Eerst overeenstemming dan pas vredesverdrag UITKERING 3 PCT. BIJ RADIO EN TV 1. Auteur Anton Coolen - 64 jaar - overleden Openbaar Kunstbezit met ingang 1 januari 1963 ook op tv-scherm Verzoek uitlevering Franse handlanger Schuld boete.... Grote bezwaren van Westen ondervangen Engelse Miss World: Ik heb er genoeg van Russen met nieuw plan voor „Berlijn Regering stemt toe Zoekt U 'n moderne lectuurbak? van kempen HERENMODE-TIP Peek&Cloppenburg Bekendheid door vele romans Belangstelling uit binnen- en buitenland „Royale en charmante kerel Kerkelijk L LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 5? Advertentie De Russische regering is in zoverre teruggekomen van haar standpunt inzake de Berlijnse kwestie dat zij bereid is vóór de ondertekening van een Duits vredesverdrag tot overeenstemming over de status van West-Berlijn te geraken, aldus is van gezag hebbende zijde in Moskou vernomen. Tot nu toe heeft de Sowjet-Unie zich op het standpunt gesteld dat een verdesverdrag diende te worden ge sloten, en dat het probleem Berlijn op basis van dit verdrag moest wor den opgelost. De Westelijke mogendheden zijn reeds van dit plan in kennis gesteld, zo werd van genoemde zjjde in de Russische hoofdstad meegedeeld. Hoe, wanneer en onder welke omstandig heden dit is geschied is vooralsnog niet bekend. Het Russische plan zou vier punten omvatten l# De vier bezettingsmogenaneden de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk be- reiken overeenstemming over een nieuwe status van West-Berlijn 3 die de vrijheid van de bewoners 1 en de vrijheid van verbindingen met het Westen waarborgt. Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie sluiten een afzonderlijk verdrag, waarbij Oost-Duitsland zich ver plicht de nieuwe status van West- Berlijn te eerbiedigen en de waar borgen onderschrijft. De Westelijke mogendheden, ook West-Duitsland, aanvaarden dit verdrag en zullen de soevereiniteit van Oost-Duitsland eerbiedigen. Het sluiten van een Duits vredes verdrag. Waarnemers in Moskou geloven dat de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko, gisteren zijn Oostduitse ambtgenoot, dr. Lothar Bolz, van het plan op de hoogte heeft gesteld. Premier Chroesjtsjow heeft de Westduitse ambassadeur, Hans Kroll ingelicht, die ongeveer tezelfder tijd als dr. Bolz werd ontvangen. Kroll vertrekt binnenkort naar Bonn voor besprekingen met Bondskanse lier Adenauer alvorens deze naar Washington gaat. Politieke waarnemers in Moskou wijzen er voorts op dat het plan be oogt enkele van de grootste bezwaren van het Westen weg te nemen. Re geling van de kwestie-Berlijn op ba sis van een vredesverdrag zou na melijk erkenning van Oost-Duitsland impliceren, iets waartoe het Westen niet bereid is. Het resultaat dat zowel de eerder gedane voorstellen als het nieuwe plan beogen blijft hetzelfde: een af zonderlijk vredesverdrag van de Sow jet-Unie en Oost-Duitsland. Door de nieuwe formule zouden echter de ge varen die de ondertekening van een dergelijk verdrag in zich bergt wor den weggenomen, omdat het is voor afgegaan door een overeenkomst van vjjf Westelijke landen over de we derzijdse waarborgen van een voor beide partijen aanvaardbaar modus vivendi: de vrijheid van West-Berlijn in ruil voor eerbiediging van de soe vereiniteit van Oost-Duitsland. ii !S toon HARMONISCH IN SMAAK, AFWERKINS EN VERPAKKING Dinsdag zal blijken of de rust terugkeert in ons radio- en tele visiewereldje. Dan zullen de bondsbesturen met hun leden overleggen of zij genoegen zul len nemen met de helft van wat zij op salarisgebied geëist heb ben. De regering is slechts ge deeltelijk aan