Crescendo wil school waar mondorgelles gegeven wordt „En toen kwam dokter Frost ^J. Kotto: Kameroen is rijp voor zeilt Huisarbeid BADEN BIJ EB TE KATWIJK BIJNA ONAANVAARDBAAR Vlot spel hielp het blijspel over zwakke momenten lieen KARELI Hongersnood in Tangajika Schot treft eenstropei rHicht 1 maart 1860 r Maandag 13 november 1961 Tweede blad no. 30502 m. I yjHerv. Kerk geeft zich rekenschap yvan haar wereldwijde roeping Zendingshogeschool te Oegstgeest hield ds. J. Kotto, secretaris van de Evangelisch Christelijke Kerk van Kameroen, een lezing nT denten en vele gasten. Gisteren heeft ds. Kotto ons land weer ver- idat hij gedurende twee weken met vertegenwoordigers van de Ned. ,erk contact had opgenomen. Na de vergadering van de Wereldraad ken te New Delhi te hebben bijgewoond zal hij terugkeren naar Pfl en daarbij, zoals hij zelf verklaarde, een dankbare herinnering aan wat hij in Nederland zag en beleefde. lezing schilderde ds. Kotto de situatie in zijn land en >refmeroen is een kruispunt van {nde beschavingen. De Por- die slavenhandelaren waren, r geheerst, de Engelsen, die rilden drijven, de Duitsers, ialisten waren en sinds de •eldoorlog de Fransen. Met :hillende heersers kwamen s verschillende zendingen, hun sporen achter lieten, werk van de Parijse zen- in 1957 de Evangelische [de Baptisten Kerk ontstaan. Jrste jaren van haar bestaan ïlieze Kerken met grote moei- G? geworsteld. Er dreigden n-|en omdat iedere stam zijn ;k wenste te hebben. In een burgeroorlog zijn er tussen ,i 500 kerkelijke gehouwen Maar dwars door dit alles !t de Kerk dieper haar een- vrede, die in Christus is, jtaan. ngelische Kerk van Kame- t uit overtuiging lid is van draad van Kerken, zoekt zeer je samenwerking met andere in haar eigen land en om- aar ook met de Franse kerk •jjse zending, die reeds lang ten werken. Het was de Pa- ing, die, omdat zij niet in kan voorzien, de kerk van wees naar de Ned. Herv. Nederland. Zij wil samen [ervormde Kerk laten zien, luppersfeest in Itlsgehoorzaal 5 1 %-snippers, een bal, een bel eter gebruikte de heer E. M. i gisteravond om zijn toe dacht bü te zetten. Hij deed Jas een feestelijke bijeenkomst fdeling Leiden van de Ned. vr apperspatroonsbond, die in 0 zaal van de Stadsgehoor- tuden werd. De heer Lange- d als inderwerp voor zyn 3« gekozen: „Het samenspel j^igswerk en daarbuiten". aldus voorzitter e*i heeft ook dit jaar weer ■ee van veel nut te zijn. Het leven, niet alleen binnen ging, maar ook ver daarbui- advies en elke opbouwende s welkom, want aan elk sy- feven nu eenmaal fouten. Het [n benaderd worden door een van krachten, gesprekken flingsbij eenkomsten. Het is l-Jzaak, dat iedereen meedoet yfjafdelingswerk. n! herenvak heeft men angst toekomst. De dameskappers -s.eds meer terrein winnen en Botal eenmanszaken neemt w«pte probleem blijft het grote fffce uren. dat niet terugver- S worden. ;ling Leiden, aldus de voor- ;ft haar houding bepaald, ft een verzoek gedaan om «aan tot het geven van ny- bnderwijs in het kappersvak Se heeft men het moeten stel- i de cursus voor dames- en bper, die thans op volle toe- ait. Deze cursus wordt „pro Hid door twee heren. De heer bracht deze twee hulde activiteiten. Hij noemde dit rerk, doordrenkt van de st. De heer Langezaal besloot f met iedereen er nogmaals jzen toch vooral actief deel aan het afdelingswerk. id werd geopend door het jr Vox Laeta uit Roelof- ;n o.l.v. de heer Hoogen- 4iat enkele bekende liederen Jbariton Wim Hillebrand uit rendsveen zong enkele aria's. .J jaarrede van de voorzitter ..fc aanwezigen een feestpro- I voorgeschoteld. Ürtlia-stichting |tvangt 2500 H.C.W. en N.E.M. Jr St.