lekker en SNELFI Knappe rol van Peter Finch als ft liartenbrekende parlementslid Films van deze week in Leiden Gero-casselle I Politiek en liefde: „No love for Johnnie'" „Porgy en Bess" CLARA LENNART BESPRAK WERKEN VAN FAVORIETEN Nescio, een uniek schrijver Koele persoonlijke kijk op een schokkend rauwe werkelijkheid DE HUURVERHOGINGEN BIJ W.B.V. „ONS BELANG" ACTIE-COMITE CONTRA BESTUUR Dr. E. Jansen Schoonhoven hoogleraar Universiteit IN DE ZENDINGSWETENSCHAPPEN LUSTRUM „CRESCENDO": ZEER GESLAAGD CONCERT orerirht 1 maart I860 Zaterdag 11 november 1961 Tweede blad no. 30501 ■et*. wee Llch; iWb3 CASINO Als het Engelse -parlementslid Johnnie Byrne aan het eind ja» deze film tenslotte het succes bereikt, waarnaar hij van zijn vijftien- je tot zijn veertigste jaar zonder ophouden gestreefd heeft, is zijn levens- I9»<i als het ware bezaaid met de slachtoffers van zijn tomeloze eerzucht. Tnmhnnie is eigenlijk een doodeenzaam mens en hij wéét het. Maar die ^Eenzaamheid verdraagt hij omdat hij niemand, ook niet de vrouwen, die weg kruisen, toestaat hem in zijn carrière te hinderen. Zijn vrouw verlaat de echtelijke woning, omdat zij niet langer dulden kan als meubelstuk te worden behandeld; de charmante Mary, een buur tje dat verliefd op hein is maar dat pas na het vertrek van Alice laat emeren en dan de zorg voor zijn huis op zich neemt, behandelt op een onwaardige wijze; de knappe doktersdochter Pauline West lucht hem als zij doorziet, dat zij niet meer dan een middel is voor 's ambitieuze plannenEn in het district, dat hij in het Lager- vertegenwoordigt, ontmoet hij felle kritiek voor zijn onachtzaamheid is de gewone kiezers, die terdege begrijpen, dat hij alleen aan zichzélf t en hen slechts beschouwt als nuttig stemvee knappe werk van Rank's me iers Betty Box en Ralph Tho- kreeg op het jongste Berlynse 'estival de eerste prijs voor de ;e mannelijke hoofdrol. En inder- »ad is de vertolking, die Peter Finch ?ft van de in wezen tragische fi- - Ipi van Johnie Byrne meer dan Y Drtreffelyk. Er komt geen ogen- 9 3^k in deze film voor, waarin de ws ischouwer de neiging heeft te den- (AR$n, dat Finch acteert: hij is de en fltreber" Byrne, voor wie de politiek Jpiddel is om een gezien man te wor- ;ya!Hu en die daarbij zonder gewetens- i vt#zwaar vrouwenharten breekt. Wie I3jch een voorstelling wil maken van Bi» M.P. (menber of Parliament, En vois Lagerhuislid) ziet hier een fi- i^ur, zoals er zonder twijfel zijn, al elc u het niet billijk zijn te generali- :oï3ren. De eenvoudige arbeidersjongen i8Jimt hoger en hoger om eindelijk ;me*n felbegeerde post in de regering i» krijgen en, als onderminister, net zijn chef de benen op de tafel mogen leggen. Met vly.nende iro- e schetst de film waarvan het io gemaakt werd naar een ro- van Wilfred Fienburch hoe feak deze Johnnie Byrne eigenlijk is. 7jegen het slot keert Alice in de ech- swijilijke woning terug. Zij is sterk in .5 B^ar voordeel veranderd: veel beter ieke yeed dan vroeger en politiek van communistische dwaalwegen te- Peter Finch in de voortreffe ..'i ffi\Tn es?agp^sk Ujk-gespeelderol van hel Engel- ij. d. Maar ais de premier van het so- se parlementslid Johnnie Byrne. bi(%iistische kabinet hem dan in ken nis stelt van zijn benoeming tot on derminister en daaraan toevoegt, dat dit nu pas mogelijk is omdat hij ge scheiden leeft van zijn politiek-on- betrouwbare echtgenote, verscheurt Johnnie het briefje met het telefoon nummer, dat zij achtergelaten heeft. Want Johnnie, de hartenbreker, doet alles voor zijn carrière Zijn zeer intieme relatie met Pauline, waarover de film de toeschouwer niet in het onzekere laat, de liefdevolle zorg van Mary, dat alles in niets voor hem als het om zijn toekomst gaat. Het spel van Peter Finch is, hoe abject en tragisch zijn rol mag zijn, meesterlijk. Aan liefdesscènes ont breekt het in deze film al evenmin. En toch zal menigeen het als een bezwaar voelen, dat het tempo, voor- Kim van Johnnie's slachtoffers: i'whary, een goede creatie van iSitlie Whitelaw. 