de wensen tege moet gekomen. Mocht dat als te weinig beschouwd worden, dan is een actie van het radio- en televisiepersoneel niet uitgeslo ten. Zjj heeft de voorzitters van de drie vakcentrales doen weten, dat er geen bezwaar gemaakt zal worden tegen één uitkering van drie procent van een jaarloon of -salaris, met inacht neming van een minimum van 250 gulden voor gehuwde werknemers. Zoals gemeld, had staatssecretaris, mr. Y Scholten destijds bezwaar ge- Prachtige en praktische modellen v a. f6.75 Kaasplank met kaasmesje f 15.25 maakt tegen zo'n op bedrijfsresulta ten gebaseerde uitkering in verband met het karakter van de betreffende instellingen. Na hernieuwd overleg heeft de regering nu toch besloten mede te werken aan een oplossing van de gerezen moeilijkheden. Zij heeft hierbij mede in aanmer king genomen de ontwikkeling van de overheidssalarissen, waarmede de verhoging van de salariëring van het radio- en televisiepersoneel in 1960 in verband is gebracht. De regering heeft er zich van ver gewist, dat van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars tegen een daartoe strekkend verzoek van de partijen geen bezwaar zal worden gemaakt. Interimdividend Unilever acht procent De raad van bestuur van Unile ver NV heeft besloten over het boek jaar 1961 op de gewone aandelen e&n interimiuiivid'snd van 8% (onv.) uit te keren, hetwelk betaalbaar zal zijn op 7 december a.s. Tezelfdertijd zal Unilever Limited over 1961 op haar gewone aandelen van 5 schil lings elk een interimdividend van 5,68 pence of 9,47 pet (v.j. 5,425 pen ce of 9.04 pet) uitkeren. Deze divi denden zijn overeenkomstig de bepa lingen der tussen de beide maat schappijen bestaande egalisatie-over eenkomst gelijk in geldswaarde. Dat het interimdividend van Limited over 1961 iets hoger is dan dat- over 1960 is een gevolg van de revaluatie van de gulden in maart jl. BREESTRAAT - LEIDEN Nederlandse jongen in België gedood Gistermiddag zjjn op de weg Ant- werpen-Brussel een Nederlandse en een Franse vrachtwagen «et elkaar in botsing gekomen, waarbij de 17- jarige jongeman H. Wenk uit Zou- wendijk (ZH) om het leven is ge komen. Het ongelijk gebeurde ter hoogte van Walvertem. De Franse vracht wagen was gestopt wegens een lek ke band. De Nederlandse vrachtauto die geladen met kaas onderweg was naar Brussel drong voor een groot deel onder de Franse wagen. De be stuurder van de Nederlandse wagen, de heer G. den Oudsten werd mét verwondingen aan hoofd en borstkas uit de cabine gehaald. De naast hem zittende jongen H. Wenk werd be wusteloos en ernstig gewond over gebracht naar het ziekenhuis te Vil voorde (België), waar hy is overle den. Op het moment, dat de brandweer van Vilvoorde de Nederlandse be stuurder uit de cabine trachtten te bevrijden, vloog de motor in brand De brand, die zich uitbreidde tot de vrachtwagen, kon snel geblust Worden. De aangerichte materiele Bchade was zeer groot. Het wegver keer in beide richtingen is geruime tijd gestremd geweest. deze zaterdag "TORINO" ANKLETS P&C tipt U: prima wollen ankiets met nyton versterkt. "Torino", het merk met exclusieve P&C garantie! Kies uit Italiaanse mode kleuren. in effen of in fantasie dessins. Alleen bij P&C. met (handig!) extra kaartje wol 95 De auteur Anton Coolen is gisteravond in zijn villa te Waalra (N.