ft au der Putten moet binnen 14 dagen antwoord geven Loongesprek blijft nu nog zonder resultaat STERKE EENHEDEN VAN HET FRANSE LEGER IN ALGIERS „Er is geen bloesjesaffaire OLOTOW vertrok gisteren uit Wenen Ultimatum van minister Visser AMBTELIJK APPARAAT IET DOOR SLIJK HALEN DRIE MINISTERS IN WASSENAAR De Gaulle hekelt abominabel gedrag van uiterst-rechts WEERBERICHT Minister Luns bij Oe-Thant Meer glans en bescherming voor uw auto! êud ieuws igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 No. 30501 LEIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maandf 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse correspondent) -igszins geëmotioneerd heeft de minister van nsie, ir. S. H. Visser, gistermiddag aan een groot al journalisten meegedeeld, dat hij enige uren ren het besluit had genomen te doen, wat in Algemeen Dagblad van 30 september 1.1. werd geraden te doen, namelijk te trachten een einde -aken aan de zaak, die men wel ,,de zaak-Van Putten" wil noemen, met alles, wat daaraan zit. ,,lk maak mij bezorgd"aldus de minister, er de vorm van berichtgeving, waarbij de open- minister verklaarde te zoeken naar de feiten maar tot nu toe niets te - gevonden en niets te hebben gekregen, waaruit blykt, dat de aan- en juist zouden zijn. „Daarom," zo vervolgde de minister zijn betoog, ik ze afwijzen. Ik sta voor het ambtelijke apparaat, in het bijzonder dat van defensie. Ik kan niet toestaan dat dit apparaat door het slijk t gehaald. Daarom heb ik het risico genomen, dat men zal kunnen n, dat ik de rechtsgang in de nog bij het ambtenarengerecht hangende ht van Van der Putten over zijn overplaatsing beïnvloed. Maar deze voor het ambtenarengerecht heeft niets te maken met de bedoelde ^huldigingen. Deze dulden niet, dat zij nog langer onbesproken blijven." bare mening in hoge mate wordt verontrust. Er worden vele onbewezen beschuldigingen geuit, die het tot mijn plicht maken alles te doen om achter de waarheid te komen, omdat ik een groot vertrou wen heb in het ambtelijke apparaat. Ik kan dit beslist niet langer over zijn kant laten gaan, want behalve, dat deze beschudigingen aantijgingen zijn van de overheid en de rechtspraak, zijn het ook aantijgingen van de geestelijke weerbaarheid van ons volk". Troebele affaire het Algemeen Dagblad, dat- de ster noemde is een groot opge- kt artikel overgenomen, dat ekt over het ..testament van ge- al Spoor", dat Van der Putten en kluis zou bewaren en dat de van Nederl. collaborateurs bevatten. Voorts wordt in de kop het artikel de vraag opgewor- of er in deze gevallen sprake is :est van hoogverraad. En in een leidend hoofdartikel wordt dan dringende eis uitgesproken, dat deze troebele affaire een einde it. Niet alleen het lechte weer Iet belangrijkste Oostduitse com- nistisehe blad „Neues Deutsch- ld", schrijft dat vele Oostduitse lectieve boeren ongeveer driemaal eel aardappelen op eigen grond op de collectieve grond hebben iinuwd. In een hoofdartikel zegt blad. dat hieruit o.m. blijkt dat minder gunstige aardappeloogst t geheel aan het slechte weer ge len kan worden. londerdste „Atlas" mislukt bij lancering honderdste Atlas-raket, dde gïs- de lanceerbasis te Kaap Ca in die Amerikaanse staat is gelanceerd, moest worden nadat zij ongeveer drie meter had afgelegd. De was dat de raket vanaf die niet meer bestuurd kon wor de vernietigde raket bevonden een aapje en enkele exemplaren lagere levensvormen Minister Visser verklaarde, dat veel van wat betrekking heeft op de „zaak-Van der Putten" terug gaat naar het v.m. Ned. Indië. In het rap port, dat de commissie-Zaaijer in gesteld op 18 oktober 1950 door de toenmalige minister van Oorlog op 9 mei 1951 heeft uitgebracht en dat destijds aan de volksvertegenwoordi ging en aan de pers is gezonden, zijn de resultaten verwerkt van een on derzoek naar de waarde en de waar heid van de gevallen, die zich in het v.m. Ned.