4. Bejaarden en de weistandsgrens In de kleine zaal van de Stads- hield de Algemene Bond Bejaarden, afdeling Leiden, een ivergadering. Voorzitter J. G. v. Zeeuw deelde mee, dat het leden- toegenomen was tot 841. Ook ;te hij bekend, dat op het con- besloten was de naam van de tie te veranderen in Alge- Bond van Bejaarden. De bondsvoorzitter, de heer F. Rip- wees erop, dat de bejaarden al enkele jaren achtereen min- ae.üer in de algemene welvaart delen andere groepen. Hij was van me- ing, dat de AOW-uitkering beslist .5 nvoldoende is. Het hoofdbestuur zal, bai 'dus spreker, krachtig tegen deze 17 ang van zaken protesteren en zich rac eijveren de weistandsgrens voor be- 1 b aarden op te trekken. Voorts wees preker op het rapport dat de Stich- tog Nederlandse Federatie voor Be- "22 aardenzorg heeft doen verschijnen, 23 'aarin het vraagstuk van de bejaar- fl entehuizen behandeld wordt. Hy 'ekte de aanwezigen op mee te wer- 09 £en aan de versterking van de be- we aardenorganisatie die op het ogen- ;co*lik 80.000 leden telt. Ni 21f- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOKEN Jan Hessel, zn van H. Stamhuis en co>u. j. v. d. Sijs, Yvonne Catharina, dr N#an p. l. Hoogendoorn en J. de Jong, Eric, zn van G. Been en E. Wlllemse, .«tflelena Adriana Christina, dr van J. P. ,JJ. Thorn en H. P. Spaan. Theodoras •r3F°rnells- zn van J. T. v. d. Weijden en 'U;M. Sprlnglntveld, Angenlta, dr van E. Beer en M. C. H. Blansjaar, Ma- Chi al in het begin, uitermate traag is. Ook de politieke entourage is breed uitgemeten: voor menigeen buiten gewoon interessant om de uitsteken de schets van het merkwaardige po litieke leven in het Britse Lagerhuis, voor anderen misschien wat al te uitvoerig, al wordt het evenwicht ruimschoots hersteld door de filmi sche uitbeelding van Johnnie's liefde leven. Hoofdzaak is echter de knappe rol van Finch, die zijn prys in Ber- lyn royaal verdiend heeft. Krantenbezorger in moeilijkheden LIDO Dat wie goed doet niet altyd goed ontmoet, ervaart Lino Ventura in „125 Rue Montmartre" (Lino in de knel). De „gorilla", zo als Ventura'a weinig flatteuze bij naam luidt, is in deze film een bra ve krantenbezorger met een onge compliceerde levensopvatting, die in moeilijkheden raakt als hij een man uit het frisse water van de Seine redt. De drenkeling is een vreemde snoeshaan: niet alleen dat hij, een maal op het droge, zich in figuur lijke zin aan zyn redder vastklampt, hij schijnt ook bang te zijn. Hij is bang zo vertelt hy aan zijn redder, die hem noodgedwongen als logé accepteert voor zijn vrouw en zyn zwager, die hem gees tesziek zouden willen laten verkla ren om zodoende zijn kapitaaltje in de wacht te slepen. Hun pogingen schijnen tot nu toe zonder resultaat te zijn gebleven, want de man ge draagt zich nogal vreemd. Lino brengt een bezoek aan de vrouw en zoekt vervolgens zijn nieuwe metge zel op. Tenslotte gelooft hij het ver haal van de laatste. Zij besluiten om samen het huis waar de vrouw en de zwager wonen binnen te drin gen en er het (verborgen) geld van de echtgenoot weg te halen. Terwijl zijn metgezel bij de deur de wacht