Betere stemming op ALLE effectenbeurzen KAMER sterk verdeeld over de reclametelevisie Kerkdiensten Leiden en omgeving £sso) tank esso extra Sterke invloed E.E.G. op de wereldeconomie Internationals leiden weer =1 Weinig aandacht belangen kijkers DEMONSTRANTEN KRIJGEN ALLEN f25.- ROETE RADIO TELEVISIE Meningen botsen op alle fronten Groep collectief in beroep? Nu spanning wat is afgenomen (Van onze financiële medewerker De effectenbeurzen zijn meestal solidair, hetgeen deze week wel zeer duidelijk is gebleken. De verminderde vrees voor politieke calamiteiten heeft zowel op de Europese als de Amerikaanse aan delenmarkten een sfeer van groter vertrouwen doen ontstaan met als gevolg hogere koersen en grotere omzetten. Vooral Londen, New York, Dusseldorf en Amster dam hebben daarvan bljjk gegeven. LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 Na de koersterugf^rnjj van vorige maanden was de f^chnische positie van de meeste aandelenmarkten trouwens zod-^p, dat by wat rustiger beoordeling van de interna tionale tofystand een toeneming van de vraa-^ naar aandelen mocht wor den verwacht. Bekend is, dat grote kap'.calen min of meer braak lagen (l'.ggen), niet het minst by de beleg gingsmaatschappijen, die zowel in ons land als in West-Doitsland de laatste tijd blijkbaar hun aankopen hebben vergroot. Zo heeft bijvoor beeld de Robeco haar saldo liquide middelen, dat by het begin van dit jaar na aftrek van het te betalen dividend, rond f. 76 miljoen bedroeg, per 1 oktober j.l. tot f. 61,6 miljoen teruggebracht. Ook de parUculieren zijn echter zij het nog schoorvoe tend tot de aandelenmarkt terug gekeerd Op de Newyorkse beurs, diie nog altijd min of meer toonaangevend is, hebben vooral d'e winstcijfers over het derde kwartaal van de staal on- <ternentingen een goede indruk ge maakt. nadat de eerste twee kwarta len wij sterk by die van 1960 waren ten achter gebleven. Een voorbeeld hiervan is de U.S. Steel Corp., dde in het eerste halfjaar 1961 per aandeel 1.45 verdiende tegen 335 in die pe riode van I960 maar in het derde kwartaal 0.84 tegen 0.85 BU Ford Motors ziet men hetzelfde. Het eerste half jaar bracht een winst van 3.81 4 per aandeel tegen 4.83 in die pe- riodie van 1960, in het derde kwartaal werd 1.45 per aandeel verdiend te gen 0.03 in dat tijdvak van 1960. Andere sectoren van het Ameri- kaamse bedrijfsleven hebben echter ook voor de negen maanden van 1961 I hun winsten in vergelijking met het vorig Jaar kunnen vergroten, met na me de petroleummijen en dde van le- vens- en genotmiddelen. Deze laatste profiteren uiteraard het meest van het toenemend nationaal inkomen j der bevolking. Meer verdiend Per saldo hebben de Amerikaanse ondernemingen in het derde kwar- l taal netto 9.3 procent meer verdiend dan het vorig Jaar, terwijl in het eer ste kwartaal een teruggang van 22.4 j procent en in het tweede ven 3.7 pro- cent. viel te constateren. Er is dus een niet onbelangrijke vooruitgang, die zich naar men meent in het vierde 1 kwartaal zal voortzetten en dan nog grotere verschillen met I960 zal doen zien. omdat in het vierde kwartaal 1 I960 de winsten scherp zijn gedaald. Dat de grotere defensieuitgaven van de regering der Amerikaanse econo mie geen windeieren leggen blijkt wel uit het feit, dat de omzetten van die Boeing Cy. (vliegtuigenfabriek)die deze week nog weer een order van i\i Jf iOCP tst: TEI ha» KE GANGET3t \Z U£/DEN- TEV-ZSaWa; POPULARITEIT GOMOELKA IN POLEN DAALT (Van onze correspondent in Wenen) De eerste secretaris van het Poolse centrale comité, Gomoelka, is een van de weinige communistische lei ders die tot nu toe werkelijk in brede kringen van de bevolking grote sym pathie geniet. Dit is grotendeels toe te schrijven aan het feit dat hij in dertijd op pijnlijke en vernederende "vijze het- slachtoffer is geweest van het stalinistische regime, waaraan Z!J nog doortastender dan Chroesjtjow een einde heeft ge maakt. Gomoelka krijgt dan ook her haaldelijk brieven van de bevolking Waarin zijn hulp wordt ingeroepen. Vroeger waren het bergen brieven die binnenkwamen, in 1958 bijvoor