Gisteren oudejaarsavond voor twee Leidse trams i Reeds om zeven uur reed de „Haagse" bus door Leiden „Mariene" Dietrich koclit het laatste kaartje in de „gele" NOLET Bus vlugger, maar minder gezellig yrijwel geruisloos verdwenen NZH en HTM uit Leiden LAATSTE RIT.... Laatste loods van de „gele" uit Leiden J Laatste passagier: JANSEN NIEUWE BUSLIJN GRIJZE' VERVANGT DE BLAUWE' PANIQUE op persconferentie VOETGANGERS: Zij wonnen eikaars puzzelritten NIEUWE HALTEPLAATSEN Op de ringlijn Den Haag - Wassenaar - Leiden - Voorschoten - Den Haag v.v. Voor twee „Leidse" trams -de Gele en de Blauwe was het gisteren reeds oudejaars- I avond. Zullen de wagens van de „Gele" in de d komende jaren nog in Den Haag emplooi vin- jH den, voor de N.Z.H-tram, die in enegerlei vorm kan bogen op een 80-jarige historie, was het ;uij negen november voorgoed oudejaar. Gister- N; avond om acht minuten voor half acht reed komende uit Den Haag de laatste blauwe tram bij de Lammenschansweg Leiden binnen. Even eerder had ook de „Gele" haar laatste entree in de Sleutelstad gemaakt. Om tien over zeven stapte de laatste passagier bij het eind punt aan de Haarlemmerstraat uit. Maakte Leiden op 11 april 1924 reeds kennis met de „Blauwe-verbinding" (via Voorschoten) naar Den Haag, op 4 juli 1925 reed de „Gele" ook Leiden via de Steenstraat (eindpunt Haarlemmerstraat) binnen. Terwijl beider blijde incomste destijds met sherry, muziek en vlaggen is gevierd, lag gisteravond aan de verdwijning van Gele en Blauwe een verrassend element verborgen. Vrywel geruisloos de voor-laatste Blauwe uit Den Haag had bü Sociëteit Minerva nog een hindernis te nemen verdwenen beide d gisteravond uit het stadsbeeld. En daarmede was Leiden tramloos, doch igtj ook dit is maar een betrekkelijkheid, want nog eenmaal over enkele 1 dagen zullen de blauwe wagens hun allerlaatste rit door de Sleutelstad maken. Maar dat is dan op weg naar de sloop, aan de Vliet, op een zijspoor, i even voor de halte „Zilverfabriek". Den Haag. Malieveld. Met enkele passagiers, die beslist niet overtuigd j Wamen van de historische rit. welke zij zouden maken, stonden ook wij '.7, gisteravond om 6.40 uur in koude en donkerheid te wachten op de tram het zou de laatste worden naar Leiden. Naar ons achteraf bleek, wa ren het de NZH-ers. de heren C. Duiven bode, reeds 32 jaar op de tram en deze avond onze wagenvoerder. J. Eiser een conduoteur-treinge-ledder, die er reeds veertig jaar in NZH- dienstverband heeft opzitten en D. nf. Nieuwenburg, eveneens conducteur- treingieleider en 33 jaar bij de NZHVM, die ons naar Leiden zouden leidien Toevailig ook drie Leidse „jongens", die deze avond' de laatste tram naar hun woonstad reden. Vandaag staan Eiser en Nieuwenburg al weer op de bus. terwijl Duivenbode een dag vrij-af heeft en dan in j NZH-verband terugkeert. Eén ding hadden allen gemeen: met weemoed J zeggen zij de tram, waaraan zo vele goede herinneringen bewaren va~~ j wel. „Het doet me wat. vanavond v Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. <L WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kimt u wachten Dit is de wagenvoerder, die de laatste gele tram Leiden binnen en uit loodste. Het is de heer H. P. Siem, die gisterochtend nog —i niet wist dat hem 's avonds deze historische laatste rit te beurt 2$ zou vallen. De heer Siem is al sinds 1923 r^aan de HTM verbonden. In 1927 werd hij wagen voerder, maar eerst in 1928 in vaste dienstop de lijn Leiden— Den Haag. Bijna een kwart eeuw heeft hij nu deze lijn ge diend. „O ja, wel enkele onge lukjes gehad, maar bepaald geen ernstige. Althans voor zover hrtjmijn schuld