houdt, gaat de krantenbe zorger naar binnen. En dan wordt er iemand vermoord en Lino als hoofdverdachte gearresteerd. Het verdere verloop van de film is nogal verrassend, ook al vermoedt men meteen wie de moord heeft gepleegd. Dat Lino na het spannende avon tuur weer zijn kranten aan de man kan brengen, spreekt vanzelf. In het voorprogramma draait een film over Scotland Yard, die on danks zijn documentaire karakter bijna net zo boeiend is als de thril ler met Ventura. Belangstelling duurt voort TRIANON Gershwin's „Porgy en Bess", blijft de Leidenaars boei en: de derde week is ingegaan. Muziek, actie en fotografie vor men de dominerende elementen van deze opmerkelijke film, waarin de negers alles tonen wat zy waard zijn. En dat is veel! Muzikaal als zy zijn, beschikkend over prachtig stemmateriaal en daar bij acteurs en actrices van groot for maat, is deze film tot een hèèl aparte geworden, die men, zo enigszins de mogelijkheid daartoe bestaat, beslist moet gaan zien. De regisseur Otto Preminger heeft het gegeven alle spanning meegegeven, waar het om vraagt! Schaduw van de kat Knap kattenspel REX In een wat luguber huis vermoordt een oude man, geholpen door zyn huispersoneel, zijn nogal excentrieke vrouw om zich in het bezit van naar geld te stellen. De enige getuige is een kat, die zeer aan de vrouw was gehecht. Het dier is er bij als men de vrouw 's nachts be graaft en wordt voor alle medeplich tigen een ware verschrikking als hij hen met zijn felle blik dag in dag uit blijft volgen. Pogingen om hem uit de weg te ruimen hebben geen resultaat. Integendeel, de „geldja gers" verliezen in hun woede om het dier te doden stuk voor stuk het leven. Het gegeven is natuurlijk weinig reëel en wordt ook niet overal over tuigend uitgewerkt. De film zit vol „Hitchcockeffectjes" maar voor span ning, die langzaam naar een hoog tepunt wordt gevoerd, is toch geen sprake. Het blijft allemaal bij mo mentjes en met het slot heeft men beslist geen raad geweten. De ge raffineerde en sinistere wyze, waar op men de kat steeds in scène brengt, is echter subtiel filmwerk van hoge klasse. In „Het Gulden Vlies" hield Clara Lennart voor de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een causerie over de werken van de schrijvers Nescio, Helma Wolf-Catz Johan Fabricius en vele andere schrijvers die zü haar favorieten noemde. Nescio, aldus Clara Lennart, neemt een unieke plaats in de Nederland se literatuur in, hoewel zijn oeuvre slechts een geringe omvang heeft. Zijn bekendste boeken zijn Dich tertje, De Uitvreter en Titaantjes. De criticus Frans Koenen noemde deze novellenbundels in hun soort subliem. Titaantjes is een lofzang op de jeugd. Uitvoerig ging mevr. Len nart in op het laatste werk van Nescio (ps. voor J. F. H. Grönloh). „Het dal der plichten", een boek, dat de schrijver tekent als een ro manticus en als een idealist. Hij is echter een idealist met een zeer kri tische geest en een nuchtere kijk op de zaken die hij beschrijft. Vervolgens besprak mevr. Lennart enkele boeken van Helma Wolf- Catz. De werken van deze schrijf ster roepen een sfeer van geheim zinnigheid op. Ze zijn nauw verwant met de werken van Arthur van Schendel. Haar styl is zeer lyrisch en sensitief. „Diepzee", Onder stroom" en „Koraalrif" zijn op zich zelf staande boeken, die onderling toch steeds weer een binding verto nen. De droomgestalten uit „Diep zee" keren in „Koraalrif" terug als zeer concrete personen. De schrijf ster vertoont een voorliefde voor de zgn. raamvertellingen. De volgende schryver, die mevr. Lennart behandelde was