Algerijnse leiders in Parijs gearresteerd Ontrouwen op mestkar langs jouwende massa win! Er bestaat helemaal geen „Russisch plan" flmtoua Hilversum en Bussum bereiden zich reeds voor op een staking Ben Bella obstakel overleg voor het je mklw zn/are! r WEERBERICHT In Kenia dreigt hongersnood MIDDELEEUWS MIDDEL TEGEN ECHTBREUK Nachtelijk volksgericht in Staphorst Z°KHHÏH TOTTENHAM HOTSPUR- FEIJENOORD (9ud 9fte teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 No. 30502 LEIDSCH DAGBLAD birecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 I De Franse politie heeft eind vorige week een aantal topfiguren l0van de Algerijnse opstandelingenbeweging FLN in Frankrijk Dit geschiedde vrijdag, toen de regionale FLN- Ncommandanten voor een conferentie in Parijs bijeen waren. Tot lede arrestanten behoren het hoofd van de FLN in Frankrijk, s„Moestafa de neger", voorts een aantal belangrijke agenten, als mede verscheidene Europeanen, onder wie een vrouw, die de '"opstandelingen hebben geholpen bij het overmaken van gelden. 5"Er werd verder een bedrag van drie-en-half miljoen nieuwe "franken in beslag genomen, alsmede grote hoeveelheden documen- en een drukpers. De politie zou door deze arrestaties een tware klap hebben toegebracht aan de invloedrijkste opstande lingengroep in Frankrijk. Genoemd bedrag was in de maand oktober in Frankrijk bijeengebracht als hulp voor de opstande lingen. Relletjes in Marokko e Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: In nauwelijks verhulde termen pfceeft de minister van Voorlichting de Voorlopige Algerijnse Rege- in Tunis, Yazid, gisteren de po sitie van Ben Bella, de gevangen vice tot nieuw obstakel voor de "/vredesonderhandelingen met Frank- jjjk verheven. Wij kunnen ons niet /.niet de Fransen rond dezelfde groene tafel scharen zolang Ben Bella geen moegdoening voor zijn verlangens eft gekregen, zo verklaarde Yazid. ;n Bella is nu reeds dertien dagen hongerstaking en zijn gezondheid nu zo verzwakt, dat de Fransen jtn naar een ziekenhuis moeten erbrengen om het ergste te voor- tmen. Ben Bella was zijn hongerstaking nvankelijk begonnen om te protes- •en tegen het feit dat alle andere lgerijnse gedetineerden niet net als jj ook als politieke gevangenen wor- len behandeld. Later scheen hij ech- r bovendien zijn onmiddellijke in- •ijheidstelling te eisen om zo bij het romend beraad met de Fransen te men worden ingeschakeld. De Al- jrijnse leider, die al vijf jaar gevan- :en zit, nadat zijn vliegtuig, dat hem jls speciale gast van de Marokkaan- Koning naar Rabat zou bren- ;en door Franse militairen buiten ledeweten van de Franse regering Molotow ging jj uit vrije wil l Naar in welingelichte kringen te "Moskou wordt vernomen zijn de drie lornaamste leden van de anti-par- igroep Molotow, Malenkow en Ka- lanowitsj door hun plaatselijke Par- ij-organisatie uit de communistische lartjj gestoten. De drie mannen zou- ien echter beroep hebben aangete kend. Dit moet behandeld worden door de betrokken regionale partij- jorganisaties. Tegen een uitspraak van deze organen kunnen zij ten- slotte nog in beroep gaan bij het cen- 'trale partijcomité. 1 Zodra het Oostenrijkse ministerie 'van Binnenlandse Zaken had verno- 'ïnen, dat de Russische ex-minister 'van Buitenlandse Zaken Molotow 'met zijn vrouw per trein uit Wenen ■naar Moskou was vertrokken, werd de politie van het grensstation opdracht gegeven zich er- te vergewissen, dat Molotow uit vrije wil het land verliet, Toen de Oostenrijkse politie bij de 'paspoortencontrole aan Molotow de vraag stelde of hij misschien nog een jof ander verzoek wilde doen en of hij tevreden was over zijn reis, ant woordde deze: „Dank u, ik ben vol komen voldaan". Mevrouw Molotow liet doorscheme ren dat zij en haar echtgenoot niet meer naar Wenen zullen terugkeren. ..Het weer is beter in Moskou", zei zij. „In Wenen regent het altijd", jZoals bekend was Molotow perma nent vertegenwoordiger van Rusland jbij het Internationale Bureau voor j kernenergie in de Oostenrijkse 'hoofdstad. Molotow en zijn vrouw hebben in 'Moskou hun intrek genomen bij hun dochter Swetlana. Zij hebben zelf geen woning meer in de Russische .hoofdstad. Hun dochter bewoont en kele vertrekken van een huis, dat sinds de glorietijd van Molotow ge reserveerd is voor leden van de re gering. IETS KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen iets kouder. Langzaam afne mende maar aanvankelijk langs de waddenkust nog stormachtige noord oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 NOVEMBER Zon op: 7.57 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: 13.24 uur; onder: 22.47 u. Hoogwater te Katwijk te 6.54 en 19.17 uur. Laagwater te 2.33 en 14.54 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's was onderschept, heeft zichzelf nu dus tot „voorwaarde" willen uitroepen voor hervatting der vredesbesprekin gen. In deze opzet is de Algerijnse ver zetsleider nu zeker wel geslaagd, want zyn hongerstaking verwekt steeds meer verontwaardigde weer klank in de hele Arabische wereld. Zaterdag werd de Franse ambassa de in Rabat door een menigte Ma rokkanen overvallen, die van de am bassadeur, die met zijn vrouw haastig op zolder een heenkomen had ge zocht, de onmiddellijke bevrijding van Ben Bella kwam eisen. Een der Marokkaanse ministers heeft gisteren een persoonlijk bezoek aan Ben Bella gebracht om daarna in Parijs even eens die invrijheidstelling te gaan eisen. Overigens heeft de Marokkaan se zaakgelastigde in Parijs aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het incident in Rabat. Ook Koning Hassan heeft, in een boodschap aan de Franse ambassadeur, zijn excuses voor het gebeurde aangeboden. Rode Kruis oefent controle uit De Franse regering zit met de kwestie-Ben Bella kennelijk in de maag. De minister van Binnenlandse Zaken Roger Frey heeft in de Kamer verklaard niet goed te begrijpen wat Ben Bella nu eigenlijk precies ver langt, omdat alle Algerijnse politieke gevangenen allang ook als zodanig worden behandeld. Om aan te tonen dat op die behandeling niets valt af te dingen heeft de Franse regering een Rode Kruis-missie uit Genève uitgenodigd haar inspectie een week te vervroegen. De ware problemen die door Ben Bella aan de orde zijn ge steld liggen niettemin elders en gaan veel dieper. In de eerste plaats wenst hij dat zijn arrestatie, die hij als een inbreuk op de internationale rechts regels beschouwt, zonder meer wordt opgeheven, een verlangen dat zelfs president De Gaulle als nieuwe con cessie aan het FLN tot dusver altijd te ver is gegaan. En in de tweede plaats schijnt het FLN een gelijk waardig statuut voor alle Algerijnse gevangenen te eisen, terwijl de Fran sen een onderscheid willen blijven maken tussen terroristen of sluip moordenaars en politieke agitatoren. Ook deze tegenstelling lijkt wel heel moeilijk te kunnen worden overbrugd omdat de appreciatie van terreur daden door beide partijen uiteraard bezwaarlijk gelijkluidend kan zijn. Bovendien is de verantwoordelijk heid en de toedracht van politieke misdaden achteraf doorgaans maar heel lastig meer vast te stellen. Al met al is de hervatting der be sprekingen opnieuw naar een verre toekomst verschoven. Rechtbank Utrecht zal de moordzaak- Baarn behandelen (Van onze Utrechtse correspondent) Geheel volgens de normale gang van zaken zal het proces tegen de drie Baarnse jongelui, die verdacht worden van de moord op de 14-jarige Theo Mastwijk, in openbare zitting voor de meervoudige kamer van de Arrondissementrechtbank te Utrecht worden gevoerd. Daar een van de verdachten nog strafrechtelijk min derjarig (17 jaar) is, zal voor dit ge val ook de kinderrechter in de recht bank zitting hebben. Het Engelse blad Sunday Times meldt, dat 400.000 Afrikanen in Ke nia bedreigd worden door hongers nood na een jaar lange droogte en de rampzalige regenval die er op ge volgd is. In een hoofdartikel van het blad worden de hulpmaatregelen van En geland, de V.S. en die in Kenia zelf „totaal onvoldoende" genoemd. Vijftig doden in Somaliland Een vijftigtal personen heeft de dood gevonden bij overstromingen in het zuiden van Somaliland. Door overvloedige regen is de rivier Gioeba buiten de oevers getreden. Talrijke dorpen in het getroffen gebied, waar malaria en dysenterie heersen, zijn geëvacueerd. (Van onze Zwolse correspondent) Bijna de halve