betreft." pop Ook „neen" luidde het ant- Dtfwoord op de vraag of hij het rtj|plezierig vond, deze lijn te ver- 'laten. „Ik moet nog twee jaar mee, nu als wagenvoerder in Den Haag. Dat is weer heel wat anders. Ik had liever mijn jaren op de lijn naar Leiden uitge- t laatst over de baan en nooit meer terug" zei ons de zestig-jarige Van Duivenbode, de blik strak gericht op die ijzeren baan waarlangs hij „zijn" tram voerde. Voor condiucteur-tredn- geleider Eiser en ook voor zijn collega Nieuwenburg ligt die zaak iets anders. Zij beiden bewaren meer het contact met de passagiers, het", zoals zij zeg gen Je vend kapitaal van de NZHVM. Voor Eiser is daarbij bo vendien de herinnering aan één van die eerste ritten van de „Blauwe" naar Den Haag. En nu de laatste van Den Haag. „Begrijpt U, dat &r iets in mij omgaat?" 'k Vond mijn geluk in de Blauwe Wy begrepen het. Evenals de aan hankelijkheid van een 24-jarige blon dine uit Leidschendam voor de .Blauwe", die ons onder Voorburg bekende „dat zij haar geluk in dit geval haar man in de tram vond. Vermoedelijk is zij niet de enige geweest In Voorschoten was het zij 't onder een ander voorwendsel een 97-jarige ingezetene van Leiden, die ons haar trouw aan de tram bezwoer. „Ze zit zo prettig en ik stap vlak voor de deur uit Wij naderen Leiden Vijf minuten later naderden wij Leiden. Acht minuten voor half acht was de Kersenstraat gepasseerd en reden wij Leiden binnen. Aan de halte Tuimstadwijk werden de laaitste passagiers voor Lei den-stad opgeno men. Hun was geen lange rit bescho ren want aan de Korevaarstraat werd „onze tram" de pas afgesneden door die directeur van de NZHVM, de heer Hortensius en de chef van de Vervoersdienst, de heer Th. Hetem. Allen uitstappen! „Allen uitstappen! En verder met de bus! Hier eindigt de laatste rit van de laatste tram! Een directionele voorzorgsmaatregelwelke was ge nomen in verband met de .aanval", die de studenten bij Sociëteit Miner va" op de tram zouden ondernemen. „Zouden ondernemen", want even later passeerde de laatste Blauwe, waarin zes agenten als niet-beta- lende passagiers meereden, triomfe rend, fluitend de sociëteit, waar stu denten op een afstand het na kijken hadden, kwart voor acht reed de laatste tram, ongeschonden, het stationsemplacement op en de ge schiedenis binnenVoor HTM en NZH was het gisteren een vervroegde OudejaarsavondVoor de NZH in Nederland, voor de HTM in Leiden. HTM uit stadsbeeld Wagenvoerder H. P. Siem, die al bijna een kwart eeuw het gillende gele monster van Den Haag via het rustige Wassenaar naar Leiden en door de onmogelijke Haarlemmerstraat loodste, was gistermiddag vrij verbaasd, toen wij hem in zijn woning aan de Paul Krugerstraat in Wassenaar opzochten en hem mededeelden dat hij die avond de laatste gele door Leiden zou voeren. „Natuurlijk, dat had ik wel gedacht, dat wordt niet zaterdag maar eerder". Maar op dat moment wist hij nog niet, dat hij niet omstreeks middernacht maar in het begin van de avond voor het laatst als wagenvoerder door Lelden zou rijden. Gisteravond om ongeveer kwam voor zeven reed de laatste door hem bestuurde gele tram Leiden binnen. Ongeveer kwart over zeven verliet deze tram de Sleutelstad. Leiden was daarmee verlost van het „gele gevaar". Noch de Sleutelstad noch het villadorp Wassenaar zal in de toekomst het gillende, wiebelende en gierende gele gevaarte behoeven te vrezen. Niet alleen de NZH, ook de HTM (die van nu af aan deze Leidse dienst aan de NZH heeft afgestaan) nam gisteren „in stilte" afscheid van Leiden. De laatste rit van „de gele" was bepaald niet sensationeel. Geen van de passagiers