-Nicolaasfeest eer C. Pouw, voorzitter van heeft namens de dd- het personeel van die HCW EM. aan die directeur van de Stichting te Alphen aan den Vogel, een gift van f. 2500 en, welk bedirag bestemd is St.-Nicolaasviering van de van dieze stichting, gel, diie voor deze royale gift dankte, bood als kleine statie een grote hoeveelheid Martha-Stichting gebakken dat in een wereld, waarin men veel spreekt over de haat tussen blanken en zwarten, de christenen van ver schillende rassen in eendracht samen kunnen spreken en werken. Volgens ds. Kotto is het over wegend heidense volk van Kameroen, dat door de burgeroorlog zeer geleden heeft, nu rijp voor een goed opgezette zendingsarbeid. Met grote aandrang vraagt zyn Kerk, die slechts vier Franse zendingspredikanten in haar midden heeft, de Hervormde Kerk om hulp voor haar Evangelisatie, haar ziekenhuizen, haar scholen en haar theologische opleiding. Dank baar gewaagde ds. Kotto van de wijze, waarop het dringend beroep van zyn Kerk in Nederland wordt beantwoord. Hij dankte de Ned. Herv. Kerk, die zich zodoende rekenschap geeft van haar wereldwijde roeping. Film over duivensport Sportvuvarudisn, vestigt bij lettere gategcinheid ciie zich voordoet, de aandacht van uw jeugdige kennissen op onze duivensport. Maakt hen warm vcor onze mooie spont. welke zich bij uitstek leent voor een goede vrije tijdsbesteding. Helpt hen met raad en daad op de goede weg, want aan de jeugd is immers de toekomst. Zo luidden de woorden va<n de heeir B. Geenjaar bij de opening van de filmavond in de Kleine Burcht, waar voor een „uitverkocht huis" een der nieuwste films van de firma De Witte Molen werd vertoond. De film zelf. zeer goed toegelicht door de herr Vos gaf een prachtig beeld van alles wat de duivenliefheb ber in deze sport kaïn beleven. Na die pauze was er geiegenhedd tot het stellen van vragen. Ook hierin lieten de talrijke aanwezigen zich niet on betuigd. Meer verenigingen bij wandeikring Leiden De Wandelkring Leiden en Om streken heeft zaterdagmiddag in de Jacobazaal van „Den Burcht" een al gemene ledenvergadering gehouden. Daar de uitbreiding van het be stuur, de voorziening van enkele va catures en de vaststelling van het wandelprogramma tot de agendapun ten behoorden, was de belangstelling van de zijden der aangesloten ver enigingen weer bijzonder groot. Voorzitter, C. A. J. Godthelp sprak de verwachting uit, dat deze half- jaarlijkste bijeenkomst van de aan gesloten verenigingen er weer toe zou bijdragen dat de eenheid en samen werking tussen het ringbestuur en de verenigingen onderling bevorderd worden. De bestuursverkiezing lever de geen enkele moeilijkheid op, daar de heren J. W. Hoogervorst (Zwie- ten-Zoeterwoude), C. A. J. Late- steyn (indiv. lid en W. Breedeveld (Hyacintha-Noordwijk) bij enkele kandidaatsstelling en bij acclamatie werden gekozen. Bij de hierna volgende bestuurs mededelingen kon de voorzitter tot zijn grote voldoening onthullen, dat de wandelsportverenigingen „De Zwer vers" (Voorschoten». „Z.U.T." (Leid- schendam), „Nieuw Voordorp" (Voor schoten) „St. Jozefparochie (Wasse naar), „R.K. Harmoniekapel St. Lau- rentius (Voorschoten), die thans zijn aangesloten bij de NWB-ZHWB, om redenen van organisatorische aard aansluiting bij de Wandeikring Lei den hebben verzocht, hetgeen van zelfsprekend van harte werd toege juicht. Haarl.straat 207, het. Grote keuze in alle prijzen en merken. interklaas-tochten lag 18 november houdt de iring Leiden en Omstreken bekende Sint-Nicolaas Wan en in Leiden, Alphen a/d Hillegom. De deelname is :eld voor verenigingen, scho- vindersgroepen en individue- lelaars(sters). Zy, die deze >or de eerste maal volbrengen en een speciaal ontworpen f Icolaas-medaille". De overige 'ers, die de tocht dus reeds volbrachten, ontvangen een (vyfde maal) ter bevesti- het draaglint van de reeds verworven medaille. Deelne- groepen ontvangen een stan- met een Sint-Nicolaasmotief. tanden bedragen 10 en 15 km. Receptie bij 10-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Leldse mondaccordeon- vereniging „Crescendo", heeft het bestuur van deze vereniging zaterdag middag in „De Kleine Burcht" een zeer druk bezochte receptie gehouden. Naast zeer vele bloemstukken en schriftelijke gelukwensen, kwamen vele receptiegangers met een handdruk en een hartelijk woord persoonlijk van hun gevoelens voor de jubilaresse uitdrukking geven. Onder hen waren o.m. de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de beschermheer van de vereniging, dokter J. H. Pleiter, de afgevaardigde van de Ned. Bond van Mondaccordeonverenigingen en de heer H. Vollaard, de districtsbestuurder. distisch woord. Namens „Hohner" bood hij Crescendo een fraaie herin- nericigsbeker en enkele mondaccor- deonsets aan. Tot slot sprak de heer F. L. Ser- vaas namens de muziekhandel nog enkele waarderende woorden onder aanbieding van een dubbel stel ko peren bekkens ter completering van het drumstel, dat o.m. deel uitmaak te van het jubileumgeschenk, dat Crescendo van haar leden en dona teurs kreeg aangeboden. In een kort dankwoord tot de spre kers en allen, die va-n hun belang stelling met dit jubileum hadden blijk gegeven, memoreerde de voor zitter nog het feit, dat Crescendo zowel van de Postharmonie als van „T. en D." een muziekstuk ten ge schenke had ontvangen en dat de fa. J. N. Bouter een nieuwe prijzenkast en enkele nieuwe muzieklessenaars had aangeboden. Propaganda Na een hartelijk welkomstwoord, sprak voorzitter. A. J. v. d. Kwartel slechts een kort woord van propa ganda voor het instrument, waarme de „Crescendo" zoveel successen boekte en dat reeds vele jaren geen speelgoed meer is, doch thans op de tweede plaats staat in de rij van de meest bespeelde muziekinstrumenten. Via de „Werkgemeenschap", het overkoepelend orgaan van de accor deon- en mondaccordeonbonden wordt er met medewerking van het Rijk dan ook naar gestreefd om naast de accordeon eveneens voor de mondaccordecn een volledige erken ning te krijgen waaronder valt een vakopleiding door een gediplomeerd leraar op de bestaande muziekscho len. In verenigingskringen gaan de ge dachte o.m. uit naar een aparte Stichting voor school-mondaccor- deonmuziekonderricht, daar de mondaccordeon een bescheiden, niet kostbaar en gemakkelijk te bespelen instrument is, dat zich uitstekend leent voor samenspel en de muzikale ontwikkeling van de jeugd. Tot het welslagen van een en ander zal ook „Crescendo" het hare bijdragen. De heer Van Schaik opende de ry van sprekers met het uitspreken van zijn grote waardering