nacht van vrijdag op zaterdag heeft een volks gericht te Staphorst geduurd, toen het gedrag van enkele ontrouwe echtelieden de dor pelingen niet beviel en zij hen op hun wettelijke plaats wen sten terug te zetten. Het gehele dorp was daarbij op de been om de ontrouwen, gezeten op een mestkar, uit te jouwen, terwijl trompetten de stoet vooruit gingen. Dit volksgericht, ongekend van om- j vang en emotie, heeft een drama- tische achtergrond. Het ging niet goed tussen een boerenechtpaar. Het werd zelfs zo erg, dat de man een zelfmoordpoging ondernam, die het dorp in opschudding bracht. Het was bekend, dat de vrouw een verhouding had met een andere ge huwde man, eveneens een inwoner van Staphorst. Eerst in het geheim. Later maakten zij openlijk uitstap jes naar Meppel. Zoiets gebeurt in Staphorst hoogst zelden. De ver ontwaardiging was derhalve alge meen. Sensatielust Vrijdag werd besloten door een volks gericht een einde aan deze ontrouw te maken. Medelijden enerzijds, sensatielust anderzijds hebben daarbij de gehele bevolking van jong tot oud en van hoog tot laag doen deelnemen aan dit volksge richt, dat 's avonds om halftien be gon. Daar de straatverlichting op een bepaalde tijd uitdooft, was door het gehele dorp het parool gegeven etalageverlichtingen en dergelijke te laten branden. Men had zelfs De voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Rusland Molotow keerde per trein uit Wenen naar Moskou terug na dat er tijdens het partijcongres in de Russische hoofdstad zware kritiek op hem uitgeoefend was en nadat hij zelfs uit de partij werd gestoten. Met sombere ge zichten lopen Molotowzijn echt genote en zijn dochter over het perron. door het opstellen van auto's schijnwerpers geimproviseerd. Jonge boerenzonen trokken daarna met een mestkar naar het huis van de vrouw, die evenwel al te bed lag. Geen nood, Zij werd het bed uit gehaald en in slaapkleding midden op de mestkar gezet. Toen moest de andere ontrouwe nog gevonden worden. Blijkbaar had hij lucht ge kregen van hetgeen er stond te ge beuren, want hij was niet thuis. Nadat men de tip had gekregen, dat hij weieens in Meppel kon zijn in een café in de Woldstraat, trok men (40 potige knapen) in een veeauto naar Meppel. Daar haalden zij de man uit het café. Toen werd het compleet feest in Staphorst. Van oost en west en omgekeerd is men in optocht door het dorp gereden met een mestkar, waarop de twee ontrouwen gedwongen waren plaats te nemen. Beschimpen Vooruit gingen jongelingen met trom petten en toeters en terzijde van de weg stonden de dorpelingen het ontrouwe tweetal uit te jouwen en te beschimpen. Tot halfdrie 's nachts heeft het J Prinses Beatrix in gesprek met twee bewoners van de door de actie „10 x 10" te helpen gebie den: in het midden de ambassa deur van Dahomey in Frankrijk Emiel Zinsouen rechts Moham med Alkali uit Nigeria. Prinses Beatrix leidde deze actie in het kader van de anti-honger-actié zaterdag in Utrecht in. In Hilversum en Bussum wor den de stellingen al in orde ge maakt voor het geval, dat het debat in de Tweede Kamer don derdag over de salarissen van radio- en televisiepersoneel een onbevredigend verloop mocht hebben en men besluit tot sta king over te gaan. laat wordt in de Expohal te Hil versum een vergadering gehouden, waar al het omroeppersoneel welkom is. Dan weet men ook het antwoord op de vragen, die donderdagmiddag in de Kamer zullen worden gesteld. Men houdt er Hilversum en Bussum echter ernstig rekening mee. dat het antwoord niet zal bevredigen en een staking het gevolg zal zijn. Personeelsleden van de Nederlandse Televisie Stichting, de Nederlandse Radio Unie en de omroepverenigin gen, die verantwoordelijke functies bekleden, hebben in het afgelopen volksgericht geduurd. Toen heeft weekeinde reeds informeel contact het tweetal beloofd geen huwelijks- over de maatregelen, die bij 1 een eventuele staking genomen moe ten worden. ontrouw meer te plegen. De tevre den gestelde dorpsbevolking begaf zich naar haar haardsteden. Ongetwijfeld hebben sterke so ciologische achtergronden tot de onverkwikkelijke taferelen geleid. Het blijft echter een juridisch nimmer te rechtvaar digen zaak