wist, dat het een „his torische rit" was. Zelfs conducteur J. Beijersbergen wilde niet hele maal geloven, dat hü nu echt voor het laatst op deze (voor bemanning en passagiers) gezellige lijn reed. Omstreeks kwart voor acht reed die laatste gele Lelden binnen met een tiental passagiers. Een aantal van hen had retourtjes genomen met de vaste verwachting, weer in dit ge vaarte uit de Sleutelstad terugge voerd te worden. Bü de halte Wassenaarseweg stap te een bejaarde maar jeugdige dame t jdiend. Natuurlijk, dat is een lijn ®et die beroerde Haarlemmer- j jstraat maar toch, langs de lijn ken je ieder grasje. (Foto L-D./Holvast) STATION-KERSENSTRAAT Met ingang van vandaag wordt een nieuwe buslijn (3) ingelegd op het traject Station-Breestraat-Korevaar- straat-Lammenschansweg- Kersen- straat v.v. De directie van de N.Z.H.V.M. is hiertoe overgegaan om het reizigers- vervoer in de richting Voorschoten te ontlasten. De bus in de richting Kersenstraat, welke met dezelfde fre quentie zal rijden als de interlokale dienst naar Den Haag, zal steeds aan deze dienst vooraf rijden. Het is van belang, dat passagiers voor de richting Kersenstraat van deze lijndienst gebruik maken, omdat men anders het tarief betaalt, dat geldt voor het traject Leiden (Sta tion) —Zilverfabriek. De laatste passagier, die de gele in de richting Leiden ver liet: de heer Jansen uit de Mar- nixstraat, die Mariene Dietrich voor liet gaan en daardoor gran dioos lachend als historische figuur in de krant vermeld kon worden. (Foto L.D./Holvast) van 79 jaar in. Dat was de laatste passagiere waaraan conducteur Beij ersbergen een kaartje kwijt kon tijdens de laatste entree van de ge- Ie in Leiden. In de krant hoort nadrukkelijk vermeld te staan, hoe deze laatste passagiere heette, waar zü haar do micilie heeft en waarom zü nu juist in die laatste tram moest zitten. Vanzelfsprekend hebben wy haar om een antwoord op die vragen verzocht. Dat antwoord was even duidelyk als nietszeggend, zoals iedere laatste tramrit nietszeggend moest zyn voor alle passagiers. Maar zü had toch een bijzonder aardig antwoord klaar: „Ik weet niet goed waarom u het weten wilt, maar ik ben 79 jaar en ik vindt deze tram wel erg ver velend maar het is een prettige ver binding. Hoe ik heet? Nou, zeg maar mevrouw N. A. Dietrich. U weet wel hoe u Dietrich moet spellen, want ik lijk wel een beetje op die andere, Mariene Het sierde de jeugd, dat „Mariene" niet de laatste was om de laatste in Leiden binnengekomen gele tram te verlaten. Enkele jongeren lieten haar voorgaan, en toen werd de heer K. Jansen (gewoon met één s en zonder s op het eind) uit de Mar- nixstraat de laatste passagier die de HTM in Leiden in de buurt van zijn bestemming afleverde. Wanneer ons tevoren gezegd was dat onge twijfeld de heer Jansen de laatste passagier zou worden, dat hadden wy over een dergelijk mop gemees muild. Hetgeen overigens niets af doet aan het feit, dat inderdaad de heer Jansen de eer te beurt viel, als laatste passagier in Leiden te worden „afgeleverd" door de gele. Wagenvoerder Siem en conduc teur Beyersbergen ondernamen kort na dit historische afscheid van de laatste passagier naar Leiden hun terugrit: de laatste langs de lijn door Wassenaar. In Leiden namen zy nog ongeveer 25 passagiers op, die langzamerhand in de gaten begon nen te krygen dat er met deze rit iets byzonders aan de hand was. Toen de gele tram lang het Haagse Schouw reed stonden op die halte al gezagsdragers van het tramwezen om passagiers voor de gele naar de nieu we bushaltes te verwüzen. Het liep by het afscheid van de HTM heel onopgemerkt in Leiden. Dat