voor het feit. dat de jubilerende vereniging zovele jeugdige beoefenaars een alleszins •nuttige vrijetijdsbesteding bezorgt en er tevens naar streeft de opleiding op een steeds hoger plan te brengen. In dit kader wees hij op de onlangs tot stand gekomen gemeentelijke stichting van Muziekscholen. Daar z.i. hier mogelijk ook een opleiding in het mondaccordeonspel kon sa menvallen met- de reeds bestaande plannen tot uitbreiding van de volks- muziekschoolgedachte, gaf hij de voorzitter het advies hierop t.z.t. nog eens nader terug te komen. Dit voor al omdat hij de gedachte van Cres cendo om zoveel mogelijk adspirant- beoefenaars van mondaccordeonmu- ziek te bereiken en een gedegen op leiding te geven, zonder meer van harte toejuichte en veel kans tot sla gen gaf. Namens de Ned. Bond van Mond- accordeonverenigingen, sprak FEESTAVOND De feestavond voor leden en dona teurs. die zaterdagavond in het tot de laatste plaats bezette St.-Anto- niusclubhuis werd gehouden vormde een zeer geslaagd sluitstuk van de evenementen rond de viering van het 10-jarig bestaan van „Crescendo". Het feestprogramma werd verzorgd door een keur van artiesten, die met een grote variété-show de aanwezi gen enige uren kostelijk hebben ver maakt. Na een zeer geestig inleidend praatje van Joop Boeree, die weer voor vlotte en geestig getinte con ferences zorgde, brachten de Role's, het bekende Rotterdamse komieken- trio, met een ware kolder-melange al direct de vrolijke stemming erin. De Wimie's, het charmante zang-duo oogstten het nodige succes met enke le van hun bekende songs. Niet min der succesvol was weer het optreden van de heer P. J. Onderwater, die met zyn marionetten een kostelijke miniatuur variété-show opvoerde. Na dat de Role's als straatzangers voor de nodige hilariteit hadden gezorgd, volgde het optreden van de bekende radio-zangeres Annie Palmen, die niet alleen weer een uitbundig succes behaalde met haar liedjes, doch ook met haar foto plus handtekening, die zy in de pauze aan haar „fans" moest uitdelen. Rijksinstituut constateert Vervuiling van plassen en graeliten President De Gaulle I denking van wapenstilstandsdag I graf van de onbekende soldaat heeft tijdens de jaarlijkse her- in Parijs een krans gelegd bij het onder de Are de Triomphe. verslag van het Hoogheemraadschap van Rijnland wordt ook een uitvoe rige passage gewijd aan de kwaliteit de I van het boezemwater. Onderzoekin- heer Vollaard zijn grote waardering j gen in 1960 hebben aangetoond, dat uit voor de door Crescendo bereikte de hoedanigheid van het water in de successen en de propaganda voor de Oude Rijn in het byzonder bij Al- mondaccordeon. j phen aan den Rijn en Leiderdorp Dat dit in die Ned. mondacoordieon- te wensen overliet. De grachten en kringen de nodige aandacht kreeg, zijwateren van de Rijn in Leiden In het zo juist verschenen jaar- Het Uitwateringskanaal te Kat- g wyk ontvangt een hoeveelheid vuil van plm. 30.000 inwoner-aequivalen- ten per dag. Deze lozing verontrei nigt ndert alleen het boezemwater. maar draagt als gevolg van de be maling en de natuurlyke lozing te Katwyk aan Zee in aanzienlijke ma te bij tot vervuiling van het zeewa ter. Het Rijksinstituut voor de zuive- moge blijken uit het feit dat de heer gaven het telkenjare weerkerende rin afvalwater verrichtte in Von rior T^TOartcl richer rtacrem tnt hi.,.1,1 vin vwvnilin» tp 7ipn ""S Vdn wvaiwaier