HELDEN VAN BOEDAPEST VOOR BELGEN OP KNIEEN Pieters Graafland uitgefloten COEN MOULIJN: IK ZAL BLIJ ZIJN ALS HET WOENSDAG IS „Ach was ik maar bij moecler thuis gebleven..." Rode Duivels beheersten het 4—2—4 tot in de perfectie rericht 1 maart 1860 Maandag 13 november 1961 Derde blad no. 30502 SpORt' vMvJyanöaaq lgische vreugde IHappy days are here again" gelukkige dagen zijn weerge- Lj was de melodie, die door Nederlandstalige uitzending L de Belgische omroep werd [gezonden na afloop van de re- itage van de voetbalwedstrijd Igië—Nederland. „Door mooi [l hebben wij de Nederlanders Irwonnen", was het commen- |r van de Belgische verslagge- t op de 40 zege. „De over ling werd behaald op een vol- ig Nederlands elftal. Het niet espelen van Bouwmeester was IB excuus, want invaller Schou- behoorde tot de besten van de lerlandse ploeg". en van de medewerkers van programma van de BRT ver- r zelfs de taalstrijd: „België tornde in het Vlaams en het ns, Nederland krijgt geen is", rijmde hij. en andere uitspraak in de rer lage en het programma daar heen: „De leeuw is uitge- uwd let enige Belgische sportblad, op zondag verschijnt, „Les iris", schrijft in een speciale ie in de kop, dat de overwin- ig te danken is „aan een bete- collectieve prestatie" van de lgische spelers. let voegt er aan toe, dat de lgische overwinning „een getui- ]is vormt van een afgetekende prioriteit", waarna het zich rder bepaalt tot een verslag van wedstrijd. (Van onze sportredacteur) De helden van Boedapest zijn ontluisterd Een verrassend goed spelend Belgisch elftal rukte gistermiddag de oranje-formatie de vers verworven lauwerkrans met zulk een speelse eenvoud voor het oog althans van het hoofddat de prognose-trekkers ervan verbleekten. Eerst met verbijstering en onbeha gen, later met verbittering de hatelijke, lang niet gehoorde Abe-yell loog er echt niet om! zagen de 65.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion hoe de Rode Duivels Roel Wiersma en zijn strijdmakkers aan de teugels hielden. Lang voor de Schotse arbiter Davidson het einde van deze voor Nederland zo teleurstellend verlopen ont moeting aankondigde, hadden dan ook reeds duizen den Dick Bessems sportpaleis verlaten. En in de tram zong men met een wat bittere humor: „Ach, was ik maar bij moeder thuis gebleven En waar ligt nu de ooVzaak van deze onverwachte, pijnlijke nederlaag? Voor een Rotterdams collega was het gesneden koek. „Natuurlijk, wat hadden jullie gedacht", hoorden wij hem op de perstribune vertellen, „Schwartz had nooit zoveel Feijenoorders moeten opstellen. Die jongens zitten immers in gedachten al in Londen Het spijt ons maar deze Maasste- delijke visie kunnen wij niet volgen. Het kan er bij ons niet in, dat een Coen Moulijn, een Veldhoen, een Eddy Pieters Graafland, een Kreijer- maat en een Schouten hun zo zorg vuldig opgebouwde reputatie even te grabbel gaan gooien voor de ogen van 65.000 Nederlanders omdat zij zich wensen te sparen voor woensdag De oorzaak moet elders worden gezocht. Laten we het maar eerlijk zeg gen: dóit Belgisch elftal was een vol komen verrassing. Niet alleen voor de Nederlanders, maar ook voor zich zelf. Het speelde technisch voortref felijk maar dat zijn we van de Rode Duivels gewend en beheerste het 4-2-4 systeem haasit tot in de Faillure In de tweede plaats faalden ook de Nederlandse vleugelspelers. De Ajaxrechtsbuiten Sjaak Swart is reeds geruime tijd uit vorm en zijn faillure kwam dan ook allerminst als een verrassing. Het van zün voet stuk vallen van Coen Moulijn was dit wèl. Ook de Feijenoord-linksbui- ten is sterk in vorm