Pram schuift tafel met tudenten en al omver €sso) PETROLEUM Carolyn Stanford bevredigde onvoldoende in Mozartaria's EERBIEDIG STILZWIJGEN Niet laatste maar voorlaatste „Wawwe" Populair K. en O. concert Pui re musiceervreugcie Schubert, Borodin, Strauss Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met... P. M. PERQUIN gericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 november 1961 Derde blad no. 30500 e Leidse studenten hebben voor de tweede maal niet de boot r de tram gemist. Was het vorig jaar oktober de politie die verhinderde de laatste stadstram uit te luiden, gisteravond jen zij zelf hun kansen verbruid door twintig minuten te vroeg (ctie te komen, zodat zij niet de laatste, maar de voorlaatste uwe" het de allerlaatste meters moeilijk hebben gemaakt. Instens tweehonderd leden van Leidsche Studenten Corps, in de nduren al gewaarschuwd, wa- 6 avonds omstreeks zeven uur e Breestraat op de been. De leestafel van de sociëteit Mi- werd naar buiten gesjouwd rars over de rails geplaatst. Het niets te vroeg, meende men, daar kwam de „laatste" al aan. allen studenten sprongen op de en anderen dromden er om sa- zodoende een levende barrica- rmend. enkele meters voor de barri- kwam de „blauwe" piepend tot md. De studenten juichten en luwden. Van alle kanten kwa- one-nsen op het rumoer af, zo- iet in een oogwenk zwart van ensen zag. Maar wie óók kwam, le politie, twee man sterk. „Doorrijden" i van de agenten stapte in de -en adviseerde de wagenvoerder te rijden. Langzaam schoof de we" in de richting van de barri- maar de studenten wisten van wijken. Opnieuw kwam de tram nd tot stilstand, nu vlak voor luten, maar als onverwoestbaar id staande tafel. „Doorrijden", t politieman. En de tram reed el langzaam door. hadden de studenten blijkbaar rerwacht, want slechts enkelen i kans bijtijds van het houten rten af te springen. De anderen i met tafel en al op de grond, ar nog kon de tram zijn laatste niet vervolgen. De tafel, ook y nu met twee poten minder ar kant, bleef een obstakel. En udenten bleven midden op de itaan, daarmee ook het andere er hindieireindi. Jammer van die maar wat des nachts wel eens behoont ook niet op een „spits te gebeuren! doorrijden naar het station. De pas sagiers lachten opgelucht, ze had den het toch wel een beetje te span nend gevonden. Enkele minuten later reed de laat ste, maar dan ook werkelijk de laat- Een kwartier lang hield een joelende menigte studenten de voorlaatste „blauwe" in de Breestraat tegen. (Foto L.D./Holvast) ste „blauwe" voorafgegaan door een politiewagen, terwijl in de tram zelf vijf agenten zaten ongehin derd langs de sociëteit, waar de stu denten zaten na te kaarten over hun jongste wapenfeit. Lezers schrijven... Wachten in de regen Zeer geachte redactie. Ik verzoek U beleefd onderstaand schrijven in uw veel gelezen bla/d te willen opnemen, waarvoor bij voor baat mijn beleefde dank! In de afgelopen zomer is aan de Plantage een wachthuisje geplaatst, dat de reizigers bij slecht weer al vele goede diensten heeft bewezen. Nu vraag ik mij af en vele bus- gangers met mij waarom er aan de Hoge Rijndijk bij de Wilhelmina- brug ook niet zo'n schuilgelegenheid geplaatst is. Dit zou toch geen over bodige luxe zijn? Bovendien is het daar het beginpunt! Het zou ook ddAr. net als aan de Plantage, voor het grootste gedeelte buiten' het trottoir gebouwd kunnen wonden, omdat de straat daar schuin afloopt. Het valt echt niet mee. als men tien minuten of langer in weer en wind moet staan wachten tot de bus komt, vooral dadr vlak tegenover de Kanaalweg. waar men de „volle laag" krijgt! U. redactie, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teken ik Uw abonnee. J. v.. Zonneveld, de Goejestraat 39, Leiden. De heer A. Hofman, theol. kan didaat heeft met gunstig gevolg op de classis Leiden het praepatoir exa men afgelegd. De heer Hofman neemt geen beroep in overweging. Hy ontving een benoeming om als opvol ger van ds. Fijn van Draat diens ar beid onder de Oosterse studenten voort te zetten. ïu Een populair K. en O.