Johan Fa- bricus. Op boeiende wijze vertelde zij over „Mijn Rosalia" het veelgele zen boek van deze schrijver die zich een geboren verteller toont. In het boek beschrijft hij het leven van uitgeweken joden in Portugal. Hij doet dit als was hy een jood. Na de pauze nam zy een groep .Indische schrijvers" onder de loep. zoals Maria Dermout E. Breton-de Nijs, Margareta Ferguson, Aja Sik ken en anderen. De bijeenkomst stond onder lei ding van de vice-presidente mevr. H. A. van Herwaarden-Wildeboer. Mevr. C. Hageman-Verhagen was wegens ziekte verhinderd de leiding op zich te nemen. Mevr. De Ruyter over de „kracht der democratie" „De innerlijke kracht van de de mocratie", was het onderwerp van de lezing, die mevr. Chr. de Ruyter- De Zeeuw lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal hield voor leden van de Vrouwen groep van de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid. Sinds 1945, aldus spreekster, is de politieke wereldsituatie nooit zo ge spannen geweest als thans, zy sprak over de bewapeningswedloop, die iedereen in angstige spanning houdt. Op vele plaatsen op aarde wordt ar moede geleden, armoede die schry- nend is en uitzichtsloos. Wy, socia listen moeten de wegbereiders zyn voor de hulp aan deze onontwikkel de gebieden, die krachtig ter hand moeten worden genomen om een eind te maken aan die uitzichtsloos heid. Zo besloot het G.S.-lid haar lezing. In de pauze speelde een orkestje van de korfbalvereniging „De Al gemene" op zeer verdienstelyke wyze enkele populair-klassieke melodieën. Na de pauze luisterden de aanwe zige dames geboeid naar enkele voor drachten van de bekende kunstenares Julia de Gruyter. Zy droeg o.m. voor de Vlaamse geschiedenis van de „onder-pastoor". Advertentie Helmut Kautners Schwarzer Kies LUXOR Helmut Kautner, die eens de wereld verbaasde met zijn openhartige „Die letzte Brücke" en ontroerde met zijn diep men selijke schets van „De kapitein van Köpenick", is deze week in het theater aan de Stationsweg met een film, die schokt door de meedogenloze wijze, waarop hij een van de uitwassen van onze moderne tijd registreert. Zonder de minste terughoudend heid toont hy ons de wantoestan den, die kunnen ontstaan als een klein Duits gehuchtje van de ene dag op de andere uit zyn krachten groeit, wanneer het een Amerikaanse invasie te verwerken krygt met het oogmark een straaljager- en raketbasis aan te leggen. Kautner had een verhaal tje, waar hy zyn film omheen kon bouwen, maar het is zo mager, zo onwaarschynlyk en eigeniyk zo ver ward, dat het geheel ondergeschikt wordt aan de sfeertekening. Die do mineert over het genele verhaal en daarin is Kautner trouwens ook op zijn sterkst. Met een bijna rauwe openhartigheid onthult hij de zwak heden van de mensen, die by deze moderne „goldrush" betrokken zyn. Want waar Amerikanen zyn, daar is voor mannen en vrouwen, die het niet te nauw nemen met eerlykheid en moraliteit, wel een flink extraatje te verdienen. Nergens romantiseert Kautner. Hij blyft tot het bittere einde de kille toeschouwer van een keiharde werkelijkheid. Nergens toont hy ook enige sympathie voor zyn hoofdpersonen, hy roept die ook niet op. Hy laat ze voor wat. ze zijn, mensen, die het een enkele keer wel goed menen, maar door zwakneid en lafheid zich laten meeslepen in de Advertentie ,„.en M. Schroef. Renato Johannes Bou- s3dtwl)n' zn van J- B- van Graas en P. _JA C. v. d. Ploeg. Frits, zn van F. Eul- £tf4erink en A. J. Schukkink. [2 ONDERTROUWD M T. H. J. de Fey en J. M. I. Pikaar, zf»A. j, pieters en J. Hartnett. H. R. I Hlemstra en