achteruit ge gaan. Als Coens flitsende passeer- sprintje niet lukt zjjn enige wa pen en dat sloeg op rechtsback Baré die de Rotterdamse vedette op een keer na volledig in zijn zak had, zwaar bot gaat hij als een rem op de aanval werken. En met Moulijn, Sjaak Swart en Eddy Pieters Graafland gleed vrij- Totale ontreddering. Pieters 'raafland heeft na een schot in Claessen de bal uit zijn inden laten glippen. Vanden- (rechts) had daarna geen oeite meer het tweede doelpunt de Rode Duivels op zijn te laten schrijven. Troost bij proost Meer dan ooit tevoren heeft het verkleumde en teleurgestelde legioen, dat zich tevergeefs aan •.HollandBelgië" trachtte te warmen, troost gezocht bij geest rijke dranken. De restaurateur van het Olympisch Stadion heeft diep in zijn voorraadkelder moe ten duiken om aan de vraag te kunnen voldoen. Hij was wel licht dan ook de enige Neder lander in de propvolle kuip, die ondanks de 0—4 nederlaag toch nog lichtpuntjes heeft gezien, al lagen die dan niet op sportief terrein. Want naast de produkten van de slijterijen vonden ook de an dere meer traditionele spyzen en dranken gretig aftrek bij „Ko ning publiek", dat hiermee de kou en de voetbalellende trachtte te vergeten. Het legioen ver werkte 20.000 rollen drups, 8.000 zakjes pinda's 14.000 koeken, 20.000 repen chocolade 3.000 bal len gehakt en 3.000 croquetten om de verveling meester te wor den. En daarbij gebruikte het 24.000 kopjes koffie en 2.400 por ties „snert" tegen de kou. Die lage temperatuur kwam overi gens ook duidelijk tot uiting in de verkoop van koude dranken, die ver beneden het normale peil lag: slechts 8.000 flesjes bier, 700 Hesjes limonade en 4500 flesjes chocolademelk. perfectie. Kon dat, dankzij de tegen stander, ook tot in de perfectie be heersen. Dit 4-2-4 vormde voor onze zuiderburen de springplank naar de verrassende 0-4 zege. Kwetsbaar Men kent het systeem vier ver dedigers, die constant op één lijn opereren, twee schakelspelers en vier aanvallers. Het is op een bepaald punt kwetsbaar. Van de twee ver bindingsspelers, die mee moeten gaan met de aanvallen van de tegenpar tij en eveneens present moeten zijn bij eigen aanvallen, wordt enorm veel gevraagd. Nu hadden rechtshalf Hanon en Vandenberg, die deze taak bij de Belgen opknapten de beschik king over veel „lucht" vooral Ha- non speelde een knappe partij maar geen enkele speler houdt dit een gehele wedstrijd vol. Althans niet tegen een ploeg die een hoog tempo draait. En juist daarin zat het de Belgen gistermiddag gewel dig mee. Zy konden het tempo zelf regelen, het desgewenst opvoeren of vertragen en van dit laatste maakten zij vooral in de tweede helft door het trekken van figuren op het mid denveld gretig en met opvallend gemak gebruik. Het „stilstaande" voetbal van d>e Nederlanders speel de onze zuiderburen plezierig in de kaart. De Abe-Abe-yell, waarmee de verontwaardigde kijkers na de rust de hoofden van de oranjemannen striemden, was in zekere zin niet eens zo gek: Abe Lenstra had in dit tempo nog best mee kunnen ko men. En waar lag nu de oorzaak van het Nederlandse falen? Naar onze me ning moeten we dit zoeken op twee punten. In de eerste plaats had Eddy Pieters Graafland een totale off-day. Het optreden van de Feij en- oord-doelman was van het begin af onzeker. Aan zeker drie van de vier Belgische doelpunten had hij schuld en u moet ons eens de verdediging noemen die niet in haar zelfvertrou wen ondermijnd wordt als zij niet volledig kan. rekenen op haar doel man. wel de gehele Nederlandse ploeg on deruit. De snelle vleugelspelers, die het „deksel" van