beeld 120.000 en twee Jaar daarvoor zelfs 211.000. De meeste brieven gaan over ver zoeken om een woning, economische uioeilijkheden en wantoestanden in bedrijven. Ook nu nog schryft de bevolking veel brieven, maar men stelt zich toch de vraag of de sym pathie iets is bekoeld, omdat in het afgelopen jaar „slechts" 80.000 van zulke bedel- en klaagbrieven zijn binnengekomen. Misschien zijn de meesten erachter gekomen dat hun vroeger idool niet zó almachtig is. 22 miljoen ontving, haar omzet in het dierde kwamtaal met 100 miljoen kon verhogen en haar winst per aan deel van 0.74 tot op 1.24 over ne gen maanden van 2.03 tot 3.27 Een en ander heeft de stemming in Wall Street aanmerkelijk verbeterd, ook ai wil dit niet zeggen, dat het met de conjunctuurontwikkeling ver der voqi een leien dakje zal gaan. Ook ginds wordt geklaagd over afnemen de winstmarges wegens de stijgende bedrijfskosten en over toenemende concurrentie van andere landen niet in de laatste plaats van de Europese Gemeenschap, die. nu ook Engeland zich daarbij zal aansluiten, er reeds toe heeft geleid dat de toetreding van de VjS. en de vorming van een Atlantische Economische Gemeen schap" wordt bepleit. Grondig gewijzigd Zeker is dat die samenwerking van de Europese landen het beeld van die wereldeconomie grondig heeft gewij zigd en daarin ongetwijfeld verdere veranderingen zal aanbrengen. De versnelde afbraak van de douaneta rieven voor die landen binnen de EEG. die per 1 januari as. tot een nieuwe verlaging van 20 procent zal leiden, betekent een verruiming van de handelsmogelijkheden, maar ook een verscherping van de concurrentie over en weer. Wat men bijvoorbeeld vroeger niet of nauwelijks zag, ziet men thans, namelijk Duitse auto's in Frankrijk en Franse in Duitsland, terwijl zoals bekend is. het aantal Europese wagens in de V.S. de laat ste Jaren aanmerkelijk is toegeno men. De hoge buiten tarieven van de EEG zijn reeds oorzaak dat ook de z.g. vrijhandelslanden (EFTA) zich op aansluiting bij de EEG bezinnen teneinde hun e> die. landen van fan. Op diit gebied gebeuren er in die wereld van vandaas zonder twijfel grote dingen, waarvan men voor de wereldhandel in zijn totaliteit gunsti ge resultaten mag verwachten, doch waarvan moet worden afgewacht in hoeverre die verschillende ondermie- exportmogeiy'ikheden in n de EEG te handiha- mingen en de onderscheidene be drijfssectoren zich daarbij zullen we ten aan te passen. Dit. vraagt uiter aard een uitbreiding van de z.g. re search, een intern marktonderzoek op grote schaal, die uiteraard ook met stijgende kosten gepaard gaat. Sterk geïnteresseerd Het Nederlandse bedrijfsleven, ln sterke mate op export betrokken, is bij de hier bedoelde ontwikkeling vanzelfsprekend in hoge mate gein teresseerd en dat men ook met het oog daarop bij de regering op ver- mirxtering van fiscale lasten aan dringt kan niet verwonderen. Het mag dan waar zijn dat Nederland in vergelijking met andere landen nog altijd ais een „goedkoopte-eiland" *r>ordt aangeduid, die tussentijdse mededelingen, waartoe de onderne mingen thans gelukkig meer en meer overgaan, duiden er wel op dat stijging van die bedrijfskosten bij tal vain goed geoutilleerde ondernemin gen djoor die produktiviteitsstiging niet kunnen worden bijgehoudien. O vér die vele honderden CAO's, die per uit. 1961 aflopen, houdt men dan ook zijn hart vast. Het waren in Amsterdam ook deze week de Internationale aandelen, die bij de koersstijging de toon aangaven. Op de voorgrond stonden weer aan delen Unilever, waarvan nu officieel bekend is dat het kapitaal zal wor den verdeeld in aandelen van f. 20 en die ook op de Newyorkse beurs zul len worden verhandeld. Aanhoudende waag in de V.S. heeft de gewone aandelen die ten tij die van de Plan- ta-affaire tot 705 procent zijn ge daald. dieze week tot ver boven 900 doen stijgen. Philips is daarbij wat achtergebleven, omdat men voor het dierde kwartaal een lagere winst ver wacht. zij het don ook dat die naar men vermoedt, door de uitkomsten van het vierde kwartaal zal worden goedgemaakt. Ook voor aandelen Ko