S. M. Dekker, J. M. Kerk- W vliet en J. C. Ober. G. J. de Jong en i'jJ. C. Hillebrand, P. J. Guley en A. A. 184 nan Groeningen. J. M. Landré en M. 22] wijrdeman. J. C. Laterveer en W. C. van Weeren, T. H. Steenkamp en A. A. van Ingen, J. Keuken en M. W. Bak- Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. kers, H. C. J. van der Weijden en J. Slngerllng, J. J. van Dyk en E. H. M. van Adrlchem, C. J. M. Nleuwveen en M. M. A. van der Kraan, J. A. Pon- sioen en P. L. A. van Leeuwen, J. B. van Staden en C. W. Wendt, J. Ver duin en M. H. Franssen. OVERLEDEN H. Wlersma, 78 Jaar, vrouw, A. Brou wer, 74 Jaar, wed. van A. J. Rietdyk. maalstroom van dit materialistische en in de grond zelf primitieve le ven. Kautner heeft zich ook ditmaal niet verstrikt in mogelyke probleem stellingen, hy is slechts als toeschou wer geobsedeerd door het door hem zelf herschapen stuk genadeloos le ven. En wy worden door zyn koele zeer persoonlyke kyk op deze wer- kelykheid geboeid, ja zelfs gefasci neerd. Maar boven alles geschokt door de onthullende beelden, die hy brengt uit een gemeenschap, waarin voor geld alles te koop is. En ook gretig wordt verkocht. Dieven hebben het ook moeilijk Geprolongeerd STUDIO Het gemoedeiyke, luchthartige filmpje over Italiaanse diefjes en dievenmaatjes, over hun enkele succesjes en talloze tegensla gen, over hun beetje wel en heel veel wee heeft zich een tweede week waardig getoond in het kleine thea ter aan de Steenstraat. Advertentie Lijm zonder klemmen van Ceta-Bever Aan de verwikkelingen rond de 20 huurverhoging voor de vooroor logse woningen met een huur van f 8 per week is voor wat betreft de leden van de woningbouwvereniging „Ons Belang" nog steeds geen einde gekomen. Op de gisteravond in gebouw „Pre diker" gehouden buitengewone leden vergadering, die op verzoek van het merendeel der leden werd uitgeschre ven en waarvoor uiteraard grote be langstelling bestond, zyn er tussen het bestuur en het actie-comité enige harde noten gekraakt over deze on- verkwikkelyke en slepende kwestie zonder dat de partyen echter tot overeenstemming kwamen. Namens de leden hield de voorzit ter van het actie-comité, de heer J. Carama, een uitvoerig betoog waarin hy nog eens nadrukkelyk wees op de door het bestuur gemaakte fouten by de onderhavige huurverhoging. De grootste fout was, volgens spre ker, om de 20 verhoging met in gang van 1 april 1960 op te leggen en te innen zonder dat de Huuradvies commissie de by het Uitvoeringsbe sluit bedoelde verklaring van geen bezwaar had afgegeven. Eerst maan den later werd een verzoekschrift tot deze verklaring ingediend en kwam de Huuradviescommissie na een in gesteld onderzoek inzake de staat van onderhoud en de gebreken aan de betreffende woningen tot de conclu sie, dat in vele gevallen de huurver hoging ten onrechte was opgelegd. Ingevolge een ingestelde actie heb ben alle bewoners vanaf 12 juni de betaling van die 20 verhoging ge staakt en collectief op een niet ren- SalonjCa jCiberté COIFFURE CREATION Bevrljdlngtpfei* Leiden Niet naar New Delhi REISVERGUNNINGEN GEWEIGERD De Oostduitse autoriteiten heb ben reisvergunningen geweigerd aan 13 van de 21 Oostduitse vertegenwoor digers van de protestantse kerk bij het congres van de Wereldraad van Kerken in New Delhi, dat van 18 november tot 6 december wordt ge houden, zo hebben Berlijnse kerke- lyke functionarissen meegedeeld Elf Oostduitse protestanten en twee jongeren waren tot officiële afge vaardigden gekozen door de protes tantse kerkeraad voor geheel Duits land. Slechts zeven afgevaardigden en de bisschop van Thüringen dr. M. Mitzenheim, hebben paspoorten ontvangen. De Duitse delegatie is door deze maatregel van 39 tot 26 leden teruggebracht, van wie er 18 uit West-Duitsland afkomstig zyn. 3UuaiJa.