-Indië zouden hebben voor gedaan. Daarbij is het echter niet gebleven. We hebben in Nederland de zaak- Oudewater gekregen. De Justitie heeft echter geen aanleiding gevon den op grond van haar onderzoek over te gaan tot enigerlei actie. „Er is geen bloesjes-affaire, er is geen affaire en er is zelfs geen bloesje", zei de minister. En aan de juistheid van het rapport van de commissie- Zaaijer wenste de minister niet te twijfelen, zolang hem van het tegen deel niets gebleken is. Vervolg op pag. 2 Nkroemah looft ook het Nederlandse koningshuis Een grote menigte Ghanezen heeft Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, gisteren tweemaal een grootscheeps en luidruchtig onthaal bereid. De Koningin en de hertog namen eerst op het grote plein in Accra een parade van de Ghanese strijdkrachten af. Later woonden zij demonstraties bij, gegeven door de Ghanese jeugd en leden van de vrou wenorganisaties. Beide keren waren de tribunes op het plein, waar plaats was voor rond 200.000 mensen, tot de nok toe bezet. Op een officieel banket bracht president Kwame Nkroemah van van Ghana hulde aan Koningin Elizabeth. Hij had ook woorden van lof voor de vredelievende houding van de Nederlandse kroon. Niet al leen het Britse, maar ook het Ne derlandse koningshuis had oude be trekkingen met Ghana. De naam van het Fort Willem bij het dorp Anomaboe in zuid-Ghana was een blijvende herinnering aan Koning Willem de Derde van En geland, die ook Prins van Oranje was. Ook de opschriften op Ghana's oudste gort Elmina herinnerden aan de langdurige vriendschap tussen Ghana en Nederland, aldus Nkroe mah. Stichting van tie Arbeid krijgt één week voor nieuw beraad In Oran is gisteravond om even over acht de televisie uitgeval len. Daarop hoorden de kijkers de stem van ex-generaal Salan, een van de leiders van de organisatie van het geheime leger. De uit zending werd echter krachtig gestoord. Men hoorde slechts af en toe een paar zinnen. Salan zei o.m.: „Mohammedaanse broeders, het uur heeft geslagen". In Algiers hebben sterke eenheden van het Franse leger stel lingen betrokken. In de straten werd gefloten op het ritme van „Algérie Frangaise". Op verscheidene plaatsen ontploften kneed- bommen. In Constantine explodeerden een twintigtal kneedbom- men, in Algiers zelf een zeventiental. Tegenspraak van geruchten over aftreden In Parjjs zijn gisteren twee bom aanslagen gepleegd. Voor de woning van Frederic Pottecher, rechtbank verslaggever van de Franse radio, ontplofte een kneedbom. De schade is groot. De tweede kneedbom was be stemd voor professor Godemont. hoogleraar aan de Sorbonne. Ook hier was de schade groot. Beide man nen die wisten, dat de Organisatie van het geheime leger (OAS) het op hen gemunt had, bleven echter onge deerd. Intussen is president De Gaulle gis teravond per vliegtuig in Parijs te ruggekeerd van zijn vierdaagse reis naar Corsica en Zuid-Frankrijk. Be richten dat hij verklaard zou hebben te zullen aftreden als de Algerijnse kwestie is geregeld, zijn officieel tegengesproken. „OAS? Ken ik niel!" Bij een publieke ontvangst in het stadhuis van Marseille, sneed de socialistische senator-burgemeester Gaston Defferre, die vroeger een mi nisterportefeuille onder De Gaulle be heerde, openlijk het probleem van de wassende kracht en brutaliteit van de O.A.S. aan, om de generaal te ver zoeken de regering te gelasten tegen deze politieke gangsters en sluip moordenaars nu eindelijk eens met de nodige gestrengheid op te treden. Het verzoek van de burgemeester volgde slechts weinige uren op een uitlating die het staatshoofd in een privé-gesprek met een socialistisch Kamerlid had gedaan en die nogal enige verbazing verwekte. (Van onze Haagse correspondent) De regering heeft gisteravond langdurig overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid om tot een zekere matiging in de ontwikkeling van de lonen te komen of om het met de woorden van minister Veldkamp te zeggen om te bereiken, dat de loonontwikkeling niet be langrijk zal uitkomen boven de gemiddelde mate van produkti- viteitsverhoging. Het was wel te verwachten, dat dit overleg niet tot een resultaat zou leiden, gezien de afwijkende standpunten van werkgevers- en werknemers- groep. Toen de parlementariër hem vroeg welke maatregelen hij tegen de pro vocaties en bedreigingen van de O.A.S. dacht te nemen, luidde het antwoord van het staatshoofd: „De O.A.S.Ken ik niet". Een