de 4-2-4-defensie aan de zijkanten open hadden moe ten breken, ontbrakenDaar mee ging het tempo verloren en kon den de Belgen hun nieuwe systeem tot hun eigen verrassing feil loos uitvoeren. Actief meter te ver naar achteren. Beheerst omspeelde de Belgische aanvalslei der de uit zijn doel gelokte Eddy Pieters Graafland. Wiersma probeer de nog in de baan van het schot te komen, maar dat gelukte de blonde PSV-er niet: 01. Het was een volkomen onnodige treffer. Helaas zou het niet de enige blijven. Nauwelijks zes minuten later laaide de vreugde in het Belgische kamp opnieuw heel hoog op. Van de zijlijn had linksbuiten Paeschen kei hard op het doel gekogeld. Tot ont zetting van de tienduizenden Neder landers liet Pieters Graafland de bal even glippen. Vandenberg was te attent, om die kans ook maar te kunnen missen. Een simpel tikje was voldoende om de man aan het scorebord opnieuw aan het werk te zetten (0-2). Aangeslagen De Nederlandse defensie was „aan geslagen", de voorhoede wist nog steeds geen antwoord op het Belgi sche 4-2-4 systeem, dat succesvol individuele actie bijna onmogelijk maakte. Er was geen opening te krij gen In de verdediging van de Rode Duivels. Toen de kelners van de stadion- buffetten zich al schrap zetten om de stormloop van de hongerige en verkleumde toeschouwers op te van gen maakte Pieters Graafland zyn tweede kostbare blunder. Een over treding van stopper Tony Pronk vormde de inleiding voor dat derde Belgische doelpunt. Pierre Hanon, de briljante Bel gische rechtshalf die het middenveld vrijwel volkomen beheerste, nam de vrije trap. Een strak, keihard schot volgde. Bijna boven Pieters Graaf land trof de bal de lat. Een simpele vuistbeweging van de Rotterdammer was wellicht voldoende geweest om het gevaar te keren. De oranje-goalie bleek echter volkomen verrast. De bal sprong terug, meteen kopte mid- voor Claessen in. Via de onderkant van de lat caramboleerde het leer nog juist uit het doel. Opnieuw kreeg Claessen zijn kans. Die tweede maal maakte hij geen fout, wat overigens ook nauwehjks mogelijk was geweest (03). Constant Vandenstock, de Belgische manager, kon eindelyk eens in een „Holland-België" verge noegd gaan rusten. De derde En als de Brusselse bierbrouwer in de pauze nog enigszins bevreesd is geweest, dan heeft „Pol" van Himst hem van die angst direct na de hervatting heel gauw verlost. Opnieuw verleende Pieters Graafland de Belgen zijn medewer king. Een hard, doch beslist niet al te gevaarlijk schot van rechtsback Baré kon de Rotterdammer, twee mi nuten na de hervatting niet in be dwang krijgen, De attente Claessen schoot de bal opnieuw in. waarna stopper Pronk op de doellijn nog juist redding bracht. Het noodlot wilde echter dat het leer wederom voor een Belgische voet terecht kwam. Op het schot dat Van Himst daarna loste had geen enkele Ne derlander ook maar enig verweer (0-4). Uitgefloten Zelden is een doelman in het Olympisch Stadion zo onbarmhartig uitgefloten als Eddae Pieters Graaf land na die derde onvergeeflijke blunder. De Belgen bleven de strijd be heersen. Nauwelijk drie minuten later passeerde Roger Claessen de Nederlandse doelman voor de vyfde maal. Robert Davidson, de voortref felijk leidende Schotse scheidsrechter keurde die vijfde treffer echter we gens buitenspel af. De Belgen be kommerden zich er zelfs niet om, denkende aan het gezegde van „het- veen" en „het turfje De gevaarlijke Nederlande aanval len waren ook in deze tweede helft op de vingers van één hand te tel len. Henk Groot kwam het dichtst bij een doelpunt. Een gerichte kop bal van de