\pv Nieuwe leerstoel in Leiden De Raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk heeft aan de Leidse Universiteit een bijzondere leerstoel in de zendingswetenschappen gesticht. Deze leerstoel zal worden bezet door dr. E. Jansen Schoonhoven, rector aan de Zendingshogeschool van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Dr. E. Jansen Schoonhoven, die in 1904 werd geboren, studeerde Utrecht ©n Leiden. Aan de Leidse Universiteit promoveerde hy in 1945 op een dissertatie ..Natuur en genade by J. G. Hamann". In 1931 aanvaardde dr. Jansen Schoonhoven te Lichtenvoorde het predikambt in de Ned. Herv. Kerk. welke gemeente hy tot 1940 als pre dikant diende. In dat jaar vertrok hy naar Eerbeek om deze gemeente tot 1945 te dienen. Hierna stond dr. Jan sen Schoonhoven nog twee jaar in Den Haag om op 30 november 1947 te worden benoemd tot predikant in algemene dienst (rector Ned; Zen dingshogeschool Aanbiedingen van instrumenten, huldiging van de dirigent Dat er na tien jaar door een hard werkend amateurmuziekgezelschap wat te bereiken is, hebben wij gisteren met voldoening kunnen vaststellen tijdens het concert dat de Leidse Mondaccordeon vereniging „Crescendo" in het Antoniusclubhuis verzorgde. Onder leiding van de heer Van Strien. die eveneens de muziek uit liefhebberij beoefent en dit ensemble reeds zeven jaren dirigeert, zijn goede resultaten tot stand gekomen. Het is echter onver klaarbaar en tevens te betreuren, dat voor dit concert aanmerkelijk minder belangstelling bestond dan b.v. voor de cabaretavond, die vandaag volgt. Zodoende beantwoordt de viering van het tweede lustrum dus niet geheel aan het doel, dat „Crescendo" zich voor ogen stelt. De avond werd geopend met een ïlde Eurovisiemars. verrassend gespeel- door de heer Van Strien heel goed voor zijn ensemble gearrangeerd. De samenstelling van zijm orkest, waar alle mogelijke instrumenten welkom zijn, vraagt wel veel van zyn arran geerkunst. Arrangementen van be staande composities moet hy op nieuw bewerken om alle instrumen ten een kans te geven. Na dit veelbelovend openingsnum mer volgden enkele toespraken, waar van die door de arts dr. Pleiter wel Advertentie ook zijn verdien- tegevende bankrekening gereserveerd in nadere afwachting van het einde der chaos, aldus spreker. Hy gaf het bestuur in overweging de teveel be taalde huren terug te betalen met terugwerking tot 1 april 1960. De heer Gerritsen, voorzitter van de vereniging, verdedigde in een uit voerig pleidooi het gevoerde be stuursbeleid. Hy wees o.m. op het feit, dat het bestuur alvorens destyds een besluit tot huurverhoging te nemen eerst aan het gemeentebestuur om advies heeft gevraagd. Dit advies hield in, dat het beter was om op een later tydstip de te veel betaalde huur te rug te betalen dan achteraf te wei nig betaalde bedragen te moeten na vorderen met alle gevolgen van dien. Dat de Huuradviescommissie later tot de beslissing kwam om by ge breken van dezelfde aard in het ene geval wel en in het andere geval niet tot verhoging over te gaan viel z.i. buiten het bestuursbeleid. Daar het streven van het bestuur er op gericht is om tot een rechtvaardige beoordeling van de staat, waarin de woningen verkeren te komen, deed spreker de toezegging alle woningen voor zover dit tot nog toe niet is geschied, aan een algehele controle te onderwerpen. Alle hieruit voort