uitlating, die zeker als boutade was bedoeld om te kennen te geven dat hy de O.A.S. niet als politieke machtsfactor wenst te erkennen. Na zyn ontvangst in het gemeentehuis scheen de president echter nog tot wat andere inzichten te zijn gekomen en in zyn slotrede heeft hij de O.A.S. dan ook in de fel ste bewoordingen gegeseld en hun „abominabele gedragingen" aan de kaak gesteld. Doch ook nu besloot De Gaulle zijn toespraak weer met een optimistische noot, alsof hij dat spookbeeld wilde verdrijven door zijn onwankelbaar vertrouwen uit te spreken in het na tionale geweten, dat tenslotte toch zal zegevieren Het was reeds na elf uur, toen de bijeenkomst in Kasteel Oud-Was senaar, die om zeven uur was be gonnen, werd beëindigd. Minister Veldkamp, die de bijeenkomst had gepresideerd, vertelde persvertegen woordigers, dat de avond was ge bruikt om de standpunten van de groepen uit de Stichting te verne men. In verband met de daarbij aan de dag getreden verschillen, had men besloten volgende week vrijdag opnieuw bijeen te komen, nadat dan eerst de groepen van de Stichting afzonderlijk en daarna gezamenlijk zouden hebben vergaderd. Aangeno men werd, dat vrijdag aanstaande in de loop van de dag de formule ring van het standpunt van de Stichting de regering zou kunnen worden aangeboden. Minister Veldkamp deelde mede, dat het initiatief om eerst nog eens afzonderlijk te vergaderen een ini tiatief van de Stichting van de Ar beid was. Vooral de werkgevers- groep schijnt erop aangedrongen te hebben. De indruk werd gevestigd, dat men het in werkgeverskringen niet volledig eens was. De mogelijkheid, van werkgeverszijde geopperd om de huurcompensatie door te kunnen be rekenen in de prijzen, zal zeker op tegenstand stuiten van minister De Pous. Het zal nog veel moeite kos ten om te komen tot overeenstem ming in de Stichting, zo zei men ons van deze zijde. Wil men de huurver hoging doorvoeren dan zal de com pensatie alle ruimte als gevolg van produktiviteitsverhoging opeisen. De enige hoop, die men van werkne- merszijde koestert bestaat in enige soepelheid in het regeringsstand punt. Namens de regering waren bij de bespreking aanwezig de ministers Zjjlstra, De Pous en Veldkamp als mede staatssecretaris Roolvink. Voorts namen aan de besprekingen deel mr. R. J. Erdbrink, voorzitter van het College van Rijksbemidde laars en mr. B. S. Frenkel, algemeen secretaris van het College van Rijks- bemiddelaars. )e Sowjetrussische oud-minister 1 Buitenlandse Zaken Molotow is teravond met zijn vrouw per trein Wenen naar Moskou vertrokken. Cort voor de trein vertrok versche- i de Molotows op het station. Het ltpaar was in gezelschap van leden i de Russische ambassade in men en leden van de Russische iegatie by het Internationale OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT Blijkens het weeroverzicht van denmorgen 10 uur, verwacht het ÏMI voor die eerste paar dagen: Matige tot krachtige oostelijke tot Ordoostelijke wind, overwegend fcarbewolkt weer met plaatselijk »t regen en weinig verandering in bperatuur. 12 NOVEMBER 1 op: 7.54 uur; onder: 16.54 uur. tón op: 11.49 uur; onder: 20.30 uur. •ogwater te Katwijk te 5.29 en 17.44 r; laagwater te 1.15 en 13.27 uur. |/11 hoogwater te 6.08 en 18.28 uur; laagwater te 1.48 en 14.07 uur). »U nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Bureau voor Kernenergie, waarbij hy permanent vertegenwoordiger van zijn land is (was?). Bij het passeren van de grens te Hohenau zei Molotow tegen grenswachten dat hij „zeer vol daan" was. Russische functionarissen wilden niet zeggen wat het doel van Molo tows reis is. Men neemt in Wenen aan, dat hij in Moskou verantwoor ding zal moeten afleggen voor zijn „tegen de party gerichte activiteit". Nog meer vragen Baarnse moordzaak Het Tweede Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft aan de minister van justitie schriftelijk gevraagd of hij bereid is om de resultaten van het onderzoek naar de gebeurtenissen rond de arrestatie van de verdachte in de Baarnse-moordzaak, dat wordt ingesteld op last van de procureur- generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam, bekend te