-conceri, dat de toehoorders geen moment hoofdbrekens heeft gekost, doch louter samengesteld was om het audi torium het hart te laten ophalen aan pure musiceervreugde in over bekende werken, hebben Van Otterloo en het Residentie-Orkest ons gisteravond geboden. Het Oostenrijkse karakter overheerste met Schubert (Vijfde Sym fonie), Mozartaria's en de ,,An der schonen blauen Donau"-wals van Joh. Strauss als bijzonder wel komen getuigenissen daarvan. De van 1816 daterende zonnige en „An der schonen blauen Donau", een soms weemoedige Vijfde Symfonie voor huisorkest geschreven be wijst in al haar eenvoud toch de genialiteit van de pas 19-jarige com ponist. Zij klonk in de beperkte bezetting verfijnd en transparant, riep in elk opzicht de vereiste Weense sfeer op, waarmee de toen nog zorgeloze com ponist verweven was, met Haydn en Mozart als grote voorbeelden. Speciaal in de sprankelende Finale kwam het orkest grandioos op dreef. Van Otterloo belichtte ook zuiver de ryk-melodische inhoud. De kennismaking met de Ameri kaanse zangeres Carolyn Stanford in de Cherubini-aria's uit „Figaro's Hochzeit" en de Dorabella-aria uit „Cosi fan tutte", beantwoordde niet aan de hooggewekte verwachtingen. Weliswaar beschikt zij over een tech nisch goed gefundeerde en welklin kende mezzosopraan zonder even wel door bepaald excellente vocale kwaliteiten uit te munten doch haar persoonlijkheid zal nog sterk moeten rijpen, om aan de uit te beel den figuren genoegzaam levendige tekening te geven. Aan de voordracht ontbrak de uit drukkingskracht, die speciaal bij" Mozart in de verscheidenheid van eminent belang is: het bleef allemaal te zeer aan de oppervlakte, om wer kelijk diepgaand te kunnen boeien. Niettemin lijken voor de toekomst mogelijkheden aanwezig om onzer zijds op den duur tot grotere waar dering te komen. Haar is een sympa thiek applaus niet onthouden. Na de pauze weer eens de Polo- wetskische dansen uit Borodin's opera „Vorst Igor", „uitgevoerd door de schoonste slavinnen van het land rond de Kaspische Zee" te mogen horen, betekende, mede door de fasci nerende instrumentatie met triom fantelijk inslaand slagwerk! nog altijd een feest voor het oor. Ook al miste men hier het koor, zij zijn zonder dat meeslepend genoeg, vooral wanneer zij met zoveel verve en ken nelijk enthousiasme opklinken, als ditmaal het geval was. Niet voor niets houden deze dansen stand op het repertoire. Minder opgetogen kunnen wy zyn over Delibes: aan diens Sylvia-suite heeft de tand des tyds wel zeer ge knaagd. Bovendien wordt het ballet, waarvoor deze muziek de illustreren de achtergrond vormt, wel sterk ge mist. Tot slot de grote Johann Strauss met zijn beroemde gestyleerde wals van diens 479 walsen, waarvan de levensvatbaarheid onverwoestbaar tot in het oneindige voortduurt. Deze wals, die door de componist op het hoogste niveau is gebracht en waaraan het Residentie-Orkest alle denkbare meeslepende zweving gaf, waar zij om vraagt, vormde een ver rukkelijk besluit van de avond. De Donau zelf mag dan lang niet zo blauw zijn als de idealistisch-poë- tische titel suggereert eerder is zij grauw en grys de ode aan haar blijft onvergankelijk en doet het ge dicht van Karl Beck, waardoor Strauss zich liet inspireren, alle eer aan! Aan de uitvoering ontbrak het ver eiste élan niet: een Weens orkest zou het R.O. in de lichtvoetige en on weerstaanbare ritmiek nauwelijks verbeterd hebben. Vanzelfsprekend