was natuurlijk ook de bedoeling van deze vervroegde operatie. Wy zouden het persoonlijk iets luidruch tiger ook aardiger hebben gevonden: niet omdat de HTM uit de Sleutel stad gaat maar omdat de tram uit Leiden en de Haarlemmerstraat ver- dwynt. Enfin, dit vervroegde en slinks afscheid heeft onze kennisma king met Marlène hernieuwd. Advertentie PULL-POLO'S Wollen VESTEN en PULLOVERS SUÈDE VESTEN en JASJES LAIMBÖCK HANDSCHOENEN HOEDEN - SJAALS OVERHEMDEN - DASSEN vindt U ln een ruime keuze bij BOTERMARKT 8—9 De laatste „blauwe" naar Den Haag was vertrokken maar wie wist dat? Verscheidene reizigers wachtten gisteravond om zeven uur dan ook bij het station op de volgende tram. Die niet zou komen? Integendeel, er kwam nog een „blauwe". Maar toen iedereen was ingestapt, kwam de mededeling: „Stapt li maar weer uit, straks komt er een bus." Met conducteur-treingeleider J. Eiser in het midden maakten de passagiers van de laatste Blauwe er reeds een oudejaarsrit van. (Foto L.D./Holvast) Advertentie. De beroemde filmster Mariene Nitrisch liet lang op zich wachten. Doch eindelykeindelijk kwam de lift naar beneden zakken. Onmiddellijk werd het een geweldig gedrang in de lounge van het hotelcamera's kwamen in de aanslag, journalisten verdrongen zichHet was een slanke, blonde vrouw. Zy had iets iets van de lente zelf. - was het die geur van zon en bloemen en zoete romantiek die zy meedroeg Pas toen alle flitsen geflitst hadden kwam men tot de ontdekking dat het Mariene helemaal niet was - maar geen fotograaf had er spyt van de beto verende Onbekende op zyn filmpje te hebben. D&t doet PANIQUE die verrukkelyke creatie van de Paryse parfumeur René Pascal het meest boeiende en innemende parfum dat een vrouw óóit droeg. Verkrygbaar in sierlyke flacons vanaf f 4.25. Er kwamen twee minuten over zeven zelfs twee bussen: een of ficieuze en een officiële eerste bus 40. De officiële reed naar Den Haag, de officieuze voorlopig tot Voorscho ten, waarna zy verder zo nodig as sistentie zou verlenen. De eerste passagiers van de offi ciële eerste bus waren de heer J. Zoeteweij uit Voorburg en zijn tien jarig zoontje Hubertus, op weg naar huis. En voor de directie van de NZHVM waren zij belangrijker dan de laatste passagiers van de laatste trams. „Want", zo zei directeur J. Hortensius, „het gaat ons niet om de laatste tram, maar om de eerste bus, of dat goed gaat". En de eerste rit is voor een eerste rit goed gegaan. Weliswaar moest een ex-wagenvoerder busbe stuurder J. Veerhuis uit Vinkeveen de route en de haltes wyzen en een andere „official" van de maatschap pij by elke halte uit de deur hangen om nadrukkelijk „Den Haag" te roe pen, maar de reis verliep vlot. Vlotter dan gewoonlijk met de tram. Het laatste hadden ook de pas sagiers wel in de gaten. Want toen een van hen opmerkte dat „de tram gezelliger was", riposteerde een an der: „Maar de bus is vlugger". Het was vrij vol in de laatste gele tram, die Leiden verliet. Op enkele ingelichte passagiers na wist geen van die tallozen, dat het hier om een historische rit ging, ook deze verraste passa giers niet, die wij op de grens van Leiden fotografeerden. (Foto L.D./Holvast) De conducteur van de of ficiële eerste bus 40 knipt het kaartje van de eerste pas sagier, de heer Zoeteweij uit Voorburg. (Foto LD./Holvast) iiiiii Wilt U oversteken op een zebra pad? U heeft daar voorrang, maar sta eerst stil op het trottoir en kijk uit of het ry verkeer U die voorrang nog geven kan, dus tydig kan rem men zonder ongelukken te veroor zaken. (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen twee Hage naars, een 40-jarige