verricnue in Litteris Sacrumspeelde: 5? De Kon. Ver. „iLitteris Sacrum" heeft het nieuwe seizoen ingezet met een luchtig blijspelletje, waarin de psycho-analysedanig op de hak genomen wordt. Het heet En toen kwam dokter Frost" en het is geschreven door Hans Weigel (vertaling Eric van Ingen). Het wil aantonen, dat ook zonder een jarenlange psycho-analytische kuur geestelijk min of meer met complexen belaste mensen weer bevrijd" en gelukkig" gemaakt kunnen worden. Zelfs door iemand, die wel de psycho-analytische klok heeft horen luiden, maar toch totaal niet weet, waar de klepel hangt! Er doet iemand zijn intrede het huis van de familie Vandermill in een voorstadje van New York en hij geeft zich uit voor de beroemde psycho-analyticus dir. Frost. Waar om? Dat verraden we niet. Het lukt hem in de loop van de drie bedrijven, waarin dikwijls ori gineel maar ook heel dikwijls geestig geredeneerd wordt, iedereen van zijn complexen te genezen. Hij laat ten slotte een stel blijde en tevreden mensen achter en dat is vèèl waard! Bovendien weet hij zelfs de échte dokter Frost van diens slapeloosheid af te helpen. Iedereen is tenslotte gelukkig, ook de zoon des huizes, wiens „inge beelde" kwaal bedoeld was. om zijn ouders te misleiden. En de pseudo-dokter Frost, handig als hij is. verdient aan dit alles nog een aardig centje, wat dan ook zijn opzet was. Er moet in een pretentieloos geval als dit bijzonder vlot gespeeld wor den om het stuk over zijn, speciaal in de eerste twee bedrijven, bepaald zwakke momenten heen te helpen. In het derde bedrijf volgt dan de definitieve en verrassende oplossing en men amuseert er zich best bij. Dat noodzakelijk vlotte spel gaven de „Litteris"-leden, onder regie van Jan Ohr. Bartelsman, gelukkig in derdaad. Het ging allemaal van een leien dakje, het geheel vlot gedragen door Bob Hagemah als de pseudo-dokter Frost, wiens liefde uitgaat naar de charmante dochter des huizes Peggy (Selma Hageman—Oele). Hun goed op elkaar afgestemd samenspel mag met ere genoemd worden. Bob Hageman moest tal voor hem gecompliceerde omstandigheden over moedig bevechten om zich staande te houden, vooral tegenover Peggy, die hem van het begin af aan wel „door" heeft. Belangrijk, daarbij uitermate moei lijk, was ook de rol van de échte dokter Frost. Ad. van Leeuwen heeft deze nerveuze man. met zijn merk waardig schokkende „tic" kostelijk en nergens gechargeerd, raak gety peerd. Dat de lach bij zijn verschij ning telkens hartelijk opklonk, spreekt vanzelf. Het ouderpaar Vandermill (Bram Harteveld en Rosien Hasselbach Gaykema), dat al 30 jaar rondloopt met plannen om elkaar te vennoor den daar zijn de „artisjokken" schuld aan! trof door natuurlijk spel. De reusaohbige zoon Frank, de ..patiënt" waar 't feitelijk om gaat, slaagde er in. zich als een geloof waardige „geestelijk-gestoorde" te presenteren. Speciaal hij heeft veel aan de pseudo-dokter te danken! Tenslotte zij Anneke Zwartjes ge noemd als een heel lieftallig dienst meisje. dat haar bewondering voor de pseudo-dokter niet onder stoelen of banken steekt. Allen gaven blijk van een voor een première reeds opmerkelijke rol vastheid. Inzinkingen waren er dan ook niet. De gebeurtenissen speelden zich af in een bijzonder smaakvol décor, in harmonische kleuren de woonka mer der V and erm ills afkomstig uit „eigen atelier" ,dat hèèl bepaald tot het succes heeft bijgedragen. Het