blonde Ajacied kon rechtsback Yvers Baré. die Coen Mou lijn zyn directe tegenstander geen kans heeft gegeven, nog juist uit het doel koppen. Naar huis Het publiek geloofde het allemaal wel. Terwijl de „acteurs" nog zeker een kleine twintig minuten voor de boeg hadden, stroomden ai duizenden bezoekers het stadion uit. En voor de dapperen die de strijd bleven volgen, konden de wijzers van arbiter David sons horloge gewoon niet snel genoeg gaan. Voor de enige verrassing zorgden nog bijna Claessen en aanvoerder Ju- rion. In de 44ste minuut sprintte Claessen linksback Veldhoen eruit-. Pieters Graafland keerde echter het schot van de Belgische midvoor. Ook de kans die rechtsbuiten Jurion daar na kreeg leverde niets meer op. De Belgische captain had nauwelijks tijd om over dat mislukte schot te leurgesteld te zijn. Toen de heer Davidson, amper een minuut later het eindsignaal gaf, kreeg Jurion juist de bal voor de voeten gewor- Het derde Belgische doelpunt. Nadat de bal uit een prachtig door Hanon genomen vrije trap van de lat terug is gekomen zal Claessen er de laatste hand aan leggen. pen. IJlings stelde hij zich in het bezit van het voorwerp, waarmee de eerste Belgische zege in Nederland sinds de invoering van het betaalde voetbal werd behaald. In de kleedkamers Van meet af toonden de Belgen zich bijzonder actief, maar met hun korte aanvalsspel had de Nederland se defensie aanvankelijk niet zo heel veel moeite. In dóe eerste periode was het spel van de oranje-formatie, hoewel slordig van opzet, zelfs een tikje verrassender en we noteerden kogels van Henk Groot en Swart, die op een haar na de veste van Nicolay misten. Weliswaar losten de Ajacieden hun schoten van grote afstand, want de vier op één lijn opererende Belgische verdedigers trokken, geassisteerd door de snel terugkomende schakelspelers, het scherm bij oranje-aanvallen onmid dellijk dicht, maar er leek toch mu ziek in te zitten. Noodvlag Hoe anders zou dit worden. Het begon met een paar misgrepen van Eddy Pieters Graafland, zonder dat deze weliswaar fatale gevolgen had den, maar toen hierop ook Wiersma en Veldhoen op de vleugels enkele keren een Belg voorbij zagen snel len, ging de noodvlag in top. Kreijer- maat en Muller zag men meer en meer hun achterhoede de helpende hand reiken. Een loffelijk initia tief, dat er echter toe leidde, dat de toch al weinig bruisende aanvalsli- nie nog minder bloedtoevoer kreeg. In de 25ste minuut namen de Belgen de leiding. In de overtui ging, dat ..knock-outer" Roger Claes sen een pass van Vandenberg in buitenspelpositie de pakken moest krijgen, reageerden de Nederlandse verdedigers nauwelijks. Aanvoerder Roel Wiersma stond echter juist een Aanvoerder Roel Wiersma karakteriseerde in de kleed kamer, waar het Nederlands elftal in stilte de sporen van de sombere wedstrijd uitwiste zelfs de warme douches konden het „Was ik maar bij moeder thuis gebleven", dat hier zo pas send was geweest, niet uit de stembanden toveren het meest treffend: „Het was of wij in het water lagen en de Belgen over het water liepenMaar Wiersma stak zijn lof over de Belgen, evenals velen met hem, evenmin onder de banken (waar de voetbalplunje onverschillig her en der lag verspreid): „Die jongens hebben uitstekend ge speeld. Zij kregen daartoe ook de gelegenheid en de tactiek, aan de bal te blijven, ligt de Belgen". Tussen deze uitspraak van voet baller Wiersma, die wij optekenden, toen hij zich als de heer Wiersma meldde bij de kassier van de KNVB om zijn premie in ontvangst te ne men, en het eerste commentaar op de wedstrijd, dat de heer