ninklijke wordit d)e vraag groter, zo dat die notering thans ca f. 10 per aandeel van f. 20 (dat is 50 procent per stuk van f. 1000) hoger is dan de laagste stand voor dit jaar (f. 107). Hoogovens en AKU zijn wat achter-, gebleven, maar kunnen zich toch ook niet gehoed aan de vaste stemming onttrekken. Ook lokaal Afe gewoonlijk slaat de betere ten dentie van Internationals naar de z.g. lokale afdelingen over, zodat ook dez3 week tal van aandelen hier een flink a vans konden behalen. De „vriendelijke gestes" van Scekamo t.a.v. de KLM hebben de hoop op normalisering van de finacniele be trekkingen met Indonesië blijkbaar weer doen opleven, zoals kan worden afgeleid uit de vraag naar cultuur aandelen. Met name RVA, Dell Mij en Amsterdam Rubber en enige be langstelling voor de Indische sporen. Terwijl de omzet in oktober nog bij die van 1960 ten achter bleef f. 54,7 miljoen tegen f 68,7 miljoen) laat het, zich aanzien dat november ook op dit punt betere cijfers zal tonen, ook al zal de jaaromzet van 1960 niet worden gehaald. Helderziende in Oostenrijk lielpt de recherche (Van onze correspondent in Wenen) Even voorbij Velden aan de mooie, maar dure Worther-See staat een riante villa, die door een zekere Kor don Very wordt bewoond. Achter deze schuilnaam verbergt zich een hel derziende, die over geheime en in gewikkelde zaken inlichtingen en ad viezen geeft en daarvoor niet alleen een flink honorarium vraagt, maar ook krijgt. Achteraf is namelijk ge bleken dat Kordon Very inderdaad over meer dan normale kennis be schikt en dat hij zeker geen bedrie ger is, maar een serieus man, die blijkbaar een zesde zintuig bezit. Nu zijn er in Oostenrijk zes vrouwen- moorden nog steeds niet opgehelderd, ondanks de grootste inspanning van de recherche. Familieleden van een der slachtoffers hebben zich intus sen tot de helderziende van Velden gewend, waarbij deze tot opzienba rende onthullingen is gekomen. Kordon Very heeft namelijk ver band gelegd tussen drie moordgeval- len en deze toegeschreven aan een man, die Duits spreekt met het ac cent van de zigeuners. Hij moet af komstig zijn uit het Burgenland, in welke provincie alleen nog zigeuners worden aangetroffen. Verder moet de moordenaar een metaalbewerker zijn en een naam dragen, waarin „Weiss" voorkomt, dus Weissberger, Weisger- ber of iets dergelijks. Bovendien heeft de helderziende over deze en andere moorden zeer gedetailleerde bijzonderheden medegedeeld, die al leen aan de recherche bekend waren en die inderdaad kloppen. Toen de helderziende, geblind doekt, aan de hand van foto's zijn indrukken weergaf, werden zijn me dedelingen op de geluidsband opge nomen. De recherche werd ervan in kennis gesteld en was daarvan blijk baar zozeer onder de indruk, dat zij de band heeft opgevraagd om met behulp daarvan haar opsporingen voort te zetten. „Meelstaking" in België gaat maandag door De Belgische Vereniging van meel fabrikanten heeft gisteravond aan gekondigd. dat met ingang van maandag de levering van meel aan de bakkerijen zal worden gestaakt. Dit besluit werd genomen na een bespreking tussen de Belgische mi nister van Economische Zaken, Spl- noy en de Belgische meelfabrikan ten. waarin de maatregelen van de Belgische regering ten aanzien van d: samenstelling van het brood- meel en een prijsverhoging daar van. werden toegelicht. Deze maat regelen kwamen erop neer, dat de broodprijs in België met ongeveer twee cent zal worden verhoogd. De meelfabrikanten hadden reeds de vorige week een „staking" aange kondigd omdat de hoogte van de verplichte bijmenging van binnen landse tarwe een economische ex ploitatie naar hun mening onmoge lijk maakte. Na het onderhoud van gisteravond met minister Spinoy deelde een woordvoerder van de Vereniging van meelfabrikanten mee. dat de voorgestelde verhoging van de meelprys ad twee cent en de gewij zigde voorscbriten ten aanizen van de samenstelling van het meel geen voldoende verbetering in de huidige situatie met zich mee zal brengen. Zondag 12 november Leiden Hervormde Gemeente Pie terskerk: 10 uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. J. Groot. Hooglandse Kerk: 10.80 uur db. D. J. Vossers. Jeugddienst m.m.v, G. Reljns. hobo. Marekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter, 5 uur ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. A. Eekhof. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. J. W. A Wijchers te Den Haag. Marariathakerk: 9 uur dr. P. L. Schoonheim, 7 uur dr. J. Koper. Zen- dtngsdlenst m.m.v. het Maranatha- kerkkoor. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. W. An ker te Rotterdam-Charlols, 7 uur ds. H. Bouter. Cyclus Bergrede. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek, 7 uur ds. D. J. Vossers en de heer Zorn. Zendlngsbljeenkomst. Aula School, Marnlxstraat: 10 uur ds. J. Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden Leldse Volkshuls: 10.30 uur ds. mr. C. G. Mulder te Rotterdam-Hillegersberg. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. F. Ie Cornu te Utrecht. Academisch Ziekenhuis: 10 uur de heer R. Suurmond. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny. Geref. Kerk (In Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9): 9 uur ds. L. Schuur man te Voorburg, 7 uur ds. de Boer. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 uur ds F. Pijlman jr te Katwijk aan Zee. 5 uur ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Haver kamp, 5 uur dr. Dronkert, 7 uur ds. Heure. Maranathakerk: 10.30 uur ds. de Boer 5 uur ds. F. Pijlman Jr, -;skerk, Aeren :eule, 5 uur ds. L. Schuur man. Groenhoven: 10 uur dr. Dronkert. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur lees- dienst; donderdag 7.30 uur ds. Bos- schaart. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 uur dr. Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. H. Knoop. pvang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. "A. Haan. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. J. M. Leenderts te Hoogsoeren. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 uur Jeugd dienst. 5.30 uur dhr. H. Schouten jr. dinsdag 8 uur bijbelbespreking; vrijdag 8 uur bidstond. Evang. Chr. Gemeenschap (Mlddel- stegraont 3): 10 en 5 uur dhr Dlkkes dinsdag 8 uur bijbelstudie. Leger des Hells: 10 uur helliglngs- dlenst; 6.45 uur straatpredlklng Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst Alle diensten staan olv. Lt.-Comm. A. C, Beekhuls. Aarlanderveen Herv. Gem.: onbe kend; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Alphen aan den Ryn Herv. Gem. Kerkgebouw Jullanastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber, 6.30 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade: Aula Immanuel- school Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. P. van den Berg te Den Haag; Ka pel Gouwsluis: 10 uur ds. M. Hane- maaijer. Gebouw Jonathan: 0.30 uur ds. M. HanemaalJer; Kapel Hooftetraat: 0.30 uur de. A. Breure; Oudshoornee- weg: 10 uur ds. G. Cadée, 6.30 uur ds. A Breure; Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranatha kerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring. 6.30 uur ds'. G. Mulder; Sal- vatorlkerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. G. Mulder, 6.30 uur ds. K. H. Schu ring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk GrlJpenstclnstraat: 9.30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Scheveningen; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat7 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur IJsclub- uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven - Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. van Roon, te Ermelo, 6.30 u. ds. C. Bezemer te Zlerikzee; Nleuwer- brug: 6.30 uur ds. G. H. van Kooten te Hulzen; Herv. Evangelisatie: geen dienst; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Bijleveld te Rijnsburg; Nleuwerbrug: 9.30 uur ds. C. W. de Bruyne te Waar der; 6.30 uur ds. C. J. Tlsslnk; Geref. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Evang. Lutherse Kerk: 10.30 uur ds. A. Jenec; Ev. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw, 6.30 uur ds. W. L. Heijmans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruin; Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst; Ver. VrlJz. Herv.: 10 uur da. C. P. Thomsen. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 0.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Illllegoin Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer, 5 uur ds. J. Veenendaal; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Vos te Wassenaar; Chr. Geref. Kerk: 10 uur leesdienst, 5 uur ds. J. Kampman te Rijnsburg; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur de heer J. Hulsbosch te Sassenhelm; Maranathasamenkomst woensdagavond 8 uur Nutsgebouw. Spreker ds. A. Ag- tereek te Haarlem; Evangellsatlesamen- komst 3 uur (Gebouw Haven 50). Spr. evangelist J. Zijlstra te Gouda. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur d6. J H. de Vree. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. 9.30 uur vie. J. van 't Kruis; 5.45 uur ds. J. Batelaan te Den Haag. Jeugd dienst; Aula Prinses Beatrlxschool9.30 uur dhr. J. van Ham te Llsse; Gymnas tieklokaal school Narcisstraat: 10.30 u. dhr A. van den Berg te Valkenburg (Z.-H.)Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur dr. D. K. Wlelinga te Wassenaar. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieu we Kerk: 10 uur ds. Tukker (H.D.), 6 uur ds. Hagen; Oude Kerk: 10 uur ds. Hagen, 6 uur ds. Bouman; Kapel: 10 uur ds. Kooien te Reeuwllk, 5 uur ds. Offerings; Gr. van Pr.-school: 10 uur ds. Bouman; Aula N. Begr.plaats: 10 uur ds, Offerings; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Tukker; Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. J. C. Zeegers te Gouda; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)8.30 en 3 uur prof. dr. H. J. Jager te Kam pen. 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst: Ger. Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur lees dienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Wijma te Alphen aan den Rijn. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. van don Hoek, 6.30 uur de. J. P. Vliegtuigongeluk in Angola: 17 slachtoffers Een Portugees militair vliegtuig is vrijdag kort voor de landing in Chi- tado, Zuid-Angola, neergestort. By de landing raakte een vleugel van het toestel een boom. waarna het neer stortte en in brand vloog. Alle ze ventien inzittenden zijn cm het le ven gekomen. Hierbij bevonden zich verscheidene hoge Portugese oficie- ren .onder wie de commandant van de Portugese landstrijdkrachten in Angola, generaal Carlos Miguel Lopes da Silva Freire en de ondercomman dant van de Portugese luchtmacht in Angola, brigadier Jose da Silva Correia. Voorts werden vier Portu gese luitenant-kolonels, twee burgers en de zes leden tellende bemanning bij het ongeluk gedood, aldus het Portugese ministerie van Defensie, j (De huidige opperbevelhebber in Angola heeft 3 commandanten on der zijn bevel: een voor de land strijdkrachten de omgekomen generaal Da Silva Freire een voor de luchtmacht en een voor marine). VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen. Steek dus bij voorkeur *n groepjes over de drukke zebrapaden; anders ontstaan er irri terende vertragingen in het rijver- keer, welke automobilisten, brommers en wielrijders ln de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening erbl weinig overblijft. Nieuw leven Wat mag wel de oorzaak zijn van dat tevreden gebrom onder de motorkap? Heel eenvoudig. Nieuwe Esso Extra, de benzine met tijgerkracht die een auto nieuw leven geeft... kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Geef uw motor extra kracht: stop een tijger in uw tank! Honnef. (Dankstond voor het Gewas), Zijlkwartier: 6.30 uur dhr. J. van den Hoek; Gereformeerde Kerk: 10 uur ds. F. Minnema; 6.30 uur ds. J. Banga. Zyikwartler: 9 uur ds. Banga; 5 uur ds Minnema. Vryz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 uur dhr. Volkers te Utrecht. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur (Pnlël 7 uur) ds. D. H. Gysbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga; 7.30 mir ds. P. Moe renhout, te Katwyk aan Zee. Geref, Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk; 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlensten (donderdagavond 7.30 uur leesdienst). Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. Ver- wey. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2 uur dB. P. van den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: uur ds. Den Broeder. Noordwljk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Beek (zendingspredikant); 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30, 5 (11 uur Berghstichting) ds. W. Dek ker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. F. van Ro^en te Rotterdam.. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. N. J. Cupèdo. Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Ferwerda; 5 uur ds. B Bouma; 10 uur Sole Mlo: ds. B. Bouma. Herv. Geref. Evang.: 10 uur dhr. J. Henzen te Lelden; 3.30 uur ds. A. Boertje te Moerkapelle. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrorduskerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (Jeugddienst); 7 uur ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Cal- lenbach. Ver. v. Vryz. Herv., W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers Geref. Kerk (vrijgemaakt). W. dc Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands (H.A.). Oude Wetering Herv Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus (Dankstond); 7 uur ds. M. H. Boogert. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. A G. Kornet. Rem Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. RIJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart: 7 uur ds. A S. Klusener te Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 30 uur Ecw. heer J. van Leeuwen te Scheveningen. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga: 5 uur ds. M. C. Groe- newoud. Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H van Gosliga. Geref. Kerk, Rapenburg: 9.30 uur ds. H Post; 5 uur ds. J. G. Feenstra te Scheveningen. Petrakerk: 9.30 uur dr. H. J. Westerink te Lelden; 5 uur ds. H. Post. Maranathakerk: 9,30 uur ds. J G. Feenstra; 5 uur dr. H. J. Wes- terlnk. Geref. Kerk (vrygemaakti10 en 5 uur ds J. Douma Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. C. Luiten, van Delft: Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Geref Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper; 5 uur ds. H. van den Berg. Prot. Bond: 10 30 uur J. B. Schouwink te Schie dam. Ter Aar Herv. Gem 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg Geref. Kerk: 10 en 6.30 mir kand. Dlermanse uit Den Haag. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker, Geref. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft een zeer omvangrijk rapport uitge bracht over de nu reeds veel omstreden nota over reclame televisie, die op 22 februari jJ. door de regering werd inge diend. Het kan nauwelijks verwon dering wekken, dat dit verslag aantoont, dat ook de meningen in de meeste Kamerfracties ver deeld zijn. De voorstanders gaan er veelal van uit, dat de kijkers steeds nadrukke- dat dit gaat ten koste van de pro gramma stellen en zij achten het niet waarschijnlijk, dat de omroepen in staat zouden zijn gelden te reser veren voor zo'n programma zonder dat dit gaat ten kosten van de pro grammakwaliteit. Commerciële tele visie zou dan volgens hen de aange wezen weg zijn. Dat wil echter niet zeggen, dat de voorstanders geen bezwaren hebben tegen de regeringsnota. Sommigen vinden ten eerste, dat de inhoud een te sterk economisch karakter draagt en te weinig aan dacht is geschonken aan de pro grammakant van een onafhankelijke televisie. Bovendien menen zij, dat er wel grote aandacht is besteed aan het verlangen van het bedrijfsleven, maar nauwelijks aan de belangen van de kijkers. derlljk voor de ontwikkeling van de televisiemogelijkheden. De tegenstanders hebben ook de situatie in de perswereld in het ge ding gebracht. zy hebben gesteld, dat het voortbestaan van persorganen afhankelijk is geworden van de be reidheid van de adverteerders om re clameruimte te kopen. Waar deze si tuatie by radio en televisie totnutoe niet heeft