hartelijke applaus, dat in de maitdg bezette Schouwburg na afloop opklonk, ging gepaard met de over handiging van vele fraaie bloem stukken. De avond is ingeleid door de pen ningmeester van „Litteris", de heer Hasselbach. In een geestige toe spraak huldigde hij met bloemen de „bejaarde" Litterisleden, wier trouw aan de vereniging onverflauwd voortduurt, in de persoon van mej. Loubert. Voorts maakte hy er de aanwezi gen op attent, dat voor het volgende sluk, dat een „kostuumstuk" be looft te worden, besloten is tot sa menwerking met de thans 100-jarige zustervereniging Jan van Beers. „.Jannen van Beers" zullen daaraan medewerking verlenen, omgekeerd gaan „Litteris"-!eden hun krachten ter beschikking stellen van „Jan van Beers". Men zal zich op een bijzon dere voorstelling kunnen spitsen! Th. J. H. Dertig jaar vliegen met „Vriendenclub" Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Leidse Postduiven vereniging de Vriendenclub reci pieerde het bestuur zaterdagmiddag in de Kleine Burcht, waar overduide lijk bleek dat de verstandhouding on derling en met de zusterverenigingen uitstekend is. Afgevaardigden van de Reisduif, LCC, de Snel vlieger, Columba. LPC, de Bonite Duif en NPO kwamen het bestuur gelukwensen en deden hun woorden vergezeld gaan van fraaie bloemstukken. 's Avonds werden de feestelijkhe den voortgezet, eveneens in die Kleine Burcht waar de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Beekman, de talrijke aanwezigen verwelkomde, alle leden een clubsinsigne aanbood en het woord gaf aan voorzitter H. Mooten voor het huldigen van de kampioenen, t.w. Vitesse: L. Gijsman, W. Vijlbrief, C. P. Gijsman; Fond: L. Gijsman, C. P. Gijsman, E. Wan- sink; Oude duiven; L Gijsman. C. P. Gijsman, W Vijlbrief; Jonge duiven: Th. W. den Hoek. J. Dekker. W. Vyl- brief; Na-vluchten W. Vijlbrief, L. Gysman, J Veilbrief; Kamp. Gene raal: L Gijsman, C P Gijsman, W. Vijlbrief J. Beekman. W. J. Mark. Voorts verkreeg W. J. Mark de wis selbeker voer Orleans en ging de Robberbeker naar C. P. Gysman. Na dit min of meer officiële gedeelte volgde nog een gezellig cabaretpro gramma, dat de aanwezigen zeer op prys stelden. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 2O X KWALITEIT VOOR F 1.- VERKOOP KINDERPOSTZEGELS Vandaag begint de verkoop van de kinderpostzegels en -kaarten in de hal van het postkantoor waar ook de eerstedagenveloppen verkrijgbaar zijn. Tot en met donderdag a.s. wordt verkocht in deze hal, waarna deze actie wordt voortgezet van maandag 27 november tot en met 31 december. In afwijking van voorgaande jaren wordt op zaterdag niet meer in het postkantoor verkocht. Van der Kwartel dezer dagen tot bondsbestuurder werd gekozen. Nadat de heer H. A. Brunia zijn gelukwensen namens de Rotterdam se vereniging „Modulatie" vergezeld had doen gaan van een fraai uitge voerd herinneringsvaantje, sprak de heer L. H. Kuipers, vertegenwoordi ger van de Hohner-mondaccordeon- fabrieken nog een kort propagan- beeld van vervuiling te zien. i mei en jun| 1960 onderioekingFn Door tijdige ververstas van het h'' water kon enige mailen vissterfte wor- I .1.1, te staan den voorkomen. De kwaliteit van het ^a'het «ewater te Katwijk geduren- water in de RUn bij Valkenburg ver- I tedeeHe van het eb- toonde grote schommelingen als ge- 'Lite n m natuurlijke volg van het daarlangs afvoeren van h"'11 ,ïan f°<'anif kwali; een vroot, vedeelte