vertegenwoordi ger en een 26-jarige bedrijfsassistent, bekende figuren in de autosport, we gens oplichting en uitlokking. Het was namelijk opgevallen dat zy bij zonder bedreven waren in het win nen van eikaars puzzelritten. De mannen hebben inmiddels bekend, dat zy de gegevens van de ritten aan elkaar uitwisselden. Op 17 september werd een rally gereden ten bate van het Juliana- ziekenhuis te Den Haag. De verte genwoordiger organiseerde de rit, de bedrijfsassistent won de eerste prijs, een koelkast. Twee weken later werd de grote rit ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds door de be drijfsassistent georganiseerd en door de vertegenwoordiger gewonnen. Hij ging met een T.V.-toestel naar huis. De beide instellingen staan geheel buiten deze affaire. Zy zyn ook niet benadeeld. Integendeel, het Juliana Kinderhuis kreeg als bate uit de rit f3700, de rally voor het KWF-fonds leverde netto f 6000 op. De verdachten zyn inmiddels heengezonden, maar de onrechtmatig verkregen goederen zyn in beslag genomen. °P /e!zl0,el< va,n vele lezers geven wij nogmaals de halteplaatsen op de N.Z.H.-ringlijn Den Haag—Wassenaar—Oegstgeest—Leiden— Voorschoten--Den Haag, langs welke route met Ingang van vandaag wordt gereden. Wij geven onze lezers in overweging deze route uit te knippen en te bewaren. Den Haag: Stationsplein, Lekstraat Rynstraat station SS, Leidsestratweg' Benoordienhoutseweg by Mauvestraat' Benoordenhoutseweg bü Willem Wit- senplein. Wassenaar: Landscheidingsweg- Wiitbenburgerweg, Wittenburgerweg bij Beukenhorstlaan, Wittenburger- weg by Stoeplaan Stoepla&n (De Kieviet). Groot Haesebroeklaan by Nachtegaaliaan. Papegaaienlaan, Backershagenlaan by Schouwlaan' Prinsenweg by Jonkerlaan, Prinsen- weg by Burchtlaan, Van Oldenbame- veldtweg, Deylerweg by Lus, Deyler- weg/Rozenplein (Eindpunt lyn 44), Parallelweg bü Weyermanstraat, Pa rallelweg bü Benzinestation. Rüks- weg Begraafplaats/Haagsche Schouw Mogelük worden nog halten toege voegd Benoordienhoutseweg (Clingen. laan). Züdelaan/Viaduct. De halte Z de weg W i ttenburger weg in Wassenaar (richting Den Haag) zal ook voor de hjnen 20/21 gelden. Oegstgeest: Leidsebuurt, Endegeest. Leiden: Rijnsburgerweg bü War- monderweg, Rijnsburgeweg bü Zie kenhuis, Stationsweg, Kort Rapen burg, Breesbraat, K ore vaer straat, richting Den Haag Lammenschans weg t/o perceel 34, richting Leiden Kamerldngh Onoesl. t/o perceel 30/31 I richting Den Haag Lammenschans - I weg t/o perceel 66, richting Leiden Kamerlingh Onneslaan t/o. perceel 53 Station Leiden-Zuid. Kersen- straat, Rooseveltstraat. Voorschoten: Zilverfabriek. Krim- dü'k, Vemèdepark. Koningin Juliana- laan. Zuid bü Papelaan, Gouden Leeuw, Kniplaan Leidschendam: Schaken bos, Rozen- rust-Boslaan, Koningin Julianaplein Damlaan. Voorburg; Damsigt. Parkweg/Via duct (N.S.-station), Rembrandt'.aan. Dorp (remise), Van Arembergelaan/' Koningin Wilhelminalaan. Den Haag: Prinses Beatrix laan. Eerste Van den Boschstraat. Bezui- denhoutsewee bü Schenkweg (uit- en instaphalte voor de richting Leid schendam /Voorschoten) Leidse- straatw eg/Malie veld (uit- en instap halte voor dezelfde richtingen). Aan de beslissing over deze route en de frequenties van de nieuwe bus lijnen tussen Leiden en Den Haag is een Wetenschappelijk gefundeerd on derzoek voorafgegaan. Dit heeft het grote voordeel, dat men met een ver antwoord minimum kan beginnen, dat. wanneer de behoefte daartoe in de praktyk blykt, kan worden uitge breid. Ongericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 november 1961 Tweede blad no. 30500

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3