bestaan, zouden deze leden doorslaggevender bewyzen willen vernemen om tot een zo ingrijpende verandering over te gaan dan de staatssecretarissen hebben gebruikt, zy vragen zich trouwens af of de overwegingen van de staatssecreta rissen ook niet zouden moeten leiden tot een invoering van commerciële radio. Wel behoefte? Verschillende leden hebben ook ge steld, dat het uitgangspunt van de regering had moeten zyn om aan te tonen, dat het Nederlandse bedrijfs leven behoefte heeft aan televisie reclame. De huidige concessie-aan vragen tonen volgens hen het be staan van zo'n behoefte niet vol doende aan. Ook over de vraag, wat de reclame in de televisie voor het bedryfsleven kan betekenen en of er gevolgen zul len zyn voor de kostprys van het Meningsuiting De vele Kamerleden, die zich tegenstander van het plan tonen, hebben zich afgevraagd, waarom de staatssecretarissen het beginsel van vrije meningsuiting als argument hebben gebruikt zonder dit nader toe te lichten, zy stellen zich op het be kende standpunt van de omroepver enigingen als er commerciële tele visie komt, dan via de NTS. Vele tegenstanders menen, dat een snelle beslissing in totaal afwyzende zin gewenst is. Het spelend biyven van deze kwestie achten zij weinig bevor- Kerk: 10 en 5 uur ds. S. Erlnga te Den Haag. Geref. Kerk (vrygemaakt) 10.15 (H.A.) en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijerlng (Doop); 7 uur ds. Sara- ber. Rijndijk: 10 uur ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Rem- Doopsgez. Kring, Cult. Centrum: 10.30 uur mej. ds. Modderman, Rem. pred. te A'dam. Geref. Kerk: 9-10.30 uur ds. Modderaar. Geref. Kerk (vrygem.): 10 en 5 uur ds. M. A. J. van Putten te De Bilt. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J Verwellus; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Esdoornlaan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. Verwelius. Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalk man; 7 uur ds. H. M. Cnossen te Am sterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur ds. J. Snoeij. Oud Geref. Gem.: 9 30 en 5 uur ds A. P. Verloop. Rem. Ge ref. Gem.: 10 uur da Van 't Hoff-Vls- scher. (H.A.). Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker, 7 uur ds. J. W. Coenraad; Kievletkerk: 8.30 uur jeugdkerk. 9.30 uur ds. W. van Wijngen, 7 uur Jeugd dienst. Ds. J. T. Wiersma: Deylerhuis: 10.16 uur ds. H. Beker: Jeugdgebouw Shalom: 10 uur jeugddienst; Geref. Kerk Kievletkerk: 11 en 5 uur ds. E. pyiman; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. W. G. Scheers; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg; Rem. Gem./Doopsgez. Gem./NPB Jo- hannahuis: 10.30 uur ds. J. G. J. van Tterson; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. J. Bakker. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 mir as. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek; Prot. Bond: geen dienst. Zevenhoven Herv Gem.: onbe kend; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur I ds. A. P. Helner. Zoeterwoude Herv. Gem 10 uur j ds. G. J. van Embden. Oogstdlenst. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. i Loosman te Bodegraven; Rem. Geref. Gem.i geen dienst. produkt liepen de meningen sterk uiteen. Vele leden, die overigens het positieve van reclame wel inzien, menen, dat in de nota de betekenis van de reclame voor de economie is overtrokken. Ook werd het door vele leden begrypelijk geacht, dat z.g. „verborgen verleiders" zich van het medium zullen willen meester maken. Zy vreesden, dat de kosten tenslotte door de consumenten gedragen zullen moeten worden. Men zou kunnen zeggen, dat eigen lijk slechts over één facet eenstem migheid bestaat: nl. dat het stelsel I van z.g. „spondored programs" voor ons land onaanvaardbaar moet wor den geacht. Beschouwingen Het verslag geeft tenslotte nog uit voerige beschouwingen over de by een concessie te stellen eisen, het peil van de programma's en dat der re clameboodschappen, de voorwaarden voor het beheer, de samenwerking met de NTS en de omroepverenigin gen, het toezicht en de sancties, het mogelyk maken