ïan het. T.eirlse te,t .ls' d?' het als badwater moet een groot gedeelte van het Leidse afvalwater. Expositie Rein Dool in Wevershnis Spaanse impressies De bekende, 28-jarige Leidse tekenaar Rein Dool, exposeert thans een serie tekeningen, die hij gedurende vijf dagen in Spanje vervaardigde. Een snelle produktie dus van een kort ver blijf. Die tekeningen zijn te zien in zijn woning aan de Oranje- gracht 83: het z.g. ..Wevers- huis", dat door de Vereniging Oud-Leiden" aangekocht en geheel gerestaureerd is. Inder tijd hebben wij daaraan uitvoe rig aandacht gewijd. De vluchtige, maar dikwyls ook dieper uitgewerkte Spaanse impres sies veelal in sepia bewijzen we derom onomstotelijk de begaafdheid van de autodidact Rein Dool, die met weinig vèèl te zeggen heeft. Het is een geluk voor hem, dat hij de gele genheid vond, zijn blik te verruimen. Rein Dool gebruikt verschillende technieken (penseel en pen, rietpen, houtskool, sanguinekrijt en sepia), waarmee hy zijn onderwerpen raak typeert. Ook in recent Hollands werk, eveneens op deze tentoonstelling te zien, legt hij daarvan getuigenis af. Dat hij ook uitermate gevoelig te werk kan gaan, bewijst zijn ontroerend kinderkopje. Een nadeel van het snelle werken lijkt ons soms het al-te-vluchtige, wat niet wegneemt, dat het talent van Rein Dool zich ook daarin opmerke lijk manifesteert. De opening werd verricht door de heer J. Eikelboom, die op geestige wijze de tentoonstelling inleidde, en de aandacht vestigde op de vitale, te vens verfijnde kunst van Dool. De tekenaar zelf besloot zijn woorden op originele wijze: hij gaf een stukje muziek ten beste op een Baskische fluit en trom. Wij hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt het „Wevershuisje", daterend van 1661 te bezichtigen en kwamen tot de conclusie dat de res tauratie alle hulde verdient; het is daarbij door Dool stijlvol ingericht. Er was voor de opening van deze expositie, die tot 30 november duurt, verheugende belangstelling. Onder de aanwezigen troffen wij aan de wet houder van Onderwijs de heer J. C. van Schaik en de directeur van de Lakenhal, drs. J. N. van Wessem. Zouden binnenkort weer enige Dool- tekeningen het museum sieren? H. In Tanganjika heerst sinds enige tyd een hongersnood. Omstreeks 350.000 mensen krijgen hulp. Naar schatting is de helft van de veesta pel omgekomen. Met de hulpver lening is een bedrag van ongeveer één miljoen pond (ruim 10 miljoen gulden) gemoeid. Op 9 december wordt Tanganjika onafhankelijk van Engeland. Russische krant: Joden veroordeeld wegens spionage' De „Leoingradskaja Prawda" heeft zaterdag bericht, dat drie mannen op beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen aan een bui tenlandse ambassade ,die in het bui tenland tegen de Sowjetrussische staat zijn gebruikt", tot gevangenis straffen variërend van vier tot twaalf jaar zijn veroordeeld. De beklaagden in het proces, dat volgens het blad „onlangs" in Le ningrad werd gevoerd, waren G. R. Pertsjerski, E. S. Dinkin en I. A. Kaganov. Pertsjerski kreeg twaalf, Kaganow zeven en Dinkin die open lijk berouw had getoond, vier jaar De drie mannen hadden inlichtingen verstrekt aan functionarissen van een niet met name genoemde am bassade, die sinds enkele jaren ver scheidene malen naar Leningrad wa ren gekomen om „misdadige contac ten" met de beklaagden te onderhou den. Deze functionarissen hadden anti-communistische