komende reparaties c.q. vernieuwin gen, zullen ten spoedigste worden uitgevoerd. In dit kader adviseerde spreker de leden dan ook met klem de niet be taalde huurverhoging alsnog aan het bestuur over te maken en terstond tot de betaling van de verhoging over haafd zal worden tot alle bezwaren te gaan. Hierna volgde een uitge-definitief uit de weg zyn geruimd, beloond. Dat hy en zyn vróuw door jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK breide discussie over de herstelwerk zaamheden, die hier en daar, aldus de bewoners, geen enkele verbetering hadden opgeleverd. Tegen het einde van de vergade ring maakte het actie comité na mens de leden bekend, dat, in af wachting van de door het bestuur toegezegde maatregelen, de bestaan de actie onverminderd zal worden voortgezet c.q. de collectieve inhou ding van de huurverhoging gehand- een byzonder licht wierp op de pret tige verstandhouding. Deze be schouwt zyn beschermheerschap niet al* een ornamentele functie. Inte gendeel: hy voelt zich één met de leden. ,Een damescomité bood de jubileren de vereniging een aantal instrumen ten aan, waarvoor mevrouw Pesant als presidente op haar beurt werd gehuldigd door de voorzitter van Crescendo. Alle dames werden met bloemen vereerd. De toespraak tot de heer Van Strien, vergezeld van fraaie anjers in de Leidse kleuren voor diens vrouw getuigde van een grote vriendschappelyke band. Zo vormde dit lustrumceremonieel reeds een prettig begin van een muziek avond, die verder o» sten had. Het is niet doeniyk elk nummer aan een kritische beschouwing te on derwerpen. Crescendo met zyn ver scheidenheid aan accordeons en tok kel instrumenten gaf meermalen zeer goed genuanceerde voordrachten, waarin zuiverheid en ritme weinig te wensen overlieten. De potpourrieën van De Kort zyn niet altijd even smaakvol van sa menstelling. terwyl nogal bedenke lijk van de originele harmonieën wordt afgeweken. Meer waardering hebben wij dan ook voor stukken als de Accordeonistemnars van Wasse naar, de Hohner mars en Poranek van Linddsay Theimer. Dat er heel goede krachten in het gezelschap zit ten bleek voorts uit de solo van de mond accordeonist A. Pesan t. De byval was na elk nummer groot. Deze hele avond getuigde van een bijzonder plezierige sfeer. De heer Van Strien ziet zijn vele inspanningen in zijn vrye tyd goed Dr. E. Jansen Schoonhoven Van 1951 tot 1952 was dr. Jansen Schoonhoven, die ook secretaris van de NCSV is geweest, gastdocent aan de Theologische Hogeschool in Dja karta. In dat Jaar bezocht hij ver schillende kerken op Java. Celebes de Sangir-eilanden en Sumatra. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven (2de pred. pl.) H. Jongerden te ZIJderveld te Steenderen (toez.) L. L. Blok te Huls- sen (Geld.) te Wlnsum (Gron.) mr. C. B. Posthumus Meyes, kand. te Rot terdam. Bedankt voor Hasselt P. J. Bos te Sprang. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam Joh. Lever te Vlaardlngen en J. Nawijn te Schiedam GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar IJmulden D. Nleu- wenhuls te Bunschoten-Spakenburg. dit gezelschap gewaardeerd worden, bleek uit een hartelijke toespraak door de voorzitter, die hierby een couvert en mooie bloemen overhan digde. De voornaamste avond van deze lustrumviering is zeer geslaagd. Op de hedenmiddag te houden re ceptie zullen door het bestuur me- delingen worden gedaan omtrent een op te richten muziekschool, waar men zich ten doel stelt de melodica in het bijzonder als orkestinstrument tc leren bespelen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3