was men hierna uitbundig gestemd. Langdurige toe juichingen! Zo'n speelse Weense wals triom feert dan ook door de jaren heen en doorbreekt de wat zwaarwichtige en duffe Nederlandse sfeer. En een Johann Strauss kan het dan ook nog altyd volledig opnemen tegen zyn moderne concurrenten, die alle heil voor de dans zien in de jazz. H. Bovenop d werd de student toegejuicht, tans zag bovenop de „blauw^" Immen voordat een toesnellen- igent hem bij zijn voet kon !n. Aan de andere kant liet jch van het tramdak glijden in rmen van zijn vrienden, niddels waren politieversterkin- gearriveerd. Een enkele agent Biet een gummistok in de hand maar hy hoefde hem niet te (iken. De studenten sjouwden [tafel weer naar binnen en de I die bijna een kwartier had stil- »n en in die tijd van bordjes iuppeilichten was beroofd, kon „Eerbiedig stilzwijgen alstublieft!". Met deze woorden deed de burge meester van Voorburg Jhr. mr. A. Feith gisteravond het geroezemoes rond de laatste blauwe tram, die uit de richting Den Haag bij de remi- et waren de N.Z.H.-ers C. 'enbode, J. Falser en D. Nieu- wenburg, die de laatste Blauwe naar Leiden reden. (Foto L.D./Holvast) se Voorburg aankwam, een ogenblik verstommen. Het was dan ook let terlijk maar een ogenblik. Zijn woor den. die hij tot die „trouwe blauwe" richtte, zullen de meeste omstan ders wel geheel zyn ontgaan want de plotselinge sensatie van de „laat ste" op dat 'tijdstip was nu niet di rect iets om over te zwijgen. Het was om die reden dus niet zo- heel erg druk daar in Voorburg en de politie heeft het beslist heel erg gemakkelijk gehad. Alleen de pure tram-enthousiastelingen waren by de remise te vinden want de grapjes die de NZH verleden jaar in Leiden had uitgehaald deed hen extra op hun hoede zyn. Dit jaar zouden zij niet verrast worden door het vroeger stoppen van de dienst dan officieel was aangegeven! Even over half acht was dan het histo rische ogenblik gekomen: de laatste tramen daarnaast verscheen haar grote concurrent, de bus. Foto grafen sprongen naar voren om het tafereeltje te vereeuwigen. Lang bleef de bus niet wachten. NZH-personeel maakte de weg vry voor de passa giers die snel uit de tram naar de bus stapten. De bus, die met scherpe verlichte letters „LEIDEN 40" bo ven de ruit reed, trok snel de duis ternis en een nieuw vervoer tijdperk in. De burgemeesters Jhr. mr. A. Feith (Voorburg), A. C. Banning (Leidschendam) en L. Kool (Voor schoten) kwamen nu naar voren om de blauwe de laatste eer te bewijzen. Burgemeester Banning zwaaide de blauwe met een rode lamp een vaar wel toe en Jhr. mr. Feith had daar na „een apartje" met de tram die voor velen toch zo moeilijk uit ons stadsbeeld is weg te denken. „Dier bare blauwe, we zullen je missen in ons leven van alle dag. Want wees van een ding vast overtuigd: je was in ons hart meer dan alleen maar een tram! De gemeenten Leid schendam, Voorschoten en Voorburg hebben het altijd best met je kun nen vinden!" De burgemeesters overhandigden hierna sigaren aan bet personeel dat „de laatste" had bediend: de heren P. de Hondt, C. Vrolyk en M. v. d. Blom, die overigens zelf niet wis- De Burgemeesters Feith (Voor burg), De Kool (Voorschoten) en Banning (Leidschendam) bieden het personeel van de laatste dienst sigaren aan. (Foto L.D./Holvast) ten dat dit de laatste was. Voor eerstgenoemde was dit wel een zeer speciale gebeurtenis want hij had ook de eerste rit in 1924 meegemaakt. Zevenendertig jaar lang trammen dus. Het zal hem niet meevallen nu met de bus vertrouwd te raken! Zij stond er een beetje zielig en eenzaam bij ondanks de vele mensen om haar heen: die ouwe blauwe met zijn felbran- dende koplampen, die zich als schijnwerpers in het donker boorden. Haar goedige, ver trouwde, wat vierkante gezicht staarde ons voor de laatste keer aan. Mensen drongen rond haar heen, wilde ook naar binnen om daar een soort souvenirjacht te houden. Het is er niet van ge komen. De blauwe trok lang zaam maar toch in een vlucht de remise binnen. Snel trok men de deuren achter haar dicht. Het doek over de laatste was ge vallen RIJVERKEER: Geef vrye doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om. Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. Gereformeerde dominees opgelicht (Vati onze correspondent) De politie van Schoonoord (Dr) heeft ten huize van de gereformeerde predikant in Schoonoord, een 24- jarige man uit Zeiler aangehouden, beschuldigd van oplichting. Deze heeft deze week verschillende bezoeken afgelegd bij gereformeer de predikanten in de provincie Dren te. Hij hing daar verhalen op over pech met zyn auto en bleek zeer goed op de hoogte met de kerkelijke situatie. Hij zei uit Breda te komen en op weg te zyn naar Duitsland. Onder meer had de man succes in Hooge- veen, Roden en Borger. De predi kant in Nieuw-Buinen kreeg argwaan en daar sloeg de oplichter ylings op de vlucht. MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto voor de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum voor Centrale Verworming. Via de politieposten in Drente wer den alle gereformeerde predikanten gewaarschuwd. De oplichter liep te gen de lamp, toen hy zich in Schoon oord aan de pastorie meldde. Hy is op transport gesteld naar Hoogeveen. Vermoedelyk wordt hy ook gezocht door de politie in Duitsland wegens oplichting. De lieer en mevr. M. Mallee-1 als laatste passagiers uit de Van der Laan uit Voorburg, die laatste Leidse tram stapten. (Foto L-D./Holvast) VRACARIC krijgt een vergoeding De Westduitse autoriteiten zyn voornemens de vroegere Joegoslavi sche verzetsstryder Lazo Vracaric een composatie aan te bieden voor zijn arrestatie in de Bondsrepubliek. Dit is gisteren in kringen van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. Vol gens deze kringen is in de woensdag uitgegeven verklaring van het West duitse ministerie van Justitie geen verontschuldiging voor de gebeurtenis gemaakt omdat men het juister acht dit via diplomatieke wegen te doen. De verontschuldiging en het aan bod voor een compensatie zyn waar- schynlyk vervat in het Westduitse antwoord op de Joegoslavische pro testnota, die gisteren is verzonden. In die protest nota wordt gesteld dat Joego-Slavië, .niet kan worden te vreden gesteld met enkel het vrijla ten van de Joegoslavische ingezetene Lazo Vracaric" en dat de regering met de meeste klem eist dat alle voor deze „onwettige arrestatie" verant woordelijke personen onmiddellyk ter verantwoording geroepen en gestraft worden. Bij Los Angeles 456 woningen in as gelegd De branden, die de afgelopen da gen in de omgeving van Los Angeles 456 woningen in as hebben gelegd en meer dan 5.600 hectaren hebben geblakerd, zyn gisteren tot stilstand gebracht. De brandweer was echter van mening, dat de twee branden weer kunnen aanwakkeren als de wind plotseling van richting zou ver anderen. De schade die door de brand is aangericht wordt thans tussen de 50 en 100 miljoen dollar geschat. Tot de beroemdheden wier huizen een prooi van de vlammen werden behoren de filmsterren Burt Lan caster, Joan Fontaine, Zsa Zsa Gabor en de komiek Joe E. Brown. De no- belpryswinnaar dr. Willard Libby verloor behalve zyn kostbare wo ning bovendien zyn schuilkelder die hij met het oog op een eventuele atoomaanval had gebouwd. Mevr. Libby zei, dat het vuur zo snel om zich heen gegrepen had, dat zy slechts twee dingen mee had kunnen nemen: „De trofee behorende tot de Nobelprys en een nertsjas".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5