geschriften ver strekt, die de drie mannen hadden verspreid. Enige dagen geleden was in joodse kringen te Moskou vernomen, dat de drie veroordeelden leiders waren van de joodse gemeenschap in Leningrad. Zij zouden in juni zijn aangehou den en van 9 tot 13 oktober terecht hebben gestaan. In het bericht in de „Leningrads- kaja Prawda" werd niet gezegd, dat de drie beklaagden joden waren. Verloofd paar bij aanrijding gedood In de nacht van zaterdag op zon dag reed omstreeks kwart over twee een motorryder met duo-passagiere in de Fatimastraat te Tilburg, tegen een stilstaande vrachtruto met aan hanger. Beiden werden over de weg geslingerd. De bestuurder van het motorrijwiel, de 24-jarige ongehuw de H. N. van Buuren uit Tilburg, bleek bij aankomst in het St.-Elisa- betsziekenhuis, waarheen beide slachtoffers werden vervoerd, reeds te zün overleden. Gisterochtend is de verloofde van de bestuurder, de 25- jarige duo-passagiere, mej. C. P. Donders uit Tilburg, eveneens aan haar verwondingen bezweken. worden afgekeurd of nauwelijks aan vaardbaar is. De hoedanigheid van het water in het Ryn-Schiekanaal by Alle- mansgeest en de Vliét bij Leidschen- dam laat te wensen over. De zuur stofgehalten waren vaak laag. de B.O.D. waarden (biochemisch zuur stofverbruik) te hoog en de vervui lingen te groot. Ook de hoedanigheid van het water bij die Leebrug was niet constant. Vervuiling Kagerplassen De scherpe daling van het zuur stofgehalte van de Kagerplassen bjj Sassenheim in Augustus 1960 werd veroorzaakt door het toen hoge ge halte aan vervuilende stoffen, daar gebracht door de rioollozingen van de gemeente Sassenheim. Deze hoewel plaatselyke vervuiling is, gezien de recreatieve bestemming van deze plassen, niet verantwoord. Een 22-jarige Tilburgse tegelzetter klopte zaterdagochtend omstreeks half zes met een schotwond in de voet aan bjj een zomerhuisje aan de Domenseweg te Tilburg. Terstond werd er hulp van de G.G.D. ingeroe pen, waarna de man naar het St.- Elizabethziekenhuis te Tilburg werd overgebracht. Aan de politie vertelde hij, dat hij in een bosje met een onbekende aan het stropen was geweest. Toen beide mannen voor naderende lichtbundels van een passerende auto ijlings moes ten bukken, zou het geweer van de onbekende zijn afgegaan en hem in de voet hebben getroffen. Hij zou toen enkele honderden meters ver naar het huisje zyn gestrompeld om hulp te verkrijgen. De politie neemt aan. dat het verhaal van de grote on bekende is verzonnen en dat de tegel zetter zich door een ongelukkige ma noeuvre bij het stropen zelf heeft verwond. Het jachtgeweer werd tot dusver ter plaatse nog niet gevonden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hattem (3de predpl.) J. P. van Roon te Ermelo. Benoemd tot hulpprediker te 's-Gravenhage ds. J. G. L. Brouwer, a.s. emeritus predi kant te De Lier Aangenomen naar Papendrecht (noodgameente) H. J. Groenewegen te 's-Gravenhage. Aan genomen de benoeming tot geestelllk verzorger ln het Hervormde Rusthuis ^S5ch.e<le J D M,chon emeritus predikant predikant aldaar. GEREF. KERKEN Bedankt voor Arnemulden C W de Ruiter te Visvliet. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Hattem (vac. H. C. Over- eem» D. Deddens te Marlënberg en R Houwen te Zuldhorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist (2de maal) M. Baan te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3