E. Lan- daal, lid van de technische commis sie en leider van de ploeg, gaf: „Geen aanvalsdrift, de Belgen profi teerden van het staande spel", werd er druk (maar fluisterend!) gespro ken en gediscussieerd. Elek Schwartz kwam woorden te kort om de aan hem klittende journalisten te woord te staan. Hij deed het in een meng sel van Nederlands, Frans en Duits, waaruit kon worden geconcludeerd, dat naar zijn mening de Nederlan ders slecht hadden gespeeld, de Bel gen uitstekend, de Nederlanders te statisch en de Belgen met een sur plus aan zelfvertrouwen. „En ze heb ben een paar doelpunten cadeau .gemaakt", waarmee ieder het wel eens was, zowel de Belgen als de Nederlanders. „Nooit iemand bij' Eddy Pieters Graafland, voor het publiek de grote zondebok, op wiens hoofd een onbarmhartig fluitconcert werd uitgestort, ontkende niet fou ten te hebben gemaakt „maar er was nooit iemand bij om mijn fou ten te herstellen waarmee hij wilde onderstrepen, dat er ook voor hem blunders werden gemaakt. Henk Groot: „het vierde Belgische doelpunt kwam voor ons op een wel heel ongelukkig moment. Stel, dat wij 3-1 hadden gemaakt, dan had je een heel andere wedstrijd gekre gen". Bennie Muller was dit roerend met zijn clubgenoot eens. „Ons mo reel was hierdoor aangetast. Maar, ia, iedere wedstrijd is weer anders. )e volgende keer draaien wij weer goed", en met enkele voorbeelden uit de praktijk zette Muller zijn woorden kracht bij. Van Tonny Pronk, die over de praktijken van zijn directe tegenstander, midvoor Roger Claes sen, niet zo best te spreken was („en hij heeft het niet nodig, want volgens mij heeft hij talent genoeg!), naar de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, die er geen doekjes om wond: „Wij hadden een slappe dag en de Bel gen waren beter. Zij hebben uitste kend gespeeld. No 8 wie is dat ook weer, oh ja, Van Himst vond ik de beste speler, die het spel maakte. Bovendien heeft België in Claessen een geva'arlijke midvoor. Wij zijn er nog goed afgekomen". En Coen Moulijn? „ik zal blij zijn, als het woensdag is Bij de Belgen „Felicitations". Elek Schwartz was de eerste die de Belgen in hun kleedkamer kwam gelukwensen. .Jullie hebben voortreffelijk ge speeld. Mijn complimenten", waren de woorden van de toch zichtbaar teleurgestelde bondscoach. De „over winnaars" waren er nog helemaal beduusd van. Stil keken ze voor zich uit. „Ik had nooit gedacht dat ze ons spel zouden laten spelen", zei top-scorer Roger Claessen. Toen merkte manager Constant Vanden- Stock op, dat de journalisten mede bezit van de kleedkamer hadden ge nomen. Vriendelijk maar heel na drukkelijk vroeg een Belgische offi cial daarop de spelers nog even rust te gunnen. Bijna tien minuten bleef de deur van de kleedkamer daarna gesloten. Toen bleken de „acteurs" uitgerust genoeg. Constant Vandenstock had er maar heel weinig woorden voor nodig. „Het is het succes van spelers die een systeem bijzonder goed speelden. Ein delijk is het dan ook eens tegen Ne derland gegaan zoals we gehoopt hadden. Dat het zo in de perfectie zou kloppen had ik echter ook niet helemaal verwacht". Aanvoerder Joseph Jurion kwam zelfs aan een wijsgerige analyse toe. „Als je steeds weer tegen Nederland slechte resultaten behaalt dan gaat dat ten koste van je zelfvertrouwen. Vandaar dat het wat gelukkige eer ste doelpunt zo'n morele steun voor ons is geweest". „Die eerste tien mi nuten zal ik niet gauw vergeten", zei stopper Roland Storme, te elfder ure opgeroepen als vervanger van de geblesseerde Verbiest. „Ik wist dat Van der Linden goed op dreef was de laatste tyd en dat hij in Boeda