-Br.) tengevolge van een hartaanval op 64-jarige leeftijd overleden. Hij was herstellende van verwondingen, die hij enige weken geleden opliep, toen hij uit een rijdende trein viel. Coolen kreeg hier een zware hersenschudding en wonden aan de rug. Antonius Franciscus Coolen werd 17 april 1897 te Wylre (Limburg) ge boren. Na zijn gymnasiale opleiding aan het college van de Norbertijnen te Heeswijk ging hy in de journa listiek en vestigde zich in 1933 te Deurne als letterkundige. Later vestigde hy zich in het kam pendorp Waalre, waar hy tot heden heeft gewoond. Anton Coolen was lid van het hoofdbestuur der Vereniging Nederland in de vreemde, en bestuurslid van het Prov. Genoot schap voor Kunsten en Wetenschap pen in Noord-Brabant. In 1930 heeft Antoon Coolen de Van der Hoogtprys van de Maat- schappy der Nederlandse letterkunde gekregen. Van zyn werken, die grotendeels regionale novellen en romans zyn, noemen wy: Jantje de schoelapper, De rauwe grond, Kinderen van ons volk, Het donkere licht, Peelwerkers, De goede moordenaar, De man met het Jan Klaassenspel, Zegen der goedheid, De drie gebroeders, Kerst mis in de Kempen, Herberg in het misverstand. Uit het klein rtJk en bevryd Nederland. Ook is hy schrij ver van enkele toneelstukken, o.a. van: De vier jaargetyden en De vreemdeling en de klokkengieter. (Van onze Amsterdamse correspondent) De kogel is door de kerk: naast de radiocursus van Openbaar Kunst bezit zal met ingang van 1 januari 1963 ook een televisiecursus worden gehouden. Deze verheugende mede deling heeft de secretaris van de Stichting Openbaar Kunstbezit, de heer Joh. G. Wertheim, gisteren ge daan. Dit is de kroon op het werk van de heer Wertheim, die van het eerst uur af Openbaar Kunstbezit heeft uitgebouwd tot een in ons radiowezen niet meer weg te denken instituut. Het bestuur van Openbaar Kunst bezit en enige N.T.S.-functionarissen hebben gistermorgen in Bussum de eerste proefopnamen bekeken, die als experiment waren opgenomen. Het komende halfjaar zullen deze expe rimenten worden voortgezet totdat men de vorm zal hebben gevonden, waarin een televisie-cursus het meest zal voldoen. In het tweede halfjaar van 1962 zullen vervolgens de defi nitieve opnamen op z.g. Ampex wor den vastgelegd. Beginstadium Omdat de experimenten nog In een beginstadium verkeren, valt nog niets te zeggen over de samenstel ling van de programma's. Men is zich echter bewust van de voor- en na delen. Een nadeel is b.v.dat moder ne schilderkunst via de televisie moeilyk te behandelen zal zyn, om dat de kleuren hierby zo'n voorna me rol spelen. Een voordeel is daar entegen dat de televisie op het ge bied van de architectuur zeer veel zal kunnen laten zien. In afwyking van de radiocursus, die eens per week wordt gegeven, zal de t.v. hoogstens eenmaal per 14 dagen aan bod kunnen komen, als gevolg van de lange voorbereiding. Een programmaatje van 20 minuten vraagt van de samensteller zeker 6 weken voorbereiding. Het ligt in de bedoeling de televisiekijkers, die de cursus willen volgen, evenals thans bij de radiocursisten het geval is, te voorzien van toelichtend materiaal. Het staat reeds vast, dat de radio- en de televisie-cursus een geheel eigen leven zullen leiden en niet op elkaar worden afgestemd. Recordjaar Openbaar kunstbezit, dat nu vijf jaar in de ether is, heeft het afgelo pen jaar met een aantal van 103.000 deelnemers een record geboekt. De inschryving voor het jaar 1962 staat nog open en op grond van de reeds binnen gekomen aanmeldingen ver wacht men opnieuw circa 100.000 cursisten. Voor degenen, die hun lo pende abonnement voor 20 november a.s. verlengen, is er wederom een ver- (Van onze Londense correspondent) Voor de eerste keer is een En gels meisje uitgeroepen tot de schoonste vrouw ter wereld. Het is de 18-jarige brunette Rosema- rie Frankland. Toen de acteur Bob Hope haar gisteravond in Londen de kroon op het hoofd zette, sprongen vreugdetranen in haar ogen. In