maken aan de Kamer onder overlegging van de rapporten betreffende de gang van zaken met betrekking tot deze ar restatie. Ook in Moskou drie joden veroordeeld In Parys is vernomen dat behalve in Leningrad ook in Moskou drie vooraanstaande joden zyn veroor deeld. Een hunner. Jossifowitsj, kreeg wegens ondermijnende activi teit drie jaar gevangenis en vier jaar verblijf in een arbeidskamp Jossifowitsj werd in 1948 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens zionistische activiteit Het proces in Moskou viel onge veer samen met het proces in Leningrad, zo werd gezegd. In Hilversum is het nieuwe gebouwencomplex van het Ma rine Opkomst Centrum, dat eer tijds in Voorschoten gevestigd was, in gebruik genomen. De foto toont een deel van de ro tonde met de binnenplaats, waaromheen de vijf vleugels van het centrum gebouwd zijn. In het museum van Toledo (Ohio) zyn gisteren twee galerijen geopend die zijn gewijd aan Nederlandse meesiers. De Nederlandse ambassa deur in de V.S.dr. an Royen, was by de plechtigheid aanwezig. (Van onze correspondent in Washington) Minister Luns heeft gisteroch tend, vergezeld van ambassa deur Schürmann, een bezoek gebracht aan Oe Thant, die zoals men weet, een week ge leden plaatsvervangend secreta ris-generaal der V.N. is gewor den. Tijdens deze ontmoeting heeft mr. Luns gelegenheid ge had enige toelichting te geven over de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea. Minister Luns heeft duidelijk gemaakt, dat de zelfbeschikking Neder lands enige, doch beslissende voorwaarde is voor een oplos sing. Verder heeft hij erop ge wezen dat een actief optreden van de V.N. onderdeel was van de Nederlandse voorstellen. De secretaris-generaal heeft met belangstelling kennis geno men van deze uiteenzetting. Oe Thant heeft zich er echter niet over uitgelaten, behalve dan. dat hij in een kwestie als deze ten zeerste hoopte, dat aan alle zijden de rede de overhand zou behouden boven de emoties. De secretaris-generaal zal binnen enkele dagen ook bezoek ont vangen van Soebandrio. die ook van zijn kant een uiteenzetting wenst te geven. De minister van defensie ir4 S. H. Visser heeft gistermiddag in Den Haag een persconferentie gegeven waarin hij mededelingen deed over de jongste ontwikke lingen in de „zaak-Van der Putten". De minister tijdens zijn uiteenzettingen. Op de voor grond naast hem de secretaris generaal van Defensie mr. J. van Houten, en aan zijn andere zijde prof. dr. J. J. de Jong. Strauss niet naar noord - Noorwegen Het voorgenomen bezoek van de Westduitse minister van Defensie, Strauss, aan noord-Noorwegen op 13 en 14 november, is geannuleerd. Mi nister Strauss zal slechts een bezoek brengen aan zuid-Noorwegen. Dit heeft een woordvoerder van het Noorse ministerie van Defensie gis teren bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder zal mi nister Strauss met het oog op een belangrijke vergadering in Bonn niet eerder naar Noorwegen komen dan het einde van de volgende week en zal zyn bezoek waarschijnlijk twee dagen duren. Het Oslose avondblad Dagbladet schrijft het besluit toe aan de druk van de openbare mening in noord- Noorwegen, waar men Strauss' be zoek een „provocatie" acht. Groepen van de bevolking waren voornemens demonstraties te houden. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Defensie heeft gisteravond ontkend, iat de annule ring van het bezoek van minister Strauss aan noord-Noorwegen het gevolg zou zijn van de druk van de Noorse publieke opinie. Minister Strauss was genoodzaakt zyn bezoek aan Noorwegen te bekorten, aange zien hy dinsdag aanwezig moet zijn bij de beëdiging van het nieuwe ka binet en volgende week zondag naar de Verenigde Staten vertrekt aldus de woordvoerder. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 l BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 13 Nov. 1861: Indien men geloof kan slaan aan de berigten uit Amerika, dan zijn de olie bronnen onuitputtelijk. Een agent aldaar neemt op zich maandelijks 40.000 vaten e leveren. De opbrengst der bronnen kan reeds een half millioen vaten in het jaar be dragen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1