van de bouw van een tweede zendernet en de vraag aan wie een concessie ware te verle nen. Wat dit laatste betreft vonden ver scheidene leden, dat het niet wense- lyk is thans reeds een keuze te doen. Deze leden vonden de opzet van de OTEM het meest in overeenstem ming met de nota, doch rij achtten de keuze vooral een zaak van rege ringsbeleid. Zeer vele leden keerden zich tegen de opmerking, dat de huidige omroepverenigingen niet vol doende continuïteit in een tweede program zouden kunnen brengen. „Dit lijkt wel op het verwyt aan de gehangene, dat hij geen adem haalt", zo meenden zy. Standrechtbij kantonrechter (Van onze Haagse correspondent) Het laatste bedrijf van de sltdownstaking te Den Haag van jongelui tegen de atoombewapening waarvan w(j gisteren in een gedeelte onzer oplage melding maakten op het kruispunt Anna Paulownastraat-Laan van Meerdervoort, vond gistermiddag voor de kantonrechter plaats: De 22 ver dachten gingen er vandaan met een boete van f. 25.— sub. 5 dagen hech tenis. Eén voor één riep de kantonrechter, mr. G. Haselager, hen voor zich. De eerste verdachte, een scholier, vertelde, dat de demonstratie bedoeld was tegen de atoombewapening en tegen de NAVO en onze buitenlandse politiek! Hy besloot met te zeggen, dat hy niet met de boete akkoord ging en een advocaat wilde raad plegen. Op dat moment trad mr. P. van 't Hoff Stolk naar voren. De beken de Haagse strafpleiter verzocht, als verdediger van een van de verdach ten. de zitting te schorsen. Op dat verzoek ging de kanton rechter niet in. Geen verfceersnoodzaak In snel tempo kwamen daarna de andere verdachten voor het hekje. Telkens weer legde mr. Haselager er de nadruk op, wel respect te kun nen opbrengen voor een demonstra tie tegen de atoombewapening, maar alleen dan, als ook de normale wegen bewandeld werden. „Het is toch een noodzaak, dat we demonstreren?" zei een van de verdachten. „Ja ze ker", repliceerde de kantonrechter, „maar geen verkeersnoodzaak. Een onderbreking in de monotone veroordelingsscène kwam, toen mr. Van 't Hoff Stolk het woord kreeg als advocaat van één van de ver dachten. Hy bepleitte een lagere boete, om dat, volgens hem, het merendeel van de veroordeelden scholier is, en dus beslist niet over veel geldmiddelen beschikt Hij achtte het niet noodzakeiyk dat in dit geval de ouders voor de monstraties van hun kinderen zou den moeten betalen. De kantonrech ter was het hier eigeniyk wel mee i eens. Hy verklaarde eigenlijk niet j meer terug fe kunnen, omdat hU de voorgangers van de verdachte al deze boete had opgelegd, Allen werden tenslotte tot f25, of 5 dagen veroordeeld, waarna be kend werd. dat de groep vermoede lijk collectief in hoger beroep zal gaan en dat mr. Van 't Hoff Stolk deze zaak dan pro deo aanhangig zal maken. WALES verdeeld door sterke drank (Van onze Londense correspondent;). I Wales is in twee helften gesplitst |over het gebruik van sterke drank op zondag. Als gevolg van de plaat- selijke keuze hebbevi de landeiyke gebieden in het noorden zich uitge sproken voor de bestaande uitban ning van drank op zondag, terwyi het industriële .zuiden besloten heeft |de „pubs" op zondagen te openen. De grootste verrassing vormde Pem brokeshire. dat zich voor het dicht houden van de „pubs" uitsprak. Deze provincie heeft nameiyk de hoogste uyfers voor dronkenschap isi Enge land en Wales. De regering heeft besloten, dat Schotland minstens nog vyf Jaar 's zondags „droog" zal blyven. Men mag daar, zoals tot nu toe, op zondagen alleen alcohol drinken in hotels. Maar alvorens men dnar zyn glaasje bier kan bestellen, moet men, volgens politievoorschrift, zyn naam en adres in een speciaal daarvoor bestemd dik boek schryven. Etto ho tel mag nameiyk geen drank schen ken voor de man die om de hoek woont, maar slecnts aan bonafide rei zigers. Als zodanig wordt iedereen beschouwd die minstens op 8 myï '8 kilomKeri afstand van een der gelijke gelegenheid woont Vandaar dat drankiusrigien op zondag vaak kris-kras been en weer trekken om een glas te bemachtigen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9