totaal dongen 37 meisjes naar de titel. Miss Formosa werd tweede en Miss Spanje derde. Miss Holland, Rita van Zuiden, haalde niet eens de finale. Rosemarie door haar verkie zing ruim 25.000 gulden rijker ge worden is in Wales geboren en woont in LancasterIn vier maanden tijd heeft zij in schoon heidswedstrijden 50.000 gulden ge wonnen. Zij was eerder dit jaar tweede in de wedstrijd om de titel „Miss Heelal" in Florida. Rosemarie heeft verklaard ge noeg van dit alles te hebben en dat ze gaat trouwen. „Iedereen denkt dat schoonheidswedstrijden leuk zijn, maar in werkelijkheid is het verschrikkelijk"zei ze. „Je wordt een soort automaat, die op de maat van de muziek loopt en op de maat van de muziek glim lacht". Rosemarie zal in het hu welijk treden met een persfoto graaf. De nieuioe Miss World, van beroep mannequin, heeft verder verklaard actrice te willen wor den. Geslonken meerderheid Britse conservatieven (Van onze Londense correspondent) De conservatieven hebben gemak- kelyk hun Lagerhuiszetel in East Fi fe in Schotland kunnen behouden, maar hun grote meerderheid by de algemene verkiezingen in 1959 brok kelde tot de helft af. doordat er thans ook een liberale kandidaat was. Volgens een opinieonderzoek is de conservatieve aanhang in het gehele land met tweeëneenhalf procent ge daald en de Labour-aanhang met anderhalf procent, terwijl de libera len op anderhalf procent meer kon den rekenen. Het aantal tussen de partyen zwe- venden is met tweeëneenhalf pro cent toegenomen. Labour heeft thans een voorsprong van 1 procent op de conservatieven, maar los van de grote verkiezings campagne betekent dit weinig of niets. De conservatieven lyden op het ogenblik aan een tydelyke inzinking, waarmee elke regeringsparty, welke lang aan het bewind is, te kampen heeft. Voor Labour is het erger dat het nog steeds niet werkelyk vat op de crisis kan krygen. Ook Oswestry, een conservatieve zetel, is door de tories behouden, zy het met een sterk geslonken meer derheid. Dit was de derde tussentydse ver kiezing voor een Lagerhuiszetel in drie dagen, welke nagenoeg hetzelfde beeld opleverde als de beide andere. Hoewel Labour zyn percentage van het totaal aantal uitgebrachte stem men behield, werden de socialisten, evenals bij de verkiezing in Moss Side (Manchester), van hun tweede plaats verdrongen door de liberalen. loting met als pry zen enige honder den kunstwerken. Deze kunstwerken zullen eind januari in het Arnhemse Museum worden geëxposeerd. Vele cursisten blijken behoefte te hebben aan een leidraad, die de sa menhang der behandelde kunst wer ken verduidelykt. Om aan dit ver langen tegemoet te komen Is thans aan een aantal deskundigen op dracht gegeven een korte Nederland se kunstgeschiedenis samen te stel len, aan de hand van de tot dusverre behandelde stof. Deze kunstge schiedenis zal men ln de bestaande banden kunnen invoegen. De Stich ting hoopt deze nieuwe uitgave in de loop van het komende jaar tegen kostprijs beschikbaar te stellen. Buitenland Openbaar Kunstbezit krygt steeds meer buitenlandse belangstelling. Er komen aanvragen voor jaargangen uit alle delen van de wereld. De Oostenrijkse radio begint volgend jaar met een gelijksoortige radiocur sus. Hiertoe zal een vertegenwoordi ger uit dit land zich dezer dagen in Nederland op de hoogte komen stellen. De Beierste radioomroep nam het Nederlandse initiatief reeds twee jaar geleden over. België heeft even eens dergeiyke plannen. De heer Wertheim hoopt, dat hieruit in de toekomst een internationale uitwisse ling zal groeien, zodat Nederlandse cursisten ook reprodukties van bui tenlandse kunstwerken