van „eigen rechter spelen". Men heeft hier een man en een vrouw wederrech telijk van hun vrijheid beroofd. De vraag rijst dan ook, waarom de politie niet is opgetreden tegen dit volksgericht. Het schijnt, dat ook de districts commandant van de Rijks politie in Zwolle zich over deze vraag het hoofd breekt en een onderzoek naar het antwoord is begonnen. Dit onderzoek is nog niet afge lopen. (Red. L.D.). Vanuit hun verantwoordelijke pos ten menen zij, dat de belangen van het publiek in ieder geval veilig ge steld moeten worden. In dit verband is gedacht aan speciale voorziening om de uitzending te kunnen laten doorgaan b.v. bij belangrijke inter nationale gebeurtenissen, maar ook voor mededelingen van algemeen of groepsbelang (politieberichten, water standen e.d.). De tijdens het con tact gedane suggesties zullen voor donderdag nader worden uitgewerkt. Ook elders Intussen wordt ook op andere fronten in Hilversum en Bussum naarstig overlegd. Het schijnt, dat de heer D. Repko die als commis saris van personeelszaken van de N.R.U. vrijdag ternauwernood een spontane staking heeft kunnen be zweren drs. A. J. van der Made, hoofdbestuurder van de K.R.O., en drs. F. Tymstra, directeur van Radio- Nederland Wereldomroep, namens de radioorganisaties een gesprek met staatssecretaris, mr. Y. Scholten heb ben gehad. Van beide zijden wilde men niets loslaten over dit gesprek. Men wilde zelfs niet toegeven, dat het had plaats gehad. Morgen zullen de leden van de organisaties bijeen geroepen worden. Donderdagavond Er bestaat helemaal geen nieuw Russisch plan" om de kwesties Berlijn en Duitsland tot een oplossing te brengen. Het nieuwe ,,plan" blijkt in hoofdzaak afkomstig te zijn van de Westduitse ambassa deur in Moskou. Hans Kroll. zo is officieel in Washington meegedeeld. Kroll was van plan contact op te nemen met de nieuwe regering in Bonn en achtte het raadzaam om voor zijn vertrek naar Bonn een niet-officieel gesprek met de Rus sische premier over de Berlijnse crisis te hebben. Bij dit onderhoud, dat donderdag plaatsvond, heeft Kroll voornamelijk het woord ge voerd. Chroesjtsjow luisterde. De punten die de Rus afwees en die welke hij een studie waard achtte, betekende geen nieuws voor het Westen. Het was Grewe, de Westduitse am bassadeur in Washington, die zaterdag op het State Department (Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken) de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika. Engeland en Frankrijk uit de droom heeft geholpen. Tet is nog niet bekend hoe het tus- I sen Kroll en Chroesjtsjow bespro kene in deze vorm (als Russisch plan dus) ter kennis van de pers in het Westen is gekomen. Som migen zien er een Russische manoeuvre achter en beschouwen de vier uitgelekte punten als een proefballon, anderen schrijven het aan Kroll toe. Vast staat dat Kroll 24 uur na zijn gesprek met Chroesjtsjow zijn Westelijke collega's heeft ingelicht en dat hij daarbij niet heeft ge sproken van een „Russisch plan", dat immers niet bestond. "Tet had trouwens vorige week al be vreemding gewekt, dat ondanks alle persberichten over een „nieuw Russisch plan" de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk van Russische zijde officieel geen mkel nieuw voorstel hadden ont- /angen. Kindje te Dordrecht in ledikant gestikt Een 2-jarig jongetje uit de Schoe nerstraat te Dordrecht is in zijn le- dikantje gestikt. Het wilde uit zijn ledikantje klimmen en raakte daarbij vrijetijdsverf/ kwaliteitsverf zijkanten. De ouders van het kind 1 waren niet thuis. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno» Nijker.k MENSEN DIE HET GOED ARISTONA Woensdag 15 november Uit het Leidsch Dagblad van 14 Nov. 1861: Men verneemt dat aan den heer D. van Weel, praeses van het L. Studentencorps, de on gewone, hoogstzeldzame eer is te beurt gevallen, dat de rechtsgeleerde faculteit de L. hoogeschool hem na afgelegd examen zonder daarover af zonderlijk te hébben beraad slaagd, den graad van docto randus heeft verleend. Men zegt, dat het huis Rothschild zijn balans opma kende. heeft bevonden dat hij sloot met een actief van f 1000 millioen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1