pest twee maal heeft gescoord. Toen ik echter zag dat het ging, was ik overal overheen". Het viel me tegen Scheidsrechter Robert Davidson, die 2 oktober 1960 bij België-Neder- land debuteerde, vond de Nederlan ders teleurstellend. „Ik had gehoord over die onverwachte 3-3 tegen Hon garije en over het prachtige spel van Feijenoord tegen Tottenham Hot- Pieters Graafland is geslagen en Roel Wiersma's spurt zal te laat komen: Claessen opent voor de Belgen de score en daarmee begint de Nederlandse voetbal ellende. V erkeersproblenien Een legertje van 530 politieman nen heeft zich zondagmiddag danig geweerd om de verkeersstroom naar en van de match Nederland-België te temmen. Vooral bij het aanlopen van het stadion kon de „verkeersge- neraal", commissaris H. Kessler van de hoofdstedelijke verkeerspolitie, spreken van een groot succes, mede dank zij de voorbeeldige houding van het publiek, dat vroeg genoeg de tocht had aanvaard om nog voor het spelen van de volksliederen de zit- en staanplaats in de kuip te kunnen innemen. Toen binnen het beginsig- naal klonk, lag het stadionplein, met zijn duizendtal geparkeeerde auto's en een veelvoud aan fietsen en brom mers, in volkomen rust. Die werd danig verstoord toen na afloop een ieder zo snel mogelijk naar huis wilde gaan en natuurlijk allemaal tegelijk, hetgeen nu een maal onmogelijk is. Maar toch had de verkeerspolitie zeer snel de laatste automobilisten de fietsers en bromfietsers zijn altijd het best af op weg geholpen. De moeilijkheden waren toen echter nog niet achter de rug. Vooral in de richting Amster- veen-Schiphol-Haagse Weg ontston den opstoppingen, voornamelijk door de duizend auto's, die voor het eerst in Buitenveldert waren geparkeerd. Zij moesten namelijk in de verkeers stroom. naar buiten worden inge voegd, hetgeen de nodige vertraging opleverde. De politie had voor het parkeren naar Buitenveldert moeten grypen omdat er in de buurt van het sta dion door het groeiende wagenpark van de bewoners steeds minder par keergelegenheid overblyft. spur. Vandaar dat ik dacht dat Ne derland makkelijk zou kunnen win nen. Het spel van de Nederlanders viel me tegen. Het was zeker veel slechter dan verleden jaar in Ant werpen". De 33-jarige vrijgezel uit Schotland was over het optreden van de spelers best tevreden. „Het was een gemakkelijke wedstrijd om te leiden. En die 4-0, ach het kan toch niet altijd goed gaan Ook Henneberke nu schaakmeester' De Nederlander Henneberke heeft in het internationale schaaktoernooi te Zevenaar dat zaterdag is geëindigd in een overwinning van de Zuidsla- viër Matanovic, op het nippertje zün meesterstitel behaald. In de 15de en laatste ronde kwam hij remise overeen met de Zweedse grootmeester Stahlberg, waardoor hij precies het vereiste puntentotaal van zeven bereikte. De uitslagen waren: CKelly (België)Bobotsov (Buig.) 1-0, Wade (Nw-Zeeland)—Rellstab (W.-Duitsland) %-fe, Guimard (Ar gentinië)— Langeweg (Nederland) 1-0 Johannessen (Noorw.)Matanovic (Zuid-Slavië) %-%, Lehmann (W. Duitsland)— Golombek (Engeland) 1-0, Bouwmeester (Nederland)—Beni (Oostenrijk) Perez (Spanje)— Milic (Zuid-Slavië) 1 giHenneber ke (Nederland)—Stahlberg (Zweden) Vi-Vi. De eindstand luidt als volgt: 1. Matanovic 11 pnt, 2/3. CKelly en Bobotsov beiden 91. pnt. 4 5. Gui mard en Stahlberg 9 pnt. 6. Bouw meester (Ned.) 8 pnt. 7/8. Lehmann en Langeweg beiden 7'_- pnt. 9 10 11. Milic. Johannesen en Henneberke al len 7 pnt. 12/13. Wade en Perez bei den 6*2 pnt, 14. Beni 6 pnt. 15. Go lombek 5 pnt, 16. Rellstab 4 pnt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5