kunnen krij gen. Na fraude Amsterdamse Bank 9? (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse Justitie heeft vandaag een officieel verzoek tot de Spaanse Justitie gericht voor uitlevering van de Franse zakenman, die de handlanger is geweest van de frauderende bankbediende van de Amster- damsche Bank. Deze laatste zit in afwachting van de uitleveringsprocedure met de Duitse Justitie gevangen in Baden-Baden. Hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse centrale recherche, die samen met de directeur van de Amsterdamsche Bank, de heer C. André de la Porte, via Zwitserland naar Spanje is gereisd om de arrestatie van de Fransman te bevorderen, vertelde ons gistermiddag na zyn terugkeer in Amsterdam hoe dankbaar hy was voor de medewerking die de Spaanse politie in deze verduisteringsaffaire heeft verleend. Zoals bekend heeft de bankbedien de de Amsterdamsche Bank bena deeld voor een totaal bedrag van ruim f. 800.000 die hij had gedeeld met zijn Franse handlanger. Inmiddels is van de portie van de handbediende drieënhalf ton achter haald. Ca. f 50.000 was reeds uitge- gegeven. Na de arrestatie van de bankbe diende in Baden-Baden reisden de heren Postma en André de la Porte naar Bazel, waar de Zwitserse justi tie het bankgeheim heeft weten te doorbreken en een aandelenpakket van twee ton, dat was gedeponeerd door de Fransman by een bank in Bazel, reeds had geblokkeerd. Deze had weliswaar vanuit de Spaanse kunstplaats Alicante op dracht gegeven de aandelen te ver kopen, maar op voorstel van de justi tie had de bank hem laten weten dat „de beurs niet gunstig was" en dat hy op uiterlyk 4 november nader zou horen. Dit laatste klopte: op 3 november werd de Fransman in zyn bungalow in Alicante gearresteerd. Hoofdinspecteur Postma vertelde hoe hy na zyn aankomst in Madrid het plaatseiyk hoofd van Interpol be reid vond onmi<Jdeliyk de politie van Alicante te alarmeren. Volslagen onzin De Fransman toonde zich verrast bij de arrestatie, maar maakte op de heer Postma een zeer rustige in- druk. Hy is ondergebracht op een ge vangeniszaal met zestig arrestanten, voor wie slechts enkele bedden be schikbaar zyn. Toen de Amsterdamse hoofdinspecteur hem verhoorde, zei hij: „Ik hoor dat u in hotel Carlton logeert. Dat is een goed adres. Ik heb er ook gewoond. Ik neem aan dat u zeer goed hebt geslapen". En j hij overhandigde een visitekaartje, waarop als functies stonden aange- I geven: „President de la Franco ,Bri- tannique et des Pays-Bas" en „pre- sedent du conseil administrative des produits Siliroc", van a tot z volsla gen onzin. Evenals het beroep dat hij opgafjournalist De Fransman vertelde dat hy in I mei 1960 met de bankbediende op de Amsterdamsche Bank had kennis ge maakt, nadat hy van zyn vader had gehoord dat er by deze bank een bedrag van een miljoen gulden op hem lag te wachten. In werkelijk heid was dit bedrag slechts f5000. Een goed leven Van de vier ton, die de Fransman voor zyn aandeel in de fraude heeft getoucheerd, zyn dus twee ton in Zwitserland geblokkeerd. Ongeveer f 150.000 heeft hy voorts, in verband met de Franse deviezenbepalingen, verspreid over 30 Franse banken, zo dat om dit bedrag terug te krijgen bergen werk verzet moeten worden. Van het resterende geld had de Fransman in Alicante een goed le ven geleid. Hij stond bekend als een „royale, charmante" kerel. De bun galow, waar hy met zyn derde vrouw woonde, had hy gehuurd. Tydens het verhoor In Alicante deed hy hoofdinspecteur Postma het volgen de voorstel: „Ik wil u graag met myn Cadillac naar Nederland terug ryden om daar een regeling te treffen met de Amsterdamsche