ook op het beleid van de Cubaanse leiders heeft. De Venezolaanse president deelde mee dat Mexico de Venezolaanse be langen in Cuba zal behartigen en dat de 46 tegenstanders van Fidel Castro, die asiel hadden gevonden in de Ve nezolaanse ambassade, reeds in het Mexicaanse gezantschap zyn. Tot slot sprak hy de hoop tilt dat de diplomatieke betrekkingen niet lang verbroken zullen blyven en dat een einde aan deze toestand komt zodra het Cubaanse volk zyn lot in eigen hand zal hebben genomen en een regering krygt die door algeme ne verkiezingen aan de macht komt. De Venezolaanse autoriteiten heb ben uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen om het hoofd te kun nen bieden aan eventuele reacties van linkse partyen op het besluit van de regering de diplomatieke betrek kingen met de regering van Fidel Castro te verbreken. In de afgelopen dagen hebben zich reeds relletjes voorgedaan, die het gevolg waren van betogingen van Venezolaanse be wonderaars van Fidel Castro. Er was namelyk reeds enige tyd sprake van een mogeiyk besluit van de regering de betrekkingen te verbreken. Het Westduitse ministerie voor Vluchtelingenzaken heeft meegedeeld dat zich na de tweede wereldoorlog by na veertien miljoen vluchtelingen, voor het overgrote deel Duitsers, in de Bondsrepubliek hebben gevestigd, 210.000 uitgewekenen zyn niet van Duitse afstamming. Uit Oost-Pruisen en andere, thans door Polen bestuurde gebieden, de Balikan en de Sowjet-Unde zyn byna tien miljoen Duitsers hetzy gevlucht, hetzy het land uitgezet. Voorts heb ben 3.7 miljoen Oostduitsers de wyk genomen naar West-Duitsland. nuten later een perfecte landing, waarby het eenmaal op de baan een remparachute aan de staart ontplooide.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7