Bank. Maar op voorwaarde dat lk In Nederland niet wordt gearresteerd even NED. HERV. KERK Beroepen te Garderen (toez.) R. W. Steur te Doornspijk te Groede W. Doornik te Mechelen (België) te 't Harde P. J. Bos te Sprang te El- speet (2de pred. plaats) (voor Uddel- Vlerhouten) J. van Rootselaar te Delft te Nleuw-Be(jerland H. Jongerden te Zljderveld. Benoemd tot geestelijk verzorger van het Hervormde Rusthuis te Enschedé J. D Mlchon. em. pred. aldaar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Deventer (vac. C. W. de Vries) P. C. L. de Jager te Raamsdonksveer. die bedankte voor Zuldwolde (Dr.). Bedankt voor Deven ter (vac. T. J. Hagen) R. J. Beukema te Ermelo. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zeist P. J. Mletes te Amsterdam. Antoon Coolen was ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van de gouden erepenning van het Genootschap voor Kunsten en We tenschappen in Noord-Brabant. Hoge-fluxreactor in Petten werkt De grote „hoge-fluxreactor" in heb andierzoekcentrum van het Reactor Centrum Nederland ln Petten ia gisteravond om 21.48 voor die eerste maal kritisch geworden. Dit wil zeg gen, dat die reactor in werking ls ge komen. De HFR is de tweede reactor, die in Petten kritisch is geworden. Op 28 september I960 werd de „lage-flux- reactor" in werking gesteld. De nu in werking getreden grote reactor is in de eerste plaats bestemd voor technoligisch onderzoek ter be proeving van materialen voor een te ontwikkelen energiereactor. Tevens is hy geschikt voor het verrichten van onderzoekingen van stoffen met behulp van neutronenster alen en voor de produktie van radioactieve isoto pen. De komende maanden zaj de reac tor, naar het RCN meedeelt, op laag vermogen in bedryf zyn. Daarna zal het vermogen geleideiyk opgevoerd worden tot het maxim-um van 20.000 kilowatt, welk niveau naar verwach ting volgend voorjaar zal worden be reikt. Een aantal bewoners van het uitbreidingsplan Oost en de Nieuwveenseweg te Nieuw koop stond gisteren glunde rend te kijken naar zes hard werkende dames, die.... een vracht zand losten aan de doorbraak van plan Oost naar de Nieuwveenseweg. Dat harde werken was: straf en boetedoening! De bewoners van de wo ningen in plan Oost onder vonden als gevolg van de re genval van de laatste dagen last van het water op de pa den achter hun woningen. Eén van de bewoners kwam echter op het idee een krui wagen zand te halen uit het talud van de doorbraakweg die onlangs is aangelegd. Dit voorbeeld iverd al heel spoe dig door een aantal buren ge volgd. Zo kreeg men mooie droge paden en... een groot gat langs de weg, juist daar waar deze een sloot kruist en voor verzakking van de weg gevreesd kon worden. De gemeenteopzichter ging zich met dit geval bemoeien. In gezelschap van een poli tieman zocht hij ijverig naar de daders. De boosdoeners waren vrij spoedig gevonden, want die bleken wel uit de pas verhar de paden, zodat ontkennen toch niet zou baten. Het gat moest echter onmid dellijk worden gedicht en hier voor zouden de boosdoeners zelf moeten zorgen. Anders dreigde er een bekeuring wegens „dief stal" of „beschadiging van an dermans eigendommen". De keuze viel daarom op herstel van de „dyk". Er werd een vracht auto zand besteld en deze moest toen door de vrouwen van de boosdoeners worden gelost. De mannen waren nJ. buiten de plaats van inwoning aan het werp.. Maar de „schonen" uit de nieuwbouw hebben zich dapper geweerd, voorzien van hoge laar zen en schoppen verwerkten zy de berg zand! De aangebrachte schade Ir hiermee hersteld en boetedoe- 1 ning gedaan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9